Uitgave: Firma L. J. TEERMAN, Heusden. No4399. Woensdag 21 Mei 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITEMfLANDSCH OVERZICHT Nog steeds staat men in Frankryk voor de vraag, wie zal den opvolger zijn van Poincaré als minister-president Wanneer men rekening houdt met het aantal Kamerzetels, dat de verschillende partijen in Frankrijk hebben weten te verwerven, zou het voor de hand liggen, in verband met hun numerieke sterkte, dat de socialisten in Frankrijk aan het roer komen en dus belast worden met de vorming van een kabinet. Doch het cartel des gauches de coalitie van linksche groepen tijdens de Fransche verkiezingen heeft wel bij het gemeenschappelijk streven om Poincaré een nederlaag te bezorgen, de overwinning behaald, doch onderling bekijken de links zich orienteerende partyen de zaken van zoo'n verschillenden gezichtshoek uit, dat de oplossing der crisis nog heel wat voeten in de aarde heeft. Er zijn twee stroomingen Blum en de zijnen huldigen de opvatting, dat er niet aan gedacht kan worden de verantwoorde lijkheid eener kabinetsformatie op zich te nemen. Zij zijn van oordeel, dat aan de ministers, die Poincaré's medewerkers zullen opvolgen, wel steun kan worden verleend op den grondslag van een programma, dat met de radicaal-socialisten zou moeten worden overeengekomen, maar aan de regeeringsverant woordelijkheid onttrekken zij zich. De sucialisten, die Blum's zienswijze deelen, voelen er dan ook veel meer voor, dat Herriot, de leider der socialistische radicalen, in samenwerking met de socialis tische republikeinen, de nieuwe regeering samenstelt. Herriot van zijn kant schijnt niet onge negen te zijn een kabinet te vormen, wanneer hem een desbetreffende opdracht wordt versterkt. Hij stelt de aanvaarding van een dergelijke opdracht evenwel af hankelijk van socialistische medewerking aan de regeering. Ook hij zal dus de besluiten moeten afwachten, die de socialis ten begin Juni op hun congres nemen. Tot zoolang zal de onzekerheid dus wel blijven voortbestaan. De Belgische ministers en de Italiaansche premier houden op 't oogenblik besprekin gen te Milaan. Zij kwamen tot de con- clussie dat de kwestie van Herstel een ernstige reden tbt politieke ongerustheid 30 Zij gevoelde plotseling een groot ge voel van treurigheid. Weldra zou zij weer met haar beminde en haar kind zijn. Haar kind sliep, haar aanstaande echtgenoot zou weldra terugkomen, maar Rose vond toch, in deze korten tijd van alleen-zijn, dat de eenzaamheid een vreeselijk ding is. Heel lang bleef zij echter niet zoo neerslachtig, want Francois Champagne kwam terug. Voor het overschot van zijn soldij had hij een flesch Bourgogne en abri kozentaart gekocht. Vroolijk riep hij uit Zoo zijn wij altijd, wij, sapeurs der goede stad Parijs Altijd klaar om aan te vatten Schreeuw niet zoo hard, zeide de kaartlegster, je zult Claudinet wakker maken. Pardon, ik vraag wel excuus, riep Francis vroolijk uit, een buiging ma kende Het is ongelukkig, dat de kleine nog niet kan eten en drinken evenals zijn vader en moeder Hij zou anders ook deel van den koek hebben. Champagne vervolgde een poos later, met een blijden lach in zijn groote oogen Zeg eens, Rose, dat is aardig, dat de kwajongen zelf er bij is, als vader en moeder trouwen Later, als wij spreken en economische crisis vormt en achten het noodzakelijk dat deze zoo spoedig mogelijk worden opgelost door de uitvoering van de expertsrapporten. Deze vormen een basis waarop overeenstemming