Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4410. Vrijdap 27 Juni Glazen Flacons, Geel Etiket Foster-Mc Clellan Go. London. „Het Kasteel van Kerlor." Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend verkocht wor den in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FEUILLETON. Zonnebrand Kloosterbalsem BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Rtad der gemeente VEEN, op Dinsdag 24 Juni, v.m. 40 uur O. T. Voorzitter EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd, Heer J. Timmermans. Aanwezig de heeren Schreuders, van Andel, 't Lam, Smits en v. Ballegooyen. Afwezig de heeren v. d. Pol en Jiskoot. Nadat de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wyze heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige ver gadering, die daarna zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd en vastgesteld Ingekomen stukken. 4. Proces-ver baal van kasopneming op 49 Juni by den gemeente-ontvanger, waaruit blgkt dat de ontvangsten 4923'24 hebben bedragen f39490.47 en de uitgaven f 37756.05, zoodat er in kas was op dien datum f 4434.42. De Voorzitter deelt mede dat dit bedrag een gevolg is van de voorschotten van het ryk ontvangen voor de salarissen van het onderwijzend personeel. 2. Een telegram van Dr. Kalff van de vereeniging voor monumentenzorg, dat Vrjjdag om half tien v.m. iemand te Veen zal komen, om besprekingen te komen 41 Wat zijn wij onvolmaakt, zuchtte Hélène. Is het mogelijk, dat men zoo kan liefhebben, als wij doen, en toch elkaar wantrouwen Ik weet niet veel van het leven, maar ik heb wel eens hooren zeggen, dat wezens, die eens elkaar innig hebben liefgehad later elkaar doodelijk hebben gehaat 'tls vreeselijk, zoo iets te moeten denken. Georges hernam Neen, Hélène, de ongelukkigen, van wie jij spreekt, hebben nooit ernstig bemind Zij hebben een gevoel ge huicheld, dat zij niet kenden De ontgoocheling is gekomen, daarop de wrok en eindelijk de haat Ieder van hen verwijt den ander niet te geven, wat hij of zij eens heeft beloofd, wat zij beiden zoo hebben gedroomd Maar nog eens, zij beminden elkander niet Je hebt gelijk, mijn vriend. Hij vervolgde met klimmenden harts tocht Hoe? Na plechtige eeden te hebben gezworen, na samen van gedachten te ebben gewisseld, na elkaar diep in het hart te hebben gezien, nè dit alles zou de liefde kunnen verwelken,'uitgaan Dat is onmogelijk De ware liefde vreest niet voor ontgoochelingen. Neen l Want dan sou men aan alles houden o#r herstelling van den toren. De Voorzitter merkt op dat er dus toch nog hoop is, en de heer Schreuders dat er dan eindeljjk antwoord op het herhaald schrijven van 6 weken geleden is ontvangen. De Secretaris deelt mede, dat nadien nog eens geschreven is. 4 en 2 worden aangenomen voor ken nisgeving. 3. Een schrijven van het Rijksbureau voor Woningbouw, waarin wordt kennis gegeven dat de kosten voor een advies van 45 tot f50 zullen bedragen. Tevens wordt medegedeeld dat er op gerekend moet worden, dat het ryk geen bijdrage aan woningbouw meer verleend en alleen een' voorschot wordt verstrekt van hoogstens f 2300 per woning tegen een rente van 6J pCt., gedurende 50 jaar. Voor de grond is eveneens een voorschot te krijgen A 6J pCt. met aflossing in 75 jaren. De heer Smits meent dat 6£ pCt. nog al duur is, waartegen de heer 't Lam inbrengt, dat in deze pCt. aflossing begrepen is en daarom 6J pCt. van het geheele bedrag gedurende 50 jaar moet worden betaald. De Voorzitter merkt op, dat hij steeds heeft gezegd, dat er f 700 A I 800 voor de gemeente by moet, nu kan dit misschien wel meevallen en kan het misschien maar f 600 zijn, doch waar moet dit bedrag gehaald worden 't Lam. Hoeveel moet er in Wijk hij? Voorzitter. Ongeveer f 600. 