Eerste Blad yLüllw Go's tat A. Verschuur-B aert de Zomeropruiming C DE KEMP. Raamsdonksveer. in de Kledingmagazijnen van te GORINCHEM. Uitgave: Firma h. J, YEERMAN, Heusden* No. 4410 Vrijdag 27 Juni 1924, SPAARBANK. Drogisterij Prachtsorteering stoffen. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. H. J. ABBINK. De Zomervacantie. Bronchitis Abdijsiroop Manspakken vanaf f i.9o. Engstraat HEUSDEN. "Firma JOH. DE MOL, Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adcertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.500.000, f 97.500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12- Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraak- rrtye Lipskluis.) Prijzen naar graotte der kastjes. ZEÈR SCHERPE CONDI TIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE Wanneer het tegen de zoogenaamde k Groote vacantie gaat loopen, wordt tel ken jaren het vraagstuk der vacantie naar voren gebracht. Tal van ouders zijn de meening toegedaan, dat de Groote vacantie vroeger behoort te beginnen en later te eindigen dan tot dusver, opdat hunne kinderen in den warmsten tijd van het jaar op streek kunnen komen van de inspanning, die het leeren hun kost. Tegenover deze staan er vele, die eene lange Groote vacantie uit den booze achten en niets liever zouden zien, dan dat de duur der tegenwoordige Groote vacantie aanzienlijk werd ingekrompen, omdat een lange vacantietijdj hun telgen indolent maakt en een sta-in-den-weg is om hen n& de vacantie weer met ijver aan den gang te krijgen. Ook bij paedagogen en onderwijzers bestaat geen eenheid van gevoelen met betrekking tot den duur der vacantie's Allen zijn het er wel over eens, dat het weerstandsvermogen der kinderen na floop van een schooljaar sterk is verminderd, zoodat wij daarbij niet be hoeven stil te staan. Maar waar men het minder eens over is, dat is omtrent de vraag wat wel de oor zaak van de vermindering van het weerstandsvermogen is. Is zij te wijten aan oververmoeidheid, aan verminderde belangstelling dan wel aan de wisseling der weersgesteldheid De vraag, of een zekere hoeveelheid afgeleverde arbeid al of niet vermoeiend is, moet na ernstig onderzoek worden vastgesteld aan de hand van objectieve methoden. En nu is het juist op grond van zulk een ernstig onderzoek komen vast te staan, dat inderdaad tegen het einde van het schooljaar bij de meeste leerlingen een zware afmatting intreedt, zoodat de hersens niet meer kunnen opnemen datgeen wat wel opgenomen kon worden in de eerste maanden van het schooljaar. Ook heeft ieder, die zijn arbeidskracht wil behouden, zoo nu en dan behoefte aan rust en in de ontwikkelingsperiode onzer jeugd, die zich in den regel tot den achttienjarigen leeftijd uitstrekt en gedurende welken tijd het weerstands vermogen sterk wisselt in verband met verschillepde omstandigheden, zijn rust perioden van eenigszins langen duur stellig aanbevelenswaard. Aangezien men eene verkorting der Groote vacantie overweegt, rijst de vraag, of zulk eene verkorting zonder benadee ling van het geestelijke en lichamelijke weerstandsvermogen mogelijk is. In vele Duitsche staten, waar de Groote vacantie slechts 6 weken duurt, komt men alge meen op voor 7 weken. In andere landen duurt deze vacantie soms bijna 9 weken, terwijl aan de universiteiten meestal 10 weken vacantie wordt gehouden. Zeker is dat eenigszins lange vacantie's heil zaam werken op de geestelijke en licha melijke gesteldheid der leerlingen. Of de onderwijzers ook behoefte hebben aan vacantie's van langen duur, is eene vraag, welke wij niet toestemmend willen beantwoorden De onderwijzers waaronder natuurlijk ook begrepen de onderwijzeressen zijn volwassen personen, die, om het zoo maar eens te noemen, uitgegroeid zijn. En dat nu de onderwijzers op hun tijd vacantie hebben evenals andere ambtenaren, is uit den aard der zaak uitstekend, maar dat die vacantie's ter wille van de on derwijzers en niet ten behoeve der leer lingen wel eens worden verlengd, achten wij verkeerd. Waarom een onderwijzer met veel minder wekelijksche werkuren dan zijn collega-ambtenaar, een langere vacantie dan deze moet hebben is ons niet recht duidelijk en daarom komt het ons onjuist voor, dat onderwijzers en leeraren somtijds ten eigen bate om verlenging der bestaande vacantie's, die toch al heel wat langer zijn dan de vacantietijd van den gewonen ambtenaar, vragen. Een eenvoudige vraag mogen we hier nog stellen en wel xdeze„op welk tijdstip behooren de zomervacantie's te worden gesteld Over het algemeen zijn Juli en de eerste weken van Au gustus de heetste en droogste tijden van het jaar en aangezien de kinderen reeds in Juni van de hitte te lijden hebben en zij bovendien tegen