Eerste Blad A. Verschuur-B aert S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK De notariaten in het Land van Heusden en Altena. RtAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No 4452 Vrijdag 21 November 1924 FEUILLETON „Het Kasteel van Kerlor." ^ND van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eenige weken geledqn schreven we een en ander in verband met de door de regeering gewenschte opheffing van 33 kantongerechten en stipten daarbij even aan dat eene eventueele opheffing van kantongerechten vangrooten invloed zou zijn' op de verdwijning van ver scheidene standplaatsen van notarissen binnen afzienbaren tijd. Nu werd dezer dagen door de 5 notarissen, geves tigd in het Kanton Heusden een zeer sympathiek adres aan dé 2e Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin met dui delijke gegevens wordt aangetoond dat eene verdwijning van het Kanton Heus den gepaard zal gaan met verdwijning in de toekomst van een paar notaris standplaatsen in dat Kanton Over dat adres willen we thans wat zeggen. Adressanten beginnen met het vol gende te schrijven „De ondergeteekenden, voelen zich gedrongen te verklaren, dat opheffing van plattelandskantons hoogst nadeelige gevolgen voor de notarissen op het plat teland met zich moet brengen, vooral indien die opheffing gepaard gaat met wijziging van arrondissementsgrenzen De in steden gevestigde notarissen zien daardoor het gebied, waarin zij hunne ambtsbediening uitoefenen in sommige gevallen belangrijk vergroot en zullen daarvan een dankbaar gebruik maken ten koste van de plattelandsnotarissen. Wel is waar wordt in diezelfde gevallen ook het ambtsgebied van laatstgenoem den vergroot, doch slechts in theorie, want zeldzaam zijn de gevallen, waarin stedelingen de diensten vragen van de notarissen der naburige dorpen, terwijl het reeds zeer gebruikelijk is, dat be woners van het platteland door notaris sen in de naburige steden hunne zaken doen regelen. De ambtsgebieder, der notarissen zijn goed, zooals zij thans zijn wijzigingen zullen wanverhoudingen scheppen." Reeds vooruit kan word, n voorspeld dat opheffing van het Kanton Heusden de dood zal zijn voor stellig drie notarisstandplaatsen in het Land van Heusden en Altena Volgens het ge wijzigd ontwerp toch zullen de gemeen ten Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Andel, 81 Haar dunne lippen werden stijf opeen- gedrukt. Zij mompelde De kamerdienaar had mij moeten waarschuwen. Zonder twijfel, antwoordde Hélène, hij was ook van plan u er over te spre ken, maar ik geloof, dat hij eveneens verbaasd was. Pélagie Crépin maakte een nijging en ging de papieren halen, die de gravin verlangde. Toen het huwelijk van haar zoon be sloten was, had de gravin-weduwe in haar moederlijke zorg, zich beziggehou den met het personeel der jongelieden. Mariana, altijd op haar post, had een huishoudster voorgesteld, die volgens mevrouw Vernier, ten zeerste aanbe veling verdiende. Zij had er niet bijgevoegd, dat Pélagie Bassinot, weduwe Crépin, een nicht van Monique Aubierge was, de gouvenante van juflrouw Yolande de Guidelvinec. Mariana oordeelde het niet noodig van deze bloedverwantschap te spreken. De weduwe Crépin had vroeger dezelf de functie vervuld bij een afgevaardigde der Kamerzij was daar gebleven tot den dood van een der grootste landeige- c naars in die streek. De goede gravin, die steeds een groote Veen, Wijk en Aalburg, Almkerk en Dussen gevoegd worden bij het Kanton Gorinchem en alzoo komen te ressor teeren onder het arrondissement Dor drecht, terwijl de gemeenten Heusden, Eethen, Oudheusden, Herpt en Hedik- huizen bij het Kanton Waalwijk zullen worden gevoegd en dus blijven ressor teeren onder het arrondissement 'e Her togenbosch. Nu mogen de thans in functie zijnde notarissen hun tegenwoordig ambtsgebied blijven behouden, al zal hun standplaats dan ook in een ander arrondissement liggen, maar hun opvolgers mogen geen akten overlijden buiten de grenzen van het Arrondissement der Rechtbank, waarin hun standplaats is gelegen en dit zal voor sommige