Eerste Blad C. DE-KEMP. A. Verschuur-Baert l-AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdeiu No, 4412. Vrijdag 4 Juli 1924, Firma JOH. DE MOL, Speciaal adres voor Werkmansgoederen. 21 Correspondentschap Ie Klasse. RAAMSDONKSVEER. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Drogisterij Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Engstraat HEUSDEN. Uitslag Kloosterbalsem Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Manchesterbroeken 3.95 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 Wanneer wij de dagen van thans ver gelijken met die van een dertig of veertig jaren geleden, dan zien wij met betrek king tot tal van aangelegenheden enorme verschillen, die veelal verbete ringen genoemd mogen worden En niet het minst treft ons dan de verbe tering in den toestand der arbeiders, want vooral ten hunnen aanzien hebben de nieuwe wetten heel wat gunstiger levensvoorwaarden gebracht. Immers hebben de Ongevallenwet, de Invalidi teitswet, de Arbeidswet, de Ouderdoms wet, de Woningwet, de Landarbeiderswet en niet het minst de Wet op de Arbeids overeenkomst, groote verbeteringen ge bracht in het lot der arbeiders. Dat zulks gelukkig is, zullen stellig weinigen ontkennen. Evenwel zijn de arbeiders nog lang niet tevreden en steeds gaan zij door met het stellen van nieuwe eischen. Een der nieuwste eischen, welke zij aan het uitgebreide program van de vele privilegiën, welke zij zichzelve nog toe bedeeld zouden wenschen te zien, hebben toegevoegd, is de vraag om medezeggen schap in de bedrijven. Vrijwel zonder eenige uitzondering hebben thans de verschillende arbeiders partijen dezen eisch gesteld en trachten zij de werkgevers te winnen voor het instituut medezeggenschap. Zij rede neeren dan als volgt In den loop der jaren is de arbeid meer en meer machinaal geworden, zoodat de arbeider in veel grooter mate dan vroeger tot eene machine is verlaagd, die met een steeds vlugger tempo zijn taak in den kortst mogelijken tijd moet verrichten, waardoor de belangstelling der arbeiders in hun werk minder is ge worden. Hiertegenover hebben de werk gevers de arbeiders steeds tot vlugger en harder werken aangespoord, natuurlijk om de winstgevendheid van hun bedrijf te vergrooten, en dit heeft tot gevolg gehad dat de verhouding tusschen Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. .is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, werkgevers en werknemers er niet beter op is geworden en de goede gang van zaken maar al te vaak wordt gestoord Werkstakingen, die de productie vertra gen, komen te veelvuldig voor. Nu zeggen de leiders der arbeiders beweging dat men al deze bezwaren kan ondervangen door het verleenen van medezeggenschap, omdat de arbeiders dan zooveel belangstelling zullen toonen in het bedrijf, hetwelk dan mede hun bedrijf is, dat zij voortaan met den werkgever als beste vrienden zullen samenwerken om het bedrijf zoo winst gevend mogelijk te doen. Deze redeneering is stellig voor me nigeen zeer aannemelijk. Immers, aldus zegt men, het gaat toch ook niet aan, om de arbeiders maar domweg steeds te la ten werken aan een arbeid,waarvan zij het nut of doel niet eens inzien. Zulk een geheel mechanisch werken verdrijft alle liefde voor het werk en geenszins is het dan ook te verwonderen, dat de arbeiders trachten hun belangensfeer te vergrooten. En inderdaad zou voor een en ander veel zijn te zeggen, indien niet de onder vinding met alles wat de laatste jaren voor de arbeiders is gedaan, tot geheel andere conclussies leidde. Op allerlei wijzen hebben de werkgevers getracht de be langstelling der arbeiders in hun werk te vergrooten. Het voornaamste hulpmiddel hiertoe is geweest, de vaststelling van het loon, dat de arbeider voor zijne praestatie geniet. De maatstaf, waarnaar het arbeidsloon berekend wordt, is zeer verschillend. Men onderscheidt twee hoofdvormen, n.l. tijdloon en stukloon, welke beide stelsels hun voor- en nadeelen hebben. Het grootste nadeel tegen deze beide loonvormen is, dat