Tweede Blad voor het Land' van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO, 4420. „Het Kasteel van Kerlor." pij Ruime auto- II garage's BEHOORENDE BIJ HET DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. Mannen zoowel als vrouwen hebben on der zenuwachtige, beproevende omstan digheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtol lig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijnselen als hoofdpijn, duize ligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste ge wrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tyd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek spit, steen vorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwa len kunnen door verwaarloozing ontstaan, Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster's Pillen. Verkrygbaar in apotheken en drogistzaken f4.75 per flacon (geel etiket met zwar ten opdruk). Vergadering der Kamer vun Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te WAALWIJK, ge houden op Donderdag 24 Juli des namiddags ten drie uur ten raadhuize aldaar. 2 8. Schrijven van den Minister van Water staat, houdende mededeelingen, dat de Com missie tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie nog geen verslag is uitgebracht, doch dat bij het treffen van eventueele maatregelen de belangen van het platteland zeer zeker niet uit het oog zullen worden verloren. Dit ant woord heeft betrekking op het adres der Kamer van 12 Mei j.l. waarin, in verband met de geruchten omtrent omzetting van postkantoren in hulppostkantoren en de opheffing van hulppostkantoren of omzetting in agentschappen gewezen wordt op de groote belangen, die zeker ook het platte land heeft by een goedgeregelden post- en telegraafdienst. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. 9. Schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid betreffende her ziening der Handelsregisterwet. De Minis ter deelt mede, dat hij den tijd gekomen ii« 51 Wat zal men zeggen, meneer de Ke- ralouët, er zijn menschen, die voor den heiligen eenvoud zijn. De kleine burggraaf vervolgde Uw huwelijk, waarde mevrouw Vernier, was anders, wat de weelde aangaat. Mijn God, mijn man en ik wilden, dat de plechtigheid zou zijn in overeen stemming met onze gasten. Zeker, ofschoon men zich ook niet stoort aan de wereld, staat het toch niet mooi de menschen geen eerbied te be- toonen. Kom, kom, vervolgde Mariana met een gehuichelde afkeuring, u moet mijn neef niet zoo bitter veroordeelen. De heer de Kerlor is niet arm. Terwijl meneer Paul Vernier geen fortuin heeft, dat wilde u eigenlijk maar zeggen. Gaëton riep: Neen, mevrouw, u begrijpt me niet heelemaal Ik wilde doen opmerken, dat de graaf de Kerlor zeer goed zijn huwelijk had kunnen vieren op een ge paste wijze, in overeenstemming met zijn naam en zijn positie Wat den heer Paul Vernier aangaat, ik houd dezen voor een zeer galant man en als zooda nig heb ik zeer goed begrepen, dal hij zelf vond een juffrouw de Sainclair te moeten omringen met een weelde, haar acht om na te gaan in hoeverre de bij dragen in het handelsregister kunnen worden verminderd. 'Door het Bureau der Kamer wordt medegedeeld, dat van de ingeschre venen in bet Handelsregister 61 pCt. slechts f 2.50 per jaar bedraagt, 21 pCt. f 5. 8 pCt. f 10; ruim 4£ pCt. f 20.4j pCt. f 30.I pCt- f 50 en een ingeschrevene f 100.De vergadering is van gevoe len, dat wat de rechten voor het Handels register voor onze Kamer betreft, niet kan worden gesproken van een drukkenden last, die handel en industrie wordt opge legd. Besloten wordt den Minister mede te deelen, dat alleen ieeds met het oog op de omstandigheid, dat de middelen der Kamer zoo beperkt zijn, geen verlaging kan worden voorgesteld, doch dat overigens het streven der Regeering om de lasten voor handel en industrie te verlichten ten zeerste wordt toegejuicht. 