Tweede Blad no. 4460 Vrijdag 19 December C. DE KEMP. ^KERSTBOOMVERSIERINGEN. KERSTBOOMEN vanaf 30 cent. Kerstkaarsjes Kerstkaarten^Nieuwjaarskaarten, enz, ZIET ONZE ETALAGE. CONCURREERENEE PRIJZEN. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Conflict tusschen P.N.E.M. en gemeenten. HEUSDEN. v.h. A. sens, en Petten. Enorme voorraad handschoenen, kousen en sokken. Ontvangen een prachtsorteering rs Winter teenen Hoek Engstraat 77-78 HEUSDEN. Alle soorten werkmansgoederen, zooals manchester- en BhTtfWe- broeken, blauwe en grijze jassen, flanellen overhemden enz. Flanellen, prima afwerking, heeren en dameshemden, gemoltonneerde goederen, prachtige INKOOP VAN OUD GOUD. Reparatieinrichting van GOUDEN- en ZILVERWERKEN. BEHOORENDE BIJ HET Hoedt U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts, enz. zaken tal van nieraandoeningei nieren moeten dan den bijstan van de andere bloedreinigende/organen de huidporiën, longen en ingewrariden. Bij de dubbele inspanning en vawk verwaar loosd, is het geen wonder, nkx de nieren het afleggen. Dan is he( tijd om een niergeneesmiddel te gebri/ken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik var/ Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan e/nstige gevolgen als rheumathiek, ischias/spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. gij/kunt om uw levenskracht juden, oefen uw ledematen zor g voor eeri goede bloeds- ïf op verstandige wijze, >ilien geven betrouwbare hulp. allen op de nieren en blaas Doe wat op peil te en spieren, omloop. Ls Foster's/ Zij werk« maar djl doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken/a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwar/en opdruk). SLOT. Daarna kwam aan het woord de heer Jos van Wel, wethouder van Helmond. De indruk, die ik over deze zaak heb, zeide hij, is deze, dat we moeten zeggen, dat het er op het oogenblik met het licht in onze provincie tamelijk donker uitziet. Helmond moet met 1 Jan. a.s. een nieuw contract met de P.N.E.M. aangaan wy kunnen dat krijgen als we het willen aanvaarden, zoo als de heer Krijgsman het geschetst heeft. Daar hebben we niet veel zin in. De P.N.E.M. levert nu aan de gemeente Helmond en aan de industrie in Helmond. De gemeente als groot-afnemer betaalt meer voor stroomafname dan één groot afnemer. Het is spr.'s groote grief tegen de gesties van de P.N.EM. en ook tegen de hoogere colleges, dat er op het oogen blik twee tarieven zijn bij de P.N E.M. wordt er gemeten met twee maten. Deze tegenstrijdigheid moet worden weg genomen. Een weg is de eenheid kost zooveel en ieder neemt af, maar spr. had zich een andere weg gedachtwij leveren niet tegen een monopolie, maar tegen een concurrentieprijs. Ik weet, zegt spr. dat er dan verliezen zuilen ontstaan we zitten daar nu mee. WTe hebben de maatschappy nu eenmaal en kunoen haar niet opdoeken en ons geld terugvragen. Als dat lichaam zyn ontstaan te danken heeft aan de gestie van het hoogere bestuur zullen al de burgers in het tekort, dat verkregen wordt, moeten medebetalen. Dit is de meest reëele en beste weg, dat de P.N.E.M. bedient tegen dezelfde tarieven en jaarijks de directeur een gang maakt naar de Prov. Griffie, er de balans geeft en zegtdat is er tekort. Spr. verklaart, het beroemde Kon. Be sluit van 8 Aug. 1917 nog eens te hebben nagegaan. Het staat misschien in de huidige omstandigheden lang niet vast, dat een gemeente, die verlof zou vragen een eigen centrale op te richten en zich daartoe gedwongen zag, in het ongelijk zou worden gesteld. De Koningin of de Raad van State overweegt, dat het wel waar kan zijn, dat de gemeente Den Bosch zelf voordeeliger electrische energie kan opwekken dan een provinciaal bedrijf het zou kunr.en, dat nochthans Ged. Staten zeer wel overwegen, of Den Bosch er mee gediend zou zijn, maar dat het criterium is, dat ook de streek er mee gediend is. De omstandigheden zijn nu echter gewijzigd. Het is niet meer de vraag, of één enkele gemeente, maar verscheidene, zoo niet alle gebaat zijn. We verkeeren in een andere omstandigheid, n.l. dat niet