Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4445 Woensdag 29 October 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het, Engelsche Ministerie van buitenland- sche zaken heeft merkwaardige documenten openbaar gemaakt, die van bijzonder ge wicht zijn met het oog op de belangrijke plaats aan het Engelsch-Russisch verdrag toegekend bij de huidige verkiezingscam pagne. Zij omvatten een krachtig gestelden brief, namens Ramsay Macdonald gezonden aan Rakowsky, den zaakgelastigde der sovjet regeering, waarin om opheldering wordt gevraagd inzake een gesloten ge schrift, bestaande uit geheime instructies van het uitvoerend comité der derde com munistische Internationale aan de Britsche communistische partij om een geweldadige en op omwenteling gerichte propaganda in Groot-Brittannië te voeren. De premier wijst er op, dat de brief, die geteekend is door Zinovjew, den voor» zilter van het bestuur der Communistische Internationale en die gedagteekend is van 15 September, instructies bevat aan Britsche onderdanen, om te werken voor de geweldadige omverwerping van de be staande instellingen in Engeland en voor het in opstand brengen van de Britsche gewapende macht als middel om dit doel te bereiken. Macdonald zegt verder »Het is mijn plicht u er van in kennis te stellen, dat Zijner Majesteit's regeering deze propaganda niet kan toestaan en haar moet beschouwen als een rechtstreeksche inmenging van buiten in de Britsdhe binnenlandsche aan gelegenheden. De premier herinnert er aan, dat nog op 4 Juni van verleden jaar de sovjet regeering de volgende plechtige overeen komst met de Britsche regeeririg aanging »De sovjet-regeering neemt op zich om niet met fondsen of in eenigen anderen vorm personen, lichamen, vertegenwoordigen of instellingen te steunen, welker doel is ontevredenheid te verspreiden of opstand te zaaien in eenig deel van het Brirsche Rijk en haar ambtenaren en autoriteiten te doordringen van een volledig en voort durend in acht nemen dezer voorwaarden Hij wijst er op, dat bovendien in het onlangs met de sovjet-regeering gesloten verdrag een verdere bepaling was gemaakt voor een getrouwe uitvoering van een dergeljjke verbintenis, onmisbaar veor het bestaan van goede en vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen. De premier voegt er bij »Zr. Mr. regeeririg 75 Het is dus waar, vervolgde de priester. Er heeft een schipbreuk plaats gehad I In welk een toestand vind ik u terug. Het was waar, zijn kleeren waren ge scheurd, zijn ondergoed aan flarden. Op zijn beurt herkende hij den prie ster het was de abbé Victorien, de oom van Paul Vernier. De geestelijke van Kernéis had op de tijding van het onheil zijn kerkje ver laten en was naar de kust gesneld, waar hij wellicht in de gelegenheid was om arme schepselen van een ondergang te redden. De abbé Victorien liet Robert d'Alboize het kleine huis binnentreden, dat wij reeds kennen, dat, waar Paul en Mariana hun wittebroodsweken hadden doorge bracht. Omvallend van vermoeidheid, was de kapitein naar bed gegaan en had gesla pen als een soldaat na een veldslag. Den volgenden dag liet Robert d' Al- boize nog eens de afgeloopen gebeurte nissen aan zijn geest voorbijgaan. Hij wiegde zijn geweten in slaap Hij ook twijfelde er aan, of de Sanit-Iiyrieix aan het gevaar had kunnen ontsnappen. Na over een en ander lang te hebben nagegacht, wilde hii zich zekerheid ver schaffen en voor alles wilde hij Carmen weerzien. Daarop was hij op weg ge gaan naar het kasteel Kerlor, waar hij is er op gesteld, dat deze verbintenissen naar de letter en den geest zullen worden nagekomen en zy kan niet den stand van zaken aanvaarden, dat terwijl de sovjet regeering verplichtingen op zich noemt, aan een politiek lichaam even machtig als zij zelf woidt toegedaan een propaganda te voeren en deze met geld te steunen, welke een rechtstreeksche schending vormt van de officieele overeenkomst. Op den brief van het Engelsche minis terie van buitenlandsche zaken is een com munistische tegenspraak gevolgd. Daarin herinnert Rakowski eraan, dat in 1923 de sowjet-vertegenwoordigers te Londen en het ministerie van buitenlandsche zaken waren overeengekomen te trachten, alle conflicten te regelen door directe bespre kingen, en