Eerste Blad C. DE KEMP. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Drogisterij FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J* YEERMAN, Heugden* No, 4428. Vrijdag 29 Augustus 1924 Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Engstraat HEUSDEN. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 1 HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, VICTOR1AWATER - DRACHENQUELLE. BUITENLANDSCH OVERZICHT Niettegenstaande de Duitsche Rijksdag in deze dagen voor Duitschland een ern stige beslissing heeft te nemen, geven zijn vergaderingen de jammerlijkste tooneelen te aanschouwen. Woensdag zijn de afge vaardigden zelfs slaags geraakt en is er een formeele kloppartij gehouden. In de oogen van het buitenland gooit Duitschland hiermede ongetwijfeld zijn waar digheid te grabbel. Inmiddels blykt ook uit deze vechtpartijen, hoe verbitterd partijen tegenover elkaar staan. Gezien dezen on- verkwikkelijken toestand is een vruchtbare samenwerking uitgesloten en is men ge neigd den soc. dem. gelijk te geven, die van oordeel zijn, dat de tegenwoordige rijks dag zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen en plaats maken voor een andere volksver tegenwoordiging. Wat dezen wensch der soc.-dem. betreft, misschien gaat hij binnen afzienbaren tijd in vervulling. Dit zal dan zijn te danken aan de houding der Duitsch- nationalen met betrekking tot de Dawes- wetten. Had het er aanvankelijk den schijn van, dat genoemde partij te elfder ure, dank zij een compronis-voorstel der Duitsche Volkspartij, dat concessies aan het Duitsch- nationale standpunt inhield, ertoe zou ge bracht worden zich toch nog voor de wetten ter uitvoering van het rapport-Dawes uit te spreken, die kans lijkt nu vrijwel ver keken, al blijft een verrassing nog steeds tot de, heel kleine mogelijkheden behooren. Ue Duitseh-natiorialen meenen n.l. dat men hun lang niet op bevredigende wijze tegemoet is gekomen en deze opvatting vindt o.a. zijn weerspiegeling in het feit, dat in de vergaderingen van voorzitters der Dritsch-nationale partij van de 27 vertegenwoordigers er 24 zich tegen de aanvaarding van het Londensche pact hebben uitgesproken. 59 Georges viel voor zijn vrouw op de knieën. Hij overlaadde haar met zijn warmste liefkoozingen. Hij werd op nieuw getroffen door den adel van haar gemoed. Hij mompelde: Ik kan u niet zeggen, mijn welbeminde, hoezeer uw belangeloosheid mij ontroert Maar dat wil ik niet aannemen Mijn moeder zal uw offer weigeren. Belangeloosheid Offer I herhaalde zij met haar hemelsche goedheid, ik doe alleen mijn plicht, zooals gij den uwe doet Hij hernam Voor alles, moet ik u verklaren, dat ik volstrekt goedkeur wat je gezegd hebt omtrent het leven onzer moeder Zij moet haar gewoonten niet veranderen, haar uitgaven niet beperken Je heb met je uitnemende kieschheid er op gewezen, dat de armen altijd zouden kunnen rekenen op haar Maar ik wil niet, dat jij je zult bekrimpen, mijn aangebedene 1 Ik verlang integendeel, dat jij de weelde zult smaken, die bij uw schoonheid past Mijne vrouw moet de meest benijde aller vrouwen zijn. Mijn goede Georges, waarom misken je mij Je weet toch wel, dat ik niets geef om de beuzelingen der wereld. Wat de gevolgen van de verwerping der Daweswetten zijn, deze beteekenen ontbinding van den Rijksdag en uitstel van de inwerkingtreding van het rapport Dawes. Een nieuwe Rijksdag zal zich daarna met dezelfde netelige aangelegenheid hebben bezig te houden, maar zal hiermee minder moeilijkheden hebben, wanneer haar samen stelling in belangrijke mate verandert en uiterst-rechts en uiterst-links dus een be langrijk aantal zetels verliest. Ook in Engeland is de vreugde over het resultaat der conferentie van Londen niet onverdeeld. Men vreest daar dat hetgeen in de verschillende besprekingen tusschen de Franschen en Duitschers is overeenge komen, wel eens op