kt MIJNHARDT's Zenuw- 75ct Laxeer- 60ct Staal- 90ct Maag-75c» Hoofdpijn- 60c» 'TABLETTEN Vervolg Raadsverslag WIJK. Voorzitter. In Veen denkt men er juist andersom over, men zegt daar Veen heeft slechts f12,000 schuld en Wijk 100,000. G. v. d. Pol. Hoe minder er over ge sproken wordt hoe beter, het helpt toch niet. Roza. Die redeneering van Veen gaat mijn inziens niet op, zeker hebben wij hier een schuld van f 100,000, doch Wijk kan daartegenover bezittingen stellen. Wijk kan zijn belastingstelsel van f 700 aftrek gerust prijs geven. Voorzitter. Deze zaak is thans niet aan de orde, wij krijgen later nog wel gelegenheid hierover te spreken. Om nu het verzoek van de ingezetenen van Aalburg in te willigen en demeterhuur vrij te geven en over drie vierde jaar dit besluit misschien weer te moeten intrekken is niet aan te bevelen. v. Wijk. Ik zou het verzoek willen inwilligen als er overschot is bij het Eb. Losse bij de woningen alleen zooveel af als noodig is en gebruike den over schot voor de ingezetenen van Aalburg als tegemoetkoming in het licht, dan kan ieder ingezetene daarvan profiteeren. Voorzitter. Aalburg de meterhuur vrij geven en Wijk niet, gaat toch niet en het tekort wordt er al weer grooter door. Komt de vereeniging dan gaat het toch niet meer, ook met de Coöpe ratie is het dan afgeloopen, de gebouwen blijven dan aan de gemeente, deze heeft daarover de zeggingschap. J. v. d. Pol. Als de gemeente zeggen schap over de Coöperatie heeft, waarom heeft het gemeentebestuur dan indertijd met die groote tekorten niet ingegrepen Voorzitter. Dit betrof huishoudelijke zaken, waarmede de gemeente niets had te maken. Er is toen aangedrongen op een jaarlijksch onderzoek door een ac countant en inzending van een jaarlijks verslag aan het gemeentebestuur. Twee keer is zoo'n verslag ontvangen, doch wij schieten er niets mee op en nu krijgen wij het ook heelemaal niet meer. G. v. d. Pol. Bij de vereeniging zal ook dit wel geregeld worden. De heeren Roza en v. Wijk stellen voor het adres aan te houden en eerst af te wachten, hoe het met de vereeni ging van gemeenten afloopt. Dit voorstel wordt aangenomen. d. Verzoek van het Dag. Best. van het Waterschap Aalburg om den paal van het electrisch net nabij de lange stoep 15 cM. achteruit te zetten, omdat deze op 'toogenblik hinderlijk is voor het verkeer. De Voorzitter zegt dat over dit adres geen beslissing kan worden genomen, omdat het op ongezegeld papier is ge steld. De heer v. Wijk merkt op dat alle palen daar wei weg kunnen, waartegen de heer Roza inbrengt dat de P.N.E.M, indertijd heeft gezegd, dat de stroom voor de circulatie daarheen moest. Als men de palen daar wegneemt hos moet men dan de stroom aan den tol krijgen Evenwel, al herhaalde zij dat zij zich zelf ook om haar rust te herwinnen, het hielp haar niet Haar oogen begonnen intusschen te knippen, zij was vermoeid. Zij ontkleedde zich, kuste Claudinet en legde zich ter ruste. Het bed der moeder stond onmiddel lijk naast het kinderledikantje. Terwijl Rose Fouilloux zich te bed legde, doorliep Frangois Champagne vlug den afstand, die de Rue des Trois-Cou- ronnes scheidde van de Rue Chateau, waar de sapeur in kazerne was, Frangois was nog opgeruimder dan anders. Opdat zijn vroolijkheid nog grooter zou worden, kocht hij een sigaar van een halven stuiver en rookte haar met evenveel genot, alsof het een havanna ware van de fijnste soort. Zonder de uniform, die hij droeg, en die hem tot eenige dwong, zou de sa- peur zijn geluk en zijn vreugde luide uitgejubeld hebben: Het is waar, dat hij nooit zoo stout moedig was geweest, om aan een huwelijk met Rose te denken. Zij had een betrekking. Tot op dezen avond wist hij niet, dat zij eenig fortuin bezat, zonder dat zou men zeker nog veel minder tot een dergelijke ontknoo ping zijn gekomen. Hij was een goed militairlater zou hij een stukje grond krijgen in zijn ge boorteland, een wijngaard, maar nu be hoorde het nog geheel aan zijn ouders. En vader en moeder Champagne zagen er goed uitl Zij bleken nog lang geen De heer v. Wijk zegt, dat de stroom vanaf de Coöperatie met een uitlooper naar den tol kan worden gebracht. Dat de P.N.E.M. indertijd de stroom door de Steeg liet circuleeren was alleen maar (om te trekken. De heer Roza merkt op, dat de heer v. Wijk de P.N.E.M. hier geen mooi getuigschrift geeft. Het adres wordt hierop terzijde gelegd. