dag de Zeppelin voor het pnbliek te be zichtigen geweest is. Een menigte per sonen, wier aantal tusschen 40 en 50.000 wordt geschat, bezocht Lakehurst. Men verneemt, dat onmiddellijk na den terug keer van de Shenando de Zeppelin, waaruit thans het gewone gas is verwijderd, met heliumgas zal worden gevuld, teneinde een proeftocht te ondernemen. Niet alleen de te New-York wonende Duitschers, doch ook vele Amerikanen gaan voort de beman ning van de Z. R. 3 en vooral den com mandant dr. Eckener allerlei opmerkzaam heden te bewyzen. Naar verluidt zal de Z.R, III in dienst worden gesteld voor een geregelden pas sagiers- en postdienst naar Havana en Pa nama. Oe Fordfabrieken In September heeft de productie der Fordfabrieken 149.906 wagens bedragen. o— Ter dood veroordeeld De crimineele rechtbank te Sofia heeft den moordenaar van den oudafgevaardigde Pitkof, ter dood veroordeeld. Een proces tegen 26 aanhangers van Kapitein Ebrhard Te Leipzig is voor het Staatsgerechts- hof ter bescherming der republiek een proces begonnen tegen 26 aanhangers van kapitein Ehrhardt, en leden van de staats gevaarlijke organisatie C(onsul). De eerste zittingen zijn met gesloten deuren gehouden. Bisschoppen uit Polen verbannen De Poolsche regeering heeft aan de Grieksch orthodoxe bisschoppen van Wilna, Grodno en Pinsk een bevel tot verbanning doen toekomen, omdat zij de onafhanke lijkheid van de orthodoxe kerk in Polen van het patriarchaat van Moskou niet wilden erkennen. o mobilisatie in Turkse 1 Volgens een via Triest uit Konstantino- pel ontvangen en tot dusver nog onbeves tigd gebleven bericht, zouden in Turkye alle lichtingen onder de wapenen zijn geroepen, zulks blijkbaar in verband met een mogelyk conflict met Engeland. Zonderling pakket Een boer in de buurt van Hamburg kreeg een dezer dagen een pakket uit Amerika. Toen hy het opende stond hy paf, den inhoud ziende. Een brief, die het aangeteekend verzonden pakket vergezelde vermeldde, dat het pakket de asch bevatte van het lyk van een vrouw, die vroeger ook in de buurt van Hamburg had ge woond en die de boer van vroerer nog wel kende. De vrouw was indertyd naar de Vereenigde Staten vertrokken en verlangde thans dat haar stoffelijk overschot zou worden bijgezet naast dat van haar man, die in het plaatsje, waar de boer woonde eenige jaren geleden was begraven. Het pakketje was aangeteekend voor een waarde van 400 dollars. De bioscopen te Rome gestolen Te Rome zijn alle bioscopen van plan eenigen tyd te sluiten als protest tegen de door den minister van financiën voorgestelde belastingen. o Poolvaarder'gered Na een avontuurlijben tocht naar het Noordpoolgebied op zoek naar een vermis ten Poolvaarder, is de Deensche schoener iSokongenc, te Aberdeen aangekomen. De vermiste, een Deen, Peter Freuchen geheeten, werd gered, toen zijn levensmid delen voorraad bijna uitgeput was. Hij was in 4920 uit Kopenhagen ver trokken en sedert drie jaren had men niets meer van hem gehoord. De verkiezingen in Noorwegen De volgende uitslagen zijn bekend Rechterzijde vrijzinnigen 62.000 stemmen, boerenpartijen 63.000 linkerzijde sociaal democraten 15.000, arbeiders-partyen 40.000; communisten 12.000; redicale volkspartij 9000. De burgeroorlog in China Een buitenlandsch telegram zegt, dat de troepen van Tsang-tso lin 10 mijl zyn te ruggetrokken op het front van Sjan-hai- kwan. Woe-pei-foe heeft den algemeenen opmarsch gelast. De moord van ïïciher Te Weiher by Kulmbach, zijn een met selaar, zijn vrouw en zyn drie jongste kin deren met bylslagen gedood en na een lang onderzoek is gebleken, dat deze vyf- voudige moord is gepleegd door de twee oudste jongens, die pas 14 en 15 jaar zyn. De dadertjes hébben volledig bekend, doch toonen niet het minste berouw. Zy deelden mede, dat zij de misdaad hebben gepleegd om hun ouders te kunnen be stelen. Het gestolen geld hebben zij ver borgen. Waar het is weigeren zy te zeggen. Treinongeluk by de Niagara Twee electrische treinen zyn te Ellicott Creek