Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, M28, trijlap 29 Augustus COUPONS Cosinus vanaf f 24,50. CCtt Xisvtld&l 2 m Firma JOH. DE MOL. SLEEPT GIJ Wij bieden U aan nog een partij voordeelige voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen. eieren-, Minder moeite* Geen Voedervenhes. Gezonde kuikens. Sterke kippen. BEHOORENDE BIJ HET iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongere gelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeid heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te ge nezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat z»j alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Interlocale keuring te Waalwijk op 25 September. Zeer prijzenswaardig is het, dat de fokvereenigingen te Elshout, Herpt en Raamsdonk het iniatief genomen hebben om te Waalwijk dit jaar gezamentlijk eene interlocale keuring te houden. Vari groote beteekenis is dit voor die ver. zelf, omdat zij daar hun vee eens kunnen vergelijken met dat van andere ver. en daarmede de noodzakelijke kennis, om fokvee op de jui ste wijze te beoordeelen, weer vergrooten, maar \v.n nog grootere beteekenis is dit feit voor de niet leden der fokver. uit de gansche omgeving, de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Immers zij zijn het die nog de meeste leering be hoeven en deze wordt hun daar geboden in het getoonde vee en in de uillegging welke van de keuring en plaatsing de dieren zal worden gegeven. Dat er op het gebied van veeverbete ring in bovengenoemde streken nog wel wat dient te geschieden, zal iedereen die eenigzins met de toestanden op de hoogte is, wel met mij eens zijn. De telken jare plaats vindende stiererikeuringen geven duidelijk aan, dat het werkelijk niet rooskleurig gesteld is in deze noordelijke districten van Brabant. Ligt dit dan mis schien aan den bodem of het bedrijfstype ter plaatse Hierover is alle twijfel uit gesloten. Er zijn in die eigen streek voor beelden genoeg dat op dergelijke gronden en onder die omstandigheden goed veefck- ken wel degelijk kan. Trouwens bij mijn herhaalde tochten door dit gebied valt het mij telkens weer op wat voor een uit- steekend weiland op meerdere plaatsen wordt aangetroffen en moet ik er telkens weer aan denken hoe het mogelijk is dat de Langstraat en omgeving op het gebied der veefokkerij niet meer van zich doet spreken. Wat moeten hiervan dan wel de oorza ken zijn Gedeeltelijke onkunde en on voldoende ambitie zullen wel de hoofdoor zaken zijn. Ja onvoldoende ambitie voor fok-en controle vereenigingen en de te veele ambitie voor het handelen en sjacheren in vee, zie daar een heel voorname kwestie. Dat een boer gaarne wat handel drijft is be begrijpelijk en noodig, maar dat te vele sjacheren is schadelijk voor het eigen be drijf. Nu kom ik geen ambitie vragen voor een soort sportzaak, zooals de ratio- Deele veefokkerij door sommige niet vol doend deskundigen wel eens wordt ge noemd, maar voor een absoluut economische kwestie n.l. de vergrooting van de renta biliteit van het veehouden en veefokken. Iedereen wil toch gaarne sterk gebouwd melkvee met hooge opbrengsten met veel melk en een hoog vetgehalte, met een goede voedselverwerking hebben. Vee dat deze goede eigenschappen ook zooveel mo gelijk overbrengt op zijn nakomelingen. En dit alles tesamen is toch het doel van de tegenwoordige rationeele veefokkerij. Maar hoe wilt gij fokkers van de Lang straat die eigenschappen nu leeren kennen, indien U geen gebruik maakt van de fok- en controle-ver. Om tot ratior.eele fokkerij te geraken is het niet noodig dat U ander vrouwelijk vee aanschaft. Neen, beter acht ik het zooveel mogelijk de eigen koeien te verbeteren door selectie en door ze te laten dekken door stieren van goede af komst en goed exterieur. Dan ook het eigen vee te leeren kennen in opbrengst, hoeveelheid melk en vetgehalte, en zich zelf op de hoogte tebrengen van de eischen aan het exterieur te stellen om krachtige dieren te hebben en te houden. Dit zijn de middelen om te komen tot goed melk en fok-vee en op den duur wellicht ook tot goed stamboek vee. En toch, al wordt hier en daar al iets voor deze kwesties gevoeld met uitzondering van die enkele vereenigingen wordt de hand niet aan de ploeg geslagen. Hoe is