10. Het verzoek van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland om toe te treden als lid, wordt met het oog op de beperkte middelen, waarover de Kamer beschikt, afgewezen. 11. Het verzoek van dan Bond van Rijwiel en Motorhandelaren te Amsterdam in zake oneerlijke concurrentie door gefin geerde veilingen van rijwielen met mislei dende aankondigingen wordt voor kennis geving aangenomen. 12. Adres der Groningsche Kamer aan den Minister van Waterstaat in zake ver laging van de telefoontarieven. Deze Ka mer haalt aan dat de telefoondienst in 1920, 1921 en 1922 een batig saldo heeft opgeleverd van resp. f 5.000.000,ruim f 4.000.000.en ruim f 3.000.000. en de winst 1921 bedroeg 25 pCt. Zij is van gevoelen, dat deze winsten niet be- hooren te worden aangewend tot dekking van de tekorten op post- en telegraafdienst, doch dat zij moeten strekken tot verlaging van de telefoontarieven, waardoor het re latief geringe gebruik van de telefoon zal toenemen in het belang van handel en industrie. De vergadering vereenigt zich met deze zienswyze en besluit conform het advies van het Bureau het verzoek te steunen. 13. Schrijven van de Vereeniging tot behartiging van de Stoomvaartbelangen in Nederland, waarbij wordt medegedeeld, dat steun is verleend aan het verzoek der Ka mer om de peilers der oude voetbrug in de Donge nabij Geertruideuberg te verwij deren, doch dat niet kan worden ingestemd met het verzoek om de rolbrug een vieral keeren per dag 15 minuten gesloten te houden. Het schryven wordt voor kennisgeving aangenomen. 14. Het schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat is goed gekeurd het aan de Hoogere Handelsschool te Waalwijk verleend subsidie, wordt voor kennisgeving aangenomen. 15. Schrijven van Mr. Zuijderloff, waar bij de aandacht wordt gevestigd op het belang van den Neerlandschen Handel en de Nijverheid, betrokken bij de Keulsche jaarbeurs, wordt aangenomen voor kennis geving. 16. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van de Heeren Pèrlstein en Roeper Bosch, dat zij de ho- moraire vertegenwoordiging hebben aan vaard van de Dantziger Internationale schoonheid en haar adel waardig. Mariana hoorde die lofuiting aan zon der een spier van haar gelaat te ver trekken. Zij hernam Mijn man zal werken, hij zal zich een naam maken, waarop menige vrouw ja- loersch zal wezen. Niemand koestert meer eerbied dan ik voor onze voorname geslachten, ik zal ook nooit vergeten, dat ik een de Sainclair benevenwel kan ik ook den adel van het talent niet miskennendeze heeft ook zijn rang naast den adel der geboorte, geloof mij. Zonder twijfel, mevrouw. Wat mijn neef aangaat, ik kan u zeg gen, dat het hem onmogelijk was om anders te handelen. Gaëton oordeelde het geraden om een ongeloovig gezicht te zetten. U meent? vroeg hij,twijfel veinzende. Zij vervolgde, opgewonden, ofschoon de glimlach om haar lippen bleef zweven. Men verwaarloost niet vrijwillig de regelen der beschaafde wereld. Dat is waar. Men schendt niet ongestraft de gehei ligde wetten der zedelijkheid. Ik ben van dezelfde meening. Deze plechtigheid moest wel den stem pel van eenvoud dragen. Ik begrijp u. Er zijn nog te veel menschen. U meent dus, dat dit huwelijk niet kon worden vermeden Zoover zou ik niet durven gaan U doet daar een vraag, die mij in verle genheid brengt. Kom, kom Messe. 