Vrrkefrtd uitgered» De 32-jarige J. J. Tjallink, te Apel doorn, die aan den verkeerden kant van den Hoenderloosche weg fietsend, tusschen twee auto's wilde doorglippen, waarbij hij door de achter hem rijdende auto werd aangereden en ernstig verwond, is in het ziekenhuis overleden, een vrouw met drie kinderen achterlatend. —o Door het dakraam gevallen De Schildersknecht G. ZijUtra, werkzaam op het dak van school A aan de Nieuw- straat te Apeldoorn, had het ongeluk door het raam van het dak te vallen, van een hoogte van ongeveer 10 M. Hij werd per ziekenauto naar het ziekenhuis overge bracht. Arme kleiue Een kindje van den landbouwer R., te Zundert, dat het ongeluk had met een zijner handjes tusschen de dorschmachine te geraken, waarbij alle vingertjes werden afgesneden, is naar het Gasthuis te Breda overgebracht, alwaar het handje is geampu teerd. c Tramhotsing te Doorn Te Doorn 'liepen tengevolge van het drukke vei keer een personen en een goederentram van de O.S.M. op elkaar. De balcons der tram werden als een harmonica in elkaar gedrukt. Een dame en een kind werden lichtge wond. De schade is aanzienlijk. o— Jlan doodgereden Vrijdagmiddag om vier uur is op den Leidschestraatweg te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige A. A. P. B., melkhande laar, wonende in de Laan van N. Oost-Ir.- dië, reed met een motorrijwiel op den Leid- sche Straatweg bij Marlot. Door een tot nu toe niet vaststaande oorzaak heeft de motorrijder den 34-jarigen A. A. B., uit de Stuwstraat, die op een fiets denzelfden weg ging, overreden. Volgens den motor rijder zou hij den wielrijder hebben aange reden doordat deze onverwachts was over gestoken. Het onderzoek heeft echter uit gemaakt, dat de remmen van het motor rijwiel geheel versleten waren. Het moet dus nog worden uitgemaakt in hoeverre de motorryder schuld heeft. De wielrijder werd in bewusteloozen toestand naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, waar hij in den loop van d.n nacht is overleden. De motorrijder is in arrest gesteld en zijn motor in beslag genomen. Fraude Bij het Burgerlijk Armbestuur te Arnhem is een geval van fraude door een steun trekkend werkman aan het licht gekomen. De man, die geregeld werk had, wist zich tot uitkeering van crisissteum te ver zekeren, zonder de verplichting om zijn kaart op het crisisbureau tweemaal daags te laten stempelen na te komen. Hij wist zich een valsch stempel te verschaffen en verrichtte daarmede den conti ó'emaatregel zelf. Da fraude kwam uit, toen men bij het Burgerlijk Armbestuur constateerde dat van een valsch stempel was gebruik ge maakt. Toevalligerwijze was het jaarcijfer van het officieele slempei dezer dagen ver sprongen, waardoor 1923 werd gestempeld. De kaart van den werkman vertoonde echter het jaartal 1924. De man werd aangehouden en proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op 18 Augustus des avonds half acht. Voorzitter de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Tegenwoordig de heeren v. Everdingen, de Moll, de Haan, Uhl en H. Verhoeven. Afwezig de heer A. Cox. De Voorzitter opent de Vergadering waar na de notulen der voiige vergadering worden gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is a. een schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim mededee- leride dat in plaats van den heer W. v. Wijnen, die onze gemeente heeft ver laten, als secretaris is benoemd de heer G. G. Carpay en als waarnemend secre taris de heer A. J. Leenhouts. b. Besluiten Ged Staten houdende goed keuring van de in de vorige vergadering genomen besluiten tot wijziging Gemeente Begrootingen 1923 en 1924 c. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van een in de vorige vergade ring genomen besluit betreffende het aan gaan van een Rekening Courant overeen komst Bank voor Nederlandsche gemeenten. d. Schrijven van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat houdende de mede- deeling dat bij de omzetting van de postkantoren in hulppostkantoren rekening zal worden gehouden met de belangen van het Platteland. e. Besluit van Gedep. Staten houdende goedkeuring van het in de vorige vergade ring besluit tot verhooging der jaarwedde van den hulpkeurmeester der vleeschkeurings- dienst. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 der agenda. Onderzoek der ge loofsbrieven van het nieuw gekozen raads lid, den heer F. H. Verhoeven. Overeenkomstig het bepaalde in het regle ment van orde, benoemt de Voorzitter eene commissie van onderzoek bestaande uit de heeren v. Everdingen en de Mol. Tydens het onderzoek wordt de ver gadering geschorst. Na afloop hiervan wordt de vergadering heropend en geeft de commissie bij monde van den heer van Everdingen te kennen, dat de geloofsbrieven accoord zijn bevonden. Met algemeene stemmen wordt tot toe laten besloten. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. den raad aangeboden de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente en van den vleeschkeuringsdienst beiden over 1923. Wordt besloten de rekening met de bijlagen ter fine van onderzoek en rapport te stellen in handen eener commissie. Tot leden dier commissie worden aan gewezen de heeren de Mol en Uhl die hunne benoeming aannemen. Punt 5. Het opmaken eener voordracht ter benoeming van twee leden van het College van Zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren C. J. de Jong en H. v. Wijk. De Vooizitter deelt mede, dateensehr ijven van den heer C. J. de Jong is ingekomen, te kennen gevende, hij voor herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. Voor de vacature de Jongh wordt als eerste candidaat gekozen de heer J. de Mol, als tweede candidaat de heer N. J. Vermeulen. Voor vacature van v. Wijk als eerste candidaat de heer H. v. Wijk, als tweede candidaat de heer A. v. Rijswijk. De Voorzitter deelt mede, dat alsnog is ingekomen een schrijven van den heer C. J. de Jong, houdende verzoek om eervol ontslag als lid der Schattingscommissie der R. I. B. voor deze gemeente. Op voorstel des Voorzitters wordt met algemeene stemmer, besloten het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen. Op voorstel van de heeren de Haan en Uhl wordt de benoeming van een lid dier commissie tot de volgende vergadering aan te houden. Punt 6 der agenda. Vaststelling eener verordening regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergaderirg de heer van Delft is benoemd tot plaatsvervangend-ambtenaar van den Burgerlijken Stand en zoodat daardoor vaststelling van een nieuwe ver ordening noodig is geworden. Na voorlezing wordt met algemeene stemmen de verordening vastgesteld. Punt 7 der agenda. Verzoekschrift van eeriige ingezetenen om van gemeentewege woningen te bouwen. De Voorzitter leest het ingekomen ver zoekschrift voor, waarin door adressanten met klem wordt gewezen op de groote woningnood, die in onze gemeente heerscht en spoort den raad aan tot bouwen van eenige gemeentewoningen over te gaan. Het college van B. en W. stellen den raad vnor, dit verzoekschrift aan te houden tot de eerstvolgende vergadering, daar een en ander nog eens goed onder de oogen kan worden gezien en dan de raad waar schijnlijk voltallig zal zijn. De heer de Haan verzoekt den Voorzitter adressanten te adviseeren een woning bouwvereniging te stichten en hiervoor de Koninklijke bewilliging aan te vragen, dan kunnen zij de gemeente verzoeken hiervoor subsidie te verleenen. Spreker zou willen trachten adressanten met de werking van een bouwvereniging op de hoogte te stellen. De Voorzitter vindt dit overbodig daar de menschen met een en ander wel be kend zullen zijn. Spreker zegt dat de be doeling van adressanten niet is een ver- eeniging te stichten, doch van gemeente wege woningen te doen stichten. De heer de Haan meent dat zulks niet het geval blijkt te zijn. De Voorzitter dringt er nogmaals op aan het verzoekschrift tot de eerstvolgende vergadering uit te stellen. De heer de Haan zegt dat hij tegen het verzoekschrift is. Hij weet wel dat de zaak zuiver is, doch meent dat de menschen niet goed met de werking