Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NQ.U35.Woensdey 24 September f BESCHERMT UW OOGEN. W&mmm Kmmm dat de Philips Argentalamp met zijn vele en belangrijke voordeelen thans voor bijna denzelfden prijs geleverd wor dt als de Philips Argalamp? Koopt voortaan uitsluitend Philips Argenta-lampen (ballon van mellcglas)! BEHOORENDE BIJ HET Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevo len tot het genezen van galzucht, verstop ping en maagkwalen. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, gehouden Woensdag 17 September. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secretaris B. van Schijndel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt roede dat zijn inge komen Een schrijven van't algemeen armbestuur, waarin advies gevraagd wordt over den verkoop v«n een stukgrond aan de firma Schram, het z.g. Kampke voor f 712.50 en een perceeltje langs de werf voor f 422.50, in totaal voor f 1135. B. en W. hebben het voorstel tot ver koop ter goedkeuring gezonden aan Ged. Staten. Een schrijven van hetzelfde college, waar in uitstel wordt gevraagd tot 15 October om de rekening over '23 in te dienen en de begrooting '25 aan te bieden, wijl het onmogelyk is de rekening '23 af te sluiten, omdat verschillende pachters in gebreke zyn gebleven de pacht over '23 te voldoen. De Voorzitter heeft geadviseerd, dat de begrooting '25 toch irgezondefi kan wor den. Het wachten met het indienen der rekeningen '23 tot 15 Oct. wordt met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Schrijven der vereenigde slagers uit Made, Geertruideriberg, Raamsdonk en Waspik, om te trachten verlaging van keur- loonen te krijgen, en deze op gelyke hoogte te brengen met die van andere gemeenten. De keurloonen bedragen hier voor vee en varkens resp. f 7 en f 3.50 per stuk. De heer Verschuren vraagt of er ook een jaarwedde is en of er een voordeelig saldo aan verbonden is, wat door den Voor zitter bevestigend wordt beantwoord, Hij wil de exploitie-rekening bij de begrooting overleggen, desverlangd zelfs dadelijk. De heer Verschuren vindt het eerste voorstel goed. De Voorzitter wijst vervolgens op de kosten van het noodslachtgebouw alles inbegrepen welke ongeveer f 11000 bedroegen en welke afgeschreven moeten worden. Hij zegt, dat we 't volgend jaar toch waar schijnlijk verlaging van keurloonen zullen kr|jgen. Hij wijst er op, dat de slagers in gunstige conditie verkeeren, en wil het door hen zelf lateD betalen, anders komen de kosten voor de gemeentede vleesch- prijzen zullen er toch niet door dalen, aldus spreker. Na een breedvoerig debat, waaraan ver schillende leden deelnamen en algemeen te kennen geven dat de loonen, en vooral bij noodslachtingen veel te hoog waren, waarbij dan nog vervoer en andere kosten kwamen, tot een bedrag van ongeveer f 44.per rund, wordt besloten tot verdere bespre king by het behandelen der begrooting. De Voorzitter vraagt, waarvoor de f 4311 van het huis verkocht aan Ned. Herv. Diaconie, te besteden. B. en W. achten het best, deze af te lossen op de kosten der brandspuit, Allen voor. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde, het verzoek van het bestuur van het middelbare onderwijs te Waalwyk, om f 100 subsidie per leerling te verleenen. Wordt toegestaan met op 1 na alge- meene stemmen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd den verkoop van het huis, bewoond door den Heer Raad, aan de Ned. Herv. Diaconie voor f 4311. Het geld is reeds gestort in de gemeentekas. Ingekomen is verder een schrijven van de commissie van onderzoek op de wegen. De Voorzitterer vindt het beter dit punt te behandelen bij de begrooting. De heer Brokx vraagt, of kleine en nood zakelijke verbeteringen mischien nu reeds kunnen doorgaan. De Voorzitter wijst er op, dat een zui nig beheer noodzakelijk is. De inkom sten zijn met f 10000 verminderd. De