Tweede Blad voor het Land van Heugen en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ia. uu. Vrijüao 31 BIJ HARD WERK. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zyn. Verwaarloozir.g van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaas ontsteking, waterzucht, nierzand, rheuma- tiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilyk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zorgen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een geneesmiddel noodig hebt. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornisverschyn- selen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.) Met den jongsten storm zyn in het door mij gehuurde huis een paar ruiten gebroken, doordat er een boomtak doorheen is gevallen. Wie moet nu die ruiten betalen, de ver huurder of ik S. v. d. N. Geringe en dagelijksche reparatiën aan een huis zijn voor rekening van den huurder, tenzij bij het aangaan der huur anders is bepaald. Als zoodanige reparatiën worden o.m. ook aangemerkt reparatiën aan ven sterglazen, zoowel binnen als buiten's huis. Evenwel komen zoodanige reparatiën ten laste van den verhuurder, indien zij door overmacht noodzakelijk zijn geworden. Onder overmacht is natuurlijk ook »storm« begrepen, zoodat in uw geval de verhuurder de ruiten, die door den boomtak zijn ver nield, moet betalen. Een motorrijder heeft mij, op mijn rijwiel gezeten, eenigen tijd geleden aan gereden, waardoor mijn rijwiel voor een goed deel werd verbrijzeld en ik pl.m. f 40,schade leed. De motorrijder is nu door de Rechtbank veroordeeld tot f50, boete, maar mijn schade is mij niet ver goed. Kan ik nu de schade nog verhalen op den motorrijder G. K. Stellig kunt U de schade nog op den motorrijder verhalen. Wendt U tot den deurwaarder, die den motorrijder voor den Kantonrechter zal hebben te dagvaarden. Ik ben f 103,te hoog aangeslagen in de belastingde aanslag was tegen 10 pCt. nu heb ik maar tegen 5 pCt. terug betaald gekregen. Moet ik daar nu tevreden mee zijn Zoo niet, hoe moet ik nu handelen om de andere 5 pCt, ook terug te ontvangen. A. S. Alvorens een antwoord op uwe vraag te kunnen geven, moeten we weten welke belasting door U «wordt bedoeld, terwijl we ons ook aanbevolen houden voor eene nadere uiteenzetting van hetgeen aan U reeds terugbetaald werd. H$i begrijpelijk is de door U vermelde aanslagverlaging ons ook niet, wijl een te hooge belasting aanslag nooit percentsgewijze wordt ver minderd, maar steeds met een op bepaalde berekeningen berustend bedrag. Mag een ambtenaar die in Rijksdienst werkzaam is, in 't bezit zijn van een »visch- aktec Zoo niet hoe moet ik handelen dit tegen te gaan W. A. Geene vischacte wordt uitgereikt aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussée, voor zoover ze geen wacht meester of opper-wachtmeester zijn, amb tenaren van Rijk- en gemeentepolitie, beambten van den Ryks- en provincialen waterstaat en beambten van de domeinen. Alle hier niet genoemde rijksambtenaren kunnen in het bezit zijn van een »visch- actec en daartegen valt niets te doen. Alleen kan aan personen, dus ook aan Rijksambtenaren, die veroordeeld zijn wegens bepaalde overtredingen; de bevoegdheid, om krachtens eene acte te visschen, voor ten hoogste drie jaren worden ontzegd. Ik heb een stuk land gehuurd voor 5 jaar (plaatselyke gewoonte). Eigenaar en pachter hebben geen van beiden een huur contract. Mag ik het land blijven bebouwen of heeft de eigenaar recht het aan een ander te verhuren. B. - H. LANDBOUW RUBRIEK. Het vorige jaar schreven we wel reeds een artikelje over De waarde van snikerbieten koppen en bladeren. Toch willen wij daar nogmaals op terug komen. Vergeleken we het vorig jaar de waarde van bovengenoemde afvalproducten ten op zichte van Bemesting of veevoeder thans willen we door eenige berekenin gen te geven, op andere wijze, opnieuw wijzen op de groote