van een bouw vereniging op de hoogte zijn, hij zou nog maals B. en W. willen verzoeken adres santen er mee in kennis te stellen. De heer Uhl zegt dat uit het verzoek schrift niet blijkt hoe groot het tekort aan woningen is. Spreker zou den Vooizitter willen verzoeken te doen nagaan hoe groot het tekort aan woningen is en hoeveel gegadigden er voor nieuwe woningen zyn. De Voorzitter kan dit op het oogenblik Xislukte smokkelarij Aan de Oostgrens heeft zich dezer dagen de volgende, niet onaardige smokkelge- schiedenis afgespeeld In de nabijheid van het Rutenbroek, op Duitsch gebied, trachtte een Hollandsche schipper een paard, dat hij te Mef pen ge kocht had, over de grens te smokkelen. Hij spande het dier voor zyn schuit en trok er welgemoed mee naar de landspalen. De douanebeambten hadden echter lucht gekregen van het geval en haastten zich naar het Holland-waarts trekkende span om den viervoeter in beslag te nemen. Onzen schipper sloeg, bij het naderen van de douane de schrik zoodanig om het hart, dat hij, zonder zich een oogenblik te bedenken, in het kanaal sprong. Al zwemmende wist hij voorloopig te ontkomen, maar.... al zijn kostbaarheden vrouw, schip en paard, had hy in den steek gelaten, en dezer, zoo vermoeden de grensbeambten, zou hij wel komen terughalen. En zoo gebeurde het ook. Eenige dagen later kwam de schipper aanspraak maken op zijn eigendom en hij werd toen natuur lijk meteen geknipt. o Werkverschaffing te Arnhem De gemeentelijke mattenvlechterij te Arnhem, waaraan werkloozen worden te werk gesteld, heeft reeds verscheiden ma len offers van de gemeente gevraagd. Thans hebben B. en W. een voorstel ingediend om de mattenvlechterij voort te zetten en voor de exploitatie tot 31 Dec. van dit jaar f 10.000 beschikbaar te stellen. Auto-ongeluk. Onder Wassenaar op den Katwijkschen- weg reed 'nauto bestuurd door W. B.C. A. Freiherr von Hauboldt Dachröder, tegen een boom. De beide inzittenden, zijn vrouw en zijn drie-jarig zoontje, werden ten huize van dr. Duetz binnengedragen, die de eerste hulp verleende. De arme jongen was echter zoo erg gewond, dat hij spoedig daarop overleed. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de ooggetuigen reed de auto niet snel en men vermoedt dat de stuur inrichting defect was. Brand in een gasfabriek In de Westergasfabriek te Amsterdam heeft een ernstig ongeval plaats gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen. Omstreeks half acht sloeg door zelfontbranding van zwavel in een zuiverkist een steekvlam uit deze kist. Vijf arbeiders, die bij de kist werkzaam waren, kregen de vlam in het gelaat. Zij bekwamen niet ernstige brand wonden in het gelaat, terwijl hun haar verschroeide. In de kliniek van den Gem. Geneesk. Dienst werd hun de eerste hulp verleend. Zij konden daarop huiswaarts keeren en zullen na ongeveer een week waarschijnlijk hun werkzaamheden kunnen hervatten. De fabrieksdirecteur heeft zich onmidde lijk persoonlijk op de hoogte gesteld van den toestand der gewonden. Het bedrijf ondervond door dit ongeval geen enkele stagnatie. Geheime distilleerder^ Te Zaandam is in een kelder onder een sigarenwinkel een geheime distilleerderij ontdekt. Voorraad en materialen, die bi het fabriceeren gediend hebben, zijn door vrouwen te vinden, waarvan de eene een kind op den arm droeg. Ah, bromde hij, men houdt mijn huis zeker voor een kliniek voor minvermo genden. Rose deed een schrede naar voren. Ik ben het, meneer, die Zij kon geen woorden vinden om ver der te spreken. De dokter keek haar onderzoekend aan. Hij was getroffen door de schittering in haar oogen, die oogen, zoo geheel in strijd met haar geheel lichaam. Deze vrouw was groot, forsch gebouwd, met breede schouders en heupen, zij scheen een voorbeeld van kracht, maar in haar oogen zag de geneesheer de ziekte schit teren, de tering. De majoor was niet alleen chirurgijn, hij hanteerde niet alleen het lancet, maar ook de pen. Hij had een wetenschap pelijk boek geschreven over de tering in het leger. Al de borstziekten