Eerste Blad C. DE RE MP. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAANISDONKSVEER. L Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J- VEERMAN, Heusden, No 4448 Vrijdag 7 November 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve Vereenigingen. Engstraat HEUSDEN. ^nd van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VERVOLG EN SLOT. De tegenwoordige wet noemt een ne gental punten, welke in de statuten eener behoorlijk georganiseerde coöperatieve vereeniging moeten worden geregeld en bedreigt dan tegen ieder verzuim van zoodanige regeling nietigheid der veree niging. Voor jiie groote gestrengheid bestaat inderdaad geen grond. Volgens het wetsontwerp moeten wel de naam der vereeniging, de gemeente waar zij .gevestigd is en het voorwerp harer on derneming uit de statuten blijken. Waar deze punten echter ook in het Handels register worden ingeschreven, is de kans, dat zij niet in de akte zullen worden opgenomen zóó gering, dat eene bedrei ging met nietigheid bij verzuim van op neming niet gewettigd is, daargelaten nog dat het voorschrift der oprichting bij notarieele akte en hetgeen in het ontwerp ten aanzien van de rechtsper soonlijkheid wordt opgemerkt, de rege ling dezer beide punten in de statuten voldoende waarborgt. Bij het ontwerp is aangenomen dat een coöperatieve vereeniging reeds bij hare oprichting rechtspersoonlijkheid verkrijgt, mits dan ook voldaan is aan den eisch dat de akte van oprichting notarieel wordt verleden en in de sta tuten de naam der vereeniging en de plaats harer vestiging alsmede de aan duiding van haar bedrijf zijn opgeno men. Buitenstaanders worden voldoende beschermd door de bepaling dat tegen hen geen beroep kan worden gedaan op wat niet op de bij de wet voorgeschre ven wijze is gepubliceerd, terwijl de Handelsregisterwet de gevolgen regelt van het met-verstrekken der voor in schrijving in het Handelsregister noodige opgaven. Verreweg het meerendeel der coöpe ratieve vereenigingen kenmerkt zich door het bezit van weinig of geen kapitaal en ontleent zijn finantieele draagkracht aan de aansprakelijkheid der leden voor de schulden der vereeniging. De mate, waarin en de wijze waarop de leden aansprakelijk zijn, worden in de praktijk op de meest verschillende wijzen gere geld. Bij vereenigingen die veelcrediet noodig hebben, plegen ten aanzien van dit punt hooge eischen aan de leden te 77 Het etensuur was geslagen Claudinet at met grooten eetlust, zijn moeder, na denkend voor zich starend, raakte nauwe lijks de spijzen aan. Zij dronk drie glazen wijner kwam weer kleur op haar gelaat. Haar oogleden werden zwaar, haar hoofd waggelde. Zij sprak tot haar kind en hield een gesprek tot hem in afgebroken zinnen, gezegd met een ruwe, onduidelijke stem. Het kind Bcheen gelukkig het hield de armpjes uitgestrekt, opdat de moeder het op haar schoot zou nemen. Rose bemerkte daarvan niets. Zij dacht op dat oogenblik aan Fran cois Champagne, maar het beeld van den sapeur dreef als weg in een donke ren mist. Het was, alsof zij hem zijn geliefkoosd liedje hoorde neuriën dan weer dalend eindelijk hoorde Rose niets meer dan een onduidelijk gebrom in de ooren. Zij sloot de oogen maar schrikte na eenige minuten plotseling op. Zij opende de oogen geheel en keek naar Claudinethet kind sliep ook heel rustig. Zij stond waggelend op en legde den knaap in bed. Zij kwam in de eetkamer terug en steunde op de tafel, ter prooi aan een worden gesteld. Het komt voor, dat de aansprakelijkheid in die gevallen hoof delijk wordt opgelegd, zelfs buiten het geval van vereffening, zulks met bepa ling dat de crediteuren der vereeniging de leden zullen kunnen aanspreken, zoodra de vereeniging in gebreke is ge steld. Meestal wordt de aansprakelijk heid beperkt tot het geval van verefie- ning en dan soms hoofdelijk voor het te kort, soms voor een evenredig deel daarin opgelegd. Herhaaldelijk