Und van altena „Het Kasteel van Kerlor." Uw gezondheid WY Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heugden No* 4449 Woensdag 12 November 1924 mVLLKTO*. Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel aeer 45 cent. Groole letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. BUSTE»! LANDSCE OVERZICHT In verschillende deelen van Europa heerscht op het oogenblik een politieke en sociale onrust. In Oostenrijk is een spoorwegstaking uitgebroken. De onderhandelingen, die nog tot Vrijdagavond zijn voortgezet, zijn mislukt en de staking is een feit geworden. Een gevolg van dit vasthoyden van het spoorwegpersoneel aan zijn eischen is niet alieen oorzaak van het aftreden der pre sident der federale spoor wegert, maar tevens van dat der regeerirg des heeren Seipe.1, van de regeering die het plan van Vol kenbond tot financieel herstel van Oostenrijk aanvaardde en tot uitvoering bracht. De staking is reeds dadelijk, Zaterdag morgen, volkomen geworden en men vreest dat zij van langen duur zal zijn. Er loopen alleen levensmiddelen- en arbeiderstreinerv op de locale trajecten. De regeering overweegt thans verkeers- faciliteiten door instelling van een auto mobieldienst op de grensgebieden en ver sterking van den passagiersstoombootdienst op de Donau. De meerderheidspartijen blijven aan Seipel vasthouden, zoodat deze na beëindi ging van het conflict weder met de vorming van een kabinet zal worden belast. Ook de gespannen toestand die in Spanje bestaat, trekt zeer de aandacht. In Bar celona zijn schietpartijen gehouden tussphen politie ereburgers, die gewapend waren. Ofschoon bizonder weinig of hoegenaamd niets uitlekt over de personen, die in ver band met de relletjes zijn gearresteerd, worden de geruchten hoe langer boe hard nekkiger, dat een complot wordt gesmeed tegen het directorium. Ook aan de Fransch* Spaansche grens hebben botsingen plaats gehad tusschen Spanjaarden, die Van Frank rijk uit hun land wilde binnendringen en de Spaansche autoriteiten. Klaarblijkelijk heeft men hier met revolutionairen te doen, die een samenzwering tegen het tegen woordige regiem in den zin hadden. Wy zeggen «klaarblijkelijks, daar het eveneens niet is uitgesloten, dat het Catalaansche separatisme bij de jongste gebeurtenissen een rol speelt. Maar by de beweging mogen afscheidingsgezitiden dan wel ter roristen betrokken zijn, in elk geval schij nen de feiten een aanduiding te wezen, dat 't misnoegen over het bewind van Primo de Rivera, het hoofd van het direc- 78 Ge deedt maar beter te werken, zeide zij Hij antwoorde Je misgunt m6 dan ook de minste rust. Zeker, omdat de heer Silverstein ge klaagd heeft, dat je niet vordert Dat is te zeggen. Zij viel hem met een zekere zenu wachtige haast in de rede Enfin, je hebt het mij zelf gezegd. Mijn lieveling, ik wil, dat de versie ring van het hotel mij eer zal aandoen Daarvoor is noodig om ze klaar te maken. Ik heb nog niet gevonden, waarover ik peins. O, jawel, je zit te peinzen. En onder- tusschen maakt je vrouw zich ongerust, kwelt zij zich, is zij ter prooi aan zorgen en beslommeringen. De vroolijkheid van Paul verdween eensklaps. Wat zeg je me daar? vroeg hij, alsof hij twijfelde haar wel goed verstaan te hebben Mariana bedwong zich zij werd be minnelijker en antwoordde Ons leven, beken het maar, beste Paul, is niet geheel en al zoo, als je mij hebt beloofd. Mijn lieve vrouw, je zult me geen ver driet willen doen? Neen, zeker niet, maar ik moet je torium, tekens grooter wordt. Het kan niet ontkend worden, dat toen na de staatsgreep van September 1923 Primo de Rivera schoon schip maakte en veel wat ziek was in het Spaansche staats leven kordaat wegsneed, hij daarmede een verdiehsteüjk werk verrichtte. Het directorium ging zich hierop echter aan dezelfde fouten schuldig maken als het he wind, dat het wegvaagde. Hst ergste was dat de vrijheid zoo langzamerhand in Spanje een onbekend begrip werd. Opper machtig ging de censuur heerschen. Elke vrije meeningsuiting werd op het Iberisch schiereiland aan banden gelegd. De dag bladen mochten zich niet uiten, zooals de waarheid dit aan hun geweten voorschrijft, op vergaderingen mochten niet meer als in elk ander beschaafd land opvattingen te kennen worden