waarde van koppen en bladeren van suikerbieten als vee voeder. Voor die berekeningen moeten we na tuurlijk met gemiddelden werken. En al zal onze uitkomst niet voor iedere bunder bietenblad pasklaar zijn, toch geven ze geen onaardig inzicht in de groote voeder- waarde er van I We nemen aan, dat we, een voor dit jaar tamelyk goed bietengewas hebben, ongeveer 35 a 36.000 K.G. wortels per H.A. Bij dat gewicht, mogen we rekenen op ongeveer 30.000 K.G. blad en koppen. Hier en daar heb ik echter bieten ge zien, die, ofschoon ze misschien geen 35000 K.G. wortels zullen opleveren, wel hooger dan 30000 K.G. blad en koppen zullen komen. Lezer, U moet eens van een bepaalde hoeveelheid land, bijv. 100 M2 de bieten en de afvalproducten blad en koppen we gen Het zal uw oordeel over boven staande cijfers beslist ten goede komen. Door mededeeling van de resultaten van everitueele juiste wegingen, aan onder- geteekende, zult gij hem ten zeerste ver plichten I) Verder nemen we aan dat er een ge deelte niet tot zijn recht komt bijv. 10 pCt. Vervoedert kunnen dan worden 30000 K.G. 3000 K.G. 27000 K.G. blad en koppen per H.A. Welke waarde moeten we daar nu aan toekennen De gehaltecijfers van bietenblad en kop pen worden in verschillende boeken vaak eenigszins verschillend opgegeven. Wij voor ons nemen de cijfers die voorkomen in de brochure Zwagerman »Het benut ten van suikerbietenkoppen en bladeren voor de veevoeding«, gratis verkrijgbaar bij de Directie v/d Landbouw te 's-Graven- hage We nemen daaruit alleen de cyfers voor verteerbaar zuiver eiwit (Ei), verteerbaar zetmeel (Z.), zetmeelwaarde (Z. W.) Per 27000 K.G. krygen we dan 270 Xjl>l KG. Eiwit 297 KG. Eiwit 270X 7,3 Zetmeel 1971 Zetrp. 270X9,lj Z. W. =2457 Z. W. Al naar de manier, waarop men het bietenblad benut, kunnen we deze cijfers nu in vergelijking brengen met die van andere voedermiddelen. Ten eerste kunnen we het by voeren in de weide. Men zou dan kunnen zeg gen, dat het dan dient om in het tekort aan gras te voorzien. Gras van een goed onderhouden en ge 1 H.A. bietenblad dus op de totaal kosten van huurwaarde, bemesting en onderhoud van ongeveer 1 H.A. goed weiland. Voor hem, die het in geld uit wil druk ken, wijs ik nog een paar belangrijke fac toren die de waarde van bietenblad nog aanmerkelijk verhoogtde melkprys in den tijd van bietenblad voeren, en de verhoogde melkgift, die er meestal het gevolg van is. (Als men voor de melk die 1 H.A. wei land opleveren kan, eens de prijs kreeg, die men in dezen tijd kan maken De volgende week willen we op andere wijze nog een waardeberekening maken n.l. hoe hoog de waarde is, zoo we het loof direct dagelijks vanaf het land, op stal vervoederen I F. C. HUIJSER, Land bou wonder wijzer Woudrichem P.S. By het naleven van het boven staande, vergeleek ik op de volgende wijze ter controle nog eens, in hoeverre 1 H.A. bietenblad in voederwaarde met het gras van 1 H.A. weiland gelyk staat. Als 1 H A. weila d 2 volwassen melk koeien 180 dagen voldoende gras geeft mag men niet klagen 27000 K.G. bieten- loof 360 dagporties van 75 K.G, Als men het geheele jaar door bieten- loof had, zou men van 1 H.A. dus 2 koeien eiken dag 75 K.G. kunnen geven. Bekijkt men het zoo, dan komt de ge lijkwaardigheid misschien nog duidelijker uit F. C. HUIJSER. samenstelling. Eiwit 1,7 pCt. Zetmeel 7,3 pCt. Z. W. 11,1 pCt. Rekenen we deze getallen om op die gevonden voor 1 H.A. bietenblad dan ko men we op ongeveer 22000 K.G. gras van bovenstaande samenstelling. Hoewel het heel lastig schatten is naar de hoeveelheid gras die een H.A. weiland geeft, meen ik toch aan te mogen nemen, dat 1 H.A. bietenblad, ongeveer dezelfde voedingswaarde vertegenwoordigt, als het gras dat op 1 H.A. goed onderhouden en gemest weiland groeit. Daarop groeit wel meer dan 22000 K.G. doch de samenstel ling is het geheele groeiseizoen niet gelijk aan de boven