ze geen rechtstreeks verband leggen tusschen den arbeider en de opbrengst van zijn product. Of de onderneming bloeit of kwijnt, hij blijft in het algemeen daaraan vreemd. Men heeft beproefd aan dit nadeel te gemoet te komen, door het participatie stelsel, waarbij de arbeiders boven hun gewone loon een aandeel krijgen in de winsten, die da onderneming elk jaar oplevert. Dit stelsel overbrugt eenigszins de klove tusschen patroon en arbeider en geeft laatstgenoemde belang bij den uitslag van zijn arbeid het prikkelt zijn arbeidslust en weerhoudt hem van lichtvaardige werkstaking. Toch heeft soms de toepassing van dit stelsel moeilijkheden teweeggebracht. De arbeiders verzetten zich allicht tegen invoering van verbeteringen, die tijdelijk de winst' verminderen. Zij rekenen dikwijls vooruit op een bepaalde som als winstaandeel en ondervinden dan groote teleurstelling, als de winst geringer blijkt te zijn of geheel ontbreekt. En dit voedt wantrouwen tegen den patroon. Voorts heeft men tegen het stelsel aan gevoerd, dat buitengewone winsten niet te danken zijn aan de arbeiders, maar aan het beleid van den ondernemer, aan verbeterde machines enz. In de arbeidersbeweging staan sommige leiders wantrouwend tegenover het par ticipatie-stelsel. Zij zien in het geheel niets anders dan een middel van den patroon om zijn winst te vergrooten, door de arbeiders tot de uiterste krachts inspanning te drijven. Wordt vervolgd. BUITENLANDS CH OVERZICHT Ofschoon de indruk, door de Duitsche nota op de Engelsche pers gemaakt, over het algemeen niet ongunstig is, worden eenige punten naar voren gebracht voor kritiek. Zoo verklaart de Times bijvoor beeld, dat de nota buiten kijf een grooten vooruitgang beteekent, vergeleken bij de vorige en het blad erkent gaarne, dat eindelijk toestemming wordt gegeven voor een nieuwe algemeene inspectie door de geallieerde militaire contrólecommissie. Maar de Times acht het belachelijk om die halfgeheime militaire organisaties, die den vrede van Duitschland verontrusten, voor te stellen als onschadelijke gymnastiekver- eenigingen, die zich bezighouden met het in stand houden van een gezonde nationale discipline bij afwezigheid van den verplich- Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen^ Apotheker Boom Patentolie «Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. ten krijgsdienst. Niet al deze vereenigingen zijn onscha delijk in hun methodes en in hun bedoe lingen. Eenige dezer zyn betrokken in lage complotten, die hun hoogtepunt hebben bereikt in de vermoording van voorname politieke leiders. Het kan zijn, dat zij gevaarlijker voor het tegenwoordige re gime in Duitschland zijn dan voor eenige andere natie, maar de onzekerheid en de bezorgdheid, die door de geregelde parades, proclamaties en wapening van ontelbare nationalistische vereenigingen veroorzaakt worden, maken het voor de bondgenooten noodzakelijk voor zichzelf de geheele zaak te onderzoeken. Of het is ernstig óf het is meer eén dwaze opgewondenheid van de zijde van onbeteekeriende avonturiers en jeugdige heethoofden. In ieder geval is de hoofdzaak, dat Duitschland in een algemeene inspeyctie heeft toegestemd. De Chronicle gelooft, dat de Zondagsche redevoeringen van het vorige Fransche regime voor deze organisaties een aansporing waren en dat zij zullen wegkwijnen, indien een politiek van het gezonde verstand en van kalmeering kan volgen op het rapport- Dawes. In den tusschentyd hebben de verbonden regeerir.gen gelijk als zij er direct nota van nemen. De overeenkomsten tusschen de Duitsche industrieelen en de Micum, die op 30 Juni afliepen, zijn opnieuw verlengd. Meermalen is door de industrieelen met klem tegen de contracten aangevoerd, dat de lasten, die er uit voortvloeiden, voor hen bijna ondragelijk zijn en het bedrijf zoo goed als onmogelijk maakten, want er werd met groote verliezen gewerkt en in ver scheidene gevallen moest zelfs de stopzetting der bedrijven worden overwogen, omdat zij niet meer rendeerden. De in de Micum