gegeven en vooral werd met kracht opgetreden tegen elkeen, die het bestond kritiek te oefenen op Primo de Ri-era's beleid. Als strafbare eri te bestrijden aantijging werd alles beschouwd,* wat afweek van de opvattingen van 't directorium. Het behoeft geen betoog, dat onder dergelijke omstandigheden de houding van het militaire bewind bij velen in den lande wrok zette. Een andere factor die het leger der ontevredene vergroot, is de ongelukkige afloop van de krijgsverrichtingen in Noord- Afrika. De opstandelingen in verschillende deelen van het protectoraat Marokko bieden voort durend verwoed weerstand en de voort durende expedities, die Spanje uitzendt, vergen schatten aan goed en bloed, terwijl er in 't geheel geen vooruitzicht bestaat op een succes in de naaste toekomst. Het kan niet mussen of vandaag of morgen keert het Spaansche voik zich tegen den dictator, die evenmin als zijn voorgangers in staat is geweest de Marokkaansche kwestie op bevredigende wijze te regelen. De gevolgen van een botsing tusschen het volk, wiens rechten en levensgeluk door de genoemde factoren worden aangetast, en het directorium zijn moeilijk te overzien. In beginsel is het dan ook niet onmogelyk, dat Spanje nog èens een republiek wordt. Immers de relaties tusschen hof en het oppermachtige leger zijn in Spanje op het oogenblik zóó nauw, dat het zeer wel mogelijk is, dat met de militaiie dictatuur vandaag of morgen ook het koningschap wordt weggevaagd. De incidenten van den laatsten tijd kunnen best de aan- ontrukken aan je peinzen om je te her inneren aan je beloften. Gij moet vlug deze artistieke werken uitvoeren dank zij het geld dat je werk je oplevert, zouden wij een passende woning zoeken, waar ik mijn vrienden kan ontvangen. Is dat alles niet waar? Geheel in de war, antwoordde Paul niet. Het was de eerste maal, dat zijn vrouw zich zoo uitdrukte, Het hart van den fijn gevoel igen ar tiest ontving een schok. Zoo pas was hij zoo opgeruimd binnengekomen, hij wilde zijn vrouwtje bewijzen, dat hij niet lang zonder haar kon, zonder haar te zien, zonder een kus van haar te ont vangen. Hij had een lichten gil verwacht, een verheugd opspringen, daarna een teeder woord, en in plaats daarvan fronste Mariana de wenkbrauwen, zagen haar oogen hem afin met een kouden, harden blik en zeide haar mond hem dingen, die hem treurig aandeden. Hij voer met de hand over het voor hoofd, alsof hij een booze gedachte wilde verjagen Mijn God, hernam Mariana met eenig medelijden, wat zet je een gezicht, nu ik eens redelijke taal tegen je spreek. Zij vond haar glimlach terug, den glimlach, die altijd opnieuw den beeld houwer betooverde, ofschoon er op dit oogenblik iets gemaakts, iets spottende in lag. Is het mijn schuld, vervolgde zij, in dien jij je geen duidelijke voorstelling weet te maken van onzen toestand TA Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Donderdag 6 November, n.m. half drie. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. van Ommeren. Aanwezig de beide Wethouders en de heeren v. d. Kolk en de Gaaij. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten der gemeenterekening 1923, met mededeeling dat in Nederhemert gelegenheid behoort geboden te worden voor vervolgonderwijs. Schrijven van Ged. Staten met bege leidend Kon. Besluit, waarbij goedkeu ring wordt verleend aan de wijziging der plaatselijke belasting (vervolgonderwijs). Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt, thans voor zichfe hebben het huurcontract voor de woning van het Hoofd der Openb School aan de Noordzijde. Spr. zegt dat de heeren het allen reeds gelezen hebben en er dus mede bekend zijn. Het Hoofd der School heeft verklaard, er niet mede accoord te gaan. Ingevolge het raadsbesluit heeft spr. toen door den deurwaarder de huur doen opzeggen. Daarop is het Hoofd een paar dagen later bij hem gekomen en heeft gezegd, dat het contract wel wat bezwaarlijk voor hem was, doch als de raad een paar wijzigingen zou willen aanbrengen, dat hij dan wel genegen was het te teekenen. Ten eerste zag hij gaarne de huur termijn op een jaar gesteld met opzeg ging van 3 maanden, in het contract staat een huurtijd van 3 maanden met opzegging van een maand. 