^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No 4455 Woensdag 3 December 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor Voor Uw succes WYBERT Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 Jan ver schijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Als gij last krijgt van hoofdpijn, gedrukt heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zy beteren lever stoornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. BUITENLANDSCH OVERZICHT Donderdagavond ontstond in het Soe- daneesche leger muiterij en pleegde een gedeelte van het elfde bataljon insubor dinatie en trok op naar het Gordon College. De muiters bestonden uit twee compag- niën voorzien van Vickers-kanonnen. De Londensche berichtgever van het »Hbld.« meldt het volgende: Donderdagavond verlieten, naar Reuter's correspondent te Kaïro seint, de muiters hun barakken zij werden in de nabijheid van het hospitaal tegengehouden door een compagnie der Argyll and Southerland Highlanders. Luit. Huddleton, de waar nemende sirdar, die over deze Brilsche troepen het bevel voert, verscheen eerst later. Hij gelastte den muiters naar hun kwartieren terug te keeren, hetgeen deze weigerden. Nadat den rebellen ruimschoots gelegenheid was gegeven te gehoorzamen, werd van Britsche zijde het geweervuur geopend, hetgeen door de muiters werd beantwoord met geweren en machinege weren, Onder zware verliezen trokken de opstandelingen zich daarna terug, ge bruik makend van de duisternis. Bij deze botsing werden majoor Carlyle van den Britschen geneeskundigen dienst en twee Syrische militaire artsen gedood een assistent werd gewond. Den volgenden morgen werd de hoofd macht der muiters door de Britsche troepen in een der gebouwen van het hospitaal van het Egyptische leger gedreven. De muiters openden het vuur, toen de Britsche troepen naderden, zoodat men genoodzaakt was het gebouw duor artillerievuur te ver nielen. Een officier en veertien man van 84 Hélène zeide op vasten, fluisterenden toon, terwijl zij haar mond bracht naar het oor van Carmen Je zult mij alles zeggen Ik eisch het Het moet XLIV Familiezin. De nacht was gekomen er woei een flinke briesklagend streek de wind over het land van Bretagne. De Slak had een. flesch gegrepeD, die brandewijn bevatte, Z9tte die aan den mond en dronk. Zéphyrine greep hem bij den arm. Laat mij er ook een beetje in, zside zij. Door deze plotselinge beweging gingen er eenige druppels van den brandewijn verloren. De Slak begon te vloeken. Zie je dat niet, dat je morst met den drank riep hij uit De somnambule wist hem echter de flesch te ontrukken en begon op haar beurt te drinken. Eusèbe zuchtte Dat verwarmt een beetje. Het was de muitende Soedarieesche troepen, die in het gebouw waren achtergebleven, werden als dood gerapporteerd. De overlevenden der muiters hebben zich na dit brmbarde- ment overgegeven, met uitzondering van enkelen, die door de politie werden om singeld. De overige Arabische en Soe- daneesche troepen gedroegen zich voor treffelijk. Nader wordt nog gemeld, dat ook een Italiaansch advocaat werd gedood. Men verwacht ieder oogeriblik, dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Ook te Londen verzekert men in officieel® kringen, dat men den toestand in den Soedan vol komen meester is. Deze toestand wordt ernstig, maar niet kritiek genoemd. Wat het Egyptisch-Engelsche geschil betreft heeft thans de Egyptische regee ring de Britsche eischen volledig ingewil ligd. Ook de eisch inzake de protesten van buitenlandsche onderdanen en hun be langen in Egvpte is ten slotte aanvaard en de besprekingen, die over dit onderwerp te Cairo tusschen de Britsche vertegen woordigers en het Egyptische kabinet wer den gevoerd, zjjn dus bevredigend geëindigd. Men zal zich herinneren, dat toen Zag- loel pasja weigerde toe te stemmen in de maatregelen tot bescherming der buiten landers, lord Allenby hem onmiddellijk er van in kennis stelde, dat maatregelen zou den worden genomen en binnen enkele uren waren de belastingkantoren te Alexan- drië door marinetroepen bezet, Deze troe penmacht, heeft de bezettiug gehandhaafd, evenwel zonder zich met de douane-aan