Eerste Blad Kerstgedachte A. VerscEuur-Baert, ^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No4461, Woensdag 24 December 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zie, ik verkondig U groote blijdschap I zoo klinkt het met het Kerstfeest in duizenden stemmen over onze oude aarde. Eene klok zegt het den een en een kerstboom verkondigt het den ander. Zoolang er eene christenheid bestaat, is geen hart zoo gevoelloos geworden, dat het niet iets van den wonderglans van den Heiligen Nacht ondervond. Wij mogen het niet dulden, dat de kerstboodschap slechts voorbijgaand onze harten bestraaltzij wil die harten overwinnen en zegenen. En wij laten het niet toe, dat zij slechts de verdrukten en bekommerden zal troosten, maar alle harten zal zij bereiken, ook de krachti- gen en sterken. „Komt tot mij allen, die vermoeid en belast zijt, ik zal U rust gevengij weet door welken mond deze woorden zijn gesproken. Maar diezelfde stem had ook kunnen zeggen: „Komt tot mij allen, die sterk en weerspannig zijt, ik zal U overwinnen". Eens werd een Duitsch werkman, die den nood van onzen tijd en den onza- ligen strijd tusschen arm en rijk uit eigen ervaring kende, gevraagd„wat is in onzen tijd vóór alles noodig Hij antwoordde„een nieuwe Liebes- kraft." Ik weet niet of in de vele hon derden boeken, die over de vragen van onzen tijd geschreven zijn, een meer treffend antwoord dan dit te lezen staat wij behoeven eene nieuwe „liebeskraft". Ja, liefde is kracht, de hoogste en edelste kracht, die er in de wereld bestaat en wanneer het één kracht gelukken kan om het voorkomen der wereld te ver nieuwen, dan is het wel deze. Denken wij er slechts één oogenblik over na, wat in allen nood en strijd van onzen tijd dit eene woord „Liefde" kan beteeken. Alleen in één opzicht kunnen we ons niet met bedoelden werkman vereenigen, dat wij willen vechten tot soms „eene nieuwe Liebes kraft" uit den hemel komt gevallen. Wij willen heden liever denken aan de oude heerlijke Liebeskraft, die in Jezus mensch is geworden en die zich reeds als het machtigste op aarde heeft doen kennen, die verder nog zal inwer ken en verder nog tot van lieverlede alles nieuw geworden is. Het moet wel een aangrijpend oo genblik zijn geweest, toen Jezus deze woorden neerschreef: „Ziet, welk eene liefde heeft ons den Vader getoond". Hoe kerstfeestelij k stemmen ons die woorden 1 Is het niet alsof een andere broeder ons bij de hand nam en ons leidde in een zaal, waarin Kerstfeest wordt gevierd en ons de geschenken toonde, die voor ons klaar liggen Is het niet alsof de kinderen elkander op den kerstavond vroolijk toeroepenZie toch, wat ik heb 1 Zie wat ik heb gekregen 1 Zoo klinkt over de aarde een „Ziet" onder al de ontroerden in hun hart, „Ziet", misschien het aller schoonste „Ziet, welk een liefde ons den Vader heeft getoond", dat zegt ons zacht maar toch duidelijk o zooveelmen moet oog hebben voor deze gaveniet ieder heeft dit ooghebben wij het allen Weten wij dat er niets grooters en heerlijkers voor ons menschen is dan dat wij kin deren Gods zijn en heeten mogen Stel eens dat de knapste en geleerdste men schen der aarde zich met elkander zouden verstaan om een mooien en trotschen naam voor ons menschen te zoeken, gelooft gij dan dat zij iets mooiers en hoogere zouden kunnen vinden dan den naam „Kind Gods"? En gesteld dat gij een wensch mocht doen, één wensch in uw gansche leven, zoudt gij dan wel iets verhevenere, iets dat méér al het schoone omvat, kunnen wenschen dan ditmocht ik een kind Gods zijn, een waar, oprecht kind Gods 1 En indien gij de heele wereld doorzocht en alle vrome menschen er naar vraagt, dan vindt gij niets hoogers dan dit; „kind Gods". „Mijne geliefden, wij zijn nu Gods kinderen". Wat ligt in deze woorden van den Bijbel eene diepe, reine vreugde! Wat ligt ook in de woorden een rustig en heerlijk vertrouwenKennen wij deze kalme vreugde en dit vertrouwen uit eigen ervariüg? Beseffen wij reeds wat het beteekent„de groote, almach tige God, die alles bestuurt en leidt, heeft mij lief, heeft mij persoonlijk lief Wie het besef gekregen heeft voor de liefde Gods in eigen leven, die weet waarvoor hij op het Kerstfeest heeft te danken. Hoe toch zouden wij iets van deze liefde kennen, indien het niet door Jezus ware „Dat God liefde is", deze schoonste melodie van alle melodiën heeft slechts eenmaal op aarde weerklonken, en het leven en afsterven van Jezus is het hooglied der godddelijke liefde. Wybertabletten - Menthapastilles Salmiakpastilles Abdijsiroop Purol Klooster balsem Le vertraan. