den termijn laten verstrjjken. Spr. zou daarom thari3 de leden willen vragen of zy de begrooting willen wijzigen, volgens het voorstel van Ged. Staten. v. Hemert. Er is op de vergadering van 27 Mei gevraagd hoeveel tijd er 'nog was voor den termijn om in beroep te gaan en toen is er geantwoord, 30 dagen. Dit was in zooverre juist, dat die termijn in ging van den tyd der beslissing door Ged. Staten. Voorzitter. U hebt mij niets gevraagd v. Hemert. Neen, maar den Secretaris na afloop der vergadering. Voorzitter. Dan vraagt U my weer dingen die ik niet weet. v. Hemert. De beslissing van Ged. St. was van 7 Mei en de raadsvergadering waarin de vraag werd gesteld was op 27 Mei zoodat er al 20 dagen verloopen wa ren en er slechts 10 dagen overbleven om in hooger beroep te gaan, inplaats van 30. Voorzitter. Er was besloten dat de hee- ren een brief zouden opmaken en hier zouden brengen, er is mij niets gevraagd. Dobbelsteen. Buiten de vergadering heb ik het den Secretaris gevraagd en heb ik tegen hem gezegd, ik zal deze week de paperassen klaar maken en bij U brengen. De Secretaris zei toen, daarvoor is nog tyd genoeg, daar hebt U nog een maand den tijd voor. Voorzitter. Zooals U zelf zegt, is het buiten de vergadering gebeurd en daarvan weet ik niets. Dobbelsteen. Volgens de wet, moet de Secretaris ons alle mogelyke inlichtingen en leiding geven, hier heeft echter geen leiding, doch misleiding plaats gehad. Voorzitter. Hiervan is my niets bekend. U betrekt er echter den Secretaris in, en ik wil dezen wel de gelegenheid geven U te antwoorden. De Secretaris zegt, dat hy na afloop der vergadering met den heer v. Hemert stond te praten en toen het lid Dobbelsteen aan hem vroeg hoeveel tijd er was om in be roep te gaan bij de Kroon. Spr. heeft toen gezegd van 30 dagen en als het adres de volgende week wegging het tyd genoeg was. Wie wacht nu met verzending van een adres tot het nippertje. Hierbij moet men ook niet vergeten, dat het lid Dob belsteen in de laatste raadsvergadering zelf verklaarde, dat hy het had vergeten, van zyne zijde was dit ook een stomme streek, Van spr.'s zijde is er van mislei ding geen sprake, het laat hem koud of men in beroep gaat of niet. Toen de tyd verstreken was, heeft men op de secre tarie gezegd, ze zullen zeker niet in beroep gaan, omdat zij inzien, dat ze toch nul op request krijgen. Mijnheer Dobbelsteen was verwonderd, doch spr. was evenzeer verwon derd dat men na den termyn nog met het adres kwam. v. Hemert. De secretaris heeft gezegd dat er nog 30 dagen tyd was. Ik wil dit elk uur onder eede bevestigen. Secretaris. Ik protesteer even sterk hiertegen en wil myn verklaring ook onder eede bevestigen, wij staan tegenover elkaar. Hoe kan ik het anders zeggen, als ik de wet niet kende, dan was het nog iets anders. v. Hemert. Wij zyn met z'n beiden, die het onder eede willen bevestigen. Voorzitter. Er is genoeg over gesproken, v. Hemert. Ik wil hier niet voor leu genaar zitten. Voorzitter. Ik vraag U thans of U de begrooting wilt wijzigen. Dobbelsteen. Volgens de wet zullen wy daartoe thans wel verplicht zijn, doch wy zullen de Kroon inlichten. Voorzitter. Door middel van het ge meentebestuur of achterom Dobbelsteen. Neen achterom, wij worden dan niet misleid, zooals ook in de vorige vergadering met dien brief over den lantaarn voor Uwe deur, die hebt U ook ingehouden. Op mijn vraag of er niets over bekend was zei de Secretaris dat hij daarvan niets wist. Secretaris. De brief was aan den Voor zitter gericht, ik behoefde U dit niet te zeggen. Daardoor krijg ik moeilijkheden met jullie, zeg ik jullie te veel dan kryg ik moeite met den Voorzitter. Ik blijf er tusschen uit, het is wel moeilyk, doch ik zal probeeren er nog meer tusschen uit te blijven. Dobbelsteen. U moet ons niet misleiden, v. Hemert. Gaat het nu over het oor spronkelijke voorstel of over den tus3chen- weg zooals v. Engelen voorstelde. v. Vrede. Ik weet niet hoe