Jan Geertzen, Ruime auto- garage's Ballegooijen. De gemeente moet by iedere woning f 2,per week bij leggen. v. Andel. Alles is hoog gerekend, dit bedrag zal wel minder zijn. v. d. Pol. Als op den Hoogen Hof wordt gebouwd en bij iedere woning dus een flink stuk grond komt dan acht ik f 3,huur per woning niet te hoog, of echter direct alle 6 de woningen verhuurd zullen zijn weet ik niet, drie personen weet ik wel, doch misschien raken wij ook alle woningen kwijt. Schreuder. Er komt jaarlijks f 700 te kort en waar moeten die gehaald worden v. Andel. Als de vereeniging tot stand is gekomen wat beteekent dan die f700 voor de groote gemeente Voorzitter. De gemeenten zijn nog niet vereenigd, dit kan men nog niet aanvoeren. Ik vind het geen slecht idee, dat U met woningbouw bent gekomen, doch het geld moet komen van de ingezetenen. Smits. Ik heb in het raadsverslag van Wijk gezien dat Veen f 2000 per jaar te kort komt, is dit waar Schreuders. Het was beter geweest eerst de vereeniging af te wachten, kan de woningbouw niet uitgesteld worden Houdt de woningbouw geen verband met de ver eeniging v. d. Pol. Ik vind van wel, v. Andel. Ik ben voor bouwen, ik zou er een voorstel van willen maken en dit in omvraag willen zien gebracht. v. Ballegooijen. Het bouwen was ge makkelijker als Veen bij Wijk was, dan dat Veen dat alleen moet doen. v. Andel. Over de vereeniging kunnen wij wel praten, doch die komt toch, dat is in den Bosch reeds uitgemaakt, hoe minder er naar mijn meening over wordt gezegd hoe beter, er is toch niets aan te doen. Voorzitter. Dat weet ik niet, te Vught is de vereeniging toch niet gekomen. v. Andel. Daar zullen wel andere krachten hebben gewerkt. Smits. Met Oijen heeft men het ook geprobeerd, dat is ook niet gekomen en dat is toch zeker een kleine gemeente, die telt slechts 800 zielen. v. d. Pol. Ik vind dat de vereeniging wel verband houd met het bouwen. Als wij apart blijven dan kan ik niet de ver antwoording dragen de gemeente op groote kosten te hebben gebracht, wij kunnen nu reeds niet rondkomen. v. Andel. Wy hebben eenige jaren bij moeten dragen aan den bond, dat zal niet meer kunnen, wij zijn wel iets ingeteerd. Uit de belasting was misschien wel iets meer te halen, de hondenbelasting kan ook wel f100 meer opbrengen, misschien zijn er nog wel meer dingen daar iets meer uit te halen was. Bovendien ben ik van gedachte, dat wij toch vereenigd worden. En wat deze f 600 betreft, die zullen nog wel zijn te regelen, daar zullen wij den strop niet aan halen. Onze gemeente wordt geleidelijk afgebroken. Voorzitter. Er wordt niets afgebroken, er kan genoeg gedaan worden, als er maar ontvangsten zijn. Ballegooijen. Ik meen wel eens gehoord te hebben, dat de uitgaven voor de afdee- ling Veen moeten blijven. v. d. Pol. Dat is niet overeenkomstig art. 2 van het wetsontwerp. v. Andel. Ik verwacht dat dan de Ebbe ook wel aan de gemeente komt er bestaat dan geen Aalburg. v. Ballegooijen. De vereeniging is in ieder geval een vernedering voor Veen. Kunnen wij de woningbouw niet uitstellen tot de behandeling van het punt vereeni ging van gemeenten. v. Andel. Ik zou het nu afhandelen, als v. Ballegooijen er tegen is, dan moet hij maar tegen stemmen. Voorzitter. De vereeniging doen ze toch in den Haag af. Schreuders. Dan begrijp ik niet waarom ze ons advies vragen. Het voor en tegen de vereeniging is gauw gezegd, doch