Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres C. DE KEMP~ voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Engstraat HEUSDEN. Telefoon 715. De vlootbasis te Singopore zal worden uitgebreid. Voorstellen zullen worden in gediend betreffende verdere preferente rech ten op producten uit de dominions. Een wet zal worden ingediend ter bescherming van zekere industrieën, daar een onderzoek heeft aangetoond, dat een dergelijke be scherming noodzakelijk is. In de troonrede wordt verder de nadruk gelegd op een energieke politiek, teneinde het werkloosheidsprobleem, het huizentekort en de hooge prijzen te bestryden. Van de grootste beteekenis in de troon rede zijn natuurlijk die passages, die zich bezig houden met de buitenlandsche politiek, met name, die, welke slaan op de Rus sische en Epyptische kwestie en het pro tocol van Genève. Wat de verhouding tot Rusland betreft, herinnert men zich, dat toen de conser vatieve regeering-Baldwin de Labour-regee- ring Macdonald verving, terstond de door de laatste met Rusland gesloten verdragen werden geannuleerd. De brief van Sinofjef, welke zooveel stof deed opjagen, was voor de huidige regeering een aansporing te meer om hetgeen Macdonald met de unie der sovjetrepublieken was overeengekomen, ongedaan te makan. Ook de troonrede herinnert aan dezen stap der regeering Baldwin, maar doet tevens uitkomen, dat daarom niet radicaal met Rusland zal wor den gebroken, zooals enkele heethoofdige conservatieven een tijd geleden voorstelden. Mogen de tractaten, op 5 Augustus met Rusland gesloten en die bij het Lagerhuis zouden zijo ingediend, wanneer er geen kabinetswisseling had plaats gehad, dus thans niet in behandeling gekomen, de di plomatieke relaties blijven niettemin be staan en ook zal in den vervolge den han del met Rusland niet stop worden gezet. Deze laatste zal echter alleen plaats kun nen hebben op den grondslag van het handelstractaat, dat op 16 Maart 1921 met Rusland werd gesloten. De troonrede herinnert eveneens aan den moord op sir Lee Stack, die, zonder dat er doekjes om worden gewonden, het uit vloeisel wordt genoemd van een stelselmatige campagne, die erop uit is, de rechten en belangen, die Engeland zoowel in Egypte als den Soedan bezit, aan te tasten. Dat de Britsche regeering het kabinet-Zagloei pasja moreel voor het gebeurde verant woordelijk stelt, komt overduidelijk tot uiting in de zinsnede, waarin wordt betoogd, dat de anti-Engelsche houding, die in Egypte en Soedan door sommige kringen wordt aangenomen, nimmer door Zigloel pasja is tegengegaan, maar veeleer door deze en zijn aanhangers in de hand gewerkt. De troonrede houdt verder een rechtvaardiging in van de eischen, die Engeland aan Egypte in verband met het gebeurde stelde, door te verwijzen naar de regeling van bepaalde punten, die Engeland zich voorbehield, toen het enkele jaren geleden Egypte de onaf hankelijkheid schonk. Als derde belangrijke punt wordt in de troonrede van het protocol van Genève gewaagd, waarvan de strekking is geschillen noot heb bedrogen Ik verdien alleen je verachting. Nog eens, ik wil niet oordeelen over je gedrag; la'en wij er niet langer over spreken Ik mag niets meer hooren. Beste Hélène, je behoeft me nu niet meer te oordeelen, met je woorden veroordeel je mij al ter dood. Mevrouw de Kerlor hernam En meen jij, dat het voldoende is te verdwijnen, dat je schande met je heen gaat Ja. Je zoudt je fout nog maar vergrooten, je zoudt er een misdaad van maken, vooreerst tegen je zelf en dan tegen de uwen gericht. Je zoudt het hart van je moeder breken. Carmen viel haar schoonzuster heftig in de rede Ik zou haar hart zeker evengoed bre ken op den dag dat zij zou vernemen, dat haar dochter schuldig was. Maar waarom moet iedereen het ver nemen Waarom Omdat ik het weldra niet meer zal kunnen verbergen De oogen van mevrouw de Kerlor spalkten zich wijd open. Zij begreep nu het