het einde van het schooljaar tamelijk passief en lus teloos zijn, schijnt het niet doelmatig het begin der vacantie op midden Juli en bijgevolg nog minder doelmatig, om dit op eind Juli te stellen. De ervaring der onderwijzers toont aan, dat de beide laatste weken voor de leerlingen de meest onvruchtbare tijd van het jaar zijnde dagen gaan meestal eentonig en in zenuwachtig verlangen naar de vacantie voorbijde vacantie moet dus vroeger beginnen en wel eind Juni of uiterlijk in de eerste dagen van Juli en liefst tegen eind Augustus ein digen. Het zal den uitgerusten leerling veel lichter vallen den arbeid eind Augustus te hervatten, dan den ver moeiden leerling dezen begin Juli nog te vervolgen. roet AKKER': 3UITENLANDSCH OVERWICHT De moord op Matteotti, den bekenden Italiaanschen socialist, die door facisten van aanzien op een laffe wijze uit den weg is geruimd, heeft in Italië en daarbuiten groote politieke beroering gewekt. Het facisme heeft door het gebeurde aanmerkelijk in geboet. De tegenstanders van 't facisme hebben den moord op Matteotti aangegre pen om het staatsbegripvan Mussolini te laken, ten felste te kritiseeren en het voor te stellen, alsof in het facisme een wreede reactie, een witte terreur, is belichaamd Om te trachten deze opvatting afdoende te weerleggen, heeft Mussolini, de Itali- aansche premier, een uitvoerige rede in den Senaat gehouden, die als verdediging over 't algemeen 'n knap stuk werk vormt, al is hij er, naar het ons wil voorkomen, niet in geslaagd aan te toonen, dat het fascistisch bewind iets anders is dan een verkapte, op het leger steunende dictatuur, Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. die de politieke vrijheden voortdurend aan tast. Overigens had Mussolini volkomen gelijk, toen hij de opmerking maakte, dat op zichzelf staande misdaden en politieke vergrjjpen nog niet een teeken zijn van moreele minderwaardigheid van een land. De moord heeft in Italië groote opschud ding verwekt van den socialistischen Kamer- afgevaardigde Matteotie. Het Italiaansche ministerie en speciaal zijn premier Musso lini vinden zich hierdoor getroffen, omdat verschillende hooge staatsambtenaren aan geduid worden als medeplichtigen aan de op Matteoti gepleegde wandaad. Finzi, onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken en een zeer vertrouwd medewerker van Mussolini, heeft aanleiding gevonden zijn ontslag in te dienen, evenals Rossi, chef van den persdienst aan het ministerie van binnenlandsche zaken, zulks na artikelen in de bladen der oppositie, waarin o. a. Finzi, zonder dat z'n naam genoemd werd, duidelijk werd gesignaleerd als de aanstichter tot de op Matteoti gepleegde misdaad. Als weerslag op gevoelens, die de zaak Matteoti bij hen gewekt had, weigerden de leden der oppositie aan de Kamerzitting deel te nemen. De regeering die een groot debat over de begrooting had willen beginnen moest de Kamer tot nader order doen ver dagen. De minister van financiën moest er in toestemmen, dat de begrootingscre- dieten voor slechts 6 maanden werden toegestaan, in- plaats van voor 12 maanden. De crisis, die duor een en ander ont staan is, heeft aanleiding gegeven dat alle ministers hun portefeuille ter beschikking hebben gesteld van Mussolini, terwijl de Koning volgens geruchten zou willen aan sturen op de vorming van een concentratie- kabinet, waarin naast Mussolini ook de oud-premiers Orlando en Giolitti zouden zitting nemen. De vraag is of het fascisme als zoodanig voor de op Matteoti gepleegde misdaad moet werden verantwoordelijk gesteld, al dan niet. Mussolini heeft, die daad in ondubbelzinnige en krachtige bewoordingen gelaakt en welk eerlyk en rechtschapen man zou niet den diepsten af keer gevoelen van terroristische methoden. De Engelsche ambassadeur en de Fran- sche zaakgelastigde overhandigden gisteren dan rijkskanselier de gemeenschappelijke nota van Herriot er» Macdonald inzake de militaiie contróle. Marx verklaarde, dat de geailherden uiterlijk op 30 Juni het antwoord der Duitsche regeering zouden ontvangen. Uit Parijs wordt gemeld De Fransch Engelsche nota over de ontwapening is vervat in zeer krachtige bewoordingen en is opgesteld door Mac donald en Herriot na hun onderhoud op Chequers en tot het rijk gerich. De Matin verklaart, dat Macdonald voortdurend be dacht is geweest op het gevaar, dat Duitsche wapeningen voor den Europeeschen vrede zouden medebrengen. Hij is alleen beducht, dat een deel van de openbare meening op grond van onjuiste berichten zal denken, dat hij op het stuk van de ontwapening van Duitschland minder vast beraden zou zijn dan de Frausche regeering. De nota, die aan Duitschland is gericht, is geen diplomatiek stuk. Zij