17. Circulaire der Kamer te Tilburg waarin zij hare inzichten ontwikkelt ten aanzien van het vraagstuk der retorsie maatregelen. Het Bureau der Kamer wijst er in haar advies naar aanleiding van deze circulaire op, dat de Kamer ten aanzien van de schoenindustrie heeft kunnen ervaren, hoe noodzakelijk bet kan zyn, dat de Re- geering de beschikking heeft over maat regelen, die bij ongelijken strijd tusschen onze Nederlandsche nijverheid en die in het buitenland, ongelijkheid, incidenteel in het leven geroepen zooals b.v. de valuta verhouding in de tegenwoordige naoorlogs- periode, die ongelijkheid geheel of gedeel telijk te kunnen opheffen. Het Bureau acht het wel gewenscht vooral voor de industrie, die op dit stuk andere behoeften hseft dan de handel, dat de Nederlandsche Handelspolitiek zich meer richt op de be hoeften van de industrie. Het ligt nog versch in het geheugen, hoe zwaar de strijd is geweest om de tijdelijke invoer- belemmering van schoenen te verkrijgen en het daarby in het licht getreden verzet uit de kringen van den handel, ofschoon die tijdelijke maatregel buitengewoon schit terende resultaten heeft opgeleverd. De vergadering vereenigt zich in het algemeen met de in de circulaire ontwik kelde denkbeelden en wordt dan ook be sloten in dien zin de Tilburgsche Kamer te berichten. 18. Schryven van den Minister van Financiën, begeleidende een ontwerp nieuwe tariefwet met momerie van toelichting. Over dit punt ontwikkelen zich breed voerige discussies. Daarbij wordt gewezen op de groote bevoegdheid, die gegeven wordt aan da Tariefcommissie, die in af wijking met de bestaande wet, de beslis sing heeft in alle geschillen omtrent de toepassiug der wet, terwijl door de wyze van benoeming van de leden dier Com missie de handel daarin zal domineeren. De leden dier Commissie worden benoemd door de Kamers te Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Groningen, Twente, Tilburg en Maastricht, ieder dier voor één lid, terwijl de Voorzitter wordt benoemd door de Kroon. Het wordt betreurd, dat ook niet aan onze Kamer, ingesteld voor een streek met speciale industrie-belangen, alle centrum van de schoen- en ledernijverheid, het benoemingsrecht voor één lid in de Tarief- commissie is gegeven en wordt besloten alsnog pogingen aan te wenden dit te ver krijgen. Ten aanzien van de verhooging van den heffingsvoet heerscht overeenstem ming, hierbij wordt gewezen op de bedui dend hoogere heffingen in andere landen o.a. Engeland, dat als vrijhandelsland naar verhouding van zijne bevolking een driemaal hoogere opbrengst uit invoerechten heeft dan Nederland. De vergadering acht het onjuist, dat het artikel klompen niet in de wet is opgenomen. Zij deelt niet de mee ning van den Minister dat klompen uit sluitend of nagenoeg uitsluitend worden gekocht door minder kapitaalkrachtigen, zij is veel meer van gevoelen dat het gebruik van klompen zich regelt naar bepaalde streken van het land, waar zooveel de beter gesitueerde als de minder kapitaalkrach tigen klompen dragen. Onder de stede lijke bevolking zal arm en rijk schoenen dragen, op het platteland en in de land bouwstreken geldt dit voor klompen. Welnu, laten we aannemen, dat het gebeuren moest Zal deze bekentenis u voldoen? Ik zal er mij mee tevreden stellen. Bij dat punt zullen we yerder maar niet stilstaan. De goede pastoor Joël is er ook over heen geloopen. O, wat is u ondeugend Mevrouw Vernier zag niet de nood zakelijkheid in, om zich te bedwingen zij gaf vrijelijk haar haat lucht; te lan gen tijd was zij veroordeeld geweest, om den lof te zingen van de gehate vijandin. De aanstaande val van de familie de Kerlor veroorloofde aan Mariana om bot te vieren aan haar wraakzuchtige ge voelens, maar zij behield daarbij steeds in haar stem, in haar gebaren, in haar blikken een gehuicheld ongeloof van hetgeen zij zelf verklaarde. Als men Hélène de Penhoët heet, als men de dochter is van een zangeres, dan past het niet een weelde ten toon te spreiden, die de ware vrienden van den heer de Kerlor zou bedroeven. U hebt volkomen gelijk Die arme graaf. Niets bewijst nog, dat hij te beklagen is. Heden tenminste niet, hernam de edel man, die meende heel fijn spottend en geestig te wezen Maar morgen O, riep mevrouw Vernier uit, vergis u niet Mijn neef is er