Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4431 Woensdag 10 Sepiemher Geen Sneeuwbal-Gezwendel Populaire Amsterdammertjes iste Bekendmaking. VIER HOOFDPREM1EN. BOVENDIEN Trekt allen mee!! Wacht geen oogenblik 1^1 M. NORT, Opticien Dames- Heeren- of Kinderparapluies. Brillen, Lorgnetten, So Easy, Pincenez. Reeds ontvangen voor het a.s. Winter seizoen alle modellen LAMPEN zooals: L. VAN RIJSWIJK, Veen, a 50 CENT. Telefoon 23, HEUSDEN. fl 10.000- ft 7.500.- fi 5.000- fl 5.000 - en meer dan 20.000 Premiën van fl 1000.— fl 500.— fl 100 enz. enz. Zusterhuis C 494 GORINCHEM. Zaklantaarns en Batterijen Tevens ontvangen een groote sorteering BANDEN tegen ongelooflijk lage prijzen. Genoemde inrichting is gevestigd in de Autogarage van het Hotel „Het Wapen van Amsterdam." Ingang BURCHTPLEIN. BEHOORENDE BIJ HET Als gij last kiijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zij beteren lever- stoornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Raadsvergadering VEEN, van Maandag 1 September, n.m. half drie (Z.T.), voortzetting der raadsvergadering van Donderdag 28 Augustus. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering, en zegt dat de heer v. d. Pol het woord had gevraagd, dat hij hem hierbij gaarne wil verleenen, om ook zijne meening in deze kenbaar te maken. De heer v. d. Pol zegt als hy in ver band met de voorgestelde vereeniging zyn meening wil kenbaar maken, hij dan in de allereerste plaats uiting wil geven aan zijn gevoel van weemoed, nu naar alle waarschynlijkheid de gemeente Veen zal ophouden een zelfstandige gemeente te zijn. Veen, dat reeds eerder bestond dan de hoofdstad des rijks. »Theodorus Groent gewaagt er van in zijn geschiedenis van Stad en Lande van Heusden, dat een zoon van Jan IV van Heusden, in 4192 heer was van Veen. Een gevoel van weemoed vervult spr. als hij denkt aan Schout en Schepene, die over Veen hebben geregeerd, als hij denkt aan den Franschen tijd toen de Marie van Veen het zelfstandige Veen bestuurde. Alles roept tegenwoordig om bezuinigen, spr. kan zich dat begrypen waar tegen woordig van de soberheid en zuinigheid van vroeger niets valt te bespeuren. Als er echter valt te bezuiningen komt het hem voor dat dit in de allereerste plaats zou zyn te vinden in de jaarwedden der ge meente-ambtenaren. Als voor Veen het ambt van Burgemeester en Secretaris in een hand kon zijn, dan zouden daarvoor zeker meerdere personen zijn te vinden, die deze functie voor f 2000 zou willen vervullen. Ook voor de betrekking van gern.ontvanger kon worden volstaan met 50 a 60 pCt. van het tegenwoordige salaris, het komt spr. dan ook voor, dat het meer dan tijd is om tot verlaging over te gaan van de jaar wedden burgemeester, secretaris, gem.-ontv. eu Gem.-veldwachter. Op deze salarissen zou zeker een bedrag van f 1500 te be zuinigen zijn. Verder zijri het de geld verslindende wetten, die het kleine ge meenten zoo niet geheel dan toch groo- tendeels onmogelijk maken hun begrootirig sluitend te maken. Misschien zyn aan de vereeniging eenige voordeelen verbonden, spr. wil dit even nader bezien. Veen heeft veel minder draagkracht dan Wijk, doch ook slechts een schuld van f12000. Wijk daai entegen een schuld van meer dan f400.000. Veen heeft geen electrisch bedrijf, dat als de teekens zich niet bedriegen, steeds eeri jaarlijks tekort zal