i V Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Go's BAN! RAAMSDQNKSVEER. Teeli van Aardappelen. A. Verschuur-Baert, Uitgave: Firma LJ* VEERMAN, Heusden. jVb, 4460 Vrijdag 19 December 1924 Nieuwjaarsgroet „r Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. H. J. ABBKNK. V 1 *-AND van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In het nnmmer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Met het oog op de Kerst dagen zal het nummer van Vrijdag 26 December NIBT VERSCHIJNEN. Waar wij in een gedeelte des lands wonen, waar de aardappelteelt een zeer voorname plaats inneemt in den ver bouw van gewassen, daar zullen onze lezers het alleszins begrijpelijk achten, dat wij eens wat oer den aardappel, die een zoo gewichtig deel van de volks voeding uitmaakt, gaan zeggen. Sinds meer dan eeuw geleden toen Drake den aardappel uit Amerika me^ debracht, is dit Amerikaansche product voor ons Nederlanders onmisbaar ge worden. En het is dan ook begrijpelijk dat de verbouwers alles in het werk stellen om hun product aan hooge eischen te laten voldoen. Zoo vond eenige maanden geleden te Wageningen de tweede „aardappeldag" plaats d. i. een bijeenkomst, belegd om de aardappelverbouwers en kweekers uit het geheele land bijeen te brengen tot uitwisseling van gedachten over kwesties de teelt betreffende. Deze bijeenkomsten zijn voortzetting van bet werk, dat het centraal comité voor de keuring van gewassen te velde in 1922 begonnen is. Het zijn trouwens juister gezegd „aard- appeldagen". Er werden redevoeringen gehouden over Knopmutaties bij aardappelen door Dr. J. C. DorstResultaten verkregen met vroeg gerooide pootaardappelen door Ir. W. B. L. Verheyen Aardappelstrooi- machines door Prof. M. F. Visser, waar na demonstraties op de terreinen ge houden werden, nadat Prof. Dr. H. M. SE 89 De beide vrouwen hadden nog even den tijd om een laatsten blik te wisse len, een waarschuwenden blik, waarin zij elkaar van weerskanten stilzwijgen aanbevalen. Firmin zag heelemaal niets van bare ontroering. Hij groette op hoffelijke wijze de da mes, daar hij noch Carmen, noch Hélène had gezien in den morgen. Mijn dames, begon hij, ik heb u een uitmuntend nieuws mee te deelen. Betreft zij u? zeide Carmen, zonder dat haar echtgenoot de onbewuste ironie daarvan gevoelde. Juist Alles gaat naar wensch voor mij. Wanneer vertrekken wij vroeg Car men, altijd op denzelfden toon, maar zij voelde daarbij hoe een ijzige koude baar hart bijna deed stilstaan. De Saint-Hyrieix antwoordde: De minister heeft beloofd mij eindelijk de voldoening te geven, die ik schuldig ben Dat wil zeggen, dat ik weldra zal worden benoemd tot gouverneur van een belangrijke kolonie Voor er een jaar voorbij is, zal men de onrechtvaar digheden hersteld hebben, waarover ik me had te beklagen. De Saint-Hyrieix zag er zeer hoovaar- dig uit, toen bij dit zeide. Quanjer een uiteenzetting er over had gegeven. Den volgenden dag spraken de heer G. Veenhuizen uit Sappemeer over bet kweeken van nieuwe aardappelen uit zaad, Dr. Oortwijn Botjes uit Oostwold over aardappelwratziekte en de heer J. G. Ternstra uit Menaldum over be waring en voorkieming van aardappelen. Het is wel interessant een overzicht te geven over een studie van eerstge noemden spreker, die verscheen als me- dedeeling No. 19 van de Nederlandsche Genetische Vereeniging, handelend over bet kweeken van nieuwe aardappelen „Onder onze cultuurgewassen neemt de aardappel een zeer belangrijke plaats in. Van de 880.000 H.A. bouwland, die in Nederland voorkomen, worden jaar lijks 170.000 H.A. in beslag genomen door de aardappelplant, een oppervlakte die alleen door de rogge (210 000 H.A wordt overtroffen. De aardappelteelt heeft op alle grondsoorten burgerrecht verkregen en goed gedreven is zij ar beids- en kapitaalintensief. De knol vormt een algemeen geliefd en goedkoop volksvoedsel, dat moeilijk