veel zal uit de praktijk moeten blijken. Ik stel mij nu op het standpunt dat de vereeni ging er niets mede heeft te maken, durven wij dan het tekort van f 600 toch aan. Bij vereeniging was de uitgaaf makkelijker te dragen. v. Andel. Alles is op zijn hoogst be rekend, wordt er gebouwd op den Hoogen Hof dan kunnen de woningen best f3, huur af doen en dan weet ik zeker dat bij aanbesteding ze minder zullen kosten dan is geraamd. Smits. Waar het om gaat is dat wij f 700 te kort zullen komen of wij veree nigd zijn of niet. Alleen zijn in Wijk wat meer breede schouders als hier en was het dan makkelijker te dragen. v. Andel. Als ze worden aanbesteed, dan meen ik dat het tekort niet meer zal zijn dan f 500 per jaar. Schreuders. Wij krijgen toch een eigen dom voor de gemeente. v. d. Pol. Over vijftig jaren ja. Voorzitter. Dan zijn de woningen weg. v. Andel. Dat zal wel meevallen. Smits. Wij kunnen wel besluiten 6 woningen te bouwen, maar als er nu slechts drie huurders zijn. We dienden toch ze kerheid te hebben dat ze ook verhuurd worden. v. Andel. Zekerheid dat ze verhuurd worden is er, ik zou het maar in omvraag brengen. Smits. Ik ben niet tegen bou wen, doch de woningen moeten zich zelf bedruipen, v. Andel. Dat kan niet. Voorzitter. Als ge wilt bouwen dan moet ge er f 500 voor over hebben. Schreuders. Er schuilt iets in wat niet recht is. De gemeente bouwt zes wonin gen waarbij jaarlijks f 500 moeten worden gepast, of wij vereenigd worden of niet, deze komen ten algemeenen laste. Nu wordt die ook meegedragen door men sehen die voor hun eigen woning moeten zorgen. Dan zijn er verschillende men- schen die met een hypotheek op hunne woning zitten te zuchten, waaraan niets wordt aangeboden. Door die f 500 wor den 6 menschen geholpen, terwijl er an deren zijn, misschien wel 50 ik weet het niet, waar geen hulp wordt geboden. Is dit niet onbillijk v. Ballegooijen. Die er inkomen, be- hooren tot de gelukkigen. v. Andel. Iedereen is niet in de ge legenheid zelf te bouwen en iemand met een eigen huis, al staat daar een hypotheek op, komt toch altijd nog goedkooper uit dan iemand die moet huren. v. d. Pol. Eenigszins zit er wel be voorrechting in, doch om dit te voorkomen zullen de woningen zich zelf moeten be druipen. v. Andel. Die zes gezinnen, die er in komen te wonen, brengen toch ook weer voordeel aan de gemeente. Anders worden ze genoodzaakt de gemeente te verlaten. Er is voldoende gebleken, dat er woning nood is, erzijn liefhebbers genoeg en die f500 zijn ook best ergens te vinden, als wij altijd zoo bekrompen moeten zijn, dan komt er niets tot stand. v. d. Pol. Er komt f 500 te kort, die wij niet uit bijzondere belastingen kunnen vinden. Wij hebben een hypotheek op de gemeente-eigendommen, waar elk jaar f4000 van moet worden afgelost, als we hier konden volstaan met een aflossing van f 500, dan ware de f 500 hier te vinden. Op een andere manier weet ik er geen raad voor. De Secretaris merkt op, dat Ged. St. een aflossing van f 500 niet wilden goed keuren, dit moest f4000 zijn, Jiskoot. Zou er niet iets te vinden zijn op de belasting. Iemand die een zaakje heeft, moet betalen dat hij groen wordt, terwijl er jonge jongens zijn, al gaan ze met negotie, die het veel beter kunnen betalen en die vrij zijn, ik ken er genoeg waarmee ik wel zou willen oversteken wat de inkomsten betreft. Voorzitter. Daar krijg je niets