Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No 4493. Woensdag 22 October 1924 FEUILLETON, „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiëri van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur tn Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De candidaatstelling voor de Engelsche verkiezingen heeft reeds plaats gehad en een aantal candidate!) is reeds bij enkele candidaatstelling gekozen, doch omtrent een uitslag der verkiezingen valt nog niets met zekerheid te voorspellen. Eén ding is intusschen zeker, namelijk dat de Engelsche verkiezingsstrijd geken merkt wordt, althans tot dusver, door een opvallende slapte, vergeleken bij vorige gelegenheden. De beulieid van verkiezin gen, welke indertijd voor Baldwin nood lottig is geworden, wordt ook thans waar genomen. Of deze verkiezingsbeuheid nu bepaald ten nadeele van het Labourkabinet zal werken, zooals sommigen voorspellen, moet nog worden afgewacht. De arbeiderspartij en de conservatieven hebben de eerlijkheid gehad in hunne ver kiezingsprogramma's zinsneden op te nemen, waarin de gedachte tot uiting komt dat deze verkiezingen een der beide partijen de meerderheid moet verschaffen. De conservatieven wenschen deze meerderheid ter wille van de veiligstelling van een «stabiele regeeringspo!itiek«. De Labour- partij verlangt de meerderheid om, volgens haar recept, het Engelsche volk te bewaren voor verderen achteruitgang. De liberale partij, welke blijkbaar alle hoop heeft opgegeven in het parlement ooit weer over eene absolute meerderheid te beschikken, zwygt over eene oplossing der meerderheidsverhoudingen. Ten einde het bemiddelend optreden van den Volkenbondsraad in het Britsch- Turksche geschil over Mosoel te bespoedigen, heeft de Voorzitter van den Raad, de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, zich in verbinding gesteld met den nieuwen Zweedschen kabinets leider Branting, die, zooals bekend, te Genéve rapport heeft uitgebracht over deze kwestie, welke door het verdrag van Lausanne voor verdere onderhandelingen was gereserveerd. Hymans heeft Branting derhalve verzocht, in zijn kwaliteit van rapporteur over deze aangelegenheid zich in verbinding te stellen met de partijen in het geschil, Engeland en Turkije, ten einde zoo spoedig mogelijk alle noodige inlichtingen te verkrijgen en de taak van den Volkenbondsraad te vergemakkelijken. De buitengewone zitting van den Raad van den Volkenbond zal Maandag 27 Oct. 73 De heer de Kerlor voelde, dat hij wankelde, hij moest de hand uitstrekken om te steunen op de gladde rots. Toen keek hij met een vasten blik naar het vreeselijk schouwspel voor hem, al zijn krachten inspannende om zijn moed terug te roepen, en zijn koelbloe digheid. Plotseling hoorde Georges eenig ge rucht. Er bewoog zich iets in de richting der lijken. Was het een der gestalten daar, die zich bewoog Keerde een der dooden tot het leven terug, Georges geloofde het een oogenblik. Hij richtte zich op, en met meer aan dacht voor zich uit ziende, zag hij tus- schen de rotsen door een vreeslijk we zen glijden. In het geheimzinnig licht der maan zou men meenen een duivelsche verschij ning te zien, een monsterachtig spook. Dit spook gleed tusschen de steenen door, gebogen, als in tweeën gevouwen, bijna kronkelend als een slang; zonder gerucht, zonder tegen de rotsen te stoo- ten, gleed het langzaam voort, gelijk een groote kreeft. De heer de Kerlor herinnerde zich zijn lectuur van vroegere jaren. Hij dacht zich ver van Frankrijk, aanvang^) en te Brussel worden gehouden De zitting zal vermoedelijk drie of vier dagen duren. Brussel moet ook als plaat8 van bijeenkomst gekozen zijn, teneinde Branting, die bezwaar heeft Zweden voor eenigszins langen tijd te verlaten, in staat te stellen de zitting by te wonen. Herriot de Fransche Minister-president heeft te Boulogne sur Mer op het congres der radicale partij, een rede gehouden, waarin hij eraan herinnerde, dat hij te Londen trouw is gebleven aan de belofte, te zullen werken voor het stichten van den vrede, voor het doen ophouden van Frankiijks isolement, voor het hergeven aan het land van den steun van alle mo reels krachten en voor de regeling der schadevergoedingskwestie. «We hebben», zoo zei hij, «het plan Dawes verbeterd en in het middelpunt van het werk van Lon den de idee van arbitrage geplaatst, die alle partijen bij het protocol beheerscht en verlicht." Ingevolge de ratificatie van het verdrag van Lausanne door Frankrijk zyn de Fransch-Turksche betrekkingen aanmerke lijk verbeterd. Te Ger.