behandeling der begrooting is een iwestie van enkele weken, voor 1 Nov. moet ze bij Ged. Staten zijn ingezonden. Hij wil derhalve wachten en zal alzoo post voor post uitleggen. Na ampele bespreking wordt op voorstel van den heer Verschuren met 9 tegsn 2 stemmen besloten den weg tusschen B. v Broek en de sluis bij J. Remmeren met koolasch op te hoogen. De kosten worden door de Commissie op de wegen ge raamd op f 125. Nog ingekomen een verzoek van pastoor Huijbers tot herstelling van het schoolhuis. B. en W. hebben van den Broek en de Ruijter opgedragen een onderzoek in te stellen, welke herstellingen noodzakelijk zijn. De heer Verschuren stelt voor, het huis te verkoopen voor f 5000. Hij wijst op het voordeel, dat hierin voor de gemeente gelegen is. De heer Brokx vindt, dat de Raadje- zien het vorige besluit, veel van zijn pres tige verliezen zal. De heer Pruissers vindt het ook niet netjes. De heer v. d. Rijker) stelt voor, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, tot de schatting is ingekomen van v. d. Broek en de Ruijter. De heer Verschuren handhaaft zijn voor stel. De heer Brokx merkt op, dat de schat ter van den pastoor het huis hooger heeft geschat. Hij zegtwij zijn geen kinderen, den vorigen keer is het afgeketst, het is van de baan. De Voorzitter twijfelt of de goedkeur- ring van de Ged. Staten wel zal worden verkregen. De heer v. d. Bijken wil niet graag di rect beslissen. Hij vindt het te gewichtig. De heer Verschuren wjjst nog eens op de hooge kosten. De heer Brokx zegthet gaat voor de eer en voor het recht, vult Pruissers aan Nog meer leden nemen aan het debat deel. Bij loting wordt bepaalt, dat het voor stel v. d. Rijken, aangehouden tot eene vol gende vergadering, het eerst in stemming zal komen. Dit voorstel wordt aangenomen. Aan de orde komtBenoemingen college van zetters. Aan de beurt van aftreden zijn II. J. Langerwerf en A. Vloeimansde vorige vergadering had de Voorzitter zich vergist. Beide leden worden herkozen. Voor plaatsvervangers worden benoemd J. Kamp en A Brokx. Ingekomen is nog een schrijven van Ged. Staten over het leggen van een duiker naar het afwateringskanaal, waarin wordt meegedeeld, dat de beslissing berust bij den minister van Waterstaat. De Voorzitter leest den brief voor, aan den minister van Waterstaat gezonden. Het antwoord is nog niet ingekomen. Een schrijven van den heer Gysman, om een stukje grond van de gemeente, achter zyn pakhuis gelegen, ter lengte van circa 9 M. en ter breedte van zijn pak huis in erfpacht te krijgen, kan niet ter tafel worden gebracht. B. en W. zullen de volgende vergade ring met voorstellen komen. De begrooting van inkomsten en uitga ven van het algemeen armbestuur is inge komen. De gewone Commissie van onderzoek der gemeente rekening wordt uitgenoodigd, ook deze na te zien. Wordt aangenomen. Namens de Commissie van onderzoek der gemeente-rekening, deelt de heer Pruis sers zyne bevinding mee. De rekening wordt goedgekeurd met dank voor het zuinig beheer. By rondvraag worden verschillende vra gen gesteld omtrent kleine herstellingen aan wegen, bruggen, duikers, het rooien van doode boomen, waarbij de Voorzitter wjjst op de groote rekeningen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. Einde xomertyd De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebestu ren verzocht, er op toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur beheerde klokken van 5 October 3 uur 's morgens af weer over eenstemmig zij met de tijdregeling van den V> ,<n middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke dan aanwijst 2 's morgens. Redding van ree by brand De Nymeegsche correspondent van Het Volk meldt aan zijn blad De heer J. J. van Broekhoven te Wijchen heeft een inrichting uitgevonden om bij het uitbreken van brand in boerderijen op uiterst snelle wijze alle koeien in een stal los te krijgen. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft voor haar rekening een dergelijke inrichting laten aanbrengen op een boerderij te Leur bij Wijchen. Woens dag is daarmede bij het demonstreeren met een pseudo-brand een proeve genomen. Het gelukte in vijf seconden een rij van acht koeien los te krijgen en buiten de schuur te jagen. De aanwezige commissie uit de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren betuigde haar volle tevredenheid over de door den heer Van Broekhoven gedane uitvinding en zal over een en ander spoe dig rapport uitbrengen.' Teeiicht «p loterijen De Minister van Justitie heeft opnieuw de aandacht der burgemeesters doen vestigen op de noodzakelijkheid van nauwkeurig en streng toezicht op de naleving der voor waarden, gesteld bij vergunningen, door H. M. de Koningin tot het aanleggen van loterijen verleend. Z.Exc. heeft met name het oog op het gemeentelijk bij elke ver gunning gesteld voorschrift betreffende het percentage van de nominale waarde der geplaatste loten, dat voor het doel der loterij moet worden aangewend, en het verbod van aankoop van prijzen bij leden van het bestuur. De geruchten omtrent een meeltekort Naar aanleiding van berichten omtrent een meeltekort en een prysstijging, deelt de Ned. Vereeniging van Meelfabrikanten mede, dat de prijsstyging van graan ver oorzaakt is door het late binnenkomen en gedeeltelijk mislukken der Europeesche oogsten en het ontbreken van Russische aanvoeren door den ontredderden toestand aldaar. Waar verder beweerd wordt, dat de prijs in Nederland boven wereldpariteit zou staan, meent zij zeer beslist, dit te moeten ontkennen. Ware dit zoo, dan zouden door het initiatief Nederl. Import- handel en de Ned. Bakkerij reeds lang inkoopen gedaan zijn in de z.g. lager staande buitenlandsche markten en boven dien zouden stroomende partijen buiten» landsch meel grif koopers moeten vinden. De vreesvoor een tekort in den a.s. winter acht zij ongegrond. Het is een feit, dat de maalcapaciteit in Nederland veel grooter is, dan de behoefte. Na het inwinnen van inlichtingen is haar gebleken, dat de fabrikanten nog nagenoeg hun ge- heele productie voor de wintermaanden NovemberFebruari beschikbaar hebben en dat er, evenals altijd, voldoende voor raad voor directe levering aanwezing is. Een roeibootje gekanteld Te Hardinxveld is Vrydagavond omstreeks half 6 een roeiboot, waarin drie Werken dammers waren gezeten, omgeslagen vlak voor het veer. Men wilde achter een der stoombooten van Fop Smits Co. mede slepen naar Werkendam en toen men het roeibootje wilde vastmaken kwam het sleep touw juist onder het bootje toen de stoom boot, die aanlag, vooruit stoomde, wat te gevolge had dat het roeibootje kantelde en de drie inzittenden te water geraakten. Twee van hen konden nog worden gered doch de derde, de een en twintig jarige Cornelis Groeneveld uit Werkendam ver dween in de diepte, De oiiderwjjsbegreoting Verschenen is Hoofdstuk Va (Onderwys, Kunsten en Wetenschappen) van de Staat- begrooting voor 1925. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Toegestaan wordt voor 1924 f 155.016.964 Geraamd beloop voor 1925 f 143.999.074 Minder f 11.017.890 Het minder geraamde bedrag is een ge volg in hoofdzaak van de toegepaste kor ting op de salarissen en kindertoeslagen en van inkrimping van personeel tot een rond bedrag van f 10.837,000, alsmede een gevolg van de scherp doorgevoerde bezuiniging op de materieele uitgaven, rond f 90.000, en van de vermindering in hoofdzaak wegens de voorgenomen sala risherziening of intrekking van subsidies, in totaal een bedrag van ruim f 2.273.000. De Jaarbeurs te Utrecht De 11e Jaarbeurs is in totaal bezocht door 34372 personen, tegen 25056 per sonen die de vorige najaarsbeurs bezochten. Het aantal bezoekers der voorjaarsbeurs bedroeg 38656. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5