notariaten de dood steek beteekenen. Om een paar voor beelden te noemen. De tegenwoordige notaris te Heusden vindt een goed deel zijner praktijk te Wijk en te Veen. In deze gemeenten blijft hij, zoolang hij no taris te Heusden is, bevoegd, doch zijn opvolger mag in die gemeenten geen praktijk meer uitoefenen, wijl Wijk en Veen naar het Arrondissement Dordrecht zullen verhuizen en Heusden in het Arrondissement 's Hertogenbosch blijft. En nu zal ieder, die de toestanden te Heusden en omgeving eenigszins kent het wel met ons eens zijn dat het Heus- densche notariaat zonder Wijk en Veen te weinig beteekent en niet voldoende verdiensten geeft om er een behoorlijk bestaan in te vinden Gevolg zal zijn geen liefhebbers bij eventueele vacature en verdwijning van Heusden als notaris standplaats, De tegenwoordige Notaris te Dussen blijft bevoegd in het geheele arrondis sement 's Hertogenbosch, doch zijn op volger in dat arrondissement niet meer. Aangezien nu de Dussensche praktijk zich voor een goed deel uitstrekt over ge meenten, die bij het arrondissement 's Hertogenbosch blijven behooren, zal ook, bij verdwijning van het kanton Heusden, het notariaat te Dussen zeker ten doode zijn opgeschreven De notarissen in het Noorden van het Land van Heusden en Altena blijven in Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Klooster balsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. genegenheid voor Mariana behield en nooit vergat, dat zij juffrouw de Sainclair had opgevoed, ontving daarom Pélagie Crépin ook heel gunstig. Hélène kon ook eigenlijk niets aan merken op haar huishoudsterintegendeel zij moest zich dankbaar toonen tegenover haar schoonmoeder, die haar een per soon zond, waarop zij vertrouwen kon, wier ondervinding groot was. Zij dankte daarvoor haar schoonmoeder. Hélène wist eigenlijk niet, hoe een groot adelijk huis bestuurd moest wor den. Het lieve kind herinnerde zich nog verward, hoe het bij haar ouders was, maar toen was het ongeluk spoedig gekomen. Ook daarom was zij blij met de komst van Pélagie Crépin. Toen kwam de ramp der Kredietbank van het Westen. De jonge gravin de Kerlor, had, moe dig als zij was, beproefd op welke wijze zij het verlies aan geld, daarvoor ver oorzaakt, verminderen kon. Zij had vaak met Pélagieiieraadslaagd om te weten, of men zekere uitgaven niet kon verminderen. Mevrouw Crépin, die de reden daarvan niet giste, handelde niettemin in den geest van haar meesteres. Zij dacht dat het hier alleen een dier goede plan nen gold, die jonge vrouwen zoo vaak hebben, en die van zeer voorbij gaanden aard zijn, zooals zij reeds dikwijls had opgemerkt. Maar toen de huishoudster zag, dat de jonge gravin de Kerlor voortging zich bezig te houden met kleinigheden in de hun tegenwoordig rayon bevoegd en worden bovendien bevoegd in hetganeche arrondissement Dordrecht, dus ook ten Noorden der Merwede. Dit voordeel echter is absoluut denkbeeldig, want zelden of ooit zal iemand, die ten Noor den der Merwede woont zich weuden tot een Notaris, die ten Zuiden dier rivier is gevestigd. De Gorinchemsche notarissen, 4 in getal, worden ook be voegd ten Zuiden der Merwede in de gemeenten, die onder het Arrondisse ment Dordrecht komen te behooren, en stellig zullen twee of drie hunner, die reeds heel wat relatie's in hetLand van Heusden en Altena hebben, zich een niet onbelangrijke praktijk ten Zuiden der Merwede kunnen verwerven en zulks ten koste van de notarissen te Werken dam, te Andel en te Almkerk, Deze twee laatste notariaten, die thans bezet zijn door titularissen, die in hunne standplaatsen en omgeving het volle vertrouwen genieten, zal bij verdwijning van het kanton Heusden gewis geen lang leven meer beschoren kunnen zijn. En dat zoude in de eerste plaats een tegenslag zijn voor de betrokken ge meenten en hare omgeving, doch in de tweede plaats ook voor de thans te Andel en te Almkerk gevestigde nota rissen, die er beide pas een paar jaren zijn en hunne notariaten, die aanvan kelijk van weinig beteekenis waren, hebben opgewerkt tot notariaten, die