het in el kaar zit, ik zou dit wel willen weten. Voorzitter. Dat geloof ik wel, je hebt het ook aardig in den war gebracht, het gaat over het voorstel van Ged. Staten, v. Vrede. Hoe is de begrooting, Voorzitter. Het gaat er alleen over, het salaris van den geraeentebode te laten zooals het is. v. Vrede. Daar ben ik altyd tegen geweest en daar ben ik nog tegen. Voorzitter. Ik wil U even opmerken, dat als de Raad niet wyzigt, B. en W. dit moeten doen. Tegen het voorstel om de begrooting te wyzigen de heeren v. Hemert, v. d. Brand, v. Vrede en Dobbelsteen. De heer v. Engelen stemde voor, omdat het toch moet. De heer v. Vrede brengt hiertegen in dat men niet moet. Dobbelsteen. Nu 8J pCt. verhaal van de gem.ambtenaren niet goed is gekeurd, wordt er toch in elk geval 3J pCt- verhaald. Voorzitter. Neen. v. Vrede. Wel degelijk. Voorzitter. Neen, dit is niet besloten. Jullie hebt besloten 8J pCt. te verhalen, dit hebben Ged. Staten niet goedgekeurd en nu is het van de baan. Dobbelsteen. Er is toch ruimte open gelaten om, als ons voorstel niet werd goedgekeurd, 3£ pCt. te verhalen, zooals weth. v. Engelen wilde. De Secretaris sprak Secretaris. Neen, u hebt de notulen zelf goedgekeurd. (Men spreekt nu zoo door elkaar, dat het volgen der discussie onmogelijk is.) Dobbelsteen. Dan stel ik nu nog voor 3£ pCt. te verhalen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer v. Engelen zegt feitelijk voor het voorstel te zyn, hoewel hy het niet meer begrypt. De heer Dobbelsteen vraagt, waarom by de laatste verpachting ook niet het vischwater is verpacht zooals gewoon, waar op de Voorzitter antwoordt, dat dit niet is geschied omdat de opbrengst slechts 1 gulden bedroeg en de pachter van het gras gewas er dan nadeel van zouden ondervin den, vanwege het platloopen van het hooi gras, en de gemeente daarover met hem waarschynlyk in moeielykheden zou komen. De heer Dobbelsteen merkt op dat het vorige jaren toch steeds verpacht werd, hy vindt het vreemd dat juist nu, nu er lief hebbers voor zijn geen verpachting plaats heeft. Het bezwaar dat de Voorzitter thans naar voren brengt bestond vorige jaren toch ook De Voorzitter zegt thans eerst te weten dat er door de pachters waarschynlyk be zwaar tegen gemaakt zou worden. De opbrengst bedroeg vorige jaren slechts een gulden en er werd geen gebruik van het recht tot visschen gemaakt. Ging men het vischwater nu verpachten dan zou de opbrengst van het grasgewas zeer waar schynlyk veel minder gaan worden. De heer v. d. Brand meent dat er op deze gronden alles voor is, het visshwater niet te verpachten, maar waarom is de wiel niet verpacht 7 De Voorzitter antwoordt, dat de Wiel slechts voor een klein gedeelte aan de gemeente, voor het grootste gedeelte be hoort hy aan den gecombineerden buiten polder. De heer v. Engelen meent, dat het voldoende begrijpelijk is, waarom vroeger wel verpacht werd en nu niet meer. De heer Dobbelsteen zegt, dat er aan den Keiweg een open put ligt en vraagt of deze aan de gemeente behoort. De Voorzitter antwoordt van neen, deze put is jaren geleden reeds gemaakt door particulieren. De heer Dobbelsteen zou den betrokken particulieren dan willen wyzen op het gevaar dat deze put oplevert, vandaag of morgen moeten daarvan ongelukken komen. De heer v. Hemert merkt op, dat de diepe sporen van den weg achter Bruijsters zouden worden dichtgemaakt, met het uitgepuilde gedeelte kan dit goed geschieden. De Voorzitter zegt toe, den weg deze week nog wat gelyk te laten maken. De heer Dobbelsteen vraagt hoe of het staat met de restitutie van het schoolgeld, waarop de Voorzitter antwoordt, dat met terugbetaling reeds een begin is gemaakt. Verder merkt de heer Dobbelsteen op, dat v. Geffen uit Luttelherpt hem heeft mede gedeeld, werk voor de gemeente te hebben verricht waarvoor hy geen betaling kan krijgen. Voorzitter. Ik heb hem dit werk niet opgedragen. Dobbelsteen. Dit is wel zoo, doch van Geffen zeide mij