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Duitsche pers bespreekt druk de ernstige crisis, die veroorzaakt is door de weigering van Stresemann om een kabinet te vormen en door het besluit van het centrum om niet deel te nemen aan een rechtsche regeering. In parlementaire kringen acht men een extra-parlementair kabinet uit de midden-partijen den eenigen uitweg. De Vossische Zeitung geeft toe, dat een dergelijk ministerie gemakkelijk een meer derheid zou krijgen in het parlement. De -Vörvarts schrijft, dat de kleine co alitie van Wirth, welke 232 stemmen heeft tegen 216 van de rechtsche coalitie, om vergeworpen kan worden met de hulp der 46 communisten. De Germania beschouwt de coalitie- Wirth als een onmogelijkheid, zoowel numeriek als politiek. Volgens dit blad is de eenige mogelijkheid een kabinet uit de drie middenpartijen. De Zeit verklaart echter, dat de Duitsche volkspartij zich krachtig zal verzetten tegen een dergelijke combinatie. De Deutsche Zeitung meldt, dat Marx in den loop van een onderhoud met de leiders van de economische partij gespro ken heeft van een nieuwe rijksdagontbin ding. De Duitsche draadlooze dienst meldt ver schillende berichten uit Marokko, waaruit valt op te merken, dat bij de ontscheping van Spaansche troepen, die de havenplaats Elcazar Sequir op de Anjera's zouden heroveren, de zoon van den aanvoerder, kolonel Moll, door een vijandelijken kogel werd gedood. De kolonel zelf, die zijn zoon te hulp wilde komen, werd gewond. Bij de jongste gevechten is een leider der opstandige Rifkabylen, Beni Haüm, gesneuveld. De Chigago Tribune (Parijsche editie) weet thans te vertellen, nadat de Daily Mail het vroeger al eens ten onrechte had gedaan, dat Raisoeli. de vroegere tegen stander van Spanje, is overl. op 56 jarigen leeftijd. Volgens Fransche bladen liet Abd-el- Krim zich uitroepen tot sultan van het Rifgebied. Volgens een bericht uit Tanger beschik ken de Anjera stammen over 3500 goed uitgeruste soldaten. Den laatsten tijd gaat er weer heel wat stof op over de door Engeland te stichten vlootbouw te Singapore en het feit dat er groote Amerikaansche vlootmanoeuvres zullen worden gehouden bij de Filipijnen. Sommige Japansche kringen leggen ver band tusschen de Amerikaansche en Brit- sche maatregelen, welke als een bedreiging van Japan worden voorgesteld. De roe rigste en meest nationalistische elementen in het land der Rijzende Zon gewagen dan ook reeds van agressieve bedoelingen die Amerika en Engeland zouden koesteren, welke landen, naar het heet in opge wonden redevoeringen een oorlog voor bereiden om Japan te overweldigen. Zoowel de Japansche als Amerikaansche autoriteiten nemen een houding aan, welke ertoe strekt aan de ophitsing, waaraan indi- vidueele bewoners van Japan en Amerika zich schuldig maken, haar beteekenis te ontnemen. Terwiji in het Amerikaansche parlement het lid van het Huis van Af gevaardigden Britten voorstelde om over te gaan tot uitgebreiden aanbouw van oorlogsschepen, terwijl deze zelfde persoon een trouwens naderhand afgewimpelde resolutie indiende, waarvan de strek king was de algemeene conferentie bijeen te roepen van randstaten van den Stillen Oceaan met blanke bevolking, die duidelijk tegen Japan was gericht, heeft de Ameri kaansche secretaris van staat, Hughes, op bizonder hartelijke wijze den nieuwen Japanschen welkom geheeten. De normale diplomatieke etiquette wemelt gewoonlijk van gemeenplaatssn, die men niet al te ernstig kan opvatten, maar Hughes' toe spraak legde ditmaal bizonder den nadruk op de ^allerhartelijkste betrekkingen« tusschen beide landen, die hij wenschte en voorzag. Bovendien zyn in Amerika extra-maat regelen genomen, zoowel in het congres als vrtn de