dat een nota alleen zou worden gezonden als een dergelijke procedure er niet in slaagde, een gunstig resultaat te weeg te brengen. Hij verklaart, dat de nota, die ongegronde beschuldigingen tegen de Sowjet regeering bevat, een onverwachte schending van die procedure vormt. In de meest categorische termen noemt hij het manifest van de communisten, dat aange vallen wordt door de nota van het minis terie van buitenlandsche zaken, een grove vervalsing, een vermetele poging om de ontwikkeling van vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen te beletten, en tracht hij te bewijzen, dat de inhoud, de opschiiften en de onderteekeningen van de documenten onomstootelijk bewijzen, dat zij het' werk zijn van lieden, die niet be kend zijn met de samenstelling van de communistische internationale. Hij verzekert dat de inhoud 'n geweefsel van onzin is, dat bestemd is om de openbare meening in Engeland te prikkelen tegen de 30wjets, Rakowski wijst daarom elke verantwoorde lijkheid van de zijde van de sowjet-regee- ring voor de activiteit van de communis tische internationale af en hoopt, dat de Engelsche regeering stappen zal doen om den opsteller van de documenten vast te stellen. Niettegenstaande deze communis tische tegenspraak is het Engelsche minis terie volkmen overtuigd van de echtheid van den brief van 2inowj-f, Uit Peking woidt gemeld, dat president Tsa Koen bevel heeft gegeven de vijande lijkheden onmiddellijk te staken en dat hij maarschalk Woe Pei Foe benoemd heeft tot commissaris van Kokonor, het gebied der zoutmeren in Noord-Tibet. in eens, zooals wij gezien hebben, den echtgenoot van Carmen ontmoette. De Saint-Hyrieix riep uit, toen hij den officier zag O, wat ben ik gelukkig, mijn waarde kapitein 1 Hij antwoordde, zich zoo goed moge lijk van den schrik herstellende lk ook, ik vermoedde een ongeluk. Ik zie dat. Gered, mijn waarde kapitein, en gered door wien Door mijn zwager Georges de Kerlor. Hij zal u wel vertellen, hoe het zich heeft toegedragen. Ja, het was juist op tijd. Hij had nog niet gesproken over Car men hij begreep daaruit dat zij niet had meegedeeld hoe zij aan den dood ontsnapt was. Firmin vervolgde Men zal u alles op het kasteel ver tellen. Ik zweer u d' Alboize, dat ik erg ongerust over u was. Mijn vrouw deelde daarin geheel met mij. Het lieve kind heeft eveneens zulk een groot gevaar moeten doorstaan. Gelukkig zijn we alle drie gezond, dat is de hoofdzaak.^ Maar ik zal niet gemakkelijk deze ver schrikkelijke gebeurtenis vergeten. De Saint-Hyrieix greep de hand van d' Alboize en hij besloot Wannneer men samen zulke gevaren het hoofd geboden heeft, wordt de ach ting die men elkaar toedraagt de hechtste vriendschap De officier bevestigde dit. Gelukkig voor hem, was het onderhoud zeer kort. Toussint, op den bok, wachtte het Generaal Feng Yoe Hsiang heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien den president te verzoeken last te geven tot het staken der vijandelijkheden. Het ka binet blijft formeel onder leiding van den minister-president dr. Y>r> Ha Innpende regeeringszaken afdoen. Het bericht, dat generaal Feng en de militaire dictator van Mantsjoerye, Tsjang Tso Lin verlangen, dat Tsao Koen als president van China zal worden opgevolgd door den vroegeren premier Toean Sji Yoen, wordt bevestigd. Van de ministers is alleen die van financiën gearresteerd, de anderen waren onvindbaar. De orde is geen oogenblik verstoord en vóór noch na de staatsgreep is te Peking één enkel schot gelost. Een later bericht uit Moekden meldt het einde van den oorlog. iiiiiiiiiihiiiliilliuiiliiiiiiilllllllilllllllliliMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiijj Dit is het merk WYBERY Verslag van de gemeenteraadsvergadering gehouden te SLEEUWIJK, Woensdag 22 October j.I. Tegenwoordig 8 leden afwezig de hee- ren Dekker en Gulden (met kennisgeving) en Rosier. Voorzitter de heer Beukenkamp, Burge meester. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering welke on veranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet vervolgens mededee- ling van de volgende stukken 4. Het proces-verbaal van de op 24 September j.I. gehouden opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. 