van, daar kun je geen beslag leggen. Smits. De hondenbelasting kon wel meer opbrengen, alleen de goedwilligen betalen. Jiskoot. Die zou ik krachtiger toepassen, als er 's nachts een boot aan komt, lijkt het wel of men in de wildernis is, zoo'n gehuil van honden is er dan. Schreuders. Als de hondenbelasting niet op een andere manier wordt toegepast, betaal ik ook niet meer. Als je betaalt is het goed, doch als je niet betaalt is het ook goed, dat is geen werk. Jiskoot. We dwalen heelemaal af, ik zou het voorstel, al of niet bouwen, maar in omvraag brengen. Voorzitter. Ik zal het voorstel in om vraag brengen, v. d. Pol, voor of tegen v. d. Pol. Ik heb reeds gezegd, dat ik, als de vereeniging tot stand komt, voor bouwen ben. Bestaat de mogelijkheid, om in plaats van f 1000 voor de hypotheek slechts f500 af te lossen en dus hieruit het te kort te bestrijden, dan ben ik er voor. Voorzitter. Dat kan niet. Ik weet ook niet waar het bedrag van daan moet komen, doch de vraag is nu, voor of tegen. v. d. Pol. Dan tegen, ik kan niet zoo maar klakkeloos voorstemmen, zonder te weten waar het vandaan moet komen. Voorzitter. Ballegooijen, voor of tegen? v. Ballegooijen. Ik zou ook wel v. Andel. Zeg het maar vlak uit, dat je tegen bent, we weten wel, dat het bij jullie twee handen op een buik is. v. Ballegooijen. Voor. Voorzitter. Smits, voor of tegen Smits. Voor, doch ik zou eerst willen weten, of er huurders zijn. v. Andel. Geen condities, er is genoeg over gekletst voor of tegen. Hierop stemmen de heeren Smits, v. Andel, Jiskoot en Schreuders voor het voorstel, zoodat het met 5 tegen 1 stem is aangenomen. De heer v. Andel betuigt de heeren, die hunne medewerking hebben verleend, zijn dank, volgens spr. hebben zij gevoeld dat er werkelijk woningnood bestaat. De heer Schreuders merkt op, dat men toch ook dient te respecteeren, hen, die niet op lossen grond willen bouwende gemeenten worden echter van hooger hand zooveel onnoodige kosten opgelegd, dat men niet altijd mag terugschrikken om uitgaven op zich te nemen, waarvan de behoefte werkelijk wordt gevoeld. De heer v. Andel dringt aan op spoe dige uitvoering van dit besluit, opdat reeds vroeg in het voorjaar met den bouw kan worden begonnen. De Voorzitter zegt, dat eerst ge tracht zal worden, bij het Rijk geld voor hypotheek te krygen en onderhandelingen zullen worden aangeknoopt voor bouwgrond. Thans komt in behandeling, het schrijven van de vereen, tot instandhouding van oude monumenten. De Secretaris leest het schrijven voor dat van den Directeur der Vereen, voor Monumentenzorg is ingekomen. Uit deze voor lezing blijkt, dat de kosten, raparatie van den toren zijn begroot op f 2500 en de aannemer, C. Honcoop, bereid is de werkzaamheden voor dit bedrag uit te voeren. Verder is de vereeniging genegen in de kosten een subsidie te verleenenen van f1180, mits het gem.bestuur accoord gaat met de voorwaarden, die de vereen, altijd bij der gelijke subsidie's stelt. Ook deze voor waarden worden gelezen, waaruit blijkt o.a. dat ook een bliksemafleider moet worden aangebracht. De heer Smits vraagt, of het bedrag daar voor in de aanneemsom is begrepen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord. De heer Schreuders vraagt, hoeveel een bliksemafleider zal kosten. De Voorzitter vermoedt van f 100. De heeer Jiskoot vraagt, of de spits er geheel af moet, is dit niet het