Eerste Blad RAAMSDONKSVEER. C. DË KEMP. A. Verschuur-Baert Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Drogisterij •■AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L» J. VEERMAN, Heusden. No. 4406 Vrijdag 13 Juni 1924. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. Engstraat HEUSDEN. i Asthma, Bronchitis i Abdijsiroop i Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. G evestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Wegenverbetering en Wegenonderhoud. Zij die den weg van Herpt naar Haar steeg wel eens met een auto of autobus hebben bereden, weten dat die weg in een allerellendigsten toestand verkeert. Gedeeltelijk is zulks toe te schrij ven aan de omstandigheid dat de gemeente He- dikhuizen, die de onderhoudsplichtige van den weg is, den laatsten tijd niets aan het onderhoud heeft gedaan, doch anderdeels moet de oorzaak gezocht wor den in het drukke verkeer over dien weg, hetwelk de laatste paar jaren enorm is toegenomen. Bedoelde weg vormt een gedeelte van het traject Land van Heusden en Alte na's Hertogenbosch. En waar nu de bewoners van het Land van Heusden en Altena meer en meer contact zoeken met de Brabantsche hoofdstad en Gorinchem steeds meer loslaten, hetgeen te danken is aan de thans bestaande goede verbin dingen met eerstgenoemde stad, daar ligt het wel voor de hand dat het aan tal vervoermiddelen zoowel voor goede ren als personen, hetwelk het Land van Heusden en Altena met 's Bosch verbindt, als 't ware met den dag grooter wordt. Bijna al deze vervoermiddelen nu rijden via Herpt en Haarsteeg en maken het door gaand verkeer door die dorpen zóó druk, dat de wegen er niet voor berekend zijn. Voor de bewoners van de gemeente Hedik- huizen is de weg van Herpt over Haarsteeg eenigermate van secundair belang en daar om laat het zich wel eenigszins begrij pen dat de Raad der gemeente Hedik huizen er niet veel lust voor gevoelt om dezen weg eerst goed in orde te brengen en daarna behoorlijk te onderhouden. De vele klachten, die over den be- wusten weg bij Gedeputeerde Staten van Noordbrabant zijn ingekomen, zullen stellig niet vreemd zijn aan hun schrij ven een paar weken geleden door den Raad van Hedikhuizen ontvangen, waarin er op gewezen wordt dat de weg in zulk een desolaten toestand verkeert, dat hij ge vaar oplevert voor de veiligheid. En aldus Gedeputeerde Staten waar die toestand ontstaan is doordat er den laatsten tijd niets aan het onderhoud van den weg is gedaan en deze gewoon verwaarloosd is, daar zullen wij, als de gemeente niet spoedig overgaat om den weg te verbeteren, zelf het werk ter hand nemen voor rekening der gemeente. Gedeputeerde Staten wenschen dat op den weg, die ongeveer 5 K M. lang is, 1800 M3. grind wordt gebracht, waarvan de kosten op f 4500 worden geraamd. Naar aanleiding van een en ander be sloot Hedikhuizen's raad om den weg wat te laten opknappen, maar tot eene verbetering, als door Gedeputeerde Sta ten aangegeven, kon men wegens de groote kosten niet komen, Wat het beetje opknapperij, waartoe Hedikhuizen's vroede vaderen besloten, moet beteekenen, weten we niet, maar we durven toch wel zeggen dat onze verwachtingen niet bijzonder hoog zijn gespannen. De kuilen wat dicht maken met den grond, die van de kanten van den weg wordt afgestoken en daar wat grind over, zal wel het voornaamste zijn van hetgeen staat te gebeuren. Al moge dit nu zeer tijdelijk eenige verbetering brengen, stellig is het niet voldoende en vooral niet in de wintermaanden, om den weg in eenigszins blij venden berijd baren toestand te brengen, en vervol gens te houden. Een afdoende verbetering kost uit den aard der zaak veel geld, hetgeen de financieele draagkracht der gemeente Hedikhuizen te boven gaat. En nu is het de vraag of het, waar we hier te doen hebben met een eenigszins excepti- oneelen toestand, veroorzaakt door de nimmer voorziene zeer