Eerste Blad ren. s komen gelukkig slechts weinig voor. BEZOEKT onze enorm gesorteerde Kledingmagazijnen. Speciale Pinkster aanbiedingen van Mans- en Jongenspakken. Extra aanbieding Kinderpakjes vanaf f 2.95 tot in de fijnste soorten. BROEKEN vanaf f 1.90. Groot Speciaal Kleedinghuis voor alle standen. Uitgave: Firma L~ J. VEERMAN, Heusdeiu 4404 Vrijdag 6 Juni 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. WIJ VERGOEDEN UWE REISKOSTEN. Pinkster-Maandag tot 1 uur geopend. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGiMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een Pinksterartikel te schrijven is een moeilijke taak. Immers herdenkt de Christelijke gemeente op den Pink sterdag het feit. dat de Heilige Geest op de eerste discipelen is uitgestort en als van zelf rijzen bij ons dan vragen op als dezewat is dat Heilige Geest wat is datUitstorting des Heiligen Geestes? Wij kunnen het ons gemakkelijk maken door te zeggen dat de Heilige Geest niet anders is dan de geest Gods en dat uitstorting des Heiligen Geestes niet anders beteekent dan inwerking van Gods Geest in de harten der menschen. Stellig is deze op de rede staande opvatting een voudig, maar toch voldoet zij niet geheel. Onze gestelde vragen rede- neerender wijze te willen beantwoor den is even dwaas als buiten het licht om te willen zeggen wat licht is. Wil men kunnen zeggen wat de Heilige Geest is, dan moet men hem eerst zelf ontvangen hebben d. w. z ge moet zelf ervaren dat God in uw hart werkt. Het Pinksterverhaal, dat we in den Bijbel in de Handelingen der Apostelen vinden opgeteekend, bevat een schat van rijkdom voor ons geestelijk leven Het doet ons denken aan de bekende schilderij van Rembrandt, de Nacht wacht. Als men een oogenblik vóór die schilderij staat, merkt men weinig- van het rijke volle leven, dat er in ligt, doch wanneer men er wat langer voor blijft vertoeven, dan begint de kleinste trek te leven en men ziet dan de rijke wTemeling van leven En zoo is het ook met het Pinkster- verhaal. Het teekênt ons te Jeruza lem allerlei soorten menschen, die een zeer verschillende houding aan nemen tegenover wat er op den eer weerstand geboden aan de machten van het verderf, die ons naar de diepte willen slepen. Strijd, overal op ieder terrein Wij zijn er niet rouwig om en wij zijn er menschen voor het zoo te willen Niet anders zouden wij het leven willen hebben, doch dit slechts op ééne voorwaarde n 1. dezedat wij de kracht in ons hebben om den strijd te kunnen strijden En met vreugde begroeten wij het Pinkster feest, dat ons zegt, dat Gods kracht ons toestroomt door Zijnen Heiligen Geest, die den strijd brengt tot eene blijde overwinning. Er is allerlei manier van Pinkste ren te vieren De jubel van den één zal hooger kunnen opklinken dan de jubel van den ander. Maar wat men zoo van Pinkster-Christendom ziet in de wereld geeft wel aanleiding- om te zeggen, dat het eigenlijk zoo weinig nog niet is, als wij inderdaad tot deze oprecht gemeende Pinkster bede konden komen „Geest van God, kom!" Heilig Pinksterfeest, wij groeten U met blijdschap om hetgeen ge ons te zeggen hebt, n. 1. dat God door Zijn Geest ons de kracht wil schenken om den moeilijken strijd des levens te kunnen strijden BUITENLANDSCH OVERZICHT De Duitsche regeeringscrisis is opgelost. Het oude kabinet met Marx als rijks kanselier en Stresemann als minister van buitenlandsche zaken blijft aan, zonder dat er verwisseling van personen in plaats heeft. De zaken zullen op denzeltden voet worden voortgezet en al de lange onder handelingen zijn dus eigenlijk overbodig geweest. De vraag is of men met deze oploUng erg tevreden moet zijn. Velen meenen van niet. Voor de verkiezing was de Duitsche rijksdag reeds zoodanig van sa menstelling, dat de regeeringspartijen (cen trum, democraten en Duitsche Volksparty) zich tegenover de oppositiepartijen slechts moeilijk konden staande houden en dat vooral, wanneer er stemmingen dienden plaats te hebben, waarbij, in verband met maatregelen, die wijzigingen der constitutie noodzakelijk maakten, een twee derde meerderheid vereischt werd, de positie der regeering bizonder zwak was. Deze on prettige toestand is nog verergerd na den uitslag der rijksdagverkiezingen, die 'n opschuiving naar uiterst rechts en uiterst links te aanschouwen hebben gegeven. De aanwas van het zetel-aantal der Duitsch- nationalen en Deutsch-Völkischen