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1923. Deze rekeniDg is onderzocht door de heeren B. v. Wijk en G. v. d. Pol, De heer v. Wijk verklaart dat de rekening in orde is bevonden. Met algemeene stemmen wordt de re kening goedgekeurd. Aanbieding gemeenteverslag 1923. Aanbieding verslag volkshuisvesting. Beide verslagen, die niets bevatten, worden aangenomen voor kennisgeving. Wijziging gemeentebegrooting 1923. Eenige posten dezer begrooting zijn over schreden tot een bedrag van f 1785, welke overschrijdingen echter door pos ten waarbij over is, kunnen worden ge dekt. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. B. en W. stellen voor, de verordening thans als volgt te stellenf 800 tot f 1300, 25 ct.f 1300 tot f 1800, 30 ct. f 1800 tot f 2300, 35 ct.f 2300 tot f2800, 40 ct.f2800 tot f3300, 50 ct. f3300 tot f 3800, 60 ot.f 3800 tot f4300, 80 ct. en boven f4300, fl. Wethouder v. d. Velden zou willen beginnen met f900. De Voorzitter zegt, dat dit niet wordt goedgekeurd. De voorgestelde regeling is door den Minister aangegeven. Wethouder Roza zou het zoo maar laten. De heer v. Wijk meent, dat de Raad er weinig in heeft te zeggen. Immers deze had eerst gezegd van f1200, doch de verordening is terug gekomen. Als Ged. St. het beter weten, moeten zij hun zin maar hebben. De heer G. v. d. Pol meent, dat Ged. St. toch gaarne zien, dat de gem.raad den toon aangeeft. De verordening hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met één stem tegen. Wethouder v. d. Velden stemde tegen. Opzegging van de overeenkomst be treffende het beheer met de P.N.E.M. over het G.E.B. De Voorzitter zegt dat hij met Wet houder Roza naar Andel is geweest en daar een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten van het G.E.B., dat daar in eigen beheer is en het gebleken is, dat het daar oneindig goedkooper is als hier. Het contract loopt af 31 December 1926, opzegging moet geschieden 2 jaar van te voren. B. en W. stellen daarom voor de overeenkomst met de P.N.E.M. thans op te zeggen. De heer van Wijk vraagt of er in eigen beheer werkelijk zooveel voordeel schuilt. Wethouder Roza deelt mede dat in Andel het net korter is en er meer aan sluitingen zijn dan hier. Neemt men dit in aanmerking en gaat men dan vergelijken, dan komt men tot de con clusie, dat Andel veel goedkooper uit is met zijn eigen beheer. De heer G. v. d. Pol vraagt of het niet goed zou zijn om dezelfde richting uit te gaan als te Dussen en bij de pro vincie aan te dringen, dat deze de elec- triciteitsvoorziening geheel aan zich neemt, zooals dit b.v. ook in Gelderland lust te hebben om heen te gaan, en Frangois hoopte ook, dat zij honderd jaar oud zouden worden. Maar Rose wilde trouwen, nu, hij kon haar daarin geen ongelijk geven, nu zij voor Claudinet gaarne een vader wilde hebben. Frangois zou hard gaan werken, als hij niet langer soldaat was. Hij keek naar zijn uniformhij kon nog niet begrijpen, dat er een dag zou komen, waarop hij die niet meer zou dragen. Het doet er ook niet toe, zeide hij, de kazerne binnentredend, ik heb mij bepaald niet te beklagen Ik heb een grooten prijs getrokken uit de loterij om het bestaan Rose is een pracht van een vrouw, ik bemin haar en zij aanbidt mij Claudinet is de prach tigste jongen dien ik ken. Ik zou hun gaarne eens pleizier willen doen Hij lachte nog, toen hij bij den ser geant van de wacht kwam om zich om tien uur aan te melden. 