TVeede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ns, 4451. woensdag 19 November Zenuw* MIJMHARDT3 'PIJ PI ry Uw EÊHOORENDE *BIJ HET komen LoL rust" door't gebruik van Zenuw-t^ble^en Kokof 75 ch Vraag vooral d6 GChh? voorzien vanyde/naeini MIJ PI HARDT Verg^deping van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN op'' Dinsdag 11 November nam. 5 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer v. Bok hoven. Secretaris WelEd. Heer Cou- wenberg. Aanwezig alle leden behalve Wethouder v. Engelen. De Voorzitter opent om 5.15 de ver gadering, waarin de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Tijdens de lezing is Wethouder v. Engelen ter vergadering gekomen. Ingekomen stukken Een schrijven van Gedep. Staten aan B. en W. dezer gemeente luidende als volgt Volgens uw neven vermelden brief zal de meerderheid van den Raad rechtstreeks aan ons college de toelichting zenden van een raadsbesluit. Wij kunnen hiermede geen genoegen r- nemen. De gemeentewet, die zoowel uw als ons richtsnoer moet zijn, kent geen organische bevoegdheden toe aan een meerderheid of een minderheid van een gemeenteraad. Wij zijn dan ook niet bevoegd, een meerderheid te erkennen als een zelf standig en afzonderlijk orgaan. U gelieve dit mede te deelen aan den Raad uwer gemeente. Intusschen blijft onze beslissing ver daagd. Dobbelsteen. Ik zou dit schrijven ook maar weer voor kennisgeving aannemen. In het schrijven komt echter een onjuist heid voor. De beslissing is hier bij meerderheid gevallen in denalgemeenen raad, zoodat de minderheid zich daar bij moet neerleggen en dit bindend is voor alle raadsleden. v. Engelen, Als hier de meerderheid beslist, zelf later te zullen antwoorden, dan gaat dit schrijven niet van den raad uit, doch alleen van die meerderheid. Winkel. Ik zou niet graag bij zoon meerderheid van den raad gerekend worden. v. Vrede. Wij kunnen het schrijven dan nog eens namens den Raad zenden. Winkel. Maar zet mij er dan alsje blieft niet bij. Dobbelsieen. Het door ons rechtstreeks aan Gedep. Staten gezonden schrijven zal door deze niet worden erkend. Ik zal thans er een afschrift van den Secre taris ter hand stellen, dan kan deze het namens het gemeentebestuur doorzenden. v. Vrede. Dat is de eenige weg. Nog is ingekomen een schrijven van B. en W. van Waalwijk met begeleidend, schrijven van den Directeur van het Gem. Licht- en Waterleiding-bedrijf al daar. In dit schrijven wordt medege- r deeld, dat plannen bestaan, om te komen tot een groepswaterleiding voor de ge meenten Drunen, Oudheusden, Heusden, Herpt, Hedikhuizen, Vlijmen en Nieuw- kuijk en wordt verzocht voorloopig aan te sluiten bij genoemd groep. De Directeur bericht in zijn schrij ven, dat door de Mij. tot Exploitatie van Gas- en Waterleiding-bedrijven de kosten wil begrooten, tegen vergoeding van 1 pCt. der aanneemsom. Wordt ge noemde Maatschappij het toezicht bij de uitvoering opgedragen, dan kost het maken niets. De heer Dobbelsteen had graag eerst in deze gewichtige zaak een praeadvies van B. en W. gezien, zou in elk geval graag het gevoelen van dat college er over hooren. v. Vrede. Dan hadden wij daar eenige vastigheid aan. 1 Voorzitter. Dat kunnen wij niet, wij kunnen niet anders dan het adres me- dedeelen, B. en W. hebben het adres niet behandeld, omdat zij het niet we ten. v. Vrede. De raad weet het zeker niet, kunnen wij het schrijven niet aan houden tot een volgende vergadering? Dobbelsteen. Ik had graag een prae advies gezien, dat wordt toch in vele gemeenten gedaan. v. Engelen. Ik heb het schrijven in gezien en ik vrees dat met het oog op bezuiniging er voor onze gemeente niet veel van kan komen. De kosten zullen 1 pCt. bedragen dat is voor deze ge meente f300,Voor deze uitgebreide gemeente zullen de totaal kosten zeker f 30,000,bedragen en dan vrees ik dat we geen voldoende aansluitingen zullen krijgen. Als andere gemeenten ook aan sluiten is het iets anders, dan