door andere voedingsmiddelen is te vervangen. Jaar lijks worden groote hoeveelheden aard appelen uitgevoerd naar het buitenland. Verder levert de aardappel de grond stoffen voor een belangrijke industrie, nl. aardappelmeelfabricage. In de vrucht wisseling speelt deze plant een belang rijke rol, doordat zij het land in goeden staat achterlaat, terwijl bovendien in sommige streken aanzienlijke hoeveel heden aardappelen als veevoeder worden gebruikt. Zonder overdrijving kan dan ook worden gezegd, dat een rationeele aardappelcultuur voor ons land van bet allerhoogste belang is." Aldus de Heer Dorst, landbouwkun dig ingenieur in zijne inleiding. In het midden der vorige eeuw had een zekere van Rossum te Naarden reeds 400 soorten of liever gezegd verschei denheden te velde staan en voor Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Amerika werden omstreeks 1907 reeds 1000 vari ëteiten vermeld. Voor ons vaderland noemt de schrijver, die consulent van de plantenveredeling der Friesche Maat schappij van landbouw is, het aantal variëteiten zelfs „verrassend groot". Eigenaardig is dat tot nu toe vele variëteiten gaandeweg uit de cultuur zijn verdwenen, hetgeen moet worden toegeschreven aftn het zoogenaamde „ver ouderen" of „afleven". Bij deze verou dering of aüeving speelt de streek een bepaalde rol. „Waarschijnlijk", wordt hieraan toegevoegd, „speelt een zeker conservatisme hierbij den verbouwer Hij zag zich reeds op den zetel van den gouverneur, omringd door zijn Mili tair Huis en regeerende over de barbaar- sche inboorlingen en de Fransche kolo nisten. Binnen een jaar 1 mompelde Carmen. Mijn gelukwenschen, zeide Hélène. Toen Firmin had uitgesproken, werd hij weer gewoon. Hij bracht weer op zijn gelaat den bescheiden glimlach van een man van de wereld, die verlangend is om zich zijn ernst te doen vergeven, waartoe hij wel gedwongen is door zijn hooge roeping. Een ander nieuws, zeide hij op gewo nen toon, maar dat u pleizier zal doen u in 'tbijzonder, mijn bestel Carmen vond, ondanks haar verdriet, "het zoo buitengewoon, dat haar echtge noot iets aangenaams had voor haar, dat zij hem met een sarcastischen blik aanzag. Haar man vervolgde - Ik vertrok uit het kabinet van den minister, toen ik in de antichambre ont moette Raad eens wien? Mevrouw de Saint-Hyrieix dacht da delijk, dat het iemand was van de vele personen, die zij op hun huwelijksreis hadden ontmoetzij wachtte zich wel iemand te noemen. Wat Hélène betreft, deze was uit be- bescheidenheid opgestaan en zij wendde zich naar de deur, daar zij haar schoon broeder niet wilde hinderen, indien hij iets bijzonders aan zijn vrouw had te zeggen. De Saint-Hyrieix echter zeide Maar blijft toch, beste Hélène Het dikwijls parten, doordat hij te lang vast houdt aan eene variëteit, welke vroeger uitmuntte door gunstige eigenschappen, en hij niet tijdig inziet dat haar cultuur waarde is gedaald". Cm nieuwe varië teiten te krijgen werd hier te lande aanvankelijk gebruik gemaakt van zelf- bevruchte bessen. Zoo weten we als merkwaardigheid dat in 1842 door den tuinier Wery te Luik een kruising plaats vond „door het stuifmeel van een zeer laten rooden aardappel over te brengen op den stempel van de allervroegste witte verscheidenheid aldaar". Van buitengewone beteekenis voor de Nederlandsche aardappelcultuur is ge weest de reeds boven door ons genoemde kweeker G. Veenhuijzen te Sappemeer (pl.m. 1888). Zijne variëteiten Eigen heimers, Roode Star, Bravo, Thorbecke e. a. nemen een groot gedeelte onzer aardappelvelden in beslag. De Heer Dorst vertelt ons in zijn studie verder dat ook door K. L. de Vries te Suameer enkele goede varië teiten in den handel zijn gebracht, ter wijl de laatste jaren ook de variëteiten van H. B. Veerkamp te Nieuw Compag nie en R. J. de Vroome te Smilde de aandacht trekken. Vanwege de Friesche Maatschappij werd in 1920 de winning van