Eerste Blad C. DE KEMP. S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK COUPONS Costuums vanaf f 24,50. L Verschuur-Baert Firma JOH. DE MOL. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heugden, No, 4420 Vrijdag 1 Augustus 1924 Drogisterij De Successiewet; rechten van schenking. RAAMSDONKSVEER. voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. II. J. ABBIMi. Wonden Klooster balsem Wij bieden U aan nog een partij voordeelige land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag i uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. Wel beschouwd draagt de Successie wet" feitelijk een minder juisten naam. Immers doet zij op zich zelf aan niets anders denken dan aan de belasting d. i. het recht van successie, die geheven wordt van de waarde van al wat geërfd of onder anderen titel verkregen wordt uit eene nalatenschap. Evenwel heft deze wet ook belasting van levensver zekeringen, die bij het overlijden op- eischbaar worden, hoewel deze levens verzekeringen in den regel geacht worden niet tot den boedel van den overledene te behooren. Geheel zelfstandig naast het recht van successie wordt volgens de Successiewet nog eene andere belasting geheven en wel het recht van schenking, d. i. eene belasting op schenkingen, welke men bij leven aan iemand doet. De Successiewet geeft in artikel 1 eene omschrijving van het begrip „schenking," zooals dit voor hare bepalingen moet worden verstaan. Die omschrijving luidt aldus „Onder schenking wordt, voor de toe passing dezer wet, behalve de schenking, geregeld in den elfden titel van het derde boek van het Burgerlijk Wetboek, begrepen elke overdracht om niet van het bezit van roerende zaken, waarvoor het bezit als volkomen titel geldt en elke andere bevoordeeling uit vrijgevig heid, met uitzondering evenwel van be voordeeling als gevolg van verwerping door een erfgenaam of legataris of door bruik- of verbruikleen van roerende zaken, verrichting van diensten ot ver strekking van kost en huisvesting. Een bevoordeeling door een beding ten behoeve van een derde wordt ge acht te zijn een schenking door dengene, die het beding maakt, aan den derde." Dat deze omschrijving voor een leek in alle opzichten duidelijk is, willen we niet gaarne beweren, maar ieder die haar leest zal toch stellig zeggen, dat de wetgever al heel weinig buitengesloten heeft willen laten, daar hij zeer spaar zaam is met uitzonderingen. Elke be voordeeling uit vrijgevigheid valt zelfs onder de omschrijving, zoodat ook giften in den collectezak, alsook uitkeeringen aan de armen door de wet als schen kingen worden beschouwd. Gelukkig echter geeft de wet eene flinke hoeveel heid „vrijstellingen". Zonder „schenkings-belasting" ver schuldigd te worden, mogen ouders gedurende een kalenderjaar aan een kind een bedrag schenken, dat naar gelang van hun inkomen varieert van twee tot vijfduizend guldenin het jaar, waarin een kind in het huwelijk is getreden, bedraagt het belastingvrij schenkingsbedrag zelfs het dubbele. Eveneens is vrijgesteld „elke andere schenking, die niet meer dan tweeduizend gulden bedraagt. Vrijgesteld van deze schenkingsbe lasting is ook de schenking van een binnen het Rijk gevestigd rechtspersoon (b.v. Kerk, wettelijk goedgekeurde ver- GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. eeniging, enz.), indien deze rechtspersoon „hoofdzakelijk een algemeen maatschap pelijk belang beoogt, hoofdzakelijk als instelling van weldadigheid werkzaam is, of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel stelten aan het bewijs van deze om standigheden worden niet eens de strenge eischen gesteld, welke hv. in civiele procedures gelden. En behalve deze gevallen, die steeds vrijstelling van het „recht van schen king" met zich brengen, noemt de wet er nog enkele, waarin de Koningin kwijtschelding