—HANDEN/ Wij eischen op, zeide'hij, dat we er kend worden en mede mogen spreken over de contracten. Anders moet er boven de contracten worden gezeta Wij directie van de PN.E.M. hebben goedgevonden en ver staan Slot in het volgend nummer. n Ruwe. /schrale hi barsten, ,*A doven, sprinS CYiV J 9en<^e l'PPen, winterhanden eA voeten. Gebruikt )oozen v. 30-60-90 ct. faBij apoth. en drogisten. BUITENLAND. Bloedige botsingen in IHoskon Een telegram uit Boekarest aan de «Cour.« meldt In verband met de groote meenings- verschillen in Rusland ten opzichte van Trotski wordt uit Odessa gemeld, dat tus- schen den Volkscommissaris voor het leger- wezen en dien voor Binnenlandsche Zaken ernstig conflict is uitgebroken. Het roode leger zal de verordening vol gens welke Trotski van zyn post zal wor den ontheven, niet erkennen. Voorts heeft het Roode Leger zich uitgesproken tegen het huidige in Rusland regeerende triumvi raat. Men neemt aan, dat het Roode Leger gesloten achter Trotski staat en dat gebeurtenissen van zeer groote draag wijdte in Rusland te wachten zijn. Volgens de Berlijnsche «Montagmorgen* is Zaterdag, blykens te Berlijn en Weenen ontvangen particuliere berichten Trotski naar de Krim vertrokken, welke reis naar men weet, niet alleen in verband staat met den gezondheidstoestand van Trotski, doch ook met zijn oppositioneele houding tegen de heerschende Sovjet-leiders. Voor den eersten keer hebben zich te Moskou, ondanks het uiterst strenge toe zicht door de Tsjeka, elementen der op positie zich op straat gewaagd. Het kwam tot ovaties voor den vertrek- kenden Trotski, welke door de politie en door de aanhangers van de regeering met heftige tegendemonstraties werden beant woord. De demonstraties duurden tot m de nachturen. En het kwam in verschil lende plaatsen in Moskou en in de omge ving tot bloedige botsingen, Officieeie be richten over deze gebeurtenissen zijn dooi de strenge censuur niet te verkrijgen. Men meldt, dat de oorlogstoestand is afgekondigd in de aan Letland, Polen en Estland grenzende Russische gebieden Groote Russische troepenmassa's zijn aan de grens geconstateerd. Bloedig drama te Hamburg Woensdagavond heeft zich te Hamburg een bloedig drama afgespeeld. Schooljon gens vertelden aan de politie, dat een man, dien zij als dader aanwezen, in den Knick- weg verscheiden revolverschoten had gelost, en een aantal personen had getroffen. De dader vluchtte, doch werd gepakt en naar het politiebureau gebracht waar hij zich als de te Smyrna geboren 30 jarige koop man Fritz Westfeld ontpopte. De naar den Knickweg geijlde politie agenten vonden daar in den groentewinkel van Heiriemann de vrcfuw, de 21-jarige dochter en den 14-jarige zoon door revol verschoten getroffen in beklagens waardi- gen toestand. Dezen werden door de ïn- tusschen gealarmeerde brandweer naar het ziekenhuis gebracht, waar de dochter spoe dig stierf. De moordenaar verklaarde bij zijn ver hoor, dat er zich in zijn woning nog een lijk moest bevinden, wat door een onmid dellijk ingesteld onderzoek werd bevestigd. Men vond daar het lijk van een zekeren Thomas Daliska, die in een groote bloed plas lag, en nog een dolk in het lijf had. Aan dien dolk was een briefje gehecht, dat de dader met voorbedachten rade had gehandeld. Uit het verhoor bleek, dat de daad reeds Dinsdagmorgen was uitgevoerd, terwijl hij over het gebeurde geenszins berouw toonde. Westfeld deed met de familie Heinemann, waarvan de man afwe zig was, zaken, en geeft aan uit wraak te hebben gehandeld. Een verder onder zoek moet de motieven van deze afschu welijke daad aan het licht brengen. BINNENLAND. (g Ruim gezegend. Vader J., te Zytaart onder de gemeente Veghel deed Vrijdagmorgen aangifte van de geboorte van een tweeling. Dit is reeds de tweede maai dat J. dit jaar voor dergelijk