Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4425 Woensdag 20 Augustus 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eD Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. büitenlandsch overzicht De Londensche conferentie, na 31 dagen te hebben geduurd, behoort thans weer tot het verleden gepasseerden Zaterdag nam zij een einde, nadat vooraf het slotprotocol der conferentie door de betrokken mogend heden was geparafeerd. Macdonald kon zoodoende met een gerust hart met vacantie gaan en ook de andere delegaties hebben haar koffers reeds gepakt. Zelden heeft men met zooveel belang stelling als ditmaal de werkzaamheden der conferentie gevolgd, die het netelige pro bleem der schadevergoeding, dat het onder werp van zooveel voorafgaande en steeds mislukte conferenties heeft gevormd, had te behandelen. Maar ook zelden heeft een conferentie met zooveel succes haar werk teneinde gebracht als ditmaal de Londensche byeenkomst. Verschillende feiten werkten daartoe mee allereerst de geleidelijk alge- meener wordende opvatting, dat de weg, dien men tot dusver volgde, naar den af grond leidde en een bevredigende oplossing tengevolge van de averechtsche methodes tegenover Duitschland onmogelijk was. Ten tweede had Duitschland thans te maken roet een Frankryk en een Engeland, aan het hoofd van welker regeeringen demo» cratisch denkende en voelende mannen staan, die het orgaan bezitten en inter nationale verbanden aan te voelen. Ten derde was de regeling van het schadever goedingsprobleem gebaseerd op het rapport Dawes, een internationaal stuk werk van bekwame economen en financiers, waarin Duitschland meer vertrouwen kon stellen dan in louter Fransche voorstellen, waarbij steeds de knuppel achter de deur stond. Ongetwjjfeld hebben alle drie factoren er toe bijgedragen, dat de jongste Lon densche conferentie zich zoo gunstig onder scheidde van haar wij meenen ruim een dozijn voorgangsters. Belangrijk was al in de eerste plaats dat Duitschland op voet van gelijkheid werd behandeld en men het niet, als voorheen, haar verplich tingen dicteerde. Er kon in een geest van wederzijdsche waardeering en tegemoet komendheid worden onderhandeld en dank zij de concessies over en weer kon men tot een regeling geraken, die de hoop wekt, dat de economische en politieke pacificatie van Europa eerlang zich gelei- delykweg zal gaan voltrekken. Wel heeft Duitschland door de aanvaarding van het rapport-Dawes zware lasten op zich moeten 56 Had de staat dan alleen rechten op hem I Neen, daar kwam Rose tegen op. Thans, nu hij zich had opgeofferd, nu hij bijna was gestorven in dienst van den staat, nu moest hij aan Rose be- hooren. Zij riep op heftigen toon uit Welnu, als dat zoo gaat, dan zal ik hem daar laten in zijn gevangenis. Ik zal op straat blijven met mijn klei nen jongen. Ik zal elkeen, die het hos pitaal verlaat, ondervragen, om te weten wat er in de zaal gebeurt, waar Fran- §ois ligt. Als de geneesheer komt, zal ik me aan zijn voeten werpen, om de gunst te verkrijgen, waarop ik recht heb. Als Francois sterft, zal men het mij misschien zeggen. Ik zal het terstond gewaar worden. En dan zal ik naar het kanaal gaan, dat is niet ver weg. Zie, kapitein, aan 't einde van de straat, rechts, den kant, dien u op gaat. Daar zal ik in 't water sprin gen met mijn zoon. Deze uitbarsting trof den officier. Hij haalde zijn portefeuille voor den dag, schreef haastig eenige woorden op een visite-kaartje en stelde dat aan Rose ter hand. Ziedaar, zeide hij, ik herhaal u, dat ik niets voor u doen kan, maar ga naar den eersten geneesheer en vertel hem je geschiedenis. Hij is geen kwaad nemen, wel is niet onverwijld het Roer gebied ontruimd, maar de Duitschers hebben niettemin gedaan weten te krijgen, dat terstond de economische ontruiming van het Roergebied een feit wordt. Ook met betrekking tot de militaire ontruiming van het Roergebied is men Duitschland ter wille geweest, in zooverre Herriot er genoegen mee heeft genomen, dat de duur der te bestendigen militaire bezetting van twee jaar tot een een jaar werd ingekrompen, terwijl