geval, dan komt hem het bedrag hoog voor, want voor f 2500 zijn toch nogal wat werkzaamheden te verriehten. De Voorzitter zegt, dat alleen de Noorder en Westerkant er af moeten, werkzaam heden aan een toren zijn echter duur. De heer Schreuders had omtrent dit punt twee gedachtenTen eerste zou hij ten spoedigste een subsidie willen aanvragen in de reparatiekosten bij het kerkbestuur, immers de kerk heeft haar genot ook van den toren en het zou spr. erg tegenvallen als het kerkbestuur niets zou bijdragen. De kosten zijn begroot op f 2500 hiervoor komt een subsidie van f1180, van de de vereeniging voor monumentenzorg, zoo dat overblijft een bedrag van f 1320. Spr. herhaalt dat het hem tegen zou val len als het kerkbestuur niets bijdroeg, zoodat hij rond aanneemt, dat de ge meente een bedrag van f 1000 zal moeten bijpassen. Hij zou willen voorstellen dit bedrag te leenen bij de Boerenleenbank, en dat zich daarvoor de geheele raad borg stelt, het is toch niet aan te nemen, dat de Boerenleenbank hierop niet zou in gaan. De heer v. d. Pol vind het voorstel goed, wat een bijdrage van het kerkbestuur betreft. Spr. weet natuurlyk niet of deze zal worden verleend, als men echter aanvoert dat ook de kerk genot van den toren heeft, wil hij daartegen aanvoeren dat ook de gemeente groot voordeel trekt van de kerk. Immers de gemeente heeft het kosteloos gebruik der begraafplaats voor het begraven der dooden. Wenscht de kerk dit niet langer toe staan, dan heeft de gemeente voor een begraafplaats te zorgen. De heer v. Andel gelooft, dat de kosten waarschijnlijk wel iets hooger zullen zijn, hij meent dat deze wel op f 2600 komen. Spr. zou het echter ook billijk achten als de kerk bijdroeg. De heer v. Ballegooyen zou, als tot reparatie wordt besloten, deze direct willen doen uitvoeren, door het nog langer laten hangen, worden de kosten steeds hooger. De Voorzitter zegt dat de Verereening voor monumentenzorg den aannemer C. Honcoop heeft verzocht één begrooting te maken, waaraan deze heeft gevolg gegeven. De Vereeniging gaat met deze begrooting accoord en draagt de uitvoering en de werkzaamheden aan genoemden aannemer op. Met algemeene stemmen wordt besloten de Vereeniging voor monumentenzorg te berichten, dat men genoegen neemt met de gestelde voorwaarden en tevens om bij de Boerenleenbank een leenmg te sluiten van f 1000 of zooveel meer als zal blyken noodig te zyn tot dekking der reparatie kosten. Thans is aan de orde de bespreking van het Wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Wijk, Aalburg en Veen. De Voorzitter zegt, dat de heeren wel zullen gelezen hebben wat er in staat en vraagt of een van hen het woord verlangd. De heer Schreuders zegt het te betreu ren, dat zooveel belangryke punten op één agenda zijn geplaatst, de raad heeft daar voor geen behoorlijken tijd, ze grondig te behandelen, waarom is over dit punt niet een afzonderlijke vergadering belegd, hier voor is toch ruimschoots tyd geweest. De heer v. Andel meent dat het weinig zal baten of men al of niet voor vereeni ging is, de beslissing wordt toch door Ged. Staten genomen en de vereeniging is door dit deze toch reeds uitgemaakt. Kon Veen zelfstandig blyven, dan zou spr. daar ook wel voor zijn, doch men zal in vereenigen moeten berusten, Veen is hulpbehoevend en kan zich zelf niet redden. De heer Smits zou willen vergaderen over deze kwestie nadat de