Eerste Blad C. DE KEMP. RAAMSDONKSVEER. A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden» No, 4416 Vrijdag 18 Juli 1924 Drogisterij Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81 912 uur. H. J. ABBINK. ^nd van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. Dit blad vers'chynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke Qummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. Bijdragen van buitengemeen ten in de kosten van Gym nasiaal en Middelbaar On derwijs. In de Hoogeronderwijswet en in de Middelbaaronderwijswet komen tegen woordig bepalingen voor, volgens welke iedere buitengemeente, die geen Gym nasium of Hoogere Burgerschool in stand houdt, verplicht is bij te dragen in de kosten van instandhouding van zooda nige inrichting ten behoeve der gemeen te (of van het Rijk) op wier Gymnasium of Hoogere Burgerschool leerlingen zijn toegelaten, wier ouders of voogden, of bij meerderjarigheid, zijzelf, in die bui tengemeente hoofdverblijf hebben. Deze bijdrage beloopt 50 pCt. der kosten per leerling, na aftrek der schoolgelden en van het Rijkssubsidie of indien het een Rijksschool betreft na aftrek der school gelden plus een bedrag overeenkomende met dat van het Rijkssubsidie, hetwelk de gemeente, waar de school is geves tigd deswege zou ontvangen, indien zij die school in stand hield. Het is den gemeenten nadrukkelijk verboden de verschuldigde bijdragen in eenigen vorm op de ouders of voogden der leerlingen te verhalen, terwijl bepaaldelijk is voor geschreven dat tot van rijkswege gesub sidieerde Gymnasia en Hoogere Burger scholen leerlingen, uit buitengemeenten afkomstig, moeten worden toegelaten geheel op gelijken voet als leerlingen uit de gemeenten, die de scholen in stand houden. Bedoelde bijdragen hebben in het bij zonder voor vele plattelandsgemeenten geleid tot financieele gevolgen, welke men bij het vaststellen, der desbetref fende bepalingen niet heeft overzien en waardoor ongerustheid en ontstemming zijn gerezen, die stellig niet als van nul en geener waarde mogen worden be schouwd. Wij hebben hier te doen met een o.i. volkomen juist beginsel, dat dus behoort te worden gehandhaafd, maar dat in zijn uitwerking zeker op eene betere wijze kan worden geregeld dan thans het geval is. Het verzet tegen bedoelde bijdragen is uitgegaan van het Gemeentebestuur van Werkendam, dat in een aan Hare Majesteit de Koningin gericht adres, gedagteekend 10 December 1923, vraagt zoodanige wetsvoorstellen te willen in dienen dat de bijdragen der plattelands gemeenten niet komen voor rekening dier gemeente, maar voor rekening van het Rijk, voor zoover verhaal op de ou ders der leerlingen met inachtneming hunner financieele draagkracht niet mo gelijk zoude zijn. Op verzoek van Wer- kendam's Gemeentebestuur is zijn adres gesteund door tal van besturen van plattelandsgemeenten in den lande. Dat de motiveering van het Werken- damsche adres ten volle onze sympathie heeft mogen we niet zeggen, want 't komt ons hoogst billijk voor dat de buitengemeenten de lasten der schoolge meente voor hare school, helpen dragen, indien een of meer ingezetenen dier buitengemeenten van de school profi teered mits tot geen hooger bedrag dan in de wet moet worden vastgelegd en niet tot een bedrag dat tot op zekere hoogte willekeurig door de schoolgemeen te kan worden opgevoerd. Dat eene buitengemeente zegt wat wij dezer dagen nog hoorden dat zij niets te maken heeft met de behoefte harer ingezetenen aan meer dan Lager Onderwijs, is in den tegenwoordigen tijd absurd te noemen. Immers leven we in een tijdperk van snellen vooruitgang op velerlei gebied, óók op het gebied van geestelijke ontwikkeling en zulks óók op het platteland. Eene schoolgemeente, zooals we dan gemakshalve eene gemeente met Gym nasium of Hoogere Burgerschool reeds noemden, mag niet voor alle kosten worden gesteld, indien ook andere ge meenten van hare inrichtingen van on derwijs profiteeren. De buitengemeenten behooren de lasten mede te dragen', maar stellig moeten zij dan ook eenig recht van medezeggenschap hebben, iets wat zij nu totaal missen. En ook zou een