Duitschland voorts in uitzicht werd gesteld, dat een verdere verkorting van de bezettingsperiode zeer waarschijnlijk was, indien Duitschlftnd stipt de verplichtingen nakwam, die uit het aannemen van 't rapport-Dawes voort vloeien. Ten overvloede zullen reeds ter stond na het onderteekenen van het voor- loopig geparafeerde slotprotocol, einde Augustus van dit jaar, behalve het district en de Stad Dortmund, alsmede de plaatsen Horde en Lünen, ook de steden Mannheim, Wezel, Karlsruhe, en Emmerik en verder vier andere dorpen worden ontruimd. Appenweiler en Ofïenburg zijn reeds Maandag door de Franschen verlaten. De definitieve ontruiming van het Roergebied zal echter pas in Augustus 1925 haar beslag hebben gekregen. Herriot heeft tegenover vertegenwoordi gers der pers een lange verklaring afge legd. Volgens Havas verklaarde de Fransche premier nog Het plan-Dawes herstelt de economische activiteit en eenheid van Duitschland, maar- de geallieerden behouden hun vrijheid om in geval van noodzakelijkheid de procedure der sancties vast te stellen. Te Londen is het eenheidsfront der geallieerden voor het geval van eventueel in gebreke blijven van Duitschland hersteld. Het aan Duitschland opgelegde contróle- systeem beteekent een aanzienlijke voor uitgang op de vorige stelsels. Duitschland is tegenover de geheele wereld verplicht. Het kan niet meer zeggen, dat het voor het geweld gezwicht is. De eer van alle landen, die de belofte van Duitschland in ontvangst hebben genomen, zou bij een ia gebreke blijven van Duitschland betrokken zijn. De conferentie levert tegelijk substan- tieele zekerheid op voor den vrede. De veiligheid wordt gegarandeerd door de be zetting van den linker-Rijnover ingevolge de bewoordingen van het verdrag, dat wij trouw zullen naleven. Men moet de be man, hij zal misschien wel op zich wil len nemen u verlof te geven om eiken dag Champagne te bezoeken. O, dank, u, dank ustamelde Rose wiens vertwijfelende toorn bedaarde, wees gezegend, meneer de kapitein 1 Zij wilde hem beide handen kussen. Hij ging heen, heel vlug loopend, en zijn ontroering niet kunnende beheer- echen. Gedurende dit tooneel was juffrouw Midoux bescheiden op den achtergrond gebleven. Zij kwam naar voren, toen zij den officier zich zag verwijderen. Zij had de laatste woorden van het gesprek verstaan. Ik ga dadelijk naar den eersten ge neesheer, riep Rose uit. Laat ons een rijtuig nemen en sta mij toe, dat ik met je meega, antwoordde de keukenmeid. Als je wilt. Geef mij Claudinet, je zult te ver moeid worden van het dragen. Neen, hernam de kaartlegster haar kind dichter tegen haar borst drukkend, al mijne krachten zijn weergekeerd. XXXI. Het slachtoffer van zijn plicht. De beide vrouwen moesten heel naar het Wester-spoorwegstation loopen, voor dat zij een rijtuig vonden. Het was dien Zondag prachtig weer. De huurkoetsen, die er voorbij reden, waren alle vol. zetting van den linker-Rijnover slechts be schouwen als een maatregel om vergoeding los te krygen, doch de zone van Keulen zal pas ontruimd worden, wanneer Duitsch land begin 1925 aan zijn verdragsverplich tingen, met name aan die omtrent ontwa pening heeft voldaan. De tienjarige oorlog van 1914—1924 schynt inmiddels op 16 Augustus j.l. te zijn geëindigd. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. buitenland" Overeenstemming. Tusschen de Fransche, Belgische en Duitsche delegatie is thans overeenstem ming bereikt inzake de ontruiming van het Roergebied. De Duitschers hebben de voorwaarden van de Franschen aanvaard, waartegenover de Franschen zullen overgaan tot de ontruiming van Dortmund en Ruhrort. o De «verst™omingsramp. Reuter seint uit PekingHet inter nationaal comité voor hulpverleening aan de slachtoffers van hongersnood deelt mede, dat er tengevolge van de overstroomingen 13.115 personen zijn omgekomen. Men schat, dat er 15 millioen personen door de ramp getroffen worden in de provincies Hoenan, Trohihli, Kiangsi, Foekian, Kwang- toeng, Sjantoeng, Honan en Hoepei. o De militaire contróle. MacDonala heeft tot Herriot een schrijven gericht, in zake de militaire