niet de man na om een beleediging te verdragen. Dan zal hij wel blind moeten zijn Hy zal het niet zijn Georges zal waken over zijn eer als echtgenoot. Besloten wordt met algemeene stemmen opneming van klompen in het tarief te verzoeken. Door verschillende leden wordt de wenschelijkheid bepleit ook zoolleder en overleder voor zooveel betreft de soorten, die in Nederland voldoende worden gepro duceerd, in het tarief op te nemen. Ook van zoolleder kan worden gezegd, dat het een toonbankartikelen is wanneer de ge looide huiden in halve zolen en hakstukken worden verkocht. Men kan ook niet in zien, waarom manufacturen, als grondstof voor de confectieindustrie, kunnen worden belast en niet het leder, dat dezelfde be stemming heeft voor de schoenindustrie zoo worden meer artikelen aangehaald, als papier voor de drukkerijen, glas voor spie gels en meer andere voorbeelden. Zooals op het begrip toonbankartikei tal van uitzonderingen in het tarief kunnen worden aangewezen, wordt het niet mogelijk ge acht een algemeene aanduiding te geven en principieel door te voeren zonder af wijkingen De vrees door enkelen uitge sproken, dat de belasting var, leder prijs stijging zou tengevolge hebben wordt door anderen bestreden, die er op wijzen dat de concurrentie in de lederindustrie scherp genoeg is om dit te voorkomen, terwijl de capaciteit van de Nederlandsche lederin dustrie van dien aard is dat de productie hooger kan worden opgevoerd. De mee ningen blijven hieromtrent echter verdeeld en wordt bij stemming met 9 voor en 3 tegen besloten te verzoeken zoolleder en overleder voor zooveel betreft de soorten, die in Nederiand in voldoende hoeveelheid worden gefabriceerd, alsnog in het tarief op te nemen. Ten slotte wordt het afgekeurd, dat meri ten aanzien der nieuwe tariefwet zoo over haast te werk gaat en dat de nieuwe wet is ontworpen zonder vooraf voeling te heb ben gehouden met de betrokken industieën. 19. Het schrijven van de Nederland sche Spoorwegen, waarbij wordt medege deeld, dat ten gerieve van de reizigers uit het Zuiden vanaf Esschen een trein wordt ingelegd, aansluitende met de D-treinen ParijsAmsterdam, wordt voor kennisge ving aangenomen. 20. Het adres der Kamer te Vlaar- dingen, waarby wordt aangedrongen op verlaging van den accijns voor gedistilleerd wordt voor kennisgeving aangenomen. 21. Idem de mededeeling van den Mi nister dat de rekening der Kamer over 1923 is goedgekeurd. 22. Idem het adres van het Bestuur der Christelijke Historische Kiesvereeniging te Waalwijk, gericht tot de Christelijk Historische Eerste Kamerleden, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd, dat het Wetsontwerp in zake de invoerbelernmering van schoenen wordt aangenomen. II. Het voorstel van het Bureau tot wyziging der begrootirig 1924 tot aanwij zing der middelen tot aankoop van een brandkast tot brandvrije opberging der oranjeformulieren van het handelsregister wordt aangenomen. III. Het jaarverslag 1923 wordt aan geboden, waarbij de Voorzitter dank brengt aan de Commissie voor bet jaarverslag en aan den Secretaris voor de goede verzor ging van het verslag. IV. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van de agenda van de vergadering van afgevaar digde van Limburgsche en Noord-Brabant- Voorzorgen baten niet altijd. U weet niet, dat de heer de Kerlor zeer opgewonden kan worden? Ik weet, dat hij niet spot met ernsti ge zaken. Mevrouw Vernier scheen een oogen- blik verlegen en scheen het te bejam meren, dat zij al te vrijmoedig was ge weest. Zij riep uit Maar 't is heel slecht, wat wij daar vertellen. Zeer slecht, dat herhaal ik Het ontbreekt ons aan Christelijke liefde Niets bewijst, dat de jonge gravin de Kerlor zal begrijpen, wat haar plichten zijn. Die begrijpen en ze vervullen is nog niet hetzelfde. Zij is heel mooi. Dat geef ik u gaarne toe