gemaakt worden v. d. Pol. Zooals v. Andel het voorstelt zal men met een inkomen van f 2000 hier veel meer moeten betalen als in Wijk. v. Andel. De grootste druk wordt hier op de schouders der arbeiders gelegd. Schreuders. Voor 10 jaar is er al een idee geweest om een progessieve heffing in te voeren, doch we hebben dit idee moeten laten varen. 't Lam. We kunnen toch wel een schaaltje laten maken. Secretaris. Schaaltjes zijn er genoeg gaan wij hier de aftrek op f 700 stellen, evenals te Wijk, dan zyn de meesten vrij. v. Andel. Laten wij het hier dan op f600 stellen, met f 12 per week kan men nog geen droog brood eten. v. d. Pol. Arbeiders met f 12 en vier kinderen zijn vry. Iemand die alleen is en f12 verdient, valt er in en dat deze f 5 belasting betaalt, daar is naar mijne meening niets tegen. v. Andel. Dat u het nu zoo royaal hebt. Ik niet, om een rond jaar f 12 te ver dienen, nog geen tien. De meeste arbeiders hoogstens acht, nooit geen f 12. v. d. Pol. Mij persoonlyk is het het zelfde, zy zullen mij niets doen, ik houd boek en zal me wel verantwoorden. v. Andel. Het is hier altijd zoo geweest, de grootste grondbezitters zijn vry. Secretaris. Al deugt den aftrek niet daarom is het geheele stelsel nog niet ver oordeelt, waar moeten we met een aftrek als te Wijk de belasting vandaan halen Een groote catagorie valt er dan buiten. De grootsten druk komt op de lagere klasse want ryken zyn er niet. v. d. Pol. Als we hier hetzelfde be lastingstelsel gaan invoeren, dan krijgen we als we f 6000.noodig hebben, niet meer dan f 3000. Voorzitter. Als wy den aftrek gaan verhoogen, dan moet de middenstand alleen de belasting betalen, dit is toch ook niet billijk; v. Baliegooyen. De middenstand moet veel te veel betalen. v. Andel. Waarom is hier nooit gepro beerd een progressieve heffing in te voeren. v. d. Pol. U moet niets zeggen wat u niet weet, dat is wel waar, toen ik zelf pas raadslid was, ben ik er sterk voor geweest en is er ook ernstig over gesproken. Smits. Wy zijn ook overtuigd dat het tegenwoordige stelsel onbillyk is. v. Andel. Als men daarvan overtuigd is, dan moet men het ook veranderen. Secretaris. Als de verordening wordt gewijzigd, dan wordt het Augustus voor ze door den raad wordt vastgesteld en December voor ze door de Kroon is goed gekeurd. We krijgen dan geen cent en alles staat stop. Schreuders. Wy zijn allen overtuigd, dat de menschen, die maar f 600.ver dienen, weinig kunnen betalen. Wy hebben altyd ook getoond deze menschen te willen ontzien, ze betaalden slechts f 2.doch sedert de inning aan het Rijk is, is het onbillyke gekomen. 't Lam. Vroeger was het veel beter. (Slot in 't volgend nummer.) Openbare vergadering van den Raad der Gemeente ALMKERK, op Vrijdag 30 Mei, n.m. 3 uur. Aanwezig alle leden. VoorzitterEdelAchtb. Heer J. W. Egberts, Burgemeester. SecretarisWelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn Ingekomen stukken. Een schryven van het Dagelyksch Bestuur van den Polder «den Ouwen Doorn*, waarin den Raad wordt verzocht het per ceel grond waarop S. Dekker een woning bouwde, gelegen aan de Groene Steeg, Dekker in erfpacht af te staan dit perceel grond behoort aan de gemeente en nu blykt dat Dekker meer in gebruik neemt, als wenschelijk is. De heeren Snoek en de Jong zeggen dat gezorgd moet worden dat 't verkeer daar vrij blijft, terwyl de heer van Leeuwen het niet zoo'n groot bezwaar vindt dat Dekker een klein tuintje heeft. Het verzoek wordt toegestaan. De Voorzitter komt thans met 2 reke ningen ter tafel van personen, die voor de Gemeente gewerkt of aan de Gemeente geleverd hebben. Spreker zegt dat het een groot euvel is dat sommige leveranciers, wanneer het de Gemeente of 't Ryk be treft, hoogere rekeningen aanbieden, dan voor particulieren. B. en W. meenden, daar deze rekeningen hun abnormaal voorkwamen, hieraan paal en perk te moeten stellen, en hebben bedoelde personen ter vergadering van B. en W. uitgenoodigd, waaraan zij voldaan