BINNENLAND. Invaliditeitswet Op 4 Mei 1924 waren 5529 verzeker den in het genot eeher Invaliditeitsrente en 33540 verzekerden in het genot eener ouderdomsrente. Het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten bedroeg resp. 3 324 en 5.473. Lieve vronwtjes Te Roermond bracht een 46-jarig meisje in een lompensorteermagazijn bij een twist een gehuwde vrouw twee ernstige mes steken toe. In zorgwekkenden toestand werd de getroffene naar het hospitaal over gebracht. o Zilverbons De Minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het Ko ninklijk besluit van 29 April 4924 (Staats blad no. 215) de ingetrokken zilverbons van f 2.50 (model 4915), alsmede de in getrokken zilverbons van f 1 (model 4916), alsnog tot en met 31 December 4924 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam (Heerengracht 344 346). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons te voegen een be hoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf ge adresseerd formulier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilver bons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet weer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken ziiverbons van f 2.50 en f 5 van den ouden vorm (model 1914), en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f 1 en f 2.50 van het nieuwte type. Van de laatstbedoelde zilver bons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van f 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f 2.50 zijn gedagteekend van 1 Juli 1918 of later. o Fabrieksbrand Vrijdagavond omstreeks halftwaalf werd een zware brand ontdekt in de opslagplaat sen van de firma Honnema, Van Eskes aan het Noordvlietslot, te Leeuwarden. Zeer groote voorraden lijn- en veekoe ken gingen in de vlammen op. De fabriek zelf wist men te behouden, dank zij de activiteit van de brandweer, die met drie motorspuiten het vuur aan tastte. De oorzaak van den brand is onbekend. Men raamt de schade op een bedrag van ongeveer drie ton. f 7000 Ontfutseld In de nabijheid van den Dam te Am sterdam, ontmoette een veekoopman in den nacht van Zaterdag op Zondag een vrourw, die hem wist mede te lokken naar de Beursstraat. Zonder dat de koopman, die volkomen nuchter was, het bemerkte, wist ze hem zijn portefeuille, waarin zich 7 biljetten van f 1000 bevonden, te ontfutslen. Eerst later bemerkte de koopman, dat hij dupe was geworden van een vrouwelijk Het verwonderde hem, dat zijn leven nog zoo lang duurde, maar hij wilde wachten tot het oogenblik, dat hij zelf had vastgesteld. Hij ging wandelen in de bosschen en kwam tegen den middag in het afgelegen paviljoen terug. Romain, de oude bediende, die door mevrouw de gravin te Morgat was achter gelaten, opdat hij het wat rustiger zou hebben, had een ontbijt klaar gemaakt voor den jongen edelman. Maar Georges raakte de spijzen nau welijks aan. Hij ging nu naar een soort van hut, opgericht aan de zee en waar hij in vroegere jaren een kleine biblio theek had bijeengebracht. Het oogenblik was gekomen om aan Carmen te schrijven. Hij schreef den brief, dien wij Carmen hebben hooren voorlezen en die door Romain op de post werd gebracht. Hij bleef tot zeer laat in zijn afgelegen verblijf, waar hij zat te peinzen zonder eigenlijk te weten waarover. In de grootsche stilte van den nacht keek hij op naar den bestarnden hemel, hij scheen voor den eersten keer de schoonheid van het firmament op te merken. Maar dat gezicht verhief zijn gedachten. Hij gevoelde nu noch haat, noch toorn tegenover de menschen die zijn geluk hadden vernietigd. Hij maakte zich los van de ellende en boosheden dezer wereld en het was hem, alsof hij reeds met één voet in de eeuwigheid stond. En evenwel was hij niet alleen. Het was hem, alsof de geest van Hélène lid der rooversbende, die Amsterdam on veilig maakt. De politie heeft dienzelfden nacht nog een vrouw gearresteerd, doch deze moest op vrije voeten worden gesteld. o Gevaarlijk spelletje De heer Van P. te