regeering, om te voorkomen, dat er een vervreemding tusschen Washington en Tokio ontstaat. Voorts heeft 'de Ja pansche gezant te Londen, baron Hajasji, in een interview met een Engelsch blad ontkend, dat er tusschen Japan en Amerika eenige vijandelijke gezindheid zou bestaan. Volgens zijn zeggen werden de uitlatingen van sommige heethoofdige Ja panners heelemaal niet door het officieele Japan gedeeld en hij Voegde er nog aan toe, dat aan beide zijden der Stille Zuidzee personen bestonden, »die altijd voor kwaad willig stoken gereed staan, maar het gros onzer volkeren stemt er niet mee in«. Wat Japan volgens baron Hajasji wenschte en wilde, was zoowel den vrede met En geland en Amerika als met welken buiten- landschen staat ook te handhaven. Ook het plan inzake de Britsche vlootbasis te Singapore heeft blijkens de verklaring van den gezant voor Japan niets ver ontrustends. Agressieve bedoelingen, die op een anti-Japansche politiek zouden moe ten wijzen, zag Hajasji heelemaal niet achter het plan. Hij achtte dit laatste zelfs begrijpelijk. De verschillende deelen van het Britsche rijk toch liggen ver uit elkaar en om deze reden alleen reeds meende de gezant, dat een gezonde politieke, die het erop aan stuurt voor de Britsche be langen zoo krachtig mogelijk op te komen, een dergelijk commercieel schema voor Engeland noodzakelijk maakte. BINNENLAND. Doodgetrapt door een koe Toen de 74-jarige landbouwer Blanken steen te Werkhoven bezig was een koe te melken, schopte de koe, die er naast stond, het melkblok om, met het gevolg, dat B, viel en door de koe zoodanig op de borst werd getrapt, dat hij aan de gevolgen overleed. Verpletterd Zondagmiddag heeft te Middelburg de 23-jarige J. Zoet uit Nieuwe Wetering, doordat er een ketting van een kraan op een schip brak, een boom op het lichaam gekregen. Zijn hoofd werd verpletterd, hij was op slag dood. o DE MOORDZAAK TE CULEMBORG Een kalme betooging Andere middelen aangekondigd Het anders zoo stille Culemborg was getuige van een demonstratie, die zijn bevolking weer de sensatie deed beleven van de afschuwelijke misdaad, welke daar juist een jaar geleden gepleegd werd op Thomas en Gerrigje van Wiggen. Men kent de duistere geschiedenis, waarin thans de Tielsche justitie hoopt licht te ontsteken en waai in, naast den inmiddels zich zelf van het leven beroofd hebbende Haverman, ook de commissaris van politie, de heer Blok, als een der hoofdfiguren wordt aangemerkt. Tegen hem ging .dan ook de gehouden demonstratie. Het Zaterdag verschenen weekblad »de Arbeid« getuigt dit als volgt »Door deze handeling zal de bevolking gelegenheid worden geboden deelneming te betuigen aan de familie Van Wiggen, die zoo vreeselyk werd getroffen en tevens om te protesteeren tegen den comm. van politie, den heer Blok, die op zoo'n zon derlinge manier de moordzaak heeft ver knoeid. Het publiek is nog niet overtuigd, dat alleen domheid den commissaris op een dwaalspoor heeft gebracht er zijn ver moedens die er op wijzen, dat hij willens en wetens den moordenaar heeft gesteund.* en voorts »De heer Blok weet meer van de moordzaak en denkt zich door liegen te redden. Maar dat zal niet gaan. Het feit dat de heer Blok ontkent, voortdurend en vriendschappelijk met Ha verman na den moord in verhouding te hebben gestaan, is een bewijs, dat de heer Blok meer van de moordzaak weet. Want als hij vrij uitgaat, dan zou hij niet zoo behoeven te liegen.* Om twaalf uur trok een groote stoet ingezetenen naar het kerkhof. Bij de terugtocht sprak de heer Brom van het bordes van het raadhuis de vol gende woorden ^Medeburgers, Wij hebben nu allen op een plechtige en kalme wijze ons protest gericht tegen den heer Blok, commissaris van Culemborg. Moge deze protestuiting doordringen tot de Regeering, opdat wij spoedig van dezen onbekwamen ambtenaar verlost worden. Wij zullen ons nu voorloopig rustig houden, doch binnen niet al te langen tijd komen wij terug met andere middelen. En nu, ga ieder rustig naar huis.