boezemden hem ten zeerste belang in. Hij haastte zich om Rose Fouilloux in zijn spreekkamer te doen treden. Juffrouw Midoux bleef in de wacht kamer met Claudinet. De kaartlegster, die eerst een weinig beschroomd had opgezien naar den wel wat ruwen man, zag nu met wat meer vertrouwen tegen hem op. Zij keek naar den geneesheer. Dat was dan dus de man, die Frangois Cham pagne behandelde, die hem zou genezen, die hem zou teruggeven aan Rose. Haar oog schitterde van bewondering en dankbaarheid. de politie in beslag genomen. De verdachte, z'kere K. stond als geheelonthouder le kend. Door een hoedje Een chauffeur raakte op den Schinkel- dijk nabij Schiphol het stuur kwijt van zijn auto, overreed een hond en kwam daarna met de auto in het water terecht. De drie inzittende heeren konden zich met moeite redden. De eigenares van het hondje viel flauw, zoodat het ongeval veel consternatie teweeg bracht. o Onder een auto Toen Vrijdagmiddag de groentenkoopman Struyen met zijn kar in de Brugstraat te Breda zijn waren stond te vei koopen, reed een Belgische auto hem in volle vaart onderste boven. De man is in levensge vaarlijken toestand per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. o Uitroer ran jonge hanen en oude kippen Door de krachtige pogingen van den heer B. v. Asperen Vervenne, Rijkspluim veeconsulent, zal binnenkort worden aan gevangen met geregelder, directen uit voer van jonge hanen en oude kippen van ver schillende stations in Zeeland naar Ber lijn. Zaterdagavond circa 7 uur bevond de beruchte Tinus van Aatle zich in het cafe van Gaillard aan de Vaikensmarkt te Til burg. Nadat hij twist had gezocht, greep hij een bierglas en sloeg daarmede zekeren v, d. Berg op het hoofd, waarna hij de zen, die de beenen nam, nog een messteek in den arm toebracht. Ongeveer een uur later trof v. d. Berg met eenige vrienden den vechtersbaas weer. Zyn viienden trok ken party voor hem en bij een vechtpar tij welke ontstond, werd Van Aarle zoo danig met een mes toegetakeld, dat hij een zestal grootere en kleinere wonden aan het gelaat bekwam. Zijn linkerwang werd van den mondhoek tot aan het oor tot het tandvleesch toe opengehaald. La ter bij den Geneesk. Dienst was v. A. nog zoo opgewonden, dat hij door politieman nen geboeid, op 13 plaatsen aan het gelaat werd gehecht. Vermoedelijk zijn deze won den door een vriend van v. d. Berg, G. genaamd, toegebracht De politie onder zoekt. Gebrek aan leerkrachten De openbare school te Made zit zonder onderwijspersoneel. De vacantie der kin deren wordt, zeer tegen den zin der ouders, telkens verlengd, Aanrijding Een jonge dame uit Den Haag kwam op den Rijnsburgerweg nabij de Splitsing onder Oegstgeest in aanrijding met de electrische tram. Het slachtoffer kreeg ernstige hoofdwonden, o.a. werd de neus vrijwel geheel verlrijzeld en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Lijk opgehaald Uit een sloot langs den Kadijk te Nijmegen is het lijk opgehaald van N. uit Groesbeek, die daar sinds eenigen tyd werd vermist. Hij, koelbloedig, kalm, onderzocht haar, hij zag op haar gelaat de sporen der ziekte, die een ander daar niet zou ontdekken. Hij nam den pols van Rose Fouilloux en telde de slagen. De arme vrouw werd verschrikt, in den blik van den geneesheer zag zij thans iets, dat haar beangstigde. Plotseling ging haar een licht op. Zij stamelde Maar ik kom niet voor mij zelf. De geneesheer liet de hand los, die hij nog in de zijne had hij begreep zijn vergissing, maar wilde niet, dat de vrouw die merkte. Zooveel te beter, zeide hij. Ik dacht, dat u in dienst van den kapitein waart, en dat hij u zond om u door mij te laten onderzoeken. Ik heb me ver gist. Vertel me nu eens, watje hier komt doen. Zij legde het hem uit. Zij vertelde haar toestand, en kwam toen met het doel van haar bezoek voor den dag. De geneesheer fronste de wenkbrau wen, toen hij den naam van Francois hoorde uitspreken. In dezen gewonde stelde hij een leven dig belang, vooreerst omdat hij een dap pere jongen was, gevallen op het veld van