over ook een commissie moet worden ge hoord. Thans neemt de raad dit ontwerp in behandeling, waarvoor de belangstelling zeer groot blijkt, want zeer veei publiek is aanwezig. Spr. hoopt dat de raad het ontwerp zakelijk zsl behandelen, zooals men dat hier in Herpt gewoon is te doen. Is er een onderwerp dat zakelijk behandeld kan worden dan is het dit wel. Spr. vraagt of een der leden hierover het woord ver langt. De heer v. Herpt zegt, dat als hij zich niet vergist dit onderwerp reeds in behan deling is geweest bij B. en W. en heeft dit college met twee tegen een stem ge adviseerd voor vereeniging. Spr. vraagt op welke gronden dit advies is gebaseerd. De Voorzitter antwoordt hierop dat B. en W. een brief hebben ontvangen van Ged. St. Na bespreking besloot de meer derheid van het college te kennen te ge ven dat de2e vereeniging wel wenschelijk wordt geacht met het oog op bezuiniging en vereenvoudiging der administratie. Tevens hebben B. en W. er bij vermeld om bij de vereeniging ook op te nemen Luttel- herpt en het gehucht de Hoeve niet. B. en W. hebben echter geen ontwerp van wet ontvangen, slechts een brief. De heer v. Herpt zegt dat als geen der andere leden iets heeft te zeggen over dit punt, hij dit wel wenscht te doen. In den regel wordt vereeniging van gemeen'en voorgesteld onder bepalingen, die in hoofd zaak overeenstemmen. Spr. wil thans de redenen aanvoeren die naar zijne meening voor deze plaats tegen vereeniging pleiten. Er wordt gesproken over samenvoeging van gemeenten die geacht worden niet krachtig genoeg te zijn om zelfstandig te bestaan. Iemand die met de plaatselijken toestand op de hoogte is, zal moeten toe ten toegeven dat dezen toestand hier niet aanwezig ismen behoeft daarvoor slechts te zien naar het machtig en grootsche bouwwerk dat in deze gemeente wordt voltrokken. »Een parochie die in 30 jaar f 60.000 bijeengaarde om op zich zelf te staan, kan niet geacht worden hiertoe niet krachtig genoeg te zijn. Het vloekt met het gezond verstand, een plaats die zooveel offers heeft overgehad om van Heusden gescheiden te zijn op lossen grond slag weer bij elkaar te smijten. Zij, die hier vereeniging voorstellen, voeren daartoe geen enkel deugdelijk motief aan en ieder vraagt zich af of zij wel op de hoogte zijn met den toestand van deze omgeving. Hoe komt men er toe te beweren dat Heusden. Herpt en Oudheusden, wat aard en opvatting betreft een natuurlyk geheel vormen. Iedereen weet toch wel dat dit niet zoo is. In Heusden heeft men den vrijen Zaterdagmiddag die kent men hier niet. Heusden heeft zomertijd, Herpt de zonnetijd, hieruit blijkt toch voldoende dat aard en opvatting niet gelijk zijn. Verder wordt voor vereeniging aangevoerd, vereenvoudiging van administratie is er echter eenvoudiger administratie denkbaar dan in een plaats als Herpt wordt gevoerd. Steeds heeft Herpt Burgemeesters gehad uit hun midden gesproten die aard en opvatting der ingezetenen deelden. Zal Herpt bij Heusden komen dan zal deze laatste gemeente steeds in de minderheid zijn, iets wat voor de plaats niet bevordelijk kan zijn. Zijn er nog wettelijk gronden aan te voeren dan is er iets voor vereeniging te zeggen, doch beziet men den wettelijken toestand, heer de Saint-Hyrieix zijn onrust ver bergen, en hij dacht er niet aan om te zeggen, waarom hij kwam, ofschoon de steun van de zijde van den broeder hem zeer welkom was. De diplomaat koos een ander onder werp van gesprek. Hij hernam op schertsenden toon Wel, meneer de Kerlor, ik hoop, dat u niet zoo ongelukkig bent dan ik. Waarom? U ziet hier een man voor u, die 50.000 francs heeft verloren, of die ze beschouwt als verloren. Georges richtte het hoofd op in ge spannen aandacht. Maar vervolgde Firmin glimlachend, dat doet mij niet bovenmate aan. De reden daarvan is, dat ik me zeker in schitterend gezelschap bevind. U hadt fondsen. In de Algemeene Kredietbank van het Westen, zooals iedereen. Die Ronan- Guinec was in de mode met zijn bank. Ik heb gedeeld in de algemeene aan bidding. En u? Georges zou volstrekt geen behoefte hebben gevoeld om in