Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. no. U58. Vrijdag 12 December Jan Geertzen, Laaf U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterhalsem DAMRUBUIEK. 2e. 100.000 Cadeau BEHOORENDE BIJ HET SLEEPT GIJ iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaar loosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jaren lang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noch de broodwinner, noch de moeder van het ge zin kunnen, wanneer e ndelyk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieien en houd deze gezond. Voortdurende rugpyn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongere gelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpyn, vermoeid heid, zenuwachtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te ge nezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om /de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zyn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten afdruk). Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 11. [7e wedstrijd-probleem] De stand was Wit: 16,21,23,28,32,33,35,38,42,43,44,50. Zwart 1, 3, 6, 8, 10,12,13,14,19,24,30,40. De oplossing is 43 - 39, 50—44, 33—29, 38X7, 35X2 40X49, 49X18, 18X33, 1X12 De derde zet 33 29 maakt dit probleem tot een lastig vraagstukje. De zwarte dam staat na de schijven 29, 39, 42, 21 en 28 de dam blijft dus staan op veld 33. Schijf 39 is reeds geslagen en mag dus niet voor de tweede maal geslagen worden. Deze slag heet Coüp de Turc of Turksche Slag. Goed opgelost door de heeren P. van Krieken, P. Wilhelm, G. de Joode Gz., P. van Andel te Woudrichem H. Vogelaar en N. Béneker (b. m.) te Andel C. A. J. van Herpt te Herpt A. de Graag te Heusden M. Colijo, A. Tamerus en A. Colijn te Dussen. Waar blijven onze andere oplossers Van probleem 10 (6e wedstr. pr.) nog een goede oplossing ontvangen van den heer C. A. J. van Herpt te Herpt. Probleem no. 14. [9e wedstrijd probleem] Stand in cijfers Zwart schyven op 2, 8, 14, 17, 18 dammen op 9 en 23. Wit schijven op 15, 24, 25, 26, 31, 37 dam op 48. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 23 December a.s. Wij geven onze oplossers in overweging hun oplossingen trouw in te zenden. Ook al valt hun in dezen wedstrijd geen prijs ten deel, dan blijven de punten van de niet- prijswinnaars tellen in den volgenden wed- stryd. Een ieder krjjgt dus bij trouwe inzending te zyner tijd een prijsje, Vol houden dus De laatste loodjes wegen 't zwaarst KLASSE B. Probleem no. 12. De stand was Zwart 3, 5, 8, 9, 19, 20, 25, 26. Wit 14, 23, 36, 38, 39, 40, 47, 48. De oplossing is 38-32, 47-41, 40-35, 36—31, 19X37, 37X467 46X10, 26X37, 48-42, 39—34, 35X2. 37X48, 48X3(L Goed opgelost door de heeren C. A. J. van Herpt te Herpt en A. de Graag te Heusden. Het doet ons genoegen, van een onzer trouwe op'ossers, den heer C. A. J. van Herpt, een eigen compositie te ontvangen, die wij gaarne een plaa sje geven in ons blad. De ontleding is niet moeilijk, anders hadden wy 't stukje geplaatst als wedstrijd probleem, daar wij bij voorkeur 't werk van eigen oplossers plaatsen. De stand is eenvoudighet geheel belooft echter bij verdere studie wel iets, en wij gelooven, dat de componist wel in staat is, ingewik kelder en moeilijker problemen te bouwen. Probleem no. 15. De stand is Zwart 9 schyven op 8, 9, 16, 19, 24, 25, 27, 29 en 35. Wit 9 schijven op 17, 33, 37, 40, 43, 44, 45, 48 en 50. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 23 December a.s. Goed voorbeeld doet goed volgen I Wie van onze overige oplossers, behalve dus de heeren Vogelaar en v. Herpt, zendt ons nu eens een eigen gemaakt probleem Let echter bij de compositie hierop dat de stand der schijven natuurlijk isdat Wit en Zwart even sterk zijn. Wit voor&l niet sterker begin met hoogstens 7 of 8 schijven. GEZONDHEIDSKOLONIES. Uitbreiding zonder kosten. In de 9 koloniehuizen van het Centraal Genootschap werden in 1924 rond 148000 verpleegdagen gemaakt of 10500 meer dan in 1923. In die huizen echter, als alle met be trekkelijk geringe kosten tot winterverblijf zijn ingericht, is in 1925 plaats voor het dubbele aantal. Zonder nieuw aanbouw kunnen das 300.000 verpleegdagen worden gemaakt. 't Is bepaald merkwaardig en bedroevend tevens, hoe halstarrig het Nederlandsche publiek vasthoudt aan zomeruitzending. Het is aangetoond door tal van deskun digen, het is bewezen door de ervaring, dat de resultaten 's winters in geen enkel opzicht minder zijn dan des zomers. Het aantal gevallen van epidemische en acute ziekten is 's winters als regel geringer. Het is me niet duidelyk waardoor, maar 't is een ervaring van jaren. Wat een perspectief van bezuiniging Dezelfde huizen bruikbaar voor het dub bele aantal zwakke kinderen 1 Bovendien lagere verpleegkosten per dag 1 Ten slotte beter verpleging door de ge legenheid tot het verkrijgen van een vol ledig corps geoefend personeel I Er is nog iets merkwaardigs in een oultuurstaat als Nederland. Het Centraal Genootschap verpleegt nu reeds 20 jaar. Het heeft bijna 300 afdeelingen. In 800 gemeenten worden, behoudens hier en daar er.kele door onze zusterver- eenigingen, geen kinderen uitgezonden. De uiterst gemakkelyke manier om door aansluiting bij een in 't buitenland gewaar deerde organisatie, kinderen te verplegen, wordt nagelaten door ruim 2/3 van het aantal Nederlandsche gemeenten. 't Is beschamend I Qualitatief, ja, staat ons land aan de spits. Quantitatief hebben we ons de laatste jaren hyv. door België ver laten over vleugelen. Vele zwakke kinderen worden uitgezonden. Huri aantal verdwijnt echter haast in het niet, vergeleken bij de velen, die de kuur noodig hebben. Een schitterend en goedkoop middel om door zorg voor de jeugd de volkskracht te verhoogen, blyft onbenut. Een machtig wapen in den strijd tegen de tuberculose blijft ongebruikt. Een Centraal Genootschap kan zich eindelyk weer eens onbelemmerd uitbreiden. Door den bouw van 2 nieuwe huizen, waarvan één een model-herstellingsoord wordt voor de zwaksten, door de gelegen heid om het heele jaar door te verplegen, kan het Centraal Genootschap op de dub bele capaciteit worden gebracht. Artsen, huisbezoeksters, verpleegsters, onderwyzers en allen, die het belang van het kind ter harte gaat, span U eens in nm in één winter Nederland de plaats te geven, die het toekomt. Alle inlichtingen over verpleging, op richting van een afdeeling, propaganda worden steeds gaarne verstrekt door A. C. BOS. Egmond aan Zee, December 1924. het heerlijk verwar mende wrijf middel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en af doend geneest Burgerlijke Stand ALMKERK. Over de maand November. Geboren; Gerrit z. v. J. Tamerus en W. v. GammerenCornelis Nicolaas z. van G. J. Bouman en W. v. Vuuren Geertrui d. van H. v. d. Assem en H. KampTeunis z. van G. Oldenburg en A. Verhoeven Maria d. v. W. H. de Graaf en KantAntje d. v, J. C. Bax en L. v. d. Meijden. Getrouwd: A. Wemmers 19 j. met P. v. Drunen 20 j. H. Groeneveld 26 j. met Teuntje v. Maastrigt 22 j. A. Mon- frooij 30 j. met G. Poorter 29 j. G. J. Daggelders 21 j. met A. J. G. Pophanken 19 j. Overleden: G. J. Nieuwkoop 47 j. A, v. d. Stelt 86 j. O. van Vugt 38 j. BRAKEL, over November. Geboren: Jacob z. v. L. van Dalen en J. de VriesArie z. v. G. R. van der Linden en E. Kanselaar Adrianus z, v P. van Hemert en K. Blanken Sijmen z. v. A. van Dalen en H. Sleeuwenhoek Kon- negonda Geertrui d. v. P. Klop en T. den Tek Dirkje d. v. G. Duyzer en H. van der Linden Dirkje d. v. W. A. van der Linden en D. S. de Vries Wilhelmina d. v. W. A. van der Linden en D. S. de Vries Di k z. v. E. D. de Vries en S. E. van der Linden. Gehuwd: L. A. van Dalen 36 j. met P. van Mourik 24 j. Overleden: J. M. H. Daim, echtg. v. J. van Dalen 66 j. POEDEROIJEN, over November. Geboren: Hendrik z. v. D Duyzer en G. van de Wetering. Gehuwd: M. van der Velden 25 j. met J. van Heemskerk 22 j. Overleden: H. Vernooy, wed. van A. van Dijk 79 j. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Antonie z. v J. van Dru nen en J H. van der Lusdonk. Gehuwd: C. A. de Heus 29 j. met A. C. Kant 20 j.H. Hartman 37 j. met P. Kant 27 j. CAPELLE, over November. Geboren: Elbert Jacob z v. P. van Steeg en E. v. TilborghBastiana Wil helmina d. v. E. J. Vos; Maria d. v. J. H. v. Beek en A. d. Jong t Josephus Phi- lippus z. v. J. P. Schoondermark en A. v. Houwelingen Clasina Wilhelmina d. v. J. de Wit en G. M. Klaverdijk Pieter Andries z. v. P. A. Snijders en H. Broeks. Gehuwd: M. Koenen 21 j. en M. G. C. v. Thielen 20 j.G. A. Stam 24 j. en S. J. Kerst 21 j. G. Nieuwkoop 38 j. en A. H. C. de Bruijn 27 -. Overleden: H. Chabot 62 j,, echtg. v. M. v. Peer H. Nieuwenhuizen 75 j wed. v. J. de Roon C. W. de Wit 2 d. J. M. Smits 88 j., wed. v. J. Oerlemans. BINNENLAND. Straf verdubbeld De Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde op 9 September den 29-jarigen koopman S. W B de Boer tot lg jaar gevangenisstraf ter zake van medeplichtigheid aan de berouving van een student in een perceo! aan de Bergstraat. Bekl. ging tegen dit vonnis in hooger beroep, daar hij zijn onschuld vol hield. Bij de behandeling voor het Hof vorderde de procureur-generaal mr. dr. v. Geuns bevestiging van het vonnis. ^.Het Hof, uitspraak doende, bevestigde het vonnis ten aanzien van de rechtsover wegingen, doch verzwaarde de straf tot 3 jaren. o Kind uit den trein gevallen Maandagmiddag ongeveer twaalf uur is ter hoogte van het station Oosterbeek Laag een driejarig kind uit een trein naar Nijmegen gevallen [doordat het portier open sprong. De vader, een spoorwegbeambie uit Hees, trok onmiddellijk aan de noodrem. Won der boven wonder is het kind er betrek kelijk goed afgekomen met een ontwrichte knie is het naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. In bewusteloozen toestand aangetroffen Dinsdagnacht is op den Leidschestraat- weg bij het Boschhek te Den Haag een motorwielrijder in bewusteloozen toestand, liggend naast zijn motorrytuig, aangetrof fen. Bij nader onderzoek bleek, dat de bewustelooze een schedelfractuur had be komen. Nadat hij naar het Ziekenhuis was over gebracht, is hij daar zonder tot het be wustzijn te zijn teruggekeerd, overleden Wel is de indentiteit van het slachtoffer kunnen worden vastgesteld en gebleken is, dat het is de 17 jarige student J v. Put ten, wonende Leidschestraatweg 110 in Wassenaar. Omtrent het ongeval zelf is bij de politie nog weinig bekend. Werkwillige aangevallen Maandagmiddag omstreeks halfvijf zijn op het Huygenspark te Den Haag onge regeldheden voorgekomen daar een werk willige der Bijenkorf door ongveer 400 stakers werd omringd en aangevallen. De man verdedigde zich en dreigde daarbij te zullen schieten met een geladen revolver, die hy in de hand hield. De politie ontzette hem, dreef de me nigte met de sabel uiteen en nam den man in bescherming. De revolver is in beslag genomen. o Hofbericht De koninklijke familie is Maandag in Den Haag aangekomen, om er haar winter verblijf te vestigen. o Het Nederlandsche en het Bolgische leger De «Tijdn wijst er op, dat in België de diensttijd 13 14 maanden is en nu zal worden teruggebracht op 