geval de trappen van het Raad huis beklimt. Begin Januari werd hem een jongen en een meisje geboren en thans twee jongens. Dus vier binnen één jaar. o Ia beslag genomen, Vrijdagnacht zijn bij Bellingwolde twee paarden van smokkelaars in beslag geno men. Zestien paarden zouden over de grens worden gebracht. Auto-ongelukken. Zaterdagmiddag had nabij Geldrop een auto-ongeluk plaats. Twee ingenieurs der N.V. Philipsfabrieken, de heeren Wijsman en Sant van Bakhuijzen, van wie eerstge- genoemde stuurde, reden per auto naar het naburige dorpje Geldrop. Plotseling raakte het stuur onklaar, ten gevolge waarvan de heer W. den wagen niet meer meester was en deze met kracht tegen een boom botste. De heer W. bleef bewusteloos liggen en bekwam aan het hoofd ernstige kwetsuren, terwijl de andere inzittende ongedeerd bleef. Een arts uit Geldrop verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de heer W. later naar zijn woning is vervoerd. Verbrand. Te Odoornerveen heeft het 1,-jarig kind van P. de L. een waschkom met kokend water over zich heen gekregen, waardoor het hevige brandwonden opliep. De toe stand van het kind is zorgwekkend. o Een autobus te water. Een autobus, die geregeld arbeiders in de Zaanstreek van en naar hun werk brengt, is bij West-Knollendam in de Markervaart gereden. Toen het overzetveer, waarop de bus stond, de overzijde van het water had bereikt, zette de chauffeur den motor aan en hij reed, in weerwil van waarschuwingen, de pont af. Juist toen de voorst* wielen op den gladden walkant gekomen waren, werd de pont door het gewicht van 't achterste gedeelte van den wagen weder het water in geduwd, waardoor de bus achteruit in de vaart reed. Met groote moeite wisten de arbeiders zich door een stukgeslagen ruit in veiligheid te stellen. Autobus door den trein gegrepen» Vrijdagavond is op een overweg nabij h-r station Hardinxveld een autobus van d- fi ma B. te Sliedrecht met den trein, die aldaar om pl.m. halfacht passeert, in j *otsi g gekomen. Bij het passeeren van j den ov-rweg weigerde de motor en hoeveel pngii «en de chauffeur S. P. uit Hardinxveld ook deed, het mocht hem niet gelukken de bus in beweging te krijgen. Gelukkig wnien geen passagiers aanwezig, lerwyl de chauffeur en conducteur zieh in veilig heid konden brengen. Het achterste gedeelte van de bus werd afgesneden. o Aan ziekte gestorren eeideu. We lezen in de «Tel. De keuringsdienst van waren te Alkmaar heeft Vrijdagavond te Volendam eeri goede vangst gedaan. In een schuur aan de haven vond men twee kisten met geplukte eenden, welke door G. D. B. uit Lands meer en S. J te Volendam zouden worden verhandeld. Bij onderzoek van deze eenden, waaraan de directeur van den keuringsdienst, dr. Mol, en de deskundigen dr. Te Hennepe en dr. Voorthuyzen deelnamen, bleek dat vele dezer eenden aan cholera waren ge storven. o Een rrye dag op 27 Dec. a.s. 1 De Minister van Arbeid heeft besloten, aan hoofden of bestuurders van onder nemingen in alle gemeenten in wier fabrieken of werkplaats op Zaterdag 27 Dec. geen arbeid wordt verricht, in afwijking van het bepaalde by de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet-1919 te vergunnen het aantal daardoor verzuimde uren in het tijdvak van 15 Dec. tot en met 3 Jan. in te halen. Bij het inhalen van dat ver zuim mag in geen geval langer arbeid worden verricht dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en jeugdige personen van 16 jaar of ouder. De arbeidstijd van be doelde arbeiders moet in zijn geheel zijn gelegen tusschen 6 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, of, in gevallen waarin krachtens het werktijdenhe&luit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusechen de daarin aangegeven tijdgrenzen en alsdan met dien verstande, dat de arbeid van jeugdige personen en vrouwen op twee achtereenvolgende dagen moet zyn afge wisseld door een rusttijd van ten minste elf uren achtereen. 