verzorgd achter. Vrijdagmorgen is hij weer vertrokken, zonder des avonds terug te keeren. De buren hebben zich over de kinderen ontfermd en hun te bed gebracht. De zaak is in handen van de kinder politie. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 8 September, n.m. half acht. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig zijn de heeren van Ever- dingen, de Moll, de Haan, Uhl, F. Ver hoeven en H. Verhoeven. Afwezig het lid Cox Ook is een zeer talrijk publiek opge komen, de publieke tribune is stampvol. Om 7.40 uur opent de Voorzitter de vergadering en legt het nieuwe raadslid de heer F, Verhoeven in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter verklaart den heer Ver hoeven hierop verkozen, wenscht hem geluk met zijne benoeming en beveelt hem de belangen van Heusden bij voort during aan. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen is Van Ged. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrooting '24. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoekschrift van de Oranjevereni ging alhier, om jaarlijks een zoo groot mogelijke subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten een jaar lij ksche subsidie toe te kennen tot we deropzegging, groot f25.—. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening en rekening van het vleesch- keuringsbedrijf over 1923. De Voorzitter verzoekt de commissie, bestaande uit de heeren de Moll en Uhl, die belast is geweest met het onderzoek dezer rekening, rapport te willen uit brengen. De heer Uhl zegt dat de commissie beide rekeningen heeft onderzocht. De rekening '23 voor het vleeschkeurings- bedrijf geeft aan als ontvangst f 5885. als uitgaaf f4694.966 en sluit aldus met een batig saldo van f 1190.03®. De gemeenterekening '23 als ontvangst f73047.47, als uitgaaf f61454.07®, sluit alzoo met een batig saldo van f 11593.396. Het ingestelde onderzoek heeft geen aanleiding gegeven tot op- of aanmer kingen, zoodat de commissie den raad adviseert beide rekeningen goed te keuren. De heer de Haan vraagt of met het oog op groot het batig saldo geen tijd wordt het tarief te verlagen. De Voorzitter antwoordt dat dit reeds verlaagd is en voor '2b weder tot ver laging van het vermenigvuldigingscijfer zal worden overgegaan. De Haan merkt op dat hij niet het saldo der gemeenterekening op het oog heeft, doch dat van het vleeschkeurings- bedrijf. De Voorzitter meent dat men hier over later wel eens kan praten. Heusden heeft daarover niet alleen te beslissen, ook de aangesloten gemeenten hebben daarover een woord mee te spreken. Spr. houdt het er voor, dat verlaging van het keurloon geen verlaging der vleeschprijzen ten gevolge zal hebben. De heer de Haan meent dit laatste in twijfel te moeten trekken, bovendien, de vleeschkeuringsdienst mag geen bron van inkomsten zijn voor de gemeente. niet aan, waarom hij hier kwam. Den geheelen avond hield hij zich, alsot hij geen aanzoek had gedaan. De gravin beschouwde ondertusschen hem en haar dochter. Juffrouw de Ker- lor begreep nu nog meer dan anders, hoezeer haar moeder op dit huwelijk stond. Carmen gevoelde zich een weinig ontmoedigd. Om den heer de Saint- Hyrieix te weigeren, ontbraken haarde geldige redenenzij gevoelde ook geen neiging er te zoeken. De eenige man, die zij zou hebben willen trouwen, was Robert d'Alboize. Robert had haar zelf doen begrijpen, dat hij haar moest ontvluchten, omdat zij een rijke erfgename was en hij zoo goed als geen fortuin bezat, maar' thans, na den val van het