Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden, No. 4407 Woensdag 18 Juni 1924. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wemeken te abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS FEUILLETON. Schrammen Kloosterbalsern 1 Und van ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 4 40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Vrijdagmiddag is Doumergue met 515 stemmen tot president der Fransche Re publiek verkozen. Painlevé verwierl 309 stemmen. Doumergue, die er met behulp van rechts is gekomen, is de eerste president der Fransche republiek, die Protestant is. IJij zag op 1 Augustus 1863 te Aigues- Vives (departement du Gard) het levens licht en is dus bijna 61 jaar oud. Hij koos de rechten tot vak van studie. Op 21- jarigen leeftijn liet hij zich te Nimes als advocaat inschrijven. Zijn advocaatschap te Nimes duurt echter slechts een vijftal jaren, dus van 18851890. In laatstge noemd jaar werd hij verbonden aan de rechterlijke macht in Cochin-China weer enkele jaren later, in 1893, kreeg hij een aanstelling tot vrederechter in Algiers. Deze laatste functie bekleedde hij echter slechts enkele maanden, om daarna voor zijn geheele verdere leven betrok ken te worden in de politiek van zijn land. In 1893 toch werd hij als député van Nimes door de radicaal-socialisten naar de Kamer afgevaardigd en tot op dezen dag behoort Doumergue tot genoemde partij, waaruit thans tevens de opvolger van Poin- caré als eerste minister van Frankrijk zal worden gerecruteerd. Het duurde inmid dels tot 1902, dat hij tot minister werd benoemd. Hij kreeg toen de portefeuille van koloniën in het kabinet-Combes, welke hij drie jaar lang behield. Ook van verschillende andere kabinetten maakte hij daarna deel uit. Terwijl hij van 1905 af, toen het kabinet-Combes viel, tot 1906 vice-voorzitter van de Kamer was, zag hij zich achtereenvolgens de porte feuille van handel in 't kabinet-Sarrien (1906) en van onderwijs in 't kabinet- Clemenceau (1907) toegewezen. Minister van onderwijs was Doumergue eveneens tijdens het ministerie Briand van 1909. Het jaar daarop werd hij door het district Dard naar den Senaat afgevaardigd en dit senatorschap vervult hij tot op den huidi- 38 De boerenkarren keerden terug van den arbeid op het land, Georges zag zelfs niet de boeren en boerinnen, die hem groetten. Zijn uiterlijk viel iedereen op. Toen hij op eenigen afstand van Kerlor was, merkte men minder, dat hij er zoo zon derling uitzag, wijl de avond begon te vallen. De zon ging onder alsof ze zich te slapen legde op een bed van roode wolkjes, en haar laatste stralen gaven een rooden gloed aan de zee, alsof golven van bloed naar het strand rolden. Mevrouw de Kerlor behoefde den volgenden dag niet te liegen, toen zij zeide, dat Georges naar Morgat was gegaan het was inderdaad daar op dit kleine landgoed, waar hij de gelukkigste jaren zijner jeugd had gesleten, dat de jonge edelman wilde sterven. Het was bij zevenen, toen Georges te Recouvrance aankwamtoen kwam er een soort van kalmte over hem. Zijn gedachten werden iets meer ge ordend, het was hem, alsof de chaos week, die hem eerst haast waanzinnig had gemaakt. Zijn hart begon heviger te kloppen, maar zonder dat hij er door leed het was daar, op eenige passen afstands, dat hij Hélène voor 'teerst had gezien, gen dag. Weer drie jaren later (in 1913 derhalve) kreeg hij weer een belangrijke functie te bekleeden, daar hij toen minister- president werd. Het cabinet-Doumergue, waarin Caillex financiën had, hield het echter niet langer dan tot Juni 1914 uit, toen het moest wijken voor het ministerie- Ribot. Toen echter in het begin van den ooi log Viviani het ministerie van nationale verdediging samenstelde, was het weer Doumergue, die tot een belangrijken post, het ministerie van koloniën, werd geroepen als minister bleef hij tevens gehandhaafd in de kabinetten, die nadien door Briand, Millerand en Delcassé werden gevormd. Na zijn reis naar Rusland in 1917 terug gekeerd in zyn land, werd hij opnieuw tot senator benoemd, om verleden jaar Bour geois op te volgen als voorzitter van den Senaat. Zoodra Doumergue het