ter hoogte van de Niagaravallen by Buffalo op elkander gevlogen. Ze zaten tjokvol met reizigers. Men telde twee dooden en 77 gewonden, waarvan verschei dene in wanhopigen toestand. Men wyt het ongeluk aan de slechte remmen van een der treinen. o Gered. Het kleine Deensche zeilschip »Sekongen« is Dinsdag j.l. te Aberdeen aangekomen en heeft daar de heugelijke tyding ge bracht, dat de Deensche ontdekkingsreiziger, Peter Freuchen, wiens sporen men sedert 1921 was verloren, was gered. De »Se- kongen* had Kopenhagen in Maart j.l. verlaten met bestemming voor Groenland om er aan de pelsfactoryen levensvoorraden te brengen. Bij de Noordsterbaai kwam de kapitein, Petersen, op het spoor van Freuchen. Hij zond een spoed-expeÜitie uit en vond den ongelukkige bij de Ponds baai, in het Noordelyke gedeelte van Baffins land. Freuchen was er slecht aan toe. Zyn teenen waren er afgevroren, voedsel had hy haast niet meer en hy hield zich in het leven met vleesch van zeehonden, walrussen, rendieren en visch, als hy ze kon bemachtigen. Twee mannen en twee vrouwen, die hem in 1920 hadden ver gezeld, waren omgekomen by een poging om hulp te halen. Later werden dezen echter door Petersen gevonden op de Noord kust van Bylot-eiland. Allen zyn nu terug gekeerd. mocraten, gezien hun vroegere verklaringen en in het bijzonder met het oog op het feit, dat nu zelfs twee uitgesproken tegen standers van de wetten van Dawes voor het ministerschap in aanmerking komen, bij hun weigering blijven en ook aan dr. Gessier niet kunnen toestaan in het kabiuet te blijven. Nadat de democraten vertrokken waren, riep de rijkskanselier het kabinet bijeen en deelde zyn ambtgenooten mede, dat al zyn pogingen om een volstrekte meerder heid te verkrijgen voor de voortzetting van de tot dusver gevolgde binnen- en buiten- landsche politiek definitief zijn mislukt. In overleg met het geheele kabinet begaf dr. Marx zich vervolgens naar rijkspresident Ebert en stelde hem voor den rijksdag te ontbinden. De rijkspresident ging grif op dit voorstel in en vaardigde onmiddellyk de volgende verordening uit ^Parlementaire moeilijkheden maken het aan blijven van de tegenwoordige rijksre- geering en tegelijkertijd de vorming van een nieuwe regeering op den grondslag van de tot dusver gevoerde politiek on mogelijk. Op grond van artikel 25 van de rijksgrondwet ontbind ik daarom den rijksdag. Nader meldt men dat de verkiezingen voor den rijksdag op zijn vroegst op 30 November plaats zullen vinden. In parle mentaire kringen denkt men echter, dat zij pas midden December zullen worden gehouden, aangezien men wenscht, dut er tegelijkertijd nieuwe verkiezingen in Pruisen en Hessen zullen plaats vinden. De laatste dagen hebben in Portugal, in verband met revolutionnaire propaganda, arrestaties plaats gehad. Onder de gear resteerden bevinden zich Jao da Rosa, di recteur van de commercieele associaties te Lissabon, alsmede een aantal van de meest vooraanstaande kooplieden. Zij worden allen beschuldigd van op ruiing, na de poging der associaties, om alle markten, winkels en warenhuizen in Portugal te doen sluiten als protest tegen de nieuwe belasting. Gendarmes openden het vuur op de op roerlingen, toen de stakende kooplieden in gevecht kwamen met winkeliers, die de beweging niet steunden. De belasting, die onlangs ingevoerd werd op gebottelde wijnen en parfum, was aanleiding tot dit verzet. Een massameeting van 3000 kooplieden te Lissabon publiceerde op 10 October een proclamatie, waarin verklaard werd, dat de regeering de belangen van het land verwaarloosde en ongeregeldheden provo ceerde. De unie van economische belangen, waarin de kooplieden en fabrikanten ge organiseerd zyn, heeft een commissie ge vormd, die thans met alle andere onte vreden elementen in geheel Portugal voeling houdt. BUITENLAND. Een paniek in een bioscoop te Athene Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat te Athene een paniek is ontstaan in een bioscoop, tengevolge van een