opieveren, Veen zal dan den strop van Wijk, die deze zich zelf op den hals heeft gehaald, mede moeten dragen, men vraagt zich af of dit recht en billijk is. Ook de wachtgeldregeling is, naar spr. meening, veel te royaal ge regeld, 10 jaar vol traktement acht hij veel te lang, hierbij komt onwillekeurig het spreekwoord naar voren »het is goed riemen snyden van een andermans leer«. Zeventig a tachtig percent van het salaris dat in 1924 wordt genoten, acht spr. ruim voldoende en billijk. Komt tengevolge van de nieuwe samenstelling secretaris en gem. ontvanger op wachtgeld, dan b8teekent dit voor de nieuwe gemeente gedurende 10 jaren een nadeel van f 4000 per jaar of een kapitaal van f 40.000. Ten slotte de afdeeling Aalburg. Volgens het wetsontwerp zal deze geheel in de nieuwe gemeenschap worden opgenomen en zal de Ebskwestie hierdoor tot een op lossing komen. Of deze Ebbe zoo maar klakkeloos genomen kan worden, meent spr. gelet op de rechtelyke uitspraak te moeten betwijfelen. Spr. is met de toe stand hiervan te weinig op de hoogte, om daarover een beslist oordeel te kunnen uit spreken. Uit oude stukken blijkt echter, dat reeds voor 200 jaar de ebsgelden order de ingezetenen van Aaiburg werden verdeeld. Zal de Boerenbond een gemeentebe drijf worden of zal deze prachtige coöperatie met zijn schitterende toekomst, die van groot belang is voor de gemeente maarzoo den nek slag kunnen worden toegebracht. Verder is er de minder besproken kwestie van den Wijkschen waard, waaraan heeft deze zijn ontstaan te danken Waar zijn de offi cieels stokken, die den tegenwoordigen toestar d van dezen waard in het leven hebben geroepen Verder wordt gesproken, dat aard en opvatting gelijk zyn ieder weet dat dit niet zoo is en zelfs in Wijk een grenslijn zou zyn te trekken en dat de oude veete over de Ebbe nog steeds voortleeft. De memorie van toelichting is zoo beknopt dat van eenige toelichting geen sprake is. Spr., die sterk voor bezuiniging is, desnoods met vereeniging, had gaarne een meer uitvoeriger rapport gezien. Hij kan, zooals het wetsontwerp daar ligt, er niet voor stemmen en hiermede heeft hij het zyne er over gezegd. Voorzitter. Zijn er nog meer heeren die er het woord over verlangen v. Andel. Hoe heeft de commissie er over gedacht en hoe luidt haar rapport? Voorzitter. De commissie was eenparig tegen vereeniging. v. Andel. Op welke motieven. Voorzitter. De notulen der commissie vergadering zijn nog niet vastgesteld, ik weet ook niet of de commissie bereid is hare motieven bekend te maken, zij heeft in besloten vergadering beslist. v. Andel. Voor ons, die in een open bare vergadering heeft te beslissen, was het toch wel goed geweest, als wij wisten welke motieven zijn aangevoerd, misschien kan dit ook voor ons van invloed zyn. Ballegooijen. Ik heb een der commissie leden gesproken en die vertelde mij dat de commissie in vereeniging geen bezuiniging ziet en daarom ook overtuigt tegen ver eeniging heeft gestemd. v. Andel. Uit bezuinigingsoogpunt mogen er geen wachtgelden komen doch moeten deze worden uitgekeerd, dan zal het voordeel niet groot zijn. 