Tweede Blad No. 4406. Vrijdag 13 Juni Ijzerhandel WILLEM DE BRUIN Co. Groote sorteering Tuinmeubelen. Bamberger Rattendood Firma SCHOON DË RECLAME dienstregeling voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Gasthuisstraat 23 - Gorinchem VRACHT -AUTOD1ENST FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." WINSTGEVEND van L. J. BAX te Heusden. Dagelijks (behalve 's Maandags) Donderdags smorgens NOODSEINEN. Per pak 40 cent. De OndernemerL. J. BAX, Heusden. S v. p. uitknippen en bewaren BEHOORENDE BIJ HET Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordt I Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zyden, hoofdpijn, rug pijn, urinekwalen, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tyd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Forster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middelhet werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nier- en blaas kwalen als nierzand, rheumatiek, steen vorming, waterzucht, ischias, spit, blaas ontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). BUITENLAND. Bomaanslag Door communisten is een bomaanslag gepleegd op het bureau van de »Nord* deutsche Presse« te Neu-Stettin. De daders hadden een brandbom in den kelder ge plaatst en deze aangestoken. Een gedeelte van het gebouw ging in vlammen op. Menschenlevens vallen niet te betreuren. Noodweer in het buitenland Zondagmiddag is de stad Dusseldorp geteisterd door een hevig onweer, vergezeld door een hevigen storm en een wolkbreuk, waardoor zeer aanzienlijke schade werd aangericht. De toren der Martinskerk stortte in, waarbij de spits op een huis terechtkwam, dat ernstig werd beschadigd, terwijl een man gedood, een vrouw en een kind ge wond werden. De grootste schade bracht het noodweer aan in het Zuidelijk deel der stad. De botanische tuin werd door storm en hagelslag verwoest. De Fahr- strasse was onbegaanbaar tengevolge van de afgewaaide dakpannen, enz. Planken, van een houtstapel, werden tegen de huizen geslingerd, waardoor tallooze ruiten werden vernield. Vele gevels en balkons stortten in, telefoon- en hoogspanningsleidingen 37 XXI. Het woord van een Edelman. Carmen had dien morgen een brief van Georges ontvangen. Nauwelijk had zij er de eerste regels van gelezen of juörouw de Kerlor ging naar haar moeder. Hijgende kwam zij bij deze binnen en begon dadelijk Waarom hebt u mij bedrogen moeder? De gravin sprong op. Haar dochter hield een brief van Georges in de hand. De moeder kon de letters onderscheiden, zij herkende het vaste schrift van haar zoon. Wat beteekenen die woorden? vroeg de gravin. Ik begrijp, moeder, dat u zich verwon dert, maar de omstandigheden zijn bui tengewoon ernstig, en u zult mijn ont roering deelen, als u den brief van mijn broer zult hebben gelezen. Mevrouw de Kerlor werd zeer aange daan. Haar gelaat werd bleek, zij legde de hand op haar borst, waarin haar hart vreeselijk bonsde. Haar oogen vol uit drukking werden omfloersd, zij wilde den brief nemen, maar haar hand beefde al te zeer. Lees, gebood zij. Tel Int. 220. Onschadelijk voor huisdieren. GORINCHEM. IN DIT NIEUWSBLAD IS VAN DE van Heusden, Herpt, Haarsteeg, Vlijmen, Nieuwkuik,Drunen, Elshout. In verbinding naar s Hedel, Well, Ammer- zoden, Driel en Kerkdriel, Den Dungen, Vucht, Lith en Lithooien, Orthen, Eindhoven, Tilburg, Rosmalen, Helmond, Best, Haren, Zaltbommel, Geflen, Boxtel, Esch, Oirschot, St. Michielsgestel, Helvoirt, Nuland, Veghel, Uden, Maren en Kessel, Heeswijk en Dinther, Schijndel, Nijmegen, St. Oedenrode, Oss, Gemonde, Berlikum, Middelrode, Empel en vele tusschenliggende plaatsen. En met het Spoor. van Genderen, Eethen, Meeuwen, Dussen, Almkerk, Nieuwendijk. werden vernield, honderden oude huizen- hooge boomen werden omgeworpen. De