controle, waarin hij als voorwaarde voor de ontruiming van de Keulsche zone in Januari 1925 de strikte nakoming van de eischen, in de nota van den gezantenraad gesteld, noemt. Tegelijkertijd zijn echter aan de inter- geallieerde controlecommissie instructies gegeven om bij de uitvoering van haar taak een zoo groot mogelijke reserve in acht te nemen. nyuramp by Charleroi. Tengevolge van de mijngasontploffing bij De eerste geneesheer woonde in de „Rue Gay Lussac" de kapitein had den naam en het adres op zijn kaartje ge schreven. Juffrouw Midoux dacht bij zich zelf, dat men hem toch wel niet thuis zou vinden, maar zij wilde Rose niet ont moedigen. Inderdaad, toen zij bij den dokter kwa men, kregen zij daar de boodschap, dat hij eerst tegen het diner zou thuis komen. Eerst twee lange, lange uren wachten, en dan was het nog de vraag, of de ge neesheer zijn bezoekster wel zou ont vangen. Om den tijd te dooden gingen Rose en haar metgezellin wandelen in het park in de buurt. Daar was een woelige menigte bijeen, kinderen speelden en juichten met een buitengewoon rumoer. Rose voelde zich opeens onwelzij verbleekte en wankelde. Gelukkig was er een plaats open op een bank, de kaartlegster ging zitten. Juffrouw Midoux nam Claudinetzij ging met hem aan de hand loopen, zoo goed dat ginghet kind scheen zeer ge lukkig te midden van al die bloemen hij liet korte jubelkreten hooren, alsof hij zich wilde voegen bij de andere kna pen, die zooveel pleizier hadden. U is vermoeid, zeide de keukenmeid. Dat zal niets beteekenen. Eenige minuten rust zullen mij weer herstellen. Maar het oog der kaartlegster viel toe haar wangen kregen hoogroode plekken, terwijl het overige gedeelte van 't gelaat vreeselijk bleek was. Charleroi, zijn er veertien mijnwerkers bedolven. Tot dusver is hun lot nog on bekend. Het reddingswerk wordt met snelheid voortgezet en er zijn maatregelen genomen om de lucht in de mijn krachtig te zuiveren. Van een uit de mijn opge haald slachtoffer zijn de levensgeesten op gewekt kunnen worden. o De staking iu de Roriuage. De staking in de Borinage duurt voort. Ongeveer 25.000 mijnwerkers staken. In het bekken van Charleroi zijn er slechts enkele, om niet te zeggen geen stakers. Men is algemeen van meening, dat de staking niet van langen duur zal zijn. Een hevige orkaan teisterde het zuiden van Zwitserland en Noord-ltahë. Vooral bij het Lago Maggioro is het weder zeer boos. Uit verschillende streken worden ernstige overstroomingen gemeld, waardoor tai van ongelukken en veel schade is ver oorzaakt. o Spoorwegongeluk. Een bericht uit Lissabon zegt, dat de locomotief van den Madrileenschen sneltrein bij Estrocamente losraakte van den tender en met een snelheid van 100 mijl per uur voortraasde, tot zij in botsing kwam met een trein uit Oporto. Bij deze botsing zijn 9 personen direct gedood, teiwyl een groot aantal gewond werd. binnenland. Diefstallen van rywielplaatjes. In de buurtschap Stokkum heeft men in de afgeloopen week van niet minder dan 12 rijwielen de belastingplaatjes ge stolen. Liefhebbers genoeg. Voor de vacature van burgemeester van Bodegraven zijn 167 sollicitanten. Levend begraven? Volgens het »Volk« gaat te Roermond het gerucht, dat de vorige week een meisje door haar moeder en twee broers levend zou zijn begraven. De marechaussée heeft de zaak in onderzoek. Smaadschrift. Door den heer Broekhuys is een klacht ingediend tegen de uitgevers Buyten en De keukenmeid mompelde Arme vrouw 1 Dat ontbrak er voor haar nog maar aan ik ben bang, dat de ziekte haar nu vreeselijk te pakken zal krijgen. Na een kwartier gevoelde Rose zich weer wat beter. Zij ging opstaan en verlangde, dat juffrouw Midoux op haar beurt zou gaan zittenzij nam het kind over en trachtte er mee te spelen. Maar nu was het de kleine, die zich ongesteld gevoelde. Hij begon zoo hevig te hoesten, dat de tranen hem in de oogen kwamen. Toen zij dezen hoest hoorden, verwij derden alle moeders en kindermeiden, die anders Claudinet zoo'n aardig jon gentje vonden, zich snel van hem, alsof zij bang waren. Zij meenden dat Clau dinet den kinkhoest