'S- De tweeraudigen moord te Culemborj Het onderzoek in de zaak De Beus contra den commissaris van politie Blok in nog niet beëindigd. Zulks blijkt hieruit, dat commissaris Blok verleden week andermaal voor den Rechter-Commissaris te Tiel heeft moeten verschijnen en dat tijdens dat onderhoud telegrafisch een 4-tal getuigen uit Culemborg zijn opgeroepen nog dien zelfden middag eveneens naar Tiel te komen. Naar men ons mededeelt zijn deze ge tuigen, die reeds eerder door den Rechter- Commissaris zijn verhoord, te Tiel wederom in verhoor geweest en hebben zij hunne verklaringen afgelegd in 't bij zijn van den heer Blok. Zooals men zich herinneren zal, heeft de heer O. de Beus, in zijn tegen de com missaris van politie ingebrachte krasse beschuldigingen, dien commissaris ook verweten, dat hij geruimen tijd na den moord nog omgang had met den verdachten, nu wijlen, Haveman. De heer De Beus had reeds vroeger den Rechter Commissaris een aantal ge tuigen opgegeven, die deze bewering konden staven, menschen die bedoelden omgang op verschillende tijden eri plaatsen hadden geconstateerd. Vier dezer getuigen nu zijn te Tiel voor de tweede maal verhoord en, zooals reeds gezegd, thans in het bjjzyn van den heer Blok, die, naar wij vernemen, in zijn be weringen lijnrecht staat tegenover de ge tuigen. De beide personen, die dezer dagen te Culemborg werden aangehouden, als ver dacht betrokken te zijn by den tweevoudigen moord, in December 1923 gepleegd, zijn Zaterdag weer op vrije voeten gesteld. o Een slecht humeur, slapek-iheid en schele hoofdpijn worden vaa>!.Veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad goedig overwinnen. Zij wekken de levtrf op en worden aan bevolen tot hty genezen van galzucht, verstopping ep' maagkwalen. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. plaatselijk: nieuws. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heasden. Bij Kon. Besluit van 11 Dec. j.l. is benoemd tot res. 2e Luitenant bij het 2e Regiment Huzaren, de kornet C. H. van Everdingen alhier. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd, hetwelk tot doel heeft de op richting van een ryvereenigiug in het Land van Heusden en Altena en omstreken. Op het concours hippique, in September j.l. te Meeuwen gehouden, bleek dat erin deze omgeving tamelijk veel liefhebberij was voor paardryden. Hst comité wil riu trachten deze liefhebbers met de fokkers en houders van geschikte paarden te or- ganiseeren in eene vereeniging. Een openbare vergadering wordt Donder dag gehouden te Eethen, waar alle be langstellenden welkom zijn. (Zie de adver tentie in dit blad). Op deze vergadering zullen de plannen nader worden uitgewerkt, nadat het comité zijn doel duidelijk heeft gemaakt. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen de heer J. Zonneveld en tot diaken de heer A. Baaijens Dinsdagmiddag had op den hoek der Wijksche straat naar de Vischmarkt een aanrijding plaats tusschen een autobus van Onzen Dienste en een paard en kar uit Veen. Ofschoon een en ander zich aan vankelijk nogal ernstig liet aanzien, bleek ten slotte dat het linkerspatbord der auto bus zwaar beschadigd was, kar en paard bekwamen geen letsel. Naar wij vernemen lag de schuld ge heel en al bij de voerman die met zyn kar niet ver genoeg had uitgehaald. Almkerk. Zaterdag j.l. had de vrouw van den heer v. D. alhier het ongeluk, terwijl zij aan de kachel eenige werkzaamheden verrichtte in brand te geraken. Met haar brandende kleeren vluchtte zij naar buiten alwaar men de vlammen wist te blusschen. De ongelukkige is naar 't ziekenhuis te Gorinchem vervoerd, men vreest echter voor haar leven. Andel. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur vftn den Raad van State is o.a. voorlezing gedaan van de volgende Kon. besluiten Vernietigd is een besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van de belangheb bende tegen een besluit van den raad der gemeente Eethen, waarbij aan mej. C. den Besten-v. Andel te Andel ongevraagd eervol ontslag is verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Babiloniën- broek. Mej. Van Andel was in 1923 gehuwd met den chef-sluismeester J. den Besten' aan de sluis tusschen de gemeenten Andel en Giessen, die woont in een ambtswoning aldaar. Op 16 October 1923 had de raad be sloten, dat het onderwijzend personeel in de gemeente moest wonen. Op 31 Decem ber 1923 d.a.v. had de raad afwijzend beschikt op een verzoek van mej. Van Andel, om ten opzichte van haar dispen satie van dezen maatregel te verleenen. Daarop heeft mej. Van Andel haar ver- huisbiljet weder overgebracht naar de ge- mente Eethen en heeft zij ook eenige nachten ten huize van het hoofd der school geslapen. Inmiddels had zij ook een ver zoek ingediend om een verlof van zes maanden wegens zwangerschap en daarna is zij den 15den Januari 1924 thuisge bleven. De Kroon overwoog nu, dat mej. Van Andel, door eenige nachten ten huize van het hoofd der school te vertoeven, wel niet heeft voldaan aan het raadsbesluit, maar dat dezfr omstandigheid, ten tijde dat het besluit tot ontslag werd genomen 19 Januari niet voldoenden grond voor dit ontslag opleverde, omdat B. en W. mej. Van Andel een zwangerschapver lof van 6 maanden hadden verleend, met welk wettig genomen besluit de raad had moeten rekening houden, aan gezien door dat verlof de verplichting door mej. Van Andel om in de gemeente te wonen was komen te vervallen. Beneden Langstraat. De nog over gebleven appels worden duur verhandeld. De mooie soorten worden thans verkocht tot 30 ct. per K G., afvalsoorten voor 40 ct. per K.G. Peren, waarvan meer voor raad is, gelden van 8 tot 16 ct. per K.G. naar kwaliteit. Drunen. Ster appel Lemoen appel Zoete Goudreinetten Bellefleuren I Peren Spruitjes Witloof Juin Roode kool Savoie Kroten Krulkoppen Preij Selderie Veiling 16- 16J - 2- I 15|- 91- i 15- 23- 15- 3g - li- van Vrijdag 12 Dec. 17 ct. per K.G. -17 8 -6 -18 16 -13 - 39 9 -25 -16 - 8g -4J stuk 100 130 100 8J30 ct. bos 23 's Gravemoer. Een kind van den landbouwer P. v. L, trok een ketel met kokend water over zich heen, waardoor het met ernstige brandwonden werd over dekt en er vreeselijk aan toe is. Maandagavond gaf het fanfarecorps «Euterpe* in de zaal van den heer M. J. de Geus hare eerste winteruitvoering, die uitstekend slaagde. De zaal was goed bezet en alles had een zeer geregeld verloop. Herpt. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot ouderling herkozen de heer J. van Gameren en tot diaken de heer C. J den Dunnen. Meeuwen. De fanfare Kunst en Vriendschap* alhier hoopt op Zaterdag 20 Dec. a.s. des avonds te 7 uur in het café Smits haar eerste winteruitvoering te geven. Ter afwisseling zullen door de leden der vereeniging verschillende voordrachten wor den gegeven waarbij o. m. het blijspel «Barbier en Brugwachter*. Nienwendijk. Voor de Geref. Jong.- vereen. «De Zaaier» en de Meisjes vereen. »Ruthc zal D. V. op Vrijdag 19 Dec. in de Geref. kerk op te treden Dr. C. N. Impeta van Kampen met het onderwerp «Kracht en Machte Aanvang 7 uur. Woensdag (40 Dec.) hield d» Geref. Jong.