billijk verhaal op de ouders of voogden of leerlingen zelf niet verkeerd zijn te achten. Het gemeentebestuur van Werkendam beklaagt er zich .over en oi. iu dit op zicht zeer terecht, dat de buitengemeen- tengemeenten voor eiken leerling op het Gorcumsche Gymnasium het buitenge woon hoog bedrag van pl.in 7ü0 gulden moeten betalen. Nu laat zich dit be grijpen als men weet dat het geheele Gymnasium slechts 34 of 35 leerlingen telt, zoodat heel weinig aan schoolgeld* wordt ontvangen, wat natuurlijk van invloed is op de dekking der exploita tiekosten. Gevallen nu als het onder havige moesten niet kunnen voorkomen, want voor vele kleine gemeenten kunnen nu de onderwijsuitgaven boven hare krachten gaan. Telt eene kleine ge meente meerdere gezinnen, waaruit kin deren b v. het Gymnasium te Gorcum bezoeken, «dan is dat immers een groote strop. En een der gevolgen van een en ander zal zijn dat de besturen van buiten gemeenten zooveel mogelijk zullen trach ten om gezinnen, waarvan het te voor zien is dat zij veel geld voor onderwijs behoeven, buiten haar grondgebied te houden, wat dikwijls jjvoor ambtenaren bij sollicitatie fnuikend kan zijn. Weer terugkeeren tot den vroegeren toestand, waarbij vele schoolgemeenten leerlingen van elders slechts toelieten tegen een verhoogd schoolgel.i, waartoe ze wel gedwongen waren bij een eenigs- zins groot getal buitenleerlingen, die de exploitatiekosten der school soms geducht deden stijgen, gaat niet aan. Immers worden dan de ouders van buitenleer lingen in dubbele mate getroffen, wijl meestal ook door hen veel uitgegeven moet worden voor kostgeld of reisgeld. Geen terugkeer dus, maar wat dan wel En nu nemen we hier een stukje over uit een eenigen tijd geleden verschenen nummer van de Haagsche Post", dat U een antwoord op die vraag geelt. „Het komt ons voor, dat zoo niet alle, dan toch vele bezwaren en althans de gegronde uit de wereld geholpen zou den worden, indien in de middelbaar- en hoogeronderwijswet voorschriften werden opgenomen ongeveer in den geest van de vrijwillig gesloten overeenkomst tusschen de gemeente Den Haag en Rijs wijk, betreffende toelating van leerlingen uit laatstgenoemde gemeente op de hoogere bnrgerscholen en gymnasia van Den Haag. Gelijk bekend is heeft Den Haag gelijk trouwens nog enkele andere ge meenten verleden jaar niet aanvaard de rijksregeling betredende de bezoldi ging der leeraren, en dientengevolge de rijkssubsidie vóórhaar scholen verbeurd. Voor deze gemeente verviel nu tevens de verplichting om de wettelijke regeling met de buitengemeenten toe te passen, en van deze vrijheid is gebruik gemaakt tot het aangaan van een overeenkomst met Rijswijk, volgens welke voor eiken leerling, van hier afkomstig, het maxi mum-schoolgeld ad f 400.betaald wordt, van welk bedrag echter de oudeis of voogden van den leerling zooveel betalen, als zij naar de schaal der Haagsche schoolgeldheffing schuldig zijn. Het ontbrekende betaalt de gemeente Rijswijk. Voor de kinderen der meestgegoede ingezetenen betaalt de gemeente Rijswijk dus niets haar aandeel stijgt, naar mate de draagkracht der ouders of voogden van de leerlingen daalt. Den Haag ont vangt steeds een gegarandeerd bedrag. Rijswijk is gevrijwaard tegen te buiten sporige nota's, de leerlingen uit beide gemeenten worden op gelijke voorwaar den tot alle scholen toegelaten. Alle waarborgen voor een billijke re geling, thans in de wet opgenomen, zijn ook hier aanwezig, maar de uitwerking is naar alle zijden veel juister en voor alle partijen aannemelijker". Nu is het ons zeer wel bekend dat onze omgeving geen buitengemeentan van het soort „Rijswijk" kent, wijl ze onder de z.gn. luxe gemeenten is te rangschikken, en dus eene regeling als zij sloot met den Haag, moeilijk is tot stand te brengen voor de in ons lands deel liggende plattelandsgemeenten, die geen van alle luxe gemeenten kunnen worden genoemd. Dat overigens de re geling „Rijswijkden Haag" heel veel goeds inhoudt, geren we gaarne toe. Maar wat staat nu buitengemeenten van het niet-genre „Rijswijk" te doen Zij moeten zeggen„In beginsel is het juist gezien dat wij bijdragen geven aan de schoolgemeente" en voorts moeten zij de regeering trachten te bewerken om wetsvoorstellen in te dienen, welkele. aan de buitengemeenten een zekere me- zeggenschap geven bij het bepalen der bijdrage2e. een grens stellen aan de hoegrootheid der bijdrage 3e. een billijk verhaal op de ouders, voogden of leer lingen zelf toelaten. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f4.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen BÜITEMLANDSCH QVBR2SSCET De verschillende delegate's voor de conferentie zijn te Londen aangekomen en Woensdagmorgen om 14 uui de conferentie met een rede uitgesproken door MacDonald. In deze rede zy MacDonald dat zich na den oorlog veelvuldig vraagstukken hebben voorgedaan, waarby zich telkens opnieuw verschil van meening voordeed en waarby is gebleken, dat eenheid een gebiedende noodzakelijkheid is. Niets heeft meer te leurgesteld, dan de oeconomische vraag stukken die een gevolg van den oorlog waren en onder deze is het vraagstuk der schadevergoeding een der moeilijkste. In het begin vau verleden jaar is er, aldus zeide MacDonald, een ernstig verschil van meening onder ons over dit vraagstuk ge rezen, dat, indien de goede wil in onze har ten niet sterk genoeg was geweest, tot onnoemelijk ernstige gevolgen aanleiding zou hebben gegeven. Tenslotte heeft de commissie van herstel met goedvinden der regeering besloten een commissie van des kundigen te benoemen om het geheele vraagstuk te onderzoeken en in April heeft de commissie ons een verslag uitgebracht, dat niet alleen door zijn degelijkheid, doch ook door de algemeene instemming ons allen de gebiedende noodzakelijkheid oplegde om het tot uitvoering te brengen. In sommige van zijn voorstellen moge dit verslag voor discussie vatbaar zyn, doch de deskundigen hebben ons gewaarschuwd dat het als een geheel moet worden aan vaard en iedereen die het zorgvuldig heeft bestudeerd, zal tot dezelfde gevolgtrekking komen. Wij moeten niet trachten het plan in zyn onderdeelen te wyzigen, of wy zullen tot oneenigheid geraken, zooals dit vroeger zoo dikwyls het geval is geweest. Pogingen om tot overeenstemming te geraken op kleine punten van weinig be lang, 2ullen altijd talen. Het verslag vraagt niet alleen verplichtingen van Duitschland, doch ook van ons. Wij moeten een kans geven. Wij moeten onze maatregelen zoo treffen, dat de voorwaarden tot stand ko men waaronder, naar ons gezegd is, het plan tot uitvoering kan gebracht worden, en van deze voorwaarden zyn er twee noodzakelyk. 4e. moet de oeconomische en fiscale eenheid van Duitschland worden hersteld en 2e moet een behoorlijke zeker heid kuunen worden gegeven aan de geld schieters, aan wie gevraagd zal worden een zeer groote leening te verstrekken, welke den grondslag van het plan vormt. Spr. zeide, in het plan Dawis den sleutel te zien om tot een eplossing te geraken. Hierna voerden de Fransche premier Herriot, de Belgische premier Theunis en de Amerikaansche gezant Kellig het woord. Herriot zei o.a.Ieder van ons, die hier tegenwoordig zijn, beseft den ernst van de plicht, welke wij hebben te ver vullen. Het vraagstuk door ons te be handelen, beoogt het belang der volken, die gezamenlijk gedurende langen tijd onder de verschrikkingen van een afschu welijken oorlog hebben geleden, te ver zoenen met de noodzakelijkheid van het herstel van den vrede, dien wij zullen trachten te bereiken. De zaak waarvoor wij staan is uiterst moeilijk en ik vraag mij af, of ooit in de geschiedenis der wereld een grootere moeilijkheid werd voorgelegd aan de vertegenwoordigers der regeeringen. Maar ieder van ons brengt hier de liefde voor het land, dat hy ver dedigt, naast de liefde voor den vrede en wy zullen zoo hard mogelijk werken, ten einde te trachten de zoozeer gewenschte oplossing te bereiken*. Op voorstel van Herriot werd daarop Macdonald tot voorzitter van de conferentie gekozen. De Belgische premier, Theunis, zeide in zijn redevoering »De Belgische regeering en het volk van België zijn ten diepste doordrongen van de historische beteekenis van deze conferentie en ik spreek het vertrouwen uit, dat deze conferentie