nieuwe variëteiten ter hand genomen; terwijl omstreeks dien tijd in den Wil helminapolder te Goes hetzelfde is ge schied." Voor de leeken, de huismoeders, die zich alleen het hoofd breken of ze met „afkokers" le doen hebben, met een „glazige" of een „kruimige", 'n zand- of kleiaardappel, is dit wel typischdat door een bekwaam kweeker als Veen- huyzen in den loep der jaren 15000 zaailingen zijn gekweekt en dat slechts een 10 tal hiervan grootere verbreiding hebben gekregen. Waaruit wel duidelijk blijkt hoe moeilijk het is een waardevolle variëteit te krijgen. Begrijpelijk is dan ook dat de heer Dorst nog eens uitdrukkelijk constateert „Het kweeken van nieuwe variëteiten zonder meer is zeer eenvoudigdoch het winnen van een nieuwe variëteit, die de bestaande evenaart of overtreft, uiterst moelijk." Hoeveel zorg en moeite er toch aan vast zit om onze aardappelen in den besten vorm geleverd te krijgen, blijkt wel uit wat de Heer Dorst van zijn studie buitenslands mededeelt. In 1920 maakte hij een reis door Engeland en Schotland om na te gaan welke variëteiten in Friesland zouden kunnen dienen als zoo genaamde exportsoort. Hij zag daar een groot aantal variëteiten, die prachtige gewassen gaven met groote opbrengsten betreft hier een gemeenschappelijken vriend. Carmen verschrikt. Zij begreep eens klaps wien het gold. Alevrouw de Kerlor eveneens giste ,de waarheid. Je raadt het niet hernam Firmin. Robert d' Aloize. Geen spier in het gelaat van Carmen vertrok. Zij wachtte zich echten wel dien naam uit te spreken. Hélène knipte met de oogen. Was de geheimzinnige macht, waarvan Car men gesproken had, dan inderdaad zoo vreeselijk als deze meende? De Saint-Hyrieix bleef een oogenblik verbaasd over de koude stilte, die op zijn woorden volgde. Mevrouw de Ker lor had een voorgevoel van een gevaar, dat in dit stilzwij^n school. Zij ant woordde daarom Is de kapitein dan te Parijs? Hij was er pas gekomen, hernam Fir min. Hij zal hier een week doorbren gen, daarna zal hij terugkeeren naar zijn laboratorium te Bourges Het schijnt, dat hij op het punt staat een groote ontdekking te doen wat aangaat ontplof fende stoffen. Ja, onze artillerie zal voortaan De diplomaat hield eensklaps opon danks zich zelf zou hii een alleenspraak zijn begonnen over ee Fransche artillerie, welke die van alle andere natiën zou overtreffen, maar hij begreep, dat zijn publiek op het oogenblik daarvoor geen belangstelling had. Hij hernam daarom, in zijn alledaag- sche spreekwijze vallend AGENTSCHAP VAN DE AM STERDAM SCHE A'DAM: Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Z^térdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Cptfrant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupon^^Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscr^ététbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CGNDITIES. iidien gewenscht bediening aan huis. Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE SPAARBANK. en mooi gevormde vlakoogige knollen. Bovendien bezaten de meesten dezer variëteiten de gunstige eigenschap dat zij niet vatbaar waren voor de wrat ziekte. Aangezien evenwel de Engelsche aardappelenverbruiker witvleezige knol len vraagt en de verbouwer niet let op zetmeelgehalte, zijn deze in het algemeen niet geschikt voor den Nederlandschen aardappelbouw. Wanneer het evenwel mogelijk zou zijn de onvatbaarheid voor de wratziekte, de groote opbrengst, en den mooien knolvorm te combineeren met geelvleezigheid of een goed zetmeel gehalte, zou ook voor ons land zeer veel gewonnen zijn, te meer waar naar het oordeel van den schrijver op den duur onvatbaarheid voor wratziekte een noodzakelijke eisch is. Met dit doel voor oogen zijn in 1921, '22 en '23 een groot aantal kruisingen verricht tusschen witvleezige Engelsche en geelvleezige Nederlandsche variëteiten, en de toe komst zal moeten leeren in hoeverre dit doel zal worden