L Eerste Blad Uitgave: Firma L, J. VEESMAN, Heusden. No* 4431, Woensdag 10 September 1924 PUB „Het Kasteel van kerlor." UND VAN ALTENA Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Octo ber verschijnende nummers GRATIS f6 5 15* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke «nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Volkenbondsvergadering heeft Zater- dagavond met algemeene stemmen een ontwerpbesluit aangenomen, dat in onderling overleg was opgesteld door de eerste ministers van Frankrijk en Engeland als besluit van de gedachtenwisseling over de veiligheid en de ontwapening. De vergadering, aldus het besluit, kennis nemende van de verklaringen van de vertegenwoordigde regeeringen, ziet daarin met voldoening een grondslag voor een overeenkomst, strekkende •t het tot stand brengen van een duur- zamen vrede en besluit de verschillen, die er nog tusschen de diverse uiteengezette meeningen bestaan, te verzoenen, om, wan neer deze verzoening eenmaal is bereikt, in den kortst mogelijken tijd door de zorg "an den Volkenbond een internationale bewapeningsconferentie te kunnen doen samenroepen. De derde commissie is belast met het onderzoeken van de stukken aangaande de veiligheid en de beperking van bewapening, met name van de opmerkingen der regee ringen inzake het ontwerp wederzijdsch waarborgverdrag, ontworpen voigens het 14e besluit van de 3e vergadering en van de andere plannen, die bij het secretariaat zijn ingediend, sinds het ontwerpverdrag gepubliceerd is, alsmede met het onderzoek van de verplichtingen, neergelegd in het bondsverdrag ten aanzien van de waarborgen van veiligheid, die een te baat nemen van arbitrage of een beperking van bewapening noodzakelijk kunnen maken. De eerste commissie wordt belast, ten eerste met het onderzoek ten aanzien van de mogelijke wijzigingen van de artikelen van het bondsverdrag, die betrekking heb ben op 't regelen van geschillen, ten tweede met het nagaan binnen welke grens de termen van art. 36 par. 2 van het statuut van het internationaal gerechtshof nader zouden kunnen worden omschreven, teneinde de aanvaarding van deze clausule te ver gemakkelijken met het oog op de verster king van de eendracht en de veiligheid van de volken der aarde, door oplossing, langs minnelijken weg van alle geschillen, die tusschen staten zouden kunnen rijzen. In een interview verklaarde? Macdonald, dat uitstekende grondslagen voor den toe- komstigen wereldvrede waren gelegd. Wij TM'U 62 Overtuig haar, dat ik deze treurige gebeurtenissen niet heb afgewacht om mij te presenteeren, en dat ik tot geenen prijs, zooals ik u heb gezegd, voordeel wil trekken van hetgeen er is voorge vallen De liefde, die ik voor juffrouw de Kerlor gevoel, is verheven boven de wisselvalligheden van het lot. Mijn dochter is trotsch, antwoordde de gravin, ik mag u niet verhelen, dat zij misschien weerstand zal bieden. Daarom zult u haar ook wel willen zeggen, dat ik hier gekomen ben om mijn aanzoek te doen, voordat ik wist, hoe de zaak eigenlijk is met de Krediet bank. Hij vervolgde na eenige oogenblikken Ik weet niet, of juffrouw Carmen mijn gevoel deelt Ik heb het haar niet durven vragen Een weigering zou mij wanhopig hebben gemaakt^Ik bid u, gravin, bepleit warm mijn zaak. U zult in mij een tweeden zoon vinden, die u vereeren zal en u eeuwig zal lief hebben. Ik zal alles doen, wat in mijn macht is, meneer de Saint-Hyrieix, en ik hoop te slagen Maar in alle gevalle, dit herhaal ik u, is mijn dochter vrij in haar keuze. Het is goed mevrouw Ik ben vol vertrouwen Wanneer zal ik de be trachten allen ernstig en met één doel voor oogen om de wereld den afschuwe lijken oorlog te doen ontkomen, Wij zouden uit den koers raken, als wij wilden toestaan, dat de misverstanden, afgunst en bewape ning zouden voortduren. De namen Herriot en Gerève* zullen altijd zijn verbonden aan het nieuwe wereldtijdperk. Dit is slechts een begin en vele détails moeten nog worden uitgewerkt, maar er is een goed begin gemaakt en het werk zal da gelijks worden voortgezet, tot we het einde kunnen zien. Herriot verklaarde in een interview Dit was de eerste keer, dat wij ernstig practische