het toch mogelyk dat fokkers met de ontwik keling van den tegenwoordigen tyd nog zoo achterlijk willen blijven, niet achterlijk wijl zij geen stamboek vee hebben, maar wel omdat zij die, op den duur zeer veel geldelijk voordeel afwerpende, fok-en controle ver. voorbij zien. Moge de interlocale keuring te Waalwijk veler oogen openen. Daarom gij leden der fokver. komt vooral op met Uw vee om U zelf en anderen voor te lichten en gij niet leden gaat tenminste kijken en over weeg dan eerlijk bij U zelve of die bewe ging ook zyn nut kan afwerpen. Ook in de rubriek vee van niet leden kunt ge Uw eigen dieren inzenden en zal U daar door reeds eenigzins de weg kunnen wor den gewezen en blijf dan niet verder bij de pakken neer zitten. Moge deze opwekking ter deelname en bezoek aan de keuring te Waalwijk veler ooren treffen, dan geloof ik stellig, dat binnen niet al te langen tijd de Langs- straat en het Land van Heusden en Altena een zeer voorname plaats zullen gaan in nemen onder de rationeele fokgebieden van het zwartbonte-vee. De rijksveeteeltconsulent ARIËNS. Ginneken, Augustus, 1924. Vergadering van den Raad der gemeente SLEEUWIJK op Woensdag 20 Augustus 1924. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren Koman, Rosier en v. d. Straat:n. Voorzitter: de EdelAchtb. heer Beu kenkamp, Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, leest de Secre taris de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden vastgesteld. Ie. De Voorzitter deelt vervolgens mede: a. dat door E. Koek alhier het laagst is ingeschreven voor het grondwerk ver bonden aan het leggen van een kabel ten behoeve van de telegrafie, voor een som ad. f 240,30. Aangezien voor een laag bedrag is ingeschreven en de uitvoering van het werk is bemoeilijkt door het aantreffen van boomwortels, stellen B. en W. voor, f25,extra toe te kennen. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer vanArkel verklaart er zich alleen tegen. b. dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met de Maatschappij „Mabeg" te Utrecht die zich bereid heeft verklaard een plan voor waterleiding voor deze gemeente op te maken. Voor die werkzaamheden zal die Maatschappij geen kosten in rekening brengen onder voorwaarde, dat indien later besloten wordt om de gemeente van een drink waterleiding te voorzien, zij als adviseur wordt aangesteld tegen de normale ver goeding van 4,8 pCt. De Maatschappij zal eene zuivere begrooting van kosten indienen, met de bereidverklaring,* de werkzaamheden voor de prijzen dier be grooting uit te voeren, in welk geval geen adviseurs - honorarium geëischt wordt. .De heer Gulden acht het adviseurs honorarium te hoog en vraagt of B. en W. ook bij anderen hebben geinformeerd. Hij wil inzake de uitvoering van een plan vrij blijven van de Maatschappij. De Voorzitter zegt dat de adviseurs- kosten door het Ingenieurs-bureau zijn vastgesteld en het Rijksbureau duurder is. De heer Gulden wijst er op, dat de heer Masseus, volgens den heer Walra ven aangeboden heeft gratis een plan te maken. De Voorzitter meent dat voor het ma ken van een plan voor waterleiding wel een goede deskundige genomen mag worden en omdat iemand die een werk goed kan uitvoeren, het nog niet goed behoeft te ontwerpen, wil hij daarvoor geen verantwoordelijkheid op zich ne men. Na een breedvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. om de Mij. „Mabeg" een plan te doen maken, met 6 tegen 2 stemmen, die van de heeren Dekker en Gulden, aangenomen. c. dat B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken op de adressen van J. E. Sprenger, Wed. P. Kooij en J. Kooij om wijziging van de politieverordening betreffende de sluiting van herbergen op Chr. feestdagen, aangezien men het te Werkendam niet aandurft de bestaande verordening te wijzigen. Na eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. met 5 tegen 3 stem men verworpen, terwijl over het voorstel van den heer Pellikaan om op die da gen een tapverbod in te voeren, de stem men staken, waardoor de beslissing hier omtrent tot de volgende vergadering wordt verdaagd. d. dat B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken op het in hunne handen gesteld adres van J. de Heus, houdende verzoek om koop van eenige M8. grond nabij de veldwachterswoning. Voor rui ling van grond blijkt de Heus niet ge negen te zijn. Wordt besloten de beslissing hierom trent te verdagen. e. dat B, en W. zich met J. Kant in verbinding hebben gesteld over het z.g. kerkpad. Genoemde K. heeft bericht dat hij over die zaak met de betrokken personen in onderhandeling is en zich daarom thans niet verder kan uitspreken. 