Und van altena •FEUILLETON, „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4403 Woensdag 4 Juni 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adcertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Nog steeds duurt de politieke crisis zoowel in Duitschland als in Frankrijk voort. De Duitsch-nationalen hebben zich wei gerachtig getoond om in samenwerking met -de drie burgerlijke middenpartijen een regeling te vormen, omdat naar hunne meening noch de binnen- noch de buiten- landsche politiek der regeering Marx- Stresemann deugde. Zij wenschen een radicale koerswijziging en achten handhaving van den tegenwoor- woordigen kanselier als van den minister van buitenlandsche zaken onmogelijk. Von Tirpitz zou dan rijkskanselier worden en het buitenlandsche politiek programma der Duitsch-nationalen verwerkelijken, waarvan de kern, volgens hun eigen zeggen, hierin bestaat, dat de beslissing over het plan der deskundigen pas kan vallen na onder handelingen in een slotovereenkomst, waarin de politieke en de eerekwesties tegelijk geregeld zijn. Hun vurige verlangen om met de ka binetsformatie te worden belast, is tot dusver niet in vervulling gegaan. Men zou geneigd zijn hen eens de proef te laten nemen, om de verantwoordelijkheid der regeering te dragen, daar dan spoedig zou blyken, of zij werkelijk hun principes kunnen verwerkelijken, ïonder in botsing te komen met de geallieerden. Tot dusver is hun activiteit nl. steeds van kritischen en negatieven aard geweest. Doch aan den anderen kant is het experiment ook weer te gevaarlijk, omdat Duitschland's lot er mee gemoeid kan zijn. Zoo denkt blijkbaar eveneens rijkspresident Ebert en de regeering-Marx er over. Trouwens democraten en centrum zijn er eveneens ten felste tegen gekant, dat de Duitsch- nationalen de opdracht krygen tot kabi netsformatie. Vandaar dat, ten einde raad, Marx nog eens zal probeeren een ministerie samen te stellen, op den grondslag der tot dusver bestaande kleine coalitie (centrum, D. V. P. en democraten). Misschien zal dit ten slotte lukken en in dit geval zullen de soc. dem., die niet in de regeering zitten, het nieuwe kabinet, dat dan een copie zou zyn van het ministerie \óór de demissie, misschien hun steun verleenen. Een dergelijk ministerie verkeert echter voortdurend in een vrij hachelijken toestand, daar de oppositie, dank zij den uitslag der verkiezingen, byna even sterk is als de regeringscoalitie. Het lijkt er dan ook 34 De blik was kalm als de Oceaan bij windstilte maar evenals die Oceaan ook, kon zij in oproer komen als een inner lijke storm beheerscht. Mijn moeder, hernam Georges op vast beraden toon, ik heb eenigen tijd willen wachten] alvorens ik u deelgenoot maakte van een plan, welks verwezen lijking, mijn dierbaarste wensch is. Maar nu een geheime vijand haar aanvalt, zal ik dadelijk spreken. Kunt u me zeg gen welke beleedigingen de brief bevatte, waarvan u mij spreekt? Hij bevestigde dat juffrouw de Pen- hoët je niet onverschillig was gebleven. Wel, mama, daarin zegt hij de waar heid. Georges 1 De gravin kende haar zoon te goed om te durven hopen, dat hij die woor den zou herroepen, maar hij van zijn kant wist ook, dat men den wil van mevrouw de Kerlor niet gemakkelijk boog. Deze beide menschen waren gelijk in karakter, en nu zij in botsing kwamen, moest dat een vreeselijken schok geven. Ja moeder, voegde Georges de Kerlor er bij, met diepe ontroering, ik heb juf frouw Hélène de Penhoët zeer lief. Jij bemint haar. Ik bemin haar van ganscher harte veel op, dat, al slaagt Marx in den voren- aangeduiden zin, Duitschland nochtans voorloopig een voortdurende dreigende re- geeringscrisis zal blijven doormaken. Ook in Frankrijk is men nog tot geen oplossing gekomen. Na den uitslag der verkiezingen zag Poincaré in dat hij niet aan het bewind kon blijven, doch nam op zich de zaken te blijven behandelen tot 1 Juni. Met ingang van dezen datum is hij echter althans voorloopig van het tooneel verdwenen. De vraag blijft nu, wie zal hem opvolgen Zooals men weet wordt Herriot, de radicaal-socialistische burge meester van Lyon, gedoodverfd als de toe komstige premier. Het zal echter nog wel tot Woensdag of Donderdag duren, voor dat Herriot op het Elysée wordt ontboden, omdat eerst nog allerlei formaliteiten moeten plaats hebben. O.a. moet eerst een Kamervoorzitter