Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres C. DE KEMP. Programma voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Engstraat HEUSDEN. Telefoon 715. ik met dit hooge ambt op mij neem. Ik zal echter trachten het hooge voor beeld van mijn voorvanger te volgen en reken daarbij op Uw aller tegemoet koming en toegevendheid. In elk geval kunt gij er zeker van zijn bij mij steeds de trouw aan de idealen en het geloof in den Volkenbond te vinden. Indien de onzekerheid van de eerste Volkenbondsvergadering in 1920 verge lijk met de hoop, welke men terecht aan deze vijfde Volkenbondsvergadering mag verbinden, dan kunnen mijn trouw en geloof slechts versterkt worden. De Volkenbond heeft in hooge mate bijgedragen tot bevordering van den vrede en de technische middelen ver schaft tot de verwezenlijking daarvan. In het bijzonder wees Motta nog op het feit, dat te Londen de gedachte van de internationale arbitrage een onver wachte overwinning heeft behaald. (Luide toejuichingen). De aanwezigheid van de groote staats lieden, zoo besloot Motta, zal zeker het aanzien van den Volkenbond doen toe nemen en zij bewijst tevens, dat de Volkenbond er in geslaagd is bij de wereld en bij de staatslieden aanzien te verwerven, zelfs bij de volken, die zich tegenover den Volkenbond het meest sceptisch hebben betoond. Na de rede van Motta besloot de ver gadering op diens voorstel de verschil lende punten der agenda te verdeelen over zes commissies, tot welker vorming evenals bij de vorige vergaderingen, ook thans weer besloten is en wel als volgt 1. Voor de statuten en de interne aangelegenheden 2. voor de Technische Organisatie van den Volkenbond3. voor het Ontwapeningsvraagstuk4. voor Financiën en Begrooting 5. voor Humanitaire en Sociale aangelegenheden 6. voor Politieke Kwesties. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen. BUITENLAND. Vliegtuig verbrand. Tijdens de manoeuvres der Italiaansche luchtvloot boven de Ionische Zee is een der vliegtuigen, dat zich op de hoogte van 450 meter bevond in brand geraakt. De be stuurder probeerde aanvankelijk Augusta te bereiken, maar daar de hitte ondragelijk begon te worden sprongen hij en zijn beide metgezellen uit het brandende vliegtuig in zee. Onmiddellijk ter assistentie uitgezon» den booten slaagden er in de drie drenke lingen op te pikken. mijnongeluk In de Louise-mijn bij Witkowitz (Silizië) zijn bij een ongeval met een lift 35 mijn werkers gewond, waarvan 40 ernstig en 44 licht. Eén hunner is aan zijn wonden bezweken. Auto-ongeluk By een botsing tutschen twee auto's en een Leipziger-Messetrein in de omgeving van Grafenhainischen zijn 2 inzittenden der auto's gedood en 4 zwaar gewond. o De stryd iu China begonnen De strijd is begonnen te Hwangtoe, 20 mijlen van Shanghai, aan den spoorweg ShanghaiNanking. Bijzonderheden zijn niet bekend, tengevolge van de slechte be richtgeving en de censuur. Men vreest, dat gansch China bij den strijd zal worden betrokken als Tsjang Tso Lin optrekt om de generaals van Tjekiang te helpen. Er zijn 6 kruisers, 4 kanon- neerbooten en 7 torpedojagers te Shanghai van Brilsche, Amerikaansche, Fransche en Japansche nationaliteit. Ontploffing Te Pardubitz (Tsjecho Slowakije) is in een fabriek van ontplofbare stoffen door een ontploffing een arbeider op slag ge dood, een ander stierf, terwijl hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Het aantal licht gewonden is niet vastgesteld, daar het personeel na de ramp een goed heen komen zocht. De materieele schade is groot. Het gevaar van autobussen Er zijn in Engeland opnieuw 2 auto bussen in brand geraakt, waarbij echter ditmaal geen menschenlevens zyn te be treuren. De eene bus, die plaats voor 20 reizigers bood, onderhield een dienst van New-Castle aan de Tyne naar Shepwell en geraakte 's morgens vroeg bij Winlaton in brand. De tweede wagen verongelukte bij Cleytonhill. De tentoonstelling van Vfembley een mislukking Uit Londen wordt gemeld De geruchten over een échec der ten toonstelling te Wembley hebben thar.s zulk een omvang aangenomen, dat het bestuur der tentoonstelling het noodig heeft geacht officieel tegen te spreken, dat het er aan zou denken de tentoonstelling vóór den bepaalden tijd te sluiten. Het is nog niet zeker of de tentoonstel ling het volgend jaar opnieuw zal worden gehouden. Het aantal bezoekers bedroeg tot op heden 