vertegenwoordigde mogendheden stonden er evenwel op, dat de contracten zouden worden verlengd en zoo heeft genoemd lichaam, zooals wij boven zagen, ook Maandag weer gedaan weten te krijgen, dat de industrieelen zwichtten. De toestemming tot verlenging der contracten was in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de rijksregeering zich bereid heeft verklaard voorloopig fiïiRi.'cieelen steun te verleenen aan den mijnbouw in het Roergebied. De rijksre- geering, rekening houdende met bet feit, dat de toestand van den mijnbouw deplorabel is de omzet wordt telkens geringer, zoodat de mijnindustrie zich genoodzaakt ziet de kolenprijzen te verlagen en dus in de eerste tijden met nog grooter verliezen te werken meende, dat onder deze omstandigheden de verlenging der contracten voor de industrieelen te bezwarend was, wanneer dezen alleen de lasten hadden te dragen Bovendien gold bij haar vooral de overweging, dat, nu op buitenlandsch- politiek gebied een zekere ontspanning bezig is zich af te teekenen, en de rapporten der deskundigen eerlang van kracht worden, van Duitsche zijde alles moest worden gedaan om te voorkomen, dat de gunstiger geworden verhouding tot de voormalig^ vijanden weer slechter zou worden. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN, op Woensdag 2 Juli n.m. 2 ufh*. Voorzitter EdelAchtb. Heer v. Bokhoven. Secretaris WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig de heeren v. Engelen, v. Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert, v. d. Brand. Afwezig de heeren Winkel en v. d. Heijden. De Voorzitter opent om 2.45 de ver gadering, hierna leest de Secretaris de notulen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand iets op de notulen heeft aan te merken, zegt de heer Dobbelsteen dat hij gaarne nog in deze notulen zag opgenomen, dat, toen de Voorzitter in de vorige ver gadering, hem het woord niet gaf over een veronderstelling die hij maakte, de Voorzitter hem niet begreep en toen per soonlijk tegen hem werd. Volgens spr. had de Voorzitter toen het reglement van orde moeten toepassen, dat zegtde Voorzitter, verleent het woord in de volgorde waarin het woidt gevraagd, tenzij vooraf het woord gevraagd is voor een bepaald persoonlek feit. Verder had de Voorzitter den spreker tot de orde moeten roepen, zoodra er beleedigende uitdrukkingen werden gebruikt, dit heeft hij niet gedaan. Eerst daarna had, indien het tot de orde roepen geen gevolg had gehad de vergadering geschorst kunnen worden. Spr. verzoekt den Voorzitter in 't vervolg meer het regie ment van orde in toepassing te brengen en daarmede rekening te houden. v. Vrede. Die uitdrukkingen die zijn gebruikt. Voorzitter. U is nog niet aan het woord. Dobbelsteen. In de vorige vergadering heb ik het woord prul vent gebruikt, doch alleen in veronderstellende, zin als dat en dat gebeurd zou zijn, het zou niet mooi zijn als iemand aldus gedoopt werd. Voorzitter. U werd direct persoonlijk tegen mij. U hebt den dokter een prulvent genoemd. Uit de notulen van de vorige vergadering die u zelf mede hebt goedge keurd, blijkt dat. Dobbelsteen. Wilt u ze dan even voor lezen De Secretaris voldoet hieraan. Uit deze voorlezing blijkt, dat het woord prulvent in veronderstellenden zin is gebruikt. Voorzitter. Nog iemand iets over- de notulen te zeggen 1 v. Vrede. Daar zou ik nog iets over willen zeggen, de woorden door Weth. Winkel gebruikt staan er niet in. Voorzitter. Deze behooren er ook niet in, deze woorden zijn gebezigd, nadat de vergadering was geschorst. Hierover zou ik ook even het woord willen richten tot de pers, die mij in hare verslagen woorden laat zeggen die ik niet heb gebezigd, zooals bandiet en bandietenstreken, deze zijn niet door mij gebruikt, doch door iemand anders, nadat de vergadering was geschorst. Ik zou de pers willen verzoeken geen woorden meer te schrijven die na afloop der ver gadering zijn gesproken, dit geeft een verkeerden indruk. Dobbelsteen. Mag ik hierover ook nog even het woord Voorzitter. Ik heb tegen de