Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, - de Langstraat en de Bommelerwaard. 99, 4452, ïrijtlafl 21 Meier Glazen Flacons, Geel/Etiket Foster Mc Glellait Go. L. J. VEERMAN Lederwaren tot in de til L.J. Veerman L.J. Veerman ^6uie doojen Postpapier L. J. VEERMAN Kinderboeken Prentenboeken Vulpenhouders Vulpotlooden. Ruime sorteering BEHOORENDE [BIJ HET Wij vestigen er d aandacht op, dat Fosters Rugpijn Nieren Pillen ttóms uitsluitend verkoclit/ivor- den in verpakt in met zwar/en opdruk. Weipjért alle andere ver pakkingen. Vervolg Raadsverslag HAARSTEEG. tij den post straatverlichting groot f825zegt de heer Dobbelsteen, dat hiervan nog f125.terugkomt van Vlijmen en er dus f700.overblijft, spr. zou om dit bedrag nog te verlagen meer lantaarns uitgeschakeld willen zien. Verder is het aansteken der lantaarns aanbesteed voor f 150dit vormt ook een groot verschil met de f400.zooals het vorig jaar. Voorzitter. Het is nog de vraag of de man het er voor kan blijven doen. Winkel. In Luttelherpt hebben zij nog geen enkelen avond gebrand v. Vrede Dat komt omdat er geen enkele lantaarn in orde is, boe kunnen ze dan branden? Er is geen een lampen glas. v. d. Heijden. Waar zijn die dan gebleven v. Vrede. Dat weet ik niet, verleden zomer waren ze er allemaal. Voorzitter. De aansteker moet die er bijleveren v. Vrede. Ja, als de lantaarns eerst in orde zijn. v. Hemert. In Luttelherpt kunnen ze wel uitblijven. Voorzitter. Ik denk dat de man om den tuin is geleid, hij kan het er nooit voor doen. Dobbelsteen. Hier in de straat zijn 38 lantaarns, dat is nog al veel, dit kan gevoegelijk op 16 worden gebracht, de straat i3 hier te veel verlicht v. d. Brand. Dat kan tenminste wel iets minder. Dobbelsteen. Dan behoeft die post ook niet zoo hoog te zijn, ik zou willen voorstellen hem met f300.te ver lagen. Winkel. Kan dat wel? Voorzitter. Volgens Dobbelsteen wel. Winkel. Ik heb gehoord dat er menschen zijn, die gevraagd hebben om meer licht. Dobbelsteen. Hier in Haarsteeg? Winkel. Van Hemert zegt, dat het licht van Luttelherpt wel uit kan blijven en nu zegt v. Vrede niets. v. Vrede. Het gaat hier over bezui niging en niet over praatjes. Het voorstel om de post met f300 te verlagen wordt hierop met 4 tegen 3 stemmen verlaagd. De heer Dobbelsteen zegt dat het personeel voor openbare werken hier gesplitst is voor den weg en voor de gemeente. Met een beetje goeden wil was het toch wel te vinden dat dit in een hand kwam. Als de straat hier geregeld goed onderhouden wordt dan is dat wel te doen. v. d. Brand. Als de provincie geen subsidie geett, zou ik er een gedeelte uitbreken, zoodat ze er niet door kunnen Dobbelsteen. Het vorig jaar is reeds op den slechten toestand gewezen bij v. Dal. Voorzitter. Ik heb gezegd dat hij wat gruis moest halen, doch hij heeft weinig tijd. De heer Dobbelsteen vraagt of de gemeente werklieden ook niet belast kunnen worden met de klokken. De Voorzitter antwoordt dat men daar voor moet durven klimmen en een is er bij, die dit niet durft te doen. De heer Dobbelsteen zegt dat de post verlichting en verwarming voor de open bare school van f 180 op f 220 is ge bracht en vraagt of dit ook bij aanbe steding geschied, waarop de Voorzitter anfwoordt dat de aanbesteding nog moet plaats hebben. De heer v. Hemert merkt op dat het hoofd der school te Hedikhuizen heeft gezegd met f 130 wel te kunnen toe komen. Voorzitter. Het heeft het vorig jaar f 180 gekost, met praatjes houden wij ons niet op. De post voor kinderen die de school te Vlijmen bezoeken zou het lid v. Vrede willen laten vervallen want er gaan daar geen kinderen