of vermindering kan verleenen. Niettegenstaande de vele vrijstellingen houdt de wet haar algemeen beginsel d. i. elke schenking, elke bevoordeeling uit vrijgevigheid is belastbaar, toch hoog. Het te heffen recht is naar twee zijden progressief. Eerstens hoe grooter het bedrag is, des te hooger wordt het be lastingpercentage en in de tweede plaats stijgt het percentage naarmate er tusschen den schenker en den begiftigde minder verwantschap bestaat. Tusschen het minimum van 31/*- °/0 en het maximum van 47 geeft de wet, meer gespecificeerd dan hieronder staat, de navolgende opklimminger moet betaald worden door kinderen (en de echtgenoote) 3,5 tot en met 8 °/o 5 door afstammelingen in tweeden of verderen graad 5.25 tot en met 12 °/0 door bloedverwanten in de rechte op gaande lijn 14.5 tot en met 19 door broeders en zuster 18 tot en met 27 door kinderen van broeders en zusters 27 tot en met 36 °/o, in alle andere niet voorziene gevallen 38 tot en met 47%. Het laagste percentage geldt voor de eerste f 1000.de stijging gaat langs de trap van f2000.f5000.f 10.000. f 25.000 f 50.000.—, f 100.000.—, f 200.000.f 500.000,—, meer dan f500.000.—. Eer het hoogste percentage moet worden betaald valt er een groot bedrag te ontvangen. De belasting d. i. het recht moet door den verkrijger worden voldaan, tenzij de schenker anders be paalt en dan het recht voor zijne reke ning neemt. De naam „Successiewet" paste bij den vorm der wet, zooals die in 1859 tot stand kwam, toen zij zich werkelijk be perkte tot het heffen van een recht van successie d. i. eene belasting van de waarde van al wat geërfd of verkregen wordt uit den boedel van een overleden ingezetene des Rijks en tot het heffen van een recht van overgang d. i. eene be lasting van de waarde van alle onroerende zaken, binnen het Rijk gelegen of ge vestigd, door erfenis of legaat verkregen van een overleden niet-ingezetene des Rijks. De naam „Successiewet" werd reeds te eng, toen in 1897 eene zoodanige uit breiding aan de bepalingen der wet werd gegeven dat daardoor allerlei geacht werd bij het overlijden in den boedel aanwezig te zijn, hetwelk inderdaad daarin niet aanwezig was. En eene nog verdere uitbreiding onderging de aard van het successierecht bij de bepalingen van 1917 omtrent de levensverzekeringen. BUITRNLANDSCH OVERSIGHT Nog steeds blijft te Londen overeenstem ming uit. Frankrijk en België hebben thans een voorstel ingediend, waarvan de tekst nog niet is gepubliceerd, doch waarvan alie bijzonderheden thans bekend zijn. Het voorstel gaat uit van het principe, dat de mir.derheid niet door de meerder heid mag worden overheerscht. Wanneer in de Commissie van Herstel over de vraag of Duitschland in gebreke is gebleven geen eenstemmigheid is, dan zal de beslissing in dezen, volgens het Fransch-Belgische voorstel, moeten geschieden, hetzij door een uitspraak van het Internationale Hef in Den Haag, hetzij door een commissie van arbitrage, bestaande uit een vertegenwoor diger van de meerderheid in de Commissie van Herstel, een vertegenwoordiger van de minderheid en een neutraal lid van Amerikaansche nationaliteit. Deze commis sie van arbitrage zou echter slechts met algemeene stemmen haar uitspraken kunnen doen. Bovendien zou, volgens dit voorstel, iedere mogendheid, die meent dat, hetzij de Duit- sche regeering, hetzy bepaalde Duitsche industrieelen, hun verplichtingen ten aan zien van de leveringen in natura tegenover haar niet zijn nagekomen, het recht hebben een beroep op deze arbitragecommissie te doen. De Franschen eischen echter, dat het quantum van bepaalde leveringen (voor namelijk coces) tooraf zal worden vastge steld, zoodat, indien dit quantum Diet op tijd wordt geleverd, automatisch zou komen vast te staan, dat Duitschland in gebreke is gebleven. Op dezen eisch wenscht En geland