presidentschap had aanvaard nam hij het ontslag van het ministerie Marsal aan. Onmiddelijk daarna verzocht hij Herriot een kabinet samen te stellen en reeds Maandagmorgen volgde het officieele bericht over de samenstelling van het nieuwe ministerie. Met Herriot komt een ander aan het bewind, die als staatsman nog niet dikwijls een leidende positie in het Fransche open bare leven heeft ingenomen, al is hij dan ook de leider der radicale Kamer-fractie. In het jaar 1872 geboren, behoort hij wat een zeldzaamheid is voor een Fransch politicus niet tot den advocatenstand, zooals ook z'n voorganger Poincaré. De verwachting wordt in verband hiermede uitgesproken, dat zijn politiek niet van zuiver juridische gezichtspunten zal uitgaan, doch veeleer de economische vragen op den voorgrond zal plaatsen. Als minister van Oorlog zal optreden generaal Noliet, die jarenlang de intsrge- allieerde ontwapeningscommissie van Duitsch- land heeft geleid en voor de ontwapenings- kwestie alzoo de beste deskundige is. Verder nemen in het nieuwe kabinet zitting René Renoult, Justitie. Chautemps, Binnenlandsche Zaken. Clementel, Financiën. Dumesnil, Marine. Rayoaldy, Handel. Peytral, Openbare Werken. Dalbiez, Bevrijde Gebieden. Bavier Lapierre, Pensioenen, in dat huis in de straat St. Donatien. Hij wilde deze straat oversteken, als tot een pelgimsvaart. De vensters van het vertrek, dat juffrouw de Penhoët de vorige maand bewoonde, waren ge sloten er was nog geen andere huurder in gekomen. Georges herinnerde zich den storm, die aanleiding had gegeven tot zijn eerste ontmoeting met Hélène. Nu was de hemel helder, maar in de harten der menschen had zich de storm ontketend Kerlor ging voorbij. Aan het einde der straat bleef hij even staan, en keek om, om voorgoed in zijn geest deze om geving op te nemen, waarin zijn liefde begonnen was als een heerlijke idylle, om nu zulk een treurig einde te nemen. Daarna vervolgde hij zijn weg. Nu begon hij langzaam na te denken. Hij zeide tot zich zelf, dat hij dezen avond niet meer naar Morgat kon gaan. Hij zou in een hötel te Brest slapen en den volgenden dag zou hij de boot nemen. Hij gevoelde allengs, dat zijn koel bloedigheid terugkwam en hij was er blij om. Hij wilde vrij, in het bezit van zijn verstand, zonder de minste overgevoelig heid sterven. Plotseling wekte een stem hem uit zijn gedachten op. Neef Kerlor Het was Marianna, welke die woorden uitriep. Jufirouw de Sainclair had verschil lende commissies verricht, waarop wij weldra zullen terugkomen. Justin Godart, Arbeid en Openbare Ge zondheid. Frargois Albert, Openbaar Onderwijs, Daladier, Koloniën. Queuille, Landbouw. Te Potsdam is Zaterdag, naar aan de N. R. Ct. wordt geseind in den Lustgar- ten het monument onthuld ter nagedachtenis van de 8000 in den oorlog gesneuvelde offi deren en manschappen van het eerste garderegiment. Voor de plechtigheid hield majoor graaf Eulenburg, de laatste bevelhebber, een re de op de binnenplaats van de kazerne van het regiment. Vervolgens trok men in optocht door de zwart wit roode vlaggen versierde straten naar den Lustgarten. Het muziekcorps en een compagnie van de rijksweer openden den stoet. Na de onthulling van het monument, dat aan de stad Potsdam wordt aangeboden, defileerden de gewezen officiereu en manschappen van het garderegiment met de aanwezige com pagnie van de rijksweer voorbij den kroon prins, die in uniform de onthulling had bij gewoond, prins Eitel Friewrich en een aan tal generaals. Hoewel zulks verboden was, namen tal van officieren in uniform aan de plechtigheid deel. Ook een aantal leden van de volksche organisaties, die de uni form van Hitier droegen, waren tegen woordig. 