meer school. De Voorzitter brengt hier tegen in dat de gemeente een regeling met de ge meente Vlijmen in dezen heeft, laat men den post nu weg, dan zal men daar zeg gen, Haarsteeg wenscht deze regeling niet langer. De heer v. Vrede zegt, dat door het schrappen van den post de regeling niet komt te vervallen, gaan er weer kinde ren naar Vlijmen, dan kan er weer een post voor op de begrooting gebracht worden. Winkel. Ik zou er niet op ingaan om hem te schrappen, ik vind het zulke laffe dingen. Het voorstel om den post te schrappen wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. De heer v. d. Brand stemt voor met de woorden „er af". De heer Winkel met „ze zeggen er af, ik zeg er op", v. d Brand „zeg maar wat je wilt, dat doe ik ook". Bij den post uitkeering volgens art. 101 der Wet op het Lager Ónderwijs van de bijzondere school f 13 per leerling, zegt de heer v. Hemert dit zeer hoogte vinden, te Herpt bedraagt dit slechts f 5— Voorzitter. Dit wordt berekend naar de kosten van de openbare school. v[ Hemert Het Hoofd heeft me ge zegd nu wel met f 3 f 4 per leerling toe te komen. Het vorig jaar heeft het zooveel gekost, omdat een te kort. van 25 jaar in eens moest worden terugbe taald. 1 Voorzitter. Dat tekort bestond hier ook, ik heb je toen vooruit gewaar schuwd. Dobbelsteen. In Nieuwkuijk bedraagt het slechts f 4. De Secretaris licht hierop toe, dat de uitkeering volgens de wet verplichtend Firma HEUSDEN. Prachtsorteerin g daar toen erg voor, omdat het voor de ge meente goedkooper uitkwam, dan dat de verpachtingen door bemiddeling van den notaris plaats hadden. v. Vrede. Ik kan mij goed herinneren, wat ik heb gezegd. Ik heb toen gevraagd, of de Secretaris tot alle werkzaamheden verplicht was. Voor de verpachtingen kon geen afzonderlijken post op de be grooting komen, omdat Ged. Staten dit niet zouden goedkeuren en toen werd voorgesteld om hem onder den post arbeidsbemiddeling onder te brengen, waar ik tegen was. Dobbelsteen. Kunnen wij dit niet iD de instructie van den Ontvanger vast leggen Voorzitter. Door v. Vrede en v. d. Brand en door allen gezamenlijk is toen gezegd, het zoo te doen. v. Vrede moet nu niet zeggen, dat hij er tegen was. v. Vrede. Dat is allemaal niet waar. Voorzitter Dat is wel waar, de notulen wijzen het toch uit. v. Hemert. Ik zou zeggen, het be hoort tot de werkzaamheden van den Secretaris en zou er den post willen afdoen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter tot v. VredeNu ben je er tegen en eerst was je er voor. v. Vrede. Je moet me niet voor leu genaar uitmaken. Voorzitter. Dat doe jij iedereen. Dobbelsteen. Voor rente ter voor ziening kasgeld, komt een post op de begrooting voor, groot f 900, dan zou er toch geregeld een kasgeldleening moeten zijn van f 15000. De Secretaris merkt op, dat deze ra ming is gebaseerd op de uitgaaf van het vorig jaar, in dit bedrag is ook de provisie begrepen. De Voorzitter zou thans tegelijk een raadsbesluit willen nemen tot het aan gaan van een kasgeldleening. Aldus wordt besloten Thans is men tot de ontvangsten ge naderd. Bij den post huur huizen, zegt de heer Dobbelsteen, dat er al meermalen is gesproken over de lage huur van het schoolhuis. De kwestie van den tuin is nog steeds niet opgelost, doch spr. zou willen voorstellen, deze huur met f 100 fe verhoogen. Aldus wordt besloten. Bij den post hakhout, groot f800, vraagt de heer v. Hemert, of deze post niet verhoogd kan worden, f800 is niet veel, vooral met het oog op den verkoop van iepenboomen. De Voorzitter meent, dat dit af zal hangen van de opbrengst van het hout De heer Dobbelsteen vraagt, hoeveel boomen dan verkocht worden, waarop de Voorzitter antwoordt van 55, hoog stens 60. De heer v Hemert zou den post op minstens f1500 willen brengen Voorzitter. Wel neen. Als je de uit gaven te laag neemt en de ontvangsten te hoog, dan moet het in de war loopen. De boomen brengen niet meer op dan f 300.