FA. r, J. BORZO ZONEN Ziet onze ST. KICOLAAS-ETALAGE KUNSTHANDEL Voorzitter. Dat weet ik niet. Straver. Ik geloof van heel gemak kelijk. Voorzitter. De gemeente wordt de rerplichting opgelegd de menschen te helpen als zij er om vragen. De land arbeider die aan de gestelde eischen voldoet, wordt gelegenheid gegeven om op deze wijze een woning in eigendom te krijgen. Ten eerste moet hij zijn Nederlander, twee jaar in de gemeente hebben gewoond, bekwaam zijn voor zijn werk, van goed gedrag, en 25 jaar oud zijn. Voldoet hij aan deze eischen dan is de gemeente verplicht te helpen. B en W. zijn van oordeel dat waar grond en huis f3400.kosten, de risico voor de gemeente niet zoo groot is. De eerste 3 jaren moet betaald worden 4 pCt., terwijl het 4de jaar met aflossing be gonnen moet worden en 44/s pCt. moet worden betaald, in welk percent dan de aflossing is begrepen en welk percentage gedurende 30 jaar moet worden betaald. Branderhorst. Na de vergadering van B. en W. heb ik nogeens geinformeerd en heb ik vernomen, dat de man met een paar goede borgen, die hij gemak kelijk kan krijgen, ook best geholpen kan worden en dan acht ik het beter, dat de gemeente er tusschen uitblijft Voorzitter. Als de menschen solide zijn, hindert het ook niet hen te helpen. Straver. Solide is hij, doch als men ziet naar de bouwondernemingen in andere plaatsen, jbv. te Wijk en Aal burg, dan is het beter dat de gemeente er buiten blijft. Voorzitter. Het is hier iets anders, daar is het speculatief. v. Buuren. En als de man niet aan zijn verplichtingen voldoet, wat dan Branderhorst. De gemeente is hypo theekhoudster, voldoet hij niet aan zijn verplichtingen, dan moet de gemeente gaan verkoopen. v. Buuren. Ik vind het een pracht- wet, doch als de man nu eens sterft, dan kunnen we de weduwe moeilijk wegjagen en zal het zijn, laat ons dien strop maar nemen. Voorzitter. Als de man geholpen wordt moet hij de gemeente ook betalen, deze is geen instelling van weldadigheid. Bij een overwaarde van ongeveer f1000 is de risico niet zoo groot en het zou al heel treurig zijn, als men het eerste of tweede jaar reeds niet aan zijn ver plichtingen zou kunnen voldoen v. d. Beek. De vraag is alleen, is er overwaarde genoeg, dan moeten wij hem helpen, zijn wij het dus daarover eens, dan is de zaak in orde. v. Buuren. Ik geloof ook, dat wij dan verplicht zijn om te helpen. v. d. Schans. Wordt er ook in vast gelegd, dat het huis zooveel kost Voorzitter. Wij krijgen een begrooting. Voor het geval dat het beneden de raming wordt gebouwd, zouden wij kunnen bepalen, dat er altijd een over waarde van f750 moet zijn. Straver. Het is een mooi ding, doch ik vrees dat de gemeente in moeilijk heid komt en er meer aanvragen zullen komen. v. d. Beek. Komen wij niet in moei lijkheid met afwijzend te beschikken, zullen wij niet genoodzaakt worden? Voorzitter. Tegen het raadsbesluit kan bezwaar worden ingebracht bij Ged. Staten, ik vrees ook, dat wij moeilijk iets te berde kunnen brengen, tegen het verzoek dat steekhoudend is. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Branderhorst, Straver en Smits. Ik moet dat alles terugzien Ik ge voel, dat ik er behoefte aan heb Zéphyrine zeide daarop Je hebt gelijk, Eusèbe, wij moeten daar terugkeeren Kom, de politie zal niet meer aan je denken. Zéphyrine zinspeelde hier op een mis drijf, dat de Slak genoodzaakt had om Parijs te verlaten, een diefstal met in braak. De medeplichtige van Eusèbe was niet gelukkig geweest; Eusèbe,-had zich ech ter weten te redden. De Slak haalde de schouders op, ter wijl hij naar Zéphyrine luisterde. Och kom, zeide hij, de agenten hebben sedert wel wat anders te doen gehad dan naar mij rond te kijken. Wat niet wegneemt, dat je toen bang waart. Omdat ik niet wist, of mijn makker mij zou verraden. 