's Middags is in den Lustgar ten een parade gehouden, waaraan weer de kroonprins en zijn broeder hebben deel genomen. De rust werd nergens gestoord. De politie arresteerde een paar verdachte personen. BUITENLAND. Staking ran dranksmokkelaars Een groot aantal Amerikaansche drank smokkelaars is een staking begonnen. Zij verlangen hoogere betaling voor hun be roep wegens het toegenomen gevaar dat zij loopen bij het werk. Het is in den laatsten tijd namelijk meermalen voorge komen, dat er bij den strijd tusschen smok- keivaartuigen en schepen van de kustwacht dooden vielen onder de smokkelaars. Zeer vermoeid haastte ze zich naar huis, waar zij nog wilde aankomen, voor men aan tafel ging, toen zij eensklaps voor Georges stond. Men moet het rondborstige karakter van Georges de Kerlor niet kennen om een oogenblik te gelooven, dat hij Ma rianna wantrouwde, haar hand te hebben in het complot, dat hem en Hélène ten verderve voerde. Nooit zou hij aan zulk een trouwe loosheid hebben geloofd. Marianna zag terstond op het gelaat van den jongen man de sporen van een innerlijken strijd, en het hart van het jonge meisje klopte sneller door een wreede blijdschap. Zou de slag reeds gevallen zijn? vroeg zij zich zelf af, terwijl zij haar lippen plooide tot den gewonen beleefden glimlach. Georges keek haar aan, slaakte een zucht en boog het hoofd. Mag men vragen, wat u naar Brest voert, neef? vroeg zij. Hij antwoordde Een dringende zaak Ah En zijn zij allen goed gezond op Kerlor? Uw moeder? Carmen? Dank u Allen wel Juffrouw de Penhoët? Het gelaat van Georges vertrokde bitterste wanhoop stond er op te lezen, maar hij bedwong zich dadelijk weer. Hij had niet het recht om aan juf frouw de Sainclair het drama van Kerlor te verhalen, ofschoon hij haar wel het eerst de bekentenis zijner liefde had gedaan. De dranksmokkelaars eischen nu een dollar extra voor iedere kist met sterke drank, welke zij aan land brengen. Tot dusverre is hun dit geweigerd, vandaar de staking. Men zegt, dat, als die eisch werd ingewilligd, dit tengevolge zou hebbrn, dat de verbruiker voor een kist vijf dollar meer zou moeten betalen. Door de draadlooze gesnapt Een eigenaardige geschiedenis heeft zich dezer dagen te New-York afgespeeld. Da daar woonachtige mrs. Caroline Ho ward is de gelukkige bezitster van een ontvangtoestel voor draadlooze telefonie. Eén dezer dagen nu zat genoemde dame rustig aan haar toestel naar een draadloos concert te luisteren, toen de aangekondigde naam van één der concerteerenden meer dan wat ook. haar gehoor- en andere zenu wen in beroering bracht. Wat was het geval Eigenaar van den haar zoo heftig schokkenden naam was notabene niemand meer of minder dan... haar eigen echtgenoot, die drie jaar geleden zon der achterlating van adres vertrokken was en sindsdien taal noch teeken van zich had laten hooren. Ofschoon een hartstochtelijke radio-ent housiaste, legde ze toch onmiddellijk haar koptelefoon neer, verwisselde deze met be kwamen spoed voor haar hoed, sloeg haar mantel om, snelde naar buiten enjriep een taxi aan. Deze bracht haar binnen korten tijd naar het gebouw waar het draadloos zendstati on, dat haar zooeven op het bewuste con cert vergast had, was ondergebracht, het station W. J. Z. Ze kwam daar nog bijtijds genoeg aan, om haar gedeserteerden echtvriend wegens moedwillige verlating te doen arresteeren. o Stier in een kindereptocht Terwyl een 10.000 kinderen te Chester field een optocht hielden, brak een stier die door deze ongewone demonstratie een weinig overstuur geraakt was los, en storm de recht op de jeugdige feestelingen af Er ontstond een paniek onder de kinde ren, maar bereden politie wist den onstui- migen viervoeter nog bijtyds van koers te doen veranderen. Edoch, er is geen koppiger dier dan een wilde stier, en zoo geschiedde het, dat de gehoornde woesteling weldra op zijn schre den terugkeerde, teneinde opnieuw te trach ten aan zijn aanvankelijk gekoesterd voor- Neemt u mij niet kwalijk, mompelde hij, ik word verwacht Zij wilde er meer van weten en ver volgde stoutmoedig U schijnt het druk te hebben, waarde neef U hebt toch geen zorgen, geen verdriet Ja, dat heb ik Ik heb een zeer groot verdriet, Marianna Later zul jij er meer van weten Vaarwel 1 Hij drukte haastig haar hand en ging heen. Juffrouw de Sainclair behoefde geen moeite te doen om haar triomf te ver bergen. Haar oogen schitterden van een dui- velsche vreugdenooit had ze zich zoo gelukkig gevoeld. Het was toch een goede gedachte van haar geweest, om haar haat uit te storten voor juffrouw Monique Aubergezij had gezegepraaldhet huwelijk van Georges