ook dat hy dit ieder jaar stilzwijgend deed en dan ook daarvoor geregeld betaald werd. v. Vrede. Hij heeft er my ook over gesproken en hy heeft dit werk al wel 15 jaar gedaan. Voorzitter. Hy moet by mij komen en niet alle raadsleden afloopen, hij behoort er my over te spreken. Dobbelsteen. Als deze werkzaamheden steeds stilzwijgend doorgingen, zou ik er niet voor zyn het loon in te houden, dan had de man gewaarschuwd moeten zyn. Voorzitter. Dit zaakje komt wel in orde. Dobbelsteen. In de vorige vorgadering moeten door den Voorzitter woorden zyn gebezigd als snotneus, kwajongen en bandiet, wenscht u die uitdrukking te handhaven Voorzitter. Dit is niet waar, ik heb deze woorden niet gebruikt. Dobbelsteen. Ik dacht ook al, anders zou ik ook een klacht indienen by den Officier van Justitie. Voorzitter. Daar hadt u gelijk in, doch Ik heb het woord bandiet nooit ge bruikt. Daarom in het begin myn woorden tot de pers. Dobbelsteen. Verschillende besluiten zyn genomen, die niet worden uitgevoerd, o.a. verbetering van den weg. Voorzitter. De grint hiervoor is besteld. De heer v. Vrede vraagt, waarom de lantaarnkoppen te Luttelherpt- niet worden afgenomen, zooals alle jaren geschied. De Voorzitter zegt, deze alsnog te zullen doen afnemen. Verder vraagt de heer v. Vrede wat de opbrengst van de hooigrasverpachting is geweest, waarop de Voorzitter antwoordt van f 4536.—. Op de vraag van den heer Dobbelsteen, hoe hoog de raming hiervoor was, ant woordt de Secretaris va» f 7000, voor vischwater f 3 en voor nagras f 30. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prjjs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Vechtpartij Naar de gevangenis te Maastricht zijn overgebracht de groentehandelaren G. en v. Z., uit Hoensbroek. Toen v. Z. met een mes G. wilde steken, trok G. een revolver en loste een schot. Een meisje, O. geheeten, die toevallig voorbijkwam, werd in een been getroffen en moest naar het hospitaal worden overgebracht. Gunstige cijfers Aan de veiling te Bovenkarspel werd op 1 Juli een totaal omzetcijfers van 1 millioen gulden bereikt. Het vorige jaar was het op dien datum slechts 4£ ton. Dank zy de groote vraag van Engeland en Duitschland heeft de aardappelcampagne tot heden een zeer gunstig verloop. Ir. Dr. J. van Best Naar de Meier. Crt. verneemt is het faiiii8sement van Mr. Dr. J. van Best aan gevraagd. o „Cholera te Singapore Singapore is besmet verklaard door cho lera. Doodeltyke ongevallen" Zondagnacht is onder Oegstgeest een man door de electriscne tram Scheveningen- Katwijk overreden en gedood. Zaterdag is te Oostblokker het vijfjarig dochtertje van W. gestruikeld en door een vrachtauto overreden. Het kind was da- deljjk dood. Een doodelyk ongeval heeft plaats gehad op de zandgroeve Behrenbosch van de Do maniale myn te Kerkrade. Een arbeider stortte met het hoofd naar beneden, van een flinke hoogte af. Hij werd eenige oogenblikken later levenloos opgenomen. De getroffene is de gehuwde arbeider J. W. B. uit Haanrade en laat een vrouw met zeven kinderen achter. Be aanranding ap de Yeluve Met betrekking tot de berooving na- by Uddel, kan gemeld worden, dat de aangerande veekoopman Z. niet is gesneden, doch vreeseljjk in het gelaat getrapt. Eerst toen bet gestolen geld bij hem thuis in zyn bedpeluw was gevonden, bekende de dader, een 21-jarige cantinebaas, zyn daad. Zyn naam is Vink. - Windhoos Een geweldige windhoos te Alphen a. d. Rijn, heeft in enkele mimuten een schade van duizenden guldens aangericht. Het was den heelen avond al noodweer in de gemeente geweest, dat steeds erger werd en, gelyk reeds gemeld, vergezeld ging van hevige slagregens. Omstreeks half twaalf hoorden de bewoners plotseling een lawaai als het gerommel van den donder. Het was alsof een aantal zware vracht auto's met donderend geraas door het dorp reed. Hat duurde slechs enkele minuten. De windhoos kwam uit het zuidwesten trok over het Burgemeester Visserpark, dwars