alle stroom geleverd wordt tegen kostprijs, maar een deel tegen onder prijs, wordt verkocht, missschien moet verkocht worden. We zijn in een nieuw stadium en nieuwe vragen doen zich op om van een vroeger antwoord af te wijken. Hierop stelde spr. een motie voor, waarin om. werd voorgesteld, dat de tarieven van de P.N.E.M. zullen worden vastgesteld naar één beginsel en naar dezelfde maat staven en waarin de Prov. Staten worden verzocht de provinciale verordening op het electriciteitsbedrijf zoodanig aan te vullen, dat verlof zal worden gegeven aan de gemeenten, om eigen electriciteitsbedrijven op te richten en te exploiteeren, wanneer a. de P.N.E.M. niet meer leveren zal tegen eenvormige tarieven. b. tegen de tarieven, waarin de pryzen niet hoogor zullen zijn dan de eiger, op- wekkingskosten der gemeenten, en de Prov. Staten eerbiedig in over weging te geven, de hieruit eventueel ontstaande verliezen voor de P.N.E M. jaarlijks voor rekening van de Provinciale kas te brengen. Deze motie die door den Voorzitter te lang werd geacht, werd in stemming ge bracht. De heer Van der Meulen, burgemeester van Terheijden, merkt op, dat men niet verder is dan een jaar terug, toen gead viseerd werd het contract op te zeggen. We zijn inog dieper in de put. De con men nu te sluiten krijgt zijn voorwaardelijk A. C. A. te idem, eisch Spr. vraagt wat de ge- 1 mnd. gev.P. P. te idem, eisch ontslag van rechtsvervolging J. de V. te Brakel, f40 of 40 d. h., vonnis f30 ofl5d. h. J. de V. te Brakel, eisch 6 w. gev., vonnis f 50 of 25 d. h. X tracten d e nog beroerder, meenten ie het contract opzegden met 1 Jan. moeten doen. Heeft de commissie overwogen wat zij hebben te doen Het gaat niet aan op 1* Januari de menschen in het donker te zetten. De heer Krygsman verklaart de over tuiging te hebben, dat de hooge autoritei ten zullen iDgrypen. Spr. zegt dat een contract veronderstelt een wilsuiting van beide partyen, maar dat het lijkt of we in statie leven. Het eenige antwoord dat van de directie van de P.N.E.M. ontvangen werd, komt hierop neer Na rijpe overweging lap ik al je argu menten aan m'n laars Een dergelijke positie is voor ons ook onbegrijpelijk. De contracten zullen nog slechter wordery maar daar kunt U ons geen verwijt van maken. Wat te doen is een kwestie voor de verantwoordelijkheid van elk gemeentebe stuur. Ik kan alleen zeggen wat ik zou doen. Als ons contract 31 Dec. a.s. afliep, zou ik weigeren te teekenen dat ze Den Bosch dan maar in het donker zetten (geroep juist.) Ik wacht maar af. Wy wasschen in elk geval onze handen in TOschuld. Wij zijn nog tot onderhandelen bereid. Ik spreek namens de geheele commissie als ik zeg, dat zij haar taak niet kan vervullen als we als een groep kwajongens onze argumenten mogen zeggen en dan heen gaan. De heer Hofman, directeur van het licht en waterbedrijf in den Bosch raadde namens de commissie, de Burgemeester van Ter heijden en een twintigtal andere gemeenten aan het contract niet te teekenen. De heer Van Vlokhoven, burgemeester van Megen, maakt de commissie een compliment voor haar werk, hij is dank baar voor hetgeen zij in het belang der kleine, gemeenten heeft gedaan. Hij deelt verder mede, dat de P.N.E.M. verlaging van administratiekosten heeft toegestaan. De P.N.E.M. voert de administratie voor Megen vroeger moest daar 15 pCt. voor betaald worden, hetgeen thans bij schrijven van 25 Juli j.l. is gereduceetd tot 5 pCt. Daarvoor wil hij toch ook danken. De heer Sluijmers secretaris van Wijk bij Heusden, deelt mede, dat in een te Woudrichem gehouden vergadering van burgemeesters en secretarissen van gemeen ten in het Land vain*Heusden en Altena betoogd is, dat de P.N.E.M. alle noodlij dende bedrijven zal overnemen. Alle con tracten in die streek worden opgezegd. Ten slotte werd de motie die wij in ons vorig nummer reeds opnamen, in stem ming gebracht en aangenomen. RECHTZAKEN. >e gruwelijke jeuk ver- 'dwijnt .onmiddellijk met AKKER's iOOSTERBALSEI zuivert - verzacht geneest Zitting van den Politierechter te Tiel 10 December 1924. Mishandeling Joh. A. en