Italiaansche bladen maken melding van hevige onweders boven Mantua, Novara. Geweldige hagelbuien hebben ernstige schade berokkend aan den te velde staanden oogst. Te Mantua is een vrouw, te Mag- giora een boer door den bliksem gedood. Te Susagana werd een kind door een wervelwind opgenomen en op de spoorrails geworpen. Een voorbijkomende trein ver pletterde het kind. o Volgens een bericht uit Riga, heeft Zinowjef verklaard, dat de hoop van Rus land op een communistische omwenteling in Duitschland schipbreuk heeft geleden en dat Rusland geïsoleerd staat in de wereld. Het kan het echter nog jarenlang uithouden. Rusland jaagt geen nieuwe erkenningen na, daar de ondervinding heeft geleerd, dat deze steeds worden gevolgd door lange schuldenrekeningen. Rusland zal deze oude schulden echter niet betalen. De kankeroerzaak ontdekt 1 De »Noith Amerikaans publiceert een artikel, waarin beweerd wordt, dat de oorzaak van den kanker is ontdekt, alsmede een ziektebehandeling, waarmede aanmer kelijke resultaten werden bereikt. De ontdekker, dr, T. J. Glover te Toronto, heeft vastgesteld, dat kanker wordt ver oorzaakt door een mikro-organismehij heeft den kiem geïsoleerd en door een Koch-syclusproef bewezen, dat het aandeel van den kiem de oorzakelijke factor der ziekte is. Het artikel deelt mede, dat dr. Glover 't serum in de afgeloopen 2 jaren in meer dan 200 gevallen in alle stadia is beproefd, waarbij in de meerderheid der gevallen gunstige resultaten werden bereikt. Eenige patiënten zijn, vrij van alle ziekte symptomen, ontslagen. o De oogst in Zuid-Kusland De groote droogte, welke in Zuid-Rusland Het jonge meisje gehoorzaamde dadelijk en begon met luider stem: „Morgat, 20 September 1883, Mijn lieve Carmen, Het is gedaan, je zult mij niet terug zien. Ik heb sinds drie dagen veel nagedacht. Ik heb een vast besluit genomen. Ik aanbid Hélène de Penhoët Indien moeder en dochter niet zoo vol aandacht voor den brief waren, zouden zij den zucht hebben gehoord, door het arme meisje geslaakt, dat juist bij de deur kwam, toen Carmen met den brief begon. Mevrouw de Kerlor gevoelde, dat de adem haar begon te begeven. Het jonge meisje vervolge „Je weet het, mijn beste Carmen. Uit kischheid heb jij zelf niet willen zeggen, dat je deze liefde hebt begrepen jij wachtet af, dat ik je een bekentenis er van zou doen. Ik zou dat zeker ook gedaan hebben, je alles hebben gezegd indien bijzondere gebeurtenissen mij niet hadden gedwongen voorbarig alles te zeggen aan mama. Mevrouw de Kerlor heeft hare toe stemming geweigerd. Zij heeft mij ver boden om met Hélène te trouwen. Ik heb mij gebogen als een zoon, die nooit aan zijn moeder gehoorzaamheid heeft geweigerd. Mevrouw de Kerlor weet wel, dat ik me niet tegen haar uitdrukkelijken wil zou verzetten. Zij heeft misbruik ge maakt van haar moederlijke rechten, want zij twijfelde niet aan mijn algeheele heerscht, dreigt de geheele oogst daar tot een mislukking te maken. De sowjet- autoriteiten zijn bevreesd voor een nieuwen hongersnood, o De moord op Walter Vranks De Amerikaansche millionnairszoons Nathan Leopold en Richard Loeb, die, zooals gemeld, terecht zullen staan wegens moord op den schooljongen Franks, hebben bekend. Zij verklaren hun slachtoffer de hersens te hebben ingeslagen met een beitel, welke zij voor dat doel hadden aangeschaft. Volgens een bericht van den Duitschen radiografischen dienst zou men den snel trein MoskouRiga in den nacht van Maandag op Dinsdag in de lucht hebben laten vliegen en zou de plaats van de ramp in een wijden kring door militairen zijn afgezeh Vele bekende persoonlijkheden, zoo voegt het bericht er bij, zouden zyn verongelukt. Men vermoedt met een poli- tieken aanslag te doen te hebben. nyngasentploffiug Bij een mijngasontploffing te Wilkesbarre (Permsylvanië) zijn 19 personen gedood. Men vreest dat er rog meer slachtoffers zijn. o Autobus aangereden Ten noorden van Berlijn is een autobus vol passagiers op een overweg door een lokaaltrein aangereden, waarbij de autobus omviel. De locomotief ontspoorde. 