gewone omstan digheden den heer de Saint-Hyrieix met zijn zaken op de hoogte te brengen maar de broeder van Carmen achtte het zijn plicht om nu te spreken, nu hij kon vermoeden welke plannen de buur man had. Wij verliezen meer dan u, zeide hij, het hoofd schuddende met een verdrietige uitdrukking, (Wordt vervolgd). dan ziet men dat Heusden aan de noorder- lijke zijde, de Maas heeft er verder geheel is ingesloten door wallen waarachter tevens nog breede grachten. Hieruit mag als vaststaand worden aangevoerd, dat Heusden op zichzelf is aangewezen. Het moet een ieder de overtuiging geven dat plaatsen die roet Heusden worden vereenigd aan ver- waarloozing zuilen worden prijsgegeven. Heusden heeft geheel het aanzien van een stad, de te vereenigen gemeenten zijn dor pen met uitsluitend boerenbevolking. Levens wijze enz. zijn verschillend en kunnen door vereeniging niet in overeenstemming worden gebracht. Slot in het volgend nummer. Forster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Droevig einde Een treurig voorval wordt gemeld uit Luidswolde, gemeente Marum. Een kind van K. T. kwam bij regenachtig weer thuis uit school met meerendeels natte kleeren. De jongen trok die uit, in zoover dat noodig was en zou ze op een lijn binnenshuis te drogen hangen. Daar hij niet spoedig terugkwam, werd naar hem omgezien en weldra vond men hem, doch hoe Met den hals op de lijn en het hoofd voorover hangende. Bij onderzoek bleek, dat hij was overleden. Ongelukken De wielrijder A. B., uit Vlissingen, is bij Oostkapelle bij het uitwijken voor op den weg loopende personen onder een vrachtauto gekomen. Hij kreeg een wiel over een been, dat ernstig werd verwond. Te Eede (Z.-Vlaanderen) is een man van een wagen gevallen, juist met het zitvlak in een hooivork, welke hem diep in het lichaam drong. Hij is in beden kelijke toestand naar het ziekenhuis te Brugge vervoerd. Een fietsrijder te Apeldoorn, had het zoontje van den heer G. achter op zijn bagagedrager gezet en reed zoo in flinke vaart door de Brinklaan tot bij den Wa- terlooschenweg. Hier moest hij plotseling zoo sterk remmen, dat het jongetje door den schok achterover op de keien viel en het bewustzyn verloor. Een dokter con stateerde hersenschudding. Autobns gekanteld Op den Rijksweg tusschen Soest en Amersfoort is een autobus gekanteld, door dat er een achterwiel afliep. De bus kwam terecht tegen een met een paard bespan nen wagen, met kisten eieren, bevracht. Door den schok brak het lemoe#? van den wagen en het paard sloeg op bol, eenige kisten vielen van den wagen en> een zeer groot aantal eieren brak. Van den autobus waren aan één zijde aile ruitan gebroken. Een passagier liep een lichte verwonding op. Zonderlinge gast In het restaurant E., te Hoensbroek, maakte een bezoeker, flinke' verteringen. Hij at en dronk goed en toe n hij blijk baar verzadigd was, stapte bij op en ver trok. De dochter des huizes verzocht hem te betalen. In plaats van geld haalde de sinjeur een revolver voor den dag, waar mee hij mej. E. dreigde. Deze vluchtte naar binnen en de sinjeur zajg de kans schoon, om aan den haal te gaa n. Griezelige vondst Bij werken voor den aanfeg; van een trambaan moest ook een deel der voor malig wallen voor Retranchement worden afgegraven. Daarbij zijn 6 mensr.helijke geraamten gevonden, die sanr me n ver moedt, afkomstig zijn uit dt>n tijc', toen bij Retranchement, dat esn versterking is geweest, aan den mond van het voormalige Zwin, zeeslagen werdea geJeiverd, in het begin der 17de eeuw. Noodlottige ral Te Ubbachsberg, in Limbui 'g, is Vrijdag morgen de 24 jarige J. B. vt tn een vracht auto gevallen. Hij kwam zt >o ongelukkig op den grond neer, dat hij binnen enkele oogenblikken dood was. Verdronken Overboord geslagen en verdronken. Op de Noordzee is de schipp er K. van den Urker botter »U. K. 164« over boord geslagen en verdronken. Groote brand te Bergen op Zoom Zaterdagavond, toen heel Bergen op Zoom feestvierde ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, teekende zich omstreeks half twaalf de lucht fel rood. Het bleek