44 millioen en daar de tentoonstel ling nog dertig dagen geopend blijft en het aantal bezoekers op het oogenblik ge middeld ruim 400.000 per dag bedraagt, kan het totale bezoek op 44 4 45 millioen worden geschat, terwyl vóór de openinng der tentoonstelling berekend was, dat eerst bij een bezoek van 30 millioen de onkosten zouden zijn gedekt. Dyenaanval op ficnua Duizenden en duizenden bijen hebben een aanval gedaan op Genua. De bevol king haastte zich in de huizen, om alle deuren en vensters af te sluiten, teneinde zich tegen aanvallen te vrijwaren. Het zwaar gonzend geluid der diertjes, die sommige stadsgedeelten hadden doen uit sterven, hield eindelijk op. De bijen had den een rustplaats gezocht op de lampen kappen van de stadsverlichting. Daarop werden de lampen ingeschakeld. Plots zag men de door een hittegolf overvallen insecten opvliegen en als 'n wolk verdwij nen. Genua was ontzet. ^BINNENLAND. De moord te Culemborg Naar aanleiding van beschuldigingen en verdachtmakingen, voorgekomen in het Geldersche weekblad »De Arbeid« en ge richt tegen den commissaris van politie te Culemborg, den heer J. Blok, wordt ge meld, dat het parket van den officier van justitie te Tiel, or.der hetwelk Culemborg ressorteert, kennis genomen hebbende van de tegen den commissaris van politie te Culemborg geplaatste artikelen, de daarin vervatte mededeelingen als zinneloos en uit de lucht gegrepen beschouwt en van oor deel is, dat genoemde commissaris van politie vrij uit ga-at en hem geen enkel verwijt treft. Commissaris Blok is met een, hem reeds vroeger verleend gebruikelijk jaarlijksch verlof, voor een maand naar het buiten land vertrokken. Nieuwe postzegels De nieuwe postzegels, ontworpen door prof. dr. Jan Veth, zullen aanvankelijk worden uitgegeven in de waarden van 5, 7|, 40, 12|, 20, 25, 30, 35, 40, 50 en 60 cent. De verstrekking aan de postkantoren zal geleidelijk plaats vinden, naarmate de voor raad frankeerzegels van de genoemde waar den uitgeput raakt. Voor verstrekking zullen het eerst in aanmerking komen zegels in de waarden van 40, 42, 45, 30 en 40 cent. Alle zegels van de thans in omloop zijnde typen blijven naast die van het nieuwe type geldig voor de frankeering. o Weer eeu autobus in brand Op den provincialen weg tusschen Ves- sum en Wintelre is een autobus van den dienst EindhovenVessum in brand ge raakt en geheel verbrand. Er zaten slechts twee personen in de bus die geen letsel hebben gekregen zij wisten zich spoedig in veiligheid te stellen. o Motor-ongeluk een doode Te Blerick is een motorrijwiel, waarop twee heeren gezeten waren, tegen een vrachtauto gereden. De bestuurder werd levensgevaarlijk gewond; de zoon van no taris Essers, te Horst, die achterop zat, werd op slag gedood. Bloedvergiftiging Het 12-jarig zoontje van v. A. te Stam- persga kreeg een beestje in zijn oog, dat hij er uit trachtte te wrijven, 't Oog ging daardoor tot ontsteking over en dit had bloedvergiftiging tot gevolg. De jongen is hieraan overleden. Zweedsehe officieren mar Bolland Twee Zweedsehe officieren, generaal Tol en de chef van den generalen staf majoor Ahlstroom zullen deze maand naar Holland vertrekken om de manoeuvres van de Hol- landsche troepen, welke van 2326 Sept. zullen plaats vinden, bij te wonen. Stoute hond Te Loenen a. d. Vecht heeft een zwerven de hond leelijk huisgehouden onder de schapen van den veehouder K. Een aantal dieren heeft hij doodgebeten. De hond is door de politie onschadelijk gemaakt. Onder de stoomtram Woensdagmiddag is ter hoogte van de Hoefkade te 's-Hage een 7-jarig meisje, M. G. wonende van Miereveltstraat, door een Holl. Spoor-stooomiram overreden. Met verbrijzeld rechterbeen en een ern stige verwonding aan het hoofd werd het kind in zorgwekkenden toestand naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Verdronken In de Haarlemmermeer, nabij Lisse, is een vierjarig jongetje in de Ringvaart ge vallen en verdronken. Een beschonken Automobilist Een automobilist uit Arnhem, die onder den invloed van sterken drank verkeerde reed Woensdag op den Arnhemschestraat- weg teger» een boom. De wagen werd bijna geheel vernield. De bestuurder liep kneuzingen en ontvellingen op en moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. o Potverteren Eenige personen te Lutjewirikel hadden een reiskas gevormd, welke men dezer dagen zou gaan verteren. Men