Tme&e Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 4429. woensdag 3 September BEHOORENDE BIJ HET Vervolg vergadering van de Commissie van advies over het Wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Wijk en Aalburg met Veen, gehouden 27 Aug. 1.1. En voorts. Wie heeft die woningbouw op zijn verantwoording, die door ieder een gesignaleerd wordt als veel te duur, ondoelmatige steenklompen, volstrekt niet passend bij de Wijksche bewoners en slecht passend in het Wijksche kader? Men kan dan de bekrompenheid en behoudendheid der ouden verachten, maar wij zuchten inmiddels onder de wijsheid der nieuwen. Immers, die vroeger nooit een cent behoefde te be talen, moet thans ook die zich haast zwart betalen. En 't moet maar eens duidelijk gezegd: dat wij ons eigen graf delven. Ik zeg zeg dit zonder persoon lijke bedoelingen, alleen om de waarheid te dienen en nuchteren de zaken te bezien. Als dus 't rapport onjuist is, en wél juist, waartoe B v. Wijk's rapport con- cludeerd, waarbij eerder f2000 nadeel; wat wij wel moeten aannemen, daar de Raad zwijgt op zijn aanklacht, wat komt er dan van de gemeente terecht bij vereeniging? Wat toch is het geval Veen verkeert al sedert jaren in nood. Komt elk jaar nu reeds plm. f 2000 te kort; of dat stuk nu Veen of Wijk heet, dat te kort blijft, dus Wijk kan voor Veen opdokken. Dan heb ik met opzet aangehaald, electrisch licht en woningbouw. Het net te Wijk geeft nu reeds een verlies van plm. f6000 per jaar. Te Veen is een deel der bevolking dat electrisch licht eischt. Goed. Stel aanlegkosten f 20,000. Verder is herhaaldelijk erkend, de drin gende noodzakelijkheid van woningbouw. Stel f 20,000, totaal dus f 40,000. Veen heeft destijds geweigerd het elect, licht, omdat het niet te betalen was, dat was wijs. Wie gelooft nu, dat in dezen tijd dat deel wél rendabel zou zijn, immers niemandWaar zijn dan al de licht verbruikers, als ze gezamenlijk geen cent belasting meer kunnen op brengen? Wie moet dan die te korten betalen En 't zou toch op den duur onbillijk zijn 2 deelen der gemeente (Aalburg en Wijk) wél woning en licht te geven en één deel (Veen) niets. Dat was immers niet vol te houden en on rechtvaardig tegenover Veen. Dan heeft Veen evenveel recht. Men zou anders van Veen een bastaardzuster maken. Dat ware eene voortdurende schade, nooit vol te houden en een bron van veel ver deeldheid. Of ik dan niets voel voor de de hoogere bedoeling der wet, n.l. dat wij elkanders lasten behooren te dragen, of ik neen zeg op de spreuk Ben ik mijn broeders hoeder Dat zij verre Daar voel ik alles voorDoch is er een grens n.l. zelfbehoud. Waar ik eenerzijds heb aangetoond de goederen van anderen niet te willen aantasten, acht ik mij anderszijds niet verantwoord, als ik als afgevaardigde dièrzelfde ge meente lichtvaardig zoude verzwijgen, wat naar mijn beste weten de gevolgen kunnen zijn tot hunne schade, tot meer dere lasten. Waren het financieel on geveer gelijkwaardige gemeenten, zooals bijv. te Genderen, Meeuwen en Dronge- len het geval was, dan acht ik veree niging wel gewenscht. Wijk heeft wel een ton schuld, doch bezit daarvoor het net, heeft eigendommen en nog al ver schillende dikke belastingbetalers. Veen daarentegen heeft weinig eigendommen die allen belast zijn. Eindelijk nog dit: Wenschte Veen zelf vereeniging, dan was er nog wat voor te zeggen. Maar naar algemeen gehoord wordt, stelt Veen er zich vierkant tegen en waarin de wet staat dat de aard en de werkkring der bevolking ongeveer gelijk is, con stateer ik dat dit juist heelemaal niet waar is. De bevolking uit Veen is een bewegelijke negotianten bevolking, de Wijksche bestaat uit een overheerschend landbouwvolk, terwijl de mentaliteit der Veenschen zóó geheel anders en zoo weinig gelijkend op de Wijkenaars, dat het moeilijk zou zijn in het Land van Heusden en Altena weer 2 ongelijksoor tige eenheden bij elkaar te passen. 