groote nadeelen voor Groot Britannië zou kunnen uitloopen. Men heeft dan hierbij vooral het oog op het tusschen Berlijn en Parijs te sluiten, voor Frankrijk zeer voordeelige handelsverdrag, waartoe Duitschland zou zijn te vinden als contraprestatie voor een bespoediging der Roerontruiming. Curieuze geval doet zich dus feitelijk voor, dat, terwijl zoowel door de Engelschen als de Duitschers de Roer bezetting als iets onwettigs wordt beschouwd, Frankrijk als beloonirig voor het te niet doen dezer illegale handelwijze nog boven dien een belooning ontvangt in den vorm van een profijtelijk economisch accoord. Vooral in Engelsche industrieels kringen met name die der textiel- en ijzer- nijverheid legt men groote vrees aan den dag voor wat men in de toekomst voorzieteen bedreiging van het economische leven van Groot-Britannië door de mede dinging van het vasteland. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen. VERGADERING van de Commissie die ingevolge de Gemeentewet advies heeft uit te brengen over het Wets ontwerp tot Vereeniging der ge meente Wijk en Aalburg met Veen op Woensdag 27 Aug. n m. half 8. Voorzitter de EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris is het commissielid de WelEd. Heer N. van der Maaden. Als je rijk waart, Hélène, zou ik uw bescheidenheid geen geweld willen aan doen maar je bent te ongelukkig geweest, dan dat ik niet zou willen, dat je nu in weelde en geluk zoudt leven Ik sta er op om u de schitterende positie te geven, waarop je recht hebt Ik zal je het onrecht van het lot doen vergeten Dat is een hulde aan u Ik ben die aan u verschuldigt, aan u en aan uw ouders Ik heb een groote schuld aangegaan tegenover den markies en de markiezin de Penhoët, door u te huwen. Hun aandenken is mij dierbaar. Zij zullen mij zegenen, wanneer zij zien, hoe ik mijn plichten opvat. De jonge vrouw smolt weg in tranen zij wierp zich op haar beurt in de armen van haar echtgenoot. Zij vergaten alles op dit oogenblik. Ach, Georges, hernam Hélène, op den toon eener groote dankbaarheid, je wilt dus, dat ik ondanks al mijn groote liefde, ik u nog niet zoozeer kan beminnen als jij verdient. Mijn lieveling, mijn alles I Komaan, zeide zij, zich langzamerhand losmakend uit zijn omhelzing, de ge beurtenis die ons zoo heeft opgewonden, herinnert er ons aan, dat wij niet ont snappen aan de ellende der menschheid Ons geluk was al te groot Wees maar gerust, het zal ongeschonden blijven Geve de hemel dat wij geen wreeder beproevingen hebben te door staan. Neen, Hélène Niets zal aan ons geluk iets kunnen afdoen De slag, die ons getroffen heeft, zal ons echtelijk Tegenwoordig de heeren E. de Graafl, D. van Wijk, Joh. Colijn, D. Sluijmers, B. Krop en C. van der Mooren. Nadat in besloten vergadering de no tulen der vorige vergadering zijn afge handeld, wordt de vergadering openbaar De Voorzitter vraagt of een der leden het woord verlangt. De heer de Graaff zegt, dat de Com missie is blijven steken bij art. 2 van het wetsontwerp. Dit artikel luidt 1. Alle bezittingen, lasten, rechten en verplichtingen der opgeheven gemeente gaan over op de vereenigde gemeente Wijk zonder dat daarvoor eene nadere akte gevorderd wordt. Voor zooverre overschrijving in de openbare registers krachtens of in ver band met deze wet noodig mocht zijn, zal dit geschieden krachtens deze wet. Spr. meent dat dit artikel in de eerste plaats aan de orde is. De Aalburgsche commissieleden kunnen dit artikel zoo niet overnemen, wil er geen verwarring ontstaan dan behoort dit dus eerst te worden afgehandeld, wat wordt onder dit artikel verstaan, komt de Ebbe door aanneming van dit artikel zonder meer in de gemeenschap van de nieuwe ge meente. De Voorzitter zegt dat door aan neming van het Wetsontwerp zondermeer de Ebbe zeer zeker in de gemeenschap zal komen, de memorie van toelichting is dienaangaande duidelijk genoeg. De