Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. m Vrijdag 3 Deler C. DE KEMP. Mijn zoon Firma JOH. DE MOL, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Engstraat HEUSDEN. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. BEHOORENDE BIJ HET NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tyden prikkelbaar wordt 1 Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, stryken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwak king. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van ernstiger nier stoornissen, is het tyd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nier- en blaas- kwalen als nierzand, rheumatiek, steen vorming, waterzucht, ischias, spit, blaas ontsteking en urinezuurvergiftiging. Pas send voor jong en oud diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Vergadering van den Raad der gemeente RAAMSDONK, gehouden 27 Sept. Afwezig met kennisgeving de heeren P. A. v. Dongen en Kanters. De rekening van het Gem.-Electriciteits- bedrijf werd vastgesteld, eveneens die van het vleeschkeuringsbedrijf. De Gemeente rekening over den dienst 1923, werd op voorstel van B. en W. voorloopig vastge steld. Uit die rekening bleek, dat de achterstallige schuld over dat dienstjaar f1399.24 bedraagt. De ontvangsten be droegen f 305673 en de uitgaven f 422088.62^. Het batig slot Burgerlijk Armbestuur over 1923 bedraagt f 1328.43 en de be grooting over 1925 f 14977.62J. Op het verzoek der slagersvereeniging om verlaging van keurloon, werd afwijzend beschikt. De prijs v*n f 9 voor gebruik enz. van het abattoir bij noodslaehting bleef vastgesteld op f 9. Tot leden der vleeschkeuringscommissie werden bij acclamatie herbenoemd de heeren Seegeren (G.t.b.), Veeke (Made) en Dekkers te Waspik. De Marechausséekazerne zal 'onderhands verhuurd worden aan het Rijk voor f 700 per jaar, gedurende een tijdvak van 5 jaren. 69 Firmin knikte. Hij antwoordde op galanten toon: Uwe wenschen zijn bevelen voor mij, lieve Carmen Dezen avond zal ik u den datum van ons vertrek zeggen. De dag ging weer voorbij als een ver rukkelijke droom. Bij Robert was het de jonge vrouw onmogelijk om te lui steren naar de stem der rede, naar de stem van haar geweten. Hij, altijd een beetje ernstig", een beetje treurig, vond spoedig zijn vroolijkheid terug in zijn oogen schitterde een gloed van groote teederheid. Zij bracht dien dag door in de om streken van Stockholm, het scheen Car men en ook Robert d'Alboize toe, dat, in tegenspraak met oude teksten, het aardsche paradijs in deze streek moest liggen. Toen zij des avonds weer thuis was, gevoelde mevrouw de Saint-Hyrieix op nieuw den angst voor zich zelf. Robert was er niet om dien angst te verdrijven. Zij voelde, alleen, niet meer den gloed, dien hij in haar opwekte. Zij zag nu alleen met schrik den afgrond, die wel bedekt was met bloemen, geu rend, maar waarin zij een te diepen val zou doen. Evenwel worstelde zij nog wanhopig. De heer de Saint-Hyrieix, die natuur- Uitgeloot werden de volgende schuld brieven No. 5 groot f 500 leening f 20000 34 - 425 - 4000 34 -450 - 6000 23 en 30 - 300 -42000 4 -250 - 5000 2 -400 - 3500 9 -450 - 45000 3 - 450 - 4500 9 -300 - 8280 48 en 20 -500 - 45000 25,47, 22, 43, 8 en 6 -4000 - 32000 GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. LANDBOUWRUBRIEK. Snper en Slakkenmeel I. Het is op het oogenblik een gekke toe stand Elke week, als we na de Rotter- darasche Maandagmarkt, een weekbericht in handen krijgen, zien we de laatste tijd voor veevoederartikelen bijna geregeld weer hoogere prijzen I