bankiershuis, was het Carmen, die arm was, armer zeker nog dan hij. Zij zuchtte. Robert wist niets van de verandering in hun lot. Hij was te Stockholm. Hij zou haar nog wel niet zijn vergeten, maar de afwezigheid, de tijd zouden allengs de herinnering uitwisschen. Carmen gevoelde zich op dat oogen- blik zeer ongelukkig, het was haar, alsof zij niet meer dezelfde was van vroeger; zij was zeer ontevreden over zich zelf, zij verweet zich zelf, zich te hebben schuldig gemaakt aan een ingebeeld onrecht. De heer de Saint-Hyrieix ging voort een groote beminnelijkheid ten toon te spreiden, waardoor hij steeds meer in de achting der moeder steeg. {Wordt vervolgd). De Voorzitter merkt op, dat de heer de Haan zich hierin vergist, immers in de verordening komt de bepaling voor, dat een grooter batig saldo dan f500, onder de aangesloten gemeente zal wor den verdeeld in verhouding van het aantal ingezetenen. Hieruit blijkt dus, dat men wel van de veronderstelling is uitgegaan, dat er een batig saldo mag zijn. Gaarne zal spr. de opmerking van mijnheer de Haan ter harte nemen en daar later op terugkomen. De heer Cox komt ter vergadering. Hierop worden beide rekeningen voor- loopig vastgesteld en brengt de Voorzitter een woord van dank aan de Commissie, die belast is geweest met het onderzoek. Vaststelling verordeningen regelende heffing en invordering van rechten voor het gebruik van aanlegplaatsen. De Voorzitter zegt, dat ieder der heeren een concept heeft thuis gehad en het de bedoeling is de verordeningen onge veer ongewijzigd opnieuw vast te stellen zooals zij tot heden luiden. Deze ver ordening moet telkens voor een tijdvak van 5 jaren door de Kroon worden goed gekeurd. Dit tijdvak is met 1 Januari 1925 om en daarom is opnieuw vast stelling door den raad noodig. B. en W. zouden alleen een kleine wijziging willen voorstellen, daar, waar sprake is van de abonnementsgelden voor vrachtbooten. Het tarief daarvoor is thans voor de eerste boot f 15,de tweede f 10,en de derde f7,50. B. en W. zouden dit willen brengen voor de eerste op f30,de tweede f20, en de derde op f 15,—, omdat zij mee- nen dat deze verhooging niets onbillijks bevat. Zij die geen abonnement wen- schen te sluiten, behoeven dit niet te doen en kunnen volgens bet gewone tarief per stukgoed betalen. De heer de Haan verklaart zich tegen verhooging van het tarief. Heusden toch heeft er het grootste belang bij, dat zooveel mogelijk goederen worden gelost en booten de stad aan doen. Was het nog voor onderhoud der steigers, dan was er nog iets voor te zeggen. Verder zegt spr. te missen een bepaling dat met ijsgang en hoog water de booten ligplaats kunnen nemen zonder havengeld te be talen. De Voorzitter zegt dat dit er wel in staat, booten die niet behoeven te lossen of te laden behoeven ook geen haven geld te betalen, de haven is vrij. Uhl. Als het tenminste niet langer duurt dan 14 dagen de Haan. Maar ijsgang kan langer duren dan 14 dagen. Voorzitter. Dan is er toch altijd nog gelegenheid die menschen geen haven geld te doen betalen. De Haan. Wij kunnen dit beter in de verordening vastleggen. Voorzitter. Dit is moeilijk te om schrijven. de Haan. Dit kan goed. Wij hebben wel eens 6 weken ijsgang gehad, tegen wijziging is toch ook geen bezwaar. Ik meen dat de minister bij het graven van de haven toch de bepaling heeft ge maakt dat zij ook moet dienen als vlucht- haven. Voorzitter. Neen, daarvoor is geen bepaling gemaakt. de Haan. Zij moeten bij ijsgang en storm de haven mogen