zal niet openbaar gemaakt worden. Zij is bestemd om Streseman te kennen te geven, dat de pogingen die Duitschland gedaan heeft om zich aan de lastgevingen van den ge- zantenraad te onttrekken, geen kans op succes zullen hebben. Volgens een Havas-bericht uit Parijs, zou de Duitsche regeering vóór 30 Juni a.a. officieel kennis geven van de aanneming van de voorwaarden. In België is men niet best te spreken over het feit dat Herriot en Macdonald zich met een telegram tot Berlyn hebben gewend, zonder vooraf Brussel te raad plegen en moet dit van invloed zijn op de besprekingen die de Fransche premier met Theunis en Heijmans heeft gevoerd. BUITENLAND. Een serum tegen tuberculose Prof. Calmette heeft ,in de Parijsche Academie van Wetenschappen mededeelin- gen gedaan over proeven, naar aanleiding waarvan men mag hopen, dat er een serum tegen tuberculose ontdekt is. Bandieteuaanval op een treiu In Ierland is een sneltrein, waarmede een groot bedrag aan geld werd vervoerd door bandieten overvallen, die den ma chinist noodzaakten te stoppen en zich van het geld wisten meester te maken. Een der bandieten kon worden gearre steerd. De overigen wisten te ontkomen. o Amerika en Japan De vSunday Express«, uit New-York meldt, dat twee Japansche werklieden dood zijn gevonden op een landweg nabij het fort Arthur in het militaire gebied van Californië. De politie vermoedt, dat hier geen diefstal in het spel is, doch dat de lijken daar van uit Los Angeles zijn heen gebracht. De dreigende anti-Japansche houding noodzaakt de Japansche zakenlui een beroep te doen op de politie om hen te beschermen. Ouweder in Vlaanderen Talryke branden Boven Vlaanderen heeft een geweldig onweder gewoed, dat groote schade heeft aangericht. Te Gent werden duizenden telefoonleidin gen vernield, terwijl daken van huizen be schadigd werden. Te Kortrijk sloeg de bliksem in een bergplaats van vlas, die ge heel verbrandde. De schade bedraagt 350.000 francs. Te Thielt werd groote schade aan de vruchtboomen en veldgewassen aangericht. In omliggende gemeenten hadden ver scheidene branden plaats. Te Vichte werd een fabriek door het hemelvuur in asch gelegd. Te Waregem werd een werkmanswoning door den bliksem getroffen en ging in GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen vlammen op. Te Bavichove werd een vlasfabriek door den bliksem vernield. Te Swevezeele werd een hofstede met inboedel en al in asch gelegd, eveneens te Emmelghem. Hetzelfde lot trof een werkmanswoning te Lendelede. In het geheel zijn tientallen huizen, hoeven en schuren afgebrand, waarbij verschillende stuks vee omkwamen en voorraden ver nield werden. Groote overstrooming in China Uit Sjanghai wordt geseind, dat de grootste vloed in de geschiedenis bekend, driekwart gedeelte van de stad Fuchow heeft overstroomd. Er zijn veel slachtoffers. De schade wordt geraamd op millioenen dollar. Groote voorraden rijst er» thee zijn door het water vernietigd. De stad is bijna geheel ondergeloopen. De bewoners zyn gevlucht naar de naburge provincies. Wervelstorm in Belfast Woensdag heeft een wervelstorm Belfast geteisterd en een spoor van verwoeste huizen achtergelaten. Verscheidene personen werden gekwetst. Een wind van 300 K.M. per uur wierp verscheidene voetgangers omver. Aan tele foon en telegraaf werd groote schade aan gericht. KLEERMAKERIJ NAAR MAAT. Costuums naar maat vanaf 27.00 STALEN OP AANVRAAG. Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN op Dinsdag 24 Juni v.m. 10 uur. Alleen het lid Jac. Leemans was afwezig. De Voorzitter Edelachtbaar Heer Snij ders opende de vergaderidg en las de no tulen welke onveranderd werden vastge steld. 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Mededeeling van Ged. Staten dat tot lid der Gezondheidscommissie voor Waal- wyk is gekozen de heer B. M. G. Smits. Goedkeuring van Ged. Staten van het Raadsbesluit tot aankoop van »Het Kasteek. Goedkeuring van hetzelfde College van het Raadsbesluit van 10 April betreffende de rekeningcourant van de Bank van Ned. Gemeente. Een schrijven van Ged. Staten dat de wyziging in de Jachtacte geen meerdere werkzaamheden medebrengt en dat er niet 50 pCt maar Vb gedeelte zegelrecht wordt geheven, dit is ook de opvatting der re geering. 2. De huurovereenkomst met van Etten. De Voorzitter verklaarde dat hem offi- ceel is medegedeeld dat er een woning disponibel moet zijn wil men een rijks veldwachter krijgen. De heer van Etten heeft aan dat huis nog 5 maanden huur, hij vraagt daar een vergoeding voor van f 200 k j NIEUWSBLAD voor liet Laid Tin Htuftm AltenaJeLansstriat n ós Bonnnelerwaard borstaandoeningen BEZOEKT -m H B Bergeijk Stufkens,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1