Derde Blad ^^voor het Land van Heusden en Altena, te willigen. Hg Lannstraat !voor van ^ed. Staten, gericht aan den en de Bommelerwaard. is. uu. ïrijöas l\ Deler ijsiroop ««Hevige v gezwellen 1 BEHOORENDE BIJ HET zijn, de grond is goedkoop genoeg. v. Hemert. Ik zou den kooper in 't vervolg bij contract vastleggen, anders kunnen ze altijd wel komen. v. Vrede. Dat is niet waar. Voorzitter. U moet niet zeggen dat dit niet waar is, dat kan toch nog uit de notulen blijken. Ik weet zeker dat het niet gebouwd moet worden, of den kooper geld laten storten. li I Hierop wordt besloten bet verzoek in 7j De Voorzitter leest hierop twee brieven voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's Vergadering van den Raad der gemeente HED1KHUIZEN, op Maandag 20 October, v.m. 10 uur. Dit was de derde oproeping, twee maal kon de vergadering niet doorgaan, wegens onvoltalligheid. Vooritter EdelAchtb. heer v. Bokhoven. Secretaris WelEd. heer Couwenberg. Aanwezig zijn de heeren v. Engelen, v. Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. Afwezig met kennisgeving de heeren Winkel en v. d. Heijden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is Proces-verbaal van kasopneming bij voor van gem.-raad. In hun eerste schrijven zeg 1 gen Ged. Staten dat zij betreffende het raadsbesluit tot verkoop van den tuin, die bij de onderwijzerswoning behoort, een onderzoek te hebben ingesteld en hen uit dit onderzoek is gebleken, dat misschien de verkoop de gemeente wel eenig geldelijk voordeel kan bezor gen, doch dat het zeer twijfelachtig is of dit geldelijk voordeel wel opweegt tegen de nadeelen die verbonden zijn aan de scheiding van het schoolhuis van den boomgaard. Naar de zienswijze van Ged. Staten zal de waarde van het huis, indien de tuin daaraan onttrokken I wordt, belangrijk dalen en trekken zij sterk in twijfel of het onderwijs door den verkoop wel gebaat zal zijn, om dat het aanbeveling verdient dat het Hoofd eener dorpsschool de beschikking heeft over een tuin, waarin hij de kennis van natuur en tuinbouw kan onderhouden. Ged Staten schatten de opvoedkundige waarde van het voorbeeld, door een schoolhoofd gegeven zeer hoog en meenen dan ook, dat een gemeenteraad die er zeker prijs op stelt het landelijk karakter van de gemeente te bewaren, bij nader inzien toch overtuigd zal zijn, dat het voornemen tot verkoop van den tuin niet gelukkig is gekozen. Zoodat het College dan ook in overweging geeft het besluit in te trekken en de aanvragers om bouwterrein elders in de gemeente een stukje aan te wijzen en zijn beslissing i over het raadsbesluit tot verkoop ver daagd tot na ontvangstbericht op dit schrijven. De Voorzitter zegt, dat de heeren dit schrijven hebben ingezien en vraagt wat zij er van denken. De heer Dobbelsteen zou het schrijven gewoon voor kennisgeving willen aan nemen. Het schrijven is gericht aan den gemeenteraad van Hedikhuizen, de leden van den raad zullen zelf wel recht streeks hun antwoord aan Ged'. Staten zenden. Spr. zegt verder dat de raad bij zijn besluit tot verkoop wenscht te blijven. De Voorzitter merkt op, dat het school bestuur niet graag heeft dat er een groot gedeelte van den tuin wordt verkocht. Men moet weten dat men dit bestuur ook wel eens noodig heeft. Dit bestuur kan volgend jaar ook f30 per leerling vragen, als men het geregeld tegenwerkt zou het ook wel eens kunnen zeggen wij zullen er uit halen wat er uit te halen is. I Dobbelsteen. Het schoolbestuur moet den gem.-ontvanger op 20 Sept. en reke- J ning van de Electr. commissie op den- me' met dreigementen komen. zelfden datum, waarbij alles in behoor lijke orde is bevonden.- Schrijven van het bestuur der Bewaar school te Haarsteeg met begeleidend financieel verslag. Dit verslag zal bij de begrooting worden behandeld. Prov. blad, waarin wordt kennisge geven dat tot lid van het College van Zetters zijn benoemd de heeren A. v. Vrede en D. v. Hemert. De heer Dobbelsteen merkt op, dat deze benoeming dus is geschied in strijd met de voordracht, wat de Voorzitter toestemmend beantwoordt. Schrijven van Ged. Staten inzake ver haal pensioensbijdrage gem.