't Lam. Dan kan het hier riiet tegen vallen, de bouw is te Wijk erg duur ge weest. Voorzitter. Dat geeft niets in Wyk is onder andere voorwaarden gebouwd het Rijk betaald daar het leeuwen aandeel, n I. 4, terwyl de gemeente er slechts J behoeft by te passen. Deze voorschriften gelden echter niet meer, hier is alleen een voor schot te krygen d 6£ pCt. Smits. In Wyk kwam het rijk dus ten goede. v. Andel. Het bedrag wordt toch ieder jaar minder Voorzitter. Neen, gedurende 50 jaar moet hetzelfde bedrag worden betaald, dat zijn annuïteiten. De 'Secretaris deelt mede, dat B. en W. hebben berekend dat jaarlijks voor de zes woningen, die zouden gebouwd worden, een bedrag noodig is van f 2000, terwyl er slechts f800 van wordt ontvan gen, zoodat de gemeente jaarlijks f 4200 zal moeten bijpassen. De Voorzitter merkt op dat hierbij de huur gerekend is op f 2.50 per week per woning en dat men op den duur niet aan dit bedrag zal kunnen komen. Verder is voor bouwgrond gerekend op f500 per woning, voor 6 woningen dus f 3000. Spr. betwyfelt zeer of men voor dit bedrag zal slagen. De heer van Andel vindt- het bedrag hoog, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat hij het niet hoog vindt, men moet niet vergeten dat het bouwgrond is. v. Ballegooijen. Myu broers hebben wel f7000 per bunder betaald. v. Andel. Daar kun je niet naar rekenen, dat die zoo gek zyn geweest moeten ze zelf weten. Smits. Als bouwgrond in 't veld op f 4000 per bunder wordt geschat en men schat het dan in het dorp op f 5000 dan zal de rechter zeggen dat een dergelyke moeten twijfelen. Hij vervolgde steeds meer opgewon den Ik bemin je, ik vereer je I Al had ik ook een bewijs, dat jij mij verdriet wildet doen, ik zou het toch niet ge- looven. Ik zal je alles hebben te danken, mijn vriend, zou het dan niet mijn plicht zijn om vóór alles je gelukkig te maken? Neen, Hélène, ik ben het, die je eeuwig dankbaar zal wezen voor de heiligste vreugde, die ooit een hart kan vervullen Denk niet meer aan de droevige dingen, waarvan ik melding heb gemaakt. Ik heb geen somber karakter, ik geloof niet stelselmatig aan het kwade en evenwel ik verhaal het je, een vrouw zou mij nimmer hebben ontrukt aan de kwaal, die ik ongeneeselijk achtte, nooit in mij hebben gedood dejkiemen der zedelijke ziekte, die men den twijfel noemt Wat hadt je daardoor kunnen lijden, mijn arme vriend Dat is een reden te meer om je te zegenen, mijn beste, wat ik met al mijn kracht niet heb kunnen doen, deed een uwer glimlachjes Je ziet, dat je mijn godin bent, want je doet wonderen Het gelaat van Hélène schitterde, maar toch voelde ze zich ook een weinig neergekrukt door de geestdrift van Georgeszij voelde zich in haar be scheidenheid en haar eenvoud er door gekrenkt. Zij hernam met een heel klein beetje goedigen spot in haar woorden Kom, Georges, ga voort met mij een schatting niet onbillijk is. Van geld byleggen door de gemeente kan echter niets komen, als de menschen nu hun belastiDgpapier krijgen kermen ze al, of men er een hoort of honderd, dan is het alles te veel. v. Andel. De menschen uit de gemeente dringen, omdat zij geen woning kunnen krijgen is ook niet goed. Voorzitter. Hiermede ben ik het vol komen eens, doch als je geen geld hebt en je kunt het niet krygen, hoe moet je dan bouwen v. Ballegooijen. Men moet er ook rekening mee houden, dat als de menschen er eenmaal inzitten en ze betalen niet meer, wie betaalt er dan v. Andel. Dan moet men ze er uit laten zetten. v. Ballegooijen. Dan moet de raad dus zoo onbarmhartig zyn om ze er uit te zetten, na eerst zoo barmhartig te zijn geweest ze er in te brengen. Voorzitter. Dat niet betalen loopt wel af. Ik was eerst in Wyk even vreesachtig als de heer van Ballegooyen, doch dat loopt wel af. Men mag wel eens een week achter blijven, doch veel aan te kort schieten komt niet voor. Het gaat er hier echter alleen over, dat de gemeente het tekort er niet kan bijleggen. v. Andel. Als de woningen er maar eenmaal staan, dan zal het ryk ze niet laten afbreken. Voorzitter. Daar behoef je niet bang voor te zijn, doch als er tekort komt dan houdt het ryk dit bedrag wel at van de voorschotten, die wij van haar krygen en dan zitten we. Schreuders. Het is eigenaardig dat het ryk wel mag inhouden en een particulier, al heeft hy al wat te goed, toch tot den laatsteri cent moet betalen. 