wordt zij beperkt tot een bepaald bedrag, dat dan dikwijls, hoofdzakelijk bij verbruiksver eenigingen tot verschaffing van dage- lijksche levensbehoeften, zoo gering wordt genomen, dat feitelijk uitsluiting der aansprakelijkheid bestaat. Er is alle reden om, zooals het wetsontwerp doet, vrijheid te laten de aansprakelijkheid zoodanig te regelen als aan de vereeni ging gewenscht voorkomt, ja zelfs de mogelijkheid te openen haar geheel uit te sluiten, met dien verstande, dat als regel de aansprakelijkheid moet worden aangenomen, zoodat, wanneer zij in de statuten niet is geregeld of niet uit drukkelijk is uitgelaten, de in de wet opgenomen regeling zal geldendeze schijnt in de praktijk te voldoen, al thans vele vereenigingen nemen haar in hare statuten over. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat misbruik zal wor den gemaakt van de bevoegdheid de aansprakelijkheid uit te sluiten, daar de meestal bestaande behoefte aan crediet dit. waarborgt De regeling der aansprakelijkheid der leden voor de schulden der vereeniging is niet alleen van beteekenis voor de leden, maar ook van belang voor derden, die met de vereeniging handelen. Het is daarom gewenscht voor wat de leden betreft, dat zij zichzelf bij de oprichting der vereeniging ernstig rekenschap ge ven van den inhoud dier regeling, en voor wat betreft buitenstaanders, dat zij zich te allen tijde op eenvoudige wijze van den inhoud kunnen vergewissen. Ten einde een en ander te verzekeren wordtS in de eerste plaats in het ontwerp GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. verlangen naar meer drank, dat zij niet poogde te bedwingen. Een hoestbui deed haar geheele lichaam schudden. Zij wilde zich een grog gereed maken, maar de pogingen, die zij deed, om te hoesten, verscheurden haar de borst, zij dacht aan een meer werkzaam middel. Zij wierp een kwart liter brandewijn in een pan, voegde er zes stukjes suiker bij en stak het in brand. Dat brandde, dat scheen haar beter dan grog, waarin te veel water was. Zij roerde het mengsel met een lepel om, opdat de vlammen te hooger zouden uitslaan, en dat de bowl volgens de regelen der kunst zou worden klaar ge maakt. Toen kwam plotseling de zuinige huismoeder weer bij haar boven. Hoe kwam zij er toe het4brandend vocht om te roeren met een witten lepel, die er zwart door moest worden, zonder nog te rekenen de droppels tin, die in de pan moesten vallen Zij nam een houten lepel en begon opnieuw te roeren. De veelkleurige vlammen waren niet hoog genoeg meer, daarop doofden zij uit. Rose goot den brandewijn, die een bruine tint had aangenomen, in een beker en begon er met kleine teugjes van te drinken. Het scheen haar toe, alsof zij een godendrank dronk, die zich door haar aderen verspreidde. Haar vochtige oogen staarden naar het kruis van Champagne, dat haar verplicht gesteld in de statuten de ver klaring op te nemen, hetzij dat de wet telijke regeling wordt aanvaard, hetzij welke andere regeling wordt aangenomen hetzij dat alle aansprakelijkheid der leden wordt uitgesloten in de tweede plaats voorgesteld in de Handelsregisterwet te bepalen, dat de voor de leden der vereeniging geldende regeling der aansprakelijkheid in het Handelsregister moet worden ingeschre ven Wat het lidmaatschap en de ledenlijst betreft gaat onze thans nog geldende wet uit van de juiste stelling dat het bewijs van het lidmaatschap van coöpe ratieve vereenigingen zooveel mogelijk moet zijn verzekerd en dat buitenstaan ders zich zooveel mogelijk moeten kun nen overtuigen wie leden zijn. De be staande wet brengt daartoe een stel bepalingen, die in de praktijk tot groote bezwaren aanleiding hebben gegeven. Ten deele dit betreft inzonderheid het ledenregister zijn zij zoodanig omslachtig, dat zij voor vereenigingen met een groot aantal leden moeilijk zijn na te leven; ten deele dit geldt vooral het bewijs