Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres HEDEN voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. ontvangen een groot^ partij alle soorten CHI1VAMATTE1V aan veel verminderde prijzen. FIRMA CHARLES SCHREUDER Wjjjtechepoort N 2, HEUSDEN. BUITENLANDSCH OVERZICHT Hoewel Spanje enorme offers aan geld en goed heeft gebracht voor zijn heer schappij in Marokko, kunnen zij er zich met den besten wil van de wereld niet handhaven. De opstandige beweging der Rif-Kabylen heeft zoo'n omvang aangeno men, dat de Spanjaarden zich genoodzaakt zien telkens weer terug te trekken en zij zijn al b'ij, wanneer de terugtocht op een ■wijze plaats vind, waarby zij zoo weinig mogelijk verliezen lijden. Het directorium heeft nu ongeveer reeds de helft van de Marokkiaansche zóne ontruimd en het be reidt zich voor uit nog uitgestrekter gebied de troepen terug te trekken. Zoodoende blijft langzamerhand maar heel weinig van het gebied, door vroegere verdragen aan Spanje toegekend, onder Spaansche heer schappij. De situatie is nu reeds zoodanig, dat de frontlinie der Spaansche troepen thans ongeveer loopt van Tetoen Westelyk in een boog naar Megarel en Zuidelijk naar Ei Ksar, dat dicht bij de grens van de Fransche zone ligt. In beginsel is het dan ook niet onmogelijk, dat, te meer daar Spanje zijn geheele gebied nog niet had gepacificeerd en bezet en op een groote gebiedsstrook de Noord-Afrikaansche stam men nog geen Europeesche controle kenden, de successen van den leider der opstande lingen, Abd-el-Krim, voor dezen aanleiding zullen zijn de onafhankelijkheid van het door hem beheerschte bergland op te eischen. Er wordt zelfs ernstig met de mogelijk heid rekening gehouden, dat de Spanjaarden op dit stuk van zaken zullen toegeven en zich naar de Zuid-Afrikaansche kust terug trekken. Maar het is de vraag, of Spanje, door aldus te handelen, niet in conflict komt met Frankrijk. Van Fransche zijde schijnt men namelijk van oordeel te zijn, dat Spanje niet het recht heeft de zone, die het indertijd is toegekend, op te geven en door zyn troe pen te laten evacueeren. In dit verband wordt gewezen op het Fransch-Spaansche verdrag van 1912, waarbij Spanje op zich nam de militaire conti ó'e uit te oefenen in het aan dit land toegewezen gebied. Door de terugtocht der Spanjaarden dachten de Franschen, dat, wanneer Spanje zich aan zijn protectoraatsgebied niets meer gelegen laat liggen, Abd-el-Krim, aange moedigd door 't échec der Spanjaarden, waardoor zyn prestige en dat der Mohamedanen over het algemeen is versterkt, thans zich zal keeren tegen de Franschen, aanvankelijk misschien door be roering te wekken onder de bevolking der Fransche zone, later zelfs misschien ge wapenderhand. Zelfs wordt reeds gerept van de waarschijnlijkheid, dat Abd-el-Krim den heiligen oorlog tegen de Europeanen in Noord Afrika zal prediken, waai door het gezag der Franschen natuurlijk tevens zou worden aangetast. De uit de Balkanhoofdsteden, in het bizonder uit Sofia, komende berichten over het groeien der bolsjewistische beweging, Hélène vroeg zich zelf af, of zij niet een vreeselijken droom droomde. Ach, haar geluk was in de laatste maanden zoo volslagen geweest, het kon niet an ders] of de ellende der menschheid moest ook over haar komen. Wat er ook gebeurde, het leven van Carmen was verwoest. Aangenomen zelfs, dat de geboorte van het kind verborgen kon worden gehouden, wat haast onmo gelijk scheen, voor de ongelukkige zou in ieder geval het echtelijk leven eiken dag meer vernederingen en gewetens wroegingen opbeuren. Carmen, die zoo trotsch was, die zoo doordrongen scheen van het besef harer plichten, Carmen was gevallen. Het was om er door in de war te komen