De laatst Maandag (15 September) gaf weer een danige stijging. Mais tot f 245 op 8 Sept. noteert nu f 255. Calcutta-erwten f 13.05 op 8 Sept. thans f 14,10. Lynkoeken SK f 14,75 op 8 Sept. thans f 15.10. By navraag door de Landbouwvereeni- ging alhier bleek op de vrye markt pulp zelfs momenteel niet meer te koop. Van Droge Pulp waren nog kleine kwantums tegen sterk verhoogde pryzen verkrygbaar, doch direct toehappen, anders bleef de prys absoluut vryblijvend. Dat er een dure stal tijd voor de deur staat, kan dan ook wel als vaststaand worden aangenomen. Bekijken we echter de weekberichten betreffende de Kunstmeststoffen, dan vinden we ook daarin wel een lichte neiging tot verhooging van prijzen, doch van een zoo wilde styging. als we bij de veevoederar tikelen opmerken is hier niets te bespeuren. Chilisalpeter stond 8 Sept. en 15 Sept. voor levering Februari beide dagen op f 14 en voor levering Maart beide dagen op f 14.05 Super noteerdeu beide dagen voor voorjaarslevering f 2.70 af diverse fabrieken by 14 pCt. en f 3.20 bij 17 pCt. Slakkenmeel stond beide dagen op 14s/« cent per pCt. Levering SeptDec. franco Ned. Grens. Is de tijd om op lage prijsbasis veevoe derartikelen aan te koopen zichtbaar voor- by, als de teekenen 'niet bedriegen, is de tijd om dit seizoen op zijn goedkoopst kunstmeststoffen voor herfst- en voorjaars levering aan te koopen, momenteel zeer gunstig. Van het prijsverloop op de wereld markt is natuurlijk niets te zeggen, doch een algemeene verwachting maken kunnen we natuurlijk welOf de prijzen nog veel zullen dalen, of dat ze op deze hoogte ge handhaafd zullen blijven Of dat ze zui len stijgen Als men mij vraagt, uit die lijk naar de Fransche ambassade was geweest, zeide des avonds tot zijn vrouw Mijn beste kind, wij vertrekken over morgen. Carmen voelde ineens een hevigen schok in het harttoch was zij het zelf geweest, die de verwijdering had ver langd. Ja, vervolgde Firmin met een geheim- zinnigen glimlach, maar dien zijn vrouw niet bemerkte Alleen, zou je mij daar voor een kleine vergoeding kunnen geven. Carmen gevoelde zich nu ineens ge ruster zij had de overtuiging, dat zij nog kon ontsnappen aan een groot ge vaar. Ik sta u alles toe, wat gij wilt, onder voorwaarde, dat wij Zweden verlaten. Welnu, vervolgde hij, wij zullen niet rechtstreeks naar Frankrijk gaan. Carmen maakte zulk een duidelijk gebaar van verzet, dat de diplomaat zich haastte om een nadere uitlegging te geven. De markies de Birague heeft me ver klaard, dat ik over Kopenhagen moest gaan Ik zou daar kennismaken met een invloedrijk persoon, die zeer ernstig in mijn voordeel zal werken Ik heb het beloofd. Carmen slaakte een zucht van gelaten heid. Firmin keek haar aan en scheen eenigszins verlegen. Hij had echter nog wat te zeggen. Hij deed het op snellen toon Van Kopenhagen, waar ons verblijf maar kort zal wezen, zullen we naar den 3 mogelijkheden, de meest waarschijnlijke te kiezen, dan geloof ik het veiligste aan te mogen nemen, dat we hetzij een kleine, hetzij een groote, maar in allen gevalle een prijsstijging te wachten hebben I Alles stygt in prijs, alles richt weer ver boven de voor-oorlog8che prijzen, en zouden de thans zoo enorm veel gebruikte kunstmeststoffen, die stijgende tendenz niet volgen. Ik be twijfel het ten sterkste. Ik raad dan ook ieder aan, die van plan is het|volgende groeiseizoen kunstmeststoffen te gebruiken en (welke boer doet dat te genwoordig niet) thans reeds het benoo- digde kwantum tegen een bepaalde leve- ringstyd aan te koopen I In verband met dien evenuteelen