steeds beter worden en voor de toekomst heel wat beloven. In ons vorig artikel hebben wij ge tracht aan te toonen, dat in het alge meen de nadeelen, verbonden aan de opheffing van kantongerechten, grooter zijn dan de voordeelen, en bovenal de den wij uitkomen dat „bezuiniging"geen motief voor opheffing kan zijn om de een voudige reden, dat opheffing geen directe bezuiniging geeft. Maar allerminst be staat er reden om het grootste gedeelte van het Land van Heusden en Altena onder te brengen bij het Kantongerecht Gorinchem en dus het Kanton Heusden, dat door de Merwede van het Kanton Gorinchem is gescheiden, te doen ver dwijnen Moge het Kanton Heusden nog ter elfder ure van een wissen dood worden gered door de rivier de Merwede, die bij ijsgang en mist dikwijls zoo moeilijk is over te steken, de natuuriijke grens te doen blijven tusschen de Arrondis sementen 's Hertogenbosch en Dordrecht 1 De gemeentebesturen in het Land van Heusden en Altena mogen geacht wor den bekend te zijn met de bezwaren, aan eene opheffing van het Kanton huishouding, verdween het goed humeur van mevrouw Crépin. Langzamerhand met haar zachtaardige vastberadenheid, had Hélène de gewoonte aangenomen om rekeningen te vragen van het uitgegeven geld. Pélagie Crépin had dat ook ondervonden, zij had haar boeken aan de gravin moeten geven, ais die er om vroeg. Toen men te Parijs ging wonen, had Pélagie gehoopt, dat de jonge gravin niet meer den tijd zou hebben om zoo nauwkeurig alles na te gaan dat bleek evenwel een illusie te meermevrouw Ciépin werd nog steeds nagegaan. Het huis der Kerlor's, aan het „Parc- des-Princes", voor de poorten van Parijs, dicht bij het „Bois de Boulogne", was merkwaardig geschikt gebouwd voor de beide gezinnen. Het bestond uit twee huizen, precies gelijk, die beneden door een gang waren gescheiden, maar op de eerste étage door een galerij verbonden. Zeker vond men hier niet de boeschen, die zich uitstrekten achter het kasteel in Bretagnemaar Georges en Firmin, toen zij deze winterresidentie kozen, wa ren tevreden met de voordeelen, die het huis bood. In de lente stegen de geuren der bloemen naar boven, in den zomer sta ken de boomen hun twijgjes zelfs tot in de kamers. De twee gezinnen leefden in de grootste eendracht, ieder behield zijn eigen ge bied, zijn eigen leefwijze Men ontbeet ieder in zijn eigen huis des avonds evenwel vereenigde men zich AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9 12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek - Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-IN RICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en InbraakvrjjB Lipskluis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK, sar Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE II. J ABBiVK. Heusden verbonden. De gelegenheid om tegen die voorgenomen opheffing op te komen bestaat nog en daarom willen wij genoemde besturen in het belang hunner gemeenten in overweging geven alsnog al datgeen te doen wat bevor derlijk kan zijn aan het behoud van het Kanton, waaronder hunne gemeen ten sedert 's menschenheugenis hebben geressorteerd. 8UITENLANDSCB OVERZICHT Woensdag is een aanslag gepleegd op sir Lee Stack, den sirdar (opperbevelhebber) van het Egyptische leger en gouverneur- generaal van Soedan. De sirdar werd door revolutionairen roet revolverschoten zeer ernstig gewond, zoodat er veel kans bestaat, dat hij aan de verwondingen bezwijkt. De eerste vraag die rijst, is, of de Egyptische autoriteiten bij dezen moord aanslag de hand in het spel hebben gehad. In Egyptische kringen schijnt men geneigd noch Zagloel pasja, noch het Egyptische parlement voor het gebeurde moreel ver antwoordelijk te steller.:. Trouwensde Egyptische premier en andere Egyptische overheden hebben tegenover de Engelsche autoriteiten onmiddellijk uiting gegeven aan hun verontwaardiging over den aanslag. Zelfs de nationalistische pers keurt in strenge bewoordingen de laffe daad af en Zagloel pasja zelf heeft te kennen gegeven, dat hij zich geen enkele klasse der bevol king kan