brand. Vijftig menschen werden gedood, waaronder vele kinderen. o De Zeppelin in Amerika Uit New-York wordt gemeld, dat Maan- had een uitdrukking van bovenmensche- lijke vreugde op haar schoon gelaat, dat het lijden er op had gestempeld. Haar geluk scheen nog grooter dan dat van Georges. Zij dankte God vurig, die zoo goed was hun huwlijksgeiuk te bevestigen. De hoogmoed van de douariere was buitengewoon. De moeder van Georges en van Car men werd grootmoeder. Zij had een kleinzoon I Een prachti- gen, jongen, in wien herleefden de deug den der familie, die zou voortzetten de roem der voorouders. Wanneer hij de oogen zou openen, zou hij zijn grootmoeder zien, die hem zou toelachen. Hij zou behalve den naam van papa en van mama, dien van grootmama dragen, waarop de oude gravin zoo trotsch was. Georges en Hélène aanbaden elkaar de geboorte van hun zoon versterkte die banden Dog. Carmen was opgetogen. Wat is het toch gelukkig moeder te zijn. Wat maakt zoo'n klein wezentje toch het leven gelukkig. De douairière vroeg, dat de kleine Jean zou genoemd worden. Het was de naam van hem die het kasteel der Ker- lor's had doen bouwen. Jean de Kerlor sliep in zijn wieg, zijn kleine handjes voor de oogen. Hij scheen geboren om zeer gelukkig te leven. Alles had hem toegelachen, toen hij ter wereld kwam. Zou de teedere moederzorg hem altijd kunnen beschermen tegen elk gevaar Zou .Jean de Kerlor een uitzondering maken in dit leven en niet door het noodlot achtervolgd worden Zou het leven voor hem iets anders zijn dan voortdurende betoovering Hij sliep, de kleine, op een leeftijd, waarop men nog niet droomt. Zijn moeder en zijn grootmoeder, zijn twee schutsengelen, waakten over hem. Hélène smaakte de rust waaraan zij zulk een groote behoefte had. De dokter, die voortdurend op Ker lor was, zag met de grootste voldoening, dat alles naar wensch ging. Voor de moeder behoefde hij geen vrees te koe steren Carmen had den nacht bij haar schoonzuster doorgebacht. De kleine gaf nu en dan teekenen van zijn tegen woordigheid door geschreeuw, dat tevens aantoonde hoe uitstekend zijn organen werkten. De voedster was ook gevonden, An nette Kerjean, die Tanguy, den jachtop ziener, gehuwd had, was eveneens moe der van een flinken jongen geworden. Eindelijk was ook door de goede maatregelen van den dokter, de heer de Saint-Hyrieix weer zoo ver, dat hij niets meer merkte van de gevolgen van zijn tragisch avontuur. Het bewijs dat de diplomaat hersteld was, was wel dat hij gezegd had Ik vertrek van avond. En toen men zich daarover verwon derde, had hij er aan toegevoegd: Ik heb belangrijke besprekingen met den minister van buitenlandsche zaken. De gravin-douairiere was een beetje bang. Maar, Firmin, gij zult een onvoorzich tigheid begaan. Kunt ge nog niet een paar dagen wachten De Saint-Hyrieix richtte het hoofd op, als een man die in zijn machtig hoofd de meest buitengewone politieke com binaties ronddraagt. Hij glimlachte en antwoordde Onmogelijk, waarde gravin, het minste dralen zou noodlottig voor Frankrijk kunnen zijn en mij in mijn bevordering benadeelen, Dokter La Roche bevestigde de ver zekering dat de diplomaat volkomen in staat was om naar Parijs te gaan. Firmin begaf zich naar zijn kamer om alles in orde te maken. Ditmaal zou hij niet in zijn werk ge stoord worden, zooals dat het geval was geweest aan boord van de „Prins Hendrik". Carmen zuchtte diep toen haar man haar van zijn vertrek vertelde. Terwijl zij zich de bovenmenschelijke inspanning herinnerde door Robert aangewend om haar te redden, zeide een stem in haar dat Firmin daartoe niet in staat zou geweest zijn. De heer de Saint-Hyrieix was weer gekeerd de toestand tusschen man en vrouw was niet verandere. De Saint-Hyrieix zou Kerlor tegen twee uur in den middag verlaten. Men gebruikte gezamenlijk het tweede ont bijt. Georges en Carmen hadden bij Hélène BINNBNLAND. De vliegtocht Nederland—Indiê Het persbureau Vas Diaz te Amsterdam deelt mede De nieuwe motor en de