gelegenheden in te laten in afwachting van de beslissing, welke de veiligheid van de buitenlandsche onderdanen, die in Egypte wonen, zou verzekeren, Verwacht wordt, dat de thans bereikte overeenkomst een spoedige terugtrekking van de marinetroe pen uit de douanekantoren tengevolge kan hebben. Tengevolge van de voortdurende duurte eischten de arbeiders in de Poolsche tex tiel nijvei heid sinds eenigen tyd een loons- verhooging van 25 pCf., terwijl by afwij zing met staking gedreigd wetd. Een op het ministerie van arbeid gehouden ver gadering om door arbitrage tot een oplos sing te komen, leidde tot geen resultaat. Naar de correspondent van de Frankf. Ztg. te Warschau meldt, had een maan denlange crisis vele textielfabrikanten ge- tijd ook. En, hernam zijn metgezellin tusschen twee slokken in, waarom wou je niet dat ik een beetje warmte neem Het is een feit, vervolgde de Slak, dat je het leven er niet bij houdt, als je het ijs op de wegen hier opeet. Hier, Eusèbe? Ik heb genoeg van dit land. En ik dan Wij zullen er den winter niet door brengen. Zooals je wilt. Je zuster antwoordt maar niet Misschien is ze ziek. Dan had ze ons maar even moeten waarschuwen en wij zouden komen aan vliegen om haar te verplegen. Je ziet, dat het niet veel heeft gehol pen, of je mij zoo'n brief dicteerdet, Rose heeft niet toegebeten. Dat beteekend niets, hernam de Slak. Wij poetsen hem hier en gaan naar Pa rijs. O, Eusèbe zeide Zépbyrine, je weet, dat ik niets liever wil Wij hadden dat reeds lang moeten doen. Alleen, eiken keer, dat wij de centen er voor hadden, hebben wij ze verdron ken. Dat's waar. We hebben onzen tijd gehad, begre pen, mannetje I Zij waren sedert eenige dagen te Plou- rané. De zaken, die eerst zoo goed sche nen te gaan, gingen al meer achteruit. De Slak en Zéphyrine hadden eerst in de bewoners der streek een gemak- dwongen te sluiten of wel de arbeidsweek aanmerkelijk in te korten. Sinds eenigen tyd was er, tengevolge van de waterbe hoeften, eenige verbetering ingetreden. Daarom komt de thans begonnen actie on der de arbeiders de industrie zeer ongelegen, want van eischen zyn de arbeiders tot daden overgegaan. De staking is inderdaad begonnen. Te Lodz hebben reeds 70.000 man het werk neergelegd, dat is 90 pCt. van alle fabrieken. Ook elders kan ieder oogeriblik het werk stop gezet worden. TABLETTEN Vervolg Raadsverslag EETHEN. Voorzitter. Ik heb in de vergadering van B. en W. in gelijken geest gespro ken. De huur was indertijd bepaald op f 150,Zoodra de gemeenteraad de bevoegdheid kreeg de huur omhoog te brengen heeft zij daarvan gebruik ge maakt, om het woord misbruik niet te bezigen en is de huur aanmerkelijk in de hoogte gegaan. De salarissen der onderwijzers gingen toen zeer veel om hoog en de huurwaarde der woningen werd toen ook zoo hoog mogelijk opge voerd, te hoog zou ik zeggen. Ik ben het er mede eens, dat de salarissen des tijds uitblonken boven die van sommige andere ambtenaren, zoodat deze er jaloersch op werden. De huurwaarde is toen door den Raad zoo hoog mogelijk opgevoerd. Ik ben het met U eens, dat de huurwaarde toen tot het uiterste is gebracht, omdat de salarissen ook tot het uiterste waren opgevoerd, doch als wij nu de huurwaarde zouden moeten vaststellen, nu deze salarissen met V4 zijn verminderd, dan geloof ik dat ze lager zouden zijp dan nu. De huur be draagt in Drongelen f250Meeuwen f312.en Genderen f300. Smits. De hoofden zijn ook vrij van straatbelasting. Voorzitter. Dat is zoo, doch dat is met alle woningen zoo, die gehuurd worden. Smits. Dat bedrag kan er toch afge rekend worden. Voorzitter. De straatbelasting wordt kelijke prooi gevonden voor haar ver tooningen, maar ten laatste hadden de zen er genoeg van. Eusèbe had eerst zijn andere kleine talenten ten toon gespreid, door stilletjes te ontdoen van sommige dingen, de hui zen, waartoe hij als scharenslijper toe gang had. Maar hij kon dergelijke din gen niet al te vaak herhalen, want de lieden waren op hun hoede. Zéphyrine hernam: Ditmaal hebben wij iets om te reizen. Niet zooveel, hernam Eusèbe over zijn vlakke hand strijkende, En wat je gevonden hebt dan hij de slachtoffers