worden gekozen, wiens advies Millerand moet inwinnen met dat van de Senaatsvoorzitter, zoodat het zeker Woensdag of Donderdag zal worden voordat de president der republiek Herriot bekleedt met de bevoegdheid van kabinetsformateur. Ondertusschen is het nog zeer de vraag, of dit laatste wel door Millerand zal ge schieden. In Frankrijk heeft men n.l. niet alleen te doen met een kabinetscrisis, maar evenzeer met een presidentcrisis. Algemeen is de roep, dat Millerand moet verdwijnen. Men verwijt hem ten eerste, dat hij te nauwe relaties onderhoudt met het nationale blok, dat bij de verkiezingen de nederlaag heeft geleden, en ten tweede kan men zijn neiging tot persoonlijk in grijpen moeilijk verkroppen. De president der republiek schynt echter ondanks het verzet, dat tegen zijn persoon tot uiting komt, niet van zins te zijn zich door de besluiten en moties der partijen te laten wegjagen. De algemeene indruk is dan ook, dat hij zich eerst tot de mannen der meerderheidspartijen za! wenden, om te trachten hun een opdracht tot vorming van een nieuw ministerie te verstrekken. Is niemand van links hiertoe bereid, dan zou het in zijn voornemen liggen een man buiten de partijen om met de kabinets formatie te belasten. In dit verband wordt de naam Barthou genoemd. Zondagavond om 7 uur is op het Zui derstation te Weenen een moordaanslag gepleegd op den Oostenrijkschen Bonds kanselier Dr. Seipel, op het oogenblik dat Ik zou niets liever wenschen dan haar te trouwen. Mevrouw de Kerlor schudde droevig het hoofd. Voor het eerst in zijn leven veroorzaakte haar zoon haar een groote smart. De gravin aanbad haar zoon Georges vereerde innig zijn moeder maar beiden wisten zij, wijl hetzelfde bloed in hun aderen vloeide, dat een geschil tusschen hen tot zeer ernstige dingen kon leiden. Totnogtoe hadden zij te veel van elkaar gehouden dan dat er maar een scha duw van boosheid tusschen hen bestond ook hadden ze steeds alles vermeden, wat tot een twist kon voerenen het was roerend om te zien met welk een zorg ieder zijn best deed om elke bot sing te voorkomen. Zouden de gravin en Georges nu van die vreeselijke woorden wisselen, die men nooit weer vergeet, en die twee harten scheiden De jonge man bleef nog eerbiedig, vol genegenheid, maar zijn stem was kalm, zijn gebaren vastberaden. Hij vervolgde Ik vraag u verlof, om Hélène te trou wen. Ik verzoek u, onze vereeniging te zegenen. De gravin antwoordde niet. De moeder dacht een oogenblik'na, voor ze haar onverbiddelijk vonnis velde. Zij gaf zich zelf de schuld, dat zij de gebeurtenissen niet beter had voorzien en ze niet had voorkomen. Maar kon ze ook denken, dat de zaken zoo gauw haar gang zouden gaan Een zucht baande zich een weg uit deze uit den trein wilde stappen. Een jonge man, in denzelfden trein gezeten, loste drie revolverschoten op hem, waarop Dr. Seipel nog eenige stappen deed en toen in elkaar zakte. Daarop richtte de dader het wapen op zich zelf en joeg zich een kogel door het hoofd. Dr. Seipel werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het bleek, dat hij door een schot in de borst, hetwelk een der longen had doorboord, was getroffen. Zijn ver wonding is wel ernstig, maar waarschijnlijk niet levensgevaarlijk. De dader kon niet worden verhoord, daar hij nog altijd be wusteloos is. De pleger van den aanslag is, naar nader gemeld wordt, zekere Jaworek uit Petten- dorf bij Wiener Neustadt. Hij is dertig jaar oud. De laatste berichten melden, dat Dr. Seipel een tweede operatie heeft ondergaan, doch dat de kogel nog niet is gevonden. Daar de Kanselier zeer verzwakt is, kon men niet verder gaan. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Vrijdag 30 Mei vm. 10 uur (O. T.) Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, daarna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Weth. Schreuders merkt naar aanleiding der gelezen notulen op, dat de verschillende auto-ondernemingen wel zijn aange schreven om bij de gevaarlijke bochten met hunne autobussen langzaam te doen rijden, doch dat dit schrijven echter geen uitwerking heeft gehad en ze nog even hard rijden als voorheen. Spr. heeft met den rijks veldwachter Bretveld over scherper toezicht gesproken en deze heeft hem verklaard, dat chronometers geen f 100 doch slechts f 25 kosten. Dat de gemeete deze niet behoeft aan fe schaffen, aangezien deze aan de rijksveldwachters gratis worden verstrekt en genoemde rijksveldwachter wel mede behulpzaam wil zijn om scherper toezicht uit te oefenen. Op deze manier is het bezwaar der groote kosten te onder vangen en zyn ongelukken, die anders onmogelijk kunnen uitblijven, waarschijnlijk te voorkomen. De Voorzitter vraagt den heer Jiskoot, haar borst. Was zij zelf niet, van het eerste oogenblik af en op het eerste ge zicht, ingenomen door de gratie en de zedigheid van het jonge meisje Het arme kind was niet geboren om gelukkig te zijn. De heer de Kerlor vervolgde met groote warmte U kent de goede hoedanigheden de deugden van Hélène. U weet, dat men te vergeefs een meer oprecht ka rakter, een edeler hart, een reiner ziel zou zoeken. Juffrouw de Penhoët al leen kan mij gelukkig maken. Ik heb haar lief. Stemt u er in toe, dat ik met haar huw De gravin vroeg kortaf Bemint zij je Ik geloof het Ik hoop het. Zij heeft het je dus nog niet gezegd? Neen, moeder. De gravin maakte een goedkeurende beweging. Zij deed hulde aan Hélène, die haar plicht hoog had gehouden. Maar deze be scheidenheid kon de gevoelens niet ver anderen, waarmee zij haar van het eerste oogenblik harer komst had beschouwd Georges vervolgde Ik heb juffrouw de Penhoët nooit ge vraagd. Ik kon dat niet, voordat ik u mededeeling had gedaan van mijn plannen. De gravin drukte opnieuw hare goed keuring uit, zonder den jongen man in de rede te vallen. Ik geloof wel, dat ik zoo gelukkig ben haar te bevallen. De eerste maal dat ik haar zag begreep ik al, dat mijn of om de gevaarlijke bocht nog zoo hard wordt gereden, waarop deze antwoordt, dat dit hoofdzakelijk het geval is, als er twee concurrenten vlak achter elkaar zijn. Weth. v. d. Pol verklaart zich voor toezicht als door den heer Schreuders aan gegeven. Ook de heer 't Lam verklaart zich daar voor, want als er een ongeluk gebeurd, is het te laat. De Voorzitter merkt op, dat de één voorstander is van deze bus en een ander van die en hij daarom niet direct op praatjes wil afgaan. Hij zal den veld wachter echter opdragen, een onderzoek in te stellen of werkelijk nog zoo hard wordt gereden, men kan toch bezwaarlijk verlangen dat zachter dan 15 K.M. wordt gereden. De heer v. Ballegooijen merkt op, dat de Kamer van Koophandel te Waalwyk heeft verzöcht, het autobusverkeer niet al te veel moeilijkheden in den weg te leggen. De heer Jiskoot zegt, dat dit ook niet de bedoeling is, het gaat alleen over de gevaarlijke bochten. De Voorzitter zegt, dat noodzakelijker dan belemmerende bepalingen is, dat de autobussen voorzien zijn van goede remmen, is dit het geval dan gebeurt er niet zoo spoedig een ongeluk, want men kan er dan vlugger mede stoppen, dan met elk ander vervoermiddel. Spr. zal den veld wachter echter een onderzoek laten instellen en blijkt werkelyk dat aan het verzoek, om minder snel om de bochten te rjjden, geen gevolg wordt gegeven, dan kan men ingrijpen. De heer v. Ballegooijen merkt op, dat dit toch niet zal gaan, zonder dat de betreffende «verordening wordt gewijzigd, waartegen Weth. Schreuders inbrengt dat deze dan maar gewyzigd moet worden. Benoeming onderwijzeres, wegens het niet aannemen door Mej. Middelkoop van hare benoeming. De twee andere sollicitanten op de voordracht is afgevraagd, of zij hunne sollicitatie nog wenschte te handhaven, waarop een bevestigend antwoord is ont vangen. In overleg met den Schoolopziener en het Hoofd der school is door B. en W. de navolgende voordracht opgemaakt no. 1 Mej. P. M. Aleman te Zierikzee, no. 2 Mej. P. M. Snijders Oud-Vossemeer. Weth. Schreuders vraagt hoe het zit met de nieuwe wetswijziging dan zal het aantal leerlingen per onderwyzer worden vergroot en is deze leerkracht overbodig. hart haar behoorde. Ik ben ook zeker, dat ik in haar een vrouw heb gevonden, zooals elke moeder moet wenschen voor haar zoon. De gravin zeide thans op eenigszins aarzelenden toon Je heb den naam „moeder" uitge sproken. Ken je ook de geschiede nis van de hare? Een blos overtoog het gelaat van den jongen man, ondanks den toon waarop de gravin sprak, behield hij de macht over zich zelf. De zachtheid en goedheid van Hélène oefenden reeds een groote macht uit op Georges. Mijn moeder, antwoordde hij kalm, ik weet voor alles, dat een kind eerbied moet koesteren voor zijn moeder. En ik wil met