pers ge sproken en geef hierover verder niet het woord. Dobbelsteen. Goed, dan kom ik er by de rondvraag wel op terug. De Voorzitter beloofd de opmerking van den heer Dobbelsteen als kantteekening in de notulen te zullen aanbrengen. Afhandeling agenda der geschorste ver gadering van 25 Juni. De heer Dobbelsteen zegt, dat in de aanvrage van het kerkbestuur voor een stuk grond ook staat vermeld, dat de grond voor een begraafplaats zal worden gebezigd. Volgens de wet mag echter geen begraaf plaats worden gevestigd binnen een afstand van 50 meter van de bebouwde kom eener gemeente. Spr. vraagt of de Voorzitter met deze bepaling niet op de hoogte was, toen de raad zijn besluit nam tot verkoop van den grond. Voorzitter. De begraafplaats wordl nu niet aangelegd, dus we behoeven daarover niet te spreken. Dobbelsteen. De grond is verkocht om te dienen als begraafplaats en dit kan nooit. Voorzitter. Dat is nu niet in behande ling. Wij komen hier niet meer op terug, er is besloten te verkoopen, dit hebt u zelf goedgekeurd. U hadt uwe opmerking dus toen moeten maken. Dobbelsteen. Ik zou het raadsbesluit desnoods willen inttrekken. Voorzitter. En het is reeds goedgekeurd door Ged. Staten. Dobbelsteen. Dan moeten we maar in hooier beroep gaan. Voorzitter. Zijn er nog meer leden hier voor Ik wil nog we! even toelichten dat het voor geen begraafplaats is, het terrein moet alleen dienen voor een uitweg. Dobbelsteen. Als wij dat geweten hadden, dan zouden wij het niet voor den prijs van f 300.— hebben afgestaan. Voorzitter. Ik weet wel waar over het gaat, doch het geeft niets. Dobbelsteen. Neen het geeft niets hé v. Engelen. Toen het over den verkoop van den grond ging, was ik ook de meening toegedaan, dat er een begraafplaats zou komen, doch later heb ik ook gehoord dat dit niet mag binnen 50 meter van de kom der gemeente. Nu is het echter de be doeling om er een pad over te leggen, de pastoor moet toch naar de begraafplaats kunnen ik ben er dus zeker tegen, het raadsbesluit in te trekken. Dobbelsteen. En ik zou het raadsbesluit wjllen intrekken, dan kan de pastoor op nieuw met een verzoek komen. De prijs van f 300 is belachelijk. Ook de heeren v. Vrede, v. Hemert en v. d. Brand verklaren zich voor intrekking. v. Engelen. Het is f 300 per hont. v. Hemert. De koopsom kan niet te laag zijn, want dan komen wij in conflict met den Ontvanger der Registratie. Dobbelsteen. Men moet niet vergeten, het is bouwterrein. v. Engelen. Is een begraafplaats niet veel noodzakelijker en nog meer een al gemeen belang Voorzitter. Thans de verdere aanvragen. Dobbelsteen. U hebt toch genoteerd, dat het raadsbesluit ingetrokken is. Voorzitter. Zeker, de heeren hebben het besluit genomen, dit wordt dus geno teerd. De waarnemend Directeur van het post kantoor te Vlymen heeft mij telefonisch medegedeeld, dat de aanvrage voor een stukje bouwterrein vooreen hulppostkanto<5!f is ingetrokken. Dobbelsteen. Daarmede ben ik het niet eens. Voorzitter. Daarmede behoeft U het niet eens te zijn, het is zoo, ik zeg het niet, doch de waarnemend directeur van het postkantoor. Dobbelsteen. Dat is alright, dat de waarnemend Directeur dat heeft gezegd kan best zijn, maar daarmede is het heele zaakje nog niet van de baan. Voorzitter. Waarschijnlijk wel. Dobbelsteen. Waarschijnlijk, doch er bestaat heelemaal geen bezwaar om het stukje grond disponibel te houden. Voorzitter. Goed, zooals U het zegt moet het toch gebeuren, wat wilt Udan? Dan kunnen wij dat noteeren. U wilt dus tot verkoop overgaan en hoe dan Dobbelsteen. Perceelsgewijze, hangt dit af hoeveel personen een stukje grond noodig hebben, we dienen dan ook een prijs vast te stellen. Voorzitter. Hoeveel wilt U verkoopen Dobbelsteen. Hoeveel aanvragen zijn er, in ieder geval moeten wij een stukje voor NIEUWSBLAD hit lit Laid in Htislii ei AitgnsJeLaiistraat en it Bommelerwaani kunt Gij spoedig en zeker geneze.i door de aangetaste plekken iederen avond te behandelen met AKlÊER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1