't Is toch zeker, dat je blij waart, een toevluchtsoord in mijn kar te vinden. O, zeker, wat een weelde, wij reisden in een postwagen, verbeeld je. Met on zen ouden Trapmann kwamen we niet hard vooruit. Scheld hem niet uit, wij zullen hem nog noodig hebben. Ik denk het ook I De reis per spoor is duur, hernam Zéphyrine, en toch, om weer met de kar te gaan 1 We komen nooit heel over 1 En dan die koude, brr I De Slak nam een flinken slok om zijn gedachten eens op streek te bren gen, Zéphyrine volgde hem daarin. Wordt vervolgd). Voorstel van B. en W. tot verkoop van het huis bij de vroegere openbare lagere school te Genderen. De Voorzitter zegt, dat volgens belofte in de laatste raadsvergadering, B. en W. met een voorstel in deze zouden komen. De gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, om thans den raad voor te stellen, het huis te verkoopen aan het bestuur de Bijzondere school voor f3000 onder bepaling, dat de transportkosten ten laste van genoemd bestuur komen en het transporteeren plaats heeft 1 maand na dat het raadsbesluit tot verkoop door Ged. Staten is goedgekeurd en dat er na dït transport nog 3 maanden moeten verloopen, eer het huis in gebruik kan worden genomen, om het Hoofd dat er thans nog inwoont de gelegenheid te geven een andere woning te zoeken de gemeente op zich neemt, om indien de school te klein mocht blijken, en er dus 1 of 2 localen bij gebouwd zouden moeten worden, daarvoor den grond gra tis beschikbaar te stellen. Er kan op het oogenblik niet anders dan een voor- loopige beslissing worden genomen, om dat eerst nog een schatting moet plaats hebben en belanghebbenden in de gele genheid moeten worden gesteld hunne bezwaren tegen den verkoop in te bren gen. Smits. Waarom eerst de schatters niet benoemd en daarna den raad een beslissing laten nemen Het is nu omgekeerd. Voorzitter. Ik heb wel het idee, dat het schoolbestuur f3000 wil geven om de zaak te beëindigen. Straver. Het lijkt mij het beste, dat het schoolbestuur een schatter aanwijst, de gemeente een en de Kantonrechter een derde. Voorzitter. Dat doet het schoolbestuur niet, zooals je weet, heeft dit f2500 geboden. v. d. Beek. Het schoolbestuur kan niet beslissen in deze, dat moeten de leden doen. v. Buuren. Laat ons eerst het boeltje taxeeren. Wij leven in een tijd van bezuiniging, zoodat 'het dreigement van het schoolbestuur, om een nieuwe school te eischen, niet zoo'n vaart zal loopen. v. d. Heuvel. Als het huis over gaat vervalt de huur van f310, die de ge meente thans voor huur voor het huis van de kerk moet betalen. Zij krijgt f3000 die f150 per jaar geven, zoodat de gemeente een voordeel van f 460 heeft. De gemeente kan dankbaar zijn er zoo af te komen. v. Buuren. Ik kan er niet over oor- deelen of het huis f3000 waardis, doch het is een prachtig plekje, in het hartje van de stad, het is er een ideaal wonen, midden in de residentie. v. d. Beek. Ik kan niet begrijpen, dat de heer v. Buuren steeds spreekt over de residentie, terwijl hij het ge meentehuis naar elders wil hebben. v. d. Heuvel, Ik begrijp de heer v. Buuren wel, als de school publiek komt, dan wil hij ze koopen en komt de auto garage van de „A.L.A.D." naar Genderen en gaat hij concurreeren tegen „Onzen Dienst". v. d. Schans. Als het huis bij pu blieke verkoop f 8000 opbrengt, dan geloof ik dat het nog voordeeliger voor de gemeente is op het bod in te gaan. v. d. Beek. Natuurlijk, doch ik geloof dat er heeren zijn, die de zaak niet vertrouwen, er is reeds verschillende malen besproken, dat als het huis voor f3000 wordt verkocht, dit voor de ge meente voordeeliger is. Als iemand een voordeeliger weg weet, ben ik er voor te vinden, doch er is niemand die betere cijfers geeft. Smits. Ik geloof als het huis publiek verkocht wordt, het meer als f 3000 zal opbrengen. v. d. Beek. Zou dit voordeeliger zijn Smits. Vierduizend is toch meer als drie duizend. v. d. Heuvel. U vergeet de f310 huur, die de gemeente dan moet blijven betalen. Branderhorst. Het voorstel van B. en W. is ook mede van mij uitgegaan, omdat het ook mij de voordeeligste weg voor de gemeente lijkt. Smits Maar waarom geen schatters Branderhorst. Ged. Staten moeten het toch goed keuren, ik zou het voor stel maar in omvraag brengen. Voor stemden de heeren Branderhorst, v. d. Heuvel, v. d. Schans, v. Buuren en