—. v. Vrede. Voorzitter, v. Vrede, ze niet voor geven. Hierop wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten, den post te verhoogen tot f 1500. Hoeveel Zie maar naar Heusden Daar waren ze wel zoo wijs, den geboden prijs af te is en daaraan niet is te ontkomen, het bedrag van f 13.is in overeenstemming met de kosten der openbare school, waarvoor de kosten f 400 bedragen. De school wordt door 35 leerlingen be zocht, alzoo f 13per leerling. De heer v. Vrede zegt, dat overal ge schipperd wordt, dit kon ook hier wel gebeuren. Voorzitter. Dat gaat niet, dat willen jullie Diet. De post blijft hierop gehandhaafd. Kosten krankzinnigenverpleging De heer Dobbelsteen vraagt of deze post niet kan vervallen, er wordt nu toch geen krankzinnige voor rekening van de gemeente meer verpleegd. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat de krankzinnige, die voor rekening der gemeente verpleegd werd, niet is ont slagen, doch slechts verlof heeft, ver- eischt zijn toestand weer opneming, dan moet hij direct weer weg en moet er toch een post voor op de begrooting staan. De heer v. Hemert meent ook, dat de post gevoeglijk kan wegvallen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten den post, f580 voor verpleging krank zinnigen, te doen vervallen. De belooning voor den Correspondent der Arbeidsbemiddeling kan, naar den heer Dobbelsteen meent, eveneens ver vallen, hiervoor behoeven geen werk zaamheden te worden verricht. De Voorzitter zegt, dat 40 pCt. wordt terug ontvangen van het Rijk. De heer v. Vrede vraagt, of hier een districts-arbeidsbeuis bestaat, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Vroe ger ontving de Correspondent f50, doch met het oog op de jaarlijksche verpach tingen is dit bedrag toen verhoogd tot f200. v. Vrede en v. d. Brand waren Firma HEUSDEN. Voorradig ruime keuze EN De heer v. Engelen zag nu wel gaarne bepaald, tegen hoeveel de boomen nu mogen afgaan. Dobbelsteen. Er is ook nog hakhout. Voorzitter. Een paar koopjes, men men moet de raming niet te hoog ma ken, dan komt men altijd verkeerd uit. v. d. Brand. Ik zou zeggen, f 10 per boom. Voorzitter. Dan kunnen we maar aan f 1200 komen. Winkel. Dan komen we f 300 te kort. Voorzitter. Dat geef niets, de heeren willen het immers zoo. v. Hemert. Het is slechts een raming, laat ons er dan f1200 van maken. Aldus wordt besloten. De heer v. Vrede vraagt, of de post voor de grasverpachtingen ook niet te laag is geraamd. De Voorzitter antwoordt, dat deze op hetzelfde bedrag is geraamd als het vorig jaar. Als men onder de raming blijft, geeft het maar een nadeelig slot. Dobbelsteen. Ik ben er niet voor, het te kort van jaren op een begrooting te brengen. De heer v. Hemert stelt hierop voor den post op f12500.te brengen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter vraagt of er nog meer posten verhoogd moeten worden. De heer Dobbelsteen zou het verhaal der pensioenstorting nog eens op 8Va pCt. willen brengen, het vorig jaar is dit wel niet goedgekeurd, doch des on danks zou hij het nog eens willen be proeven spr. zou willen bepalen dat 3i/2 pCt. blijft gehandhaafd. Met vier tegen drie stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. De heer v. d. Heijden zegt, dat dit voorstel het vorig jaar de gemeente geld- heeft gekost en hij daarom tegen is. De totaal uitgaven zijn met f2800. verminderd, de ontvangsten met f2900. verhoogd, zoodat de post voor plaatse lijke inkomstenbelasting met f5700. kan worden verminderd en nu inplaats van f18000.