't Lam. Als wij eens woningen bouwden volgens het bouwplan Honcoop, deze waren nogal goedkooper. v. Andel. Ik geloof niet dat ze zooveel behoeven te kosten als de raming is, ik geloof dat ze thans graag voor f 4000 worden aangenomen. Schreuders. Ik geloof als er gebouwd wordt, dat het dan in het belang van de gemeente is, dat er flinke woningen wor den gebouwd, zoo heel klein is ook niet goed. Smits. Of ir.eri groot bouwt of klein, de groote kwestie is het geld. Voorzitter. De vraag is alleen moeten wy er mee doorgaan en moeten wy een berekening laten maken, is de raad daar voor dan doen we dat, men moet echter be denken dat het weer 30 A 50 gulden kost. v. Andel. My dunkt dat er in de ge meente ook wel menschen zyn, die dat wel kunnen berekenen, dat behoeft niet zoovee! te kosten. 't Lam. Dat geloof ik ook wel. Schreuders. De kosten van het bouwen hebben we, het land schatten kan niemand, wat moet er nu uitgerekend worden Voorzitter. Wat de gemeente er by moet leggen. Als de raad er op staat dit te weten, dan heb ik daar niet op tegen, want dan is iedereen ook tegenover de bovenaardsche kracht toe kennen Zie, met één enkelen blik bezweer ik de woede der golven En met een behoorlijk gebaar wees zij op de zee, die reeds een gedeelte van het strand droog liet, de ebbe was be gonnen. De rotsen aan den voet der grot waren niet meer bedekt met water, de steenen schenen witter dan anders en het zand blonk in de zon. We zijn vrij, riep Georges uit. Binnen enkele oogenbllkken kunnen wij onze wandeling vervolgen Wij zullen den tijd hebben om naar Kernéach te gaan en terug te keeren langs den weg, dien wij genoodzaakt waren te verlaten. Juffrouw de Penhoët zag nu, dat hij de stijfhoofdigheid der Bretagners bezat dat mishaagde haar overigens niet. Georges verliet het eerst de grot; hij hielp zijn verloofde daarna om naar buiten te treden. Zij begaven zich naar Kernéach en het overige van den dag verliep zoo aangenaam mogelijk. Georges dacht onderweg vaak aan de bekentenissen, die hij Hélène had gedaan en dan glimlachte hij soms over zijn eigen naïveteit. Hélène dacht er niet meer aanzij leunde vertrouwelijk op den arm van haar metgezel. Toen de verloofden te Kerlor terug kwamen, verwachtten de gravin en Carmen hem met een zekere onrust, Georges legde uit, wat hem overkomen was onderweg. Carmen riep uit Ik dacht, dat je al vertrokken waart ingezetenen gedekt. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het Rijksbureau een berekening te laten maken. De heer v. Ballegooijen merkt op dat ook wel rekening mag worden gehouden met het onderhoud, terwyl de heer Schreu ders zegt, dat als het Bureau toch een berekening moet maken, het dan ook over alle gegevens moet beschikken, dus ook wat den grond zal kosten. B. en W. kunnen wel een schatting maken, doch de prijzen voor bouwgrond loopen zeer uiteen. Dit hangt veel af op welk perceel men wil bouwen. De Raadsleden wyzen een paar perceel tjes aan, de heer v. Ballegooijen noemt den Hoogen Hof een zeer geschikt ten ein, terwyl de heer Schreuders de aandacht vestigt op het perceel van mej. Jiskoot. Verder wordt gesproken over overvragen door hen, van wien de grond gekocht moet worden, waartegen