v. d. Beek. Tegen de heeren Straver en Smits, zoodat het voorstel tot verkoop der woning is aangenomen. Op voorstel van B.'en W. worden tot schatters benoemd de heeren Haspels, Kleinloog en v. Gorkom. Nog is ingekomen van Ged. Staten een nota van aanmerkingen op de ge meenterekeningen, aangezien ook deze aanmerkingen slechts van administra tieven aard zijn, wordt de afdoening daarvan in handen van B. en W. ge steld. Naar aanleiding van een verzoek van de P.N.E.M. om een bedrag van f 5100. voor 15 Nov. in de kas van het Gem. Electr bedrijf te storten, wordt besloten een kasgeldleening aan te gaan groot f5000.rentendel hoogstens 5l/i pCt. af te lossen in den dienst 1924. Verder worden aangeboden de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur 1923, te Drongelen, aanwijzend in ontvangst f6728.48, in uitgaaf f5533.63, batig saldo f 1194.85, te Eethen ontvangst f2641.46', uitgaaf 1876.90, batig saldo f 764.56', te B-Broek ontvangst f 4324.94. uitgaaf f 1781.58', batig saldo f2543.35». Deze rekeningen worden in handen ge steld eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Smits en v. d. Heuvel. De Voorzitter deelt nog mede, dat door Weth. Branderhorst is medegedeeld, dat de Joode te Meeuwen thans wel bereid is een overeenkomst aan te gaan over de huur van de secretarie te Meeuwen. Er zijn al eens meer pogingen gedaan om van deze huur a f150.per jaar af te komen, doch tot heden zonder succes. De Joode is thans echter bereid de ge meente 'te ontslaan, als zij voor de 3 huurjaren, na Mei 1925, een bedrag van f 125.per jaar wil betalen, zoodat de gemeente hierdoor een voordeel van 3 x f25 of f75.verkrijgt; om meer te laten vallen daartoe is hij niet bereid. De heer v. Buuren merkt op, dat de gemeente de laatste jaren in gebreke is gebleven, de secretarie te Meeuwen te onderhouden, het is treurig zooals er die thans uitzietin werkelijkheid laat de Joode dus veel meer vallen als f25 per jaar. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, het aanbod van de Joode te accepteeren. De Voorzitter deelt mede, nog eenige mededeelingen te willen doen over het electriciteitsbedrijf, welke mededeelingen hij echter liever in een besloten ver gadering wil doen, daarom sluit hij de openbare vergadering. J. VAN ROSMALEN Jr. Verwerstraat 21 - Telef. 937 - 's-BOSCH. ETSEN, PLATEN, GRAVURES. Inlijsten in elke uitvoering en prys. BINNENLAND. Ssbilisatie-hrriiineringskruls Ter kennis van de landmacht wordt ge bracht dat het H. M. de koningin heeft behaagd als blijk van verdienste, door de kiijgsmacht tijdens den gemobiliseerden toestand aan den lande bewezen te bepalen, dat het herinneringskruis, ingesteld door het Nationaal Comité Herdenking Mobili satie 1914, ook in uniform zoowel in als buiten den dienst mag worden ge dragen. Allen, die in de periode Augustus 1914- November 1918 eenigerlei militairen dienst bij de weermacht ter land of ter zee hier te lande of in overzeesche gewesten heb ben vervuld, zullen gerechtigd zijn, het herinneringskruis te dragen. Het kruis zal worden gedragen na het onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst, doch vóór de buitenlandsche ridder orden en eereteekenen. Us. A. W. Bronsveld, f Te Utrecht is Zondagmorgen in den hoogen ouderdom van 85 jaar overleden de bekende predikant ds. A. W. Brons veld, het meeet bekend wel als redacteur van de «Stemmen voor Waarheid en Vrede*. Hij werd in 1839 te Harderwijk ge boren en promoveerde in 1862 te Utrecht. Hij was vervolgens in verschillende plaatsen predikant tot hij in 1883 predikant werd in Utrecht, waar hij tot zijn emeritaat in 1914 weikzaam was. Ds. Bronsveld was behalve predikant ook jounalist, letterkundige en Politicus, ofschoon hij aan het actieve politieke leven nimmer deelnam. o Ue vergeten «werver De agent W. Huisman, die in de zaak van den vergeten zwerver te Baarn vrij gesproken is, heeft naar 't «Volk* meldt, zich tot den raad gewend met het verzoek, hem de kosten van rechtsgeleerden bijstand, Jen bedrage van f 600 te vergoeden. Hij beroept er zich op, dat in het