2. Een schrijven van het Bestuur van de A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land waarin eenige denkbeelden ten aan zien van afzonderlijke rijwielpaden buiten de bestaande weg-verharding ter welwil lende overweging en ter uitvoering worden teeken om naar Brest te kunnen vertrek ken. De Saint-Hyrieix wilde dat Robert op Kerlor bleef tot dat hij, Firmin, terug gekeerd was. De afwezigheid van den diplomaat kon niet langer dan veertien dagen duren De heer d' Alboize antwoordde ont wijkend. Na een laatsten handdruk verwijderde zich het rijtuig. Robert zag in de laan Carmen en Ge orges, die terugkwamen van den wande ling. Een laatste siddering doorliep d' Al boize maar het vermoeden van het ge vaar gaf hem de koelbloedigheid, den soldaat eigen, weer. Zijn handelwijze moest zoo zijn, dat hij het lieve schepsel niet beleedigde aan wie hij het grootste geluk dankte. Georges toonde zich zeer opgeruimd, hij wenschte den jongen man geluk met zijn redding. Carmen maakte gebruik van dit oogen blik om zich te beheerschen. De ferme en waardige houding van Robert gaf haar een schijn van kalmte. De jonge man had haar begroet met den grooteten eerbied en het was zeer correct dat zij de hand genomen had, die haar werd toegestoken. Georges de Kerlor deelde den officier de geboorte van Jean mede. d' Alboize wenschte nu op zijn beurt den echtgenoot van Hélène geluk. Gij blijft bij ons, voegde Georges er aan toe. Morgen, hoop ik, kunt gij mijn vrouw wel bezoeken. Vandaag nog kunt gij mijn moeder begroeten. aanbevolen. Aangezien deze gemeente geen wegen in onderhoud of beheer heeft wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. 3. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot het pu bliek verkoopen van een huis en recht van opstal te de Werken. 4. Besluit van Ged. Staten tot verda ging hunner beslissing op de ter goedkeu ring ingezonden bouwverordening. 5. Het verslag van de commissie van plaatselijk toezicht np het lager onderwijs over 1923. Zal ter visie van de leden worden gelegd. 6. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 4924 en wordt in verband daarmede be sloten om weder aan schoolbestuur en oudercommissie een bydrage in de kosten van avondonderwijs te stellen ad f 2.50 per leerling, berekend naar hat gemiddeld aantal leerlingen op 4 November, 1 De cember, 1 Januari en 1 Febuari en verder op de in het vorig jaar gestelde voor waarden, 7. Aanbieding van de begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedryf voor 4925, waarin over dat jaar een verlies- saldo is geraamd van f 8808. De heer Walraven maakt eenige op merkingen omtrent het electrisch licht te Kille. Goedgevonden wordt .het ingeval van voorkomende storingen daarvan voor rekening van het bedrijf door tusschenkomst van de telefoon van Versteeg aan de P.N.E.N. agent, van Eede wordt kennis gegeven. 8. Aanbieding van de gemeentebegroc- ting van 4925. De commissie met, het onderzoek belast wordt samengesteld uit de heeren Gulden en Van 't Sant. 9. Wordt benoemd tot lid van het burgeriijk armbestuur in de vacature ont staan door de ontslagname van den heer P. A. Vermeulen, de heer J. van der Stelt Nzn. 10. Wordt aan B. en W. machtiging verleend tot het uitgeven van grond van de gedampte haven in erfpacht. 41. Een schryven van de bewoners van het »Heuveltje« te de Werken houdende verzoek om de dorpssteeg te de Werken niet aan C. Ritmeester te verkoopen daar zulks voor hen een groot ongerief zou zijn. Wordt besloten die steeg te verkoopen en daarnaar te doen inschryven door de aangrenzende eigenaren en die, van de huizen De officier nam de vriendelijke uit- noodiging aan in elk geval kon hij niet lang blijven, hij moest naar Parijs. Hij had rapporten te overhandigen aan den chef der artillerie, betreffende nieuwe ontploffingsmiddelen, ontdekt door een beroemd Zweedsch chemist. Dat komt zoo ongeveer overeen met de positie van de Saint-Hyrieix, zeide de graaf. Maar gij gaat niet naar den zelfden minister. Buitenlandsche zaken heeft niets met oorlog te maken. In den loop van den dag waren Car men en Robert een oogenblik alleen. Carmen, riep d' Alboize, vergeef het mij terug te zijn gekomen. Ik kon mijn angst niet meester worden. Ik wist niet wat er gebeurd was sedert wij