'tMoet der commissie wel duidelijk zijn, dat ik tegen vereeniging stem, wat niet zeggen wil, dat ik me verbeeld al leen de wijsheid te bezitten. Ik stel vertrouwen daarentegen in het wijs be-missie daarom juist een begrooting leid der Staten, die gehoord deze mijne wenschte te zien. bezwaren, zeer zeker zullen doen wat De heer Sluijmers verklaart voor ver- het algemeen belang eischt. eeniging te zijn, omdat er naar zijn mee- Ik voel veel voor dat deel der stroo- ning door vereenvoudiging van admini- ming in de 2e Kamer, die oud-histori- stratie enz. voordeel in moet schuilen en sche toestanden wil bestendigen, ook in een grootere gemeente ook beter hare dit opzicht, om een Wijksche ouder- wetsche uitdrukking aan te halen: „de oude palen niet verzetten", mits daar tegelijk ook waargenomen wordt, dat de oude palen niet vermolmd, doch gezond eiken wagenschot blijft (aldus Dr. Kuiper). Hiermede is de beer v. d. Maaden aan het eind van zijne rede en zegt de heer Sluijmers dat hij meent, dat men aan een begrooting niet veel zou hebben. De heer v. Wijk merkt op, dat men dan de cijfers had kunnen vergelijken, ook de heer v. d. Mooren betreurt het dat aan het verzoek om een ontwerp begrooting niet is voldaan. Hierop wordt met op een na alge- meene stemmen instemming betuigd met het door den heer v. d. Maaden gelezene. De heer Sluijmers stemde tegen. De heer van Wijk zag toch gaarne opgenomen dat de Ebbe gescheiden bleef van de gemeenschap. Ged. Staten heb ben reeds herhaaldelijk besluiten goed gekeurd waarbij uit het Ebsfonds gelden werden beschikbaar gesteld ten behoeve der afdeeling Aalburg. B.v. is uit het Ebsfonds ten behoeve van Aalburg een brandspuit aangeschaft, f 15000 beschik baar gesteld ten behoeve der Coöperatieve Landbouwvereeniging, die gebleken is van groot nut te zijn, want zij heeft reeds een omzet van 10.000 ton en is nog voor veel uitbreiding vatbaar. Ver der voor woningbouw f20.000, gratis lichtpunten, allen feiten, die er voor spreken dat ook bij Ged. Staten de overtuiging bestond, dat de Ebbe behoort aan de afdeeling Aalburg en is een bij zondere afdeeling. De heer de Graaff zou art. 2 aldus willen lezen Alle bezittingen, lasten en verplichtingen der opgeheven gemeente gaan over op de vereenigde gemeente Wijk, met dien verstande het eigendom der gemeente, afdeeling Aalburg, buiten de gemeenschap blijft zooals reeds sinds meer dan 100 jaar is geschied. De heer Krop vindt het heel mooi en aardig de Ebbe aan Aalburg te laten, toch als men toch vereenigt, beteekent dat een groote strop en schade en als men de voordeelen achterbak houdt, krijgt men ten slotte niets dan nadeelen. De heer v. d. Maaden merkt op, dat hij daarom juist tegen de heele boelis. De heer v. d. Mooren vraagt of met het voorstel van het commissielid de Graaff het heele wetsontwerp staat of valt. De heer Krop merkt op dat buiten het Eb de vereeniging zooals uit het raadsverslag blijkt een strop van f2000 per jaar beteekent. De heer v. d. Mooren zegt dat het be zuinigingsrapport spreekt van een voor deel van f 6000 buiten het Eb, is dat voordeel werkelijk te behalen dan zou spr. voor vereeniging zijn, want dan be teekent dit een groote