spoedig, dat de groote zagerij en kistenfabriek aan den Parallelweg, langs de Zeeuwsche spoorlijn in lichte laaie stond. De gebouwen en de loodsen, waarin de machinerieën en een groote voorraad hout aanwezig waren, waren door het vuur aangetast. De brandweer bepaalde zich eerst tot het nat houden van de belendende perceelen, w.o. de groote bierbrouwerij van de firma Asselbergs Co. Dank zij de gunstige windrichting, bleven deze be lendende gebouwen dan ook gespaard. Met talrijke stralen werd het vuur bestre den, doch van een behoud van de hout zagerij en de kistenfabriek was geen sprake. Omstreeks twee uur was men den brand zoover meester, dat men voor uitbreiding niet behoefde te vreezen. Tot ver in den omtrek werd de vuur gloed waargenomen. De geheele hout- voorraad werd een prooi der vlammen. De nog nieuwe machines zijn door het vuur geheel vernield, terwijl de gebouwen tot op den grond toe zijn afgebrand. Op het terrein bevonden zich burg. Stulemeijer, de beide wethouders Verlinden en Asselbergs en andere autoriteiten. Eerst Zondagmorgen om 8 uur kon de laatste brandspuit inrukken. De schade beloopt ongeveer f 100.000 en wordt slechts gedeeltelijk door verze kering op beurspolis gedekt. Naar men verneemt zijn tengevolge van dezen brand 25 werklieden werkloos ge worden. Verdronkon Aan de Waalkade te Nijmegen is een kleine jongen, die zat te visschen, te water geraakt en verdronken. Begrijpelijke kooplust Te Amersfoort zijn aan het postkantoor ruim 12000 belastingplaatjes verkocht, waarvan meer dan 1000 op Vrijdag 1.1. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. De WelEd. Gestrenge Heer Mr. C. W. van Ommeren, kantonrechter alhier, ontving Zaterdag van Z.Exc. deri Minister van Justitie telegrafisch bericht dat hij werd aangewezen tot waarnemend kantonrechter van het Kanton Gorinchem. Wy wenschen den heer v. Ommeren van harte geluk met deze bijzondere on derscheiding en meenen daarmede ook tevens Heusden te mogen feliciteeren, omdat er naar onze meening de gevolgtrekking uit mag worden gemaakt, dat de Minister zijn voornemfen om het Kantongerecht van Heusden op te heffen heeft laten varen. Dinsdagavond bracht de «Heusdensche Harmonie« in verband met deze benoeming een serenade. Al spelende had een zoontje van den werkman B. van de gasfabriek het ongeluk nabij de Buitensocieteit van den hoogen muur der stadswal te vallen. Met gebroken been en ernstig bezeerd gezicht werd het kind opgenomen en naar het R. K. Gasthuis gedragen. De prijzen van het Barak Concours ten bate der »Heusdensche Harmonie*, zijn behaald door den heer J. Franco met 68 punten, de le prijs (klok) en A. Remie de 2e (Wagner beeld) met 42 punten. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1924, Ingelegd f 19303,21. Terugbetaald f16941.49. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9554. Zondagavond gaf de «Fanfare der H. Familie« haar aangekondigd zornercon- cert, met het oog op het minder gunstige weer, in het Patronaatsgebouw. Een tiental nummers werden goed ten gehoore gebracht en gaven blijk van goede vorderingen. Maandagavond gaf de fanfare een concert op de Vischmarkt ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Andel, Het concert dat Zaterdag we gens het slechte weer niet heeft plaats gehad is nu uitgesteld tot Vrijdag a.s. 12 September. Almkerk. In den avond van Donder dag 7 Aug. waren in ons dorp twee zwer vers, die voorgaven Zeelieden te zijn, zij vertelden o.a. dat zij schipbreuk geleden hadden, en door kou vatten had een hun ner de jongste, die een Belg was, long koortsen gekregen en werd op genomen in een ziekenhuis. Daar zij neefs waren, lieten zij elkaar niet in de steek, en na 7 weken werd hij ontslagen uit het zie. kenhuis, en toen zij vernamen dat hun schip vertrokken was, naar Antwerpen, en dat het vandaar den 24 Aug. zou ver trekken naar Azië, begon hun zwerftocht, zonder geld, of goed (want dit alles was, op het schip achter gebleven,volgens hun zeggen). De jongste neef zag er nog ziek- kelijk uit, rilde af en toe van de kou, en had erge zeeren voeten, zij