over de Julianastraat over den Ouden Rijn en verder noordwaarts het vlakke land in. Het was te donker in het dorp om dadeljjk te kunnen nagaan, welke verwoestingen waren aangericht. Eerst tegen het krieken van den morgen kon men deze volledig in oogenschouw nemen. Het bleek, dat de windhoos over een breedte van byna 100 M. over het dorp was heengetrokken. Het eerst kreeg de in aanbouw zynde villa van burgemeester Lovink de volle laag. Dakpannen ook van naburige villa's werden in ontelbare aan tallen benevens ruiten en een schuurtje tégen den grond geslagen. Daarna werd van een autogarage een binnenmuurtje omver gesmeten en vervolgens wierp de orkaan zich op de jamfabrieken der firma Stokhuijzen en het Tegelhuis van den heer Brouwer. De twintig meter hooge fabrieks schoorsteen der jamfabrieken viel door de magazynen van het Tegelhuis, daar een enorme schade aanrichtende. De daken werden verbrijzeld en dikke balken knap ten af. In het magazyn werd dan ook een ruïne aangericht. In de fabriek van den heer Brouwer werden 74 ruiten vernield, waarvan enkele van glas in lood, die gewoon uit de ramen werden weggerukt. Wij namen hier ter plaatse een kijkje, doch men was al reeds zeer vroeg in den morgen aan het werk om weer orde in den chaos aan te brengen, zoodat van de verwoesting in het magazyn zelf niet zooveel meer te zien was. Het dak was echter over een opper vlakte van tientallen meters weggeslagen, zoodat men den indruk had, in de open lucht te staan. Naar de heer Brouwer ons vertelde, werd er voor een f 5000 aan tegels gebroken. Ook het dak der jamfabriek moest het ontgelden en kreeg eveneens belangrijke schade. Ook aan den overkant van den Ouden Ryn vond de windhoos gretig voedsel. Hier werd van een bakkerij een pijp afgeknapt en deze kwam neer in de lo geerkainer van den schipper Bogaart. Ge lukkig was deze kamer ongebruikt. Anders waren waarschijnlijk slachtoffers gevallen. In de daar achter gelegen handelskweo- kerij van Gebr. Lam veroorzaakte de orkaan in de gewassen een groote schade. De schuur, waarin auto's waren geborgen, werd met haar geheelen inhoud opgenomen en een eind verder in een sloot geworpen. Deze handelskweekers hebben niet alleen een belangrijk verlies aan hun gewas, maar ook, zooals reeds gezegd, aan ruiten van hun broeikassen. Van een nabijgelegen boerderij werd met één slag een aantal zware vruchtboomen ontworteld met zoo'n kracht dat enkele 200 meter verder terechtkwamen. De bewoners waren zeer onder den in druk van dezen orkaan, doch tevens ver heugd, dat de orkaan zich alleen beperkte tot flnancieele nadeelen en geen enkele be woner getroffen werd. o Een ballen verbrand. Toen de bekende luchtschipper Pottum Zaterdagavond te Hellevoetsluis ter gelegen heid van een tuinfeest met zyn ballon wilde opstijgen, brak in de onmiddellijke nabijheid brand uit in een stoomcaroussel. In een oogwenk stond de caroussel in lichtelaaie en de wind dreef vele brandende stukken en lappen in de richting van den gasballon. Men kan zich moeilijk den angst en de emotie voorstellen, waarin de heer Pottum en zij die er om heen waren, verkeerden, doch het liep gelukkig goed af. Geen vonk kwam met den ballon in aanraking en de caroussel was spoedig tot den grond af gebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid. Nadat de heer Pottum van den schrik van dit ongename intermezzo was bekomen, steeg hy om kwart over negen op en daalde een poosje later op een stuk weiland in het dorp Nieuwenhoorn, nabjj Den Briel, waar den luchtschipper een nieuwe onaan gename verrassing wachtte, welke echter minder goed afliep. Eenige honderden dorpsbewoners waren na de daling saamgestroomd en omringden den heer Pottum en diens ballon. Een der omstanders heeft toen tegen het uitdrukkelijk verbod in, een sigaar aangestoken, waarop het nog in den ballon aanwezige gas onmiddellijk vuur vatte. Een groote steekvlam trof over het hoofd van den heer Van