van de schipbreuk Maar de Slak verklaarde Ik wil de kleinooden hier niet ver- koopende menschen kennen er hier de waarde niet van. Daar heb je gelijk aan Maar je hebt ook moppen gevonden. Niet veel 1 Eusèbe, je wordt een potter Wel neen Je weet toch, dat ik in het werk gestoord werd door een mis baksel, dat me een blauwe boon toe wierp. Gelukkig heeft hij je niet geraakt. De kogel ging mijn neus voorbij. Je hadt niet zoo bang moeten zijn. Ik zou er het hachje bij hebben inge schoten. Inderdaad, het monster, met het menschelijke gelaat, dat Georges de Kerlor bemerkt had in dien vreeselijken nacht, en dat de schipbreukelingen be roofde, was niemand anders dan de Slak. Zoodra Eusèbe Rouillard van de ramp betaald door den eigenaar der woningen. Smits. De eigenaars zullen toch meer huur er voor rekenen. Voorzitter. Met de straatbelasting kunnen wij geen rekening houden, mijnheer de Roon in Heesbeen komt voor straatbelasting niet in aanmerking. v. Buuren. De salarissen der onder wijzers waren toen te hoog opgedreven, doch nu zijn ze in eens te veel verlaagd, dat wekt ontevredenheid, ik zou willen voorstellen de huurwaarde met J/4 ofys te verlagen. Smits. Ik ben daar niet voor, de huur is niet zooveel te hoog als men naar andere woningen ziet Straver. Mejuffrouw Braams heeft in B.-Broek gehuurd voor f200. Smits. Ik ben er niet op tegen dat er wat afgaat, doch ze hebben er ook een flinken tuin bij. Voorzitter. Ik geloof dat die tuin een duur plekje grond is, als ze dat moeten laten bewerken, dan eten zij dure groenten. Smits. Er staan ook fruitboomen in, rekent men die op f25.en de straat belasting op f 15.dan schiet erf 10. over, als men het onderhoud er afrekent dan schiet er niet veel over en geloof ik dat men ze beter kan afbreken. Voorzitter. In Drongelen is er geen tuin bij, daarom is de huur daar ook t 50.lager dan in Genderen, Eethen, Heesbeen en f62.dan in Meeuwen en B.-Broek. v. Buuren. Mijn bedoeling is tevreden menschen in school te hebben, dit is vooral voor de kinderen heel wat waard. Als wij goede onderwijzers hebben moeten wij medewerken, die te behouden en zooveel mogelijk zorgen, dat ze niet als ze 2 jaar hier zijn al weer gaan sollici- teeren. Voorzitter Wie heeft een voorstel, anders zal ik dat van B. en W. in om vraag brengen. Branderhorst. Ze hebben ook geen onderhoud en zijn niet verplicht er in te wonen als ze niet willen, ik geloof niet dat het de huur te hoog is. Smits. Om ze met f25.te vermin deren is mij goed, doch tegen f50 of f75.— ben ik tegen. v. d. Schans. Ik zou willen voor stellen de huurwaarde met f50te verlagen. Smits. En ik met f 25. Voorzitter. Ik zal eerst het voorstel van den heer v. d. Schans in omvraag brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 stemmen tegen. Voor stemden de heeren v. d. Schans en v. Buuren. Het voorstel Smits hierop in omvraag gebracht, wordt verworpen met 4 stern- vernam, zei hij tot zich zelf, dat er wel iets te plunderan moest zijn. Hij her innerde zich oude histories. De bewo ners der kust hadden de gewoonte om zich de strandgoederen toe te eigenen, en zelfs deinsden zij niet terug voor misdadige handelingen om schipbreuken te veroorzaken. Zij doofden de vuren der lichtbakens uit, die in dien tijd nog zeer primitief waren ingerichtzij hechten lantaarnen vast aan de horens hunner ossen, die zij daarna op een punt van de kust plaatsten, opdat de zeelieden daarheen koers zouden zetten. De daad van de Slak was afgebroken door het revolverschot van den heer de Kerlor, op het oogenblik, dat de fielt de Saint Hyrieix wilde doodsteken. Het was aan het einde van Juli, dat de Slak dat nachtelijke stuk had bedreven. Het eerste resultaat daarvan was, dat Eusëbe en Zéphyrine gedurende een groote veertien dagen dronken waren ge bleven. Wat de door de Slak gestolen juweelen betreft, hij had ze niet durven verkoopen in den omtrek van Brest. De bandiet dacht niet anders of de man, die hem bij zijn nachtelijk werk had overvallen, had aangiftie gedaan bij de politie en de justitie. De buit was zeer belangrijk geweest, er waren ringen, oorbellen, kettingen, horloges, armbanden, dat alles vertegen