wachtte larig, tot men eindelijk tot de ontdekking kwam, dat de penningmeester er met de kas vandoor wasEen aanklacht is nu ingediend. Wjjzlging werktijdenbesluit De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor ont werp van een algemeenen maatregel van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 4923 met bijbehoorende toe lichting. Hoog water. De Maas in Limburg is, door de aan houdende regens, de laatse etmalen weder om sterk gestegen. De peilschaal te Roermond teekende Dinsdagavond een stand aan ongeveer 2.50 M. boven den normalen zomerstand. De rivier is nog altijd langzaam stijgende. In Twente staan de lage weilanden onder water. Langs Regge, Schipbeek en tal van beken staan de landerijen alle blank. De land wegen zijn in modderpoelen herschapen en menige boerderij is niet of bijna niet te bereiken. o- Het verzet tegen de politie te Leerdam Nieuwe instructie en de verdachten op vrije voeten. Woensdag deed het gerechtshof te Arnhem uitspraak in de zaak tegen de arbeiders G. S., S. v. O. en C. W. O. te Leerdam, tegen wie de advocaat-generaal resp. 9 en 8 maanden gevangenisstraf had geëischt wegens het verzet tegen de politie te Leerdam. Het Hof beval de onmiddelijke invrij heidstelling van beklaagden met bevel tot nieuwe instructie. Benoemd zijn tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw Jhr. Mr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant. Jhr. Mr. E. J. B. J. Verheyen, kanton rechter te Waalwijk. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. J. Steures, referendaris ter provinciale griffie van Noord-Brabant. C. Roestenberg, voorzitter van den voor- maligen Nederlandschen R. K. Lederbe- werkersbond te Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand. Myn-ongelukkeu Het tweede slachtoffer van het ongeluk bij het schieten in de mijn »Mauritsc op [aatsleden Dinsdag is thans ook in het hospitaal te Sittard overleden. Het is zekere Didden, vader van een groot gezin. Het ongeval op de mijn lEmmai mede- gerekend, heeft het mijnbedrijf deze week dus weer drie dooden geëischt. PLAATSELIJK NIEUWS. van de feestelijkheden op Zaterdag 13 September 1924 ter viering van de verjaardag van H. M. de Koningin. Half 40. Feestlied te zingen door de school kinderen, voor het Stadhuis. 40—42. Kinderspelen op het feesterrein aan de Prins Hendrikkade, o.a. hinderniswedstrijd, stoelendans, paardjespelen, turfrapen. 34. Optocht van a. versierde fietsen. b. versierde bolderwagens, enz. c. versierde poppenwagens. Hieraan kan worden deelgenomen door kinderen boven 6 jaar en volwassenen. De inschrijvingstaat open tot en met DINSDAG 9 SEPTEMBER bij den heer A. Leenhouts of Mevr. Auër. 45j. Volksspelen. a. touwtrekken. b. fietsen met hindernissen. c. vaatjes kruien. d. balanceer wedstrijd. e. hardloopen met hindernissen. Deelname voor mannen en vrou- boven 43 jaar. Zich op te geven voor DONDERDAG 44 SEPT. bij de leden van de sub-Comm. de heeren Mr. Ruitinga, P. Schmiehusen, J. v. Laarhoven en Leo Verhoeven. 6j1\. Vermoedelijk Concert op de Vischmarkt. 8 uur. Groote fakkeloptocht. Deelnemers worden verzocht een lampion aan een stok mede te nemen opstellen op de Visch markt te kwart vóór 8. De route van den optocht van versierde fietsen enz. zal, evenals die van den Fak keloptocht, nog nader bekend worden ge maakt. Heusden. Woensdag had alhier de candidaatstelling plaats van 7 leden van de Commissie, die ingevolge art. 434 der Ge meentewet advies heeft uit te brengen over het Wetsontwerp tot Vereeniging der gemeenten Heusden, Herpt, Bern en een deel van Oudheusden. Door de R. K. Kiesvereeniging werd een candidatenlijst ingeleverd waarop voorkwa men de heeren F. J. P. Klijn, N. de Ko ning, P. F. Schmiehusen, N. F. Vermeulen. Door de Prot. Kiesvereeniging een lijst, waarop voorkwamen de heerenA. J. Leenhouts, J. II. Roza en W. Ruitinga. Aangezien geen verdere lysten zijn in geleverd, loopt deze verkiezing zonder stem ming en dus zonder kosten voor de ge meente af. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 8 Sept., namiddag half acht. Agenda 4. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid, de heer F. H. Verhoeven. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening en rekening van het vleesch- keuringsbedrijf over 4923. 5. Vaststelling van verordeningen rege lende de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van aanleg plaatsen. 