benaderd." Hoe zeer iedere natie haar eigen voor keur heeft met betrekking tot den aard appel blijkt- wel hieruit dat een weten schappelijk gezelschap, dat midden Juni in Denemarken de plantenziekten ging bestudeeren, daarbij ook proeven over de bladrolziekte der aardappelen bij woonde. In Denemarken toch is deze eene gevaarlijke ziekte, vooral in de Magnum boonen, een aardappelsoort, waarop men aldaar zeer gesteld is en die daarom dan ook niet gemakkelijk wordt losgelaten. In Duitschland is deze soort door hare vatbaarheid voor blad- Onze vriend zal morgen verschijnen op de receptie van den directeur, den heer Des Trumeaux Wij zullen er hem ontmoeten. Carmen wierp een wanhopigen blik op Hélène. De Saint-Hyrieix vervolgde Weet ge wel, dat deze uitmuntende d' Alboize, met zijn krijgshaftige houding en zijn uiterlijk van een overwinnaar, eigenlijk een zeer beschroomde jongen is en dat is te begrijpen ook. Waarom vroeg mevrouw de Kerlor, steeds voortgaande in de plaats van Car men te spreken, die geheel in gedachten verzonken was nu zij de terugkomst van haar vriend vernam. Wel, omdat hij een dichter is ant woordde de Saint-Hyrieix met den wij zen glimlach van een diplomaat. Waarlijk? Wel zeker Wist u dat niet P Vraag maar aan Carmen Zij weet er van te praten. Inderdaad, kon mevrouw de Saint- Hyrieix nu niet nalaten te zeggen. Firmin vervolgde, nog steeds van niets bewust, en zich richtende tot HélèDe U komt ook met Georges bij Des Trumeaux Onmogelijk, hernam Hélène op leven- digen toon Het is overeengekomen. Wij gaan een rijtoer maken naar Vaux- de-Cernay We zullen dan wel wat vermoeid zijn en wij gaan spoedig te bed. De toestand werd pijnlijk. Nadat me vrouw de Kerlor uit den mond van Car men gehoord had van haar verstand rol reeds geheel verdwenen. Echter in tegenstelling met andere landen bezit Denemarken een zeer afdoend bestrij dingsmiddel tegen deze ziekte. Om ten slotte nog even tot de studie van Dr. Dorst terug te keeren hij waar schuwt, zich niet met het verworvene tevreden te stellen, daar ook hier stil stand achteruitgang beteekent. Het zou bovendien al zeer toevallig zijn, dat nu juist met de Roode Star, Eigenheimer, Bravo, Thorbecke en enkele andere het hoogste zou zijn bereikt. De mogelijk heid van het betere zal voor den be werker de prikkel moeten zijn te trach ten het bestaande te overtreffen. Men vergete niet, dat door een oogenschijnlijk kleine verbetering b.v. gemiddelde ver hooging van 10 mudden per bunder voor geheel Nederland met zijn 178,000 bunders aardappelen, reeds groote voor- deelen worden verkregen. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Kloo8terbaïsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEGSDEN, Wittebroodstr. 52. houding tot den kapitein, konden Geor ges en Hélène niet in de tegenwoordig heid komen van den heer d' Alboize. Van den anderen kant viel het Hélène zeer moeilijk om Carmen te verlaten. Bovendien, hoe zou mevrouw de Ker lor haar echtgenoot er toe overhalen om het uitstapje te doen, waarvan zij als bij ingeving melding had gemaakt en als had hij haar verzocht den dag vast te stellen? Maar het zal een koud tochtje zijn, hernam Firmin. O, het is mooi weer antwoordde Hè- lène, mijn echtgenoot heeft me verze kerd, dat er niets schilderachtigers is in dit jaargetijde. De jonge vrouw ging heen en trad haar vertrekken binnen. Georges wacht te er haar. Zij sprak hem dadelijk van haar verlangenhij stemde er onmidde- lijk in toe, gelukkig eens weer een ge noegen aan haar te kunnen doen, die hij aanbad. Ik zal mama vragen om mee te gaan zeide hij. XLVI. Vaderschap. Georges ging naar zijn moeder. Alleen gebleven steunde Hélène haar hoofd op beide handen. Zij dacht zeer lang na. Carmen, haar vriendin haar zuster, was een schuldige vrouw 1 voer del Laid m Neusden en Altena,deLaiigstraat U Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1