woordigde vrij wat francs, maar het moest verkocht worden te Parijs. De 8lachtofiers, vastgeklemd aan het stuk van een mast, behoorden allen tot men tegen. Voor stemden de heeren v. d. Schans, Smits en v. Buuren Blijft dus allen over het het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken. Wijziging begrooting 1924. De Voorzitter deelt mede, dat het tot heden gebruikelijk was, de begrootings- wijziging aan het eind van het dienst jaar te doen, doch dat Ged. Staten het wenschelijk achten, dat dit vroeger ge beurd. De voorgestelde wijzigingen worden met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer v. Buuren vraagt of er bij den post onderhoud wegen ook een overschot is, waarop de Voorzitter ant woordt van f 500 De heer v. Buuren gelooft niet dat dit een goed overschot is, aan het onder houd der wegen is nogal wat tekort geschoten. De Voorzitter deelt nog mede, dat van Ged. Staten een nota van aanmerkingen is ingekomen op de begrooting 1925. De aanmerkingen zijn allen slechts van administratieven aard, zoodat B en W. worden gemachtigd deze af te werken. In deze nota van aanmerkingen is ook gezegd, dat het raadsbesluit waarbij tot verhaal van 3J/s pCt. der pensioenbij dragen is besloten niet in het bezit van Ged Staten is gekomen De Voorzitter zegt, dat een dergelijk raadsbesluit ook niet is genomen, waarom hij thans voorstelt, het desbetreffende raadsbesluit heden te nemen, onder bij voeging Uat voor nieuw aangestelde ambtenaren het volle bedrag, zijnde 8y2 pCt., zal worden verhaald De heer v. Buuren zegt in de meening te verkeeren, dat voor alle ambtenaren het volle bedrag zou worden verhaald. De Voorzitter antwoordt hierop, dat Ged. Staten dit niet hebben goedgekeurd. Op de vraag van den heer v. Buuren of hiertegen geen hooger beroep open staat, antwoordtde Voorzitter ontkennend. Met algemeene stemmen wordt tot verhaal van 3% pCt. besloten. Verzoek van Nic. de Graaf te Genderen om beschikbaarstelling van gelden, in gevolge de Landarbeiderswet tot een bedrag van f 2500 B. en W. stellen voor het gevraagde voorschot te verleenen, voor aankoop van grond en bouw van een woning, waarvan de totaalkosten f3400.zullen bedragen, onder voorwaarde, dat door adressant eerste hypotheek wordt verleend tot het bedrag van f 2500.en het be drag eerst dan zal worden verstrekt, wanneer de gemeente ook hetzelfde voorschot van het Rijk heeft ontvangen. Straver. Kan de man niet eerder ge holpen worden. de reizigers eerste klasse. De Slak had daarom weer zijn oud ambacht moeten opvatten om te voor zien in het onderhoud van hem en zijn gezellin. Zooals wij reeds hebben gezegd, de streek was zoo wat afgeloopen er was in dezen hoek van Bretagne niets meer voor hen te doen. Het is waar men kon een andere streek opzoeken, men kon naar het stadje Lauderneau gaan, maar de Slak, die den geheelen omtrek kende, vreesde, dat zijn talenten daar te veel van zich zouden doen spreken. Ik moet naar Parijs gaan, zeide hij, daar kan ik mijn kleinigheden verkoopen. Zoo bespraken beiden deze dingen op den kouden Januariavond. Eusèbe riep uit: En verder, zie je, Fifi, er komt een oogenblik, dat men genoeg heeft van dit land hier Ik kan hier niet lan ger blijven, ik moet Parijs terugzien. De kleine oogen van den bandiet glinsterden. Hij vervolgde met zijn stem ruw door den drank, met groote, harts tochtelijke bewegingen O, Parijs het mooie Parijs met de wallen de boulevards, met Mont- martre daar is het heerlijk. Hij vervolgde op nog meer verheven toon O, en de boulevard de la Révolte De herberg Les Trois CanonsWeet je nog, Zéphyrine, hoe we daar haring- sla aten Zou je niet denken dat die nu lekker smaakte Wel zeker, zeide de vrouw. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusdei ei Alteia,deLansstrait en fte Bomnelerwaard iiiiiliiilllillilllllllliiuiiiiiitiiil!iiiiili(iiiiiililiiiiiiimili:i:tiiiiiii;iiiiitiiiiii>.lili:iifHi!i is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende Groote doozen 65 Ct iiiiiinn i ii in i niiiinii min iiiiiiii iiiii ui un 111 n ii 111 m ii in i nu i mi 1111 n 111111 n 11 n 111111 ii i n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1