Cuyk, die zijn zoontje met een geweer op vogels zag schieten, wilde hem dit wapen afnemen. Het schot ging echter af en de heer Van P. werd ernstig in de borst getroffen. Men vreest voor zijn leven. O— Bood gevallen Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is de 51-jarige leidekker H. Schenk, te Maas tricht, uit een dakgoot, die geheel vergaan was, gevallen en op de plaats doodgebleven. Eenige jaren geleden werd de vrouw van Schenk door de tram overreden en gedood. o Verdronken Te Alphen a. d. Rijn is het 3-jarig doch tertje van S, T. J. v. Vliet te water ge raakt en verdronken. Door een molenwiek gedood Te Sleen- is een 4 jarig knaapje bij het spelen door een molenwiek gedood. Dure kersen In de Betuwe zijn de kersenveilingen aangevangen. Er worden hooge prijzen op het hout besteed. Men geeft 12 tot 13 cent per pond. De Duitschers koopen veel op. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zij beteren lever- stoornisesn en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Donderdag 12 Juni 1924, 's avonds 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer W. Beu kenkamp. Secretarisde heer J. A. Timmermans. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en behoudens een kleine opmerking goedgekeurd. 1. De Voorzitter deelt mede dat de 800 M2 straatwerk zijn aanbesteed en zijn gegund aan C. H. v. d. Heuvelde levering van de steenen is opgedragen aan J. J. van Loon voor f38.30 de 1000 stuks. De betegeling van het machinegebouw aan den heer J. J. van Loon voor f 360. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, waarin dit college mededeelde, dat de kosten voor de 4 leerlingen, die het Gymnasium te Gorinchem bezoeken voor deze gemeente zullen bedragen f 2689.92. b. De winst- en verliesrekening van de P.N.E.M. over 1923, de winst voor deze gemeente bedraagt f 1225.70, c. Schrijven van Ged. Staten d.d. 23 April j.l., waarin deze de pensioenregeling en het verhaal daarvan goedkeurt. d. Schrijven van het burgelijk armbe stuur, waarin dit om een subsidie vraagt van f 880, zijnde de uitgaven over 1 Jan. hem omzweefde, de geuren van het bosch drongen tot hem door en herinnerden hem aan de stille vreugde van zijn jonge jarende sterren leken hem zooveel oogen toe, die op hem neerzagen. Hij verbeelde zich de bloemen te hooren zuchten, de boomen te hooren murmelen, en te midden dezer zachte geluiden, vernam hij de stille, droevige stem van Hélène Ja, Hélène was overal om hem heenin het zachte koeltje, in den geur der bloemen, in het geruisch van den Oceaan Den volgenden morgen laadde Georges de Kerlor zijn revolver met de kalmte van den soldaat, die weet, dat hij ter dood is veroordeeld. De uren totdat de schemering inviel gingen spoedig voorbij. Georges wilde afscheid nemen van de zee en begaf zich naar het strand. De zon dook in zee neer, achter een bank van wolken, die door de laatste stralen gehuld werd in een roodachtig licht. Het was een prachtig gezicht, hetwelk een kwartier duurde. Toen ging de zon geheel onder, de wolken kregen een grauwe tint, al de glans van den avond verdween. De heer de Kerlor trad zijn hut binnen. Hij mompelde Ook Hélène heeft willen sterven I En hij herinnerde zich de vertrouwe lijke mededeeling, die Carmen hem had gedaan. Al de bijzonderheden van het roerend onderhoud tusschen zijn zuster en het jonge meisje kwamen hem weer te binnen. Ja, zij heeft willen sterven, herhaalde tot 3 Juni '24, verstrekt tot steun aan werkeloozen. Verder deelt dit bestuur mede, dat het zich niet meer wil belasten met het ver strekken van uitkeeringen aan werkeloozen, zij wil dit wel voor weezen enz. blijven doen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen en zal in een volgende ver gadering worden behandeld. e. Dan is nog ingekomen een nota van aanmerking, o.a. behelsende dat de kinder toelagen voor pensioen in aanmerking komen. f. Vervolgens komen Ged. Staten nog eens terug op de kwestie betreffende het beleggen van