2. Ingekomen stukken. a. Een aanvraag van het Bestuurder Bijz. Lag. School te Sleeuwijk om toe kenning van f475,voor het bouwen van een brandstoffen bergplaats, het plaat sen van eene pomp en het draaibaar maken van schoolramen. Wordt verleend. Alsvoor, tot een bedrag van f175, voor het aanschaffen van schoolmeube- len t. w. 2 lessenaars, 1 boekenkast en 1 tafel. Wordt verleend. b. Een verzoek van A. van Arkel te Sleeuwijk om ontheffing van art. 1 sub w der bouwverordening voor zijn nieuwe woning. Wordt verleend. c. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim te Sleeuwijk over '23. d. Een verzoek van het Bestuur der Begrafenisvereeniging te Sleeuwijk om eene subsidie. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken en het Bestuur in overwe ging te geven, zich met een dergelijk verzoek tot het burgerlijk armbestuur te wenden. Aldus wordt besloten. e. Een verzoek van G. C. Koman, gemeentebode om vergunning tot het wonen in de gemeente Werkendam. Wordt besloten daartoe vergunning te verleenen tot 1 Januari 1926. f. Besluiten van Ged. Staten tot goed keuring van de in de vorige vergadering genomen besluiten tot wijziging der be grooting voor 1923. g. Het proces-verbaal van de op 26 Juni j.l. gehouden opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger. h. De rekening van de Gezondheids commissie gezeteld te Heusden over '23. Wordt goedgekeurd. i. De begrooting van de Gezondheids commissie gezeteld te Heusden voor 1925 waaruit blijkt, dat door deze gemeente in hare kosten behoort bij te dragen f 175.90. j. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening. k. Een schrijven van Ged. Staten, waarin in overweging wordt gegeven om het heffingspercentage voor de gemeente lijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 19241925 te brengen op 6 pCt. ten einde verzekerd te zijn van de geraamde opbrengst. 1. Een verzoek van W. Roeland om ontheffing van zijnen aanslag in het schoolgeld. Wordt afgewezen. m. De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister van Financiën bericht is ontvangen, dat de door het levensmid- delenbedrijf verschuldigde kosten zijn verminderd met een bedrag van f 6383.93 waardoor het geschil is opgelost. n. Een verzoek van het bestuur der Landarbeidersvereeniging „Vlijt gedijt" alhier om een voorschot uit de gemeente kas van f 2C00.— voor aankoop van onroerend goed ten behoeve van die ver- eeniging. Wordt verleend. 3. Aanbieding van'de rekening over 1923 sluitende met een nadeelig slot van f 220.22. De commissie met het nazien daarvan belast wordt samengesteld uit de heeren Gulden en Van 't Sant. 4. Aanbieding van de verlies- en winstrekening van het gemeentelijk Elec- triciteits Bedrijf waarin een nadeelig slot voorkomt van 6694.85. 5. Opmaking eener opgaaf van per sonen ter benoeming van 2 leden van het College van Zetters wegens periodieke aftreding van T. Cornet en J. H. Meer burg. Als le candidaten worden gekozen de heeren T. Cornet en J. H. Meerburg en als 2e candidaten G. van Wijk en J. Verhagen Czn. 6. Benoeming van 2 leden van de commississie van toezicht op het lager onderwijs. Worden benoemd de heeren W. P. van Beest en G. Pellikaan. 7. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1924. 8. Herziening bouwverordening. Na dat een paar amendementen zijn behan deld, wordt de vergadering gesloten en de verdere behandeling uitgesteld tot Vrijdag J22 Augustus. BUITENLAND. Storm, regen en overatroomiugen oreral Tengevolge van de stormen van de laatste dagen is een deel van Bristol on- dergeloopen. In sommige huizen in de buitenwijken staat het water tot de eerste verdieping, Huisraad en piano's drijven op de golven «als wrakstukken op zee«. Ook op de tentoonstelling te Wembley heeft de regen schade aangericht. In de muziekafdeeling werden verschillende in strumenten beschadigd. De Zuid-Afiikaan- sche vertooning in het stadion moest worden