kan worden bereikt, indien de Duitsche regeering loyaal de vereischte maatregelen neemt en uitvoert. De ministers zijn van meening dat, zoodra de intergeallieerde gedachten wisse lingen genoeegzaam gevorderd zijn, er een intergeallieerde conferentie dient te worden bijeengeroepen om. te geraken tot een be krachtiging van het voorbereide accoord. Aan het slot hunner besprekingen kwam de Belgische ministers en de Italiaansche premier overeen alle mogelijke pogingen te doen om zonder uitstel te geraken tot verwezenlijking van de plannen der experts. Zooals wel te verwachten was, hebben de oproeping der intusschen verboden »Rote Fahne« en dein Berlijnsche gioote bedrijven verspreide vlugschriften der communistische partij hun doel bereikt. Een massa communi sten trok Zondag naar het anders zoo rustige Fürstenwalde am Spree, om den Uhlanen- dag te verstoren. De politie had uitge breide maatregelen genomen, om rustver storingen te voorkomen. Honderden man schappen waren in Fürstenwalde gestation- neerd. Hun eerste taak bestond daarin, de uit Beriijn aankomende communisten op te vangen en terug te leiden. Reeds aan het station werden vele duizenden commu nisten, die daar per trein uit Berlijn arri veerden, opgevangen en onmiddellijk per extra-trein naar Berlijn teruggezonden. Ook op de landwegen konden talrijke vracht auto's met communisten worden tegenge houden. Niettemin is het eenigen duizen den cbmmunisten gelukt, in Fürstenwalde door te dringen. De onthulling van den gedenksteen verliep zonder noemenswaar dige verstoring der orde. Terwijl de deel nemers vertrokken, werden zij echter door de communisten lastig gevallen, waarbij de bekende Treskow door een schot verwond werd. Ook later kwam het nog tot kleine botsingen. De politie trad echter overal energiek op en wist ernstige botsingen te voorkomen. Drie manschappen der Schutz- polizei werden door messteken zwaar ver wond, andere kregen lichtere verwondingen. In totaal werden 78 communisten in hech tenis genomen. van onze bruiloft zal hij kunnen beves tigen, dat die gevierd is Sommige menschen zullen daarover het hoofd schudden Maar dat kan ons niet schelen Zeker niet, zeide Rose, die zich reeds verheugde over de praatjes der menschen, nu toch alles in orde was. Fangois had van den wijn geschonken en twee stukken van de taart gesneden. Hij hief nu zijn glas op. Op je gezondheid, mijn lief vrouwtje I Op de jouwe, Francois, en op die van ClaudinetI Zij zette even haar lippen aan het glas, Champagne dronk het zijne ineens leeg, en 'klapte met de tong. Niet slecht, wat Ik heb ze bij een landgenoot gekocht, tegenover den sigarenwinkel 1 Rose Trouilloux had haar kaarten reeds uitgespreid. Kom, nu mag er niet meer gespot worden, zeide Champagne en hij poogde een ernstig gezicht te zetten. Rose antwoordde niet. Haar gelaat stond ernstig, bijna plechtig. Haar blik kreeg een zonderlinge vast heid van uitdrukking, het was, alsof zij iets hoog verhevens ging doeneen zenuwachtige rilling liep haar door de leden. Men zou zeggen, dat zij werkelijk onder den invloed eener hoogere macht stond. Frangois echter kon niet nalaten on- geloovig te glimlachen. Rose schudde de kaarten door en liet er daarop haar beminde een uitnemen met de linkerhand. Zij onderzocht ze Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht van VRIJDAG 46 Mei 4924. Kantonrechter Mr. C. "W. v. Ommeren Ambtenaar van het openbaar Ministerie Mr. P. van Meerwijk, plaatsvervanger Griffier Mr. W. Ruitinga. 