hebben. Het resultaat van deze bespreking was, dat één der inzenders zijn rekening verminderde, terwijl de andere daaraan geen gevolg wilde geven. De Voorzitter zegt geen namen te zullen noemen en stelde voor deze zaak in ge heime vergadering verder te behandelen. Aldus wordt besloten. Een schry ven van 't Burgelyk Armbestuur alhier, waarin den Raad wordt verzocht, naar aanleiding van de groote uitgaven van dit bestuur tijdens de werkeloosheid, een buitengewone subsidie van f1700 te mogen ontvangen, 't welk door den Raad wordt toegestaan. Door de afdeeling van de bijzondei e landstorm in deze gemeente, wordt aan den Raad verzocht om een subsidie groot f 30 te mogen ontvangen voor prijsschieten. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Snoek zegt met het oog op bezuiniging wel eenig bezwaar te hebben tegen dit verzoek, niet omdat dit bedrag te hoog is, maar wij, aldus spreker, moeten toch eens beginnen met «neen* te zeggen. De Voorzitter toont hierna het nut van den Vrijwilligen Landstorm aan en vraagt of de heer Snoek soms stemming verlangt. Genoemde heer verlangt echter géén stem ming en wordt het voorstel van B. en W. geacht te zyn aangenomen. Hierna wordt den Raad aangeboden de begrooting der Vleeschkeuririgsdienst in dit District tot een bedrag van inkomsten en uitgaven van ruim f 4000. By K. B. is goedgekeurd de verordening voor de hondenbelasting en die der school geldheffing. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie houdende een nota van aanmer king op de Gemeenterekening dienstjaar 1922. Daar deze aanmerkingen van meer administratieven aard zijn, zal in deze de noodige verandering worden aangebracht. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. om aan de Raad machti ging te verzoeken, tot het aangaan van een geldleening groot f 18.000. De Voorzitter zegt dat deze leeuing nood zakelijk is. De heer Koekkoek vraagt inlichtingen, de wijze waarop de leening zal plaats vin den, terwyl de heer Donker vraagt of met deze geldleening nog niet eenigen tyd kan worden gewacht, spreker zegt 't geld is te duur, er moet niet geleend worden dan by hooge noodzakelijkheid, zoolang men zich nog kan redden, moet men niet leenen, want dat kost dag en nacht geld. De Voorzitter zegt dat op 1 Juli a. s. deze zaak zyn beslag moet hebben daar de kas anders in elkaar loopt. De heer Snoek spreekt over een kasgeld- ieening. Dê Voorzitter zegt dat het aan B. en W. wel overgelaten kan worden, daar op de meest voordeelige wijze voor de Ge meente zal worden gehandeld. Spreker zegt dat over deze zaak ook gesproken kan worden in de geheime vergadering. Besloten wordt in beginsel B. en W. machtiging te verleenen. Hierna wordt tot lid van 't Burgelijk Armbestuur gekozen (vac. K. A. Koekkoek) de heer C. de Bok, terwyl na eenige bespreking tot lid van de schattingscom- commissie voor de Ryks inkomstenbelasting wordt gekozen de heer J. C. Ottevanger. Hierna komt ter tafel het Gemeente verslag 1923, waaruit door den Voorzitter eenige gegevens worden voorgelezen, waar uit blijkt dat de bevolking op 31 Jan. 1924 bedroeg 3688 zielen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten 4 waterschutten te vernieuwen, terwijl tevens wordt bepaald dat een der schutten zal voorzien worden van een schuif en dat inlating van water aan het desbetreffende polderbestuur zal worden overgelaten. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert de heer van Leeuwen hoe of het staat met de reparatie van de dorpstraat nabij de kerk. De Voorzitter zegt eene begrooting van kosten ontvangen te hebben, doch daar deze B. en W. erg hoog voor kwam, zijn de werkzaamheden nog niet uitge voerd. De heer Verschoor zegt vergeefs gewacht te hebben op eenig bericht van den Raad van State betreffende het beroep van den Raad tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij de raad gelast werd aan de Herv, Schoolveeniging alhier medewerking te ver leenen tot 't beschikbaar stellen van school