Commissie zich heeft uitgesproken. De heer Schreuders betoogt de wensche- lijkheid dat deze vergadering met de Com missie gecombineerd werd gehouden. Uit het Raadsverslag van Wijk is spr. ge bleken, dat daar genoeg gediscusieerd is. De heer Smits meent dat Veen zich zelf wel zou kunnen redden als de ge meentebesturen maar niet geregeld werden gedwongen, dingen te bekostigen die van hoogerhand worden opgelegd. De heer Schreuders zegt dat het inder daad waar is, dat Veen geholpen moet worden en nu is het inderdaad ook wel waar dat Veen geholpen moet worden omdat er veel gedwongen uitgaven van hooger hand zijn, doch het feit blijft bestaan. Het maakt geen prettigen indruk dat men ge holpen moet worden, doch dezen pil moet men slikken, men hoort nergens dat Wijk geholpen moet worden, maar wel Veen. De heer Smits vreest, dat den blinde den blinde zal moeten leiden, en zij daardoor beiden in den sloot zullen terecht komen. De Voorzitter noemt het ook niet ver standig van Ged. Staten. De heer Smits zegt, dat Wyk de laatste jaren met zijn schuld meer terug is ge gaan als Veen. De Voorzitter zegt, dat Wijk zijn grootslen strop heeft aan het electr. licht. De heer v. Ballegooijen vraagt of er voor Veen geen meerdere ontvangsten zou den zijn te vinden als straks besproken. Schreuders. Wij zouden moeten zoeken meerdere ontvangsten of vermindering van uitgaven om het tekort van f 2000 weg te krijgen. v. Andel. Men kan dit wel beredenee- ren, maar heeft daar niets aan. Schreuders. Ik geloof dat Veen zich in de toekomst beter kan bedruipen als Wijk en als wij nu met z'n allen moeten loeren op het dubieus beetje geld dat de Ebbe opbrengt, dan vrees ik, dat wij bedrogen zullen uitkomen. Het Wijkerzand behoort aan de inboorlingen van Wijk en de Ebbe aan Aalburg, ik geloof niet dat dit zoo gemakkelijk in de gemeentekas zal zijn te krijgen. Ballegooijen. Als de vereeniging er is, worden wij allen ingezetenen van Wijk. Die van af de vereeniging worden geboren zijn dan inboorlingen van Wijk en de in boorlingen van Wijk, die nu in Veen wonen en dan ook in het vereenigd Wijk komen te wonen, wat zal er dan gebeuren v. Andel. Daar moeten wij maar over heen stappen, dat wordt toch niets. De Voorzitter zegt, dat, al worden de gemeenten vereenigd, de dorpen als paro chie toch blijven, het Wijkerzand behoort aan de parochianen van Wijk en blijft aan deze daar is niets aan te doen. De heer Schreuders blijft er bij, dat Veen zich in de toekomst even goed zal kunnen redden als Wijk. Misschien echter zit er na lengte van tijd voordeel in de vereeniging en zou men er daarom voor moeten zijn, omdat er in de toekomst profijt van getrokken kan worden. Voorzitter. Dit hangt af van den nieuwen raad, hoe is Wijk aan het electrisch licht gekomen, dat de gemeente f 100.000. heeft gekost v. Andel. Als wij vereenigd zijn zou ik ook daarvan willen profiteeren, wij hebben er dan ook recht op. Smits. Zooals uit het verslag van Wijk blijkt, zijn er in de Veldstraat ingezetenen die ook graag willen aansluiten, doch het echter niet krijgen, omdat aansluiting niet rendabel is. Schreuders. Ik heb met alle macht gewerkt om het electrisch licht voor Veen te keeren, omdat ik er in zag dat het hier niet zou rendeeren. Als wij vereenigd zyn, hebben wij het tekort daarvan mede te dragen en zal ik er van willen profiteeren. Men moet dan niet denken met boeren uit de