I O, indien het aan Hélène veroorloofd was om zich op te offeren ten einde dat verleden te niet te doen, zij zou het gaarne hebben gedaanmaar het ongeluk was onherstelbaar en de toekomst bleef vree- selijk voor de ongelukkige echtgenoote. En morgen, morgen zou Carmen zich in tegenwoordigheid bevinden van den man, die haar echtelijk geluk had verwoest. Er werd zacht aan de deur geklopt. Pélagie Crépia vertoonde haar schijn heilig gelaat. Mevrouw de gravin, zeide zij, de schrijn werker vraagt om betaling van zijn re kening. Hélène trachtte zich te kalmeeren zij wilde niet, dat de huishoudster zou be merken, hoe bedroefd zij wasmaar Pélagie had reeds bemerkt, dat het met worden steeds ernstiger. Als niet alle voorteekenen bedriegen, staat men op den Balkan voor een aanval van de Derde Internationale, achter welken naam zich de buitenlandsche agitatie van Moskou verschuilt. Terwijl men in Boekarest en Belgrado nog over voldoende macht schijnt te beschikken, om de gevaren van een bolsjewistische Putch af te wenden, is de toestand in Bulgarije blijkbaar hopeloos. Het land gaat ongetwijfeld een catastrofe tegemoet als het kabinet-Zankof niet op het allerlaatste oogenblik door een koers verandering zal trachten vasten grond te krijgen. Uitgeput door de herstelpolitiek en bezwaard door de zorgen van het emi- gratievraagstuk, is Bulgaraije haast hulpe loos overgeleverd aan de communisten en hun bondgenooten, de agrariërs. In de Duitsche regeeringscrisis is nog geen verandering gekomen. De Rijksdag fractie van het Centrum heeft met nage noeg algemeene stemmen het besluit ge nomen niet deel te nemen aan een recht- sche regeering, Alleen aan een regeering welke een waarborg is voor de onveranderde voortzetting der huidige politiek, wil zij hare medewerking verleenen. Na het bekend worden van dit besluit heeft Streseman, die de vorming van een kabinet was opgedragen den Rijkspresident verklaard dat hij de vorming van een nieuw Rijkskabinet afwees. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a., op Dinsdag 16 Dec., v.m. 10 uur. Voorz. EdelAchtb. heer R. J. v. Doveren. Secr. WelEd. heer E. Sluymers. Aanwezig de heeren K. v. d. Velden, B. v. Wyk, J. v. d. Pol, G. v. d. Pol en B. Roza. Afwezig de heeren G. P. L. Bouman en R. v. Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruike'ijke wijze, hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand op- of aanmerkingen op de notulen heeft, zegt weth. Roza, dat hy bij het voorstel over de waarschuwingsborden niet heeft voorgestemd, zooals in de notulen is ver meld, hij stemde tegen, omdat hij den maairegel niet voldoende achtte. De ver langde wyzigirtg zal in de notulen worden aangebracht. Ingekomen stukken Van Ged. Staten een nota van aanmer kingen op de begrooting 1925. Bij de de jonge vrouw niet alles in orde was Wat moet men antwoorden, mevrouw de gravin? Hélène, die door dit bezoek weer her innerd werd aan haar kleine dagelij ksche beslommeringen, antwoordde Heeft men de gewone korting toege staan Pélagie keek zeer verwonderd op. Welke korting? vroeg zij. Maar ik dacht, mevrouw Crépin, dat dit de regel was op alle werken van dezen aard. Pélagie werd boos. Het was duidelijk, dat dit nauwkeurig nagaan harer mees teres haar een doorn in het oog was] Ik begrijp niet, waarom mevrouw de gravin dergelijke moeilijkheden opwerpt Zij zeide dit op een eenigszins scher pen toon. Hélène hernam op een toon even ge matigd als krachtig Ik moet u doen opmerken, mevrouw Crepin, dat deze taal me verrast en dat ik besloten bon, die niet te dulaen. Zooals het mevrouw de gravin be haagt, gaf Pélagie ten antwoord, op den toon eener vrouw die woedend is, wijl haar gebied onophoudelijk minder