binnenloopen totdat deze over is. Voorzitter. Een storm zal toch geen 14 dagen duren. Of het nu noodig is om voor ijsgang een bepaling te maken weet ik niet. Voor ligplaats als niet wordt gelost is geen aanleggeld verschul digd. de Haan. Ik zou toch niet graag zien, dat het tarief verhoogd werd. Voorzitter. Ik geloof niet dat er be zwaren tegen zijn het tarief vast te stel len, willen de heeren het echter wijzi gen moeten ze dit zelf weten. Als de ondernemers echter geen contract willen sluiten kunnen ze betalen per stukgoed tegen het tarief als in de verordening vastgesteld dit bedraagt hoogstens 3 ct. per colli. de Haan. Dus ze betalen niet per tonnenmaat. Voorzitter. Dit gebeurt alleen, als er een heele lading wordt gelost of geladen. Het tarief voor stukgoederen is hier zeer billijk, het is b.v. de helft lager als te Woudrichem. Men moet niet vergeten dat wij hier een vooroorlogs tarief hebben. de Haan. Wij moeten ook terug naar de vooroorlogsche toestanden. Voorzitter. Maar die hebben wij nog niet. Hebt U er bezwaar tegen, het zoo vast te stellen, dan kunnen wij de be paling wijzigen. Uhl, Zou het geen aanbeveling vei;-, dienen, dat in art. 3 uitdrukkelijk werd opgenomen dat door B. en W. bij ijsgang van deze bepaling kan worden afgewe ken Voorzitter. Als de heeren dit 'over kunnen laten aan B. en W. dan is mis schien op die manier het best het be zwaar van mijnheer de Haan te onder vangen. De heer F. Verhoeven maakt nog een opmerking over den tijd, waarin de goe deren na lossing moeten zijn afgehaald, hij acht een tijdvak van 4 tot 8 uur te gering. De Voorzitter merkt den heer Verhoe ven op, dat deze zich vergist, voor lieden buiten de gemeente is deze tijd gesteld van 4 u. nam. tot 8 u. 'sav. den daar- opvolgenden dag. Voor langere berging is de beschikbare ruimte niet groot ge noeg. Spr] geeft nogmaals de verzeke ring dat alle tarieven hier zeer billijk zijn b.v. te Wijk zijn deze ook heel wat nadeeliger. Hierop worden de verordeningen op nieuw vastgesteld met de wijziging der tarieven als door B. en W. is voorge steld, terwijl bovendien met de opmer king van de heeren de Haan en Uhl zal worden rekening gehouden. Benoeming van een lid der schattings commissie voor de inkomstenbelasting. Bij de gehouden stemming verkreeg de heer Joh. de Mol 3 en de heer Ver schuur Baert 4 stemmen, zoodat de laatste is gekozen. Slot in 't volgend nummer. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Uitslag loting voor de Na tionale Militie Boeren Johannes Abraham 1 Boeren Wilhelmus Adrianus 41 Deurloo Saret Cornelis 2 Graag de Cornelis 9 Hooft van Johannes Jacobus 8 Kuijpers Jacobus Adrianus 5 Overweel Jan Izaak 4 Schoenmakers Jacobus 7 Verhoeven Cornelis Jacobus Hendrikus 10 Verhoeven Johannes Wilhelmus 6 Wette van Johannes Jacobus 3 J.l. Zaterdag heeft de >Heusdensche Harmonie* hare behaalde tweede prijs in de tweede Afdeeling van het concours te Gorinchem ontvangen, zijnde een groot Verguld-Zilveren Medaille. De heer Joh. van Berkel, directeur der »Heusdensche Harmonie*, behaalde j.l. Vrijdag op het concours voor Harmonie- en Fanfare-corpsen te Meteren met de fan fare »Nooit GedaehU uit Nieuwaal, een eersten prijs in de derde Afdeeling met 158 punten. Wederom voor genoemden directeur een schitterend succes. Op Vrijdagavond half acht zal de Commissie, die ingevolge art. 131 der Gemeentewet advies heeft uit te brengen over het voorstel tot vereenigirg van de gemeenten Heusden, Herpt, Bern en een deel van Oud-Heusden, een vergadering