6. Benoeming van een lid der schattings commissie van de Rijks inkomstenbe lasting. 7. Aangehouden verzoek van eenige inge zetenen tot het bouwen van woningen. 8. Voorstel van Ged. Staten tot vereeni ging der gemeenten Heusden, Herpt c.a. met een deel van Oudheusden. Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat in de maand Augustus ten stadhuize alhier geen enkele geboorte is aangegeven. Het aantal geboorten over de afgeloopen maanden van 4924 bedroeg totaal 25, het aantal sterfgevallen 34. Een dekknecht uit Rotterdam van de Litsche boot, had het ongeluk bij het vastzetten van een staaldraad in de sluis te Andel, alle teenen van een zijner voeten af te knellen. Dr. Otto alhier verleende de eerste geneeskundige hulp waarna de patiënt werd overgebracht naar het R. K. Gasthuis alhier. De processie naar Bokhoven, ter eere van den H. Cornelis, zal dit jaar plaats hebben op 47 September a.s. De processie naar Kevelaer wordt ge houden op Maandag 45 en Dinsdag 46 September a.s. Eethen. De Gemeente-veldwachter W. v. d. Po! behaalde met zijn hond »Breston« op 3 Sept, j.l. te Chaam een certificaat voor politiehonden met 244 punten, zoodat thans de hond bevoegd is tot alle politie werkzaamheden. Land van Altena. Vanaf 4 Sept is de industriemelk met een 4 ct per Liter verhoogd en bedraagt thans 441 ct per Liter of 380 ct per procent vet. Meeuwen. De ondernemende Auto bus Mij. gevestigd te Meeuweu brengt dezer dagen haar 4en wagen op den weg. Ge leerd door de ervaring der menigerlei be zwaren welke aan de autobus in het al gemeen kleven is het den heer J. C. Buizer te Almkerk gelukt bij den bouw voor dezen modernen wagen deze fouten te ontkomen. De apparte Chauffeurscoupé met zijn twee naar voren draaiende portieren en zijn nooduitgang waardoor oogenblikkelijk gevaar bij exploisie enz. voor de reizigers is buitengesloten, is een belangrijken stap in de richting voor de vervolmaking der autobus. Op 9, 40 en 44 Sept. a.s. zullen proef tochten worden gemaakt naar de Jaarbeurs. Aan belangstelling zal het niet ontbreken en deze wagen ingericht voor 35 personen, gedreven door een motor van 45 PK,, geheel evenredig gebouwd zal het vertrou wen voor het reizend publiek winnen en het succes der Mij. »Alad« verhoogen. Raamsdcnksveer. Gedurende de mand Augustus passeerden 4397 vaartui gen met ean gezamenlijken inhoud van 457639 ton de Rolbrug. Op een der werkplaatsen alhier werd een rijwielplaatje ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. Rijswijk. Tengevolge van het vele natte weaer der laatsten tijd, is aan het te veld staande koren door het schot ernorme schade aangericht, zoodat de kwa liteit van het graan dit jaar veel te wen- schen zal overlaten. Sleeuwijk De najaarskeuring van springstieren zal voor deze gemeente ge houden worden op Vrijdag 49 September a.s., te Almkerk, des namiddags te 4J uur. Sprang. A. T. alhier had het ongeluk te vallen waardoor hij zulk een diepe wonde aan zijn knie opliep dat men de geneeskundige hulp van dr. J. v. d. M. moest inroepen. Waalwijk. De stationschef alhier ver zoekt ter kennis te brengen, dat des Woensdags ter gelegenheid van de markt te 's Bosch aan de stations en halten van het baanvak Geertruidenberg.R.'s-Her- togenbosch retourkaarten derde klasse ver krijgbaar gesteld worden tegen den zeer verlaagden prijs van 3\ cent per kilometer. Een retourkaart derde klasse Waalwijk 's Bosch kost dan slechts 65 cent. Deze zoogenaamde marktkaarten zijn voor de heenreis geldig in alle treinen die voor 42 uur 's middags te 's Bosch aan komen en voor de terugreis in alle treinen die voor 's avonds 6 uur van 's Bosch ver trekken. De reis mag onderweg niet worden afgebroken. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van abonné X. uit Aalburg kunnen wij niet opnemen, omdat de redactie niet den naam van den inzender wordt medegedeeld. Raadsverslag van Veen moet wegens plaatsgebrek blijven liggen tot ons volgend nummer. De Redactie. In zijn groote rede ter Volkenbondsver gadering heeft MacDonald een dringend beroep op alle landen van den Bond ge daan om den wereldvrede te verzekeren door ontwapening en toepassing van het arbitrage-principe. MacDonald heeft er voorts op gewezen, dat een spoedige toetreding van Duitsch- land tot den volkenbond noodzakelijk is. Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2