woidt, terwijl tegelijkertijd zij zich haar kleine voordeeltjes ziet ontnemen. In de huizen, waar ik de eer had mijn functiën uit te oefenen, betaalde men aan de le veranciers, wat zij moesten hebben, zoo dra zij hun rekeningen presenteerden. Wordt vervolgd). raming van de rijksuitkeering is het bedrag berekend naar het aantal inwoners van thans, n.l. 2500, volgens Ged. Staten moest hiervoor het getal 2475 van het vorig jaar zijn genomen. Het nadeelig saldo f3724.85 behoort geplitst te worden in een saldo voor den gewonen- en voor den kapitaaldienst, voor den gewonen dienst f 2355.70, voor den kapitaaldienst f 1369.15. De jaarwedde voor den gem.-ontvanger is te laag geraamd, met het oog op de periodieke verhooging, die deze toekomt, inplaats van f 950.— moet dus f 987. geraamd worden. Voor krankzinnigen moet een bedrag van 2XH74 worden geraamd. De verlangde wijzigingen zullen worden aangebracht. Besloten wordt, in de Ebbe-begrooting eveneens een kleine wijziging aan te brengen, de post voor bureau en schrijf behoeften zal met f100.worden ver hoogd, daartegenover den post onvoorziene uitgaven met het zelfde bedrag verlaagd. Van den Prov. Brandweerbond is een adres ingekomen, waarin de gemeente wordt verzocht als nog als lid tot deri bond toe te treden, die 24 Mei j.l. is opgericht. De Voorzitter ziet voor deze gemeente het nut van den Bond niet in, daarby zou een reorganisatie der brandweer belangryke geldelijke offers vragen, die de gemeente niet kan dragen en bovendien is de brand weer hier aardig in orde, zooals bij den jongsten brand in de naburige gemeente is gebleken. De heer v. Wijk zegt, dat men er te Veen met lof over sprak. De heer v. d. Velden vraagt of bij aan sluiting bij den Bond er voor de gemeente geen voordeel in kan schuilen, uit gezame- lijke inkoopen b.v. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat de concurrentie op het gebied van brand- bluschmiddelen in ons land zeer groot is, zoodat het voordeel dat uit gezamenlijke inkoop zou zijn te behalen niet zoo groot kan zijn. Hij stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Het adres van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, om een subsidie van f25.ondergaat hetzelfde lot. Thans komt aan de orde het adres van de huurders der 7 woningen van de Afd. Aalburg (Ebbe) in de Korte Steeg, om in het achterhuis hunner woningen een zolder te leggen. De Secretaris zegt dat hiertoe in de vorige vergadering reeds is besloten voor zoover de betreffende post op de begroo ting dit toelaat. De heer v. Wijk heeft eens een kijkje wezen nemen en kan niet anders zeggen, dan dat de woningen niet zijn afgewerkt, de voorzolders zijn niet afgeschoeid en ook de vloeren lyken nergens op, het zijn allemaal kuilen en gaten. Het voorstel van den Voorzitter om een begrooting der kosten te laten maken van zolders en cementen vloer om daarna te zien hoever de post toereikend is, want de woningen moeten buiten ook geveifd wor den, wordt aangenomen. De heer J v. d. Po! dringt aan op spoed. Nog is ingekomen een schiijven van den heer Huizinga Rijkslandbouwconsulent, die den grond van het Korerizand heeft onder zocht. Genoemde heer deelt in dit schrij ven mede, dat de slechte toestand van het grasland aan verschillende oorzaken is te wijten. Ten eerste schijnt de hoeveelheid gras- en klaverzaad bij de menging niet goed gekozen, thans is echter niet meer te constateeren welke fout hierbij is ge maakt. Dan is het land te spoedig in hooiland herschapen en had het de eerste jaren uitsluitend beweid moeten worden, terwijl bovendien de bemesting onvoldoende is geweest. De heer Horzinga noemt het verkeerd al te veel vertrouwen te stellen in de natuurlyke vruchtbaarheid van den bodem. Het idee van bemesting met de privaten der school acht hij wel goed, indien deze mest met aarde wordt ver mengd en vroeg in het voorjaar er op wordt gebracht. Verder is bemesting met 800 K.G. Thomas slakkenmeel en 500 K.G. kalizout en in 't voorjaar Chili sal peter noodzakelijk, de hoeveelheid van het laatste hangt af van de hoeveelheid beer die aanwezig is. De afdoening van de bemesting wordt in handen gesteld van B. en W. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer W. Mouthaan. Van den heer Mouthaan is een schrij ven ingekomen dat hij voor een herbe noeming niet in aanmerking wenscht te komen. Door B. en W. zijn op de voordracht geplaatst de heeren G. v. d. Pol en C. van Helden. De heer G. van der Pol ver klaart eene eventueele benoeming niet te zullen aannemen. Bij de stemming ver kreeg de heer G. van der Pol 3 en de heer C. van Helden 2 stemmen. De heer G. v. d. Pol verklaart nogmaals deze be noeming niet te willen aannemen, waarop met algemeene stemmen de heer C. van Helden wordt benoemd. Benoeming 5 leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. B. en W. bevelen hiervoor aan de heeren A. v. d. Heuvel, G. Zoon, B. Roza, K. v. d. Moo- ren en A. Smookers als eerste candidaten en als Jtweede de heeren G. Mouthaan, C. Garstman, L. van Wyk, A. Michael en W. Wijnen. De eerste candidaten worden met algemeene stemmen gekozen. Benoeming van een lid van de Comm. van Toezicht op het Lager onderwys. Af tredend de heer T. A. Smookers, die met algemeene stemmen wordt herkozen. Opzegging van de overeenkomst tusschen de gemeente en de P.N.E.M. betreffende de levering van electr. energie. B. en W. stellen voor, het contract dat met 31 Dec. 1926 afloopt en voor 1 Jan. 1925 moet worden opgezegd, anders wordt dit stilzwijgend verlengd, op te zeggen. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat op een vergadering die in Wou- drichem is gehouden en waarop alle ge meentebesturen van het Land van Heusden en Altena waren vertegenwoordigd, deze kwestie is besproken en men algemeen van gevoelen was, dat het contract be hoorde te worden opgezegd. Op diezelfde vergadering is een commissie benoemd, die in onderhandeling zou treden met de directie van de P.N.E.M. en naar spr. heeft ver nomen, heeft de Directeur zelf ook gead viseerd, om de contracten op te zeggen. De heer Roza licht nog toe, dat de commissie uit de Burgemeesters ook advi seert tot opzegging en dat zal worden ge tracht: om de bedrijven aan de P.N.E.M. over te doen en indien dit niet mocht ge lukken, dan in elk geval voordeeliger voor waarden voor inkoop te verkrijgen. De heer v. Wijk meent, dat vroeger is besproken dat B. en W. met cijfers zou den aantoonen, dat eigen beheer voor de gemeente voordeeliger is, zijn deze cijfers aanwezig Zonder meer kan spr. niet voor opzegging stemmen, men moet in deze voorzichtig zijn. De Voorzitter zegt dat op 't oogenblik getracht wordt door de gemeenten om de bedryven aan de P.N.E.M. over te doen en hij dus aan het voorstel niet zou tornen. De heer Roza zegt dat de heer v. Wijk het voorstel schijnbaar niet goed begrijpt het administratief en technisch beheer is reeds opgezegd, hierovfer is reeds besloten om dit bij het verstrijken van den termijn in eigen beheer te nemen, het gaat nu om het contract voor de stroomlevering. Het bestaande contract moet worden opgezegd om te trachten een voordeeliger er voor in de plaats te krijgen. Dezelfde spr. acht het wenschelijk dat de commissie van 10 op de hoogte wordt gesteld met de plan nen die de gemeenten in het Land v. Heusden en Altena koesteren en betreurt het dat de Commissie van Burgemeesters, nog de gemeente was vertegenwoordigd op de vergadering in den Bosch door de afdeeling Noordbrabant van de Vereeniging van Nederl. gemeenten gehouden en waar de P.N.E.M. kwestie zoo breedvoerig is be sproken. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het contract op te zeggen en de Commissie van Burgemeesters te adviseeren zich in verbinding te stellen met de Commissie van tien. (Slot in het volgend nummer.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Woensdagavond j.l. gaf de •Heusdensehe Harmonie*voor een goed bezette zaal in Hótel »Concordia«, hare eerste Winteruitvoering, aangeboden aan de Donateurs met hunne Dames. Na opening door den Voorzitter werden een 5 tal muzieknummers, onder leiding van haar Directeur, den Heer Joh. van Berkel uit Ammerzoden, ten gehoore ge bracht, welke biyk gaven van goede vor deringen. Na de pauze werd door de Tooneel- vereeniging, verbonden aan de Harmonie, opgevoerd de blijspelen: Joost Uilenspiegel* en »Wie ben ik«, welke zeer in den smaak van het publiek vielen. Morgen (Zaterdag) geeft de Heusden- sche Harmonie* een uitvoering voor het publiek, welke met een bal zal besluiten. We twijfelen dan ook niet, of velen zullen hiervan gebruik maken. Naar wij vernemen, zal op 17 Jan. a.s. aan onzen gemeente-veldwachter D. v. Kuijk, door den Algem. Politiebond, de gouden medaille worden uitgereikt. Zondag herdenkt de Z.Eerw. heer J. van Bokhoven, een oud-stadgenoot, den dag waarop hij te Baltimore door^E.E. Kardinaal Gibbons tot priester werd gewijd. Sedert 12 jaren is hij werkzaam als Pastoor te Zwolle (L.S. Ver. Staten van Noord- Amerika). Maandagavond vergadert de R. K. Kiesvereeniging, waarin o.a. aan de orde komt een wijziging van het bestaande reglement. Bij een drijfjacht door de heeren Verhoeven onder Oudheusden gehouden, werden met 5 geweren 21 hazen, 20 fazanten en 2 sneppen geschoten. Woensdag werd onder veel belang stelling ter aarde besteld het lijk van den heer H. v. Wyk. De overledene genoot aller achting en had zitting in vele colleges. Zoo was hy o.a. Regent der Godshuizen, lid van het college van Zetters, hoofdman der Brandweer, Ouderling der Ned. Herv. Gemeente, enz. In hem verliest de gemeente een zeer geacht ingezetene. Almkerk. Naar wij vernemen zal de Herv. Chr. School alhier D.V. geopend worden op 5 Jan. a.s. Drnnen. Met de a.s. Kerstmis zal wederom een Kerstcantate worden opge voerd. By de opening van de nieuwe zaal der Harmonie jpde Volharding*, welke in verloop van enkele weken zal plaats hebben, zal een groote uitvoering worden gegeven van de Harmonieleden met mede werking van de heeren Kuijs uit Herpt en Didde uit Waalwijk, zoodat ons een ge noeglijke avond staat te wachten. Veiling van 18 December. Goudreinette 3^17£ cent per K.G. Bellefleuren 5 13J Groningerkroon 8|13, Zoete appel 3—7 Koek 12 Brederode 6j8| Kleiperen 1 5| St. Remie 37 Giezer Wildeman 15| Spruitjes 6—21 Juin 9—18 Preij 6—22| bos. Savoyen IJ 4£ stuk. Kroten 1 Rammenas li 's-Gravenmoer. Door Ged. Staten van Noordbrabant is by besluit van 10 dëzer goedgekeurd, de begrooting dezer gemeente voor den dienst 1925, in ont vangst en uitgaven den gewonen dienst f28781.54, den kapitaaldienst f200. Genderen. Gisterenavond is bij de Ned. Herv. Kerk gehouden verkiezing van Notabelen herkozen de heer Ant. Vos Johz. en gekozen de heer G. Haspels in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. van Gammeren. Als President- Kerkvoogd is herkozen den heer G. Vos Gzn. Nederhemert De Muziekvereeniging •Concordia hoopt 2e kerstdag een uitvoe ring te geven. Nienwendijk. Deze week had een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. C. B. was aan het boomen Firma ALPH. HUPSCH I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2