't Lam. Ik kan er de eerste 10 jaar geen voordeel in zien. Ballegooijen. In het gunstigste geval nog niet. Wyk heeft zoo'n grooten brok schuld met zijn electrisch bedrijf, waaraan ieder jaar te kort komt. Nu zyn ze nog niet aan het aflossen. Veen kan dit mee betalen. Volgend jaar is het tekort 7J duizend, over een paar jaar komt er nog f 3000 bij voor aflossing en wordt het f 10.000 en dit duurt 35 jaar. Jiskoot. Dit is anders als ze in Wijk vertellen. Ballegooijen. Wyk denkt Veen te moeten helpen, doch Veen zal Wijk moeten helpen. Smits. Ik geloof, dat Wijk Veen moet helpen. Ik ga met v. d. Pol accoord, als wy ons zelf maar konden regeeren. Als echter maar steeds wetten worden voor geschreven, die de gemeenten zware lasten opleggen, dan kunnen wij zoo niet voort gaan. Ballegooijen. Of ze dat in Wijk wel kunnen? v. Andel. Ik stel, als het zoo door gaat, dat Wijk ook over de kop gaat. Voorzitter. Als het niet anders gaat met het electrisch bedryf, kan het niet anders. Smits. Misschien wordt dit in Wijk al gevoeld. Schreuders. Ik heb den Secretaris van Wijk andere cijfers hooren noemen, deze beweerde dat het tekort op het electrisch bedrijf een goede f 3000 bedroeg, over een heel jaar. Voorzitter. Dat was in '23, doch dit wordt erger. Ik heb nu een begrooting met een tekort van f7500.waarvan aan afschrijvingen afgaan f 2300. v. d. Pol. Dus rond een tekort van f5000.—. v. Ballegooijen. Dan zijn ze nog niet aan het aflossen, dan komt er nog f 3000. by. v. Andel. Komen wij nu f 2000. tekort Voorzitter. Ik schat het op f 2000. U weet zelf dat we altijd met een tekort zitten, misschien is het echter slechts f1500.—. v. Andel. Ik dacht dat het niet zoo hoog was. Smits. Is dat tekort niet meer gekomen door de aflossing van het laatste jaar Ballegooijen. Op da' bedrag na kunnen wij ons dus zelf bedruipen. Voorzitter. Dan kunt ge u zelf bedruipen. Schreuders. Het is toch geen jaarlijks tekort, zooals een raadslid te Wijk zei, hoe kwam men daartoe Ik denk naar aanleiding van de aangevraagde leening om het dienstjaar '23 af te sluiten. Ik heb den Voorzitter en Secretaris uit hooren leggen, dat dit niet direct een tekort was, maar omdat wij het geld van het Rijk in handen hadden gehouden en dit nu moest worden teruggestort. Een jaarlijks tekort van f 2000 is een verkeerde voorstelling, dit mag ook weieens worden gezegd. Als wij maar aflossing op langer termijn konden krijgen, doch Ged. Staten willen dat niet toestaan. Dat is voor ons een machtig grooten zet, doch die zal niet eeuwig duren. v. d. Pol, Ik moet nog eens opmerken, naar aanleiding van mijn gezegde in de vorige vergadering, dat aflossing in 14 of 28 jaar voor de gemeente een renteverlies van f 5880 beteekent, het is dus allemaal geen voordeel. Schreuders. Het is veor ons kortzichtige menschen niet gemakkelijk te zien wat het beste is. Den allereersten tyd zal het wel niet zooveel voordeel geven, wat het in de toekomst zal zijn is niet te voorzien. Het zou gek moeten gaan, als het 10 jaar zou duren, dat een of twee ambtenaren geen andere betrekking hadden gekregen. Smits. Wij hebben toch maar twee ambtenaren. Het duurt niet zoolang of de Burgemeester is 65 jaar en krijgt dan pensioen. Voozitter. Dat weet ik niet. Schreuders. Dit zyn dubieuze vragen. De mogelijkheid bestaat dat er geen wachtgeld zal komen, doch het is ook niet uitgesloten, dat wij 3 ambtenaren op wachtgeld krijgen, dit is het allerongun- stigde. Dat wij er geen krijgen, geloof ik niet. Wij hebben 1 Burgemeester en 2 Secretarissen en gemeenteontvangers. Al wordt een Secretaris