had, zoo besmette lijk, zoo gevaarlijk in zijn schijnbare goedaardigheid, en die vreeselijk de kleintjes kwelt. Maar de arme kleine had den kink hoest nieter was een bronchitis voor in de plaats gekomen. Maar de moeders en de meiden, haar kinderen voor zich plaatsend, ontvlucht ten niettemin Claudinet, alsof hij de pest had. De beide vrouwen keerden terug naar de Rue Gay Lussac. Zij wachtten daar nog een halfuur. De knecht van den dokter had ze lang onderzochthij vroeg zich af, of het wel noodig was om zijn meester te waar schuwen het gezicht van Claudinet evenwel overwon zijn aarzelingen. Rose Fouiloux, die begreep, wat erin Schipperheyn te Amsterdam, tegen het persbureau Henning en tegen den uitgever van de officieele Rijswijksche Courant te Rijswijk wegens smaadschrift. o Brand te Zerenaar. Te Zevenaar is in café Welling nabij het station een felle brand uitgebroken. Het vuur deelde zich direct mede aan de belendende perceele», zoodat een half uur later reeds drie huizen geheel afgebrand waren. Gebrek aan water maakte het blusschingswerk zeer moeilijk, Ken raiende wcrklooie. Dinsdagmiddag meldde zich aan de Aal moezenierskamer te Utrecht een werklooze, die meende recht te hebben op meer uit- keering, dan hy tot nog toe kreeg. Toen de dienstdoende ambtenaar hem aan het verstand bracht, dat zijn meening niet juist was, kreeg de man een zenuwaanval. Hij sloeg op en tegen alles wat los en vast was, en zag kans niet minder dan tien glasruiten kapot te slaan en bovendien eenige meubels te vernielen. Men belde natuurlijk direct de politie op, en spoedig verschenen twee agenten, die den tierenden woesteling niet dan met groote moeite baas konden. Hy verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, zoodat hem de boeien moesten worden aangedaan. Men wist hem met veel vijven en zessen aan het hoofdbureau van politie te krijgen, waar de overspannen man eindelyk tot kalmte kwam. Proces verbaal werd opgemaakt. Drairenteeit De vooruitzichter van de druiventeelt in de koude kassen ir jt Westland zijn gunstig. De druiven hf len een voorspoediger» bloei gehad, hetgee een beslissende periode in den groei uitmakt. De Frankenthalers zyn thans in de kleuring en ook daarvoor zyn de omstandigheden redelyk goed. De dicht begroeide kassen hebben veel zonne schijn noodig. De teelt staat er veel beter voor dan in 1923, toen het gewas zwaar te lijden had door den ongunstigen zomer. Er wordt een groote aanvoer van drui ven verwacht, niet alleen doordat er veel vrucht hangt, maar mede doordat uit de kassen, welke in den winter 1921'22 in zoo groote hoeveelheid gebouwd werden in dit seizoen de eerste druiven gesneden zullen worden. den geest van den bediende omging, gaf hem de kaart van den kapitein der brandweer. De geneesheer wilde juist aan tafel gaan, toen zijn knecht bij hem kwam. De eerste geneesheer van het militaire hospitaal was een man van beteekenis. Hij droeg een naam, die beroemd was in de chirugie. Zijn eerste verband had hij gelegd in den Krim-oorlog op 25-jarigen leeftijd. Te Magenta en te Solferino had hij het druk gehad. Zijn veldtochten in Syria, in Cochin- China, in Mexico waren hard geweest en moeilijk. In 1870/71 had hij het officierskruis van het Legioen van Eer verworven. Eenige jaren later kreeg hij zijn betrek king als eerste geneesheer aan het mi litaire hospitaal. Hij was een veteraan, gehard in de lotwisselingen van zijn veelbewogen le ven, want hij had tooneelen aanschouwd, welke elk gevoel moesten verharden. Hij begon met verstrooid de woorden te lezen die met potlood op het kaartje waren geschreven„Ik veroorloof mij u een vrouw aan te bevelen, die uw be langstelling waard is." Toen riep hij uit: De kapitein vergist zich 1 Ik genees geen vrouwen. En ook ben ik geen burgerlijk geneesheer. Ik geef geen con sulten, allerminst op Zondag De bediende wachtte zijn antwoord af. Zijn meester liet hem staan en ging zelf naar de wachtkamer, trad daarbinnen. Hij was zeer verwonderd daar twee voor het Land van Heusden gü AltenajeLangstraat en de Bommelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1