maatregelen bespraken om den vrede door te zetten en te verzekeren, Op alle universiteiten en scholen moet worden geleerd, dat onze landen den vrede ver langen. Zoodoende zullen wij de toekomstige geslachten opvoeden, die zullen leven volgens de overeenkomst van Genève, gebaseerd op de Engelsch-Fransche overeenstemming. Jammer, dat Duitschland op 't oogenblik weer roet in het eten schijnt te willen gooien. De eerste ministers van Frankrijk, Engeland en België hebben van den Duit- schen rijkskanselier een brief gekregenwaarin Marx hun laat weten, dat hij zich ver plicht ziet reeds thans een proclamatie uit te vaardigen, dat Duitschland elke ver antwoordelijkheid aan den oorlog afwijst. Marx voegt eraan toe, dat deze publicatie is uitgesteld om de onderhandelingen te Londen niet te hinderen en dat zij geen enkele verandering in de politiek van Duitschland zal te weeg brengen met be trekking tot de verplichtingen, onlangs te Londen onderteekend. Zoodra hij den brief had ontvangen, heeft Herriot aan de Duitsche regeering den ongunstigen indruk laten weten, dien deze publicatie op hem maakte en dat de Fransche regeering elk voorbehoud maakte omtrent de gevolgen van die publicatie. ||Verder hebben Herriot en Macdonald aan de Fransche en Engelsche gezanten te Berlijn opdracht gegeven zich tot het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken te wenden inzake de in sommige Berlijnsche bladen verschenen mededeeling, dat de nota betreffende de schuldkwestie zal worden verzonden. Da gezanten zullen verklaren, dat de Duitsche regeering natuurlijk vrij is te doen wat zij noodig achtzij zullen er echter op wijzen van welken noodlottigen invloed slissing van juffrouw de Kerlor hooren? Vandaag nog, hoop ik. U staat me dus toe om dezen avond terug te komen? Zeker. ï- Indien juffrouw Carmen nog eenige tegenwerpingen mocht maken, die ik ontzenuwen kan, zal ik dat gaarne be proeven Zij zal begrijpen dat het voor mij onmogelijk is langer in onze kerheid te blijven Als ik naar Parijs terugkeer, kan de minister van buiten landsche zaken mij een opdracht toe vertrouwen, mij naar verre landen zen den Mijn schoone droom zou wreed in rook opgaan Juffrouw de Kerlor zal, hoop ik, mij voor zulk een verdriet willen bewaren. Hoop, meneer de Saint-Hyrieix 1 De stem van den diplomaat trilde, toen hij de laatste woorden uitsprak. Indien juffrouw de Kerlor mocht wei geren, verzoek ik u, mevrouw, mij dat in een enkel woord te melden Ik zou oogenblikkelijk Bretagne verlaten en er nooit terugkeeren. Hij drukte zijn lippen op de hand, die mevrouw de Kerlor hem toestaken ging heen. De moeder ondervroeg oogenblikkelijk haar dochter. Zij vertelde aan deze met de meeste nauwkeurigheid het gesprek, dat zij had gehad, en zeide ten slotte De heer Saint-Hyrieix is een waar edelman. Je zoudt mij van een groote zorg ontheffen, indien je er in toestemdet om zijn vrouw te worden.. Carmen was geheel verslagen door dit een dergelijke demonstratie van de Duitsche regeering zou zijn op den algemeenen poli tikken toestand en waarschijnlijk ook in het bijzonder op den economischen en finan- cieelen toestand van Duitschland's toelating tot den volkenbond. Volgens de laatste berichten zou naar uit verschillende gegevens blijkt, de Duit sche regeering na de waarschuwing der geallieerden en protesten van binnenlandsche z|jde tegen de verklaring over de schuld vraag, zich tot een terugtocht in dezen voorbereiden. BmiTEHLAND. Ken liefdesdrama Een doode en een zwaar gewonde. In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen 2 uur heeft zich in de Spuistraat te Amsterdam een bloedig liefdesdrama afgespeeld. De 35-jarige C., expediteur van beroep, had sedert geruimen tijd verkeering met een ongeveer 25-jarig meisje, Willie M. geheeten en wonende aan de Spuistraat. Zaterdagavond had het paar, in gezel schap van eenige kennissen, een bezoek gebracht aan een café op het Rokin. Bij het heengaan ontstond tusschen Willie en haar aanbidder een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de vrienden, blijkbaar vreezend, dat de expediteur, die tenslotte buiten zichzelf van opwinding was wegge- ioopen, niet veel goeds in den zin had