houden. Tot onzen spijt kunnen wij het raadsverslag van deze gemeente door plaatsgebrek slechts gedeeltelijk opnemen en moeten punt 6, Aangehouden verzoek van eenige ingezetenen tot het bouwen van woningen en punt 7, Voorstel van Ged. Staten tot vereeniging der gemeente Heus den, Herpt c. a. met een deel van Oud- heusden tot een volgend nummer blijven liggen. Wat punt 6 betreft, hieromtient werd op voorstel van den heer Uhl besloten een commissie in het leven te roepen, die heeft te onderzoeken of er werkelijk wo ningnood bestaat en indien dit het geval mocht blijken te zijn, dan advies heeft uit te brengen aan den raad, op welke minst kostbare wijze voor de gemeente hierin is te voorzien. Over punt 7 stemde de raad eenparig tegen vereeniging, omdat men in een eventueele vereeniging geen voordeel voor Heusden kon zien, immers het allereerste gevolg zou zijn verhooging der belastingen tengevolge der schuldenlast van de andere gemeenten. -Zaterdag eindigde het blljartconcours» ten bate der harmonie in de zaal Van »Concordia«. De consolatieprys, d oor je commissie beschikbaar gesteld, vy'( ten jgg] aan den heer Colijn uit Wyk j)jt con. cours werd eenigszins fee ,tejyk bes|otetl door een bal. Op de gisteravond gehouden ge combineerde Bes' .uursvergadering der »Heusderische Hs» rmonje< en de ^Fanfare der H. Family js besloten, hunne wel willende mré^ werking te verleenen bij het op a.s. erdag te houden Oranjefeest. Bij, ?^.ing is gebleken, dat de Fanfare het ^jemencorso zal opluisteren en de Ha^a? onie de Volksspelen. Daarna concert ,va» 0 tot 7 uur door de Fanfare en van tot 8 uur door de Harmonie op de 'aiosk, Vervolgens zal de Fakkeloptocht door de beide Muziekgezelschappen worden op geluisterd. Aalburg en Heesbeen. Tot predi kant alhier és beroepen Ds. Schimmel te Jaarsveld. Almkerk. J.l. Zaterdag had het zoontje van den heer Groenenberg te Waardhuizen (gem. Almkerk) het ongeluk in een onbe waakt oogenblik in 't water te gera ken met gevolg toen men hem vond, de levens geesten reeds geweken waren men kan zich de droefheid der familie voorstellen. Onder zeer veel belangstelling gaf het fanfare-corps »Nooit Gedacht* alhier in den tuin van den heer C. Dekker j.l. Zaterdag in alie opzichten een goed ge slaagd Concert. Aalst. Bij het aanzetten van den motor van een auto kreeg de reparateur V. uit Veen zulk een slag op den arm, dat ge neeskundige hulp hiervoor noodzakelijk bleek. Geconstateerd werd, dat zijn pols was gebroken, zoodat hij enkele weken rust zal moeten houden. Andel. Bij het nooten plukken kwam den heer I. den Dekker door dat de ladder brak, uit den boom te vallen. Wonder boven wonder kwam hij met den schrik vrij. Voor den tweeden maal behaalde »Andels Fanfarecorps* een 2e prijs in de afd. uitmuntendheid op het nationle concours te Meteren. Door verschillende omstandigheden kan het concert a.s. Vrijdagavond niet door gaan en is dit nu bepaald op Zaterdagl3 Sept. a.s. ten 7 ure (zonnetijd) op het plein der Openbare School. Beneden-Langstraat. De hooiprijs wordt gestadig stijver. Voor eerste soort handelshooi besteedt men reeds tot f 20 per 500 K G. vrij in de pers. De toemaat, voorzoover gemaaid, is ten gevolge der zware regens, meerendeels bedorven. De weiden bieden echter over vloed van gras. Capelle. Bij de j.l. Maandag gehou den loting van de ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1925, der gemeente Sprang-Capelle werde;n de volgende num mers getrokken 4 C. W. Wagemakers, 2 W. Kruijf, 3 A. v. d. Mast, 