bezuiniging. In de raadsvergadering zijn echter de voor deelen bestreden en kwam men tot een nadeel van f 2000. Is dit zoo, en het komt spr. voor dat het zoo is, anders zouden de cijfers bestrijding hebben ge vonden, dan kan men niet anders dan tegen de vereeniging zijn, want dan zou Wijk en Aalburg het tekort van Veen alleen moeten dekken. De Voorzitter meent dat men te Veen blij mag zijn als het tekort daar niet grooter wordt Nu heeft men daar aan Mej. Blankers nog een flinke belasting- betaalster, gaat echter ook deze weg dan wordt het te kort nog grooter, want zeer waarschijnlijk gaan hare bezittingen dan voor een groot gedeelte buiten de ge meente. De heer Krop merkt op dat de gemeenteontvanger van Veen ook nog op wachtgeld komt en dus het nadeelig saldo met f 1000 wordt verhoogd. De heer v. d. Mooren zegt, dat het bezuinigingsrapport is opgemaakt door iemand die waarschijnlijk voor vereeni ging is, terwijl de bestrijding geschiedt door iemand die er tegen is. De heer de Graaf meent dat men dit niet mag zeggen. De heer v. d. Mooren zegt dat bij de bestrijding wordt aangenomen dat geen der ambtenaren in de een of andere be trekking terug komen, als dat zoo zou zijn dan zou de schadepost zeker groot worden. De Voorzitter zegt dat het nog in het duister ligt of een der ambtenaren in de een of andere betrekking zal terug komen. De heer v. Wijk, dat B. en W. het rapport hebben opgemaakt en deze dus zedelijk verplicht waren geweest het te verdedigen. De heer v. d. Mooren, dat hij eerst voor vereeniging was, doch na het raads verslag te hebben gelezen, er niet meer voor kan zijn. De heer de Graaff, dat de com missie in hare eerste vergadering toch tot dezelfde conclusie was gekomen als het raadslid v. Wijk. De heer v. d. Mooren, dat de Com- belangen kan voorstaan dan een kleinere. Hierop wordt het voorstel van den heer de Graaff om art. 2 te lezen, als bovenstaand door ons reeds is aange geven, met algemeene stemmen aange nomen. De heer v. Wyk zou het Commissielid Sluijmers willen vragen met welke cijfers hij de voordeelen kan aantoonen. De heer Sluijmers zegt dat hij daar voor het bezuinigings rapport van B, en W. neemt, was dit niet goed, dan zou het niet zijn toegezonden. De heer v. Wijk voert hiertegen aan dat de bestrijding van het rapport niet is weerlegt, daardoor lijken hem de voor deelen zeer twijfelachtig. De heer Krop stemt dit toe, de ont werpers van het rapport hadden daar tegen op moeten komen. De heer v. Wijk vindt den aanleg flink, is er te bezuinigen, dan vereenigen, hij moet het echter betreuren, dat B. en W. hun rapport niet hebben verdedigd en het raadslid van Wijk in het publiek geen ongelijk heeft gekregen. Eveneens moet hij het betreuren, dat, als er f2000.nadeel voor de gemeente uit voortvloeit men dan toch vóór stemt. De heer Krop noemt dit volkomen waar. De heer v. Wijk vindt het heel mooi de lasten van Veen te helpen dragen, als het Wijk maar geen geld kost. De heer v. d. Mooren meent, dat als de aangevoerde f2000.nadeel, te vinden waren uit vereenvoudiging van admini stratie er dan nog iets voor vereeniging zou zijn te zeggen. De heer Krop zegt, dat. als de Ebbe in de gemeenschap komt de vereeniging dan eer een verbittering inplaats van een vereeniging zal worden. Het wetsontwerp wordt hierop in stemming gebracht. Voor stemde alleen de heer Sluijmers, de overige heeren tegen. Hierop sluit de Voorzitter de vergade ring. Noot. In het opgenomen gedeelte, heb ik den heer Krop laten zeggenhet is in het algemeen dat de Ebbe in de gemeenschap komt, dit moet zijnis het in het algemeen belang, enz. Verslaggever. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Woensdag 27 Augustus, n.m. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer J. W. Egberts. Secretaris WelEd. heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de heer Snoek. De Voorzitter opent de vergadering als naar gewoonte met gebed, en ver zoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarin wordt medegedeeld, dat eene kleine wijziging van meer administratieven aard in de begrooting dienstjaar 1923 moet worden aangebracht, hieraan zal worden voldaan. Een schrijven van de bewoners van de Achtersteeg alhier, waarin zij den Raad verzoeken, maatregelen te treffen, om aldaar een betere watervoorziening te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. ter plaatse een onderzoek is ingesteld. (Reeds eerder werd dit adres in den Raad behandeld) het resultaat van dit onderzoek was, dat aldaar geen watergebrek is, zoodat B. en W. in deze met geen voorstel komen, dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans is aan de orde een ingekomen schrijven van de Elec. commissie alhier, aangaande het verstrekken van 2 gratis lichtpunten voor nieuw gebouwde wonin gen, de commissie adviseert in haar verslag, geen gratis-lichtpunten te ver strekken. De heer Verschoor vindt het onbillijk dat zij, die nog niet in de gelegenheid waren geweest gratis-lichtpunten te ont vangen, daarvan nu zij vragen, worden buiten gesloten. Spr. acht de weigering niet in 't belang der gemeente. De Voorzitter zegt, dat toen de gratis lichtpunten verstrekt werden, dit als reclame-middel voor het bedrijf moest worden beschouwd, doch deze was tijdelijk. De heer Verschoor vindt deze behan deling, gemeentenaren aangedaan, toch onbillijk. De Voorzitter ziet daar niets geen onbillijks in. Weth. Ottevanger zegt, wanneer nu gratis-lichtpunten gegeven worden, dan zal er aan de nieuwe aansluitingen de eerste 4 jaar geen voordeel voor de gemeente zitten. Spr. zegt, zij die nieuwe woningen bouwen moeten het licht zelf maar aanleggen. De heer v. Leeuwen is van oordeel, dat de lijn niet te strak moet worden aangehaald, en zou met 't oog op de minder gegoeden, den middenweg willen bewandelen. Weth. Ottevanger zegt, dat waarover de heer v. Leeuwen spreekt, in 't verslag van de Elec. commissie wordt weerge geven. De heer de Jong acht het toch in 't belang der gemeente te zijn, zooveel mogelijk aansluitingen te verkrijgen. Spr. zegt dat het, het eerlijkst is om een ieder tot aansluiting in de gelegen heid te stellen met de 2 gratis-lichtpunten. Het voorstel van B. en W. is, geen gratis-lichtpunten te verstrekken. De Voorzitter zegt, dat over dit onder werp al voldoende is gesproken en vraagt of een der heeren stemming verlangt. De heer de Jong meent, dat het beter zou zijn zonder stemming tot overeen stemming te komen. De heer Verschoor zegt, dat er al zooveel besluiten zijn genomen, en dat spr. nu voor dit onderwerp nog niet rijp genoeg is, en kan ook niet begrijpen dat Ant.-Rev. Raadsleden een dergelijk onbillijk besluit kunnen nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om eene geldleening, groot f 1800, binnen deze gemeente te plaatsen. De Voorzitter deelt nog mede, dat eene overeenkomst tot plaatsing van deze geldleening buiten de gemeente niet is tot stand gekomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten eene geldleening tot genoemd bedrag binnen deze gemeente te plaatsen, tegen een rente van 6 pCt. De kostende prijs per leerling der O. L. School wordt hierna nader vastgesteld op f9.11. Op de voordracht van leden voor het College van Zetters worden geplaatst de heerenlste A. GroeneveldP. L. Koekkoek 2de P. v. d. Wal en T. Colijn. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W., om aan de Herv. School- vereeniging alhier, als schoolruimte be schikbaar te stellen 2 of zoo noodig 3 lokalen der O. L. School. Door verschillende leden worden aan den Voorzitter over een en ander in lichtingen gevraagd, o.a. over de speel plaats en of de woning eigendom dei- gemeente blijft (waar thans het Hoofd der school inwoont) enzwelke door den Voorzitter worden beantwoord. De heer Verschoor stelt voor een strook grond ter breedte van 1 meter langs de speelplaats der Herv. School in eigen dom te houden. Daar langs kan dan het Gymnastieklokaal worden bereikt. Dit voorstel wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Bij de gebruikelijke rondvraag maakt de heer v. Leeuwen den Voorzitter attent op de slordige afwerking van den aan leg van het licht in de Raadszaalde gaten in de muren zijn nog steeds niet gemaakt. De heer de Jong zegt, dat dit onsierlijk staat en stelt voor bij de eerstvolgende schoonmaak hierin te voorzien. Ook merkt de heer v. Leeuwen op, dat de balie in de Raadszaal nog niet is verplaatst. De Voorzitter zegt, met de opmerking van den heer v. Leeuwen rekening te zullen houden. De heer Koekkoek verzoekt den Voor zitter den waterstap aan de Almkade, welke stuk is, te laten opmaken. Daarin zal voorzien worden. De heer v. d. Wal vraagt, ot reeds aan het gemeentebestuur van Giessen geschreven is over de vergoeding voor de 2 lichtpunten van de liehtverbruikers aan den Giesseneng. De Voorzitter zegt, dat er direct werk van gemaakt is. De heer Donker wenscht eenige ver betering aan de Voorsteeg. Ook hierin zal voorzien worden. De heer v. d. Meijden vraagt, of het mogelijk is een paai van het Elec. net welke geplaatst is nabij de woning van Van Oord aan den Ippelschendijk en waarvan Van Oord veel last ondervind wanneer hij zijn erf op- of afrijdt, deze te verplaatsen. De Voorzitter zal deze zaak aan de Elec. commissie toevertrouwen. De heer de Jong zegt, dat een plank gelegen over het dorpsriool door een auto is stuk gereden. De Voorzitter zal hierna laten kijken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Donderdag 28 Augustus v.m. 10 uur O. T. Edelachtb. Heer R. J. van WelEd. Heer J. Timmermans, alle leden behalve de heer Voorzitter Doveren. Secretaris Aanwezig A. 't Lam. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van het gebed, hierna leest de Sec retaris de notulen der vorige vergadering die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Rekening Gezondheidscommissie te Heus den, het bedrag dat de gemeente Veen heeft bij te dragen is bepaald op f58,32. Deze rekening wordt goedgekeurd. Begrooting 1925 Gezondheidscommissie. Hierin is het bedrag dat Veen heeft bij te dragen bepaald op f50,15. Deze be grooting zal later bij de behandeling van de gemeentebegrooting worden afgehandeld, De Secretaris deelt mede nog twee stuk ken te hebben, die nog niet in behande ling zijn geweest by B. en W. nl. het schrijven van het Rijksbureau voor advies bij Woningbouw en een schrijven van de Vereeniging voor Monumentenzorg inzake reparatie van den toren. De Voorzitter vraagt of de beeren ver langen dat deze brieven thans behandeld worden. De heer Smits zou omtrent den toren wel iets naders willen weten. De heer v. d. Pol meent dat ook wel mededeeling van het andere stuk kan wor den