belangrijke uit breiding van het doorgaand verkeer over den weg, niet billijk ware dat de gemeente door de Provincie werd gesteund, indien zij toont dat het haar bepaald ernst is om van goeden wille te zijn. Ons dunkt dat op deze vraag een bevestigende beantwoording behoort te worden gegeven. Maar hoe nu is eene verbetering van een weg, die over een eenigszins lang tijdperk weerstand kan bieden aan de eischen, die een druk modern wegver keer stelt, mogelijk? Een antwoord op deze vraag moeten we in Engeland, waar de wegen over het algemeen zeer goed zijn te noemen, gaan zoeken. De Hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Noordbrabant, de Heer J. Kersemaekers, heeft dat land bezocht met het doel een onderzoek in te stellen naar de beste moderne weg- con8tructie's en naar aanleiding daarvan heeft deze hoofdambtenaar een verslag aan Gedeputeerde Staten uitgebracht. De Heer Kersemaekers schrijft dat het zijne bijzondere aandacht heeft getrokken dat de meeste wegen behandeld zijn of met teer of met bitumen en dat de we gen welke gebitumineerd zijn in het al gemeen schitterende resultaten hebben opgeleverd. Wel worden nog verschil lende wegen geteerd, doch de Engelsche ingenieurs zijn het er grootendeels over eens, dat de voorkeur behoort te worden gegeven aan de toepassing van een bin dend middel, als vrijkomt bij de ver damping van asphalthoudende oliën en bekend is onder de benaming mexphalte en spramex. Op verschillende wijzen kunnen mex phalte of spramex worden aangewend om een goede effen en stofvrije wegop- pervlakte te verkrijgen. Een duurzame methode bestaat in het brengen bo venop de steenslagverharding van een laag bitumineuze beton ter dikte van ongeveer 7,5 cM. Deze laag is samen gesteld uit 2 deelen. De onderste laag ter zwaarte van 5 cM. bevat grovere steen slagdeeltjes dan de bovenste laag, welke 2,5 cM. dik is. Het geheel bestaat uit steenslag, zand, cement en 7 9 pCt. bitumen. Een andere methode, welke minder kostbaar is, maar dan ook een veel minder duurzaam resultaat oplevert wordt verkregen door oppervlakte-be handeling met spramex. Op een weg met eenigszins druk verkeer moet deze behandeling voortdurend na enkele jaren worden hernieuwd. Ook mengsels van mexphalte met teer vinden toepassing. Voorts bestaat de zoogenaamde pene- tratie-methode. De asphalt wordt gegoten in de losse steenslagdeklaag, welke daarna wordt gewalst en met een weinig split afgedekt. Asphaltbedekkingen, zooals op de voor naamste wegen in Engeland worden aan getroffen, dragen het zwaarste verkeer, zijn stofvrij en bieden aan de voertuigen een ideaal rolvlak. De vraag, welke nu rijst n.l. of in oeconomisch opzicht een asphaltweg ver dedigbaar is te achten, zal ieder des kundige zeker toestemmend beantwoor- dem Zonder twijfel wordt de aanleg van een weg duurder, doch de kosten van onderhoud zijn ook belangrijk lager. Wanneer een gewone steenslagweg een uithoudingsvermogen heeft van ongeveer 7 jaren, dan zal diezelfde weg, voorzien van eene asphaltdeklaag ter dikte van 7.5 cM. mogelijk den leeftijd van 25 30 jaren kunnen bereiken. Op dezen grond zouden de kosten van aanleg der halve reeds ongeveer drie k vier maal zoo groot mogen zijn dan van een ge wonen steenslagweg. Doch er is meer. Iedereen is bekend met het feit dat de meeste steenslagwegen spoedig oneffen heden vertoonen en dat het in de prak tijk hoogst moeilijk is gebleken de put ten en gaten welke geleidelijk in het wegdek worden gevormd behoorlijk aan of op te vullen. Doet zich bij een steen slagweg eenmaal het verschijnsel van oneffenheden voor, dan is het ellende en het blijft gewoonlijk ellende totdat een nieuwe deklaag wordt ingewalst. Het nadeel dat de voertuigen van den slechten wegtoeatand ondervinden is moeilijk onder cijfers te brengen, doch het feit, dat veelal liever de lange om weg wordt gevolgd dan de slechte kor tere weg kan erop