't Is altijd hetzelfde, weetje, zeide de sergeant lachend. Ik moet wel, sergeant. Goed, ga maar op bed, beste Frangois. De sapeur ging in de zaal, waar hij sliephet zou maar weinige minuten meer duren en het gas zou worden uit gedraaid hij maakte gebruik van het licht om zich snel te ontkleeden, heel zacht, om zijn slapende kameraden niet te wekken. Ondanks deze voorzorgen ontwaakte zijn rechterbuurman, Etienne Poulot en opende de oogen. (Wordt vervolgd). geschied. De Voorzitter meent dat hiertegen groot bezwaar zal zijn, er zijn gemeenten, waar het bedrijf voordeel afwerpt en deze verzetten zich dan zelfs zeer tegen samenvoeging der bedrijven. De heer Roza merkt op dat dan ook hier, evenals bij de vereeniging van gemeenten maar moet gelden „wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen". Bij de vereeniging van gemeenten wordt ook de eene gedupeerd en de andere bevoordeeld. De Voorzitter zou thans het voorstel van B, en W. in rondvraag willen bren gen. De heer van Wijk zag gaarne cijfers genoemd. Wethouder Roza zegt verschillende cijfers te kunnen noemen, doch dit voor 'toogenblik hier liever niet te doen, men heeft nog tijd genoeg deze te bestudeeren. Alleen het beheer in Andel kost f300, hier f1200 en zoo is het met alles. B. en W. kunnen dan ook niets anders dan adviseeren tot opzegging. De heer van Wijk zegt hier tenminste iets houvast te hebben, schuilt er wer kelijk voordeel voor de gemeente in, dan kan hij niet anders dan voor op zegging stemmen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Machtiging aan den Burgemeester tot het houden van verpachting van hooi veld en bouwland in 1924. De vereischte machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. De heer van Wijk zou naar aanleiding van dit punt nog iets willen vragen. In 't vervolg zag hij gaarne dat als een verpachting op een bepaalden tijd werd gesteld, ook precies op tijd, evenals bij notarisverpachtingen werd begonnen. Het gebeurde tot heden vaak dat men een half uur tot drie kwartier moest wachten. De Voorzitter zegt toe met deze op merking rekening te zullen houden. De heer G. v. d. Pol meent dat de Voorzitter heden reeds het goede voor beeld heeft gegeven door punt 4 der agenda, verpachting bouwland, eerst te nemen. De heer J. v. d. Pol vraagt bij de rondvraag hoe het staat met de veror dening op de hondenbelasting. Wethouder Roza zou er voor zijn, deze maar te laten rusten, als de vereeniging komt dan moet men ze toch weer op nieuw vaststellen. De heer J. v. d. Pol merkt op, dat hem de verordening zelf goed is, alleen zag hij gaarne strenger optreden tegen de talrijk losloopende honden, waarvan verschillende ingezetenen zooveel last ondervinden. Spr. zou de houders van deze honden de verplichting willen op leggen, dat zij ze vasthouden en anders er korte metten mede maken. Dat men een hond houdt vindt spr, best, doch men moet dan maar zorgen, dat een ander daarvan geen last heeft. De heer van Wijk acht strenge toe passing voor het vasthouden der honden lastig. Ook de Voorzitter is van dit gevoelen. De hondenbelasting heeft ƒ225 opge bracht, slechts bij een enkele minver mogende- is de belasting achterwege ge bleven. Heeft men last van den een of anderen hond, laat men dan een klacht indienen, dan kan procesverbaal worden opgemaakt. De heer van Wijk zegt dat reeds eer der is gesproken over aansluiting van de bewoners vooraan op de Wijksche Steeg aan het electrisch net. Spr. heeft de ingezetenen daar een verklaring laten teekenen, waarbij zij zich verbinden een zeker aantal lichtpunten te nemen. Deze verklaring overlegt hij aan den Voorzitter. Vroeger is volgens spr. aan sluiting achterwege gebleven met het oog op de groote kosten, doch nu kan men op een ander gedeelte de leiding weg nemen en daar over brengen, de kosten hiervoor kunnen niet zoo hoog zijn. De heer G. v. d. Pol wenscht dit voor stel van den heer van Wijk te steunen, hij acht het ook beter, het gedeelte dat nu renteloos staat, rendabel te maken, indien de kosten daarvoor niet te hoog zijn. De Voorzitter zegt toe een onderzoek te zullen doen instellen