-ambtenaren, wordt aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van P. J. v. Heeswijk om ontheffing van schooltijd voor zijn pleeg kind. De heer Dobbelsteen vraagt of de heer v. Heeswijk kan betalen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de heffing van schoolgeld is gebaseerd op de Inkomstenbeslasting, dus v. Hees wijk in deze beslaeting is aangeslagen. De heer v. Hemert vraagt of v. Heeswijk geen vergoeding voor zijn pleegkind krijgt van de gemeente. De heer v. Engelen vraagt of de ont heffing loopt over een vroegeren aanslag. De Voorzitter antwoordt op de eerste vraag ontkennend, op de tweede dat de aanvraag heden pas is ingekomen en betrekking heeft op het loopende jaar. De heer Dobbelsteen acht ontheffing niet gewettigd en zou het schrijven maar voor kennisgeving aannemen Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Een schrijven van P. v. Ruurmonde, dat hij door bijzondere omstandigheden het stukje gemeentegrond in de Bernsche Hoeve niet kan aanvaarden. B. en W. stellen voor adressant van den koop te ontslaan. v. Hemert. Zijn er al voorloopige kosten gemaakt Voorzitter. Neen. Voorzitter. Ik zou de koopers van het v. Vrede, andere perceel er naast thans willen waar is. verzoeken, het perceel van Ruurmonde v. Hemert. In het verslag '23 is ver te nemen, anders blijft er een perceel meld, dat hij ontzettend hooge kosten tusschen open en in 't vervolg bij ver- heeft en hij zelfs een gedeelte van den koop willen bepalen, dat in zekeren tijd tuin overdoet. Voorzitter. En als je het anders niet verhuren kunt wat dan? v. Hemert. Dan zou ik het huis wil len verkoopen. Voorzitter. Het is jullie bedoeling de school neer te zetten kaal en bloot. Als jullie het beter weten als B. en W. dan ga je gang. v. Hemert. In het benedenland zijn overal de schoolhuizen verkocht, ik zou je er een heel lijstje kunnen geven. Voorzitter Dat is niet noodig, ik heb je alleen maar willen waarschuwen, doch er is nu genoeg over gesproken. v. Vrede. Ik zeg niet gaarne iets, dat ik niet zeker weet, doch als ik het zeker weet ga ik er ook niet af. Het schrijven van Ged. Staten wordt hierop voor kennisgeving aangenomen. Verder is nog ingekomen van Ged. Staten een schrijven d d. 15 October, waarin dit college mededeelt, kennis te hebben genomen van de motie, aange nomen in de raadsvergadering van 29 Aug. Het doet Ged. Staten leed, dat de verhouding tusschen Burgemeester en gemeenteraad zooveel te wenschen over-j laat en het moet, volgens dit college, weldenkende menschen ergeren, dat de besprekingen zoo onverkwikkelijk wor den gevoerd. Het gesprokene, gewisseld over de nachtverlichting voor de wo ning van den Burgemeester, geeft den indruk van wellicht niet bedoelde, doch feitelijke plagerij, die niet in het belang der gemeente is. Gaarne zagen Ged. Staten dat aan dezeh toestand een einde kwam. Kwalijk kan toch van den Burgemeester gevergd worden, dat hij als Hoofd van de plaat selijke politie zorgt voor nachtverlichting voor zijn woning, zoodat Ged Staten vragen den Burgemeester in dezen ter wille te zijn en zoo spoedig mogelijk het raadsbesluit in dezen te herzien. De heer Dobbelsteen zou ook dit schrij ven voor kennisgeving willen aannemen en het eenmaal genomen raadsbesluit willen handhaven. Spr. vindt het treu rig, dat Ged. Staten, dus de handhavers j van de wet, op de wetten inbreuk ma- j ken Gevoeglijk kan men dan een ge- deelte van de Gemeentewet gaan op doeken Het raadsbesluit is reeds goed gekeurd en is zelfs door de Kroon be vestigd en thans willen Ged. Staten dat de raad nog eens op dit besluit terug komt. Verder wil spreker nog opmer ken, dat de brief spreekt van een ant woord op een schrijven van 3 Oct. De motie is den 29 Augustus aangenomen, is deze nu zoolang blijven liggen eer zij is doorgezonden Anderhalve maand is toch wel wat lang en dan met zooveel