van het lidmaatschap hebben zij de gewenschte zekerheid niet opgeleverd, maar zijn zij een bron van haarkloverijen gebleken, waardoor het aan leden, die zich aan hunne verplich tingen wensehten te onttrekken, niet zelden mogelijk werd daarin te slagen. Ter vervanging van dit stelsel gaat het ontwerp uit van het beginsel, dat het bewijs van het verkrijgen en het verliezen van het lidmaatschap vrij is, maar wordt er daarnaast naar gestreefd dat bewijs op eenvoudige wijze zooveel mogelijk te verzekeren, onder andere ook door aan de vereenigingen de ver plichting op te leggen er een ledenboek houding op na te houden, waaruit altijd zal kunnen blijken wie leden der ver eeniging zijn. De wijze van inrichting der boekhouding wordt aan de vereeni gingen zelf overgelaten. Het ontwerp geeft aan den rechter de gelegenheid aan die boekhouding zoodanige bewijs kracht toe te kennen als hij in ieder bijzonder geval zal vermeenen te be- hooren. Voor wat betreft het belang van bui tenstaanders, te weten wie leden eener coöperatieve vereeniging zijn, neemt het ontwerp aan, dat dit belang alleen be staat ten aanzien van die vereenigingen, waarbij de leden op eenigerlei wijze aansprakelijk zijn voor de verbintenis sen der vereeniging in dat geval moet een betrouwbare en overzichtelijke le denlijst steeds 4er beschikking zijn van hen, die met de vereeniging handelen. blikken niet verlieten, zoolang zij dronk. Daarna voelde zij tranen vol teeder- heid opkomen in haar oogen, zonder dat zij echter smart gevoelde, zonder dat zij wist, waarom zij schreide. Eensklaps echter kwam er een heldere gedachte bij haar op. Zij zag zich in hare herinnering terug verplaatst naar de Rue Guy-Luszac. Zij zag het doordringend oog van den eer sten geneesheer van het militair hospi taal, toen zij bij hem kwam om een gunst voor Champagne. Zij mompelde Hij dacht misschien, dat ik voor mij zelf kwam. Toen werd ze heel bleekhet was de eerste maal, dat ze dit denkbeeld had, maar het trof haar als een dolksteek in het hart. Wat moet er, zeide zij met wijd ge opende oogen, wat moet er dan worden van mijn jongen XLII. Maar men bevriest hier, zeide een ongeduldige stem. En met een zenuwachtige beweging harer hand schelde mevrouw Vernier de diensbode, die verscheen. Komaan, Pauline, kun je niet wat be ter voor het vuur zorgen Pauline legde nieuwe brokken hout in den haard, en deed daarbij mevrouw AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Mraakvrjje Llpsklnls). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK, I** Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE H. J. ABBINK. Ten einde dat te bereiken wordt voor gesteld aan het bestuur der vereeniging de verplichting op te leggen in den aan vang van elk jaar een ledenlijst bij het Handelsregister, waar de vereeniging is ingeschreven neer te leggen. Dit behoeft niet elk jaar een nieuwe lijst te zijn de lijsten kunnen zoodanig worden in gericht, dat jaarlijksche verarfderingen er op eenvoudige wijze in kunnen wor den aangebracht. Bij eene regeling als de voorgestelde vervalt het voorschrift dat op het kan toor der vereeniging een exemplaar der statuten ter inzage van een ieder moet liggen. Dit voorschrift kan dan ook veilig worden gemist. Voor zoover het noodig mocht zijn buiten medewerking der vereeniging, inzage van de statuten te nemen, zal dit mogelijk zijn, doordat in het Handelsregister altijd staat ver meld, in welke Staatscourant de statuten zijn openbaar gemaakt en aldaar als regel een exemplaar dier statuten zal zijn neergelegd. Op de meer ondergeschikte wijzigin gen zullen we niet ingaan. De belang rijkste veranderingen zijn hierboven vermeld en we meenen dat die voldoende zijn om de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp op eene eenigszins dui delijke wijze onder de oogen onzer lezers te brengen. BUITENLAND SCH OVERZICHT Dinsdag zijn in Amerika