2e. Tevens zag hij gaarne de bepaling opgenomen, dat de beerput bij zijn wo ning op kosten van de gemeente wordt geledigd. Ik verdien geen verwijt. Dat lijkt me zoo toe. Waarom weiger je naar mij te luiste ren Ik? antwoordde hij verbaasd Hij deed alles, wat zij wilde, hij voor kwam den minsten harer wenschen hij had geen anderen wil dan dien zijner vrouw. Zij vervolgde met dien glimlach, welke voor Paul Vernier onweerstaanbaar was Je maakt gebruik van een slechte taktiek. Maar ik doe wat ik kan I Je sluit je veel te veel op in je atelier. Maar zoo pas heb je gezegd, dat O, indien je nog werktet Mariana 1 Nauwelijks ben je aan den arbeid, of daar bekruipt je ineens de lust om mij te doen schrikken. Vergeef me I Hij.omhelsde haar opnieuw. Mevrow Vernier schudde met een allerliefst ge baar het hoofd, alsof zij wilde zeggen, dat zij een groot kind, als haar man, niet wilde tegengaan, maar dat zij wel zou willen, dat hij ernstiger was. Zij vervolgde Je begrijpt dat ik dit alles alleen zeg in je eigen belang Spreek, spreek, aangebedene vrouw Ik zal je in alles gehoorzamen Wij moeten onze levenswijze veran deren. Hoe? Je laat je nergens zien. Ik gevoel me heel tevreden bij jou in dit huis waar de kalmte heerscht, 3e. De plaatsbepaling door het gem.- bestuur waar afval en vuil moet worden geborgen, zou hij gaarne zien dat kwam I te vervallen en dat aan hem zelf zou worden overgelaten, waar dit vuil zal worden geborgen. De heer v. Vliet zou het laatste niet toegeven, tegen de beide eerste wijzigin gen heeft hij geen bezwaar. De Voorzitter zegt dat het vuil ieder jaar wordt opgeruimd, dat wel geregeld weer een andere hoop vuil komt, doch dat het niet dezelfde hoop vuil blijft De heer de Gaaij zou de plaats willen doen bepalen in overleg met B en W., als het vuil maar ni^ hinderlijk ligt. v. Vliet. Als het rm^t hinderlijk is. Je kunt met dien man geen weg in, als je een vinger geeft, neemt hij de geheele hand. De heer Smits meent, dat er geen bezwaar tegen is, als B. en W. in overleg met het Hoofd de plaats bepalen. De heer de Gaaij vraagt of het Hoofd der School geen bezwaar maakte tegen het heg snoeien, hij heeft dit hooren zeggen. Voorzitter. Jawel, hij was bang dat wij midden in den zomer zouden komen, als alles in bloei stond. v. Vliet. Hij denkt, dat wij net zij^ als hij. Voorzitter. Ik heb toen gezegd, dat hij er niet bang voor behoefde te zijn, dat zoo iets zou gebeuren. Smits. Als hij het zelf moet doen, is het niets gedaan. Voorzitter. Met de bepaling van den regenput was hij het ook niet erg eens, doch ik heb gezegd, dat blijft er zeker in staan. v. Vliet. Hij heeft zelf de aanleiding er toe gegeven, dat is het begin geweest. de Gaaij. Hoe luidt de bepaling van het vuil Voorzitter. De verhuurder behoudt zich het recht voor te bepalen, waar de huurder zijn afval en vuil kan bergen. De heer de Gaaij noemt het een be zwarende bepaling, als het vuil niet hin derlijk ligt, zou hij het Hoofd vrij laten, onder goedkeuring .van B, en W zelf de plaats te bepalen. Hierop wordt het contract gewijzigd als boven aangegeven, de plaatsbepaling van vuil en afval blijft aan het gemeen tebestuur. Wijziginq verordening keurloon VleeschkeuringsdienKt. Naar aanleiding van een reclame van den slager L H. Jansen te Rossum, be richten Ged. Staten dat in de verordening op het keurloon geen ambtenaar wordt aangewezei^in wiens* handen het keur loon moet worden voldaan. Dat zulks waar de inspiratie op zijn tijd komt waar ik weet een werk te zullen scheppen, dat mijn naam beroemd zal maken Geloof jij dan, dat men in dit verloren kwartier het meesterwerk van Paul Vernier zal komen bewonderen, waaraan deze voortwerkt met zoo groote liefde voor de eenzaamheid en de verborgen heid Geef jij je dan geen rekening van de eischen der werkelijkheid? Je leeft alleen voor je zelf. Voor jou alleen, zeide hij op warmen toon. Je verwaarloost iedereen in de wereld Je bent getrouwd met een de Sain- clair, verwant aan de rijkste, de edelste geslachten, en je trekt geen partij van de relaties, die ik je heb aangebracht. Evenwel zijn de heeren de Kerlor en de Saint-Hyrieix uiterst welwillend voor mij Wij bezoeken ze geregeld Ik heb voor hen de diepste achting. Zij maakte een beweging van ongeduld. Bijvoorbeeld, zeide