personeel. De Secretaris merkt op, dat het schrijven is gekomen op een tusschen- tijdschen brief, waarin om nadere in lichtingen werd verzocht, de motie is direct doorgezonden. Dobbelsteen. Mij dunkt, wij hebben met tu8schentijdsche brieven niets te maken. v. Vrede. Wij hebben alleen met raadsbesluiten te maken, er kunnen wel 20 personen komen, die om inlichtingen over 't een of ander vragen. Secretaris. Die opmerking is mis schien juist. Voorzitter. Dus ook dit schrijven artikelen betreft, die dagelijks op hetavond, voor Luttelherpt van f 1 dit kantoor gebruikt worden. Spr. achtlaatste is echter teruggebracht op 80 ets. hen, die de bevelschriften maar klak- Voor beiden is het bedrag hooger als keloos teekenen niet verantwoord. het vorig jaar, daarom wilde spr. gaarne De heer v. Engelen meent, als de het gevoelen van den Raad vernemen, firma Stokvis werkelijk zooveel te hoog De heer v. Vrede vraagt, hoeveel de rekent, zij dan toch wel niet veel zal te totaalkosten nu worden, doen hebben. Voorzitter. Voor Luttelherpt f90 en De Voorzitter belooft met de gemaakte voor Hedikhuizen f225. opmerking rekening te zullen houden. De heer v. Vrede is overtuigd, dat De heer v. Vrede vraagt, hoe duur er wel zijn die het voor minder willen de grint dit jaar is, waarop de Voor- doen. zitter antwoordt van f4 Voorzitter. Die komen niet, dan De heer v. Vrede noemt dit veel te moeten ze inschrijven, duur, in Herpt wordt hij geleverd a v. Hemert. Ik weet wel iemand, die f3.50 franco wal. het voor minder wil doen, die het op Voorzitter. Misschien kan men in de fiets voor Hedikhuizen en Luttelherpt Herpt meer als hier. wel te samen wil doen. Hierop wordt de rekening met alge- Voorzitter. Dat valt niet mee, doch meene stemmen voorloopig vastgesteld, we zouden dan een nieuwe inschrijving Armenrekening 1923. moeten openen. De heer Dobbelsteen verklaart, dat I v. Vrede. Ik zou het maar afwerken ook deze rekening in orde is bevonden, en drage het den man, die wij op 't waarop zij eveneens wordt goedgekeurd, oog hebben, maar op. Aanbieding gemeentebegrooting 1925. Voorzitter. Dat gaat niet, we moeten Deze begrooting geeft aan in ge- weer laten inschrijven wone ontvangst en uitgaaf een bedrag Dobbelsteen. Ik zou het voor Hedik- van f45795,57 en voor kapitaaldienst huizen en Luttelherpt afzonderlijk en f 17756,975, en wordt gedurende 14 dagen ook in massa laten doen ter visie gelegd. De Voorzitter stelt voor, dat dezelfde v. Vrede. En direct kennisgeven. Voorzitter. Dat kan niet voor Zondag, Voorzitter. U begint er mee, het is de vraag of je rechtens niet moet leveren en of het in het belang van het onderwijs en de gemeenschap is, dat je altijd verkeerd wilt. Het schoolbestuur ondervindt totaal geen medewerking, dit zou dus ook wel eens kunnen gaan tegenwerken, je moet toch een beetje welwillend zijn. Doch de verantwoording is voor jullie, ja daar lach je mee, maar dit is niet noodig. v. Hemert Ik acht het ook van fi- commissie, die de rekening heeft onder- we zullen dan Maandagmorgen de in- zocht, ook een onderzoek zal instellen schrijving houden, dan kunnen ze Maan- naar deze begrooting. dagavond reeds beginnen. De heer Dobbelsteen zegt, dat deleden v. Engelen. Moeten ze er alles bij meer voor stuksgewijze behandeling zijn. doen? De vorige maal is de begrooting ook Voorzitter. Zeker alles moet bijgele- door een commissie onderzocht en zijn verd worden. er opmerkingen gemaakt, waarmede v. Hemert. Ik zou ook willen bepa- heelemaal geen rekening is gehouden,len, dat ze alle lantarens moeten aanste- daarom zag de Raad de begrooting liever ken en een uur bepalen, het gebeurt in het openbaar behandeld vaak dat ze op den dijk niet aangesto- Secretaris We zouden ieder lid een ken worden, ze zeggen dan maar dat ze begrooting kunnen thuis sturen. zijn uitgewaaid, hoewel ze in 't geheel v. Vrede Ik zou alles openbaar wil- niet zijn aangeweest. len behandelen, dat hoort zoo. Met algemeene stemmen besluit men Voorzitter. Zooals de heeren