liefde denken aan de vrouw,, die de moeder was van haar, die ik lief heb. Ik wil mijn gebeden vereenigen met de hare, nederknielen op het graf van hen, die zij beweent, zooals zij vol eerbeid zal neerknielen bij de laatste rustplaats van de mijnen. Overigens kan ik hier alleen denken aan een raad, die u mij zoo vaak hebt gegevenik veracht den laster, van wie hij ook kome I De gravin, hoe diep zij ook getroffen was, wilde niet minder koelbloedigheid toonen dan haar zoon. Het waren ernstige toestanden, die zij hier voor zich zag de vrede der familie werd bedreigdde grootste rampen kon den op Kerlor neerdalen tengevolge van dit onderhoud men moest daarom kalm blijven, iedere opwinding vermijden, van weerskanten, tot eiken prijs den toorn De heer v. Ballegooyen verwacht dat dit reeds over een half jaar het geval zal zijn. De Voorzitter acht het niet onmogelijk, dat er dan twee leerkrachten te veel zullen zijn. Men zal dan voor 144 leerlingen slechts 3 leerkrachten krygen, onder de werking der oude leerplichtwet, welke werking men weder wil krijgen, waren er niet meer dan 140 leerlingen op school. De heer Smits merkt op, dat er met 1 Juli kinderen van school gaan en de te benoemen leerkracht, dus dan waarschijn lijk reeds overbodig is. De heer Schreuders meent, dat men dan het best de benoeming achterwege kan laten, het is echter een geluk, de gemeente behoeft het niet te betalen. Volgens den Voorzitter zal men ook dit nog moeten afwachten. Hierop wordt tot stemming overgegaan en Mej. Aleman met algemeene stemmen benoemd, met als datum om in dienst te treden 3 Juni. Mej. Aleman zal telegrafisch deze benoeming worden kennis gegeven. Vaststelling heffingspercentage plaatse lijke inkomstenbelasting 19241925. De Secretaris zet uiteen dat het belas tingjaar loopt van 4 Mei '24—1 Mei '25 en aan plaatselijke inkomstenbelasting voor dit belastingjaar geheven moet worden f 9064.waarvan benoodigd is voor de begrooting van het dienstjaar 1924 het of ongeveer f6400. om aan dit be drag te komen zal het heffingspercentage gesteld moeten worden op 5 pCt. 'tLam. Zouden wy geen progressieve heffing kunnen invoeren zooals in vele andere plaatsen? Voorzitter. Voor dit jaar niet meer. v. Andel. Ik ben het met 't Lam eens, ik kan er zoo r iet mee accoord gaan, het kan zoo niets worden Schreuders. Zal door progressie het percentage beter worden v, Andel. We krijgen daardoor in ieder geval betere rechtvaardigheid. De Secretaris zet nogmaals uiteen, dat noodig is een bedrag van f 9000.waarin 8/is voor '24 en Vu voor 1925, gaat men progressie invoeren met denzelfden aftrek als b.v. te Wijk dan kan men nooit aan het bedrag komen. Men zou dan het ver- menigvuldigingscijfer zeker op 8 moeten bepalen. v. d. Pol. Men zal hier met denzelfden aftrek meer moeten betalen als te Wijk. 't Lam. Kan er niet een schaaltje van verre houden, die tot hevige uitbarstin gen aanleiding zou geven. De moeder hernam Nog eens, mijn zoon, ik waardeer uw edele gevoelens, de kieschheid, waarvan gij bewijzen geeft, Georges. Hij keek haar angstig aan, terwijl zijn hart hevig klopte, zijn keel als 't ware dicht gesnoerd werd- De gravin vervolgde Maar wij, moeders, wij hebben andere plichten. Wij hebben niet alleen re kening te houden met de genegenheden en de verlangens onzer kinderen. Wij zijn verantwoordelijk, tegenover ons ge weten en voor onzen God, voor hun ge luk, hun toekomst, de ongelukken, die kunnen voortkomen uit hun kortzich tigheid. Wij zijn ook verantwoorde lijk voor onzen naam, die onbesmet moet bewaard blijven, wij zijn dat ver plicht tegenover hen, die er niet meer zijn. Moeder, antwoordde Georges, ik heb, zoowel als u, eerbeid voor mijn voor ouders] Maar wie is er onder hen, die ooit zou hebben beweerd, dat de lasteringen, want dat is het rechte woord, waarmee men de nagedachtenis der mar kiezin de Penhoët heeft zbewadderd, zou den terugvallen op Hélène? Laat ons niet weer beginnen te rede twisten, zooals voor dien tijd, dat dit kind op Kerlor kwam. U hebt echter toegegeven, dat Carmen en ik gelijk hadden haar hier te bren gen, uw steun voor haar te vragen. Wist ik dan dat gij liefde voor haar zoudt koesteren Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD nor liet Lui m Heusden en AlteiaJeLaigstraat ei de Bonelervaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1