aan koop wilden we thans eens bespreken welke fosformeststof we zullen aankoopen Super fosfaat of Thomasslakkenmeel. Die vraag is thans meer nog daar vroeger op den voorgrond getreden, gezien de uitslag van sommige bemestingsproeven met beide ge noemde meststoffen op grondsoorten, die vroeger alleen voor Super waren aange wezen, nl. de kleigronden. In deze omgeving zijn voor zoover mij bekend, geen vergelijkende proeven op dat gebied genomen Wel heb ik uitslagen van proeven gezien en gehoord in andere kleistreken van ons land. Bij sommige kwam heel sterk uit, dat Slakkenmeel op kleigrond, m its vroeg gestrooid en liefst goed door den grond verdeeld door ploe gen, cultivateren en eggen een even goede, ja soms zelfs betere bemesting voor klei gronden is dan Super I In geval sommige lezers voor juiste proefuitslagen dien omtrent in deze omge ving bsschikken, zouden ze me zeer ver plichten, zoo ze mij daar min of meer uit voerig mededeeling van wilden doen. Heeft soms iemand plan om eens een proefveld op kleigrond aan te leggen, tot onderzoek omtrent de werking van super en slakkenmeel, gaarne wil ik hem bij de inrichting van de proef, enz. behulpzaam zijn I Algemeen vindt men in leerboeken voor Bemestingsleer opgegeven, dat Slakkenmeel de fosformeststof is voor humusryke zandgronden en veengronden I Vooral wordt het aanbevolen op zoogenaamde znre gronden, meestal stukken land, die door overmatig veel water, of een slechte be- greppeling en dito waterloozing in dien toe stand gekomen zijn, en juist omdat boven genoemde gronden vaak zanr resgceren, wordt slakkenmeel ter bemesting aanbe volen bovensuper. Super maakt de grond n.l. nog [zuurder, terwijl slakkenmeel de zuurheid doet verminderen. Op kleigronden adviseert men alge meen gebruik Super. In verband met bovenaangegeven proef velden, zou ik toch de landbouwpraktijk in overweging willen geven, zich niet te streng aan een scherpe scheiding in grond soorten met een daaraan vastgekoppeld advies omtrent de soort der fosforroeststof te houden. Verschillende kleigronden^toch, zyn ook beslistzuur reageerend, daar zou dus slakkenmeel op zijn plaats zijn. Eveneens zijn er zand- en veengronden, die beslist niet zuur reageeren daar zou Super aan bevolen kunnen worden. Misschien geeft een verklaring van het heel vaak geconstateerde feit, dat men van Superbemesting op kleigronden soms niets Haag gaan en naar Amsterdam, waar we slechts doortrekken Carmen riep uit. O, dat is misbruik maken van mijn verlangen Hij viel haar in de rede op een toon, dien hij liefkoozend en zacht trachtte te maken Wacht, wacht even, lief kind, voordat ge mijn goede voornemens miskent Op mijn beurt zal ik u beloonen voor uw goedheid Wij zullen te Amster dam de boot nemen, en weet je, waar wij aan wal stappen Zij luisterde niet eens naar hemzij gevoelde op dit oogenblik een afkeer van hem, waartegen ze zich met al haar kracht poogde te verzetten. Firmin eindigde Te Brest Te Brest? herhaalde zij als een echo. Oogenblikkelijk kwam er een gloed in haar oogen. Hoe vindt ge dat, beste vriendin Brest is niet ver van Kerlor, als ik me niet bedrieg Wij zullen er komen op het oogenblik als uw moeder en uw broeder met zijn vrouw op het kasteel zijn Het onze grenst daaraan. Zijt gij nu tevreden? Zeer tevreden, mompelde zij, want ik had niet gedacht, dat ik zoo gauw in Bretagne zou komen. U ziet, Carmen, dat ik rekening houd met uw gevoelens Als vergoeding daarvoor zou ik gaarne zien, dat u niet al te veel ongeduld toont, wanneer de zorg voor onze toekomst mij noopt tot stappen, die vervelend voor u zijn. waarneemt en evenzoo niets van slak kenmeel op daarvoor volgens de boeken geëigende gronden Een onderzoek naar de reactie van den grond geeft dan ook vaak, waardevolle gegevens, wat men met de meeste kans op succes, voor fosformeststof op zijn akkers moet gebruiken. (Wordt vervolgd.) F. C. HUYSER, Landbouwonderwijzer Woudrichem. had veel last van klierggZWGlIon. Na gebruik van de Oprechte Winsumer Zalf was hij na 2 dagen totaal genezen. [get.] S. J. KORNHORN te Kloosterburen [Gr.]