-vereen. »De Zaaier* alhier, haar ge wone jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, in bloeiende toestand verkeert. De onderwerpen getuigden van flinke studie en werden gevolgd door een gezellige bespreking. Ook de voordrachten droegen veel bij tot een aangename stem ming. De belangstelling was groot. Met dankbaarheid aan God mogen we op dezen avond terugzien. Oadhensden. Tot notabel by de Ned. Herv. kerk alhier, is als zoodanig herkozen de heer Joh. Weck. Raamsdonksveer. De heeren J. G. Knaap en Joh. Lanknuyzen Sz namen hun benoeming aan, respectievelijk tot Ouderl. en Diaken der Ned. Herv. Gemeente. De heer A. Pols herdenkt dezer dagen den dag waarop hij voor 50 jaar in dienstbetrekking kwam bij de familie S. Lankhuijzen. Sprang. Terwijl Mej. F. j.l. Zaterdag morgen naar baar werk fietste werd zij in de Besoijensche Steeg door een woest rijdenden fietser, die haar achterop reed, aangereden. Ze viel van haar fiets en kwam met haar hoofd op den keiweg terecht, waardoor zy juist boven het lin keroog een gapende wonde opliep, welke door Dr. J. v. d. Meulen gehecht werd. Ook de lantaarn der fiets was gedeeltelijk vernield. De 15 jarige H. v. B. die achter haar aanreed kwam ook te valien doch kwam met den schrik vry. Den 24en December 's avonds 5,30 uur hoopt het onderwijzend personeel met de kinderen der Herv. Zondagschool Kerst feest te vieren. Voor dit doel hebben enkele dames evenals voorgaande jaren gelden ingezameld om deze kinderen een aangenaam Kerstfeest te bereiden. Ten nadeele van den heer J. R. alhier, zijn door een hond in den polder te Waalwijk, enkele schapen doodgebeten. De eigenaar van den hond is onbekend gebleven. Uitwijk. Aangenomen is de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Zoelmond door ds. A. H. de Wit alhier. Veen. Door buitengewone omstandig heden kan Ds. Verhagen uit Midddelburg, hedenavond niet voor de Geref. gemeente optreden en is dit optreden voor een maand uitgesteld. In 't café V. alhier wordt een cur sus gehouden door een Leeraar van de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem voor het Landbouwboekhouden en wordt daar aan deelgenomen door 12 personen. Werkendam. Dinsdagavond a.s. hoopt de Chr. Meisjeavereen. «Mirjam* de Jon- gelingsvereen. «Maranatha* en de knapen- vereen. «Benjamin* het Kerstfeest te vieren in de Herv. Chr. School. Vrijdag 19 December a.s. hoopt de Gein Zang ver. «Onderling Genoegen* met medewerking van het Werkendamsche Kamermuziekgezelschap, in den Biesbosch een uitvoering te geven in de Openbare Lagere School B. Het programma belooft veel. Ds. A. de Biois uit Vlaardingen beeft voor het beroep naar de Geref. Gem. al hier bedankt. Waspik. Voor hst aansluiten bij de waterleiding schijnt nog weinig animo. Het blijft tot heden nog tot een ei kei geval beperkt. 0»er 't algemeen vindt men de tarieven te hoog. Het raadsbesluit d.d. 30 October, waarbij het huis, bewoond door der. heer A. F. Maas, Hoofd der R. K. Jongensschool, aan het R. K. Kerkbestuur verkocht werd voor f 5000, werd door Ged. Staten niet goedgekeurd. Zondag herdacht de heer J. Broek mans den dag waarop hij vóór 60 jaren lid werd der H. Familie. Vanaf den kansel werd hij door den WelEerw. Heer Kapelaan in hartelijke bewoordingen ge complimenteerd. Op Donderdag 18 Dec. a.s. zal in de harmoniezaal 's namiddags om 5 uur een algemeene vergadering worden gehou den over de zuivelfabriek. Aan de orde is o.m. verkiezing van bestuursleden en commissarissen. ^GEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad, als antwoord op het ingezonden stuk van den heer Bok, voorkomend in de Zaltbommelsche Courant d.d. 10 Dec., aangezien de Zaltbommelsche Courant mij daarvoor niet de gelegenheid geeft. Met zeer veel genoegen mocht ik reeds uit den aanhef van het schrijven van den heer Bok constateeren, dat het hem speet op de door my gevraagde punten in mijn eerste schrijven te zyn ingegaan. Hier toch uit blijkt, dat de heer Bok het raad zamer had gevonden, zijn belachelijke mo tieven niet in de pers te plaatsen. De geachte inzender laat 't voorkomen, alsof de zaak voor hem van te weinig gewicht tfSPRONGl urol 2~ 100-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2