* Gewillig werd hieraan door allen voldaan. - Auto te water Een auto van den Haarlemschen keu ringsdienst is in de Haarlemmermeer bij het uitwijken in het water gereden. Met moeite konden de inzittenden worden ge red. Een hunner moest de deur nog open maken om uit den wagen, die geheel onder water lag, te kunnen klimmen. Insluiper Op klaarlichten dag, profiteerend van de afwezigheid der bewoners, is een dief met een valschen sleutel doorgedrongen in de woning van M. D. op den Z. O. Binnensingel ti Den Haag. Uit een kist is f 245 gestolen. De buren missen eenige gouden voor werpen en een bedrag van f 25. Een afdoend middel Zaterdagmiddag is te Zuid-Schalkwijk aan het Spaarne tegenover het Haarlem merhoutpark door nog onbekende oorzaak een auto in brand geraakt. Daar men het vuur niet kon blusschen, werd de auto in het Spaarne gereden. Deze maat regel had het gewenschte resultaat. De auto werd daarna weer op het droge ge haald. Bezoldigingsbesluit Op de vraag van den heer Bomans betreffende inwerktreding van het Bezol digingsbesluit 1925 Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer d.d. 11 December over de salaris sen dier ambtenaren, die buiten het Bezol digingsbesluit vallen, de billijkheid mede brengt, dat ook voor de overige ambte naren de toestand van 1 October 1924 althans voorloopig, bestendigd blijft heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord Onder het Bezoldigingsbesluit vallen on geveer 14.000 ambtenaren-werklieden, waarvan een gedeelte bij bestendiging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Januari a.s. af minder salaris zal genieten dan bij inwerktreding van het Bezoldigings besluit 1925 het geval zal zijn hetzelfde geldt voor tal van middelbare ambtenaren wier tegenwoordig salaris te laag moet worden geacht in verhouding tot hetgeen andere ambtenaren genieten. Reeds met het oog hierop is onderge- teekende van meening dat de gestelde vraag ontkennend beantwoord moet worden. Van het Hof De koningin heeft Zaterdagavond ten koninklijken paleize in Den Haag ontvan gen den heer Charles Benoist ter over handiging van zijn terugroepingsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van de Fransche republiek bij Hr. Ms. hof. Daarna heeft H. M. den Poolschen ge zant bij Hr. Ms, Hof, den heer J. Wierusz Kowalski, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Na deze audiënties werden de aftredende gezanten in afscheidsaudiëntie door den prins ontvangen, waarna beide heeren en mevrouw Wierusz Kowalski de gasten wa ren aan het middagmaal van de koningin en den prins. De koningin heeft den heer Charles Benoist bij zyn aftreden als gezant van Frankrijk het Grootkruis der orde van Oranje Nassau verleend. De heer Wierusz Kowalski had deze onderscheiding reeds bij een vroegere gelegenheid ontvangen. o Eeu liftkabcl iu een m^jn gebroken In de mijn Willem Sophie*, te Spek- holzerheide is dezer dagen een ernstig ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloepen. Men was in de schacht bezig met het kolenvervoer, toen plotseling bij het ophalen der kooi deze in de schagt bleef steken. Door de schok brak de kabel en de kooi storte neer, ernstige schade veroorzakende. De arbeiders moesten lans de ladders naar boven komen. Een schipper gewurgd gevonden Men meldt uit Helpman (Gr.) De 52-jarige schipper H. F. is Zaterdag avond gewurgd thuis gevonden. Het ge rucht gaat dat hij door familie is vermoord. Het lijk is in beslag genomen. De naaste familieleden bevinden zich in verzekerde bewaring. Het parket onderzoekt de zaak. Staking bty werkverschaffing Bij de werkverschaffing van het kanaal Beilen—Nieuweroord zijn ongeveer 300 ar beiders in staking gedaan. De arbeiders zyn niet tevreden met de loonen, welke in den laatsten tijd bij deze werkverschaf fing worden verdiend en verlangen ver hooging. Onbewaakte overwegen Bij het grensplaatsje Rhede is een wa gen op den onbewaakten weg door een trein gegrepen. Het paard werd dadelijk gedood. De koetsier werd van den wagen geslingerd en raakte bewusteloos. Zyn be geleider kwam met het hoofd op een hoop bezalt van den weg terecht en kreeg een ernstige hoofdwonde en een hersenschud ding. NIEUWSBLAD voor list Land van Heusden en AltenajeLangstraat sn lis BDinmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1