opgegevene. En of deze vergelijking nu ook niet precies uitkomt, doet er trouwens ook weinig toewe maken maar een grove berekening Zoo omgerekend komt de waarde van lllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIJIIIIUIÏlïflIttllllMllllllllllllllillllllllllllllillHÜ Na het roskeü WYBERT TABLETTEN ii iiiniiiiiiiiiiiiiiiHuinii in milium ui huw hui minim in i ui nuiiiiiiiiiinir. BINNENLAND. liet drama te Valkenswaard De zaak tegen mevrouw C. P. de Wert, huisvrouw van M. Desmet, welke zaak al zooveel gerucht in den lande gemaakt heeft, werd Dinsdag door het Gerechtshof te Amsterdam in behandeling genomen. Aan de feiten, waarom het gaat, moge hier in het kort herinnerd worden. De heer M. Desmet, directeur en eigenaar van twee bioscopen te Eindhoven, werd in den avond van 4 Jan, 1923 door den fabrikant J. Kerssemakers, eveneens te Eindhoven woonachtig op een autotocht meegelokt. In Valkenswaard wist Kerssemakers hem in een bosch mee te tronen. Daar heeft zich het drama afgespeeld. Kerssemakers loste een revolverschot op den heer Desmetde kogel ging door het gebit. Toen de heer Desmet vluchtte, lostte Kerssemakers nog drie schoten, waardoor zijn slachtoffer in den rug ge troffen werd. Hierop ontstqnd een worsteling, waarbij Kerssemakers zijn tegenstander de revolver voor het hoofd hield. Tengevolge van het ketsen van het wapen ging het schot echter niet af. Met zijn auto spoedde Kerssemakers zich nu naar Eindhoven, waar hy gearres teerd en door den heer Desmet als de dader aangewezen werd. Eenige dagen na den aanslag werd ook mevrouw Desmet, die met Kerssemakers omgang had, als verdacht van medeplich tigheid gearresteerd. De hoofddader J. Kerssemakers, werd door de Rechtbank te 's Hertogenbosch tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep legde het Hof te 's Bosch hem 8 jaren gevangenisstraf op met aftrek der preventieve hechtenis, vonnis, dat in meste weide heeft de volgende gemiddelde1 kracht van gewijsde gegaan is, Mevrouw Desmet werd in de eerste plaats vervolgd wegens poging tot vergif tiging van haar echtgenoot, door hem een boterham, bestrooid met cyaankali, voor te zetten. Toen de heer Desmet van de boterham at, viel hem aanstonds de bittere smaak op hij spuwde de eerste bete uit e* nuttigde geen enkel stuk van het ver giftigde voedsel volgens de tenlasteleg ging had dit feit in Aug. 1922 plaats. In de tweede plaats wordt mevrouw Desmet beschuldigd, dat zij Kerssemakers behulpzaam is geweest en hem de middelen voor het misdryf heeft verschaft, door dat zij op 3 Januari, wetende dat Kerssemakers den heer Desmet van het leven wilde berooven, hem een aan haar toebehoorende met scherp geladen revolver heeft doen overhandigen. De Rechtbank te 's Bosch had het aan mevrouw Desmet tenlaste gelegde niet bewezen geacht en haar vrijgesproken met last tot haar invrijheidstelling. Van dit vonnis kwam het O. M. in hooger beroep. Het Gerechtshof te 's Bosch vernietigde daarop het vrijsprekend vonnis en veroor deelde de beklaagde tot 4 jaren gevange nisstraf, met last tot gevangenneming die staande de zitting plaats had. Tegen het arrest van het Hof te 's Bosch feekende Mevrouw Desmet cassatie aan. De Hooge Raad verwees toen de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Gerechts hof te Arnhem. Dit Hof verklaarde de beklaagde op 17 April l.l. schuldig aan medeplichtigheid aan poging tot moord en veroordeelde haar tot 3 jaren gevangenis straf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis en met last tot haar gevangen houding. Op 30 Juni 1.1. vernietigde de Hooge Raad dit arrest ambtshalve, op grond dat art. 391 Wetboek van Strafvordering was geschonden, doordat het Hof een oordeel van deskundigen, dat niet door bewijzen was gestaafd, tot het zijne had gemaakt en mede op een dergeljjk oordeel recht had gedaan. De Hooge Raad verwees tevens