het geraden achtten, Willie naar huis te brengen. Hun vrees bleek gegrond. Voor het huis, waar Willie op kamers woont, stond C. te wachten. Zoodra hy zijn meisje zag, haalde hij een browning voor den dag en loste een schot op haar. Vervolgens zette hij de revolver tegen zijn slaap, trok voor de tweede maal af en zakte ineen. Door het schieten kwamen van alie zij den menschen toegesneld. Zij vonden de beide gewonden badend in hun bloed en bewusteloos op straat liggen. Per autobrancard werden zij nog al verhaal. Zij had gemeend, dat zij aan den heer de Saint-Hyrieix duidelijk ge noeg had doen blijken, hoe zij geenerlei neiging voor hem gevoelde, en in den laatsten tijd hield ze zich overtuigd, dat hij zelf ook alle illusiën in dit opzicht had opgegeven. Dit huwelijks-aanzoek, te midden van de pijnlijke voorvallen der laatste dagen, veroorzaakte aan het jonge meisje een gevoel van droefheid. Zij deed ten volle recht weervaren aan den heer Saint-Hyrieixhij had zich steeds als een man van eer en een be schaafd man gedragen waarom had hij zich niet kunnen doen beminnen? Was dat dan zoo moeilijk? Was Carmen zoo fantastisch, zoo romantisch Zij wist toch wel, dat een mooie ro mantische liefde, zooals er bestond tus schen Georges en Hélène, volstrekt niet den regel vormt in het huwelijksleven. De heer de Saint-Hyrieix scheen haar niet het ideaal toe van een toekomstigen echtgenoothet was veeleer de mooie kapitein Robert d'Alboize, die het hart van het meisje snel wist te doen klop pen. Deze leek haar het toonbeeld van een verloofde toe. Maar zij maakte zich geen illusies. De officier had, met zijn gewone op rechtheid, gezegd, wat zijn eerlijkheid hem gebood, ofschoon hij al de sympa thie, die hij haar voor hem had weten in te boezemen, beantwoordde. Robert en Carmen zouden, onder den loop, die thans de gebeurtenissen namen elkaar zeker wel nooit terugzien. En dit was misschien maar beter ook tijd bewusteloos naar het Binnen Gast huis gebracht, waar C. spoedig overleed. Willie M. verkeert in levensgevaar. De kogel is aan de linkerzijde de maag bin nengedrongen en heeft het lichaam aan den rechterkant verlaten. Ernstig auto-ongeluk Twee ernstig gewond. Zondagmorgen is te- Zsiet een auto ongeluk gebeurd, waarbij de twee inzitten den ernstig gewond werden. In de bocht nabij de nieuwe Algemeene Begraafplaats sprong een achterband van een huurauto, waardoor de chauffeur het stuur kwijtraakte. De auto, d«e snel reed, botste met een achterwiel tegen een boom, waardoor de heer Van der Kraats uit Arnhem en mej. Aartsen uit Oosterbeek, uit de auto werden geslingerd. De chauf feur bleef onge:eeid. De toestand van de twee slachtoffers was Zondagavond zorgwekkend. Btj beiden is een schedelfractuur geconstateerd. De auto is irt beslag genomen. Aanranding Op het Weesper Zandpad, ter hoogte van de Van Ilouten's Cacaofabriek te Weesp, is een 47-jarig meisje, dochter der familie L. aldaar, door een baar onbekend persoon aangerand. Toen zij om hulp wilde roepen, trachtte de man haar dat te beletten, door zijn hartd op haar mond te drukken. Zij wist hem te ontsnappen en de politie te waarschuwen. In een van particuliere zyde aangeboden auto werd een vervol ging ingesteld, evenwel zonder resultaat. Klaarblijkelijk had de aanrander zich er gens verscholen. o Tengevolge van groote snelheid J. R. uit NieuwVennep in de Haarlem mermeer, reed op zijn motorrijwiel met vrij groote snelheid op den Sloterstraatweg. Plotseling raakte de man de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de motor in een griridhoop terecht kwam en omsloeg, en de beryder eenige meters ver tegen den grond werd geslingerd. Men vorid hem bewusteloos liggen. Zwaar ge wond weid hij opgenomen. Zijn toestand is ernstig, doch vooruitgaande. Verdronken Te Delft is mej J. de G., wonende Oranje Plantage, nabij de Oostpoort te een wederzien zou nieuwe smart, nieuwe teleurstelling wekken. De gravin ondervroeg haar dochter Wat moet ik den heer de Saint-Hyrieix antwoorden Dat ik zijn aanzoek niet verwachte. Is dat waar Ik verwachtte inderdaad zijn aanzoek niet en dat geeft mij nu een zekeren troost. Wat ben je onrechtvaardig voor dezen