naar de kosten en naar het gedeelte, dat voor verplaat sing in aanmerking zou kunnen komen. Verplaatsing van de leiding aan den Molendijk, als waarvan gesproken, acht hij niet aan te bevelen, komt de ver eeniging van gemeenten tot stand dan zou men daar zeer waarschijnlijk de leiding weer moeten gaan liggen. De heer G. v d. Pol vraagt hoe het met de geschiedenis T. Bleijenberg is afgeloopen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten zich thans met dit geval bemoeien. Laat Bleijenberg op de een of andere manier zijn woning niet opknappen, dan zullen Ged. Staten ingrijpen en den raad verplichten de woning onbewoonbaar te verklaren. Niets meer te behandelen sluit de Voorzitter de vergadering. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen "a tijdelijk gebruik van Foster's Maag- pillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken BEKENDMAKING Schouwvoering. Burgemeester en Wethouders van HEUS DEN brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 24 Mei a.s., des namiddags 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd en van grss en onkruid gezuiverd, op straffe bij de Algemeene Politieverorde ning bepaald. Heusden, 47 Mei 4924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Onze vroegere stadgenoote mej. A. Hilwig slaagde voor de opleidings cursus der openbare leeszalen en bibliothe ken te Nijmegen. In uw vorig nummer kwam een bericht voor over de z.n. nieuwe veeziekte in N.-Br. Opgemerkt zij4e. dat het vermoedelijk geen nieuwe ziekte is2e. dat het onderzoek aan de Rijks Serum inrichting nog niet is afgeloopen. De aard der ziekte staat dus nog niet vast. Van zelf volgt daaruit dat eene afdoende be handelingsmethode daartegen niet kan zijn gevonden. Naar wij vernemen is de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk bezig om het kerkhof, liggende te Oudheusden, in orde te laten brengen, zoodat het zich laat aanzien, dat het binnen zeer afzienbaren tijd in gebruik zal worden gesteld. Naar wij vernemen is in plaats van Mr. J. S. Loke, als waarnemend ambtenaar van het O. M. by het Kanton gerecht alhier werkzaam gesteld de heer Mr. P. van Meerwijk te 's Bosch. Zaterdag 7 Juni a.s. hoopt de HoogEerw. heer deken N. Wouters, sedert Maart 4904 pastoor onzer parochie, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren de H. Priesterwijding ontving. Zondag 25 Mei wordt op het schiet- terrein van de Kon. erkende vereeniging j>St. Blasiusc een bondsconcours gehouden voor de aangesloten scherpschuttersvereeni- gingen. Het jaarlijksch onderzoek van ver lofgangers der lichtingen 4943, 4944 en 1915 zal voor deze gemeente worden ge houden ten Gemeentehuize op Maandag 2 Juni a.s. des namiddags 4 uur. Aalburg. Vrydag sloeg het paard bespannen voor een wagen van den voer man P. Mans vanaf de graanmalerij alhier op hol. P. Bouman en Treffers trachtten het per rijwiel voor te komen om het dan op te keeren, doch juist toen T. het paard voorbij wilde rijden deed het een zijsprong, waardoor hij in 't gedrang kwam met een heg, doch liet er zich doorheen vallen, zijn fiets werd evenwel nogal beschadigd. Ten slotte wist men het paard op d'Ulven te Wijk tot staan te brengen. Als men in aanmerking neemt dat de afstand van de renpartij een uur gaans is, dan mag het wel een wonder heeten, dat er niet meer ongelukken zyn gebeurd. Andel. Maandagmorgen had alhier een treurig ongeval met doodelijken afloop plaats. De zoon van den veehandelaar J. Schouten reed in de Andelsche Steeg met een kar schuimaarde. Of het paard is geschrokken, of een andere oorzaak tot het ongeval leidde is niet met zekerheid te zeggen, doch plotseling geraakte paard en kar in de sloot langs den weg en werd de 25-jarige I. S., die op de kar zat, onder de schuimaarde bedolven. Toen men hem er onder vandaan haalde waren de levensgeesten reeds geweken. De ge- heele gemeente is zeer onder den indruk van dit treurige sterfgeval. Almkerk. De zoo gevreesde ziekte, welke onder het