kunnen wij nog zien wat wij doen, doch ik zou eerst willen afwachten wat deze doen Dobbelsteen. Ik kan mij best met het voorstel van wethouder v. Engelen vereenigen. Ik heb gehoord dat per aansluiting f20,tot f35,per jaar betaald zal moeten worden, dat men daar erg mee ingenomen zal zijn geloof ik niet. v. Engelen. Het is wel waar, dat het brandgevaar er door verminderd wordt. Voorzitter. Het water bij brand.wordt gratis verstrekt. Maar goed, we zullen het adres aanhouden tot een volgende vergadering en eerst zien wat andere gemeenten doen. Verzoek van de landbouwcursus om even als het vorige jaar een subsidie van f25,te mogen genieten. Dobbelsteen. Hoe werkt die land bouwcursus Voorzitter. Ik heb hier een kort verslag over 1923, dat er is bijgevoegd, daaruit blijkt dat de ontvangsten f 225,046 en de uitgaven f202,116 hebben bedragen zoo dat er een batig saldo is van f22, Dobbelsteen. Ik ben er beslist op tegen subsidie te verleenen, het kan wel zijn dat de cursus voor de betrokkenen eenig voordeel afwerpt, doch als andere lui de een of andere cursus wil len volgen, dan moeten ze de kosten zelf dragen. Voorzitter. Bedoelt U alle subsidies te schrappen Dobbelsteen. Neen we zullen met deze beginnen, mochten er meerdere aanvragen inkomen dan kunnen we daarover dan oordeelen. Voorzitter Een volledige landbouw cursus duurt 2 winters, waar alle avon den wordt les gegeven. v. Vrede. Hoeveel personen nemen aan den cursus deel Voorzitter. Door 22, bovendien ver leent de Boerenleenbank een subsidie van f50, bedraagt de contributie van niet-leden f 10, aan vrijwillige bijdragen wordt f 12.50 ontvangen, zoodat ze het grootendeels van subsidies moeten hebben. v. Engelen. Ik zou het zeer betreu ren, wanneer deze subsidie werd ont houden. Het rijk en de provincie geven subsidie, stellen aan het verleenen van subsidie natuurlijk hunne voor waarden en zien het nut van dergelijke cursussen wel in. Hier in deze plaats wordt veel aan tuinbouw gedaan, zoodat ik het treurig zou vinden, als de subsidie niet werd gegeven. Voorzitter. De cursus is het vorig jaar begonnen en dient nu voortgezet te worden. Dobbelsteen. Wij staan in het teeken van bezuiniging en daarom ben ik tegen subsidie. v. Vrede. Ze moeten het zelf maar betalen, als ieder fl geeft zijn ze er. Voorzitter. Ik zal het voorstel om subsidie te verleenen in omvraag brengen: Tegen stemden de heeren v. Hemert, v. d. Brand, v. Vrede en Dobbelsteen, de andere heeren voor. Verzoek van den Politiebond „St. Nichael" om subsidie voor haar vak school, met bijgevoegd schrijven van den Commissaris der Koningin. v. Hemert. Is vroeger op het verzoek van Hilversum ook niet afwijzend be schikt Voorzitter. Dat kan wel zijn. v. Hemert. Dan zou ik dit verzoek ook maar voor kennisgeving aannemen. v. d. Brand. Als het met een klei nigheid te doen was. Voorzitter. Bestaat er geen idee om subsidie te verleenen, al is het slechts f 10. Niemand voor Geen der heeren verklaart zich voor subsidie, de heer v. d. Brand zegt, het zit er niet aan, zoodat met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Vaststelling gemeentebegrooting. De Voorzitter zegt, dat er geen com missie-vergadering is geweest, zoodat hij zal overgaan de begrooting Hoofdstuk voor Hoofdstuk te behandelen. Bij den post jaarwedde voor Burgemeester, Se cretaris en Gem.-Ontvanger stelt de heer v. Vrede voor deze met 10 pCt. te ver lagen. Ook de heer Dobbelsteen verklaart zich daarvoor, misschien, zegt deze spr., zal het wel geen succes hebben, maarj het is toch te probeeren. Met vier tegen drie stemmen wordt hierop conform het voorstel van den heer v. Vrede besloten. De heer v. Engelen verklaart, dat hij niet tegen het voorstel zou zijn, ais de raad de bevoegdheid bezat, de jaarwed den te verlagen. De heer v. d. Heijden zegt, niet van plan te zijn een spiegelgevecht te leveren. Bij den post van Hoofdstuk II, volg nummer 7, jaarwedde voor een ambte naar, zegt