ongeluk ten volle. Eindelijk, zeide Carmen, je begrijpt alles 1 Mijn God, bescherm haarBescherm ons I mompelde de vrouw van Georges. Het is thans te laat, vervolgde Car men met een steeds grootere opwinding Ik moet nu de daad begaan, die de hemel mij oplegt. Carmen vertelde stamelend aan Hélène, lussehen naties langs minnelyken weg op te lossen. Zooals men weet, was de re geering Macdonald voor een spoedige onder- teekening van 't protocol, doch de regeering Baldwin, vreezende, dat Engeland zijn vloot te dikwijls ter beschikking zou moeten stellen om landen, die den vrede dreigen te verstoren, te tuchtigen, aarzelde met de onderteekening. Zelfs werd de vrees reeds in uitgebreide kringen gekoesterd, dat Baldwins regeering het protocol van de hand zou wijzen of althans, door amendementen voor te s ellen een doodelijken slag toebrengen. In de troonrede wordt nu van dit protocol gezegd, dat een onverwylde beslissing dienaangaan de op het oogenblik nog niet mogelijk is, omdat de nieuwe regeering de kwestie nog zeer nauwkeurig moet bestudeeren. Boven dien dienen de dominions over de belang rijke aangelegenheid te worden geraadpleegd. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat Macdonald er bij de regee- ting op aandrong om spoed achter de zaak te zetten, opdat zoo spoedig mogelijk de ontwapeningsconferentie plaats kan hebben, die de bekroning moet vormen van de vredesgeeindheid, welke in het protocol tot uiting komt. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste *dres. Hensden. De werkman A. v. d. K. int Genderen, werkzaam op de scheeps werf alhier had het ongeluk een stukje ijzer in het oog te krijgen. Dr. Auer ter hulp geroepen achtte overbrenging naar het ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk. Naar wy vernemen heeft de »Heus- den8che Harmonie* besloten het volgend jaar deel te nemen aan het nationaal Concours dat op Hemelvaartsdag te Wijk wordt gehouden. Gisteravond trad voor het Dep. Hensden der Maatschappij »Tot Nut v. h. Algemeenop Dr. Toxopeus uit Breda met het ondetwerp: »Guido Gezelle«. Nadat de heer Hilwig, Voorzitter van het Departement de aanwezigen welkom had geheeten schetste de begaafde spreker (voor Heusden geen onbekende) op duide lijke wijze het leven en werken van dezen grooten Vlaamschen dichter-priester, geb. 1 Mei 1830 le Brugge uit eenvoudige hoe zij Robert d' Alboize had liefgekre- genzij vertelde van de redding, van het korte verblijf op het eilandje; Mevrouw de Kerlor, wier hart bloedde, schreide in stilte. Je ziet het, vervolgde Carmen, ik word beheerscht door een noodlot, dat sterker is dan ik, sterker dan alles Het was overeengekomen met den heer d' Alboize, dat dit oogenblik van afdwaling alleen zou staan En wij hebben woord ge houden Helaas, ik voorzag niet, toen ik dezen eed deed, dat ik moeder zou worden. Mevrouw de Kerlor vouwde de han den, zij bad vurig, dat de Voorzienig heid haar een ingeving zou schenken. Carmen vervolgde Ik heb de Saint-Hyrieix nooit bemind. Ik ben er wel oor gestraft, dat ik trouwde zonder liefde in het hart En evenwel, ik heb van de Voorzienigheid slechts gevraagd, op het oogenblik, dat de ze gen werd afgesmeekt op ons huwelijk, de gunst om een getrouwe echtgenoote, vol toewijding, te zijn Op dat plech tig uur, was ik niet besmet door de zonde Uit het diepst van mijn hart heb ik mijn beden gericht tot den Aller hoogste. Waarom heeft hij mij niet verhoord Omdat Zijn besluiten onbegrijpelijk zijn, hernam Hélène. Dat geloof ik ook, vervolgde mevrouw de Saint-Hyrieix, maar met eenige fronie, ook zal ik niet langer pogen te worste len. Ik ben reeds overwonnen Wat weet je er van Wordt vervolgd). ouders en aldaar overleden November 1899. Mejuffrouw Rueb uit Rotterdam zong in de pauze en aan het slot eenige liederen van Guido Gezelle waarbij de heer de Boer haar op de piano begeleidde. Aan het slot ontving Mej. Rueb bloe men en