vee in de omgeving van Eindhoven en Tilburg heerscht, is bij den landbouwer L. P. alhier ook geconstateerd. Beneden-Langstraat. De vraag naar hooi wordt nu uit den aard der zaak minder. Voor goed handelshooi besteedt men nog tot f48 per 500 K.G., maar naar mindere en afwijkende soorten is volstrekt geen vraag meer. Het grasgewas komt hard bij, maar de groes der hooilanden, die des winters onder water komen, heeft van het ijs veel geleden. Capelle. Bij den landbouwer G. H. alhier stierven vorige week na een korte ongesteldheid een tweetal zijner beste melkkoeien. Men vermoedt tengevolge van de op meerdere plaatsen voorkomende vee ziekte. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. Tijdens het hevige on weder in den nacht van j.l. Zondag op Maandag, het welk gepaard ging met hevigen regenval, sloeg de bliksem in een schoorsteen der O. L, School a.d. Loonschendyk. Zondag hield de Postduivenvereen. «De Luchtvaart* alhier, een wedvlucht vanuit Mons (België). De uitslag was als volgt A. Kerst, 4en prijsH. Wittebol, 2en, 5en en 8en pr. J. Versteeg, 3en pr. A. Zwart, 4en pr.J. Rosenbrand, 6en pr.J. Versteeg, 7en pr. Dassen. Dezer dagen geraakte een kind van den heer L. te Hank in een onbewaakt oogenblik te water. Gelukkig wist de heer P. v. D. het meisje nog bijtijds te redden. Vrijdag j.l. vierde de heer A. Verhoeven en echtgenoote alhier, onder zeer vele blyken van belangstelling hunne 50-jarige echtverbintenis. Den geheelen dag kwamen van alle zijden gelukwenschen, terwijl des avonds het fanfarecorps «Wil- helmina* de jubileerenrie een serenade bracht, welke de feestvreugde nog meer verhoogde. Op 27 Mei a.s. hoopt de Zeer Eerw. Heer Pastoor te Ilank zijn zilveren priesterambt te herdenken. De versiering der kerk enz. is opge dragen aan de firma N. v. Dongen Zn. te Waalwijk. 's Gravenmoer. Het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente alhier, aanvankelyk gebouwd van hout, later gedeeltelijk ver nieuwd van steen, wordt thans geheel in een steenen gebouw omgezet. Raamsdonksveer. De stand dei- wintergewassen is over het algemeen zeer ongunstigvooral de tarwe staat er neel slecht bij. Een kindje van den heer B. S. viel in een moddersloot. Gelukkig werd dit opgemerkt door een ouder zusje, die Vader riep. Deze redde het kind van een gewissen dood. Mej. Nollen werd benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. School op 't Dorp, terwijl aan de Veersche R.K. School werd benoemd mej. van Dongen. Naar wij vernemen zal de N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. A. Ruijten- berg tot uitbreiding harer scheepswerf 3 electromotoren plaatsen van 3, 5 en 45 Paardenkracht. De heer P. A. van Dongen-Recter werd op de algemeene vergadering te Utrecht gekozen tot lid van het Bestuur van de vereeniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Gemeente. De echtelieden W. de Wijs-de Wijs vierden eind vorige week hun 40-jarig huwelijksfeest. De prijs van het varkensvleesch werd met 20 cent per K.G. verlaagd, evenzoo met denzelfden prijs per pond de boter. Zondagmiddag brak er bij den heer Boons brand uit in het varkenshok, ver moedelijke oorzaak een achteloos wegge worpen sigaar of cigaret. Werkendam. De WelEerw. Heer Ds. J. D. Barth, predikant bij de Chr. Ger. Kerk alhier, heeft het beroep naar Alphen a.d. Ryn aangenomen. De alhier opgerichte korfbalclub draagt de naam van «Stormvogels*. De heer J. B. Meiresonne, onder wijzer bij de Chr. Ger. School alhier, is als zoodanig te Dordrecht benoemd. Vrijdagavond a.s. 8 uur zal de Vereen, voor Chr. Onderwijs in de school aan de Keizersstraat hare jaarvergadering houden. Waspik. De verkoop van oud school- meubelen en van een tweetal oude hand brandspuiten bracht f 446,85 op. De laatste alleen f 96. Onder het vee van den landbouwe F. de B. brak voor den tweeden kee mond- en klauwzeer uit. Bij den lantf bouwer A. B. deden zich nieuwe gevalty voor. I I Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2