de heer Dobbelsteen, dat hij eens geïnformeerd heeft bij gemeenten van denzelfden omvang als deze en dat hem is gebleken, dat men het daar zonder ambtenaar doet. De ambtenaar heeft zijn diploma en kan dus best een andere plaats krijgeD, daarom zou hij willen voorstellen, den ambtenaar te ontslaan. Het vorig jaar heeft spr. reeds geageerd tegen dezen post en toen voor gesteld, om hem van f 650 op f 400 te brengen. Thans stelt hij voor den post, groot f 500, geheel te schrappen. Voorzitter. Dit voorstel wordt zeker gesteund, ik zal het dus maar in om vraag brengen. De uitslag is, dat bet met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. De post voor druk- en bindwerk, groot f300, vindt de heer Dobbelsteen te hoog. Bij de behandeling der reke ning is er reeds opgewezen, dat het noodzakelijk is, voordeeliger adressen op te zoeken en is gebleken dat ver schillende zaken veel te duur waren. Spr. stelt hierop voor, den post met f 100 te verlagen en op f200 te brengen. Voorzitter U kunt natuurlijk wel alle posten verlagen, doch als het niet noodig is, wordt het ook niet uitgegeven. Winkel. Als men er niet mee toe komt, wat dan 't Is allemaal reclame, kijk, dat bezuinigen wij. Het is niets als comedie en het loopt later falikant uit. Het voorstel Dobbelsteen wordt hierop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij den post onderhoud gem.-secretarie f 150, vraagt de beer v. Hemert, waarom deze zoo hoog is. De Voorzitter antwoordt, dat het gem.- huis het volgend jaar opgeverfd moet worden en dat daarom de post is ver hoogd. De heer v. Hemert verklaart, na deze toelichting met den post accoord te gaan. De heer Dobbelsteen vraagt waarom de post Archief met 125,is verhoogd. De Voorzitter antwoordt dat dit is gedaan omdat mappen aangeschaft moe ten worden voor het opbergen van ver schillende stukken. Verder informeert de heer Dobbelsteen wat er met den post groot f 10,onder houd aanplakborden moet gebeuren. De Voorzitter zegt dit niet te weten, men kan geen jaar vooruit zien, als er echter iets aan stuk gaat, dient het toch gerepareerd te worden, het is slechts een raming. De heer Dobbelsteen meent, dat men alles wel te hoog kan ramen, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat men alles ook wel te laag kan ramen, doch moet de post er volgens mijnheer Dobbelsteen af, dan maar schrappen. Aldus wordt besloten met 4 tegen 3 stemmen. Bij den post reis- en verblijfkosten groot f50,vraagt de heer v. Hemert waar dit bedrag voor dient, waarop de Voorzitter antwoordt, dat als er geld geïnd wordt, daar soms een reis voor gemaakt moet worden. De heer v. Vrede vindt de post nog al hoog, er zullen toch niet zulke verre reizen gemaakt behoeven te worden Secretaris Verbeeld je eens dat men er eenige keeren voor naar Amsterdam moet v. Vrede. Men kan wel zeggen naar Amerika. De heer v. Hemert zou den post wil len verlagen met f25. Aldus wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten. Ook den post voor den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand zou de heer Dobbelsteen met 10 pCt. willen verlagen Voorzitter. Ik zal ook dit maar in stemming brengen, hoewel het bij de wet is geregeld. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen ^aan genomen. De heer Dobbelsteen stelt voor de be looning voor onderhoud van zijn rijwiel van den bode te schrappen. Voorzitter. Ook al maar weer er af doen. Met 4 tegen drie stemmen wordt aldus besloten. De heer Dobbelsteen zegt dat de be looning voor den ambtenaar belast met uitbetaling van pensioenen het vorig jaar reeds met f50,is verlaagd. Spr. zou dezen post thans heelemaal willen schrappen. Voorzitter. Wie moet het dan doen Dobbelsteen. De Secretaris, men kan dat in zijn instructie opnemen, maar ik geloof niet dat hier pensioen wordt uit betaald Voorzitter. Jawel aan Boelaars en Secretaris. Dit salaris is bij Kon. Besluit geregeld. Dobbelsteen. Daar zijn zooveel van die