dankte de heer Hilwig den spreker en Mej. Rueb en sloot hierop dezen avond. In deze gemeente doet zich weder een geval van roodvonk voor. Almkerk. Donderdagavond 11 dezer werd onder voorzitterschap van Ds. Röth door de Herv. Jongelingsvereenigingen »Eben Haëzer* en »Samuel« in de Koning van Pruissen te Ippelschendijk (gemeente Almkerk) eene gecombineerde vergadering gehouden. Na het zingen van Ps. 68 vs. 10 en't lezen van Jes. 60 werd door den Voorz. de vergadeiing met gebed geopend, en sprak de flink opgekomen vergadering een welkom toe. Hierna werd door den heer Vink een inleiding gegeven over Gen. 6 vs. 1 14a. Een gedachten wisseling volgde over deze inleiding, waarna de notulen der. vorige vergaderingen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Nadat gepauseerd was, werden door de heeren Sterkenbnrg en v. Herwijnen, elk een voordracht gegeven, welke getiteld waren »Zie hij komt* en »Nog slechts een korte tijd*, welke zeer goed in den smaak vielen. Thans was aan de orde de vraag van den heer Burghout (begunstiger) »Waaruit kan een mensch weten of hij van eeuwig heid is uitvet koren*, maar die wegens on gesteldheid van den vrager, door den voorz werd voorgelezen. Nadat van de rondvraag door enkele personen gebruik was gemaakt werd deze vergadering na 't zingen van Gezang 52 vs. 7 door Ds. Röth met dankzegging gesloten. Capelle. De naaikrans Dorcasheeft met flink succes haar rondgang in de ge meente gehouden. De onderscheidene lijsten geven een totaal bedrag van f 160,70. Hierdoor is deze vereeniging in staat voor een paar jaar naaigoed aan te schaf fen, ten bate van behoeftige gezinnen. Dat elk, die zich tot dit werk voelt aangetrokken, zich bij dezen naaikrans aansluite. Aan allen, die iets van het hunne gaveri, nog maals hartelijk dank. Voor hen, die wel konden, maar niet wilden geven, is dit resultaat beschamend. De meisjesvereeniging op G. G. ver gaderde Zaterdagavond naar gewoonte in de consistoriekamer der Geref. Kerk alhier. Mejuffrouw Wiliemse en Voor de Poorte brachten respectievelijk een onderwerp en een gedicht ten gehoore. Op het onder werp getiteld »Edom Israëk volgde een leerzame bespreking. Met algemeene stem men werd besloten zich aan te sluiten bij den Bond van meisjesvereenigingen op G G. De vereischte opgaven daarvoor zullen den bond worden opgezonden. Woensdagavond te 7 uur hoopt de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering hijeen te komen, alwaar o. m. door den WelEd. heer M. C. Rijken een onderwerp zal worden ingeleid getiteld ïDe School strijd*. A.s. Dinsdagavond te 7 uur hoopt de Geref. Zend. Ver. te vergaderen. Alsdan zal o.m. een onderwerp worden ingeleid over Hand. 18 door B. v. Wijlen en een gedicht worden voorgedragen door H. v. P. Bij de dezer dagen gehouden ver loting van een sprei, uitgaande van den naaikrans aan den Loonschendijk. viel deze ten deel aan G. W. V. Kenden wy reeds de prestaties van »'t Rozeknopje* en onderschatten wij der halve geenszins hetgeen ten gehoore zou worden gebracht in hare uitvoering van 10 en 11 Deceobber, toch moeten wij volmondig bekennen, dat zij onze verwach ting nog ver heeft overtroffen. De zaal was zoowel den eersten als den tweeden avond goed bezet. De heer Treffers, die de uitvoering opende, wijst op de behaalde successen der vereen, en de vermeerdering, zoowel van werkende als honoraire leden en komt daarbij tot de slotsom, dat »'t Rozoknopje* nog niet is verwelkt, integendeel, dat zij steeds verder gaat op haar weg tot ont plooiing. Verder wyst hy er op dat door de vereeniging een piano is aangekocht, waarvoor het bedrag zal worden verkregen door uitgifte van rentelooze aandeelen ad. f 5.per stuk, die hij warm in den gunst der aanwezigen aanbeveelt. Dat ook het publiek zich vermaakte bleek wel uit het daverend applaus, dat elk stuk ten deel viel. De heer Veiheyden sloot als vice-voor- zitter de uitvoering en dankte