denken, uit wier naam de mis allen aan dezelfde tafel. De gravin-weduwe, die bij het begin van dit verhaal de belofte had afgelegd om niet weer naar Parijs terug te keeren, was nochtans haar kinderen gevolg. Het ware haar te moeilijk gevallen om alleen te Kerlor te blijven tenzij dat de staat van haar gezondheid er haar terughield. Maar sedert het huwelijk van Carmen had zij zich niet ongesteld gevoeld. Dokter La Roche verklaarde, dat zijn patiënt behoefte had aan afleiding. Hij had ook verlangd, dat men bij de minste ongesteldheid, zich zou wenden tot een Parijschen dokter. De oude vrouw had zich dus het on uitsprekelijk genoegen kunnen gunnen, om haar kinderen te volgen en elke minuut den kleinen Jean de Kerlor, den zoon van Georges en Hélène, te kunnen omhelzen. Jean, die vijf maanden oud was, was wel het aanbiddelijkst kind, dat men kon vinden. Hij had de groote oogen van Hélène, maar hun kleur zweemde meer naar die van zijn vader. De haren waren donkerder dan die van de moeder, mettertijd zou de knaap bruin worden als zijn vader. Reeds heel sterk, beloofde het kind de kracht der de KerloHs eens te erven. Dokter La Roche had ondanks de te genwerpingen van Hélène, niet gewild, dat de gravin haar kind zoogde, en zij had een min moeten nemen. Het was een. ferme, krachtige Breton- sche, de dochter van een herbergier te dadigers hadden kunnen optreden. Het ligt dan ook voor de hand, dat extremisten het complot op touw hebben gezet ver moedelijk zal Engeland, die de Egyptische autoriteiten moeilijk kan straffen wegens het gebeurde, omdat deze met de zaak, naar het zich laat aanzien, niets hebben te maken, nochtans aandringen op een voorbeeldige bestraffing der schuldigen, zoodra zij worden gevonden. Trouwens, de Egyptische regeering zelf heeft reeds een hooge belooning voor het vinden der daders uitgeloofd. De vrees, in sommige kringen na den val der arbeidersregeering in Engeland geuit, dat men daar thans een tijdperk van stakingen tegemoet zal gaan, schijnt bewaarheid te worden. Behalve een staking der machinisten, dreigt thans ook e*n staking der electriciteits-arbeiders van de Londensche centrales, die bij den alge- meenen bond van electriciteits-arbeiders zijn aangesloten. Het nieuwe Oostenrijksche Kabinet is tot stand gekomen. De samenstelling van de nieuwe regeering hing af van de be sluiten der Groot-Duitschers. In de heden gehouden zitting van de partijleiding der Groot-Duitschers heeft deze haar houding ten opzichte van den nieuwen toestand bepaald. Men besloot na langdurige be sprekingen in de Coalitie te blijven, en weer twee Groot-Duitsche afgevaardigden Plougastel, zij heette Annette Kergean, die met Tanguy den veldwachter voor twee jaar getrouwd was. Men had met Annette een zeer geluk kige keuze gedaan. Groot, steeds hooggekleurd, was zij een en al gezondheid. Hélène, ofschoon zij het bejammerde dat zij haar kind niet kon zoogen, er kende toch, dat zij het geen betere had kunnen toevertrouwen. De vrouw van Tanguy had de dracht van haar land behouden. Van het kind hield zij, alsof het haar eigen was. Zij wijdde er zich geheel aan. De zoon van Hélène en Georges was op de registers van den burgelijken stand ingeschreven onder de naam van Jean de Kerlor maar, hoe is niet bekend, de kleine jongen werd al gauw door zijn moe der, en later door allen, Fanfan genoemd. Fanfan werd door iedereen aangebe den. Naast de liefde zijner moeder en van zijn vader, genoot hij vooral de hartstochtelijke genegenheid zijner groot moeder, die in hem den stamhouder zag van het geslacht der Kerlor's den knaap, die eens alle deugden van dit geslacht zou erven De gravin zegende Hélène, dat zij haar dit kleinkind had geschonken. De oude gevoelde, dat zij haar wel dank was verschuldigd. Zij zag Georges zoo gelukkig, zij zag in den kleinen stamhouder het geslacht voortgezet, en zij zegende het oogenblik toen zij haar hart eerder had laten spre ken dan haar verstand. vior li ui Lui ui Heislsi ei AlteiajeLanistraat ti it ervaar Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1