ève bleek de Fransche zienswijze die den wereldvrede beoogde maar daartoe tevens conform de regelen van het gezond verstand, de onbetwistbare begrippen arbi trage, veiligheid en ontwapening in één eenheid samenvatte, sterk te zijn, want ze vereenigde op zich de overgroote meerder heid van de stemmen der delegaties, waar door het mogelijk werd, dat Frankrijk het protocol het eerst teekende. Over Duitschland zegt Herriot niet ten onrechte «Het is maar al te zeker, dat de nationalisten nog voortgaan met de jeugd in den wapenhandel op te leiden, de vereenigingen van oud-strijders blijven in het Rijk nog steeds haar beteekenis hou den en sommige feesten lijken veel op proefmobilisaties." Uw gezondheid WYBEÜT TABLETTEN verre van Europa, overgevoerd naar een der tropische landen, waar de wilde be volking zich meester maakt van de lij ken. Steeds gebogen loopende naderde de donkere gestalte den mast met de le- venlooze lichamen. Toen hij daar dicht bij was, wierp hij een blik om zich heen om zich te ver zekeren, dat hij alleen was en richtte zich daarna op. De maan wierp haar licht op de ge stalte, het was een man, voor 't minst hij geleek het. De heer de Kerlor, achter een rots blok verborgen, keek maar steeds naar hem. De man naderde de lijken. Vervolgens boog hij zich over deze, greep ze een voor een aan, legde ze neer cn onderzocht hun kleederen. Van de vingers trok hij de ringen, uit de zakken nam hij de kostbaarheden, de portefeuilles, de beurzen. Uit de ooren der vrouwen rukte hij de juwee- len, die schitterden in het maanlicht. Hij deed zijn buit in een soort van zak, om zijn schouder gehangen. Als hij zijn zaakjes had gedaan, be daard, langzaam, greep hij het lijk aan en wierp het in het nauwe kanaal, waar-: uit de golven het meevoerden naar de zee. Plotseling, in de verschrikkelijke stilte van den nacht, hoorde men een kreet, zacht maar zoo smartelijk, dat de haren van Georges de Kerlor te berge zouden zijn gerezen, indien hij niet sedert eenige minuten zijn zelfbeheersching terugge- Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL, op Woensdag 15 October, nam. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer v. d. Schans. SecretarisWelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig de heeren Verwijs, Schouten, Naaijen en v. Houwelingen. Afwezig .de heeren Millenaar, Kalis en v. Vliet. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Voorloopige vaststelling gem.begr. 1925. De Voorzitter verzoekt de Commissie rapport te willen uitbrengen van haar on derzoek. De heer v. Houwelingen zegt, namens de Commissie, dat deze met bijna alle posten der begrooting meegaat. Ze had een paar kleine aanmerkingen. In de eerste plaats heeft het de aandacht der commissie getrokken, dat het onderhoud der gemeente- pompen zooveel kost. Het onderhoud door iemand die meer deskundig op dit gebied is, acht de commissie voor de gemeente zeer waarschijnlijk voordeeliger. Ten tweede komt het de commissie voor, dat, als van het hooiland in het Andeier Broek verschillende perceelen om het andere jaar werden beweid, dit voordeeliger zou uitkomen en misschien de opbrengst hooger zou zijn. De heer Schouten merkt op, dat hy meent, dat het de bedoeling was, deze perceelen geregeld als weiland te verhuren het is niet de bedoeling, dat de commissie, dit wil, doch zij wenscht er alleen de aan dacht op te vestigen. De Voorzitter zegt, dat, wat het eerste punt betreft, het toch niet de bedoeling van de commissie is, den post te wijzigen. De heer v. Houwelingen stemt dit toe. Het was alleen de bedoeling, er de aan dacht op te vestigen. De Voorzitter zegt, dat hij zich voorstelt, dat B. en W. met de gemaakte opmerking rekening zullen houden. Ook B. en W. is het reeds opgevallen, dat het onderhoud der pompen zooveel geld kost. De tweede