ruimte. De Voorzitter zegt bericht ontvangen te hebben, welke echter gericht was aan het Gemeentebestuur en niet aan den Raad. De heer Verschoor betwijfelt dit zeer en zegt dat de Voorzitter er mede in den Raad had moeten komen en beroept zich op eenige artikelen van de Wet. De Voorzitter meent zich niet te vergissen, en zegt dat bovendien B. en W. besloten hadden, daar men in Den Haag van beide partijen voldoende op de hoogte was, om verder op deze zaak niet in te gaan en stelt voor de verdere discussie's over dit onderwerp eveneens op de geheime ver gadering voort te zetten. De heer Verschoor deelt ook nog mede dat hy eenigen tijd geleden gehoord en gezien had, dat jongens, die van de keu ring van Woudrichem terug kwamen, verschrikkelijk vloekten en ook dat ze de flesch met «jenever* in hun zak hadden. Spreker wenscht in deze zaak toezicht, 't welk door den Voorzitter wordt toegezegd. De heer Koekkoek wenscht in 't vervolg bij 't blusschen van brand een meer or delijk verloop dan de laatste keer. Spreker had ook vernomen dat personen die 5 minuten gepompt hadden, ook ten vollen zijn uitbetaald, niet één brandmeester was te herkennen. De Voorzitter zegt echter vernomen te hebben, dat alle uitstekend hebben gewerkt, ieder was dan ook vol lof over het blus schingswerk. Ook zegt spreker dat door de goede organisatie het huis van Pennings en dat van den heer Koekkoek zijn ge spaard gebleven. Ook zegt de heer van Leeuwen dat de brandweer, naar hij vernomen heeft, krachtdadig heeft gewerkt. De heer Verschoor zegt, in verband met de aanmerking van den heer Koekkoek over het herkennen van de brandmeesters (aan een stok), deze bij spreker nog zoo'n onderscheidingsteeken op zolder staat. De heer de Jong vraagt of de bliksem- afleiding van het electrisch net in orde is en verzoekt den Directeur opdracht te geven, hierop zoo spoedig mogelijk toe te zien. Niets meer aan de orde sluit de Voor zitter deze openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beate en roordeeligste adres. Hensden De heer Joh. van Berkel, directeur der «Heusdensche Harmonie# behaalde j.l. Donderdag met de fanfare «Oefening baait Kunst« uit Brakel op het Nationaal concours te Buuren den eersten prijs in de 2e afdeeling met 318 punten. Per Salonboot HeusdenBrielk vertrekt alhier op Donderdag 12 Juni a.s. de bedevaart Oudheusden en Omstreken naar de graven der H.H. Martelaren van Gorcum te Brielle. Mogen velen pelgrims aan deze schoone bedevaart deelnemen. Tot ambtenaar ter gem.-secretarie te Brakel is benoemd de heer Am. Boer, thans werkzaam op de secretarie alhier. Aalburg. Terwijl de landbouwer A. Mans alhier reeds aan het onderhandelen was om een vetgemest kalf te verkoopen, werd dit kalf plotseling onwel, waarna het terstond moest worden afgemaakt. Voorwaar een schadepost voor den eigenaar. Almkerk. Naar wy vernemen zal te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) een tweede weegbrug geplaatst worden naast de Coöp. Graanmaaldery. Uit goede bron vernemen wy thans dat in 't laatst van Juni a.s. aan de hulp postkantoren alhier de nummers zullen worden verkocht voor de nieuwe rijwiel belasting. Vanaf 11 tot en met 21 Juni a.s. is ten gemeentehuize alhier, het inschrij vingsregister 1925 met het daaruit opge maakt Alphabetisch Register, voor een ieder ter inzage nedergelegd. Beneden-Langstraat. Het fokken van jonge biggen is niet zeer loonend meer. De markt wordt overvoerd en zoo doende gelden zij thans slechts van f 8 tot f 14 per stuk. Ook van het varkensmesten wordt men thans niet vet meer. De handel gaat slecht en de prijs is gedrukt. Dnssen. Ook in deze gemeente breidt zich het mond- en klauwzeer nog meer uit, alhoewel niet van ernstigen aard. Doeveren. Tijdens het hevig onweer, dat zich boven onze gemeente ontlastte, werd in den Doeverschen polder een koe van den landboawer A, B. door den blik sem getroffen en gedood. Eenig boomen werden eveneens getroffen. f Eethen. De Kroon heeft het ingestelde beroep tegen de opheffing der openbare lagere school te Genderen ongegrond ver klaard, zoodat het besluit van Ged. Staten, waarbij de opheffing van deze school werd bevolen, van kracht is geworden. In verband hiermede is in de Raads vergadering van heden Dinsdagmiddag aan het onderwijzend personeel dezer school eervol ontslag verleend met ingang van Donderdag 5 Juni. Raadsverslag in een volgend nummer. Genderen. In de Bergsche Maas alhier is komen aandrijven een onbemande roei boot. Vermoed wordt dat deze afkomstig is van de te Hedel vermiste jongens. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier, zijn in de vorige maand behandeld 42 telegrammen, waarvan 19 verzonden en 23 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 231 Op de Rijkspostspaarbank werden 16 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2356.30 terwyl 22 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 4594.99. By den heer Van Helden Tucker alhier, heeft een kwaadaardige hond, twee prachtige kalkoenen, die vorig jaar een eersten prijs bekwamen, verscheurd, tot grooten spijt van den eigenaar. Rijswijk. De uiterwaarden onder deze gemeente, die door het wassende water van enkele weken terug geheel werden overstroomd, zijn nu weder geheel boven. Het grasgewas echter heeft veel geleden en vertoont een bruine kleur, zoodat vooral van het laagst gelegen gedeelte niet veel meer terecht zal kunnen komen. Raamsdonksveer. De heer D. Ko- nings werd gekozen tot secretaris van de Coöp. Zuivelfabriek «Nooit Gedacht#. Tot secretaris-penningmeester van de Buitendijkschen Hooipolder werd geko zen de heer J. Lankhuijzen Sz. Door stemgerechtigden ingelanden van het Waterschap de Gecombineerde Aan wassen tot secr.-penningmeester werd ge kozen de heer J. Lankhuijzen Sz., terwijl tot secr.-penningmeester van de «Oude Polder* onder Raamsdonk werd gekozen de heer Schoenmakers. Van den heer J. S. werd een schip grond gestolen. Het gelukte de politie den dader, een schipper uit 's Gravenmoer op te sporen. Onzen dorpsgenoot de heer Jansen werd door B. en W. van Tilburg opge dragen het maken van 2 nieuwe straten aldaar. Naar wy vernemen heeft dhr. F. A. v. Seters bedankt als secr.-penningmeester van den polder «De Oude Hoeve*. Sprang. Gedurende de maand Mei werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijkspostspaarbank belegd f 6604.96 en terugbetaald f 6707.00. Bij de j.l. Vrijdag gehouden ver pachting hebben de zitplaatsen in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier circa f150. minder opgebracht als 't vorige jaar. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. L. A. de Jong, slaagde te Rotterdam voor het diploma ziekenverpleging. De toestand van den 7-jarigen A. v. Zeist, die vorige week Zondag door den tram werd aangereden is gelukkig vooruit gaande. In de plaats van den tijdelijk benoemden voorzanger bij de Ned. Herv. gemeente alhier is als zoodanig thans benoemd J. Timmermans. Wijk. Maandagmorgen kwam de wed. J. Schouten tot de onaangename ontdekking, dat haar varken in den gepasseerden nacht gestorven was. Werkendam. Vorige week hield de postduivenver. «Wilhelmina* een wedvlucht van Breda. Vertrek Breda 10 u. 15 m. Oude duiven. Aankomst als volgt J. Zwets le pr. 11 u. 13 m. 6 s. G. Visser 2e pr. 11 u. 14 m. 2 s. J. Groeneveld 3e pr. 11 u. 15 m. 41 s. J, Groeneveld 4e pr. 11 u. 17 m. 9 s. C. B. v. d. Straaten 5e pr. 11 u. 19 m. 50 s. Jonge duiven. Mej. v. Dortmond, le pr. 11 u. 15 m. 49 s. G. Visser, 2e 11 «17 30 o. Mej. v. Dortmond, 3e 11 22 39 s. Zaterdag a.s. zal een wedvlucht worden gehouden vanuit Roosendaal. De Gem. Zangvereeniging «U. d. I.