Eerste Blad PAAMSDÜNKSVEER. Firma JOH. DE MOL C. DE KEMP. Stop Abdijsiroop - negenoog - De Troonrede. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. Uitgave; Firma L* J* VEERMAN, Heusden. No4434 Vrijdag 19 September 1924. Correspondentschap Ie Klasse, KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABB1NK. dien Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. LAND van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank- papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, In alle constitutioneele staten brengt het gebruik mede, dat de Koning bij de opening van de zitting der volksver tegenwoordiging eene rede houdt, troon rede geheeten, waarin de toestand van het land en zijne betrekkingen met de vreemde mogendheden besproken wor den en waarin tevens melding wordt gemaakt van wetsvoordrachten, door de Regeering in te dienen. Hier te lande kan elk deel van de volksvertegenwoordiging, d. i. elke ka mer afzonderlijk een adres van ant woord op de troonrede aanbieden. Dit adres kan een zuiver vormelijke, het kan ook een critiesche weerklank op de woor den van de koninklijke rede zijn. Doch ook kan het, geheel los van den inhoud der troonrede, een zelfstandig adres zijn, dat regelrecht aanstuurt op het kenbaar maken van de wenschen der kamer aangaande het te volgen regeeringsbeleid. Een adres van antwoord wordt door de Eerste Kamer nog geregeld aange boden, doch de Tweede heeft in 1906, teneinde tijd te winnen, besloten het adres van antwoord achterwege te laten, tenzij bijzondere omstandigheden zulks wenschelijk maken. Terwijl vroeger het behandelen van de adressen van ant woord werd aangegrepen als eene gele genheid om politieke debatten te voeren, wordt deze politieke beraadslaging in den laatsten tijd verschoven tot de be handeling der Staatsbegrooting. De troonrede wordt door de Koningin steeds uitgesproken op den 3en Dinsdag van September, omdat volgens de Grond wet op dien dag de gewone zitting der Kamers wordt geopend. Den inhoud der j.l. Dinsdag gehouden troonrede mogen wij als bekend veronderstellen, wijl zij in ons nummer van j.l. Woensdag werd opgenomen. Menigmaal is de troonrede in het laatste jaar eener zittingsperiode van de Tweede Kamer misbruikt om er een soort verkiezingspropaganda van te ma ken. De regeering sprak dan als 't ware tot de stemgerechtigde burgers ,,Ik ben toch zoo'n beste regeering, want dit en dat beloof ik jelui nog voor de toekomst, als ge maar zorgt, dat wij, Ministers, kunnen aanblijven." Gelukkig heeft de 1 regeering zich ditmaal niet schuldig F gemaakt aan dat minder gewenschte gebruik en we mogen constateeren dat de rede, waarmede de Koningin j.l. Dinsdag de zitting der Staten-Generaal heeft geopend, zich kenmerkt door eene lofwaardige bezadigdheid en bondigheid. Wat den inhoud der troonrede betreft, kunnen wij haar niet anders noemen dan een tamelijk onbelangrijk stuk. Er staat zoo goed als niets in, wat verrast, maar zij geeft slechts wat ieder, die op de hoogte van zaken is, kon verwachten. Zij spreekt meer van wat nog afgedaan moet worden vóór de verkiezingen van 1925, dan dat ze den blik verder reikt. Voor Nederland wordt weinig nieuws aangekondigd slechts een nieuwe Vloot wet, een Weeldebelasting, verlaging van sommige te zeer drukkende directe be lastingen en een Ziekte- en Ongevallen wet worden genoemd. De aankondiging tot heffing van een Weeldebelasting klinkt ons niet onaangenaam in de ooren, hoewel uit den aard der zaak de juiste beoordeeling daarvan eerst zal kunnen komen als we van het ontwerp kennis krijgen. Waar echter de directe belas tingen niet alleen reeds lang haar uiterste grens hebben bereikt, maar die reeds hebben overschreden, komt een Weelde belasting ons in beginsel niet verkeerd voor om den druk dier belastingen te helpen verminderen. Dat wij in de troonrede niets vinden over de noodzakelijkheid om de han gende internationale vraagstukken tot oplossing te brengen, bevreemdt ons eenigermate. Immers werd zij uitge sproken kort na de Londensche confe rentie en daarom had men mogen ver wachten, dat iets zou gezegd zijn gewor den betreffende, met het vorige jaar vergeleken, verbetering van den inter nationalen toestand. Stellig hadden we gedacht dat een voorstel tot afschaffing van den stem plicht zou worden aangekondigd en zulks hadden we ook gaarne gezien. Immers gaat de eerbied voor eene wet gewis te loor, indien duizenden overtredingen ge heel straffeloos worden gelaten. Zooda nige wet, waardoor het gezag wordt ondermijnd, behoort zoo spoedig moge lijk te verdwijnen. Over het algemeen genomen zal de sobere troonrede de bevolking toch eenige gerustheid geven, wijl zij verbe tering in den toestand van 's Lands finan ciën constateert en wij dus mogen aan nemen dat onze staatsfinanciën van den afgrond der inflatie zijn gered. Dat de regeering ook eenige opleving ziet niet alleen in handel en nijverheid doch ook in den landbouw zal ook zeker velen met ons aangenaam in de ooren klinken. Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) Blauwe jassen (kleurecht) Blauwe Boezeroenen 4.75 2.95 1.55 BtJITENLANDSOH OVERZICHT De Volkenbond is een belangrijken stap nader bij zijn doel gekomen. Een van de knapste diplomaten van den tegenwoordigen tijd, de Tsjechische minister president Benes, heeft een protocol be treffende verplichte arbitrage opgesteld, dat zoowel door Frankrijk als door Duitschland in principe is aanvaard. De preciese redactie moet nog worden vastgesteld, maar er wordt niet meer getwijfeld aan een vol komen overeenstemming. Daarbij komt dat de voorstellen van Loucheur, die ten doel hebben de hiaten in het Volkenbonds- pact, die nog altijd een wettelijken oorlog mogelijk maken, aan te vullen, blijkbaar eveneens een goede kans van slagen hebben. Zoo kan men veilig zeggen, dat deze ver gadering van den Volkenbond wel de be langrijkste is, die tot nog toe is gehouden. Thans toch heeft men het niet bij min of meer holle woorden gelaten, maar is men tot daden overgegaan, belangrijke stappen, die zeer zeker de noodige vruchten zullen afwerpen. Men mag inderdaad verwachten, dat én het arbitrage-protocol van Benes, en de voorstellen van Loucheur zullen wor den aanvaard, niet alleen door den Volken bond, maar ook door de Staten, wier delegaties in Genéve hebben medegeholpen tot het tot stand komen van deze gewichtige besluiten. Is het eenmaal zoover, dan is Europa een heel eind op weg naar het volledig herstel van de wonden door den oorlog geslagen. Al ligt dit nog in het verschiet, toch mag worden geconstateerd dat door den verzoenenden geest, die uit de laatste vergaderingen heeft gesproken, een volken bondsidee krachtig wordt gepropagandeerd. r Naar de »Tel.< van betrouwbare zijde verneemt, bestaat er thans tusschen den minister van buiten!, zaken Stresemann en den rijkskanselier Marx volkomen overeen stemming, dat het in een nota vastleggen van de verklaring in zake de schuldvraag thans niet besproken kan worden en zulks vooral niet, omdat de toestand der buitep.- landsche politiek het raadzamer doet voor komen, een gunstiger tyd af te wachten. De notificatie wordt dus uitgesteld. Op 25 dezer zal, zooals gemeld, het rijkskabinet vergaderen onder voorzitter schap van den rijkspresident en zich nog eenmaal met die kwestie bezighouden om dan naar alle waarschijnlijkheid te ver klaren, dat het verzenden van de nota voorloopig niet in de bedoeling ligt. Behalve de rijkskanselier Marx, heeft ook Stresemann Berlijn verlaten. Geen van beide ministers is voor den 25sten hier terug, Verder wordt medegedeeld, dat de bijeenroeping van den Rijksdag niet vóór 15 October te verwachten is. Uit Peking wordt, volgens het ïtjbld.d gemeld, dat Woe Pei Foe, die met 1000 man troepen aldaar is aangekomen om deel te nemen aan de conferentie over den burgeroorlog, door deze conferentie benoemd werd tot opperbevelhebber van het leger dat tegen Tsjang Tso Lin zal oprukken. Tsjarig Tso Lin heeft inmiddels zijn troepen ten Noorden van den grooten muur gecon centreerd. De berichten omtrent de vor deringen van deze troepen in zuidelijke richting worden bevestigd en men verwacht ieder oogenblik den beslissenden slag. In een bespreking met regeeringsambte- naren te Peking verklaarde Woe Pei Foe, dat de strijd tegen de troepen van Tsje- kiang waarschijnlijk geen ernstige betee- kems zal krijgen, doch dat men alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen moet riemen in verband met de bedreiging van Fengtien. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de expeditie van Soen Yat Sen reeds als een mislukking kan worden beschouwd, daar hij, halverwege Canton en Sjioekwam, door de troepen van Yoenan werd teruggehouden. Er bestaat geen enkele aanwijzing dat eenige belangrijke troepenmacht bereid zou zjjn zich bij de expeditie naar het Noorden aan te sluiten en men gelooft dat Soen Yat Sen met zijn onderneming alleen ten doel heeft zich zelf uit een moeilijk parket te verlossen, door de opstandige elementen te Canton achter te laten. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. BINNENLAND De herhalingsoefeningen iu 1925 Blijkens de Memorie van Toelichting op het hoofdstuk Oorloge der Staatsbegroo ting voor 1925, bedraagt het totaalcijfer der geraamde uitgaven, voortvloeiende uit het houden van herhalingsoefeningen in 1925, f 1.395.787. De dienstplichtigen bij de infanterie en de genie en een gedeelte der dienstplich tigen bij de wielrijders moeten in 1925 eenige dagen langer voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst opkomen dan in 1924. Bij de cavalerie moet in 1925 een lich ting voor herhalingsoefeningen opkomen tegen twee lichtingen in 1925. voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver- zachtende en genezende Akker's De a.s. manoeuvres De poststukken voor de deelnemende militairen. De inspecteur van de spoorwegpostkan toren, tevens inspecteur van de veldpost, meldt Van 23 tot en met 26 dezer zullen in een gedeelte van Noordbrabaut en Lim burg militaire oefeningen worden gehouden. Teneinde de noodige zekerheid te verkrij gen, dat de poststukken voor de aan deze oefeningen deelnemende troepen naar be hoeften hun bestemming zullen bereiken, is het noodzakelijk, dat op de brieven en andere stukken behalve de naam en de voorletters van den geadresseerde, tevens worden vermeld het korps er. het onder deel, waartoe hij behoort, terwij! als plaats van bestemming is aan te geven Op oefe ningen in Noordbrabant en Lunburg. De voor de manoeuvreerende troepen bestemde brieven en andere stukken, welke op deze wijze zijn geadresseerd, zulien door tusschenkomst van "den veldpostdienst wor den uitgereikt. Een meevallertje Te Oude-pekela (Gr.) is de vorige week een 78-jarige bedeelde van het Burg. Arm bestuur aldaar overleden. Er werd boel dag gehouden en de koopster van een partijtje stroo was zoo gelukkig daarin pl.m. f 400 aan geld verborgen te vinden. o Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Voor het kantongerecht te Gorinchem heeft terecht gestaan P. M., barbier te Gorinchem, beklaagd van het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde, Het O. M. eischte f 200 boete, subsi diair 40 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde beklaagde tot f 150 boete of ten maand hechtenis. o Aanschaffing van nieuwe vliegtuigen Het ligt in het voornemen van het De partement van Oorlog in 1925 aan te schaffen 12 snelle verkenningsvliegtuigen en 16 artillertie-verkenningsvliegtuigen, onderscheidenlijk voor den prijs van ge middeld f 33.000 en gemiddeld f 24.000 per vliegtuig. Aanschaffing van school- vliegtuigen wordt voor 1925 niet noodig geoordeeld. Een burgemeestersrecord geslagen Men schrijft uit Barneveld aan de Msb, Als een merkwaardigheid kan worden gemeld, dat onze tegenwoordige burgemee ster, de heer W. baron van Nagell, den ambtstijd van zijn onmiddellijken voorganger, wijlen den heer Mr. G. A. Nairac, die niet minder dan 41 jaar en 5 maanden, min 7 dagen aan 't hoofd dezer gemeente heeft gestaan, nog heeft overschreden. Op 15 dezer had hij juist zoolang 't burge meestersambt alhier bekleed, als wijlen de heer Nairac, zoodat de heer v. Nagell thans dus het record van zijn voorganger heeft geslagen. o Rijksmiddelen Overzicht van de opbrengst der Middelen over de maand Augustus j.l., in vergelij king gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1923. Juli '24 Juli '23 Grondbelasting f 1.689.256 f 1.443.143 Personeel 2.410.166 2.281.059 Inkomstenbelasting 4.367.312 3.424,484 Dividend en tan tièmebelasting 5.280.819 749.897 Verrnogensbelast. 136.991 167.510 Suiker 3.533.482 4.051.362 Wijn 53.919 44.274 Gedistilleerd 3.946,138 4.466.029 Zout 155.808 93.704 Bier 1.235.139 483.801 Geslacht 775,170 875.523 Tabak 1.433.233 1.212.465 Bel op speelkaarten 3.805 5.603 Zegelrechten 1.323.298 1,293.796 Successierechten 3.184.419 3.579 821 Invoerrechten 2.759.332 2 680.635 Jeugdige inbrekers De politie te Groningen heeft aangehou den een 12 tal knapen van 7 tot 9 jaar oud wegens herhaalde diefstallen met braak in het groentenveilingsgebouw in de N. Ebbingestraat aldaar. De Rtywielbelastiitg De ontvangst van de rijwielbelasting heeft in Augustus bedragen f 4.592.130. De oorspronkelijke raming was 3 miliioen. De Tariefwet Naar de »Tel« uit parlementaire krin gen verneemt zou de Tweede Kamer met de behandeling van de tariefwet waar schijnlijk op 16 October een aanvang ne men. Een binnen 3 dagen genezen, na aanwen ding van de Oprechte Winsumer Zalf. Dit werd ons door den heer R. DE JONG te Woubrugge (Z.H.J meegedeeld. Negenoogen, steenpuisten, bloedvin nen, brand-, snij- en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden, genezen vlug en volkomen door de Oprechte Winsnmer Zalf. Alleen eeht wanneer iedere bus voor zien is van onze handteekenlng t J. C. DE VRIES. Verkrijgbaar p. bus 75 cent en f 1.35, bij Apoth., Drogisten en Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia BoumanVeen, Wed. J. Vos Bz. Andel, J. G. SchoutenGorinchem, Firma Schoon Co., Apothekers Hoogstr. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsnm(Gron.) voor tiet Land van Heusden gn Altena,iieLasgstraat ei ie Boinmelorwaird De groote flac

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1