kwestie houdt echter meer verband met de begrooting. Zou de com missie tot eiken prijs een gedeelte van Andeier Broek als weiland willen verhuren, dan zou de opbrengst, althans zeker de eerste jaren, belangryk minder zijn. Voor verbetering is verhuring in weiland zeker aan te bevelen. Het zou echter 't beste vonden had. Een der lichan^p had dien geuit en een gestalte richtte zich op. Toen verhief de lijkenroover zijn arm. Georges zag in zijn hand een dolk blinken. In een ondenkbaar oogenblik trok de heer de Kerlor uit zijn zak een revolver en schoot op den bandiet. Het schot weerklonk, meermalen her haald door de echo der rotsen. Het monster schudde zich als een dier, als om zich te vergewissen, dat hij niet geraakt was. Vervolgens, zonder om te kijken, ver dween hij haastig tusschen de rotsen en was in een oogenblik uit het gezicht. Intusschen had Georges het gelaat van den man opgenomen. De heer de Kerlor snelde nu naar de lijken, van den eenen steen op den an der springend. Het was hem er minder om te doen den beroover der lijken te achtervolgen, dan om den man te hulp te snellen, dien hij had hooren roepen. Op het geluid van het schot waren de visschers op het strand komen aan- loopen. Sommigen hadden fakkels bij zich. Men omringde den schipbreukeling over wien Georges de Kerlor reeds ge bogen lag om na te gaan of er nog leven in hem was. Het hart klopte nog zwak. O, wij zullen dezen hier redden, riep Georges uit. De visschers wikkelden het lichaam in een laken. zijn, om het eerst met kleine gedeelten te probeeren en over een lange periode de gemiddelde opbrengst te zoeken, om daarna een gedeelte als weiland te veilen en dan te zien, hoe of het loopt. De heer Schouten zegt, dat terdege een lange periode mag worden genomen, met het oog op de abnormale jaren die achter ons liggen. De Voorzitter zegt, dat zeker een periode van 15 jaren moet worden genomen, anders krijgt men geen zuivere basis. Het is echter een feit, dat niettegenstaande An- delerbroek geregeld is gehooid, het land veel beter is als vroeger. Spr. meent, dat dit is te danken aan de betere ontwatering van den Duil, waarop Andeier Broek uit- watert. De heer Schouten heeft wel eens hooren beweren, dat door de betere afwatering het land minder geschikt is geworden voor beweiding, omdat het vee er niet meer by kan on) te drinken. De Voorzitter meent, dat daar toch altijd wel iets op te vinden is. De heer Verwijs zegt, dat op zijn voor stel vroeger wel eens is getracht eenige perceelen als weiland te verhuren, doch toen was er echter de liefhebberij niet groot voor. De Viorzitter meent, dat men het nog eens zou kunnen probeeren valt de op brengst tegen, dan kan men het nog als hooiland verhuren. De heer Schouten zou, al was de op brengst het eerste jaar b.v. al een 25 pCt. minder, het toch willen verhuren als weiland. Spr. 'beschouwt dit verlies geen weggegooid geld, op den duur moet beweiding voordeel aanbrengen. Besloten wordt, bij een volgende ver pachting eenige perceelen aan de straat eerst te veilen als weiland, onder bepaling dat, als de opbrengst te sterk zou tegen vallen, het dan niet zal worden gegund en later nog eens verpacht zal worden als hooiland. Hierna worden de gem.begr. en de be grooting van het G.E.B. met algemeene stemmen goedgekeurd. Vaststelling halfjaarlijkse!) kohier honden belasting 1924. Het aanvullingskohier voor het 2e halfjaar wordt vastgesteld op een bedrag van f 2.50. De Voorzitter zegt, dat heden nog is in gekomen een opgaaf van onbetaalde posten voor de vermogensbelasting dienstjaar 19221923 tot een bedrag van f 30 en Twee van hen haastten zich om de blauwe lippen te openen, zij braken de tanden vaneen, om den ongelukkige een versterking in te gieten. Langzamerhand begon de koude van het lichaam minder te worden. Terwijl men hem optilde om hem op een draagbaar te leggen, reikte een knaap aan Georges de Kerlor een voorwerp over, dat op den grond was gevallen. Het was een portefeuille van geel le der met gouden letters en gouden hoe ken. In zijn schrik verrast als hij werd door een revolverschot qji in zijn plotselinge vlucht had de bandiet, die het reeds uit zijn zak had genomen, het