willen, hierop een nieuwe inschrijving te openen, v. d. Brand. De menschen klagen De Voorzitter zegt dat de gemeente steen en been over de hooge belastingen, in de Zooislagen land bezit dat niets er zal danig bezuinigd moeten worden, opbrengt, spr. zou een onderzoek willen Voorzitter. Dat kun je niet, het ver- instellen of deze grond misschien ge- menigvuldigingscijfer zal wel omhoog schikt is om banden op te poten, om moeten. v. d. Brand. Er is hier zooveel per soneel niet noodig Voorzitter. Ik acht een commissie van onderzoek beter, anders hebben we wel 2 dagen noodig voor de behandeling van de begrooting. Dobbelsteen Als wij in de commis sievergadering om inlichtingen vragen, krijgen wij een grooten mond en die wacht ik liever in een openbare verga dering af. Voorzitter. Dan hehben we wel 2 dagen noodig, zooals de heeren echter willen. Dobbelsteen. Wij zullen wel rekening houden met de billijkheid en alleen die posten behandelen, waarop wij aanmer kingen hebben, Voorzitter. Dus geen commissie. Dobbelsteen. Neen. Besloten wordt de leden elk een af- er op die manier iets aan te hebben, men zou daar ieder jaar wat kunnen po ten, om ten slotte ook ieder jaar te kun nen verkoopen. De raad gaat met dit voorstel accoord. De heer v Hemert vraagt of het punt van werkverschaffing reeds onder de oogen is gezien. In verschillende plaat sen wordt dit bij de behandeling der begrooting besproken. De Voorzitter zegt dat dit hier nog niet is gebeurd. De Voorzitter zou verder teen- en ge- riefhout door den Notaris willen doen verkoopen in verloop van 14 dagen of 3 weken en de waarde willen doen schatten. De heer Dobbelsteen zou hiermede niet te lang wachten, de prijs van dit hout is thans buitengewoon hoog, daarvan zou spr. willen profiteeren, deze ver klaart zich tevens bereid het hout te schrift der begrooting thuis te sturen schatten. nantieel belang voor de gemeente, dat voor kennisgeving aannemen? de tuin wordt verkocht Dobbelsteen. Ja, met bijvoeging van Voorzitter. Dit is geen voordeel. mijne kleine opmerking, dat gevoeglijk Dobbelsteen. De heffing van f30 per een gedeelte van de Gemeentewet kan leerling zal er toch wel moeten komen, worden opgedoekt. We behooren ons de pastoor komt daar toch wel om, heb toch neer te leggen bij wat de Kroon ik hooren zeggen Voorzitter. Dat zal hij niet. v. Vrede. Wat zullen ze dan heffen? Voorzitter. Ze zullen eerst afwachten wat jullie doet, als jullie schikkelijk bent, dan zal de pastoor ook niet het uiterste vergen. v. Vrede. Men moet niet vergeten, dat wij hier voor de belangen van de gemeente zitten en niet alleen voor een gedeelte der ingezetenen. Waarom is het schoolhuis voor f300 verhuurd. Voorzitter. Uw handelwijze is niet in het belang, je jaagt de gemeente op hooge kosten. Je bent het schoolbestuur met niets ter wille, terwijl de openbare school te Hedikhuizen krijgt al wat zij vraagt. Als de gem -raad een klein beetje meegaande is, zal het schoolbestuur niet het uiterste vergen v. Hemert. Dus kunnen ze met min der toe en als ze meer vragen is dit dwang. Voorzitter. Dat is geen dwang, v. Vrede. Een huur van f300 is veel te laag. Ik heb voorgesteld om te ver huren voor 5 jaren, doch dit mocht niet van Ged. Staten en daarom zou ik willen verhuren van jaar tot jaar. Voorzitter. Ik begrijp U niet, vroe ger hebt U gezegd dat f 300 veel te hoog v. d. Brand. Inwilliging van het ver- 7a®o e,iT nu 18 S6™8' h°e k°m' zoek kan geen bezwaar voor de gemeente i spreekt U zeil tegen. zegt. Het schrijven wordt hierop voor ken nisgeving aangenomen. Voorloopige vaststelling gem.rekening 1925 met balans-, winst- en verliesreke ning G. E. B. per 31 Dec. '23. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest met het onderzoek dezer rekening rapport te willen uit brengen. De heer Dobbelsteen zegt, namens de commissie, dat deze de rekeningen heeft onderzocht en in orde bevonden op een paar posten wenschte de commissie de aandacht te vestigen, aangezien deze haar bijzonder hoog voorkomen. Ten eerste ae post grint en ten tweede de rekening van de fa. Stokvis in Den Bosch, voor geleverd drukwerk en se- cretariebenoodigdheden. De Secretaris heeft echter gezegd, dat hij in 't vervolg met deze opmerking rekening zal houden en bij annere firma's prijs zal vragen. Spr. merkt verder op, dat zij, die de bevel schriften mede onderteekenen, zich toch ook voldoende rekenschap moesten geven, wat en waarvoor zij teekenen. De heer van Hemert zegt, dat ver schillende artikelen bij de firma Stokvis 40 tot 100 pCt. te hoog zijn. De Voorzitter noemt dit nog al veel en trekt in twijfel of dit waar is. De heer v. Hemert merkt op, dat het en de begrooting post voor post te be handelen. Aanbieding Begrooting Burg. Armbe stuur 1925. Deze begrooting geeft in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f1784 18. Voorstel B. en W. verkoop boomen in de Bernsche Hoeve. De Voorzitter deelt mede dat onder deze boomen een ziekte heerscht en ver schillende reeds dood zijn of door de ziekte zijn aangetast, zoodat de vrees bestaat dat misschien alle boomen ten slotte aangetast zullen worden. B. en W. stellen daarom voor alle boomen te verkoopen. De heer van Hemert zou alleen de aangetaste boomen willen verkoopen en door een deskundig onderzoek willen zien bepaald welke boomen ziek zijn, evenals men dit in Heusden heeft gedaan. De heer v. Vrede meent dat 10 12 boomen zijn aangetast. De heer v. Hemert zou het jammer van de mooie laan vinden, om deze ge heel pe laten verdwijnen. De Voorzitter merkt op, dat als er hier en daar enkele boomen uit weggaan, het mooie van de laan toch verdwijnt. De heer v. Engelen vreest, dat de ziekte steeds voort zal gaan. Spr. meent, dat er 113 boomen staan, waarvan er reeds 10 of 12 dood zijn. De meeste zieke boomen komen voor in de Noor derhelft. Om nu alle boomen in eens te verkoopen, acht spr. niet in het be lang van de gemeente, de markt zou dan worden overvoerd, ook omdat andere gemeenten reeds tot verkoop van boomen overgaan, daarom zou spr. dit jaar de helft van de laan willen verkoopen, met de aangetaste boomen in de andere helft, dan kan men het volgende jaar weer zien. De heer v. d. Brand kan geheel met het voorstel van den heer v. Engelen mede gaan. Met algemeene stemmen wordt dien- overkomstig besloten. De Voorzitter zegt, dat er een inschrij ving heeft plaats gehad voor het aan steken der straatlantaarns in Hedikhuizen en Luttelherpt. Voor Hedikhuizen is een aanbod ingekomen van f 2,25 per De Voorzitter vindt dit best en belooft spoed te zullen maken met de verkooping. De heer v. Vrede vraagt hoe het staat met de bluschapparaten, spr. zegt daar van niets te hooren. De Voorzitter antwoordt dat thans waarschijnlijk personen zijn gevonden waar de apparaten geplaatst kunnen worden, deze personen moeten echter nog eens gelijktijdig op het raadhuis ko men, om hen de werking te demonstree- ren. De heer Dobbelsteen zegt, dat hij, toen hij voor het nazien der stukken op de secretarie kwam, door mijnheer Rat zeer onheuscb is behandeld, deze nam een heel air aan en smeet de stukken voor hem op tafel. Spr. zag gaarne, dat deze mijnheer hierop werd gewezen. De Voorzitter belooft zulks te doen en sluit hierop de vergadering. plaagden den Heer J. F. JOOSTEN te NooMwolde (Gr.) geruimen tijd Een busje Oprechte Winsamer Zalf bevrijdde hem er geheel van. Gezwellen, steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, brand-, sny- en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden genezen vlug en geheel door de Oprechte Win samer Zalf. Alleen echt wanneer ieder bus roor- ilen is van snie handteekeuing i. C. DE VRIES. Verkrijgbaar p. bus a 75 cent en fl.35, bij Apoth., Drogisten en Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. Brugman, coiffeurAalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn. Andel, J. G, SchoutenGorinchem, Firma Schoon Co., Apothekers, Hoogstraat. Kiettw$b!ad Overal p.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 9