12 a 13 maanden, als de Roer bezetting is afge- loopen. Voer 1925 is het contingent vastgesteld op 82.300 man. In ons land is het jaarlijksche contin gent 19.500 a 23.000 man, de eerste oefentijd 5j maand. Afschaffing van het Duitsche pasvisum voor de opvarenden van rijnschepen De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders geschreven, dat waar schijnlijk in den aanvang van 1925 een regeling met de Duitsche regeering in werking zal treden, ingevolge welke de Nederlandsche opvarenden van Rynschepen, die zich ter zake van de uitoefening van beroep naar Duitschland begeven, geen Duitsche visum meer noodig zullen hebben. Deze regeling zal van toepassing zijn op alle regelmatig aan boord van de Rijnsche- pen levende personen, derhalve ook op de vrouwen en kinderen der opvarenden van die schepen. OOK IN DEN WINTER. Een waarehuwing Een bankdirectie zendt aan het «Fin. Weekblad v. d. Fondsenhandel® ter inzage een contract, gesloten tusschen de firma Internationale Premie-Effectenhandel Her- weyer Van der Bergen, Antonie Duyk- straat 51 ;s Gravenhage en een inwoner van een klein plaatsje in Noord-Brabant, waarbij eerstgenoemde op afbetaling ver kooptéén lot Panama 1888, 2 Kongo loten 1888, één lot Antwerpen 1887 en twee serie-loten Stad Freiburg 1878. De afbetalingen moeten maandelijks gedurende ongeveer drie jaren geschieden en bedragen tezamen f 332.50. De waarde der loten is echter minder dan f 100. Commentaar overbodig. Maar daar genoemde firma er agenten op na houdt, die zich met het plaatsen van dergelyke contracten, vooral in kleine plaatsen, onledig houden, kan het zijn nut hebben de aangelegenheid eens te releveeren. Boodelijk ongeval Toen de 74 jarige weduwe G. D. wo nende te Oldenbroek zich v&n familiebe zoek komende, met de stoomtram huis- waarts begaf, wilde zij naby haar woning de tram verlaten. Deze was echter nog in beweging, waardoor zij kwam te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zy door de tram werd overreden. In een nabij ge legen koffiehuis binnengedragen, bleek, dat haar rechterbeen geheel was verbrijzeld. Toen de geneesheer ter plaatse verscheen, bleek de ongelukkige reeds overleden. Aangevaren en gezonken Dinsdagavond is het s.s. «Harmonie In van de N.V. J. en A. van der Schuyt's Stoombootreederij, varende naar Tiel, op de Waal onder Heilouw in den mist aan gevaren door het s s. «Salland II® van de N.V. Stoombootonderneming «Holland®. Het schip is gdzonken. Alle opvarenden zyn gered. Gevallen De 72-jarige voddenkoopman O, te Tilburg is van een wagen gevallen en ten gevolge daarvan tijdens zyn overbrenging naar huis overreden. o 13ezoelt van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 ftictiwsblail Per groote pot van 20 gram 50 ct Alom verkrijgbaar I Potten v. 50 gr. f 1.— 100 gr. f 1.75 nog voordeellger. Aen eieren werd verkregtat gemiddeld 200 i S1/» et f 77.— Uitgeven een voeden 15 Ko. C.E. f 10:50 p. 50 Ko. f 3.13 22 Ko. graan i f 7SO p. 50 Ko. 3 JO f 6.45 Bruto winst per kip per Jaar f 10.55 Prijs C.E. 50 Ko. 110.50, met voerbak cadeau, franco naaste spoor of over 1 veer. C.E. bevat de noodige A, B en C Vitaminen. Bestelt bij Uw leverancier, wanneer daar niet verkrijgbaar, per postwissel aan de fabriek. Elerlijsten met pract. voedermethode gratis. Weigert zakken zonder ons loodje en labeL ATTEST v. d. heer R. Gd. Wasseneer. Oosterlittens (Fr,): Ven mijn 6 Barnevelders gevoederd met C.E, in Uw droogvoederbek. was de gemiddelde opbrengst ven 2 Oct. '23 tot 30 September '21: 210 eieren per hen. Kippenhouders maakten brandhout van den onpractischen, en daardoor onvoordeeligen. houten droogvoederbek en voedervermorser.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5