vrijsprekend vonnis o.m. gezegd wordt, dat wellicht de schuld in nog sterker mate is te wyten aan een of meer anderen dan aan hem. Dezen zijn nu door den burgemeester dis ciplinair gestraft. Hij is echter door de schorsing en door de vervolging het zwaarst getroffen en meent daarom aanspraak op deze vergoeding te mogen maken. o Bet verbod van iuvoer 't Verbod van invoer uit Nederland in België van herkauwde dieren, welke binnen 3 weken te voren te koop werden gesteld op een Nederlandsche openbare markt is ingetrokkeneveneens de daarmede ver band houdende bepalingen omtrent de af gifte van getuigschriften voor oudere run deren. Het inkt geworpen Twee winkeljuffrouwen van 19 en 20 jaar, die aan het Spaame te Haarlem wandelden, zijn door een man met inkt geworpen. De politie heeft den dader, den 23-jarigen zwerver J. G. de J., gedomici- ieerld te Numansdorp, aangehouden. De iamerverkieiingen Het (a.r.) Tweede Kamerlid Van der Voort van Zijp wil by de komende ver kiezing voor de Tweede Kamer geen can- didatuur aanvaarden. o Een sleepboot in de lucht geslagen Twee dooden. Zondag is te Hansweert op het Slaats by Bruinisse de sleepboot »Vios« uit Dor drecht door het springen van den ketel in de lucht gevlogen. Van de twee opvaren den de vader en zoon Ekels is niets meer gezien. bpoldering van een deel van den Biesbosch In geheime raadszittingen hebben B. en W. van Dordrecht den gemeenteraad reeds uitvoerig ingelicht omtrent de aanhangige plannen, om door middel van inpoldering en in cultuur brengen van een gedeelte van den Zuid Hollandschen Biesbosch de werkloosheid in de gemeente te bestrijden. o Een ideaal-gemeente Bij de behandeling van de begrooting der gemeente Bennebroek is besloten, dat de belasting met 25 pCt. verlaagd zal worden en dat de opcenten op de personeele belas ting van 5075 op 30 pCt. zullen worden teruggebracht. Aangezien de gemeente nagenoeg geen schulden heeft, wordt dit dus een ideale plaats. PLAATSELIJK NIEÜWS! Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. By de Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen tot Notabelen, de heeren A. Bax en J. van der Schoor. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November inge legd f17571,terugbetaald f 15643,70. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9592. Ged. Staten stellen voor, aan de N. V. Hollandsche Buurtspoorwegen te Tilburg in het exploitatie-tekort van hare tramlijn Drunen-Heusden over 1922 [be dragende f6501 63] eene provinciale bij drage te verleenen van 25 pCt. tot een maximum van f 1625, onder beding dat het Ryk en de belanghebbenden gemeenten onderscheidenlijk 50 pCt. en 25 pCt. van het tekort voor hunne rekening nemen en dat de samenstelling en wijziging der dienst regelingen geschieden na overleg met B. en W. dezer gemeente. Woensdagavond werd in het pa tronaatsgebouw de jaarvergadering gehouden van de R. K. Debatingclub «St. Catharina*. Na opening der vergadering door den pre sident werd overgegaan tot bestuursverkie zing. Tot president werd gekozen de heer N. Brouwers. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. G. Carpay, A. v. Delft, S. Schreuder en Joh. v. Laarhoven die hunne oude functies, resp. van vice- voorzitter, secretaris, penningmeester en bibliothecaris aanvaardden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden, sluitende met een klein nadeelig saldo. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Vervolgens hield de heer Joh. v. Laarhoven zijne lezing over «Radiot. Een interessante bespreking ont spon zich na deze lezing. Voor de volgende vergadering werd de lezing vastgesteld over de beginselen der telefoon en microfoon door den heer G. G. Carpay. Ammerzoden. Als opvolger van den heer A. J. v. d. Oord is tot voorzitter van den boerenbond alhier benoemd de heer H. van Geffen te Well-Ammerzoden. Brakel. De heer A. Lankhuizen, agent van politie te Tiel, is benoemd tot gemeente-veldwachter alhier. Beneden-Langstraat. Naar hooi komr weder meerdere vraag. Men besteedt voot goed handelshooi van f 23 tot f 25 per 500 K.G, vrij