be- noodigde reservedeelen voor de F. VII zijn heden per trein naar Philippopel verzonden. Ook zijn drie monteurs van de Fokker fabrieken daarheen gereisd om ter plaatse het vliegtuig te herstellen. Naar aanleiding van ons bericht omtrent de verzending van den nieuwen motor en reservedeelen naar Philippopel heeft een der redacteuren van het persbureau Vas Diaz een onderhoud gehad met den heer A. H. G. Fokker, waarin deze mededeelde, dat met den trein een werkmeester en twee be kwame monteurs zyn afgereisd voorzien de noodige gereedschappen als laschappara- ten en de nieuwe reservedeelen. De nieuwe motor, die door de directie van >Het Leven« aan het comité cadeau is gegeven, wordt te Rotterdam op transport bijge voegd. Op onze vraag, wanneer de tocht zal kunnen worden voortgezet, antwoordde de heer Fokker, dat vier dagen met de reis gemoeid zijn, terwyl voor de reparatie van het vliegtuig 10 dagen noodig zyn. Als dan alles gunstig verloopt kan over twee weken gestart worden en in elk ge val uiterlijk binnen drie weken. De geldinzameling wordt thans voortge zet om daardoor in de gelegenheid te zijn een nieuw reservetoestel aan te koopen. o Bet ministerieele beleid ran Hinister Tan Swaay bedreigd Naar de »Tel.« verneemt is by de be handeling der Staatsbegrooting in de af- deelingen der Tweede Kamer vrij algemeen weinig ingenomenheid betuigd met het beleid van den minister van Waterstaat. Verscheidene leden toch achten het beleid van den minister niet in overeenstemming met hetgeen van dezen mag worden ver wacht. Zyn houding inzake het spoorweg verkeer op Zondag wekt het vermoeden, dat deze minister er zich geen rekenschap van heeft gegeven, dat zijn gedragslyn af wijkt van die van alle vroegere ministers van Waterstaat in rechtsche kabinetten en ook van de algemeene politiek van het kabinet, waarin hy zitting heeft. De hou ding van den minister ten opzichte van de haven van Vlissingen achtte men in strijd met de vereischte eerbied voor de wet en weinig bevorderlijk aan het gemeen overleg van de Staten-Generaal. terwijl op het verdere zondenregister o.a. werd geschreven de ongelukkige wijze, waarop hy zich heeft uitgelaten over de bezetting van bet ambt van directeur-generaal van de P. T. T. In sommige kringen acht men het daar om niet uitgesloten, dat de interpe'latie- Van de Voort van Zijp in zake de haven van Vlissingen tot een voor minister Van Swaay ongunstig Kamervotum zal leiden. Een gelukkige gemeente Men meldt uit Bennebroek Deze ge meente heeft met 1 Januari a.s. een schul denlast van ruim f 5000 en de rekening over 1924 heeft een batig saldo van byna f 4000, zoodat deze gemeente bijna door haar schuld heen is, hetgeen ruimschoots door eigendommen wordt gedekt. Tabakswet Ingediend is een wetsontwerp om het mogelijk te maken, dat in 1926 onthef- willen blijven, maar de jonge moeder had zich daartegen verzetmen mocht Firmin niet alleen laten als hij op 't punt stond op reis te gaan. Onder den maaltijd, na een lang ge sprek over Europeesche belangen, vroeg Firmin ineens Is er nog altijd geen tijding van on zen vriend? Geen enkele, antwoordde de Kerlor. Ik zal dus moeten vertrekken zonder te weten, wat van dien armen d'Alboize is geworden. Dit zou echter niet gebeuzen, want op het oogenblik dat hij het kasteel verliet in een rijtuig dat hem naar Brest zou brengen en waar hij den trein naar Parijs zou nemen, verscheen kapitein d' Alboize. Toen Robert de Saint-Hyrieix zag, stond hij versuft. De diplomaat liet den koetsier stil houden. Robert d'Alboize had niet gewild, men begrijpt het, dat de redders hem vonden in gezelschap van Carmen op het eilandje, waar het paartje was gevlucht. Robert legde aan Carmen uit wat ge daan moest worden. Voor de derde maal begaf Carmen zich met Robert in de golven. Hij zwom uitstekend en het was zeker dat zij spoedig de kust zouden bereiken. De jonge vrouw was alles onverschil lig zij verlangde naar den dood, want de dood zou de liefde doen ophouden. De zee