Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. U48. vriluBs 1 (ioveier v/d Elsf Hatthés .VjjWJan^ AariXÓi GAL t V SLIJM BEHOORENDE ^BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente VEEN- op Donderdag 30 Oct. 1924, v.m. 10 uur. Afwezig, wegens ongesteldheid, de Edel- Achtbare hper R. J. van Doveren. Om 10,15 uur zijn met den Secretaris tegenwoordig wethouder J. v. d. Pol en de leden v. Ballegooijen, Smits, 't Lam en Jiskoot. Wethouder v. d. Pol opent de vergade ring met gebed. Hierna leest de Secretaris de notulen. Tijdens deze lezing komt wethouder Schreuders ter vergadering en neemt de leiding van de vergadering over. De notulen worden onveranderd vast gesteld. De heer Smits merkt op, dat hij liever niet in de notulen had gezien, dat de Boerenleenbank te Veen aan de gemeente alleen geld wilde leenen, indien de Raads leden daarvoor borg bleven. De Voorzitter zegt, dat deze zaak in het openbaar is besproken en het dus ook in de notulen thuis hoort. Ingekomen stukken Een schrijven van den Inspecteur voor de volksgezondheid naar aanleiding van het bezoek der commissie uit den Raad. De Inspecteur geeft het gemeentebestuur den raad, zich met een verzoekschrift tot den Minister van Landbouw, Handel en Nijver heid te richten om een bouwvoorschot. In dit verzoekschrift moet worden aange toond de woningnood en dat van particu liere zijde ter voorziening daaarvan niets is te verwachten. De heer v. d. Pol licht, als lid der commissie, het schrijven toe en zegt, dat de heer Schüngel, Inspecteur der Volks gezondheid in Den Bosch, heeft beloofd zooveel in zijn vermogen is mede te zullen werken om het voorschot te krjjgen en ook genegen is, om een en ander nader met het gemeentebestuur te komen be spreken. In het verzoekschrift tct de re geering moet worden aangetoond ontoe laatbare samenwoning, gebrekkige samen woning en uitstel van huwelyken. Besloten wordt, dat zoo spoedig mogelijk het adres aan den Minister zal worden verzonden. Schrijven van de commissie voor avond school cursus, waarin deze commissie weder een subsidie van f 204 aanvraagt, evenals het vorig jaar. De heer v. Andel verklaart zich er voor, de subsidie toe te kennen en ook dezen winter weder herhalingsonderwijs te doen geven. Ook de Voorzitter verklaart zich hier voor, doch vindt f 2 per lesuur wel wat hoog. De heer v. Andel merkt op, dat de tijdsomstandigheden er nog niet naar zijn, te verlangen om het voor minder te doen. De levensstandaard is zeker zoo hoog als het vorig jaar. De heer Smits zegt, dat de cursus het vorig jaar een nadeelig saldo heeft gehad en ook dit jaar wel weder niet met het bedrag zal rondkomen vorig jaar is het tekort door het Hoofd der school gedragen. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar genoeg geprobeerd, is om het lesgeld ver minderd te krijgen, doch dat dit toen niet is gelukt. Spr. zou daarom thans de moeite maar sparen en de subsidie maar toekennen, want het is hoog tijd, dat de cursus aan vangt. Met algemeene stemmen wordt de sub sidie hierop toegekend. Een adres van den politiebond »St. Mi chael* te 's Bosch, met verzoek om een bjjdrage voor zyn vakschool. Aangezien de gemeente reeds subsidie verleent aan de politieschool te Hilversum, wordt met algemeene stemmen besloten geen subsidie te verleenen. Bericht van de Coöp. Boerenleenbank te Veen, dat zij genegen is de gemeente een bedrag van f1400 te leenen met af lossing in tien jaar. Met algemeene stemmen wordt thans een definitief besluit genomen tot het aan- 1 gaan dezer leening. Vaststelling gem.-begrooting. De heer v. Ballegooijen zegt namens de commissie van onderzoek, dat deze geen op- of aanmerkingen heeft en dus adviseert tot goedkeuring. De begrooting wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 29300.67. Vaststelling Begrooting Burg. Armbestuur. Op deze begrooting komt als subsidie uit de gemeentekas voor, een bedrag van flOOO,zij sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f1003.en wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteld. Wijziging begrooting 1924 wegens ver hooging jaarwedden Burgemeester, gem.- Secretaris en gem.