in de pers. Capelle. Tot diaken by de Ned. Herv. Kerk werden herbenoemd de heeren J. de Groot en J. van Pelt en tot ouderling de heeren A. Ros en J. Spierings, welke laat- sten hun benoeming niet hebben aange nomen. In hun plaats werden tot ouder ling benoemd de heer A. Verhagen en de diaken G. Koenen, in wiens plaats werd gekozen de heer J. van der Schans Gz. Bij de jongstleden Vrijdag gehou den verkiezing van notabelen der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk werden als zoodanig gekozen de heeren G. Rozenbrand en C. de Roon. De heeren A. Hommel en G. Kui pers werden respectievelijk gekozen tot ouderling en diaken by de Gereformeerde gemeente alhier. In deze gemeente is een geval van de besmestelijke ziekte roodvonk geconsta teerd en wel ten huize van den heer J. M. In de gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv, gem. a. d. Loonschendijk werd tot kerk voogd-penningmeester aangewezen de heer D. Spierings. Drongelen. De lezing van den heer Ariëns, Rijksveeteelt consulent te Ginneken, die op Donderdag 4 dezer des namiddags ten 5 uur alhier, zal worden gehouden, zal plaats hebben in het café Nieuwkoop. Het onderwerp van den heer Ariëns is: »Veeverbetering.« Genderen. Bij de Geref. Kerk alhier is tot predikant beroepen de WelEerw. Heer Prins, candidaat tot den H. D. te Hilversum. Is er al reeds veel vee gestald, toch loopen er begunstigd door het zachte weer nog verscheidenen buiten, waaronder nog enkele koppels melkvee, die het nu nog beter hebben in de weiden dan een maand geleden toen het land zoo buiten gewoon nat was. 's Gravemoer. De eerste aansluitingen aan de waterleiding, ten getale reeds van 22, zijn in deze gemeente tot stand ge komen. Voor vele woningen zal de water leiding in eene groote behoefte voorzien. Bij gelegenheid van diens 50*jarig ambtsjubileum sprak Ds. H. G. de Jonge, emeritus-predikant der Gereformeerde Kerk te Dordrecht, Maandagavond onder groote belangstelling voor de Gereformeerde Ge meente alhier zijne tegenwoordige woon plaats een gedachteniswoord naar aan leiding van Hebr. 13 8, voor welke ure het Kerkgebouw met groen en bloemen aardig was versierd. Nadat den jubilaris door zijne cathecisanten een feestlied was toegezongen, werd hij achtereenvolgens toe gesproken en gelukgewenscht namens den Kerkeraad onder aanbieding van een ge schenk der gemeente, door Ds. F. Anker, predikant der Herv. Gemeente, namens de Geref. Kerk van Vrijhoeven-Capelle, alwaar de jubilaris ook nog consulent is, namens de mannen- en jongelingsvereeniging en eindelijk nog door een paar broeders uit Dordrecht. Na afloop dezer plechtigheid was er in de Kerkeraadskamer nog gelegenheid om den krassen, steeds opgewekten dominee en zijne familie persoonlijk geluk te wen- schen, waarvan ouden en jongen gaarne gebruik maakten. Gameren. Hoewel alle suikerbieten aan de laadplaats gewogen zijn, wachten ze nog op scheepsgelegenheid. Op de weegbrug alhier zijn er gewogen 1924 1.800.280 K.G. 1923 4.784.111 1922 1.355 641 1921 1.893.761 1920 2.272.905 1919 2.325.000 1918 2.000 000 1917 2.195.000 1916 2.412 820 x> 1915 2.857.467 X) 1914 2.231.072 X» Niettegenstaande er minder land met bieten bezaaid was dan het vorige jaar, was het beschot grooterze waren dit jaar, trots het minder gunstige weer, flink van stuk en vielen erg mee. Hedel. In de gehouden raadsvergade ring werd de heer N. J. van Beers be- ëedigd en geïnstalleerd als raadslid. Daar na kwam aan de orde verkiezing van een wethouder. Met 4 tegen 2 stemmen werd als zoodanig gekozen de heer R. A. van Leeuwen. Vervolgens werd tot lid der schattings commissie gekozen de heer J. Hoeflak, terwyl tot lid van het stembureau werd benoemd de heer C. von Os. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te St. Annaland ds. Oskam alhier. Nederhemert. De bietencampagne behoort hier ook weer tot het verledene. Woensdag is het laatste schip vertrokken. Er zijn van de Centrale Mij. 2.488.705 K.G. en van de G.B.B. 309.160 K.G. op de weegbrug gewogen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2