aan den eenen, der communisten aan den anderen kant heeft tengevolge gehad, dat de on derling in politiek opzicht zeer verschillende radicale groepen van links en rechts teza men een geweldig oppositieblok vormen, waar tegen de regeering-Marx vandaag of morgen opnieuw te pletter dreigt te loopen zelfs wanneer de sociaal-democraten ervoor te vinHon -:jn den drie burgerlijken mid- iL..,j(3n hun welwillende steun te verifconen. Maar zelfs met hulp der soc. dem., die bovendien zeer verzwakt uit den verkie zingsstrijd te voorschijn zijn gekomen, zullen in vele gevallen, naar het zich laat aanzien, de vereischte twee derde meerder- niet kunnen worden verkregen. De nieuwe regeering-Marx staat dan ook aan tal van nederlagen bloot en dit is van te meer beteekenis, daar de aan vaarding van de rapporten der deskundigen mede brengt, dat de Duitsche regeering verschillende martregelen en wetten moet aannemen, die grondwetwijzigingen nood zakelijk maken. Wanneer deze wetten, dank zij het tegenstemmen der oppositie partijen, worden verworpen, wordt het de regeering onmogelyk gemaakt het plan- Da wes uit te voeren en zal zij genood zaakt zijn heen te gaan. In de regeeringsverklaring die Marx Woensdag in den ryksdag aflegde ver klaarde hy dut de Duitsche politiek sedert eenige jaren geheel afhankelijk is van de buitenlandsche staatkunde en dat dit vooral thans 't geval is, daar het vraagstuk der buitenlandsche politiek thans alles beheerscht en wel in verband met de rapporten der deskundigen over de schadeloosstelling. De Duitsche regeering heeft in dit rapport een weg gezien om te ontkomen aan de reeds zoo lang durende ernstige crisis en heeft derhalve de vraag der com missie van herstel beantwoord met de mededeeling, dat zij in het rapport een practische basis voor een spoedige oplossing ziet, en derhalve bereid is, het plan te aanvaarden. De kanselier legde er den nadruk op, dat de economische en financieele eenheid van Duitschland en zijn souvereine rechten moeten worden hersteld, omdat anders de verplichtingen van het rapport niet kunnen worden nagekomen. De kanselier wees er op, dat als het rapport in oprechte over eenstemming en zooals het bedoeld is als een geheel, door alle belanghebbende re geeringen wordt aangenomen en uitgevoerd, Duitschland weder op behoorlijken grond slag komt te staan met zijn crediteuren, wat tengevolge moet hebben, dat in alle opzichten een betere verhouding ontstaat, vooral ook ten aanzien der gebieden, die met eenzijdige uitbreiding der bepalingen van het vredestractaat zyn bezet. Ten slotte zeide de kanselier, dat gezien het helang der buitenlandsche politiek alle vragen van binnenlandsche staatkunde op ÜÜI r HH 1 m mm ?m sten Pinksterdag geschiedde. Er is onder hen te bespeuren een houding van spot,.van ongeloof, van onver schilligheid en van twijfel, maar er is ook een houding van blijdschap en van kracht. En wie namen nu deze laatste houding aan? Wel zij, die den Heiligen Geest hadden ont vangen d. w. z. den Geest der waar heid d i. den Geest der werkelijkheid en alzoo leefden met God, zij dus, die door God vervuld waren met een anderen geest. Eerstdaags vieren we wederom Pinksterfeest. Het is een mooi feest, omdat het is het feest der uitgestorte kracht Gods. En wat hebben wij in het leven meer noodig dan kracht? Het leven is een aaneenschakeling van strijd en aanval. Wij zullen er niet over philisofeeren waarom dit zoo is, maar slechts constateeren dat het zoo is. Lichamelijk en geestelijk bestaat het leven altijd weer van en door een overwinning op machten, die ons dreigen te verslinden. Ons lichaam bestaat slechts strijdende en telkens duikt het weer op uit ver nietiging, die ons omringt Op maatschappelijk terrein arbeidt een mensch en spant hij zich tot het uiterste toe in om zich te handhaven op de plaats, die hij in de wereld inneemt, om er zoogenaamd boven op te blijven. lederen dag begint het gevecht weer. Wij vallen aan, wij slaan af. Nog staan wij. Maar morgen wacht ons weer dezelde strijd. Zoo gaat het voort een 's menschen- leven lang. En zedelijkook hier wordt slechts met de uiterste inspanning (het groote aantal in aanmerking genomen) per Autobus, Spoor of Boot mn arifl NIEUWSBLAB ïior lel Lui lai Housdei en Aitoriajolaiistriat m it fioiieierwiarii ONGELUKKEN per AUTOBUS Bergeijk Stufkens, Gorinchem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1