4 H. Wa gemakers, 5 J. Ph. de Roon, 6 H. H. Oerlemans, 7 C. Hawerhals, 8 A. Ver hagen, 9 P. J. Sprangers, 10 A. M. Stam. 11 F. Rosenbrarid, 12? M. P. Spierings, 13 J. Sterrenburg, 14 G. de Rooij, 45 M. D. Spierings, 16 L. Pols, 17 H. J. Paans, 18 D, voor de Poorte, 19 C. G. Vos, 20 H. M. v. d. Schans, 21 C. Chabot, 22 A. Kluijtenaar, 23 J. v. Campen, 24 P. Ver- duijn, 25 J. M. de Jong, 26 G. W. Meijer, 27 C. v. Baardwijk, 28 M. M. v. Campen, 29 A. P&apen, 30 M. v. Oosterhout, 31 J. de Rooij, 32 J. Ch. Varossiau, 33 C. J. Kuijsten, 34 G. de R.ooy. Onze vroegere, dorpsgenoot, de heer Chr. van Beek, beha aide met de gemengde zangvereeniging »Harmonie« uit Capelle a.d. IJssfcl op het te Ouderkerk a.d. IJssel ge houden concours ir» de eere-afdeeling een eersten prijs met het hoogste aantal punten. Tot organist bij de Ned. Herv. gem. alhier is benoemd de heer A. Christ met ingang van 1 October. Bij het j.l. Vrijdag te Breda ge houden examen; voor de hoofdakte slaagde de heer M. C. RijcAen, onderwijzer aan de school met den Bijbel aan den Loon- schendyk. Naar wij vernemen is de water stand in de. !binnenpolder alhier zoo abnor maal hoog,, «dat de daargelegen tuinderijen gedeeltelijk, onder water staan, met het noodlottig ge volg, dat verschillende groen ten daardoor bederven. Drnnen. Zondagmiddag hield in de zaal der Jot igens Congregatie de leden van het Musset] engilde een vergadering. De vice-vooiT'.tl er opende, wegens afwezigheid VPjn den "V oorzitter, de vergadering en gaf zijn spijt te kennen dat het getal zoo klein was. Hij deed mededeeling omtrent de onderhandeling met den Burgemeester. Het bestuur had 5 personen aangezocht om permissie te vragen voor het schieten van kraaien in de heide. Door den Bur gemeester werd aan 3 personen toestem ming verleend. Het bestuur werd opge dragen nogmaals er op aan te dringen twee personen te krygen en deze v.oor te dragen. Ook deelde de secretaris de pry- zen van kruit en hagel mede bij coöpera tieve inkoop. Besloten werd deze inkoopen coöperatief te doen. Ook werd door het bestuur medegedeeld, dat van het polder bestuur 25 galden subsidie was verkregen en van de gemeente 20 gulden. Volgens sommige was dit zeer weinig voor deze nuttige vereeniging, want de schade door kraaien aangericht is niet te schatten. Verder werd bekend gemaakt om in de algemeene vergadering die in October zal gehouden worden, eenige wijziging te brengen in het reglement. Op die ver gadering kunnen ook de geschoten vogels ingeleverd worden en kan ook ieder zijn hoeveelheid kruit en hagel bestellen. Ook werd gevraagd of het niet wenschelijk was den Edelachtbaren Heer Burgemeester ter vergadering te verzoeken. Verder werden nog verschillende vragen gesteld omtrent de jacht en de vergunningen en werd onder dank de vergadering gesloten. Begunstigd door mooi weer gaf de harmonie »De Volharding* in den tuin bij den heer Th. Elshout alhier een prachtig mooi concert ter eeie van den verjaardag van H. M. de Koningin. De tuin was tot in de uiterste hoeken bezet. Talrijke dames en heeren gaven hunne sympathie te kennen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. Burgemeester Loef en leden van den Raad en andere Notabelen. Prachtige nummers werden ten gehoore gebracht o.a. Sympathie van J. Martens, La Mon- tagnarde van Shweirisberg, welke stukken zijn uitgevoerd op het concours te Loon- op-Zand en waarmede de eerste prijs be haald werd. Ook de nummers Walram van Kessels, Fantasie en Sous la Feuillie van