de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Hier werd Dinsdag tegen mevrouw Desmet 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek vun 1 jaar preventief, geëischt. Poging tot doodslag Maandagmiddag kreeg zekere Schr. te Maastricht, wiens verloving was verbroken, twist met zijn gewezen verloofde in een café restaurant in de Klerne straat aldaar. Zij hadden afgesproken nog eens by elkaar te komen, om verschillende zaken nog eens te bespreken. Nadat zij een heele poos hadden zitten praten, sprong Schr. plotse ling op, trok een browning te voorschijn, en richtte die op het meisje, doch hoewel het wapen met acht patronen was geladen, weigerde het mechanisme, zoodat geen schot werd gelost. Schr. werd in verzekerde bewaring ge steld. De Postcheque- en Girodienst De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen behoorende tot de 8ste en 9dé groep, bedoeld in lid III, onder b van de beschikking van den minister van Water staat d.d. 24 September [de nummers 70.000 tot en met 89.999] de Postcheque en Girodienst weder wordt opengesteld met ingang van 3 November. o Opgewonden kieners Te Meerveldhoven nabij Eindhoven ont stond Maandagavond in een café tijdens een kienpartijtje ruzie tusschen"^ een zekeren Van D. uit Gestel en v. d. H. uit Meerr veldhoven, en wel omdat v. D. voortdurend zat te vloeken en daarmede op herhaaldelijk verzoek van den herbergier weigerde op te houden. Het gevolg daarvan was, dat van d. H. den ander vastgreep en hem het café uitwierp. Toen v. d. H. eenige oogenbhkken later buiten kwam, stak v. D. hem met een mes in de hartstreek tengevolge waarvan de getroffene veel bloed verloor en zieh onmiddellijk onder goneeskundige behandeling moest stellen. Het slachtoffer verkeert inernstigen toestand. Van D. is door de gemeente- en Rijks politie in arrest gesteld. Aanvankelijk bleef hij halstarrig ontkennen, doch later legde hy een volledige bekentenis af. Toen eenigen tijd later bovengenoemde politie een onderzoek in het café instelden waren een 30 personen wederom aan het kienen. Het geld, waarmede gekiend werd, werd in beslag genomen, alsmede het kienspel, terwjjl procesverbaal werd opge maakt tegen den caféhouder en de kieners. Een geheime branderij ontdekt Door den burgemeester van Leerdam met gemeentepolitie en commiezen is in een huis, bewoond door T. M. aan den Diefdijk aldaar, een geheime branderij ontdekt, toebehoorende aan J. M. De geheele installatie is in beslag geno men en de eigenaar naar het Huis van Bewaring te Tiel overgebracht. Door den trein gegrepen Op den spoorweg NijmegenArnhem is gisterochtend de spoorwegwerker B. uit Nijmegen door een sneltrein naar A'dam gegrepen. Beide beenen werden hem afgereden. De man was dadelijk dood. Door een steigerpaal getroffen Tijdens het heien bij de verbouwing van de Gauwstersteeg te Gauw by Sneek kreeg de 26 jarige arbeider de Roos van Jubbega een boom van de heistelling op het lichaam. Hij stortte te water. Zijn zwager, mede daar werkzaam sprong hem onmiddellijk na, doch kon hem door de sterke strooming niet grijpen. Toen men eenige oogenblikken daarna het slachtoffer uit het water wist te halen, kon de inmiddels ontboden ge neesheer slechts den dood constateeren. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. PLAATSELIJK ~NIEUWS~ Bommelerwaard. Nietegenstaande we dit jaar geen mooien zomer gehad hebben, beeft de boer alle reden tot te vredenheid. De suikerbieten, het laatste veldgewas, valt lang niet tegen. Het be schot loopt weliswaar erg uiteen. Van de 25 tot de 25000 Kilo's per H.A, en goede prijzen. Aardappelen gaven een ruim be schot en diens prijzen zyn tamelyk hoog. Voor de eigenheimers besteed men f 3.40 a f 3.50, wetters f 3.75 a f 4.00, bravo's f 4.75 a f 5.25 met geregelden aftrek. Hooihandel, de laatste dagen geheel lusteloos doch dat reeds verkocht is ging voor goede prijs weg tegen f 18 a f 22 per 