zij, er zou ook nog maar aan ontbreken, dat je onverschillig waart tegen hen wij zijn aan hen verwant Maar ik heb ook nog andere vrienden in de wereld Vergeef me, lieve Mariana, maar we waren overeen gekomen, dat we stilletjes zouden leven, totdat ik mij naam had gemaakt. Je verzekerdet mij, dat het succes op je eerste pogingea zou volgen Ik zal het volgende jaar een beeld tentoonstellen En in afwachting van een mogelijk succes zul jij je vrouw in kwelling laten. Maar ik dus voor elke gemeente afzonderlijk nog behoort plaats te hebben. B. en W. stellen daarom voor, artikel I der ver ordening te wijzigen en te bepalen, dat in handen van B. en W. het keurloon moet worden voldaan, zooals dit tot he den geschiedde. De Gezondheidscommissie te Zaltbom- mel over deze wijziging gehoord, heeft daartoe gunstig geadviseerd. De heer de Gaaij meent dat betaling bij den Gem -Ontvanger voor de slagers wel zoo gemakkelijk is. De heer v. Vliet stemt dit toe. Hierop wordt de verlangde wijziging aangebracht. Nog wordt besloten uit den post on- ziene uitgaven een bedrag te voldoen voor pensioenstoeslag voor Mej. Benck- huizen-Smits als plaatsvervangend tele foonhoudster. Hierop sluit de Voorzitter de Vergade ring. BUITENLAND. Boschbrandcu in Amerika In de bergdistricten van Massachussets, New-York, New-Jersey en andere staten van de Canadeesche grens tot Maryland en tot Kentucky in het Westen, woeden tal van boschbranden. Na de langdurige droogte zijn de bosschen uiterst ontvlam baar. In New-York is sinds een maand geen druppel regen gevallen, echter was er een lichte sneeuwval, welke een einde maakte aan den langen nazomer. Zaterdag heeft de gouverneur van Mas sachussets twee compagnieën militairen uitgezonden om de bewoners te helpen in hun strijd tegen het vuur, welke gevoerd wordt met natte zakken en voorbranden, op de wijze waarop in het Westen prairie- branden worden gebluscht. In Tuxedo paik, in den staat New-York, werden de bosschen op het landgoed van den bankier Mitchel door het vuur aan getast en Mitchel en zijn gasten vochten in hun avondkleeding uren lang tegen de vlammen, welke het huis bedreigden. Een aantal steden langs de Hudson, waaronder Cornwall, wordt eveneens be dreigd vooral in de Noordelijke districten woedt het vuur op honderden plaatsen. Het jachtseizoen is thans open, doch voor zoover bekend, is slechts in één geval een jager door het vuur verrast en in de vlammen omgekomen, aldus meldt «De Courant*. Ik herhaal het, lieve Paul, het ont breekt je aan gezond verstand. Ik beken het nederig. Een ander in jouw plaats, zou al lang partij getrokken hebben van de betrek kingen, waarvan ik je sprak en zou er al in geslaagd zijn om van zich te doen spreken Het is iets heel bijzonders in de kunst te debuteeren met zulk een steun Voor een verstandigen jongen zou dat goed zijn Maar dat kun jij, je hebt talent, alles wat er noodig is, om er te komen, en wij zullen er komen, maar onder voorwaarde, dat we ons niet langer onttrekken aan de plichten, voortspruitende uit ons huwelijk Dat wilde ik je nu maar zeggen Ik heb het gezegd En nu, ga maar weer naar je atelier en werk, en denk ondertus- schen na over de wenschen van je vrouw. Paul, die gevoelde, dat zijn eerste ontroering week, hernam Maar jij zelf, mijn beste je denkt niet aan den geheelen omkeer, dien je op roept Je plannen zijn uitstekend Je voornemens zijn uitmuntend Ik ben je oneindig dankbaar, voor de groote liefde, die je mij opnieuw bewijst Intusschen weet je niet, hoe klein nog onze bronnen van inkomsten zijn. Ik weet dat zoo goed, dat ik wil heb ben, dat ze meer opleveren. Ik herinner mij steeds de raadgevin gen van mijn meester Mariana viel hem op levendigen toon in de rede Antonin Gervais is rijk, hij is beroemd, hij is gedecoreerd In zoo'n geval is het altijd gemakkelijk om nederigheid NIEUWSBLAD ïilr del Land van Heüsocn en AiteoajeLaoosiraai Besitlerviirl kondigers zijn van veel ernstiger politiek gebeuren op het Iberisch schiereiland kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desi fecteerend en oplos werkende Groo i in imuf!lii ii i11ii 11iiiioi nil limn nu i iiiimmm mi i' n ii m h 'iu1111 i111

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1