J. M. Slrauwers, de bekroonde num mers uit Tilburg, werden mooi gespeeld. In een woord, het was een mooi concert, waa- mede de vereeniging succes heeft in- geoogst. De tegen 13, 14 en 15 September a.s. door de Veilingvereeniging »de Lang straat* te Diunen op touw gezette ten toonstelling van groenten, fruit e. a. artikelen, belooft de verwachtingen nog te zullen overtreffen. Niet alleen toch dat de telers van Drunen en omstreken hun beste beentje zullen voorzetten, doch onder de firma's die buiten mededinging zullen inzenden treffen wij namen aari, die voor den vakman, zoowel als voor den leek, iets bijzonders waarborgen. Wij noemen slechtsde firma N. van Dongen te Waalwijk, bloemen en planten. De Haridelsver. v. d. N. Br. Christel. Boerenbond te Vechel. De Land- en Tuinbouwschool te Breda. De Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen. De firma C. Simonis te Raamsdonksveer, De firma P. van der Vlist te Vleuten. De firma Lamers Indemans te 's Bosch. De Byenhoudersver. v. d. N. Br. Christel. Boerenbond, afdeeling Drunen. De Bijen houdersver. »St. Ambrosius« te Drunen etc. Als Jury zullen optreden De heeren A. van Gogh, Rykstuinbouw- cons. van N. Br., J. Ritzema, Directeur der Land- en Touwbouwschool te Breda en J. van Esch, tuinbouwkundige te Vucht. De jury zal Zaterdag a.s. van 113 hare opdracht volvoeren, en de bekroningen vaststellen. Voegt men aan bovenstaande toe dat de tentoonstelling geheel nzakelijk* is opgezet en wordt gehouden (geenerlei amusement is in het programma opgeno men) dan gelooven wij dat er op genoemde dagen in het door de goede zorgen der firma N. van Dongen te Waalwijk op passende wijze »aangekleed« veilingslokaal, voor den waarlijk belangstellenden genoeg te waardeeren zal zijn, en den aanleggers van deze tentoonstelling dank te weten voor hetgeen zij deden om den telers aan te moedigen, en naar voor te brengen het groote belang dat alle telers hebben bij een zaak- en vakkundige groenten- en fruitteelt. De Veilingvereeniging »de Langstraat* bij voorbaat onze hulde I DeWerken. Uitslag der loting voor den dienstplicht lichting 1925 4 C. den Haan 2 Joh. Kant 3 P. van Pelt 4 B. Ouwerkerk, 5 C. B. van der Straaten, 6 A. van den Berg, 7 A. van Breugel 8 Joh. Versteeg 9 A. Joh, van den Heuvel, 10 W. J. Monshouwer, 11 G. Bleijenberg, 12 M. H. de Keizer*, 13 G. G. van der Nat*, 14 J. Rosier*, 15 C. Oldenburg*, 16 N. J. M. v. Duist, 17 Joh. de Heus, 18 C. B. van Drunen 19 A. van Herwijnen, 20 W. Vroegh 21 C. Kol ff, 22 B. de Bok 23 J. A. van Oord, 24 G. Pruissen 25 D. Lievaart, 26 P. Sterkenburg, 27 J. Joh. de Peuter, 28 J. A. Sterkenburg 29 D. Brienen 30 A. van der Giezen, 31 T. van der Stelt 32 W. Joh. Stout, 33 S. O. Meer burg 34 J. van Noorloos, 35 L. Pruijsen, 36 A. Dekker, 37 B. A. de Rade en 38'Th. C. Visser*. De met gemerkte personen zijn allen, hetzy voorgoed, hetzij voorloopig van den dienstplicht vrijgesteld wegens broederdienst. Eethen Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 12 September a.s. des namiddags ten 6 uur (oude tijd). Agenda 4. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gem. rekeningen 1923. 3. Aanbieding gem. begrooting voer 1925; 4. Opmaken aanbeveling verkiezing Zetters Rijks Dir. Belastingen (aftr. de Heeren J. P. Smits en J. A. v. d. Schans. 5. Verkoop gemeente-grond aan N. de Graaff. 's Gravenmoer. De stijging der graan prijzen heeft tengevolge dat de bakkers het tarwebrood met 2 cent verhoogden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2