gelden bij de Boerenleenbank alhier. Ged. Staten willen een onderpand voor deze gelden hebben, maar de Boeren leenbank wil geen onderpand verstrekken daar dit nooit door haar gedaan wordt. B. en W. zijn van meening dat de be legging bij de Boerenleenbank gehandhaafd moet blijven, de raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. In dier voege zal Ged. Staten bericht gezonden worden. Besloten wordt de kosten voor het sluiten van een leening uit te trekken voor memorie. Vervolgens stellen B. en W. voor het jaarwedde van den machinist der water leiding voorloopig te herzien, zulks in ver band met de wijzigingen dat het bedrijf heeft ondergaan. Vroeger had de machinist vrij vuur, licht en bewoning, het salaris bedroeg toen f 1000. Nu zou het salaris, daar niet meer met petroleum en kolen gewerkt wordt, gebracht moeten worden op f1250, plus viije be woning. Voor Zondags arbeid wordt dan niet meer extra betaald. De pensioen grondslag zal dan bepaald worden Gp f 1400, (salaris f 1250 plus huishuur). De heer van Wijk vindt het geen goede verhooging. De Voorzitter merkt op dat niet is ge sproken van eene verhooging maar van een voorloopige wijziging. De heer van Wijk gaat hiermede niet accoord, deze rekent vervolgens uit dat het salaris vroeger f1494 bedroeg. Met de wijziging zooals thans is vastgesteld zou dit een vermindering zijn. Vervolgens stelde deze voor niet te wijzigen, maar de jaarwedde te laten zooals deze was. Voorzitter. Vroeger had hij vrij gebruik van petroleum en steenkolen, omdat deze niet meer gebruikt worden zou hij geregeld aan de leveranciers van deze artikelen rekeningen moeten vragen. B. en W. hebben toen gezegd laten we dit bedrag vastleggen, dat is veel gemakkelijker. Dan hebben wij, volgens Voorzitter, er ook aan gedacht dat Zondags niet meer zooveel behoeft gewerkt te worden. Hij kan nu Zaterdagsavonds zijn toren vullen, dat zal hem Zondags heel wat arbeid be sparen. van Wijk. De inhoud van het reservoir is 80 M* nu wordt er Zondags ongeveer 120 M8 gebruikt, de machinist moet dan toch zeker nog 2 a 3 uur werken. de Waard. Is de machinist er over gehoord Voorzitter. Ja, en die gaat er mede accoord. van Wijk. Ik meende dat de heer van der Wiel voorgesteld had een bedrag van f1300. Voorzitter. Neen, dat is niet zoo, de hij met een droomerige stem. Zij heeft mij het voorbeeld gegeven Het leven is mij onmogelijk zonder haar Ik zou het niet kunnen dragen Het oogenblik was gekomen. De gravin de Kerlor, haar dochter en Hélène de Penhoët gingen op weg naar Morgat. Men stelle zich den angst van de moeder voor. De ongelukkige vroeg zich telkens af, of zij nog op tijd zou komen, een ramp te verhinderen, die zij, als zij haar niet voorkwam, zich eeuwig zou verwijten, en waarvan zij de ver antwoordelijkheid zou dragen voor God en de menschen. Carmen streed moedig met de vrees in haar binnenste. Zij weigerde te ge- looven aan de mogelijkheid, dat de ramp al zou zijn gebeurd, wanneer zij met haar moeder en Hélène kwam om haren broeder het volmaakste geluk te brengen. Hélène de Penhoët zelf gevoelde de grootste kwellingen. Zij, wier krachten dezer dagen reeds op zulk een zware proef waren gesteld, die zelfs in het aangezicht van den dood de edelmoedige aanbiedingen van de Nerville's had afgeslagen, gevoelde zich nu geheel terneergedrukt, nu zij voor een vreeselijke ontknooping stond. Hélène verweet zich, dat zij niet de kracht had gehad om weerstand te bieden aan de smeekingen van Carmen. Waarom had deze haar toen ontrukt aan de hoogste bevrijding, daar haar toch niets overbleef dan die? architect had een en ander opgegeven, maar wij vonden dat het licht enz. wat te hoog was, daardoor kwam deze op f1300. De heer van Oord merkt op dat er nu maar 2 uur Zondags behoeft gewerkt te worden tegen vroeger 5 a 6 uur. De heer v. Wyk zijn voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel van B. en Wr. wordt goed gekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot demping en rioleering van een sloot op het Slik, naast de woning van de weduwe Hoegee. Ingekomen is een verzoekschrift van de heeren Kloots, v. Loon e. a., waarin deze mededeelen, dat de sloot in een onhoud bare toestand verkeert, vooral nu met het warme weer. Zij verzoeken óf de sloot schoon te maken óf deze te dempen en te rioleeren. Volgens den Voorzitter verkeert de sloot in een heel slechte en vervuilde toestand. De heer de Boon vraagt, of de sloot aan de gemeente behoort De Voorzitter antwoordt hierop, dat men er niet zéker van is aan wie die sloot eigenlijk toebehoord. De heer Vos vraagt, of de erven niet afgescheiden moeten worden. Volgens Voorzitter moeten de betrokken personen daar zelf maar voor zorgen. De heer Baggerman vraagt, als de sloot gedempt wordt, wat doet de gemeente er dan mede, wordt de grond dan in erfcens of zoo iets gegeven Voorzitter, Neen, wij weten immers niet zeker van wie die sloot is, daar zullen wij dus maar geen drukte over maken. De heer de Boon zou de rioleering liefst niet in het midden willen hebben, want als de betrokken personen daar een schut ting gaan maken, komt die in het midden en dan slaan ze de riolen zoo stuk. Vervolgens wordt het voorstel van B, en W. goedgekeurd. Naar aanleiding van pnnt 4, demping en rioleering van een sloot achter de woning van dr. Bresier e. a., adviseeren B. en W. daartoe over te gaan. De bedoeling is dan om de riolen aan te sluiten op het groote riool dat in de haven uitkomt. v. Wijk. Wanneer nu tot demping wordt overgegaan, zou ik gaarne in het bestek opgenomen willen hebben dat er Werkendamsche arbeidskrachten gebruikt moeten worden. De Voorzitter is daar zoo erg niet voor, maar als de raad er voor is zal het in het bestek worden opgenomen. Hierna wordt het voorstel goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden aan de vereen, voor Hervormd Christelijk school onderwijs, voor het aanschaffen van een instrumentenkas en een schoolbord. De gezamenlijke kosten hiervan zullen bedragen f250.-. Het advies van B. en W. is om het verzoek toe te staan. Baggerman. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan, dit berust zeker op de bepaling van art. 72 der L. O. Voorzitter. Ja, we zijn er eigenlijk wettelijk toe verplicht. Ook dit voorstel wordt aangenomen. 6. Wijziging begrooting dienst 1923. Enkele posten moeten verhoogd worden. De wijzigingen van de begrooting worden goedgekeurd. Georges zou sterven en zij zou hem in den dood volgen. Martha Gerard had ook niet kunnen leven zonder haar echtgenoot. Haar dochter zou evenmin dengene overleven, dien zij liefhad en die zich voor haar ging dooden. Hélène had, meende zij, geen recht om den naam Kerlor te dragen, want zij was arm. De gravin had haar slechts uit weldadigheid opgenomenmen mocht haar niet kunnen beschuldigen van in triges om gravin van Kerlor te worden. Zij vreesde voor zich dergelijke ver dachtmakingen, waarvan haar moeder het slachtoffer was geweest. Geheel haar trotsche ziel kwam in opstand bij het denkbeeld, dat men haar kon verdenken van onwaardige handelingen. Daarom had het arme meisje ook haar liefde diep in haar hart verborgen. Toen zij had vernomen, dat Georges haar aanbad, was er een hemelsche vreugde in haar hart gekomen, ondanks den grooten angst, die er op volgde. Thans moest zij het onmogelijke doen, opdat deze moeder en dit jonge meisje niet werden getroffen door een wreede ramp en opdat zij aan haar nooit haar rouw konden verwijten. Zoo wrong zich, evenals bij de gravin, een kreet uit haar keel Alles wil ik, mits Georges nog maar leve 1 Gedurende dezen tocht was het zeer treffend te zien, hoe ieder van deze drie vrouwen haar best deed om de eigen ontroering te verbergen teneinde haar Hiermede zijn de punten op het agenda voorkomende behandeld. (Vervolg Raadsverslag volgend nummer.