gedaan. De secretaris leest hierop het schrijven van het Adviesbureau voor Woningbouw voor. Hieruit blykt dat het Bureau den bouw van drie dubbele woningen schat op f 5200 per dubbele woning, totaal voor de* zes woningen dus f 15,600, de bouwgrond op f4000 zoodat de totaalbouw f19,600 zou kosten. Tevens is een exploitatierekening voor dez6 zes woningen bijgevoegd, waarin de huur is gesteld op f2,50 per woning per week, de totale ontvangsten zijn ge raamd op f 780,de totale uitgaven, rente, onderhoud enz. op f 1469,55, zoodat de gemeente jaarlijks f716,55 zou moeten bijpassen. De Voorzitter merkt op dat by deze exploitatie geen rekening is gehouden met leegstaan der woningen of wanbetaling. Spr. heeft het tekort in een vroegere vergadering geraamd op f 600 per jaar, het blijkt thans dat het nog f100 meer is. De heer Schreuders merkt op, dat voor onderhoud f 30 per woning is uitgetrokken. Dit bedrag vindt de heer v. Andel ruim hoog, dit kan minder. Hiertegen brengt de heer v. d. Pol in, dat f 30 spoedig verwerkt zijn. Als men de woningen laat verven is men zoo f180 kwijt. De Voorzitter vraagt den heer v. Andel hoeveel het verven der arbeiderswoningen te Wyk heeft gekost, waarop deze ant woordt van f 400. De woningen daar kos ten echter veel meer aan onderhoud, dan die men van plan is hier te bouwen, hier kan met de grootste helft der kosten wor den volstaan. De Voorzitter zegt dat het hier alleen gaat over verfwerk, doch bovendien komt er nog zooveel voor onderhoud kijken, ter wijl de heer Smits aanvoert, dat men niet moet vragen wat het kost als men vervel en timmerman noodig heeft. De heer v. Andel brengt hiertegen in, dat verven niet ieder jaar noodig is. De heer Smits meent, al mogen de on derhoudskosten dan al iets minder zijn, het toch nog een bezwaar blijft te bouwen. De heer v. Andel zegt, dat in het ad vies alles ruim is berekend, als de wonin gen aanbesteed worden, zullen ze zeker voor minder worden aangenomen als is geraamd. De heer Schreuders noemt f 2.50 huur per week nog al stug. De heer v. Andel zegt, dat men niet moet vragen wat de menschen nu moeten betalen voor woningen waar totaal niets bij is. Bij de begrooting is gerekend dat bij iedere woning een stukje grond van 40 50 roeden zal komen. De heer v. d. Pol meent, dat voor een woning als waarin Ballegooijen woont, met een stukje grond er bij, f 2.50 huur niet te hoog is. De heer v. Andel zegt, dat als er ge bouwd wordt op den Hoogen Hof zooals het plan is, iedere woning wel een stukje bouwgrond van 60 a 70 roeden er bij zal krijgen. Spr. zou daarom den raad in overweging willen geven heden af te wer ken en het besluit tot bouwen te nemen. De heer Schreuders zegt, dat hij een huur van f2,50 voor een woning met een flink stukje grond niet te hoog acht, hij ging van de veronderstelling uit dat f 2,50 huur moet worden betaald voor een woning zonder eenigen grond er by. De Voorzitter is ter oore gekomen, dat er een woning van Timmermans aan den dijk leeg staat en niet verhuurd kan wor den, dit pleit niet voor den grooten woning nood. De heer v. Andel en andere leden voe ren hiertegen aan dat deze woning om bijzondere reden niet kan worden verhuurd. De heer v. Andel noemt eenige personen die gaarne een van de te bouwen wonin gen willen huren en daarvoor desnoods gaarne f 3,huur zouden over hebben, als zij er ook iets bij kunnen telen. De Voorzitter zegt, dat deze personen dan van een betere woning profiteeren ten koste van andere ingezetenen. jlUttwUw

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5