benoemd, dan krygt men er altijd een op wachtgeld. Schreuders. Als burgemeester v. Dove- ren met wachtgeld gaat, dan kan een der secretarissen, secretaris worden en de ander burgemeester, doch dit is geheel een veronderstelling. Smits. Ik ga er niet mede accoord, dat burgemeester van Doveren met pen sioen zal moeten gaan. Voorzitter. De ontvanger van Veen krijgt ook zijn wachtgeld. Schreuders. Ter.zij hy een gelijkwaar dige betrekking krijgt. Voorzitter. Dat zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Schreuders. Als de Secretaris van Veen b.v. in een betrekking wordt benoemd die niet zoo hoog gesalarieerd wordt als zijn tegenwoordige betrekking dan is het toch de bedoeling dat het verschil als wacht geld wordt bijgevoegd. Voorzitter. Ja. Smits. Het is ook de vraag of de secretaris het alleen af kan, thans heeft de ecretaris hier zijn handen reeds vol. Al8 wij de vereenigde gemeente krijgen dan is dit heelemaai onmogelijk. v. d. Pol. Of de Secretaris het hier alleen niet af kan, nou dat weet ik niet. Smits, Laat de Secretaris zelf spreken. De Secretaris zegt dat de werkzaamhe den niet meevallen en daarvoor heel wat tyd gevergd wordt. Smits. In Wijk is het toch zeker zoo druk. Een secretaris kan het zeker niet af en krijgen wij er zeker twee of drie ambtenaren bij en kan er geen voordeel uit voortvloeien. Alleen als beide Secreta rissen weer een betrekking kregen dan misschien wel. Voorzitter. Dit is iets in het duister Ver boven dit alles staan de Soliede Zij alleen genieten een wereldreputatie, van eerlijkheid, soliditeit en betrouwbaarheidZij alleen waarborgen U datgene wat publiek en wet eischt In deze trekking zullen uitloten en zonder eenige korting onmiddellijk en TEN VOLLE (dus geen Vso in contanten aan de gelukkige premiewinnaars worden uitbetaald. Hiermede bericht ik het geachte publiek van Heusden en Omstreken, dat ik mij uit de firma DOEDEIJNS VISSER heb onttrokken, en vanal heden voor eigen reke ning een Auto-Verhum inrichting; annex Motor- en Rijwiel handel heb opgericht. Bü fill zullen in de a.s. trekking geheel gratis worden beschikbaar gesteld en wel in contanten 50 X fl 25.— 50 X 10. 50 X fl 15.- 50 X 5.- en grijpt voor een paar luttele dubbeltjes ALLEEN EN UITSLUITEND, de kansen van DE POPULAIRE AMSTERDAMMERTJES. met koopen, maar haast U, voor wij zijn uitverkocht. Slechts in beperkt aantal verkrijgbaar ook na ontvangst van postwissel a 50 cent of het veelvoudige daarvan, verhoogd met 10 cent voor porti-kosfen bij den Hoofdagent F. VAN DIJKGeertzen Heusden, en bij de agenten M. LAROS en M. VAN DIJK te HeusdenJ. VAN ESCH te Drunen L. v. d. GRIENDT te HerptJOH. VAN BERKEL te Ammerzoden. Voor aanvrage van agentschappen zich UITSLUITEND te richten tot den Hoofdvertegenwoordiger F. VAN DIJK—Geertzen, Herptsche- straat O 2 Heusden. (GEVESTIGD SINDS 1876) Oudste en vertrouwdste adres voor Repareeren en overtrekken. Reparatie's en onderdeelen. Scherp concurreerende prijzen. ook stan(l No- 13 °p de G.A.W.E.T. DL..SLI*SLi\ 1 van 9 t/m 12 Sept. in de Doelen. Solar, Pretty, Royal, Balaco, Rieman, Bulli en Berko electrische Lampen. tegen scherp concurreerende prijzen. Agentuur van Union, Kleon, Astra, Gazelle, Amstel en Grnno Rijwielen. Minzaam aanbevelend, fficuwsblad Minzaam aanbevelend, - i-. ?V- -MM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5