goeden, uitmuntenden man, die wel in staat is om je gelukkig te makenJ Zeg hem dan, dat ik lang wil nadenken. Lang? Welnu, ja, moeder 1 En dat kunt u mij niet kwalijk nemen 1 Ik zou willen, mijn arm kind, dat jij naar je moeder wildet luisteren Ik heb zeer goed acht geslagen op den heer de Saint-Hyrieix. Je zoudt geen betere partij kunnen doenin je tegenwoor dige positie. Ach, riep Carmen met bitterheid uit, dat is voor u een beslissende reden Ik begrijp u, lieve moeder, en ik smeek u, niet te meenen, dat ik uw goede plan nen niet erken. U wilt alleen mijn ge luk, dat weet ik, ik voel het bij ieder uwer woorden. Maar u zult ook willen, dat ik mijn eigen geluk wensch, ik, die er toch het allermeest belang bij heb Over 't geheel, is de heer de Saint- Hyrieix niet O, mijn hemel, lieve moeder, vraag mij niet om vrij over hem uit te spre ken mijn meening zou niet eerlijk we zen Ik heb hem recht gedaanmaar hij komt op een tijdstip, zoo vol zorg water geraakt en verdronken. Haar lijk is gevonden. Onder het melken gestorven De landbouwer R. P. wilde de melk van de weide halen, die zijn schoonvader had gemolken, op eenigen afstand van de wo ning te Zwollerkerspel. Ter plaatse geko men vond hij zijn schoonvader bewusteloos op den gr.nd liggen. Per passeerende auto naar de woning vervoerd, bleek de oude man te zijn overleden. Auto verbrand Op den straatweg van Voorst naar Apel doorn nabij Gietelo is een auto in brand gevolgen. De inzittenden konden bijtijds den wagen verlaten, zonder dat zij brand wonden kregen. De auto verbrandde geheel. Uoor een riem getroifen Te Midwolde (Groningen) is de 23-ja- rige T. van Oldekerk by de dorschmachirie door een riem zwaar tegen het hoofd ge troffen. Zyn toestand is zorgwekkend. Hij is in het ziekenhuis te Groningen op genomen. Vader en zoontje door den bliksem gedood. Men meldt uit Veendam aan de »Msb.« Bij een kort maar hevig onweer werd de arbeider Klein, die aardappelen rooide op het land van G., te Wildervank, door den bliksem getroffen en direct gedood. Ook het 3 jarig zoontje van K. werd getroffen en is eveneens direct overleden. Een vrouw gedood Te Rhee (gem. Vries) is de vrouw van den landbouwer Mulder, die in het land bezig was te melken door den bliksem gedood. Koninklijk bezoek aan den Achterhoek Maandag bezocht H. M. de Koningin de gemeenten Voorst en Zutphen en eenige gemeenten in de graafschap n.l.-Warns- veld, Vorden, Hengelo, Hurnmelo, Does burg en Dieren. Kindervcrwaxrloozing Bewoners van r* Koningstraat te Den Haag hadden reed., meerdfere malen opge merkt dat een hunner buren zyn drie kin deren van 4, 6 en 8 jaren verwaarloosde. Meer dan eens ging hij en liet de kleinen geheele dagen en soms heele nachten on- en droefheid, dat ik groote moeite heb mij de zaken voor te stellen, zooals ze zijn Sta mij dus toe te herhalen, dat ik verlang om na te denken Ik heb u eerst gezegd, van lang, dat was niet juist Ik vraag acht dagen voor dat ik mijn ja of neen uitspreek, waarvan ik niet zou kunnen terugkomen Is dat te veeleischend Neen, zeker niet, gaf de moeder toe, die, nu zij geen onmiddellijke toestem ming kon krijgen, slechts voldaan kon wezen over dezen korten bedenktijd. Carmen raadpleegde Hélènedeze laatste gaf echter geen duidelijk ant woord. Zij herhaalde de tegenwerpingen, die zij ook had laten gelden tegenover de gravin en waarvan de voornaamste betrekking had op het verschil in leef tijd, dat er bestond tusschen Carmen en hem, die aanzoek om haar deed. Daar de heer de Saint-Hyrieix geen bericht ontving, kwam hij dien avond op het kasffeel. Hij dacht niet zoo hoog van zich zelf, om te durven vermoeden, dat Carmen met geestdrift in een huwelijk met hem had toegestemdmaar hij achtte zich zeer gelukkig, dat zijn aanzoek niet oogenblikkelijk was verworpen door Carmen. Na een onderhoud met de moeder, die hem getrouw de woorden van het jonge meisje overbracht, nam de Saint- Hyrieix zich voor om zich niet te over haasten. Hij richtte eenige teedere woorden tot Carmen, maar hij hield zich toch eenigs- zins op een afstand en roerde het punt '--i v||V.r •V-V t Land van Hoa tenajeLaigstraat on dg

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1