eer, maar ook omdat het geval zelf, de verwonding, hem veel belang inboe zemde. Hij riep uit U hebt hem zoo pas gezien Vertel mij eens, wat er gebeurd is. Rose gehoorzaamde. Zij deelde mede, hoe zij Pran§ois had gevonden in een toestand van verdooving, vervolgens hoe hij kennis was gekomen, toen hij zijn zoon had gekust, en verder, hoe hij zich bewogen had, toen de kapitein hem aan sprak. Dat gaat niet slecht, meende de ge neesheer. Het beteekent nog wel niets, maar het geeft ook niet te klagen. Maar nu, wat verlangt u eigenlijk? Het verlof om bij den zieke te blijven. Arm meisje, zeide de eerste geneesheer tot zich zelf, indien ik haar het verzoek weiger zal ik haar tot wanhoop brengen, wat zeer nadeelig voor haar ziekte zou wezen, maar indien ik het toesta en Champagne sterft, dan zal zij van den slag niet herstellen. Het is een moeielijke zaak. Hij zeide hardop Kom morgen om tien uur aan het hospitaal, ik zal u dan zeggen, of ik u kan toestaan, wat u vraagt. Ach meneer, u zult het mij niet wei geren. Dat hangt af van den nacht, dien uw verloofde dan heeft doorgebracht. Plotseling hief de geneesheer het ge laat op en luisterde. Hij hoorde Clau dinet hoesten in wachtkamer. Rose Fouilloux, die de minste bewe gingen van den geneesheer met de oogen volgde zeide Dat is mijn zoon, die van Champagne. Hij is verkouden. De geneesheer wendde zich weer naar de wachtkamer. Kom hier, zeide hij tot juffrouw Mi doux, die het kind op den schoot hield. I En terwijl zijn blik op Claudinet bleef rusten zeide hij Hij ziet er lekker uit, die jongen I Rose glimlachte eventjes en boog het hoofd, toen de geneesheer er bijvoegde: Hij zal een groote, flinke jongen wor den. Hij behoeft daartoe maar op zijne moeder te gelijken en op zijn vader. Maar bij zich zelf dacht de man der wetenschap Ziehier een kind van twee wezens, die schijnbaar alles hadden om lang te le ven. De vader ligt nu doodelijk ge wond door een val, de moeder is tering achtig. De kleine schelm zal ook wel niet oud worden. 't Is jammer Hij liet zich door Rose allerlei inlich tingen geven betreffende Claudinet en hij vond zijn vermoeden bevestigd. De kleine jongen zou, als ten minste geen wonder gebeurde, zijn twintigste jaar niet bereiken. Hij streelde de wang van Claudinet, die hem toelachte. Tot morgen, zeide de geneesheer. Als alles goed gaat, zal vriend Cham pagne weldra zijn werk weer hernemen. Dat is alles, wat wij verlangen, niet waar Hij bracht de beide vrouwen met het kind tot aan de deur. Daarna dacht hij eenige oogenblikken na. Ach, zeide hij met een moedeloos heid, die zoo vaak de beste geneesheeren overvalt, bij een ongeneeslijke kwaal, wat voor den drommel, doen deze wezens op de wereld? Maar op deze wijsgeerige gedachte volgde weldra de voldoening van den practiechen man, den geneesheer, die nieuwe voorwerpen zijner wetenschap heeft kunuen bestudeeren, die een geval heeft onderzocht, dat hem belang inboe zemt. Toen hij op weg ging naar de eetzaal, mompelde de geneesheer In elk geval is deze Zondag geen ver loren dag. Francois Champagne was na de be zoeken, die hij had ontvangen, weer in zijn bewusteloozen toestand vervallen. Als hij lag te sluimeren, was het on mogelijk hem iets te doen innemen. Des nachts nam zijn slaperigheid nog toede hospitaal-bediende zag daarin een verbetering. Maandag-morgen hield de eerste ge neesheer met zijn assistent lang stil voor het bed van Champagne. Hij onderzocht den gewonde. Hij zag, dat deze verloren was. Toch vergat, de geneesheer Rose niet, die op hem wachtte in het kantoor van het hospitaal. Arme vrouw, zeide hij tot de kaart legster, de toestand van uw vriend is ernstiger geworden. Rose Fouilloux werd bleek. Ik sta u toe om bij Champagne te blijven, maar op voorwaarde, dat ge u moedig toont. Zoolang er leven is, is er hoop. Hij liet de ongelukkige verschrikt staan. De officier van administratie riep een ondergeschikte en gaf Rose een toegangs bewijs. Wordt vervolgd). Een slippartij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2