weer la ten vallen. Georges keek naar de letters. Het waren een F. S. en H. met een baron- nenkroontje er boven. De heer de Kerlor schrok. F. 8. H. Waren dat niet de voorletters van den echtgenoot zijner zuster? Hij wilde naar den man zien, maar het gelaat van dezen, met zeewier en slijk bedekt, was onherkenbaar, bovendien zetten de visschers, die de baar droegen zich reeds in beweging. Georges opende de portefeuille. Twee of drie visitekaartjes vielen er uit. De graaf wierp er haasjig een blik op en las Firmin de Saint-Hirieix, Gezantschapssecretaris. voor het dienstjaar 19231924 tot een be drag van f 6, totaal dus f 36. Op de begrooting staat slechts een post hiervoor van f10, zoodat nog een bedrag van f26 moet worden overgeschreven. De heer Schouten vraagt, of de ver mogensbelasting ook kwade posten kan hebben. De Voorzitter zegt, het ook niet te be grijpen, waarschijnlijk betreft het echter posten, waarvoor men vermindering heeft gekregen. Men zou echter den Rijksont vanger, die de opgaaf verstrekte, om nadere inlichtingen kunnen vragen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten tot af- en overschrijving. Bij de rondvraag zegt de heer Schouten, dat hij graag de vergadering van het schoolbestuur te Gorinchem welke heden gehouden wordt, had bijgewoond. Spr. heeft echter gemeend, dat de gemeente moest voorgaan. Gaarne zag hij echter, dat, indien mogelijk, in 't vervolg meer een bepaalden dag, b.v. Vrijdag, werd ge nomen, dan kon iedereen daar meer reke ning mede houden. De Voorzitter zegt, dat vroeger steeds de vergaderingen op Zaterdag plaats hadden. Met het oog op den heer v. Houwelingen is dit echter veranderd meestal wordt nu op Woensdag vergaderd, Spr. heeft er echter geen bezwaar tegen om in 't vervolg, zoo dit mogelijk is, de vergaderingen op Vrijdag te stellen. De Voorzitter zegt, dat hij thans ook nog iets heeft, dat hij gaarne, indien de Raad daartegen geen bezwaar heeft, nog in deze vergadering zag behandeld. Is er echter een der Raadsleden die er bezwaar tegen mocht hebben, thans reeds een be slissing te nemen, dan wil spr. de kwestie echter wel als punt op de agenda voor de volgende vergadering plaatsen. In de gemeente wordt een landbouwcursus ge geven en nu is gevraagd om gratis vuur en licht van de gemeente, iets waartegen, naar spr. meent, geen bezwaar kan bestaan. De heer Verwijs vraagt, of aan dezen cursus ook niet wordt deelgenomen door niet-ingezetenwi, waarop de Voorzitter ant woordt, dat een paar leerlingen van buiten aan den cursus deelnemen, doch dat deze daarvoor dan ook de moeite moeten doen om de reis naar hier te maken en het toch in het belang van de jongens van hier is, dat de cursus in deze gemeente wordt gehouden. De heer Schouten meent, dat men niet De heer de Kerlor volgde haastig de baar. Ter prooi aan een vreeselijken angst bespiedde hij de Saint-Hirieix, want het was deze wel. Firmin, de oogen gesloten, de mond half open, scheen reeds den laatsten adem te hebben gegeven. Evenwel, men kon nooit weten. VlugNaar het kasteel Kerlor 1 be val Georges. Hij ging vooruit, opdat men voorbe reid zou wezen op de aankomst van den schipbreukeling. Mijn hemel, zuchtte do graaf. Carmen is dood 1 Haar heb ik niet eens terug kunnen vinden. Hij hoorde het gerucht van een rij tuig het was dat van dokter La Roche. De geneesheer kwam haastig aanrijden om de schipbreukelingen zijn zorgen te wijden. Als het, helaas, maar niet te laat was Georges zeide tot den dokter: Red den heer de Saint Hyrieix De mannen, die den gezantschapsse cretaris vervoerden, zetten de draagbaar neer. De geneesheer knielde naast den dren keling neer. Na verloop van een half uur riep de oude dokter uit: Er is niets meer te vreezen. Hij zal gered worden En hij ging aan 't werk, NIEUWSBLAD voor lit Laid van HtiUti en AltiiUtLiiistriit ti ie Boiitltrvnrl n 11111111111111 r 111111 n 11111111 u 111111h 11111111111111 k 111 t'i 11111111111111111111111 TïïTii kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desinfec- teerend en oplos send werkende Groote doozen 65 Cts. (iiiiiiiiin i iiiiiuiniii iiiiiiuiimiiiiiiiniui inn i min iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1