in geen geval in te gaan. Verder raakt het Frar.sche voorstel ook belangrijke rechten, die het plan-Dawes aan de Commissie van Overdracht toekent. Men wil nl., dat deze rechten aan het nieuwe voorstel zullen worden aangepast, ofschoon de conferentie werd begonnen op de basis, dat het plan-Dawes onveranderd zou worden uitgevoerd en dat dus de te Londen te nemen besluiten zich bij dit plan zouden aanpassen en niet omgekeerd. Hierin is een principieel bezwaar tegen het voorstel gelegen en het is dan ook vrijwel zeker, dat het zal worden verworpen, Er i3 nu bij al de moeilijkheden, waar mede de conferentie reeds te kampen had. nog een nieuwe gekomen, nl. de aanwe zigheid van de zeer strijdbare leden van de Commissie van Herstel. Sir John Bradbury heeft de Daily Tele graph gemachtigd te verklaren, dat hij zeer gaarne te Londen met da andere leden van de Commissie van Herstel zal samenwerken doch van oordeel is, dat deze samenwerking slechts kun plaats hebben in den vorm van particuliere besprekingen tusschen de com missieleden, maar niet in een officieele zitting der Commissie. Met het oog op al deze nieuwe verwikkelingen is het nog niet zeker en zelfs niet waarschijnlijk, dat de Duitsche delegatie alsnog zal worden uit- genoodigd om Maandag naar Londen te komen. De Fransche en Belgische gedelegeerden hebben,, zooals reeds werd gemeld, ook nog een voorstel gedaan betreffende de militaire ontruiming, dat buiten de officieele agenda der conferentie valt en alleen Frankrijk, België en Duitschland aangaat. Volgens dit voorstel zal de militaire ontruiming van het Roergebied vóór 15 Augustus 4926 plaats hebben. Duitschland zal dezen termijn echter kunnen vervroegen, indien het in staat en bereid is de 1500 millioen goud mark aan industriëele en spoorwegobligaties eerder op te nemen en de tegenwaarde daarvan aan den algemeenen agent voor de betalingen voor het herstel te overhan digen. Duitschland kan dit in drie ter mijnen doen, in dat geval zou ook de militaire ontruiming van het bezette gebied in drie fasen plaats hebben. Het eerste zou Doitmund worden ontruimd, daarna Bochem en ten slotte Essen. De kleinere zóne zou echter reeds in October van dit jaar worden ontruimd, indien dan tenminste aan de vijf, door de Commissie van Herstel gestelde voorwaarden is voldaan. Omtrent de opstand in Brazilië melden de telegrammen uit Buenos-Aires dat de rebellen in twee gedeelten uit San Paolo zijn gevlucht. Zij worden ru vervolgd. De rebellen begonnen zich reeds terug te trek ken uit de stad, toen de groote aanval der regeeringstroepen begon. Er werden veel gevangenen gemaakt. Generaal Lopez, leider der rebellen en andere aanvoerders ontsnapten, majoor Costa heeft zelfmoord gepleegd, toen bleek, dat hij niet meer kon ontkomen. De gouverneur is in San Paoio terug gekeerd. Verwacht wordt dat de banken en handelshuizen hun kantoren weer Op 1 Augustus weer zullen openen. De revolutie heeft ongeveer 3000 slachtoffers geëischt, onder wie ongeveer duizend burgers. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANKA'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Elfecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smslt- en InbraakvrQe Lipsklnls). Prgzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. QST Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE BINNENLAND. De wijzing der Boterwet Onlangs hebben wij gemeld, dat de Alg. Ned. Zuivelbond aan de regeering had verzocht, bij de onderhanden zijnde wij ziging der Boterwet ook de bepalingen op te nemen, dat in winkels, waar natuurbo ter verkocht wordt, geen margarine ver kocht mag worden en omgekeerd, en dat margarine alleen verkocht mag worden in verpakking van den fabrikant. Het »Hbld.