-Ontvanger. De Secretaris licht toe, dat tengevolge van de stijging van het zielental boven de 1000, op 1 Januari '24 bedroeg het aantal inwoners 1003, het salaris van den Burge meester verhoogd moet worden met f 225. Secretaris f258.75 en Ontvanger f201.25. Deze grootere uitgaaf kan gedeeltelijk gedekt worden uit het batig saldo der rekening 1923 en uit enkele posten waarbjj over is. De Voorzitter meent, dat men niet< anders zal kunnen doen dan het besluit tot verhooging dezer jaarwedden maar te nemen, de wet legt hiertoe de verplich ting op, doet de raad het niet dan doen Ged. Staten het toch. De heeren Smits, 't Lam en van Andel stemmen tegen de verhooging, de heeren v. d. Pol, v. Ballegooijen, Jiskoot en Schreuders voor. De Voorzitter noemt het tegenstrijdig, dat een drietal heeren thans tegen deze verhooging stemmen, terwijl zij zoo even voor de begrooting, waarin de jaarwedden voorkomen, zooals zjj in 1925 volgens de wet moeten zijn, stemden. De heer van Andel zegt dat de ver hooging onbillijk is, hij is niet tegen een behoorlijke bezoldiging, doch de jaarwedden zooals die thans worden acht, spr. te hoog. De Voorzitter merkt cp dat de raad in 1920 tot tweemaal toe de begrooting niet wilde goedkeuren, omdat daarop naar zijne meening, vooral voor den Burgemeester een veel te hooge jaarwedde voorkwam, het gevolg was dat Ged. Staten zeiden als jullie het niet doen, dan doen wij het. De heer Smits is ook wel overtuigd, dat tegenstemmen niet helpt, doch dat behoeft volgens spr. nog geen reden te zijn om zijn gevoelen in deze te doen kennen. De Voorzitter deelt nog mede, dat op den 13 November den »Heun« verpacht wordt en de Raad daarbij altijd tegenwoor dig is. Indien er echter niets is te be handelen, zou hij den Raad willen voor stellen, B. en W. te machtigen tot deze verpachting en acht spr. het overbodig, dat daarvoor expres een raadsvergadering wordt uitgeschreven. Verder zegt spr., dat de verpachting tot heden steeds geschiedde bij afslag. B. en W. zouden dit echter thans bij opbod willen doen. De heer v. Andel verklaart zich hier niet voor bij noemt het een uitzuiging der ingezetenen. De heer v. d. Pol zegt, dat een paar ingezetenen hebben gevraagd, om bij opbod te verpachten en dat daarom B. en W. met het voorstel komen er is niet ge vraagd om de verpachting by afslag te houden. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, de verpachting bij opbod te houden. Bij, de rondvraag vraagt de heer Jiskoot, of B. en W. al een beslissing hebben ge nomen op het adres van de zangvereeni- ging, waarin vergunning werd verzocht tot het houden van een festival het volgend jaar. De Voorzitter zegt, dat deze vergunning verleend moet worden door den Burge meester en de zangvereeniging zich dus tot dezen moet wenden. De heer v. Andel vraagt, of er niet nader onderhandeld moet worden met den eigenaar van den bouwgrond. De Voorzitter meent, dat men eerst af dient te wachten de beslissing van den Minister. Staat deze een bouwvoorschot toe, dan acht spr. het 't beste, dat een commissie eens met den eigenaar gaat spreken en tracht den grond goedkooper te krijgen, want de gevraagde prijs van f 6000 is overdreven. De heer v. Ballegooyen vestigt de aan dacht op een ander stuk grond, dat ook zeer geschikt is om te bouwen, n.l. het terrein achter den smid, eigenaar de heer Schreuders, die het voor dit doel zeker tegen een billijken prijs zal willen afstaan. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. o LANDBOUW RUBRIEK. Bietenkoppen en II. -blaren. Ingevolge onze belofte van de vorige week, willen we nu eens berekenen, hoe hoog de waarde van 1 H.A. bietenblad en koppen is, als men die afvalproducten van den bietenteelt, direct van het land afkan vervoederen aan een op stal staande vee stapel. Dagelijks moeten we een dagportie van het land halen. Noodzakelijk is het dan echter, dat men het loof thuis op het erf dun uitstrooit. Gooit men het voer, voor één of meer dagen thuis op een hoop, dan gaat het n.l. broeien. Dat is ongewenscht. 