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De heer Joh. van Berkel, directeur der ïHeusdensche Harmonie«, behaalde met de Fanfare »Nooit Gedachtt te Nieuwaal, op het Nationaal Concours te Hardinxveld 2e Pinksterdag j.l., in de 4e Afdeeling een le prijs bestaande uit Zil veren Medaille, tevens verwierf hy met genoemde Vereen, een eere-prijs bestaande uit Zilveren Lauwertak voor hoogste aantal punten der 4e, 3e, 2e Afd. en Zilveren Lau werkrans voor het hoogste aantal punten gedurende het geheele Concours, tevens Directeurprijs bestaande uit Gouden Medaille en 25 gulden. Voorwaar een heel succes I De Dinsdag gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 12.58. Zondagnamiddag maakte de gym nastiekvereniging »Kunst en Krachtc uit Waalwijk een uitstapje. Op hun doortocht door onze stad werd op de Botermarkt halt gehouden, waar eenige nummers werden uitgevoerd en waarbij de vereeniging aller bewondering inoogste. Hierna werd de tocht door de kranige jongelui huiswaarts onder nomen gevolgd door veie belangstellenden. Zaterdagavond had de officieele overdracht plaats van de muziektent aan de gemeente, welke tot stand is gekomen door samenwerking van de j&Heusdensche Harmonie* met de R, K. Fanfare. Bij deze overdracht was de Gemeente vertegen woordigd door het Dagelijksch Bestuur. Nadat de heer J. Sens bij monde de muziekient met een keurige toespraak had overgedragen, richtte de Burgemeester, den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen, zich tot de vereenigingen en sprak hun een hartelijk woord toe. Hierna boden de Harmonie en de Fanfare een concert aan, dat zeer goed bij de toehoorders in den smaak viel. De gem. Zangvereen. «Crescendo* liet zich bij deze gelegenheid ook niet onbe tuigd en was zoo welwillend voor slot een viertal zangnummers ten beste te geven, die door het talrijk publiek met een dave rend applaus werden beloond. Jammer dat ook de Heusdensche jeugd bij dergelijke gelegenheden niet een beetje kalmer kan zijn, daar zij voor de muziek- en zangliefbebbers in hooge mate hinderlijk was. Almkerk. Naar wij vernemen heeft de Pinkstercollecte in de Geref. kerk te Nieuwendijk opgebracht de som van ruim f 525. Vanaf 46 Juni tot en met 1 Juli a.s. zijn alhier op het hulppostkantoor de Rijksrijwielplaatjes verkrijgbaar tegen be taling van f 3 waar tevens ook voor een ieder tegen betaling van 10 cent een hou der verkrygbaar is, waar genoemd plaatje in bevestigd wordt. Beneden-Langstraat De hooigrasver- pachtingen zijn weldra afgeloopen. De animo is echter niet zeer groot, doordien de hooi bouw reeds twee jaren niet winstgevend was. Naar schatting wordt er gepacht tegen f 10 f 12 per 500 K.G. op struik. De stand van het gewas is middelmatig. Hier en daar is men reeds met maaien begonnen. metgezellinnen gerust te stellen. Het is onmogelijk, riep Carmen uit, dat Georges niet op ons wacht Ik zie hem, dunkt me, reeds zitten op den drempel zijner hut, onze komst vermoedend Maar toch huiverden allen bij het denkbeeld, dat een voorval, een vergis sing oorzaak kon wezen, dat zij te laat kwamen, en dan zouden zij staan voor het onveranderlijke. De weg van Kerlor naar Brest scheen hun vreeselijk lang toe, ofschoon Tous- saint zijn paarden niet spaarde. Gelukkig was de boot niet vertrokken en de drie reizigers stegen er in. De overtocht duurde maar een uur, maar voor de drie ongelukkige vrouwen scheen zij eindelooszij hadden geen oog voor de schoonheden der omgeving, de luidruchtige vroolijkheid der andere passagiers hinderde haar. Eindelijk kwamen zij te Fret aan, waar een klein oponthoud plaats had, doordat eenige visschersschuiten de stoomboot in het vaarwater kwamen. Het gold nu maar een rijtuig te nemen, dat haar naar Morgat zou brengen, dit laatste gedeelte van de reis, juist omdat het 't laatste was, scheen der gravin en de beide jonge meisjes eindeloos lang toe. Eindelijk kwamen zij te Morgat. Mijn broeder is hier? vroeg Carmen hijgend, den ouden bediende, terwijl zij dezen heftig bij den arm greep. (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2