wijzen, dat de nadee- lige invloed van den slechten of minder goeden weg op het vervoermiddel niet laag wordt aangeslagen. De gemeente Hedikhuizen moet haren weg van Herpt naar Haarsteeg gaan verbeteren, daar helpt niets aan, maar zou het nu niet verstandig zijn dat zij den weg met het oog op het steeds drukker wordend verkeer, van een as- phaltbedekking liet voorzien, indien Provincie, polders en belanghebbenden in de kosten wilden bijdragen Zeker komt de gemeente dan voor een groote uitgaaf in eens te staan, waarvoor even wel geleend kan worden, maar even zeker is zij met eene afdoende verbete ring van het wegdek op den duur ver reweg het voordeeligst uit. Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. BU1TENLANDSCH OVERZICHT De strijd om het presidentschap der Fransche republiek is Dinsdag in deFran- sche Kamer uitgevochten. De uitslag van den strijd was van dien aard dat Millerand heeft besloten zijn ontslag in te dienen. Terwijl de stemming in de Kamer, die vooral tegen Millerand was gericht, tot uitslag had, dat de collectieve motie van het cartel des gauches (die van Herriot) met 329 tegen 244 stemmen werd aan genomen, behaalde de motie in den Senaat (454 tegen 444) slechts een meerderheid van 40 stemmen. In deze motie sprak de Senaat zich uit voor het verdagen van alle interpellaties. Dit kwam neer op een votum van wantrouwen jegens het ministerie- Marsal en den president der republiek. De motie van het linkerblok, in de Kamer ingediend, was echter nog veel krasser geredigeerd en gaf het besluit der Kamer te kennen, niet in relatie te treden met een ministerie, «dat door zijn samenstelling een ontkenning is van het recht van het parlement Uit dezen hoofde weigerde de Kamer blijkens den tekst van de motie, «het niet-constitutioneei debat aan te gaan, waartoe zij is uitgenoodigd« en gaf zij haar besiuit te kennen «elke discussie op te schorten tot op den dag, waarop de soe vereine wil des lands zich zal doen kennen. Het standpunt van Millerand is op ver schillende wijze verdedigd. In de aller eerste plaats geschiedde dit door den president der republiek zelf, die na voor zijn algemeene buiten- en binnenlandsche politiek te zijn opgekomen, vooral er den nadruk op heeft gelegd, dat hij bij zijn handelingen steeds zich liet leiden door eerbied voor de grondwet. Het was volgens deze grondwet, dat Millerand naar hij liet uitkomen zeven jaar lang met de presidentieele macht was bekleed en uit zijn functie vóór het verstrijken van den officieelen termijn slechts door de Kamer kan worden ontslagen, wanneer men had te doen met een geval van hoogverraad. Millerand heeft dan ook niet nagelaten, de houding van links te kenschetsen als de «willekeur van een meerderheid«, die om politieke redenen zich wilde ontslaan van den president der republiek. Ook de premier Marsal heeft in zijn uiterst beknopte regeeringsverklaring zich opgeworpen als verdediger van het presi dentschap en een beroep gedaan op het «geweten* van het parlement. Noch Millerand, noch Marsal, noch de verdere verdedigers van het presidentschap vermochten den president der republiek echter te redden. Er zal dus een nieuw hoofd van staat moeten worden gekozen, uit wiens handen een persoonlijkheid van links zoo goed als zeker zal de Herriot zijn de op dracht tot kabinatieformatie ontvangt. Be gin der volgeude week zal dus de politieke crisis opgelost zijn. In een open brief heeft Millerand zich tot zijn medeburgers gericht. Alle bladen geven commentaar op de politieke gebeurtenissen. De gematigde organen betreuren het aftreden van Millerand, wiens belangrijke diensten aan den Staat bewezen, zij ter herinnering brengen. Het «Journal* schrijft»De openbare meening zal haar eerbiedigen groet zenden aan Millerand, die aan Frankrijk en de republiek tal van diensten heeft bewezen. Hij wijdde daaraan al zijn krachten, arbeid, volharding en moed. Wij hopen, dat.de Nationale Vergadering een republikein zal benoemen, die, evenals hij, er eer in zal stellen, vóór alles zijn land te dienen.