postjes. v. Vrede. Voor drie of vier keer uit betalen is f50,nog al veel. Secretaris. Dan moet je het vermin deren v. Vrede. Ik zou het heelemaal weg nemen. Winkel. Wie moet dan uitbetalen? v. Hemert. Ik zou het bedrag op f 20 willen stellen. Winkel. Is er veel werk aan ver bonden Voorzitter. Neen. Winkel. Dan zou het ook wel minder kunnen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten dezen post op f20,te brengen. Bij den post belooning veldwachters zegt de heer Dobbelsteen, dat door Wet houder v. Engelen in de voorlaatste vergadering heel mooi is gezegd dat er aardig bezuinigd zou kunnen worden door een veldwachter pensioen te doen nemen. Kan dit nu doorgevoerd wor den Voorzitter. Als dit in de Commissie vergadering was behandeld, misschien wel, doch nu gaat dit niet, hebt U een voorstel Dobbelsteen. Ik zou van de salaris sen van de veldwachters ook 10 pCt. afdoen, evenals van de andere ambte naren, de salarissen zijn in eens te hoog opgezet. v. d. Heijden. Ik had liever gezien, dat van deze plaats hulde werd gebracht aan de politie in plaats van hun salaris te verminderen. Voorzitter. We behoeven hier niets naar voren te brengen alles wordt toch met 4 tegen 3 stemmen afgehandeld. Het voorstel Dobbelsteen om de sala rissen der veldwachters met 10 pCt. te verlagen wordt hierop met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vergoeding kleeding en uitrusting voor de politie. Dobbelsteen In de vorige vergadering was besloten, dat de politie ook uniform kleeding zou dragen en wij zien ze nog steeds in verschijnen. Voorzitter om steeds in uniform te loopen is niet goed, een rechercheur draagt altijd burgerkleeding, het beste is echter dit maar aan mij over te laten. Dobbelsteen. Dan is het ook over bodig, er een post voor op de begrooting te brengen. v. Hemert. De Rechter in het Kanton heeft mij wel eens gezegd dat hij hier heele maal geen politie ziet. Ik heb de politie volstrekt niet achter gezet en ik heb gezegd, dat zij wel dienst doen, de pro- cessen-verbaal wijzen dit ook wel uit. Winkel. Er is wel wat tegen, dat de poli tie altijd in uniform loopt, zij die wat wilbn uithalen kunnen ze dan goed na gaan en in 't oog houden. Zijn ze in het burger, dan zijn ze niet zoo gauw te her kennen, burgerkleeding is dan veel beter, dikwijls ziet men dat ook de maréchau- sees in het burger surveilleeren. v. Hemert. Dat geef ik toe. Voorzitter. Is er een voorstel om den post te veranderen of kan hij blijven. Daar geen voorstel tot verandering wordt gedaan, blijft deze gehandhaafd. Bij den post gratificatie groot f25. voor politiediensten, vraagt de heer v. Hemert waar deze voor dient, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze grati ficatie gegeven wordt aan den rijksveld wachter de Winter uit Vlijmen, die hier wel eens helpt. De heer v. Hemert zegt dat in andere laatsen dezelfde subsidie's ook wel ver eend worden en daartegen verder geen bezwaar te hebben. Slot in 't volgend nummer. Fe jBk verawijnr smedig I °f£PUri-TABlOTn V Koker 60 ct. bij Apoth.en Drogtéfrep J PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Heden avond om half zeven hoopt de Weleerw. Heer Ds J. v. d. Meu ten van 's Hertogen bosch, in de Geref. kerk alhier in het Dankuur voor het gewas voor te gaan. In de Maandagmorgen gehouden zitting van het Centraal Stembureau ter verkiezing van een lid van den gemeente raad, wegens vertrek van het lid A. Cox, werd benoemd verklaard de heer P. Schmiehuzen [lijst R. K. kiesvereeniging]. Naar we vernemen heeft de heer Schmiehuzen zijne benoeming aangenomen. Aalburg. Verleden week Donderdag avond is in 't café van den heer Nijen- huis alhier, de cursus geopend voor een voudige landbouwboekhouding, waaraan door 30 personen wordt deelgenomen. Als leeraar fungeert de heer Vermeulen uit Arnhem. Aalburg en Heesbeen. Ds. P. 