heer v. d. Mooren zegt dat het nooit de bedoeling geweest is, dat de Ebbe aan de gemeente komt zooals b. v. het Koren zand, dit zou een groote on rechtvaardigheid zijn jegens Aalburg. Bovendien had de mogelijkheid be staan de ontvangsten der Ebbe in de gemeentekas te storten dan zou dit van hoogerhand reeds lang zijn bevolen, doch alle hesluiten bevestigen het tegendeel. Niemand in Wijk heeft er ooit over gedacht de Ebbe aan de gemeente te krijgen. De heer de Graaff zou een formule willen voorstellen waarbij art. 2 niet van toepassing was op de Ebbe. De heer v. d. Mooren zou het, al zou de mogelijkheid bestaan de Ebbe in de gemeenschap te krijgen onbillijk vinden tegenover Aalburg. De heer Krop merkt op dat men daar mede niet heeft te maken, het is in het algemeen belang dat de Ebbe in de ge meentekas komt, dat is ten voordeele der belastingplichtigen. Wat zijn per soon betreft kan men te Aalburg de Ebbe gerust houden, doch als commis sielid mag hij zoo niet redeneeren. Ged. Staten zullen volgens spr. in deze de lakens wel uitdeelen en deze hebben geluk niet verminderen. Wat denk je te doen, indien je fortuin werkelijk in gevaar is Een ander herwinnen. De heer de Kerlor zag mooie vizioenen voor zich. Hij werd weer de man, dien wij ge zien hebben bij het begin van dit ver haal, droomend van het avontuurlijk leven in de tropen, zonder vrees voor eenig gevaar, alle moeilijkheden, ook de grootste, overwinnend door geduld, moed, beleid. Carmen had dikwijls aan Héléne ver teld, dat Georges, ale een ware Bretag- ner, een zoon en kleinzoon van zeelie den, een hartstocht had voor de over- zeesche landen. De dochter van den markies de Pen hoët kon niet verschrikt worden door dezen lust voor avonturenook haar vader zelf was immers ontdekker ge weest Wij zouden hier vandaan gaan, ver volgde de heer de Kerlor. Waarheen je wilt en wanneer je wilt. Ik heb een onvoorzichtigheid begaan door aan Jacques Ronan-Guinec mijn geheele vermogen toe te vertrouwen. Ik zal deze fout herstellen. Ik zal u overal volgen. Onze vrijwillige ballingschap zal eenige jaren duren. Die zullen vlug voorbijgaan. Georges de Kerlor slaakte een zucht, zijn opgewondenheid daalde, hij haalde treurig de schouders op. Wij vergaten, zeide hij, dat wij niet alleen op de wereld zijn. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvr|je Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. SWT Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE H. J ABIU\fi. te beslissen. Alle geredeneer van Raad of Commissie helpt toch niet. De Voorzitter zegt dat de eindbeslissing bij de 2e Kamer berust De heer van Wijk gelooft dat Ged. Staten niet goed zijn ingelicht, waar schijnlijk heeft dit een of ander amb tenaar gedaan. Was het college wel goed ingelicht dan zou het naar zijne meening niet met een dergelijk voorstel zijn gekomen. Immers hunne voorgan gers hebben herhaaldelijk besluiten voor aanwending van de bate der Ebbe ten behoeve van de gemeente niet toelaat baar geacht Hierop vraagt de heer v. d. Maaden het woord en zegt Mijnheer de Voorzitter! Ik heb om de vérstrekkende gevolgen hij vereeniging van deze gemeente met Veen, een ernstig onderzoek ingesteld. Wijk zit door het Electriseh bedrijf en de Woningbouw op een ontzettenden last van plm. f 100,000 en als niet in elk opzicht wordt aangestuurd op zeer zuinig en economisch beheer, geraken wij in 't moeras. Ik heb mij de vraag gesteld, wat was hij Ged. Staten de leidende gedachte tot vereeniging? Zonder twijfel is die goed bedoeld. Ik stel mij voor dat de Staten hebben geredeneerdde Aalburgsche Ebsgeschiedenis is een onregelmatige toestand en daar is een groote, vrijwel doodliggende kas eenerzijdsanderzijds is Veen noodlijdend, ten eenenmale on bekwaam om zichzelf te bedruipen. Deze drie Aalburg, Wijk en Veen redden dus elkander. Dat is een hoog en breed Ja! Wat zal er van onze