Veldstraat te doen te hebben. Best mogelijk dat het er een strop bij zal zijn, maar het neemt niet weg dat het onbillijk zou zijn, als wij geen licht zouden krijgen. Men kan wel zeggen de strop wordt nog grooter, dan had men het maar niet in het begin moeten doen. Voorzitter. U kunt uitbreiden, doch de menschen sluiten toch niet aan. Schreuders. Bestaat niet de mogelijk heid het licht buiten de vereeniging te houden v, Andel. En met de Wijksche waard meedeelen. Schreuders. Heeft de commissie al vergaderd Voorzitter. Die vergadert van avond, doch wat heb je daaraan Schreuders. Om nu maar zoo over ver eenigen te besluiten doe ik niet. v. Ballegooijen. Ik ben niet voor ver eenigen, want ik zie er geen voordeel in. Jiskoot. Als Wijk nog tegengesputterd had, was het iets anders, doch daar stemt men voor vereenigen, waarom moeten wij er dan tegen zijn, die geholpen moeten worden Daarbij geloof ik dat de ver eeniging toch wel door zal gaan. Schreuders. In de toekomst is het misschien wel omgekeerd en rnoet Veen Wijk wel helpen om op de been te blijven. Smits. Op 't oogenblik gaat het er over dat wij wat meer breede ruggen krijgen, Wijk heeft meer draagkracht dan Veen. v. Ballegooijen. De voordeelen liggen in het verschiet. Als men een raad krijgt die denkt wij zijn een groote gemeente en kunnen meer doen, dan is het voordeel spoedig verdwenen. Schreuders. Men kan in het begin wel vreemd kijken, dat hebben wij met het electrisch licht ook gezien, doch later is het ook anders gebleken. Misschien kunnen de uitgaven ook wel iets minder worden. Voorzitter. Dat is niet te zieri, doch ik zal het Wetsontwerp nu maar in omvraag brengen. v. d. Pol. Ik zou ook mijn gevoelen over de vereeniging willen doen kennen en dit is niet in een paar woorden gezegd. Ik heb het op papier uitgewerkt, omdat het volgens mij gaat over een groot be lang, als nog ooit behandeld. Schreuders. Ik beslis er nu niet over. Voorzitter. Er is tijd genoeg geweest om er over te denken. Schreuders. Er is tijd genoeg geweest, doch er is niet aangewerkt. Smits. Kunnen wij er niet een avond voor nemen om deze kwestie te bespreken, ik ga weg. Voorzitter, In den Bosch schijnt men er erg veel haast mee te hebben, daarom zou ik het maar afwerken. v. d. Pol. Voor den 15den had het afgewerkt moeten zijn. Voorzitter. Ik krijg er voor op mijn bodie. Schreuders. De dagen die er nu nog over verloopen, zullen wij wel voor onze rekening nemen. De schuld van den 15den tot heden rust niet op ons. Voorzitter. Het talmen lag hieraan, dat de commissie niet was samen te stellen. De heer Smits staat op, om de vergadering te verlaten. v. d. Pol. Ik vind het jammer, dat reeds een lid afwezig is, gaat de heer Smits ook weg dan zou ik een besluit willen verdagen. Hierop wordt besloten om voor de be handeling van dit punt een vergadering te beleggen op Maandagavond 1 September 's avonds half zeven O.T. De Voorzitter verzoekt de leden nog even te willen blijven om een voordracht op te maken voor het College van Zetters waarvan aftredend zijn de heer Jiskoot en Schreuders. De aftredende leden worden als nummer een op de voordracht geplaatst, terwijl als hunne plaatsvervangers worden aangewezen de heeren v. Ballegooijen en v. d. Pol. Hierop wordt de vergadering verdaagd. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEüWIJK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6