het publiek voor zijn opkomst. Spreker ziet in de vlotte wijze, waarop de voordrachten worden vertolkt reeds de kiem voor een nieuwe Rederykerskamer. Met genoegen kan de vereeniging terug zien op deze avonden. Wij hopen dat zij dezen winter nog een uitvoering zal geven. Genderen. In de gisteravond gehou den kerkeraadsverkiezing zijn herkozen de heeren J. v. Vuren en P. Vos resp. als ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk. Land van Altena. Sinds 3 Dec. 11. is de prijs voor industriemelk met een halve cent per Liter verhoogd. Nienwendijk. In het tijdperk van 1 tot 6 December werd door den heer A. Versteeg Azn. aan den lOOsten en 2Q0sten kooper in zijn Boek- en Galanteriewinkel toegekend een nikkel Heerenhorloge. De gelukkigen zyn G. de Graaf en Klaas Biesheuvel die beide Dinsdag de horloges in ontvangst namen. Sprang. Op uitnoodiging van den Chr. Besturenbond »Sprang-Capelle« trad j I Maandagavond in openb. vergadering op de heer W. Strijbis Pzn. uit den Haag met het onderwerp ïOnze toekomst ver wachting*. Na een woord van inleiding schetste spr. de toekomstverwachting der S.D.A P. zijnde hun heilstaatsverwachting en stelde daar tegenover de toekomstver wachting der Christenen. In zijn peroratie wekte spr. zyn gehoor op zich vast te klemmen aan de aloude beproefde beginse len toegelicht in het woord Gods. Terug tot dit woord kan alleen redding brengen ook voor het sociale leven. Door den kerkeraad der Geref. kerk alhier is aan de gemeente voorgesteld, (daar de gekozene kerkeraadsleden bedankt had den) dit jaar het besluit tot het verplichte af treden in te trekken en de aftredende dit jaar te laten blijven. Bezwaren van de zjjde der gemeente moeten binnen acht dagen bij den kerkeraad worden ingediend. A.s. Maandagavond 7 30 uur zal in openb. vergadering in de zaal van den Chr. Volksbond alhier optreden de heer Wetzelaar lid van den gemeenteraad te Dordrecht met het onderwerp »Neemt u in acht*. Belangstellenden hebben vrij toegang. Dinsdagavond kwamen de A.-R. Kiesvereen. onder leiding van hun voorzit ter G. J. van Willigenburg in vergadering bijeen. Na een openingswoord en behandeling van versch. ingekomen stukken werd voorle zing gedaan* van het verkiezingsprogram 1925 waarop een breedvoerige bespreking volgde. Besloten werd adhesie te betuigen aan de motie Zwolle inzake de her-vaccinatie. Daar het uur van sluiting was gepas seerd moest het onderwerp in te leiden door J. W. Genuït over Art. I van het Program van beginselen tot een volgende vergadering worden uitgesteld. Na een woord van opv ekking sloot de voorzitter deze vergadering waarna J. Dalmeijer in dankgebed voorging. De gehouden maandelijksche collecte ter bestrijding van de onkosten der ver warming in het Ned. Herv. kerkgebouw heeft jj. Woensdag ruim f 50,opge bracht. Wel een bewijs dat deze instal latie uitnemend blijft voldoen. Veen. Ds. Verhagen uit Middelburg hoopt Woensdag 17 Dec. a.s. des avonds half zeven voor de Geref. Gemeente op te treden. BINNENLAND. Vergadering ran de Vereeniging ran Nederlandsche Gemeenten Woensdagmiddag 1 uur werd te 's Bosch een vergadering gehouden door de afdeeling Noordbrabant van de vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, die zeer druk be zocht was. De heer ir. W. F. C. Schaap, voorzitter der Prov. Geldersehe Schoon heidscommissie, hield een inleiding over de oprichting van een provinciale schoon heidscommissie, waarbij bij in het licht stelde hoe er, door het optreden van ar chitecten die nimmer architectonische op leiding genoten, een anarchie heerscht, nieuwe stadsdeelen vaak op carnavalsop tochten gelijken en 't heele stadsbeeld wordt ontsierd. Hij betoogde de noodza kelijkheid van beter onderwys, doch zoolang er nog slechte architecten zijn moet men door schoonheidscommissies het ontsieren trachten de voorkomen. De vergadering besloot in beginsel tot oprichting eener provinciale