moeder worden Wat zal er gebeuren met onze zuster zeide Hélène op haar beurt. Georges hernam Arme mama 1 Zij is niet jong meer. Haar gezondheid was reeds wankelend voor je komst hier. De scheiding zal vreeselijk zijn voor haar. Hij voegde er in een nieuwe opwin ding hij O, die Ronan-Guinec. Ik wou, dat ik Hélène drukte hem de hand op den mond, om hem tot kalmte te brengen. Laat ons eens praten, Georges, wil je Luister eens en zet niet zulk een gefronst gelaat. Hou je niet meer van mij Lieve engel 1 Welnu, lach me dan eens toe? Hij gehoorzaamde, geheel onder den invloed harer lieftalligheid Het lijkt me toe, vervolgde zij, dat bij dit alles wij een zaak hebben ver geten, die niet van belang is ontbloot. Wat dan P Uw vrouw bezit 500.000 francs, of ten minste zij zal ze weldra bezitten. O neen, verzette Georges zich, ik raak niet aan uw erfdeel. En wat mij betreft, ik sta er op, dat je over deze som beschikt, want zij be hoort aan ons beiden. Hij maakte opnieuw een afwijzend gebaar. De jonge vrouw zeide toen op zeer vasten toon Hierin, mijn vriend, ben je niet alleen meester. standpunt en er is veel voor te zeggen. Voorts komt het bezuinigingsrapport tot een besparing van rond f 10,000. Dat lijkt prachtig I Maar laat ik de zaak eens ontleden Eerst de Ebbe. De Ebbe was vóór ruim eene eeuw in 't ongestoord bezit der Aalburgers (buiten de gemeenschap van Wijk). Immers 2 Augustus 1814 vroeg de Gouverneur van N. Br. den Burgemeester van Wijk op heldering, waarom het Wijkerzand en de Ebbe niet in de gemeenterekening voorkwamen. De Burgemeester ant woordde, dat die er niét in thuis be hoorden. Daarop gelastten de Staten, die er toch op te brengen. Een com missie van ingezetenen beklaagde zich bij de Hooge regeering over die naar hunne meening onrechtmatige handeling, waarop de Hooge regeering gelastte de zaak onaangeroerd te laten en voorts dat het gerecht zoude beslissen, wie de recht matige eigenaresse ware. Daarop besliste de Kantonrechter te Heusden bij vonnis van den 3 Juni 1817 waarbij de inge zetenen van Wijk in de possessie (eigen dom) van het Wijkerzand gehandhaafd blijven. Hoewel de Ebbe hier niet bij name wordt genoemd volgt dit verder uit het arrest van het gerechtshof te 's Bosch van 18 Mei 1817, dat woorde lijk luidt „waarna zooals gezegd de inkomsten van Eb en Wijkerzand niet voorko men in de rekeningen en begrootin gen der gemeente Wijk en Aalburg." Ik stel mij voorts op 't standpunt zooals ik ook in de eerste vergadering heb ge zegd dat wij als leeken absoluut onbe- Mijn lief kind, je bedenkt niet, dat Ik bedenk integendeel alles. Wel ken bruidschat zou Carmen meekrijgen, als je niets overhoudt. Wat Dat zou jij Ik wil, dat mijn zuster niet het geluk zich ontroofd ziet door een ellendige geldquaestie, wanneer zij de vrouw kan worden van een man, dien zij liefheeft. Wij kunnen Frankrijk niet verlaten, zonder Carmen's toekomst te hebben verzekerd. Dat is waar, mompelde Georges. Ik vraag je vergiffenis, Hélène, dat ik je gedwongen heb om mij te herinneren aan mijn plicht. Ik ben zoo in de war, zie je, zoo overstelpt, het valt me zoo moeilijk, om jouwentwille te gelooven aan dit verlies van ons vermogen, dat mijne gedachten verward zijn. Een ding alleen weet ik zeker, ik heb je nog dui zendmaal meer lief dan anders. Carmen kwam binnen, zij omarmde haar zuster en haar broeder. Zij bemerkte terstond, hoe ontroerd beiden waren en maakte er zich over ongerust. Zij vroeg eenigszins angstig Wat is er Je broeder zal het je vertellen, ant woordde Hélène. Ik hoop, dat jij je er over zult troosten zooals ik. Mijn God, maar Ik verzoek je, zeg mij, wat er is. Kan ik mama een bezoek brengen vroeg de jonge gravin. Ja. Hoe heeft zij den nacht doorgebracht. (Wordt vervolgd). loir lei Lam) van Hoisden en AlteiaJsLaigstraat n it Boiieierwaard k ir-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1