* De linksche pers drukt haar voldoening uit. «L'Oeuvre* schrijft«Frankrijk heeft er blijk van gegeven, dat het nooit een persoonlijke machtsuitoefening zal toelaten, in welken vorm ook,« Naar Sauerwein in de Matin* mede deelt, zal Millerand onmiddellijk zijn beroep van advocaat weer opnemen en bij de eerste gelegenheid in het parlement terug- keeren, waar hem de taak van leider der oppositie wacbt. Bij het aftreden van den president der Republiek gaat de uitvoerende macht op den president van den ministerraad over. Marsal zal belast zijn met de overdracht der bevoegdheden aan den nieuwen presi dent. Deze overdracht gebeurt gewoonlijk in het Elysée, maar zal nu te Versailles plaats vinden, onmiddellijk na de verkie zing van den president. Painlevé is met 306 stemmen tegen 449 op Doumergue door de conferentie van de linkergroep uit het parlement candidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers f4.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen BINNENLAND Overzicht van de werkzaamheden van den keuringsdienst voor waren, gedurende het 1ste kwaï taal 1924. Totaal aantal inspecties van winkels, pakhuizen, markten enz. 3093, waarvan in de gemeente Heusden 54. Totaal aantal inspecties van bakkerijen 584, waarvan in de gemeente Heusden 7. Totaal aantal genomen monsters volle melk 4410, waarvan in de gemeente Heusden 40. Hiervan ondeugdelijk van samenstelling 64, waarvan in de gemeente Heusden 2. En ondeugdelijk van toestand 95, waar van in de gemeente^Heusden 44. Totaal aantal genomen monsters van andere waren 444. Totaal aantal ter plaatse van verkoop afgekeurde partijen 209, waarvan in de gemeente Heusden 4. Totaal aantal partijen, naar aanleiding van het onderzoek in het laboratorium afgekeurd en in beslag genomen 3. Totaal aantal waarschuwingen, aan fabrikanten of verkoopers in het keurings- gebied uitgereikt 55, waarvan in de ge meente Heusden 4. Totaal aantal mededeelingen en uitnoo- digingen tot een onderhoud, den verkoop van waren betreffende 98, waarvan in de gemeente Heusden 2. Totaal aantal processen-verbaal door den dienst opgemaakt 8. Geknipt Een handelsreiziger uit Hilversum was in Amsterdam beroofd van zijn portefeuille, inhoudend een chèque, groot f 368, be taalbaar op een bankinstelling aan de Heerengracht aldaar. Zoodra hij den dief stal bemerkte, waarschuwde hij de bank. Eenige uren later was de persoon, die de chèque aanbood, geknipt. Een big opgegeten Te Huizen heeft een hond een gat on der het varkenshok van den landbouwer M. gegraven en een big opgegeten. Brand Dinsdagmorgen ontstond brand in de boerderij van H., op het Grieth te Zeve naar. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat alles in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon niets worden gered, terwijl een aantal varkens in de vlammen omkwam. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Ontploffing Dinsdagmorgen is een ernstig ongeval gebeurd in de garage van de firma Kok en Tuinman te Oudkarspel. Toen de 45- jarige Glas zich onder een juist binnenge komen auto bevond, om den wagen te smeren, volgde plotseling een ontploffing. Vreeselijk verbrand, werd de jongen onder de auto weggehaald. De timmermans knecht Koster, die hem wilde redden, werd eveneens ernstig gewond. Glas is naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De oorzaak kon nog niet vastgesteld worden. Wel is onder de auto een lucifer gevonden. Overleden In den ouderdom van 87 jaar is in den Haag overleden de Minister van Staat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, oud minister van binnenlandsche zaken, oud- Tweede Kamerlid. mr let Uil in Huisden ti AitenajeLaipiraat en de ëommelerwaard of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1