« verneemt thans, dat de regeering, in verband met ernstige be zwaren van andere zijde aangevoerd, be sloten heeft aan dit verzoek geen gevolg te geven. Een tragisch geval Een slager te 's Hage, die zijn zaak heeft aan den Tugelaweg, werd Maandag morgen dood in zijn winkel gevonden, met een diepe bloedende wonde aan den hals. Even vóór deze tragische ontdekking had de slager zijn woning, welke boven den winkel ligt, verlaten. De ioopjongen had de deur van de slagerij gesloten gevonden en daarom aan de woning aangebeld, De vrouw kwam naar beneden en opende de slagery met een sleutel. Daar vond zij het lijk van haar man, De politie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, stelde een uitgebreid onder zoek in en later verscheen ook het parket ter plaatse. Bij liet eerste onderzoek viel niet met zekerheid uit te maken, of men hier met een misdrijf had te doen. Vast staat, dat er niets was gestolen, zoodat aan een moord met berooving in geen geval be hoeft te worden gedacht. De justitie meent te moeten aannemen, na het verdere onderzoek, dat misdrijf is uitgesloten. o Rywielplaatjcs nagemaakt Naar het »Centrum« ter oore komt zoude in Amsterdam een uitgebreide partij belastingplaatjes, welke waren nagemaakt, in beslag zijn genomen. De plaatjes moe toen door niets van de origineele zyn te onderscheiden. We wezen er trouwens reeds eerder op, dat een namaak van de eenvoudig geslagen koperen plaatjes voor een goed uitgerust iemand niet het minste bezwaar kan opleveren. Ja, zelfs dat de namaker veel kans beeft meer goede plaatjes af te leveren, waar er by het Rijk door- loopen, die zeer slordig zyn afgewerkt. In de parktyk schijnt de onhoudbaarheid van den toestand reeds bewezen, daar het bericht de ronde doet, dat in verschillende plaatsen van de hoofdstad namaak-plaatjes zijn te verkrijgen aan den civielen prijs van 50 cent. o Auto-ongeluk op den Zypeailalschen weg by Arnhem. Zondagnamiddag heeft er op den Zypendalschen weg een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een huurauto uit Arnhem, waarin graaf v. d. Goltz gezeten wa3, reed vanaf den Zypschen weg den weg op die naar het Jachthuis gaat. Juist kwamen drie meisjes uit de by het begin van dien weg staanden tuinmanswoning om zich naar den Zypschen weg te begeven. De meisjes weken uit voor de auto, een er van, de 20-jarige J. Brinkman, kwam te vallen en werd door de auto overreden. De chauffeur heeft nog getracht uit te wijken en is tegen den 1,5 M. hoogen berm van den weg opgereden, wat voor de inzittenden zelf een gevaarlijk oogenblik was, daar de berm zeer steil oploopt. De ongelukkige werd naar het Diaco- nessenhuis vervoerd, waar ze spoedig over leden is. De auto was haar over den buik gegaan, waardoor haar bekken ge broken is. Het meisje is de dochter van den koetsier van graaf v. d. Goltz. De weg is ter plaatse zeer steil, zoodat de auto ook niet zeer snel gereden kan hebben. Waarschuwing. Gezien een in dagbladen voorgekomen advertentie, waarin dames en heeren ge vraagd werden by een ïSyndicaat," ten doel hebbende »met eigen Handelskruiser een wereldreis te maken,tegen verplichte deelneming van ten minste f 2000, raadt de hoofdcommissaris van politie te Rotter dam een ieder, die voornemens is in deze advertentie te treden, dringend aan, vooraf zich te vervcegen aan de afdeeling centrale recherche aan het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer aldaar, ter ver krijging van belangrijke inlichtingen. Noodlottig schot. De 36-jarige postbode W. Bolyn te Ouwerkerk (Zeeland) is Zaterdagmiddag, doordat hij zich tijdens een schietoefening achter de schijf waagde, door een kogel in de borst getroffen. Hy werd onmid- NIEUWSBLAD vior liEt Land van Heisden en Altena,deLaigstraat oil dB BoBmelerwaard I veroorzaakt door branden, snijden of stooten, builen eoinsectenbeten dadelijk behandelen met AKKER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1