't Vorige jaar heb ik hier in de omge ving wel eens gezien, dat »de damp« van zoo'n bij een gereden hoop bietenloof af vloog, als men er de noodige hoeveelheid voor den middag staltijd afhaalde. Het loof, uit het midden van den hoop, was dan min of meer geel en droog geworden. De oorzaek daarvan is dat die massa dan bezig is over te gaan tot knilvoer. Ze zit zooals men het typisch uitdrukt nog »in den broei*. Natuurlijk is het voeren van zulk goedje zeer ongewenscht, even zoo goed als hooi of stroo, dat nog niet is uitgebroeid. Geen enkele boer zal die laatste twee, ook in die omstandigheden voeren, want men weet, als bij intuïtie, dat het schadelijke gevolgen kan hebben. En bij bietenblad ziet men menigmaal, dat men het toch doet. Of hebben som mige boeren het broeien nooit waargeno men Hebben ze dan nooit »die damp* er af zien gaan en ook nooit gemerkt, dat het binnenste van dien hoop natte bladeren min of meer warm kan zijn Voor het naaste vermoed ik, dat het voor een paar dagen voorraad op een hoop tegen de schuur rijden, wel voort zal ko men, uit de overweging, dat het naar huis halen, dan minder tijd zal kosten, dan wanneer men dat in kleine partijtjes dage lijks moet doen. Kan het niet anders dan een flinke partij ineens naar huis te halen, spreidt het bie tenloof den thuis weer uit in een dunne ^aag. Broei kan dan geen schadelijke om zettingen te weeg brengen. Hoe groot die schade wel kan zijn, heb ik het vorig jaar maar al te duidelijk waar kunnen nemen Toen de koeien op stal waren gezet, werd al het loof, dat nog op het land lag (ongeveer 200 roe) op een hoop tegen de schuur gereden. Na eenige dagen voeren hapten de koeien geregeld al minder graag in het bietenloof. De melkgift begon te verminderen en ook het vetgehalte werd lager. De dieren leden sterk aan diarhee en het was aan hun lustelooze houding te zien, dat ze zich niet lekker gevoelden. De laatste resten van de hoop, misschien een paar karren zijn dan ook naar de mesthoop gegaan. De koeien wilden ze absoluut niet meer eten. Naar ik in den loop van den vorigen winter vernam schijnen meerdere boeren, bovenstaande ervaring te hebben opgedaan. Alle niet even sterk I Maar als ik hun vertelde, wat ik had waargenomen, dan beaamden bijna allen, die het loof op een min of meer groote hoop te samen had den gereden, opdat het maar van het land af zon zijn, dat het loof op het laatst niet meer zoo veel gaf, als in den beginne. Wil je het hoogste rendement bij direct op stal vervoederen behalen, zorg dan, dat het loof steeds in een dnnne laag uitgespreid ligt Onderstellen we nu, dat op een zoo danig economische manier de vervoerbare hoeveelheid loof van een H.A. verwerkt wordt. De vorige week zagen we dat 27000 K.G. loof en koppen aan voedende be- standdeelen bevatten 297 K.G. verteerbaar zuiver eiwit. 1971 K.G. varteerb. zetmeelachtige stoffen. 2457 K.G. Z. W We nemen nu aan, dat we 10 melk koeien hebben om dit voeder te verwer ken. Gedurende 36 dagen kan dan elk dier 75 K.G. daarvan krijgen liefst met Het is echter een tijdsbesparing, die het nog wat stroo, Om onze berekening zeker voeder minderwaardiger maakt. niet te hoog te maken nemen we aan, dat we er 30 dagen san kunnen voeren. Het dagelijks rantsoen bevat dan per koe per dag 75X0,011 KG. eiwit 0,825 KG. eiwit. 75 X 0,195 KG. D. Stof—14,5 KG. D. St. 75 X 0,091 KG. Z. W. 6,8 KG. Z.W. Diezelfde cjjfers krijgt men nu ook als men per koe per dag voert D. St. Eiwit Z.W. 10 KG. goed hooi 8,57 0,38 3,1 1 KG. lijnkoek 0,87 0,26 0,75 3 KG. maism. 2,63 0,198 2,43 42,05 0,838 6,28 met ook nog wat stroo. De waarde van 1 H.A. bietenloof en koppen komt volgens déze vergelijking dus overeen met 30X10X10 KG. goed hooi 3000 KG. hooi 30 X 10 X 1 KG. lynkoek 300 KG. lijnkoek 30X10X 3 KG. maismeel 900 KG. maismeel. In geldswaarde uitgedrukt komen we dus op ongeveer f 300, zegge driehon derd gnlden per Bf. A Is met daze berekening voor oogen, nu nog twijfel mogelijk of men zijn uiterste best moet doen, om al het bietenloof, zoo zindelijk en economisch mogelijk thuis te halen Zou men daarvoor niet wat bij zondere drukte en moeite voor kunnen hebben Mijne inziens isdeze vragen stellen, ze tevens beantwoorden I F. C. HUIJSER, Landbouwonderwyzer Woudrichem. en 1 Verstopping, 1 Tragen stoelgang,besi tong,Gele gelaatskleur L Gebruik MUNHARDTS J-AXBER-TABLETTE/ij Jtosblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5