scheidden, De jonge vrouw antwoordde verdrietig, maar beslist. Gij hebt gelijk gehad om terug te komen. Men zou het nooit hebben kunnen uitleggen, waarom gij niet bij uwe vrienden op Kerlor waart versche nen, na de schipbreuk op deze kusten. Maar gij begrijpt onzen gemeenschappe- lijken plicht. Carmen 1 Gij waart de eerste, mijn vriend, die bij mij de stem van het gevoel hebt wakker gemaakt. Ik wist niet dat gij mij bemindet. Ik zal u altijd liefhebben, Robert, maar wij moeten voorzichtig zijn. Indien men ons betrapt, dan is dit omdat een sterker macht dan onze wil ons vereenigd heeft Zij antwoordde met weeke stem staande op het heuveltje. De beslissing omtrent de verzekering van electriciteitsmeters wordt verdaagd tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag deelt de heer Van Ar- kel mede dat de heer Buisman om plaat sing vari een lantaarn nabij de bijz. school heeft verzocht. De heer Walraven vestigt er de aan dacht op dat aan de Kooisteeg nog geen lantaarn is geplaatst. De Voorzitter zegt dat er lantaarns be steld zijn doch nog niet ontvangen dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om de verlichting aan den rijksstraatweg uit te breiden en langs den Sleeuwijkscheji dijk meerdere lampen aan te brengen. De heer Van 't Sant geeft in overwe ging ten behoeve eener vlotte inning van schoolgeld dit wekelijks of per 44 dagen te doen innen en daarvoor iemand aan te wijzen. Besloten worat B. en W. uit te noodi- gen om deze zaak te overwegen en zoo noodig een voorstel dienaangaande te willen doen. Hierna worejt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Donderdag 23 October, n.m, half drie. Voorz. EdelAchtb. heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig de heeren Smits, de Gaaij v. Ooijen en v. d. Kolk. Opening op de gebruikelijke wijze, daarna lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een kennisgeving van den heer C. v. Sprang, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie voor Schoolverzuim aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van de Centrale NederI. Ver- eeniging tot bevordering van landelijke Welvaart, te Utrecht, met bijgevoegde vragenlijst. Uit het adres blykt, dat de vereeniging door ontginning en ontwatering van stukken land wil werkzaam zijn tot bevordering van de welvaart van het platte land en tevens daardoor mede wil werken tot bestrijding der werkloosheid. De contri butie voor gemeenten beneden 40.000 zie!en zou f 40.per jaar bedragen. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennigeviDg aan te nemen, omdat in deze gemeente geen landerijen zijn die voor ontginning of ontwatering in aanmerking Gij zijt vrij, maar ik, ik noem mij mevrouw de Saint-Hyrieix. Ik herhaal het Robert, wij moeten ons hart sluiten en vergeten. Ik zal het nooit kunnen. Gij zijt in staat om in de nabijheid van mijn man de meest ellendige en verachtelijke comedie te spélen. Neen, geen laagheid. Zulk een lage ziel hebt gij niet Robert. Ik smeek je, verneder je zoo niet. De officier wendde het hoofd af. Hij fluisterde Ik houd te veel van je, Carmen. Zij streek met de hand over het hoofd, als om iets weg te vegen. Haar hart klopte haar half gesloten oogen schenen de teederheid van den aangebedene niet te willen zien. Robert sprak met een vurigen hartocht. Niets in zijn houding herinnerde er aan om gebruik te maken van de over winning die hij op de vrouw, welke voor hem stond, had behaald. Hij had geen onwaardig woord van hem, noch haar gezegd. De jonge vrouw antwoorde Welnu, over die liefde wenschte ik u te spreken. Ik gevoel mij op het oogen blik niet minder schuldig dan ik het ben geweest. Maar ik zal het nog erger worden, wanneer ik op het ingeslagen spoor doorga en ik zal geen medelijden verdienen als ik op uw voorstellen inga. Ik voel, dat wanneer ik mij nog een maal door een zwakheid laat meeslepen, het de verschrikkelijkste ongelukken met zich mee zal slepen. Deze woorden maakten op Robert een NIEUWSBLAD voir liet Lui ui Hoistju ei AlteiaJeLanjstraat en Soiielerwaard van de sinds 78 jaren als het beste middel te gen hoest en verkoudheid beproefde TABLETTEN In orirfïneele doozen a 65 en 45 Cts. I iiiKLuvtirniiiiiiiii I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1