't Is weer een oud rwetsche zitting met 74 zaken op de rol. Van do zijde van het publiek bestaat de noodige belangstel ling, terwijl 47 beklaagden in persoon zyn verschenen. Met 7 kinderzaken wordt met de zitting een begin gemaakt. Geen der jeugdige overtreders is verschenen, zoodat de verdere behandeling hunner zaken wordt uitgesteld tot 6 Juni a.s. Ten aanzien van A. v. d. K. te Eethen wordt tegen dien datum door den Kantonrechter voorgeleiding gelast. Vervolgens staan terecht H. v. W. en W. B. D., beiden te Gorinchem. Hun wordt ten laste gelegd dat zij in gesloten tijd op de rivier de Merwede onder Sleeuwijk op zwanen hebben gejaagd. Als getuigen worden gehoord P. v. d. V. en H. P., beiden te Gorinchem, die verklaren duidelijk te hebben gezien dut beklaagden in de richting, waar een troep ganzen zat, schoten losten. Echter kunnen zij niet zeggen, wie der beklaagden de ganzen raakte, maar wel weten zij dat eenige exemplaren werden gedood en meegenomen. Waar uit het proces-verbaal bleek lat beklaagde v. W. tegen de verbalisanten onaangenaam was opgetreden, beliep deve ook nog een standje van den Kantonrechter. Beklaagden kregen ieder f45.00 boete of 40 dagen hechtenis, terwijl de geschoten en in beslag genomen vogels verbeurd werden verklaard. N. v. H. te Wyk had voor zijn arbeider gedurende 46 weken geen zegeltjes geplakt. Aan den ambtenaar van den Raad van Arbeid had beklaagde verklaard dat hij niet wilde plakken en als hij toch moest plakken, dat hij dan zijn arbeider weg zou doen. Thans verklaarde beklaagde voor den Kantonrechter in strijd hiermede dat hij wel had willen plakkea, maar voornemens was zulks eenmaal per jaar in eens te doen. De Kantonrechter wees er beklaagde op dat zijne verklaringen nu niet direct klopten en veroordeelde hem tot 46 geld boeten van f 0.50 elk subsidiair 46X4 dag hechtenis. J. H. v. d. M. te Eethen had een nood- slachting gedaan bij een schaap van G. J. W. Branderhorst. De veearts had be vervolgens, Plotseling werden haar wenkbrauwen gefronst. Hoe? vroeg Frangois, gaat het niet goed Klaveraas lag omgekeerd, hetwelk beteekent, dat groote plannen zouden worden tegengewerkt. De ruitenheer had het hoofd naar beneden, dat voorspelde een dreigend ongeluk. Eindelijk schoppen negen, dat beduidde den dood I Frangois merkte op, hoe vreeselijk ontsteld zij werd. 'tls allemaal maar gekheid, riep hij uit, maak je er toch niet zoo om over stuur 1 Maar zijns ondanks voegde hij erbij: Wat heb je dan gezien, dat je zoo ontsteld bent? De waarzegster werd zichzelf weer meester. Ik "had de kaarten niet moeten raad plegen antwoordde zij. Nou, of ik gelijk had I Ik heb mij misschien bedrogen Ik was er niet recht bij. Zij deed de hand voor de oogen, alsof zij een vreeselijk schouwspel niet wilde zien. Zij wilde zich overtuigen, dat zij een fout had begaan. Gelukkig, hernam Francois, ben ik geen ernstige bezoeker, ik kreeg zoo niet veel voor mijn geld Wil je mij een plezier doen, Rose Ja, ik raad het al Leg nooit weer voor mij de kaart. Dat zal de laatste maal zijn, ik zweer volen dat het schaap en de nog ongeboren lammeren in een kuil en gedrenkt in petroleum moesten begraven worden. Met het cadaver van het schaap was zulks ge schied, maar de doode lammeren had be klaagde mee naar huis genomen, zulks naar hij verklaarde alleen maar om de huidjes en geenszins om het vleesch in consumptie te brengen. De marechaussée's hadden deze zaak onderzocht en hun oordeel