't Zandt uit Delft hoopt morgen (Donderdag) des namiddags om twee uur te Heesbeen en des avonds om half zeven te Aalburg in de Ned. Herv. Kerk een dankuur voor 't gewas te houden. W- Almkerk. De collecte gehouden j.l. Donderdag 13 Nov. in de Ned. Herv. Kerk, tijdens het dankuur voor 't gewas bracht op f 100. 0 Naar wij vernemen heeft de ver huring voor zitplaatsen in de Geref. Kerk te Nieuwendijk f 80 meer opgebracht, als verleden jaar. Heden Woensdagavond 6.30 hoopt «oor de Herv. Jong.-vereen. >Eben Haëzerc en »Samuelc op te treden, Ds. G. A. den Hertog van Amsterdam, met het onder werp jDonkerheid en licht in het Gods bestuur*. Beueden-Langstraat. De natte na zomer is oorzaak, dat de naschaar van den akker niet best kan heeten. De herfst- knollen zijn in den grond slecht ontwik keld en het blad heeft met den vroeg in getreden vorst reeds veel te lijden. Mangelwortelen echter gaven een goed gewas. Capelle. Door de afdeeling Sprang- Capelle en omstreken van Volksonderwijs is op haar aanvrage van de Centrale vereen, voor reizende bibliotheken een bibliotheek ontvangen, waarin zich bevinden populair wetenschappelijke werken, romans en werken voor de rijpere jeugd. Het leesgeld bedraagt 3 cent per week en per boek, terwijl iedere lezer in het bezit dient te zijn van een leeskaart en een reglement, welke voor 5 cent verkrijgbaar zijn. De gelegenheid tot het afhalen van boeken zal opengesteld zijn des Zaterdagsmiddags van 2 tot 3 uur in een der lokalen van de O. L. School in de Kom, te beginnen Zaterdag 22 dezer. Verder bestaat er ook gelegenheid tot het gebruik maken der vakbibliotheek, waarin zich werken bevinden op het gebied van handelskennis, administratie, opvoeding, beroepskeuze, gezondheidsleer, sport en spel. De afdeeling Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs houdt a.s Woensdag 19 November des avonds half zeven een algemeene vergadering in de zaal van den heer L. F. v. Dongen. De agenda ver meldt 1 Opening en notulen, 2 Verslag Alg. Verg. te Utrecht, 3 Mededeelingen, 4 Rondvraag. Na afloop van deze verga dering zal om 8 uur voor de afdeeling optreden Mej. Truus Best, gedipl. leerares zang en declamatrice uit Scheveningen. Tegen betaling van f 0,75 kunnen ook niet- leden van Volksonderwys geïntroduceerd worden. De arbeider M. Hoefnagel geraakte dezer dagen in de werkplaatsen van de N. V. Adr. Oerlemans met zijn vingers tusschen de zaagmachine, tengevolge waar van hij zich onder geneeskundige behan deling van Dr. Ph. J. Kohier moest stellen. Vorige week hield de Capelsche ijsclub haar eerste vergadering bij den heer L. F. van Dongen alhier. Nadat de voor zitter de vergadering geopend heeft, leest de secretaris de notulen der vorige verga dering en het jaarverslag voor, waarna do bestuursfuncties als volgt verdeeld werden C. Vos van Gent, voorzitter, A. Dekkers Jz., vice-voorzitter, W. J. van Nieuwen- huijzen, secrectaris-penningmeester, J. Mi chael, C. J. van den Hoek, P. Stam en W. M. de Bas, commissarissen. Na een breedvoerige bespreking werd besloten, indien de gelegenheid zich de?en winter voordoet, een ijsfeest te organisee- ren, en dit weer evenals den vorigen winter gedurende 2 dagen te doen plaats hebben en wel den eersten dag voor schoolkinde ren en den tweeden dag uitsluitend voor leden en hun huisgenooten. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo was. Besloten werd de contributie van f 1. te handhaven en te trachten nieuwe leden te winnen, waarna de vergadering gesloten werd. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt heden Woensdag voor te gaan Ds. Gos lings uit Utrecht voor den »Gereformeer- den bondc. Tevens zal alsdan een collecte ten behoeve van genoemde vereeniging worden gehouden. Dassen. J.l. Vrijdagavond werden tot notabelen der Ned. Herv. kerk gekozen de heeren H. Pellikaan, C. Rombout, P. A. Michaël, terwijl tot leden van het kiescol lege werden gekozen de heeren C. Roubos Wz. en J. v. Achterberg. 'm Gravenmoer. Voorgaande week ffienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5