. Gezwellen, steenpuisten, bloedvin nen, negenoogen, snij- en brand wonden, baard-, ring- en dauwworm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden, genezen volkomen door de Oprechte Wfnsumer Zalf. Alleen echt wanneer ieder bus voor zien is van onze handteekening IJ. C. DE VRIES. Verkrijgbaar p. bus k 75 cent en fl,35. By Apoth. en Drogisten en Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G. Schouten Gorinchem, Firma Schoon Co., Apothekers, Hoogstraat. BINNENLAND. Itywieldief gearresteerd Te Bussurn is een rywieldief geknipt, die langen tijd het Gooi onveilig maakte. Hij heeft rijwielen ontvreemd te Bussum, Hilversum, Weesp, Weesperkarspel, Zeist, Amersfoort en in nog eenige andere plaatsen. Van een hek gevallen Een 10 jarig meisje uit de Kerklaan te Hilversum was boven op een hek geklom men. Plotseling viel zij van haar hooge zitplaats en bleef aan de ijzeren punten hang n. Het arme kind bekwam een ernstige scheurwond aan het dijbeen. De militaire politie Men deelt aan het »Hbl.« mede, dat op 23 Sept. j.l. door den commandant der politietroepen voor het front dier troepen te Ede de groepscommandant, de sergeant majoor Koopmans, namens den Minister van Oorlog is gecomplimenteerd voor zyn optreden en de genomen maatregelen in zake de op Vrydag 19 Sept. j.l. voorge komen militaire relletjes. Overboord geslagen De gezagvoerder van het stoomschip »Helder«, dat Duinkerken op weg is naar Amsterdam, heeft bericht, dat tjjdens de groote reis de eerste stuurman Kuiken, overboord is geslagen en verdronken. Afgebrand Maandagmorgen brandde de boerderij Carmen antwoordde met eenige har telijke woorden. Haar echtgenoot had nu heel eenvoudig gesproken, op schier vaderlijken toon. Hij had haar nu niet opgewonden gemaakt. Zij begon met de toebereidselen voor haar reis. Toen de heer d'Alboize op het gewo ne uur kwam, was hij het, die vóór te weten wat de anderen hadden besloten, zeide Ik heb een brief uit Parijs ontvangen, waarin mij wordt meegedeeld, dat ik een anderen post zal krijgen. Carmen onderdrukte een kreetzij had plotseling een vreemd voorgevoel. Wel, wel, riep haar echgenoot uit, het zou heel aardig wezen, indien u met ons gingt vertrekken Wij verlaten Stockholm. Een schaduw gleed over 't gelaat van den officier. Hij antwoordde Mijn vertrek zal niet zoo spoedig zijn. Ofschoon, in het leger kan men nooit weten En waar gaat u heen vroeg de Saint- Hyrieix. Ik weet er nog niets van Overi gens is de brief, waarvan ik melding maakte, zeer vertrouwelijk. Maar, hernam Firmin, het is de ge woonte, dat men den attaché's een ver lof toestaat, als zij tot een anderen post worden geroepen, Dat is waar, hernam Robert. Dan komt u ons in Bretagne bezoe ken. Robert keek naar Carmen, die het gelaat afwendde. van den heer T. Poelman te Nieuw-Buinen tot den grond toe af. De geheele in de schuur geborgen korenoogst werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het Kamper-eiland is de groote boer- dery, bewoond door Van Dijk, en eigen dom van de gemeente Kampen, tot den grond