omtrent beklaagde luidt gunstig, zoodat de Kanton rechter de straf voor ditmaal zeer laag wil stel len en wel f 2.00 boete of 4 dag hechtenis. J. v. d. W., slager te Hedikhuizen had om te slachten een zoogenaamde binnenbeer gekocht. Het dier werd levend door den keurmeester gekeurd en alles was in orde. Na de slachting echter bleek het dier een binnenbeer te zyn waarvan het vleesch min der goed is en daarom werd het geslachte beest naar den boer teruggebracht en een ander exemplaar er voor in de plaats ge haald. Dit laatste had beklaagde vergeten te laten keuren en zoodoende was de binnenbeer nog indirect de oorzaak dat beklaagde f 5.00 boete of 3 dagen vrij logie's kreeg. W. v. D., slager te Meeuwen werd ten laste gelegd dat hij een koe had geslacht zonder die vooraf levend te hebben laten keuren. Als reden dezer overtreding gaf beklaagde op dat hij dacht, dat hij levend slachtvee niet behoefde te laten keuren, omdat de hulp keurmeester hem loodjes had ter hand gesteld en deze dus het keuren van te slachten dieren aan hem zelf had overgelaten. De Kantonrechter gekscherend »en heb je dan wel eens een dier voor slachting bestemd afgekeurd waarop beklaagde schuchter »neen« ant woordde. Maar hoe ook, aldus de Kan tonrechter, als het waar is, wat ge zegt, n.l. dat de hulp-keurmeester het keuren aan de slachters zelf overlaat, dan is de keuring van nul en geener waarde en moet dit nader worden onderzocht. Tegen 6 Juni wordt nu de hulp-keurmeester gedag vaard om ter zake te worden gehoord. H. W. v. d. W., visscher te Hedikhuizen vischte met zijne netten in het vischwater van Van Bommel, die behalve visscher ook onbezoldigd rijksveldwachter is en nu van beklaagde's overtreding proces-verbaal had opgemaakt. De Kantonrechter zei »hoe heb ik het nu, ik dacht dat jelui zulke dikke vrienden waart«. Ja, EdelAchbare, dat zijn we anders ook, maar Van Bommej was efkens kwaad op me, maar nou zijn het je 1 De sapeur wreef zich in de handen. Mooi zoo Je begrijpt wel, wat mij aangaat, het maakt me koud noch warm, het maakt heelemaal geen indruk op mij, maar op jouw zooveel te meer Ik zeg je, men kan al wat men wil, lezen uit die dingen 't Is net een tooverlantaarn. Ik heb afgenomen, om dat gij het mij hebt verzocht, maar ik houd er niets van. Rose, die pogingen deed, om zich ge rust te stellen, zag er nog alijd heel angstig uit, zoodat Frangois, ondanks zijn vroolijkheid, opnieuw vroeg Maar wat heb je dan toch gezien Niets laat ons er niet meer over spreken. Zij dronken nog eens. Nog maar vijf minuten, zeide Frangois, zijn horloge raadplegende. Haastig bespraken zij nog hun huwelijk. Rose had geen verwanten, behalve Ze- phyrine, die in Bretagne waszij wilde dat de plechtigheid heel eenvoudig zou gebeuren, maar dat was niet de meening van Frangois. Hij rekende op de tegen woordigheid van zijn vader en zijne moederbovendien zou misschien zijn oom van Saint-Martin er toe besluiten de reis te doen. Eindelijk was het niet onmogelijk dat een paar neven van hem ook meekwamen. De goede Champagne zou al zijn fa milieleden hebben opgenoemd, als hij niet bang ware geweest te laat in de kazerne te komen. Zijn verloofde gaf hem ten laatste de vrije hand in alles. we weer beste vrinden antwoordde be klaagde. Van je vrinden moet je 't maar hebben zei de Kantonrechter, die beklaagde veroordeelde tot f4.00 boete of 4 dag hechtenis. J. d. G bakker te Dussen had eenigen tijd geleden zyn kar en paard te Dussen dusdanig op den weg