G. A. A. te Arnmerzoden, eisch instructie door den Rechter-Commissari's, uitspraak 14 d. gev. Vergadering van den Raad der Gemeente 's GRAVEMOER op Vrijdag 13 December. Afwezig met kennisgeving de heer G. Verhagen, i Na opening en voorlezing der notulen, doet de Voorzitter mededeeiing aangaande de aansluiting der openbare gebouwen aan de waterleiding. Ged. Staten hebben ingezonden een nota van bemerkingen betreffende de gemeente rekening over 1923, welke zijnde van 'administratieven aard door B. en W. conform hun voorstel zullen worden beant woord. Op een verzoek van het bestuur van den Prov. Brandweerbond tot aansluiting bij dien Bond, wordt afwijzend beschikt. Het reglement der commissie tot wering van schoolverzuim wordt gewyzigd over eenkomstig het voorstel van B. en W. Kennis wordt genomen van een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid over de verontreiniging van het Dongewater door het afvalwater der fa brieken in de gemeente Dongen. Besloten wordt voorts tot wyziging der gemeentebegrooting over 1924. Overeen komstig het advies der commissie van on derzoek worden goedgekeurd de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1923 in ontvangsten op f11402.795 en in uit gaven op f10818 015, alzoo met een batig slot van f584.78, alsmede de begrooting over 1925 in ontvangsten en uilgaven op f 11399.78. In de vacature van armmeester, open- komende door de periodieke aftreding van den heer J. Blom, wordt benoemd de heer C. C. Dekkers. Burgerlijke Stand. WOUDRICHEM. Geboren: Hendrik z. v. J. Lubbers en IJ. de Joode Levinus Gerardus z. v. H. van Houwelingen en A. van Straten Cornelis z. v. T. de Joode en W. Naayen. Ondertrouwd: J. van der Wiel 24 j. en B. Kanselaar 25 j M. A.Ken- tie 21 j. en A. J. Schriek 21 j. A. J. j Krieiaart 45 j. en A. Versluis, wed^ J. Uljée 44 j. Overleden: A. van Straten 26 j., echtg. van H. van Houwelingen J. Pip peling 72 j„ echt. van J. Smits D. Daim 75 j., wedn. van A, Nieuwenhuizen. 's GRAVENMOER. Geboren: Adrianus Jacobus z. v. A. van Dongen en G. Verdick Willem z. v. W. Timmermans en J. E. Faro. Gehuwd: Th A. Ruytenberg 33 j. met A. Rutters 25 j. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Cornelis z. v. M. van den Heuvel en S. C. den Haan Frans z. v. A. Hakkers en M. van der Stelt. Gehuwd: F. Rosier 24 j. met C. Verdoorn 24 j. Overleden: J. van der Stelt 1 m. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak 5 December 1924. 314 Sr.A. H. v. d. D„ zwervende, f 5 of 3 d. Jachtwet: P. V., Elshout, f 20 of 10 d., (bij niet uitlev. geweer f20 of 10 d.) TrekhondenwetTh. K., Vlymen, 2 X f 2 of 2 X 1 d. VisscherijwetA. W. K., Dussen, f 5 of 3 d. v. v. Springstierenregl.P. H., Dussen, f 3 of 2 d. 425 Sr.P. v. R., Wyk, f 10 of 5 d. Pol. verord. Heusden R. C., Heusden, f3 of 2 d. MotorteekenbesiuitM. v. N., Veenen- daal, f 2 of 1 d. Prov. WegenreglementJ. G. v. H., Woudrichem en B V., De Werken ieder f 5 of 3 d.t J. v. V., Dussen (2X) f 3+ f 5 of 3 d. -f- 2 d., H. v. V. De Werken, J. C. V. en L. v. d. B. te Werkendam, A. v. A., Andel, C. M. S., Woudrichem en G. v. d. D., De Werken c.a. ieder f3 of 2 d. Motor- en Rijwielregl.J. CGouda, f 5 of 3 d., Ph. v. d. G. Sleeuwijk, f3 of 2 d., W. d. IJ., Dalem f5 of 3 d. Maximum snelheid Almkerk A. d. C., Brussel, f25 of 10 d., J. A.*S., Harder wijk en T. C. K. Ginniken ieder f 3 of 2 d., A. B., Hekelingen, E. J. R., Uit- huyzermeeden en M. O., Amsterdam ieder f 20 of 10 d., W. d. W. Zeist, f 25 of 10 d. Motor- en Rijwielwet -f- Motorkentee- kenbesluit -f- 435 Sr.P E. v. P., Slie- drecht 2 X f3 of 2 X 2 d. f25 of 10 d., H. C., Andel, J. d. B., Sprang, T. A. K., Made c.a. en A. v. d. M„ Babi- loniënbroek ieder I5 of 3 d. 417b.J. v. W., Andel, f 3 of 2 d. Rijwiel z. lichtJ. v. Z., Poederoijen e. a., ieder f 3 of 2 d. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers A f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Engstraat HEUSDEN. Ziet mijne etalage met prijzen. f itienwsblatl H. V. EEUWIJK ZON ïn Haedeji W. BREHM,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5