er in zal slagen der wereld richting en vrede te geven. D8 Amerikaansche gezant Kellogg zette in het kort uiteen, dat de Vereenigde Staten in deze kwestie in een bijzondere positie staan. Amerika is rechtstreeks be trokken by de Duitsche betalingen omdat de kosten van het Amerikaansche bezet tingsleger nog niet zijn voldaan, maar Amerika heeft het verdrag van Versailles niet bekrachtigd en kan daarom ook de overeenkomsten of protocollen die door deze conferentie zullen worden opgesteld niet onderteekenen. Toch heeft Amerika vertegenwoordigers aangewezen in een geest van hulpvaardigheid en Kellogg gaf te ken nen, dat de toepassing van het Dawes- rapport de eerste stap zal zyn op den weg naar de stabiliseering van Europa. Vervolgens voerden ook nog de ver tegenwoordigers van Italië en Japan het woord. Allen stemden in met de verkla ring van MacDonald tot voorzitter der con ferentie. Dairna werd besloten tot secretaris der conferentie te benoemen sir Maurice Han- key, die daarmede dus aan het hoofd zal staan van het conferentie secretariaat. Han- key is secretaris van het Britsche kabinet. Hij heeft aan tal van internationale con ferenties deelgenomen. Vervolgens werden er eenige commissies gekozen. De eerste commissie zal zich bezighou den met de moeilyke kwestie van een eventueel in gebreke blyven van Duitsch land en te beslissen, welk lichaam zal uit maken of Duitschland by de toepassing van het Dawes-rapport in gebreke is ge bleven en welke maatregelen daartegen moeten worden genomen. De tweede commissie zal de beste wijze moeten bestudeeren voor herstel van Duitsch- lands economische en fiscale eenheid, die een voorwaarde is van het Dawes-plan. Een derde commissie zal behandelen de methode om de Duitsche belangen over te dragen van de ontvangst-commissie te Ber lijn aan de crediteur-landen. Bij de samenstelling der commissies werd door den gedelegeerde van een der kleine staten geproteseerd, dat deze niet voldoende vertegenwoordigers in de commissies hadden. Hy werd echter door MacDonald gerust gesteld. Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BUITENLAND. Aardbevingen Yokohama is volgens de Times wederom door een aardbeving geteisterd. Een ge bouw dat verleden jaar tijdens de groote aardbeving vrywel geheel was ingestort, doch waarvan nog een groot deel was blijven staan, zoodat men was begonnen met het herstellen van het bouwwerk is nu totaal ingestort. Twaalf arbeiders zijn bij de ramp om het leven gekomen. Een nieuw systeem van verkeersregeling te New-Yerk Te New York is een nieuw systeem van verkeersregeling ingevoerd om een eind te maken aan de opstopping in het verkeer, die hoe langer hoe ernstiger werd. Het stelsel bestaat in op bepaalde af standen van elkaar geplaatste gekleurde lichten, die zich langs Broadway van Rectorstreet, in het beurskwartier, over een afstand van zes mijl tot de 86ste straat uitstrekken. Op aanwijzing van deze lichten beweegt het verkeer naar het Noorden en Zuiden zich onafgebroken gedurende negentig seconden, waarna, na een tusschenpoos van tien seconden, het verkeer in Oostelyke en Westelyke rich ting gedurende veertig seconden plaats heeft. Het systeem wordt aangevuld door politie agenten, doch het stelsel moet zoo goed werken, dat zij maar weinig te doen hebben. Tientsin bedreigd Een zware regenval heeft overstroomin-t gen veroorzaakt, welke Tiëntsin bedreigen. De autoriteiten besloten de dijken ten noorden en ten zuiden van Tiëntsin door te stekeD, ten einde het water zeewaarts af te voeren. Door dezen maatregel zullen vele dorpen worden overstroomd, maar men gelooft dat Tiëntsin wordt gered. NIEUWSBLAD voir Itt Land tii Neusden ei AltenaJeLaigstraat en de Boiitltrwiirl 7 f)*ti m M £X G'oeit en steekt Uw huid Akker's AiUn BI«3 Kloosterbalsem verkoelt heerlijk en m aafc geneest in één nacht. Probeer het I Cl Bi VI eens, dan zult ge verbaasd staan I Om» m jm behoeven U niet te hinderen. Doe fv C. 01 er wat Akker's Kloosterbalscm op. sabenjadan is dadelijk de pijn weg. Zuivert I*wW 8 9 en geneest Uw open huid in één nacht. f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1