geplaatst, terwijl hij bij een klant binnen was, dat meer dan de halve breedte van den weg er door in beslag werd genomen en A. G. van Tilborgh met zijn vrachtauto niet kan passeeren. Gevolg was dat van Tilborgh van achter tegen de bakkerskar reed. Het paard sloeg op hol, het tuig kapot en de kar ook nogal gehavend. Beklaagde zei zeker te weten dat hij meer dan de helft van den weg had vrijgelaten, wat evenwel door de ge tuigen A. G. van Tilborgh en G. C. de Rooij als zijnde onwaar werd tegengesproken. De zaak eindigde met f3.00 boete of 2 dagen binnen 4 muren. L, d. J. en A. d. J., beiden te Meeuwen en G. B. te Dussen hadden eenigen tijd geleden op een avond een stuk ijzerdraad op het electrische net te Meeuwen gegooid, 't Gevolg was dat Meeuwen ongeveer in het duister kwam te zitten. Op de vraag van den Kantonrechter waarom zij zulks gedaan hadden, antwoordde G. B. »we deeën het alleenig mèr omdat ze gezeed hadden, dat er vonken uit kwamen as we er ijzer op gooident. De Kantonrechter zei dat hij van deze verontschuldiging heelemaal niets geloofde, maar dat men te Heusden aan het Kantongerecht wel vonken kon laten zien als het noodig was en wel in den vorm van het opleggen van flinke straffen. Het door jullie uitgehaalde vind ik ernstig, aldus de Kantonrechter, en daarom veroordeel ik ieder van jullie tot f 45.00 boete of als ge het liever doet, dan maar 40 dagen gaan zitten. A. N. v. d. K. te Almkerk had op een avond in den afgeloopen winter Mejuffrouw Scherff met sneeuw gewasschen en haar daarbij zoodanig geduwd dat zij in een sloot viel. Haar zuster heeft haar er uit moeten trekken, daar beklaagde er zich niet om bekommerde. De Kantonrechter zei de, houding van beklaagde, wat betreft het in de sloot duwen van het meisje en de zaak verder maar op haar beloop te laten zonder het meisje weer op het droge te halen, allermisselykst te vinden en daarom een strenge straf alleszins billyk te achten. Beklaagde kreeg dan ook f45 00 boete of 40 dagen. Je zult dat alles in orde laten bren gen, zooals je wilt, zeide zij. Zij nam de lamp om Frangois voor te lichten, die den kleinen jongen nog een kus wilde geven, voor hij heenging. Claudinet bleef rustig slapen. Zijn ademhaling was wat kort, wat onregelmatig, een vreemdeling zou dat dadelijk hebben opgemerkt, maar Rose en Frangois, die gewoon waren aan dat geluid, en zijn ademhaling bovendien veel minder kort vonden dan de vorige maand, werden er bijzonder door ge troffen. Frangois boog zeer links, drukte een kus op de wang van Claudinetver volgens kuste hij tweemaal de moeder, beloofde den volgenden avond terug te komen en ging met versnelden pas heen. Rose nam werktuigelijk de tafel af. De kaartlegster deed alle mogelijke po gingen om te vergeten, dat zij haar orakel had geraadpleegd, en welk een schrik haar het antwoord had berokkend. Ofschoon geloovende aan hetgeen haar kaarten zeiden, was zij toch niet zoo fanatiek, dat zij niet bekende van tijd tot tijd eens wat te hebben, hetgeen nooit was uitgekomen. In dat geval beschuldigde zij zich zelf, niet correct te hebben gehandeldzij had met de linkerhand afgenomen, zij was verstrooid geweest, zij had een kaart laten vallen, er was er een in het doosje gebleven, kortom, het lot kon de waarheid niet zeggen. Dat gebeurde wel zelden, maar ze moest toch erkennen, dat zij niet on feilbaar was. vior liet Land ui Heosden en AltenajeLangstraai en lie fioiielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1