Ik weet, wat een ridderlijke Franschman aan de schoone sekse is verschuldigd. Haar houding in de kapel was zeer stichtelijk. Ja, dat erken ik ook, en ditmaal was het geen galanterie alleen Juffrouw de Penhoët zag er werkelijk uit als een engel. Het is zeer wel mogelijk, dat mijn nieuwe nicht, gesteund door de krach tige lie'fde van Georges, nooit van zich zal doen spreken Ik wensch dat van ganscher harte. En ik, ofschoon ik niet zoo goed-ge- loovig ben, mijn beste mevrouw Vernier, ik deel in uw verwachtingen De adel van Bretagne sluit zich aaneen Een nieuw Bcbandaal in dezelfde familie sche Kamers van Koophandel, die op ini tiatief van de Tilburgsche Kamer op 11 Augustus a.s. te Tilburg wordt gehouden. Op verzoek van onze Kamer zijn de vol gende punten op die agenda geplaatst le De tarievenpolitiek van de P.N.E.M, en 2e De wettelijke regeling van den arbeids tijd in de bakkerijen en het aanvarigsuur van den broodverkoop. Aangezien de Voorzitter en de plaats vervangende voorzitter op 11 Augustus verhinderd zijn wordt de Heer C. van Loon Pzn. met den Secretaris afgevaardigd naar deze vergadering. De vergadering wordt daarna gesloten. RECHTZAKEN. BOSSCHE RECHTBANK. Verduistering en valschheid in geschrifte. Terecht stond J. L. W., 49 jaar, ge wezen gemeentebode te Sprang-Capelle, thans gedetineerd, beklaagd van verduiste ringen van geld in dienstbetrekking en ter zake van het ten eigen voordeele ver- valschen van kwitantiën om die als echt en onvervalscht te laten doorgaan. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Werkendam. Het feest ter herden king van den verjaardag van H. M. de Koningin zal worden gehouden op 3 Sep tember a.s. Beneden Langstraat. Bij de ver pachtingen van nagras werden de dubbele prijzen van het vorig jaar uitgeloofd. De oorzaak daarvan is te zoeken in den minder goeden stand van de toemaat en den af loopenden hooiprijs. Men besteedt voor de naweide van f30 tot f40 per H.A. Gorichem. In de »Bedrijfsfotografie« het studieblad van vakfotografie, komt een waardeerend artikel voor omtrent het ate lier van den heer Joz. de Jong alhier. Het blad schrijft o.m. De keurige étalages, bepaald artistiek opgemaakt met mooie antieke sjaals, waar op het smaakvolle werk zeer goed uitkwam, deden reeds het beste verwachten, Ook deze zaak heeft een winkel voor de Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel, Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEÜWIJK-'s B08GH P"ï>fnïi zou ons allen diep bedroeven. Laat ons dit onderhoud eindigen, waarop men acht slaat en dat men ver keerd zou kunnen uitleggen; ik wil u alleen nog maar zeggen, dat ik steeds de rechtvaardigheid zal betrachten te genover de nieuwe mevrouw de Kerlor Ik wensch vurig, dat het bekende spreek woord niet vervuld worde Dat men niet zal zeggen Zoo moeder, zoo dochter Dat wilde ik niet zeggen U bent niet gebonden om alles te verzwijgen, wat u op de tong ligt, want u bent niet van de familie. Mariana keek nu ineens op. Zij lag steeds op de loer. Terwijl ze met den jongen de Kerolouët sprak, had zij haar omgeving niet uit het oog ver loren. Robert d'Alboize was zoo juist Carmen genaderd, juffrouw de Kerlor zag hem aan met een uitnoodigend gezicht; zij scheen te verlangen, dat hij met haar de groote menigte der gasten ontvlood om ter zijde een beetje te babbelen. Mariana zocht meneer de Saint-Hyrieix op. De diplomaat, die met den rug naar den haard stond, scheen daar een conférence te houdenzijn gehoor be stond uit oude heeren, opgewonden naar het scheen door quaesties van buiten- landsche politiek. De officier voegde zich bij Carmen en beiden babbelden met elkaar, alsof zij het allang eens waren. Mariana haalde de schouders op, er lag een spottenden trek op haar gelaat, Zei zeide: Kieuw^blad ÊtUff

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5