500 Kilo. Vette varkens blijven nog al gezocht. Vee stil en lager in prjjs vooral de laatste dagen. Beneden Langstraat. Het fruit is dit jaar niet zeer mooi. Peren evenwel zijn er in overvloed, maar deze zijn slecht gewild. Late stoofperen gelden slechts van 3 tot 6 cents per K.G. Appels daaren tegen zyn in deze streek schaarsch en staan op goeden prijs. Prima late soorten bren gen van 42 tot 20 cent per K.G. op. Capelle. A.s. Zaterdag zal de korf balclub 9Julianaa: uit deze gemeente voor de derde maal de reis naar Tilburg onder nemen, ten einde in de demi-finale tegen H.B.S. uit den Bosch om den sportpark beker te kampen. Wij wenschen de Juliana- spelers en speelsters veel succes. J.l, Woensdag hield de Geref. Zen- dingsvereen. »U.K,K.« alhier haar eerste jaarvergadering. Nadat deze bijeenkomst op de gebruikelijke wyze door den voor zitter geopend was werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en vastge steld, waarna door den penningmeester rekening en verantwoording over het eerste vereenigingsjaar werd gedaan. Hierna volg den de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester. Vervolgens werd door A. Metzke een uiteenzetting gegeven over Paulus zendingsreizen, terwijl door de da mes Glavimans en van Pelt en den heer H. Snijders eenige voordracht werden ver tolkt. Onder afwisseling van zangstukjes werden de aanwezigen onthaald. Dassen. Zaterdag jl. zou de heer W. Pols alhier, bietenloof gaan rijden. Toen hy echter over de brug op het land wilde rijden, maakte het paard zich erstig bang en begon achteruit te loopen en kwam in het water terecht. Door toegeschotenhulp wist men eerst het paaard uit zijn benarde po sitie te redden, waarna de kar op het droge werd gebracht. Een vrachtauto van de firma K. v. Andel uit Gorinchem, geladen met bloem, had bij het uitwijken voor een kar, het ongeluk tegen een paal der electrische ge leiding' terecht te komen. De paal hing heelemaal schuin over en een gedeelte van Dussen zat zonder licht. De auto zoo diep in den grond weg, dat ze met eigen kracht niet terug kou en moest met behulp van eenige personen eerst den wagen lossen. Het duurde anderhalf uur, eer ze weer op straat stond. Na weer geladen te zijn kon ze de reis vervolgen. Het ongeveer lg jarig kind van H. viel dezer dagen in een kuip met water. De moeder bemerkte het gelukkig spoedig en kon zoo haar lieveling van een wissen dood redden. De heer Th. v. M., boomkweeker alhier, rooide dezer dagen een mangelwortel, welke het kolossale gewewicht had van ruim 16 pond. 6 Dezer dagen vond H. D. alhier nog een vogelnestje met 5 ritjes, Wel een zeldzaamheid. 's Gravenmoer. De ophooging der havenlosplaats en in verband daarmede de vernieuwing der beschoeiing in eene van gewapend beton is voltooid. Het geheel, tot bevrijding voor overstrooming met hulp van het Rijk tot stand gekomen, kan als eene afdoende verbetering worden beschouwd. In de Maandagavond gehouden jaar vergadering van het fanfarecorps »Euterpe« zijn, na vaststelling der rekening en be grooting, de aftredende bestuursleden de heer B. H. Millenaar 2e Voorzitter, de heer C. de Jong Sscretaris en de heerA. Prins Penningmeester, als zoodanig herkozen. Woensdag is de vrouw v. Chr.Timmer mans alhier ineengezakt en was een lijk. Eene hartverlamming was de oorzaak van dit zoo plotseling verscheiden. De ontstelte nis in de familie was begrjjpeljjkerwijze groot. Nieawaal. J.l. Maandag sloeg de werkman P. Verbeek (werkzaam op de waterwerken te Hansweert) over boord en verdronk, nalatende een vrouw en een kind. Als een bijzonderheid moet men hieraan toevoegen dat voornoemde, zyn broer, zijn vader en zijn grootvader alle op dezelfde wyze om het leven zijn gekomen. Nieuwsblad verdwijnt de onaangename smaak in den monddirectdoor gebruik van de verfrisschende Groote doozen 65 Cts.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5