schoonheids commissie. Het bestuur zai daaromtrent nadere voorstellen doen. Na een langdurige bespreking over het ernstige geschil betreffende de stroomcon- tracten, dat gerezen is tusschen de ge meenten en de PNEM, werd de navolgende motie met op één na algemeene stemmen opgenomen De afdeeling Noord Brabant der Veree niging van Nederlandsche Gemeenten, Woensdag 10 December 1924 in algemeene vergadering le 's Hei togenbosch bijeen gehoord de gehouden bespreking waar uit blijkt dat de gemeenten zich onrecht- vaaidig behandeld gevoelen door het feit dat zij door ovennacht worden gedwongen bij verlies, dat de PNEM voor haar reke ning neemt bij den verkoop van een deel der door die Maatschappij opgewekte elec- trische energie, in voor hen verhoogde ta rieven te betalen eischen dat deze onrechtvaardigheid wordt weggenomen en dat alle tarieven van de PNEM zullen worden vastgesteld naar één beginsel en naar voor alle con tracten gelijke maatstaven, en besluiteti deze motie ter kennis te brengen van H.H. Gedeputeerde Staten, de Provin ciale Staten van Noord-Brabant en van het bestuur der Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij. Een Commissie werd benoemd en deze werd uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een conferentie aan te vragen met Ged, Staten om te verkrijgen dat de gemeenten weer als gelijkgerechtigd worden behafideld. (In ons volgend nummer hopen we op deze kwestie terug te komen.) o Nederlandsche Ingenieurs in Turkfye De Balkan-correspondent der N. R. Crt, schrijft d.d. 5 December De Turksche couranten bevatten het volgende berichtde heer de Roode, de bouwmeester van de haven van Rotterdam aan wien was aangeboden om als speciali teit in dienst te treden bij het departement van openbare werken te Angora, wordt dezer dagen hier verwacht. Na een op onthoud van eenige dagen te Constantinopel, zal hij naar Angora doorreizen, waar hij zijn voorwaarden aan de regeering der republiek zal voorleggen. Wordt men het daarover eens, dan zal de Hollandsche ingenieur worden belast met den uitbouw of den aanleg van de havens van Con stantinopel, Mersina, Trebizondeen Samsoon. o Nederland en België De correspondent der »N. R. Ct.« te Brussel seint Men werkt hier op het ministerie van binnenlandsche zaken en dat van publieke werken aan de voorbereidende bestudee ring van een herziening van het verdrag met Nederland van 1839. Publieke wer ken houdt zich bezig met de bestudeering van een reglement voor de Schelde en de voorstellen tot regeling van de bestaande kwesties, b.v. de samenstelling van een vol ledige overeenstemming tusschen beide lan den te bewerken, het huidige regiem ten aanzien van werken die op Nederlandsch gebied moet worden uitgevoerd en die door België noodig geoordeeld worden, enz. Men denkt dat een Belgisch ontwerp bindenkort gereed zal zyn, maar voegt er aan toe dat de kwestie van de Wielingen er niet in wordt aan geroerd. Firma ALPH. HUPSCH o Als hij dan het woord geeft aan den heer Snyers, directeur, worden wij eenige minuten later geboeid door het »Domine Salvam Fac«, waarmede de uitvoering wordt ingezet en hetgeen op voortreffelijke wijze wordt vertolkt. Wij zullen niet daaromtrent zeggen, dat ze alle schitterend werden ge zongen. Zij getuigden allen van diepgaande studie, waardoor de zangkunst recht dui delijk tot uitdrukking kwam. En dat is juist het schoone van de uitvoeringen van 't Rozeknopje, dat het doel, waarvoor de vereeniging is opgericht, nl. de veredeling der zangkunst, zeer goed tot uiting komt. Dit blijft bij deze vereeniging de hoofd zaak, terwijl de voordrachten dienen ter afwisseling. Niet dat wij hierdoor de voor drachten willen wegcijferen, geenszins, zon der deze zou de uitvoering eentonig wor den en veel van haar waarde verliezen. Zij toch zorgen voor een opgewekte stem ming en een goeden geest in de zaal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2