afgebrand. De oorzaak is onbekend. De reclame ep poststempels Men seint uit Den Haag De President van de Haagsche Recht bank, uitspraak doende in kort geding inzake de Blueband-reclame, heeft den Staat der Nederlanden bevolen de re clamestempeling op brieven van eische- ressen te doen staken, doch ook alleen ten aanzien van brieven van beide eischende partijen op straffe van boeteoplegging. De Staat gaat tegen deze uitspraak in hooger beroep. Veiligheid verkeer op de wegen Door Ged. Staten van Noord-Brabant is het volgende ter kennis van de gemeente besturen in deze provincie gebracht Het komt herhaaldelyk voor, dat met paarden bespannen voertuigen, geladen met hooi, stroo, hout e. d. worden bestuurd door personen die op de lading zijn gezeten. Deze wijze van besturen, waardoor het paard niet behoorlijk in toom kan worden gehouden, is in strijd met art. 12 van het politiereglement op de wegen in Noord- Brabant 4904 (Prov. Blad 4924 no. 46), welk artikel den geleider van een met één of meer trekdieren bespannen voertuig verbiedt op de wegen te rijden, tenzij hy zich in de onmiddellijke nabijheid van de daarvoor gespannen trekdieren bevindt en in staat is die in bedwang te houden. Volgens het tweede lid van dat artikel worden in elk geval geacht in overtreding te zijn geleiders van voertuigen, die in kennelijken staat van dronkenschap ver- keeren of slapen. De sterke toeneming van het verkeer, vooral van het snelverkeer, eischt ter voor koming van ongevallen, dat aan deze be paling streng de hand wordt gehouden. Voorts dient een behoorlijk toezicht te worden uitgeoefend op de naleving van de in art. 43 van het motor- en rijwielregle ment gegeven voorschrihten omtrent het uitwijken van de bovenbedoelde voertuigen voor motorrijtuigen en rywielen. Wij noodigen u dringend uit de onder uw bevelen staande politiebeambten in te scherpen, dat zij een nauwlettend toezicht houden op de naleving van de voorge schreven politiebepalingen. Aan de na leving van de bepalingen zou het wel be vorderlijk zyn, indien van de gemaakte processen verbaal, althans van de namen der bekeurden en van de daarop gevolgde veroordeelingen, publiciteit werd gegeven. Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 De Saint-Hyrieix bleef er op aandrin gen Ik hoop dat u niet zult weigeren ons dit genoegen te doen. De officier zeide op aarzelenden toon Ik herhaal u, dat er nog niets bepaald is Bovendien mijn vriend Paul Ver nier is nu te Par^s. Dat is mogelijk, maar uw vrienden Kerlor en Saint-Hyrieix zijn in Bretagne. Kom, Carmen, help mij eens. De jonge vrouw zeide Meneer d'Alboize is zeker, dat hij goed bij ons zal worden ontvangen Intueschen doet meneer ons opmerken, dat er nog niets is vastgesteld"Het verwondert mij, dat u al plannen vormt, terwijl er nog maar veronderstellingen zijn. Mevrouw de Saint-Hyrieix heeft gelijk, ondersteunde Robert haar. Enfin, zeide Firmin, indien het geluk wil, dat u vrij bent, ziehier ons reis plan. Hij vertelde, wat hij besloten had. Hij rekende uit en kwam Ibt de slot som, dat Carmen en hij in het eind van Juli te Kerlor zouden zijn. Volgens de laatste berichten van Ge orges, was deze wat eerder op weg ge gaan, dan eerst besloten was, wegens den toestand zijner vrouw. Maar welbeschouwd, riep Robert uit, niets bewijst, dat de minister mij naar Frankrijk zal terugroepen Hij kan mij even goed naar een andere hoofd stad van Europa zenden. Dan zouden wij het genoegen missen u te zien, en u zoudt den Oceaan niet ftiettwsblad i 5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5