« behaalde op het met Hemelvaartsdag ge houden concours te Hilligersberg de 3e pr. in de 2e afdeeling. Het Harmoniegezelschap «Concordia* behaalde op dat concours de 2e pr. in de 3e afdeeling. Donderdag j.l. reed M. R. doordat een band sprong met een motor met zy- span ter hoogte van P. v. D. en den Sleeuwijkschen dijk van den dijk af. Een kind dat juist boven op den trap stond werd mede naar beneden geslingerd. Dr. Mynlieff constateerde schouderontwrichting bij het kind. De motorbestuurder zelf werd in bewusteloozen toestand opgenomen. De toestand van beide is thans bevredigend. Waalwijk. Zaterdagmorgen had in Hötel Verwiel een vergadering plaats van de commissie tot organisatie van een grooten fokveedag. Van de geheele Lang straat en het Land van Heusden en Altena is de toezegging ingekomen, dat met ge noegen aan deze fokveedagen zal worden deelgenomen. De eerste fokveedag zal worden gehouden in September. Zaltbommel. Van Donderdag op Vrijdagnacht is ingebroken in het bagage lokaal der spoorwegen alhier. Ontvreemd is een zoo goed als nieuw rijwiel en twee collie bestelgoed. Van den dief of dieven geen spoor. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zachtwerkende laxeer middel, waaraan iedereen behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Verdrenken By het zwemmen in den Rijn te Rhenen zijn de twee zoontjes van den heer KI. door den sterken stroom medegevoerd. De oudste werd gered door den heer Udo, die zich gekleed te water begaf. De po gingen van den heer v. Voorthuysen, om het andere jongetje te redden, mochten helaas niet gelukken. Na drie kwartier dreggen werd het lykje van het 12-jarig ventje op het droge gebracht. Het byna tweejarig zoontje van Wolter Dekker te Elim is in een bij het huis zynd mestgat met water geraakt en verdronken. Onder Winssen is de 15-jarige W. L. bij het zwemmen in de Waal verdronken. o Twee jengens vermist. Sedert Hemelvaartsdag worden te Hedel vermist de 16-jarige P. en de 17-jarige B., die in een bootje op de Maas waren gaan roeien. Vechtpartij Ir een gemeenteraad In de raadszitting van Zwyndrecht heb ben zich Vrijdag niet-ailedaagsche gebeur tenissen afgespeeld. Toen de heer Stolk de interruptie be zigde«Je zuigt overal vergift uit*, tydens een rede van den heer Kögeler over een uitdrukking van den heer Schaper in de Tweede Kamer, verzocht de voorzitter burgemeester P. Doorn den spreker te zwygen, daar hij hem anders uit de raads zaal zou laten zetten. De heer Stolk ant woordde hierop«dat hij dat nog moest zien gebeuren.* De burgemeester riep daarop twee poli tieagenten binnen, waarna een worsteling ontstond. Enkele raadsleden namen het voor hun collega op het werd een rekken en trek ken, een schreeuwen en lawaai van belang. Een der op den grond liggende vroede f' vaderen, de heer Los, zong al worstelende, het Wilhelmuslied. Vrijwel alle partijen namen aan de worsteling deel. Ten slotte mocht de heer Stolk na excuses gemaakt en na beloofd te hebben, zich aan de leiding van den burgemeester te onderwerpen in de zaal blijven. Om toen de heeren wat op verhaal te doen komen werd de vergadering voor een kwartier geschorst. Erastig aute-ei geluk Maandagnacht omstreeks half drie heeft te Nymegen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarby twee personen onmiddelyk werden gedood, terwyl een der gewonden vermoedelijk eveneens zal sterven. Een auto van de garage Egbers uit de Hertogstraat, waarin gezeten waren de 34- jarige heer H. Egbers zyn 33 jarige echt- genoote, de 27-jarige H. v. d. Wa&rden en de heer en twee gezusters Gerritsen, reed doordat de bestuurder door tot nog toe onbekende oorzaak het stuur niet meer meester was, tegen een telefoonpaal. De auto werd totaal verbryzeld. De heer Egbers en zyn echtgenoote werden on middellijk gedood. De heer v. d. Waarden werd ernstig inwendig gekneusd en men vreest voor zyn leven. De heer Gerritsen en zyn beide zusters werden licht gewond. Paging tot meerd Zaterdagmiddag heeft iemand, werkzaam op de drukkerij «Hermandad* te Leiden, een poging tot moord gedaan op den direc teur van die drukkerij door hem met een me3 in den rug te steken. De aange vallene werd naar het Diaconessenhuis ge bracht ter verpleging. De dader is in hechtenis genomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2