(dit is het dubbele van het vorig jaar), f 12300.wordt, zoodat het bedrag Vs hooger blijft, waardoor het vermenigvuldigingscijfer 4 zal moeten worden, altijd in de veronderstelling, dat alle genomen besluiten zullen worden goedgekeurd. De heer v. Hemert zegt, dat de be lasting veel omhoog is gegaan, met wat goeden wil valt hiertegen toch wel iets te doen, b.v. door een leening te sluiten op laDgen termijn, spr. vindt het droe vig dat de belasting zoo verhoogd moet worden. De Voorzitter vindt het ook droevig, doch aan wie legt de schuld? De heer v. Hemert brengt hiertegen in, dat als de tegenwoordige raad er niet voor had gewaakt, de belasting nog hooger zou zijn geweest. Voorzitter. Dat zijn allemaal mooie praatjes, wijs is een post aan die lager is v. Vrede Wijs eens een post aan die door ons toe doen verhoogd is, doch dat kun je niet. Dobbelsteen. Ik heb er reeds her haaldelijk opgewezen, dat het de schuld van die heeren is, die hier zoo royaal ge leefd hebben, daar zitten wij nu nog mee te kijken. v. Hemert. Weth. v. Engelen stelde het kort geleden nog voor, dat wij binnen eenige jaren zonder belasting zouden komen Voorzitter. Je behoeft dat niet in het belachelijke te brengen, de cijfers door weth. v. Engelen aangehaald zijn juist. Als ik wat zeg is het gelogen of maak ik je wat wijs. Zelfs van besluiten die mede zijn goedgekeurd zegt v. Vrede dat het niet waar is. v. Vrede. Dat is ook niet waar. Dobbelsteen De cijfers van v. Enge len heb ik stuk voor stuk weerlegt, wij zouden zonder schuld zijn en zitten met een schuld van f50.000,U vergeet dat die op de belastingen drukt. Voorzitter. U moet er de schuld van het Electr, bedrijf niet bijrekenen, doch we zullen de discussie sluiten. De Secretaris licht hierop toe dat voor den post groot f2300,voor werkver schaffing 1923 een leening gesloten zou kunnen worden, die in de begrooting '25 als ontvangst zou kunnen worden op genomen. Besloten wordt voor dit bedrag een leening te sluiten voor den tijd van 5 jaar rentende 5 pCt. Het vermenigvul digingscijfer wordt bepaald op 4, met dien verstande dat op voorstel van den Voorzitter de Kroon 5 zal worden voor gedragen, om later indien verschillende posten der begrooting niet zouden wor den goedgekeurd, niet in moeilijkheden te komen. De begrooting van het Electr.bedrijf wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f6139,05. Aangezien het bedrijf eene winst heeft gemaakt over het afgeloopen jaar, wordt besloten, de prijs voor stroomafname per K.W. op 50 ets. te brengen. De gem.begrooting '24 wordt gewijzigd, met het oog op f 2 als oninbaar van de vermogensbelasting. De heer A. v. Beurden wordt met algemeene stemmen herbenoemd als Firma HEUSDEN. zeer geschikt voor St. Nicolaas cadeau. lid van het Armbestuur. Tot leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim worden gekozen de heeren H. Couwenberg, M. Achten, J. G. Klijn, I. Buijs en Fooij. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten een adres tot Ged. Staten te richten, om subsidie voor onderhoud wegen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Hier laten wij volgen, het schrijven zooals het door de 4 raadsleden aan Ged. Staten was gezonden. Hedikhuizen, 4 Nov. 1924. WelEd. Zeer Gestrenge Heeren, Naar aanleiding van Uw schrijven, d.d. 28 Oct. j.l. G no. 7, Ille Afd. A, heeft de Raad der gemeente Hedikhuizen, de eer Uw College te berichten, dat hij met verwondering kennis heeft genomen van de motieven, in dat schrijven aan gehaald en waarbij hem in overweging wordt gegeven, het besluit tot verkoop van den tuin bij het schoolhuis te Haarsteeg in te trekken. Waar volgens het oordeel van onzen Raad, het onderzoek, dat U daaromtrent hebt doen instellen, zeer zeker niet van bijzondere invloeden vrij schijnt te zijn geweest gezien de aangevoerde mo tieven en teneenenmale onjuist en bezijden de waarheid is, neemt hij de vrijheid, onder verwijzing naar reeds toegezonden schetsteekening, U het vol gende te doen kennen le. Door scheiding van de onderwij zerswoning van den boomgaard zal de waarde van het gebouw weinig dalen, omdat er altijd nog een afzonderlijk, daaraangrenzend flink gedeelte tuin blijft behouden, dat zeker niet voor vele an dere schooltuinen ten plattelande in grootte ten achter zal staan. 2e. Wat de belangen van het onder wijs aangaat, deze zullen door den voorgenomen verkoop evenmin worden geschaad, omdat het te verkoopen gedeelte zelfs bijna geheel door het schoolhoofd aan derden is overgegeven en nimmer is gebleken, dat het schoolhoofd zich daarin kennis van de natuur en den tuinbouw wenschte te verrijken of andere bij te brengen, terwijl het landelijk karakter daardoor evenmin te loor zal gaan. Bovenien zult u uit de teekening duidelijk kunnen zien, hoe de situatie is, n 1. dat en de onder wijzers woning, met daarom gelegen tuin,., en de boom gaard geheel door het schoolgebouw met speelplaals van elkaar gescheiden zijn en twee volstrekt afgesloten gedeelten vormen. Waar bovendien de aanvragen zijn gedaan door inwoners, die hoofdzakelijk tot den neringdoenden Middenstand be- hooren, is het beslist te verwachten, dat door bebouwing van den afzonderlijken boomgaard, de gemeente in elk opzicht eene aanmerkelijke vooruitgang en winst kan boeken. Door bebouwing zal het straatsaanzien aanzienlijk verhoogd wor den, terwijl door oftenkomen der ver laten woningen, nieuwe belastingbetalers hunne intrede in onze gemeente zullen doen, waar toch reeds een groot tekort is. In verband met het verdagen Uwer beslissing, wijst onze Raad Uw College er nog beleefd op, dat bij den onlangs door Uw College ondanks protest toegestanen verkoop van het land achter het gemeentehuis, dat volgens voorstel van B. en W moest dienen als begraaf plaats ondanks andere bestemming toch is doorgegaan en deze verkoop klaarblijkelijk niet in het belang der gemeente is geweest, daar particulieren daarvoor een hooger bod hadden willen doen. Voorts wijst hij er Uw College op, dat bij de laatst gehouden vergadering van den Gemeenteraad op 20 Oct. j.l. de Voorzitter met dreigementen aan kwam van het R K. Parochiaal Kerk bestuur, dat indien dit bestuur, in deze questie zijn zin niet kreeg, het de ge meente op de hoogst mogelijke kosten zou jagen, terwijl het anders met een aanzienlijk minder bedrag per leerling zou kunnen volstaan. Resumeerende, is onze Raad van oor deel, dat aan den verkoop van het voorgestelde land, wel in alle opzichten een niet te onderschatten voordeel voor de gemeente is verbonden, waartegenover geen enkel nadeel staat te boeken. Hij kan dan ook niet terugkomen op een eenmaal genomen besluit en ver zoekt Uw College beleefd, doch dringend, daaraan Uwe goedkeuring niet te willen onthouden. Een onderzoek in loco, zou Uw Col lege, of een afvaardiging daarvan, ten volle overtuigen van de gegrondheid der door onzen Raad aangevoerde mo tieven. De Raad der gemeente Hedikhuizen. Firma HEUSDEN. EN Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5