lieten de poli tie en al de omstanders, hun papieren zien welke in orde bleken. Zij kwamen dien dag van Zeist gewandeld. Met barmhartig heid bewogen, liet ze de vrouw van A. J. P. binnen komen, en gaf de zwervers te eten, daarna werd eene collecte ge daan welke f3.opbracht. Daarna werden zij door de Autobusdienst «De Onderneming» te Wijk welke hier juist was, en twee uur moest wachte bij Café Dekker, Gratis naar Dussen gebracht, waar zij een goed onderkomen vonden bij zekere de De wit, en na smorgens gege ten te hebben ontvingen zij van den Bur gemeester dier gemeente reisgeld waarna zij hun reis vervolgden, het zoontje van A. J. P., die was mee gereden naar Dus sen, gaf op hun verzoek het adres van zijn vader zij zouden dan den afloop en aankomst melden. Onderstaande bericht werd heden ont vangen. Beste Heer er» Mevrouw 1 Vertrek heden met mijn schip naar Oost-Azië en deel u mede, dat mijn neef Albert den 21 dezer maand tengevolge van een hevige bloedkoors in 't het ziekenhuis te Antwerpen is overleden. Hij was te goed voor deze Wereld. Ik spreek u en allen, welke ons tweeën hebben geholpen mijn hartelijkstendank uit, en zeg u en allen hiermede tot ziens «Vaarwel*. Ik zal ook van een andere plaats wel een kaartje aan U sturen. Met beste Groete aan u veertienjarig zoontje, verblijf ik u dankschuldige. Jan Carel Frederik Denker Kok en Bakker op Zee. Antwerpen den 24 Aug. 1924, Vrijdag j.l. had het zoontje van den gem. veldwachter alhier het ongeluk van een paard te vallen, zoodat hij een arm brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zal op 9 Sept. a.s. door de Erven J. van Nelle van Rot terdam in het «In§tituutlokaal« te Nieu- wendijk (gem. Almkerk) een reclameavond met lichtbeelden worden gehouden. De gemeenteraad van Almkerk heeft 2, zoo noodig 3 lokalen der openbare school ter beschikking van de Herv. Schoolver- eeniging aldaar gesteld. Ammerzoden. Zondag 7 September des n.m. te half zes, zal door de Konink lijke Harmonie «Apolle* uit Kaatsheuvel, een groot concert worden gegeven in den tuin van het café «De Hopwaag*. Dit concert werd door «Apollo*, welwillend aangeboden aan onze fanfare «St. Cecilia* als blijk van wederzijdsche sympathie. Er is zorg gedragen voor een rijk pro gram, zoodat ieder muziekliefhebber een genotvollen avond te wachten staat. Beneden-Langstraat. Met den oogst der granen is het dit jaar een en al suk kelen. De rogge is nog eenigzins redelijk binnengekomen, maar met de haver ging dat al veel slechter, terwijl tarwe nog voor een aanzienlijk gedeelte op het land staat door te schieten, waardoor deze zooal niet waardeloos, dan toch haast onbruikbaar wordt. Men kan dan ook gerust zeggen, dat een slecht oogstweder nog erger is dan een slecht gewas. De aanhoudende zware regens worden ook zeer nadeeling voor de aardappelen, zoodat er op een goed kooperen tijd nog niet valt te rekenen. Drnnen. De gemeenteraad heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken voor vereeniging van deze gemeente met Elshout. Eethen. Belanghebbenden worden er op gewezen dat de najaarskeuring van springstieren zal worden gehouden o.a. te Heusden op 19 September a.s. des nam. 1 uur en te Almkerk eveneens op 19 September a.s. des nam. half 5 uur. Zij die nadere inlichtingen wenschen knnnen deze ter gemeente-secretarie bekomen. 's Gravenmoer. Al kwam het niet bepaald tot feestelijkheden, toch is de Koninginnedag ook hier niet onopgemerkt voorbij gegaan. Maandagavond gaf het fanfarecorps op de muziektent eenige num mers ten beste, wat eene massa raenschen op de been bracht. Hedel. Voor de tweede maal hebben Ged. Staten van Gelderland geweigerd hun goedkeuring te verleenen aan het besluit van den raad betreffende de kortingen voor pensioen op de salarissen der gemeenteamb tenaren De raad heeft besloten, zich er niet bij neer te leggen. Herpt. Zaterdagmorgen viel de voer man Andr. de V. melkrijder van Haarsteeg, terwijl hij een ledige bus van de kar wilde nemen, achterover op zijn hoofd van de kar. Bewusteloos werd hij in een na burig gebouw binnengedragen, waar al