de heer v. Andel inbrengt, dat het belang van de verkoopers meebrengt, niet te veel te overvragen. Onteigening zou dan moeten volgen en in dit geval meent spr. dat het gemeente bestuur gehandhaafd zal worden en de eigenaar zal moeten toegeven. De Voorzitter merkt op dat ook rekening gehouden moet worden met de huurders van het land, ook deze zullen schadeloos stelling vragen. Hierop wordt besloten dat B. en W. het Rijksbureau alle vereischte opgaven zullen toezenden. Voorstel B. en W. wijziging invordering plaatselijke inkomstenbelasting. Gedep. Staten dringen er op aan, dat de verordening in overeenstemming wordt gebracht met de invordering van het Ryk. De wyzigiDg betreft de bepaling, dat, in dien het biljet na de zevende maand van het belastingjaar wordt uitgereikt de aan slag invorderbaar is in vyf gelyke termynen en de eerste termyn vervalt op den eersten dag der maand volgende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld. De heer Schreuders merkt op, dat be doelde bepaling reeds op de biljetten is aangegeven. De Voorzitter stemt dit toe, doch om invordering op wettige wyze te kunnen doen plaats hebben en zoo noodig tot vervolging te kunnen overgaan, is het noodig de gemeentelijke verordening te wijzigen. Met algemeene stemmen wordt tot deze wyziging besloten. By de rondvraag informeert de heer 't Lam hoe het staat met een nieuwe progressieve belasting. De Voorzitter antwoordt, dat hieraan nog niets is gedaan. De Raad heeft echter een besluit genomen de invoering van een nieuw belastingstelsel te onderzoeken, dit besluit zal door B. en W. worden uitge voerd en te zijner tyd zullen modellen aan den raad worden aangeboden. De heer v. Andel vraagt, of ai eens een onderzoek is ingesteld naar de Krib by de aanlegplaats, waarover de heer Schreuders eenigen tyd geleden heeft ge sproken. De Voorzitter zegt, dat hierover met het Dykbestuur is gecorrespondeerd, tot een beslissing is men echter nog niet ge komen, het Dijkbestuur zou nog eens schrijven, doch dit is tot heden niet ont- voor je huwelijksreis. We zijn overeengekomen, dat wij te Kerlor blijven na ons huwelijk, ant woordde Hélène. En wij veranderen niet van meening, hielp Georges haar. Een bediende bracht de brieven aan de gravin, die met de avondpost waren gekomen. Kijk eens aan, zeide juffrouw de Kerlor, daar is een brief van onze achter nicht. Zij had vlug de adressen bekeken. De brief van Marianne werd het eerst geopend. Ah/» luister eens, riep de gravin, een nieuwtje, waarop zeker niemand ver dacht was. Wat is er dan? vroeg Carmen nieuws gierig. Kijk maar Het jonge meisje boog zich over den brief en las dien met haar moeder. Marianna deelde aan haar weldoenster mee, dat zij ging trouwen met Paul Vernier en zij vertelde nu den kleinen roman, dien zij op het kasteel Kerlor had beleefd en dien zeker geen van de anderen had vermoed. Bepaald, riep Carmen uit, Mariana heeft er altijd van gehouden ons allen te verrassen. Toch maakte juflrouw de Kerlor een beweging van tevredenheid. Nu Mariana ging trouwen, bleek daar uit, dat zij afzag van alle plannen op een huwelijk met GeorgesCarmen wenschte zichzelve geluk, dat zij zoo ferm had gehandeld ten opzichte harer vangen. De heer Schreuders zegt, dat het Dijk bestuur de gemeente de Krib te huur heeft aangeboden, doch spr. noemt het dwaas om huur te betalen voor eigen bezit. De heer Smits vraagt of men niet beter gemeenschappelijk kan verhuren, waartegen de heer v. Ballegooien opmerkt, dat de totale huur slechts f 3 bedraagt en het dus dwaasheid is daarover drukte te maken. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Dijkbestuur de Krib wel wil afstaan doch dat de gemeente dan den onderweg zou moeten onderhouden. Het gem.bestuur is hierop niet ingegaan, want dan zou de ver kregen bezitting een schadepost voor de ge meente worden. Liep het over een flink be drag dan zou spr. er voor zyn, deze zaak tot het uiterste te onderzoeken, doch thans zou hij maar liever het nieuwe voorstel van het Dijkbestuur afwachten. De heer Smits verklaart het onbillyk te vinden dat de veerman Vos van de inge zetenen tongeld heft als zy pulp of schuim aarde halen, die op de krib gelost worden. De heer v. Ballegooijen brengt hiertegen in, dat het tongeld door de schippers en niet door de ingezetenen wordt betaald. De heer van Andel en Smits zijn de meening toegedaan dat de schippers met dit tongeld wel rekening zullen houden by de bepaling der vracht, betalen de inge zetenen het dus niet direct, indirect toch wel. De heer van Ballegooyen bestrijdt deze meening, het tongeld vormt zoo'n klein bedrag, dat dit op de vrachtprijzen niet van invloed kan zijn. Hierop wordt besloten het schrjjven van het Dykbestuur af te wachten. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. Berichten ven den Plantenzieken- kundigen Dienst. lespuitiag van aardappelen tegen de aardappelziekte Aangezien op een paar plaatsen (Wal- cheren-Noord-Holland) de eerste verschyn- selen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phytophtora infestans) zyn waargenomen, verdient het aanbeveling de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bourgondische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatregelen te nemen, dat een bespuiting spoedig uit gevoerd kan worden. De bereiding van Bordeauxsche pap ge schiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch gebluschte kalk, beide afzonder lijk met water aangemengd, in zoodanige verhouding, dat op 400 L. vloeistof aan wezig zijn 4, A 2 K.G. kopervitriool en 4 A 4V3 K.G. kalk (deze laatste hoeveel heid als ongebluschte kalk berekend.) Bourgondische pap wordt bereid uit 2 K.G. kopervitriool en 4 K.G. watervrye soda (sodex) op 100 L. water. Normaal pappoeder en dergelyke producten verdie nen, wegens de gemakkelijkheid in het gebruik aanbeveling, indien zy het koper vitriool en de watervrye soda in de juiste verhouding bevatten en overigens een goede pap vormen. Twee of driemalige besproeiing met tus- schenruimte van twee A drie weken is in verreweg de meeste gevallen als noodza kelijk te beschouwen, ten einde ook de nicht. En toen begon zij eenigszins te glim lachen: de groote liefde, die Mariana gezegd had te koesteren voor Georges, had dan wel geen diepe wortelen ge schoten, dat zij zich zoo spoedig had laten troosten door den beeldhouwer Paul Vernier. Ten minste, dacht Carmen, wanneer zij geen niet te dempen klove heeft willen graven tusschen haar en mijn broeder In elk geval, wij hebben ons niets te verwijten. De gravin, die hardop las, was nu aan de volgende zinsnede gekomen. „Nu, hooggeachte weldoenster, blijft mij nog over u te vragen een nieuw bewijs van uw groote goedheid te voegen, bij de vele, .die ik reeds heb onder vonden. Ik schrijf deze regelen slechts aar zelend, en ik ben zeker, dat mijn schrift nauwelijks leesbaar is, het is, omdat het hier voor mij een mateloos geluk geldt, een vreugde te meer, waarvoor ik u heb te danken. Ik ben een wees, u is steeds een moeder voor mij geweest, wilt u geheel uw gewijde zending vervullen? Ja, ik twijfel daaraan niet, en ik ge voel mij minder bang, wanneer ik me herinner alles wat u voor mij hebt ge daan. Uw werk kan niet onvoltooid blijven Mijn God, viel Carmen haar hier in de rede, wat kan juflrouw de Sainclair toch willen vragen van u? Wat het ook zij, men moet het haar toestaan, zeide Georges met zijn gewone Kiettwsblad smetten, puistjes, oude en nieuwe wonden genezen spoedig met AKKER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5