4 Per sonen werden gedood. Treinroof De Moskou-Tashkent express is bij Rasau door bandieten aangevallen, die de rails hadden opengebroken. Van de passagiers werden er 45 gedood en 5 gewond. Vijf communisten die in den trein zaten, werden doodgeschoten. Tusschen Taganrog en Rostof hielden een aantal gewapende werklooze mijnwerkers een trein aan en onderwerping. Ik zal ook niet tegen het gebod mijner moeder handelen. Maar het is me ook onmogelijk om zonder Hélène te leven. Jij kent haar, Carmen, jij zult hulde doen aan haar goedheid, haar edelen aard; het zal jou nooit in gedachten komen om haar verantwoordelijk te stellen voor de mogelijke afwijkingen harer ouders, noch haar te veroordeelen om de schandelijke en afschuwelijke lasteringen, die men omtrent dezen verspreidt. Je begrijpt, dat de liefde, die ik voor 't eerst in mijn leven koester, mij ge heel in bezit heeft genomen, en dat ik in geen geval afstand wil doen van juf frouw de Penhoët. Ik moet dus iets doen. Tot geenen prijs zal ik kiezen tusschen de liefde voor mijn moeder en de liefde voor Hélène. Mijn moeder meent, dat haar geweten haar raadt, wat ze doen moet; ook mijn geweten zegt me wat mijn plicht is. Den moederlijken wil ontduiken kan ik nietafstand doen van haar, die ik liefheb, wil ik niet. Ik doe het eenigste, wat me restik verdwijn. Vaarwel, Carmen, vaarwel, lief zusje, zeg aan Hélène, dat mijn laatste ge dachte voor haar was. Ik smeek God, dat hij ons zal ver eenigen in een andere wereld, waar laag heden en lasteringen onbekend zijn. Vaarwel, lieveling. Tracht Hélène te verdedigen tegen haar ellendige vervol gers mijn moeder heeft mij verboden roofden 2 millioen goudroebel. Zij be weerden het geld te willen uitbetalen aan de mijnwerkers, die sinds April j 1. geen cent loon meer hebben ontvangen. o Auto-ongeluk Bij Compiègne zijn twee auto's tegen elkaar gereden. De wagens werden totaal vernield. Drie inzittenden kwamen om het leven, 10 anderen werden gewond. BINNENLAND. Verdronken Het tweejarig zoontje van den heer Peters te Erp is in een waschkuip gevallen en verdronken. Maandag is te Leeuwarden P. P. by het zeilen op het Kruiswater met zijn bootje omgeslagen en verdronken. Een tweede inzittende wist zich te redden. Beenen afgeknepen Bij het aanmaken van een sleep aan het Katerveer bij Zwolle raakte een schippers knecht met de voeten in een staaldraad verward. Toen de sleepboot aanzette, werden hem beide beenen afgeknepen. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. o Ongeval in een myn In de Staatsmijn »Emma« te Hoens- broek is wederom een ernstig ongeluk gebeurd. De gehuwde mijnwerker V. S. werd, terwijl hij werkzaam was in een tusschenschachtje door een boor op het hoofd getroffen. Met gebroken schedel werd de man naar het hospitaal overge bracht. o Ernstig ongeval Op den Bussummergrintweg sloeg het paard van den heer W. B. op hol. Het vurige dier, schichtig geworden door witte tuinmeubelen, rende door den tuin van het i>Melkhuisje« binnen, waar veel verwoesting werd aangericht. De heer B. werd van om haar te beschermen. Daarom is mijn bestaan voortaan nutteloos. Bij het heil uwer ziel, eerbiedig mijn laatsten wil: ik wil niet, versta je, dat je aan Hélène zegt, dat ik voor haar ben gestorven. Dezen avond zal ik den last hebben afgeworpen, die mijn schouders niet meer kunnen dragen. Voor den laatsten keer betuig ik u mijn innige broederlijke liefde. Georges de Kerlor." Naarmate Carmen verder las, werd de ontroering