spoedig dokter Auër uit Heusden aanwe zig was, die een hersenschudding consta teerde. Per brancard werd hij overge bracht naar het St. Antoniusgesticht te Heusden. De gemeenteraad van Herpt en Bern heeft zich met 4 tegen 2 stemmen uitgesproken tegen de vereeniging van deze gemeente met Heusden en Oud-Heusden. C Maandagavond is een bijeenkomst gehouden van alle ingezetenen om een be spreking te houden over de vereeniging met Heusden. Zeven candidaten, die beslist tegen ver eenigen zijn werden aangewezen. Meeuwen. De fanfare «Kunst en Vriendschap* alhier, hoopt deel te nemen aan het op Vrijdag 5 September a.s. te Meteren te houden Muziekconcours en wel in de le Afdeeling. Sleeuwijk. Woensdag avond j. I. hield de hervormde zangvereeoiging haar derde jaarvergadering waarbij tevens de Heer H. A. v. d. Giezen wegens vertrek als voorzitter aftrad. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld J. Stout, voorzitterH. Dekker, secretarisG. Lievaarf, penningmeester P. Sterrenburg, vice voorzitter J. v. Pelt, vice secr. penningmeester. Den vertrek- kenden voorzitter werd een prachtig cadeau overhandigd, terwijl hem tevens het eere lidmaatschap der vereeniging werd aange boden. Getroffen aanvaardde hij deze be wijzen van erkentelijkheid en vriendschap. Sprang. Het voor een paar jaar ge leden opgerichte Mannenkoor «Volharding* 't welk de eerste jaren een tijdperk van bloei door maakte is heden, wegens het geringe aantal werkende leden, zeker ten spijt der rauziek-liefhebbers ontbonden. De 2j-jarige A. Buwalda had het ongeluk bij het spelen in de huiskamer te vallen waardoor hij zijn dijbeen brak. De ontboden geneesheer Dr. J. v. d. Meulen aehtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Tilburg noodzakelijk. Men deelt ons mede dat er voor nemen bestaat om alhier te komen tot oprichting van een tweede Chr. gemengde Zangvereeniging. Een voorloopig bestuur is gevormd 't welk zich met de voorberei dende maatregelen heeft belast. Heden (Woensdagavond) wordt daartoe een ver gadering gehouden in het zaaltje van den Chr. Volksbond. Ter herdenking van den verjaardag van H.M. de Koningin werden door de kinderen uit verschillende buurten optochtjes door de straat gemaakt met vlaggen ver sierd wagentjes, hoepels enz., ook werden onderling kinderspelen uitgevoerd waarbij nog aardige prijsje behaald werden. Den geheelen dag heerschte onder de jeugd een jolige stemming. Gedurende de maand Augustus werd aan het hulppostkantoor alhier op het Rijkspostspaarbank belegd f 1879.40 en terugbetaald f 4108. Veen. Zaterdagmiddag werd alhier door de schoolkinderen het oranjefeest gevierd. De lucht voorspelde niet veel goeds en hebben de kinderen ook niet gehad wat hun bij mooi weer was toege dacht. Het bestuur der oranjevereeniging heeft toch zooveel mogelijk haar best gedaan om de jeugd flink te onthalen op chocolade, krentekoeken, kwatta enz. Ook de ver schillende kinderspelen liepen naar omstan digheden goed van stapel en het talrijk aanwezige publiek scheen de buien te trotseeren om vooral het mastklimmen en cadetjes happen goed te bezien en ging dit zeer gezellig in hun werk. Na een optocht, vergezeld van het mu ziekkorps «Wilhelmina*, door de korn der gemeente werd aan het schoolplein halt gehouden en konden de verschillende pryzen worden uitgereikt. Ook niet- prijswinners kregen een souvenir. Ofschoon het weder den geheelen middag zelfs tegenwerkte mogen we toch constateeren dat de oranjevereeniging aan 170 kinderen een aangenamen middag heeft bezorgd. In de Vrijdag gehouden vergade ring der 7 leden van de Commissie als bedoeld in art. 131 der Gemeentewet werd met algemeene stemmen besloten niet over te gaan tot vereeniging met de gemeente Wijk en Aalburg. Geen der leden droeg de overtuiging, dat bedoelde annexetie in de toekomst eenig finantiee! voordeel kan aanbrengen voor deze gemeente. Alle pogingen zullen dan ook in 't werk worden gesteld voor de werkwijze, dat de de gemeente Veen op zich zelf kan blijven. 1MBn III I I Iir I I I ni mm .yi u.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2