Pottum heen, de eerste rij der omstanders. Negen personen, zes mannen en drie kinderen, werden meer of minder ernstig gewond. Een knaapje uit Nieuwen hoorn, 't Mannetje geheeten, bekwam vrij ernstige brandwonden. Van een 12-jarig meisje, eveneens uit Nieuwenhoorn, ge raakten de kleederen in brand, terwjjl haar het hoofdhaar geheel werd afgeschroeid. De petten der zes mannen verbrandden, terwyl hun wenkbrauwen en snorren werden afgebrand. De gewonden werden naar dr. Slis te Nieuwenhoorn vervoerd, die van 1012 uur met het verbinden bezig was. De man, die de lucifer ontstak, moet zeer waarschynlyk onder de gewonden zijn, doch men heeft hem nog niet kunnen uit vinden. De commissaris van politie heeft den heer Pottum voor het verder onderzoek verwezen naar den substituut-officier van justitie Holstein te Rotterdam. Intusschen beteekend het verlies van den ballon, die geheel verbrandde, voor den heer Pottum een schade van f 1500. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De werkman Marinus Groeneveld had Zaterdagmorgen op de werf het ongeluk, zijn oog te branden aan een gloeiende nagel. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, welke overbrenging naar het ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk achtte. Onder groote belangstelling had Zondagavond op de muziektent het concert plaats der Fanfare van de H. Familie. De verschillende muzieknummers werden op keurige wijze onder leiding van den directeur, de heer W. v. Heivoort uit Nieuwkuik, ten gehoore gebracht. Naar wy vernemen zal door de Fanfare der H. Familie deelgenomen worden aan het festival te Haarsteeg. In de Maandagmorgen gehouden zitting van het stembureau ter verkiezing van de leden der gemeenteraad is tot lid van den Raad verkozen verklaard (vacature Chr. de Jongh) de heer F. H. Verhoeven. Naar wy vernemen heeft den heer F. H. Verhoeven zijne benoeming aangenomen. Zaterdag begint het groote biljart concours welk gehouden wordt in de zalen van de heeron G. Doedeijns en P. Verhey alhier. De wedstrijd duurt tot en met 9 Au gustus en wordt gehouden ten bate voor Heusdensche Harmonie voor den aankoop van nieuwe instrumenten. De beschikbaar gestelde prijzen zyn ten toongesteld in de etalages van de heeren C. de Kemp en H. v. Eeuwijk. Zie advertentie voorkomende in ons nummer. »De Heusdensche Harmonie® alhier gaf j.l. Zaterdagavond in den prachtigen geëlumineerden theetuin van den heer O. v. d. Werken, op 't Eiland, een in alle opzichten uitstekend geslaagd concert. Velen waren opgekomen om deze vereeniging te hooren. Naar wij vernemen zal Zaterdagavond ook de Gemengde Zangvereen. Crescendo® in den theetuin een concert geven. Almkerk. Dezer dagen slaagde voor 't examen onderwijzeres mej. J. v. Vugt alhier. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate voor de Diaconie, bracht op de som van f164. De heer W. I. C. van Veelen slaagde dezer dagen voor examen Civiel Ingenieur. De collecte gehouden j.l. Zondag avond in de Geref. Kerk alhier, ten bate voor de Zending en Evangelisatie arbeid, bracht op ruim f 112. Drunen. Veiling 4 Juli 1924. Erwten 15 cent per K.G. Aardbeien 5£15 s Roode bessen 15J—16J Witte 14 Zwarte 33 Tuinboonen 4£6| Peulen 6|13£ t Kersen 31 44 Wagenaars 60 Bloemkool 7J12 stuk. Peen bos. Kroten 3J Veiling 7 Juli 1924. Erwten 1616J cent per K.G. Aardbeien v. export 8 31 Amazone 25£ Roode bessen 16, Witte 21 Zwarte 35 Tuinboonen 5 10J Peulen Wagenaars Stoksnijboonen Suikerboontjes Bloemkool Peen 8|11 24J 53 38 d 6J—16J stuk. 20 29 10 bos Meeuwen. Algemeene ledenvergade ring van de afd. Land van Heusden en Altena der Ned. Pom. Vereen., gehouden op 4 Juli 1924, ten huize van D. G. A. Smits te Meeuwen. Voorzitter de heer D. Branderhorst. Secretaris de heer P. W. Sprong. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aangeboden wordt de rekening van ontvangsten en uitgaven der afdeeling

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2