in het jonge meisje grooter zij zeide de regels langzaam op, elk woord met een smartelijke vastheid duidelijk latende klinken. De laatste regels las zij met zooveel uitdrukking, dat het Hélène was, alsof de woorden op haar neervielen als ha merslagen. Hélène nam het hoofd tusschen de handen, alsof zij het verstand wilde vasthouden, dat haar scheen te zullen ontsnappen. Na eenige oogenblikken van stilzwij gen zeide Carmen tot haar moeder Dus, Georges gaat sterven. Zijn brief beval een laatst, een verheven vaarwel Hij zal sterven, en u zijt het, moeder, die hem ter dood hebt veroor deeld Hélène stiet een angstkreet uit, die gehoord werd door moeder en dochter. Maar terstond vluchtte daarop het jonge meisje in het park waar zij neerviel op een steenen bank, lucht gevende aan haar tranen het rijtuig geslingerd en bleef bewusteloos liggen. In ernstigen toestand werd de gewonde naar zijn woning te Ankerveen vervoerd. o De vergcteu zwerver De Rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak tegen den Baarnschen politie agent W. Huisman, tegen wien als ver dacht van het veroorzaken van den dood door schuld van den 56-jarigen zwerver P. Richter, een maand hechtenis geëischt Beklaagde werd vrijgesproken. Ongeluk by het prysscbieten By het prijsschieten in een weide op Pinkster-Maandag bij gelegenheid der kermis te Munstergeleen (L.) is by het laden van een flobert tengevolge van on voorzichtigheid van een der schutters plotseling het geweer afgegaan, waardoor een omstreeks 10 jarig jongetje, dat zich in de nabijheid bevond, het schot in het onderlyf kreeg. De knaap werd naar het hospitaal te Sittard overgebracht, waar bleek dat de wonde levensgevaarlijk was. o Treurig ongeval Te Straat, even over de grens, is Dinsdagmorgen de 25-jarige handelsreiziger J. C uit Maastricht, door de electrische tram van Aken aangereden en gedood. De vergiftigingszaak te Amersfoort Voor de Rechtbank te Utrecht stond Dinsdag terecht de 31-jarige H. J. F., drogist te Amersfoort, verdacht van poging tot moord op zijn echtgenoote. Beklaagde was ervan beschuldigd zijn vrouw met lood-arsenaat te hebben willen vergiftigen en daarna pogingen te hebben gedaan zijn vrouw door gasverstikking te te doen sterven. Na een verhoor van 14 getuigen, w.o. bekl.'s echtgenoote, eischte de Officier van Justitie, mr. Steenbergen, 20 jaren gevan genisstraf. Carmen vervolgde: U hebt dezen kreet van angst en droefheid herkend, moeder, het is Hé lène, welke dien geslaakt heeft Het arme kind was daar dus Zij weet nu, dat de gravin de Kerlor de wanhoop van haar zoon heeft gewild, het uitster ven van haar geslacht Juffrouw de Penhoët zal Georges niet willen overle ven En waarom toch treft u Georges en Hélène zoo hard, wat misdaad heb ben zij dan toch gedaan? Geheel teneergeslagen kon de gravin geen woord uitbrengen. De strijd, dien zij wilde strijden in haar binnenste, kon zij niet langer vol houden zij had niet meer de kracht om weerstand te bieden. Haar blikken bleven werktuigelijk ge richt op het noodlottige schrijven, het welk een onherroepelijk besluit bevatte. Het jonge meisje vervolgde op een bijna harden toon U zwijgt, moeder u zijt dus van mijn meeningGeorges en Hélène zijn onschuldig Maar wie heeft u dan het recht gegeven zoo hardvochtig te wezen? Hangt hun beider leven dan niet af van u alleen Indien u het dubbel dood vonnis wilt uitspreken, doe het dan, moeder, maar leg mij uit, waarom u deze rol van rechter op u neemt. Zwijg I U begrijpt wel, moeder, dat tusschen u en mij het bloed ligt van mijn broe der, en van haar die ik als een zuster liefheb Ik zal het u nooit vergeven. Neen, neen, riep mevrouw de Kerlor uit, haar armen uitstrekkende, alsof zij - fficttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5