uitgesteld, de »Zoeloes« werden door den regen blank geschuurd. Voor verschillende paviljoens stonden mannen blootvoets gereed om de dames over het ondergeioopen ter rein naar droge plekken te dragen. o De vliegtochten om (le wereld Men meldt omtrent den geredden Italiaan Locatelli nog het volgende Het Amerikaansche departement van Marine ontving een dankbetuiging voor de verleende hulp van Mussolini. Locatelli zal zijn tocht niet kunnen voortzetten, aangezien zijn toestel niet meer in staat is op te stygen. Een Canadeesch minister in gevaar Een bericht uit Montreal zegt, dat de premier King, ternauwernood aan den dood is ontsnapt toen de tribune van waar hij in Benaventura een openluchtbijeenkomst der liberalen zou toespreken, plotseling instortte. Hyzelf, de voorzitter der bij eenkomst, en de verschillende anderen, die na King zouden spreken, vielen mede met het instortend gevaarte, doch hebben zich blijkbaar niet ernstig bezeerd. o Een gepantserde spoorwagen De New-York Central Railway heeft 'n specialen waggon laten bouwen voor het vervoer van geld en geldswaardige papieren. Het is een gepantserde wagen, die bij een aanval door treinroovers kan worden verdedigd. Er zijn met dien wa gen proeven genomen, d.w.z. er is een proefaanval op uitgevoerd, waarbij 't bleek, dat de wagen uitstekend te verdedigen en zeer moeilijk aan te vallen was. Zoodra de trein tot staan wordt gebracht sluiten de ramen van den wagen zich automatisch en komen er stalen luiken voor. Is het avond dan wordt de ruimte om den wagen met zoeklicht verhelderd en kunnen de aanvallers gemakkelijk op de korrel wor den genomen door de verdedigers van den gepantserden waggon, die door kleine schietgaten hun geweren kunnen afschieten. De proef met den wagen van de New- York Central Railwy genomen slaagde zoo voortreffelijk, dat er nu voor allerlei maat schappijen 3000 van zulke in braak vrije postrijtuigen zullen worden gebouwd. Alle pogingen van de would-be aanvallers bij de proef om in den gepanserden wagen te komen mislukten te «enenmale. De revolutie in Brazilië Uit Londen wordt gemeld, dat in Brazillié aan de Amazonerivier de nieuwe revolutie zich uitbreidtde rebellen zou den den kabel tusschen Manaos en Paras hebben doorgesneden, terwijl de rivier oor logsschepen der regeering, die door de rebellen met artillerie zijn beschoten, zich in een hachelijken toestand moeten bevin den. o Een tempel binnen gedrongen Tijdens een Hindoesch feest te Janmasj- tami (Britsch-Indië) hebben fanatici 'n po ging gedaan om den tempel binnen te dringen. De politie vuurde op de fanatici. Een Indische magistraat, 20 politieagen ten en 9 der fanatici werden gedood. o Dreigende burgeroorlog in Chiua Een Reuter-telegram uit Sjanghai meldt Men gelooft dat er een burgeroorlog op het uitbreken staat tusschen de pro vinciën Tsekieng en Kiangsoe, wegens het feit, dat de Toetsjoen van Tsjekiang het gezag over het Chineesche arsenaal buiten Sjanghai en de Woerung-forten bij Sjanghai opeischt, terwijl de Toetsjoen van Kiangsoe beweert, dat deze plaatsen onder zijn gezag behooren te blijven. Het gevaar van den toestand ligt hierin, dat Sjanghai dichtby het mogelyk operatietooneel is gelegen. o e»wsto AuroMvoeoeagAMje VOOG c O.(ORATI3) Een wonder is het zoovéél en grooter eieren als de kippen leggen van CLEVELAND'S EGGSMEAL, droog ge voederd in Uw practischen. autoraatischen voeder bak, ze blijven doorleggen, trots den rui. De Knikens met Cleveland's Opfokvoeder droog ge voederd in Uw aut. kuikenvoederbakje zijn prachtdieren, geen enkele zieke en de vroegbroed leggen reeds iederen dag een ei. Aldus schrijven de pluimveehouders. Dit is echter volstrekt geen wonder; immers C.E. en C.O. be vatten de lichtverteerbare eiervormende stoffen en de Vitaminen noodig voor Binken groei en om dagelijks een ei te kunnen leggen. in zakjes van 5 K.G. 10 K.G. 25 K.G. 50 K.G. Cleveland's Eggsmeal f 1.60 f 2.90 f 5.90 f 9.90 idem met droogvoederbakf 11.90 Cleveland's Opfokvoeder f 2.50 4.25 f 8.95 f 17.50 m. kuikenvoederbak gratis Van 50 K.G, af franco naaste spoorstation of over 1 veer. (In geplombeerde zakken). Tegen inzending postwissel of bij Uw Leverancier bestellen. K V *E.£S A-OV KANT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5