en Hélène zou nooit plaats hebben de wanhopige houding van dien armen Kerlor bewees voldoende, dat er iets ernstigs op het kasteel was voor gevallen. De gravin was gewaarschuwd zij zou waarschijnlijk dadelijk begonnen zijn met de indringster uit het kasteel te jagen, wier zegepraal dus van korten duur was geweest. Juffrouw de Sainclair kende de streng heid der beginselen van haar nicht deze had zeker geen oogenblik geaarzeld uit vrees voor het schandaal, dat dreigde uit te barsten. Komaan, zeide Marianna, met een van vreugde glimlachend gelaat, terwijl nemen om den tocht te verstoren gevolg te geven. Het amok makende beest slaagde hierin wonderwel, met het gevolg, dat de kinde ren, aan hevigen angst ten prooi, in alle lichtingen uiteenstoven. Het dier zag ech ter nog kans om een jeugdigen deelnemer aan den optocht tegen den grond te bok sen, alvorens het door eenige te hulp ge snelde mannen kon worden gegrepen en weggeleid. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch bleek er, tegen alle ver wachting in, goed te zijn afgekomen. Dreigende burgeroorlog in Ierland 1 De Dailly Herald wijst op het gevaar van een nieuwen burgeroorlog tusschen Noord- en Zuid-Ierland. In de fanatieken protestantsche kringen van het Noorden wordt er weer veel geproken over gewa pend verzet. Men toont zich daar geens zins bereid een nieuwe grens te erkennen en zich neer te leggen bij de uitspraak van een scheidsgerecht. Sommige predikan ten beweren, dat het de plicht van ieder goed burger is, om desnoods met de wa pens in de hand te verhinderen, dat de districten Tyrene, Fermanagh en welk ander gebied ook, dat thans bij Noord- Ierland behoort, aan het Zuiden zouden geschonken worden. Ook Carson agiteert weer in Belfast. Hij heeft daar een rede gehouden, waarin hij over een Zuid-Afri- kaansche rechter Feitham, die als scheids rechter is aangesteld, sprak, als over ie mand, die uit Timboctoo of zoo'n gat komt om aan de Ieren te zeggen wat ze doen moeten Ontploffing aan boord van een slagschip Een Reuter-telegram meldt uit San Pedro dat bij de ontploffing drie officieren en 43 manschappen werden gedood. Het ongeluk geschiedde toen een der kanon niers tijdens de schietoefeningen het sein gaf de electrieiteit tot ontsteking der lading in werking te stellen, voordat het sluitstuk dicht was. Gearresteerd Te Boekarest is een officier, die aan den Dnjester 20 uit Rusland komende vluch telingen zou hebben vermoord om zich hun bezit toe te eigenen, gearresteerd. o haar witte tanden te voorschijn kwamen, komaan, mijn werk is schitterend be gonnen Ik zal het voltooien Het is heerlijk zich te wreken. Maar men moet tot het einde toe volhouden. Den volgenden dag kwam Georges de Kerlor te Morgat aan, besloten om zich een paar dagen te verbergen in de meest afgelegen schuilhoeken. Hij wilde in stilte nadenken, niet over een plan om terug te komen op zijn besluit, om zijn woorden te herroepen, maar om geheel alleen te zijn met zijn gedachten aan Hélène, gedurende zijn laatste dagen, te midden dezer bosschen, waar hij zulke gelukkige dagen had doorgebracht in zijn jeugd, toen hij ronddoolde tusschen deze boomstammen, op dit groene tapijt. Hij bracht zijn dag door in een won derlijk groote kalmte. Zijn leed scheen als voorbijgegaan het was hem, alsof hij in een andere omgeving leefde, en tot zich zelf zeide hij, dat deze laatste stap hem als het ware zou wezen het ingaan in een eeuwige rust, waarvan hij reeds een voorgevoel scheen te hebben. Het was hem goed een weinig uit te rusten, zooals reizigers doen, wanneer zij een groote reis aanvangen. Hij wilde niet onmiddellijk aan Carmen schrijven het zou hem nog te zeer pijn hebben gedaan, nu zijn wonden weer open te rijtenbovendien wilde hij zich geheel afzonderen, en alleen denken aan haar, die hij boven alles liefhad, aan juffrouw de Penhoët. Toen kwam er een nieuwe dag. Georges telde de uren, die hij nog te leven had* voor hst Lend ven EiBusden 6i Aitena,deLengstraat en tie Boimelerwasrd en andere kwetsuren genezen da delijk zonder litteeken na te laten met den pijnstillenden AKKER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1