de verkiezingen gehouden voor het presidentschap. Volgens opmerken, dat deze kamer zeer groot was en dat er over 't algemeen in de andere Parijsche kamers niet zoo'n groote verwarming noodig was. Madeleine Vernier begon weer in den roman te lezen, dien zij in de hand hield. Het was een werk van een schrijver, die de nieuwsgierigheid zijner tijdgeno ten prikkelde door hun de ondeugden der mannen en de coquetterie der vrou wen te beschrijven Het was drie uur in den middag. Het was der jonge vrouw, of deze De cember nooit voorbij zou gaan. Sneeuwvlokken zweefden grillig neer onder een grijzen hemel, dien debleeke winterzon nog wilde verlichten, maar waaraan hij slechts een waterachtige tint gaf. De koude was reeds vrij nijpend. De zeldzame voorbijgangers hadden de kra gen van hun jassen of mantels hoog opgetrokken. Paul Vernier was gaan wonen in de rue Cassini, achter het observatoire, tueschen den faubourg Saint-Jacques en de rue Denfert. Mevrouw Vernier verveelde zich zeer, ofschoon zij uit een landstreek kwam, waar ook niet heel veel pleizier was voor hen, die niet van natuurschoon houden. Op raad van zijn meester, Antonin Gervais, den grooten kunstenaar, die toen op het toppunt van zijn roem stond, had Paul Vernier een paviljoen gehuurd in dit eenigszins afgelegen kwartier, maar waarin men nog oude hotels en een laatst ingekomen cyfer heeft Coolidge in het kiescollege 354 van de 531 stemmen verkregen, tegen Davis 136 en La Follette 13. Van een 28-tal stemmingen moet de uitslag nog inkomen. Vast staat echter reeds, dat Coolidge met groote meerder heid van stemmen is herkozen, met dien verstande dat de werkelijke verkiezing van den president en den vice-president eerst den 2en Maandag in Jannari plaats heeft. Tot goed begrip van zaken dienen wij er op te wijzen, dat het Amerikaansche verkiezingssysteem geheel afwijkt van het geen wy in Europa gewoon zijn. Dinsdag zijn n.l. niet de candidaten zelf gekozen, maar die kiezers, die in 't begin van het volgende jaar zullen hebben uit te maken, wie tot het hoogste ambt in de Noord- Amerikaartsche republiek zal worden ge roepen. Het aantal kiezers, dat is aange wezen, bedraagt 531. Die zyn verdeeld over 48 staten, waarvan elke staat zooveel kiesmannen mag afvaardigen in het college van electoren als hij vertegenwoordigers Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Klooster balsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. J oude huizen aantreft, gebouwd in de laatste eeuw en bewoond door geleerden, door wijsgeeren of door kunstenaars, die ruimte verlangen, hooge plafonds, ven sters, waardoor het licht vrijelijk naar binnen kan vallen. Antonin Gervais had tot Paul gezegd op een zeer vriendschappelijken en zeer leerzamen toon Mijn beste Vernier, begin op beschei den voet, en zeg bij je zelf, dat men Parijs maar niet zoo in zijn zak kan steken. Werk hard en je zult er komen evenals anderen, misschien nog eerder dan anderen. Paul was verrukt geweest een huis te vinden, waar hij een atelier kon inrich ten zonder gevaar te loopen, dat zijn stadies, zijn modellen, zijn schetsen door elkaar geraakten. Hij hield er niet van om kleine figuur tjes te maken hij was geen kunstenaar, die offerde aan de mode van zijn tijd zijn krachtig talent wilde steeds iets grootsch doen. Om echter Mariana genoegen te doen, was hij bezig aan een standbleed voor de volgende Salon. Hij was er reeds aan begonnen te Kerneis en zijn vrouw had zich wel ver waardigd te voor te poseeren. Het was een bacchante. Mevrouw Vernier zou liever hebben gewoond in een wijk, d. minder ver van het centrum verwijderd was. Haar echgenoot had veel moeit9 ge had om haar te doen begrijpen, dat een .beeldhouwersatelier maar niet overal kan worden ingericht Laid ns Heusesi ei Lansstraat en de Bommeierwaaril EEN BE8CHEBMER DER KUNSTEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1