zou nooit het verschrikkelijke geheim vertellen. fingen verleend worden van de bepalingen der Tabakswet inzake aanpassing der werk plaatsen aan de bepalingen der wet. o Kolendampvergiftiging Toen Zondagmorgen de melkboer, na herhaald schellen, geen gehoor kreeeg aan perceel Julianalaan 6 te Hilverum, waar schuwde hy de buren, die den toevallig voorbykomenden inspecteur van politie Snieuwold daarmede in kennis stelden. Deze verschafte zich toegang tot het huis en vond daar de bewoonster, de bejaarde mevrouw Ably, met haar beide dochters, leeraressen aan de Gooische Huishoudschool, in de benedenkamer bewusteloos door en over elkaar liggen. Hij constateerde kolen damp en na ramen en deuren opengemaakt te hebben, trachtte hy de levensgeesten door het toepassen van kunstmatige adem haling weder op te wekken, het geen even wel niet gelukte. De Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst, die met het zuurstof apparaat kwam, slaagde er na langdurige pogingen in een der dochters bij te bren gen. Deze verklaarde Zaterdag den haard te hebben aangemaakt en daarna kolen damp te hebben geconstateerd. Wat er toen verder gebeurd is, wist zy zich ab soluut niet te herinneren. De oude me vrouw Ably en de andere dochter bleven bewusteloos en werden per brancard naar de R K. ziekenverpleging overgebracht, waar de dochter is overleden. Belangrijke diefstal Bij de firma Rodbart te Leiden, die een goud- en zilverwinkel heeft in de Donker- steeg, is Zondagavond laat voor 'n waarde van 8 a f 10.000 aan ringen, kettingen enz. gestolen. Aanranding Dinsdagavond is zekere H., uit Woensel door een tweetal tot nog toe onbekende personen, van wie de een links en de an der rechts van den weg te voorschyn kwam, even buiten dorp Oerle op den weg naar Wintelre, aangerand. Een persoon van ongeveer 25-jarigen leeftyd dreigde met een mes van 30 c.M. lengte en stak hem een gat in den hoed, niet onwaar- schynlyk met de bedoeling H. zelf te ra ken. Deze bekwam gelukkig geen letsel. Op het hulpgeroep van den aangerande namen de bandieten de vlucht in de rich ting van het dorp Oerle. Van dezen bru talen aanslag is aangifte gedaan by den burgemeester van Veldhoven. O— Een rat in de wieg Te Steenwijk met de oude grachten, krioelt het van ratten. Dat die dieren niet alleen brutaal, maar ook gevaarlyk zijn, bleek ten huize van een bewoner der Scholestraat aldaar. Toen de moeder op het angstgeschrei van een in de wieg slapend kind kwam toeloopen, om te zien, wat de kleine scheel de, sprong zoo'n ooguur beest uit het bedje en bleek het, dat het bezig was geweest, met aan een der vingertjes te knagen. o Beioldigingsbealuit Verwacht wordt dat volgens een over gangsbepaling in het nieuwe Bezoldigings besluit geen ambtenaar meer dan 10 pCt. in salaris zal teruggaan. Het zou anders afioopen, zooals we reeds weten. Toen Robert en Carmen het verlaten strand bereikten, herkende de jonge vrouw, dat zij te Kerangofl was, d.w.z. een kilometer van Kerlor. Robert nam van Carmen afscheid. Ze keken elkaar aan, maar geen van beiden durfde een woord te spreken. Robert had op de lippen gehad het eenige woord: Adieu I Hij had het niet uitgesproken, maar het was hem ook onmogelijk geweest de woorden uit te spreken: Tot ziens I Beiden hadden elkaar zwijgend de hand gedrukt, daarna was Robert heengegaan als iemand die zijn geluk geluk of zijn ongeluk gaat zoeken in de grootste eenzaamheid. Wij hebben gezien hoe de douanen mevrouw de Saint-Hyrieix gevonden hebben. Robert was op goed geluk verder ge- loopen en had een landhoeve bereikt, waar hij zijn kleeren bij een houtvuur droogde. Hij betaalde hen voor hun gastvrijheid met een goudstuk en zette toen zijn zwerftocht verder voort. Deze tocht werd afgebroken door de ontmoeting met een priester, die hem herkend had en hem toeriep: Mijnheer d' Alboize 1 De kapitein, die hoorde, dat hij her kend was, sloeg de oogen naar de kant vanwaar de stem kwam. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2